De Europeesche Oorlog. Gemengd Nieuws. Uit de Omstreken. Binnenland. Ingezonden. Mon in 1 dt uit Loosduinen, dab er 's nachts is ingebroken in heb tijdelijk post- en telegraafkantoor, gevestigd in de voormalige Gereformeerde Kerk. In 't kan toor slaapt iederen nacht een der bestel lers. Deee heeft echter niets gehoord, waar om verondersteld wordt, dat de dieven den man hebben bedwelmd. De cfieven hebben een ruit uitgesne den in de spreekcel van de telefoon en zijn daardoor binnengekomen. Zij hebben bij kaarslicht alle laden der schrijftafels open gebroken en de papieren over den grond ge worpen. Alleen in de laden bij de loketten vonden zij geld, tussohon de honderd en tweehonderd gulden. Zij hebben dat meege nomen, doch alle aangeteekende stukken laten liggen. De zware brandkast is voor- overgeworpeai en er is van achteren een groot gat in geboord, dooh de dieven hebben haar niet kunnen openen. Een drie tal personen hield zich mot 'n auto nachts halftwee op verdachte wijze op bij de pas torie der R.-K. kerk. Die lui moeten aan voorbijgangers gevraagd hebben waar de Gereformeerde Kerk was. Men meldt aan „De Tel." uit Tied De Eindhovensche bladen bevatten sedert eenige dagen een advertentie, dat het ge meentebestuur van Leende den bouw eener openbare school zou' aanbsteden op 31 Augustus. In de „Meierijsohe Ct." van gisteren kon digt de burgemeester van Leende aan, dat die „vanwege de wethouders geannon ceerde" aanbesteding niet zal plaats heb ben, terwijl er onder deze advertentie een voorkomt, waarin de wethouders bekend maken, dat de aanbesteding wel zal door gaan, „wanneer de burgemeester bestek en teekeniingen verkrijgbaar stelt." Sinds eenigen tijd besta^at e r te Purmerend achter de wasohfabriek een zwemgelegcnhedd in het Noordhollandsch Kanaal. Gisteravond nam een korporaal van de vesting-artillerie een bad in deze gelegenheid. Ofschoon hij do zwemkunst niet goed bij machte Wa*, zwom hij achter een bootje aan en keerde op een meter af- ertandö van den tegenovergestelden oever terug. Plotseling verdween de korporaal in do diepte en kwam nliet weder te voor schijn Onmiddellijk werd per auto van Landsmeer een zegen (vdschnet) gehaald. Het resultaat is nog met bekend. De korporaal ds sedert drie weken; ge trouwd en te Leeuwarden woonachtig. Dit is sedert deze week het tweede geval. Den eersten keer werd de persoon nage- dexken en op het droge gebracht. Gistermiddagdsde 24- h. 25-j arige J. Hilverdsa, werkman aan de gasfabriek en waterleiding te Sneek, die bezag was mot eenige andere Werklieden een reser veer van den watertoren te nemen, plotse ling neergevallen en binnen 10 minuten overleden. De oorzaak van het plotseling ongeval wordt gezocht in de verfsoort, die schadelijke gassen zou hebben ontwikkeld, hoewel deze zelfde verfsoort reeds gerui me n tijd bij ander waterleidingen wordt gebruikt. De overledene was getrouwd en vader van twee kinderen. Door het te Vlaardingenbiiü- nongebomen stoomlogoorschip „VI. 103" is een tonijn gevangen van ruim 200 K.G. Het Huis ter Aa. In het Nota- nisbuis te Arnhem had gisteren door notairis Do Meester de publieke vorkooping plaats van 8-1 H.A. uitwaardöch weiland, behoo- rendo bij de boerderij „Het Huis ter Aa", onder Doorwerhh. Door den toeslag werd de generale mas sa gebracht op f 263,900, de perceelen to taal op f 264,100. De gunning werd 2-maal 24 uur in beraad gehouden. Dat het aantal roofdieren ont zettend toeneemt in dat gedeelte van ons land, waar de wapenen zijn ingenomen, ós bekend; maar dat een lid van deze bende zoo brutaal optreedt als een vos te Zui- deechmarker komt zelden voor. De land bouwer J. H. Spiele had zijn kippen loo- pen in oen wedde en Heintje kwam tot driemaal toe er één van rooven. Wegens gebrek aan wapenen stond de boer tegen over zoo'n daad machteloos. Gistermiddag is een 17-jarige jongen, uit Den Haag, bij het'baden in zee, ter hoogte van het Ververschmgskanoal te Scheveningen verdronken. Zijn broeder, een 19-jarige, die zich even eens ter ver in zee gewaagd had, kwam in gevaar ook te verdronken. In bewusteloozen toestand wend hij aan het strand gebracht. Nadat bij dezen j ongoling na eenigen tijd de levensgeesten weer waren opgewekt, werd hij naar het Gemeen teriekeriliuls aldaar vervoerd. Gisteraamiddag is ook ter hoogte van de etrandbatterij nabij Scheveningen een 19- jarig jongmensch in Den Haag woonach tig, bij het zwemmen in zee verdronken. Hij bad zich blijkbaar te ver in zee ge waagd. Althans een paar militairen, die zich in de nabijheid bevonden, hoorden zijn hulpgeroep. Eén hunner trachtte hem nog te redden, maar de trek in het water was te sterk, zoodat do soldaat in zijn redding- pogingen niet kon slagen. Eenige oogenblikken later spoelde het liohaam va-n den drenkeling aan het strand. Gepoogd werd nog gedurende geruimen tijd om de levensgeesten van het jong mensch op te wekken, doch het mocht niet meer baten. Door de zorg van de politie werd het lijk naar de woning van de ouders van den verdronkene vervoerd. De correspondent van het „Hbld." to Enschedé schrijft: Te Barnovekl» bemerkte oen jachtop ziener in zijn jachtveld oen buitengewoon grooten valk, dien hij evenwel niet onder schot kon krijgen. De beambte kwam ech ter op het denkbeeld eens op zijn „hazen- klager", een instrument, dat het angstge- echrei van een haas nabootst, te blazen, en nauwelijks had de roofvogel dit geluid ge- noord, of hij vloog naar de plok, waar de jachtopziener zich verdekt had opgesteld. Een welgericht schot maakte nu aanstonds een einde aan het leven van den „wild dief. Do vogel bleek een vlucht te hebbeai van 1.33 M. Men meldt aan de „Ass. Crt.": Bij gebrek aan rogge en maas als va.r- kensvoedsel wordt thans op sommige plaat sen in liet Oosten van Drente veel gebruik gemaakt van het zaad der meldeplant als varkensvoedsel, dat in de vroegere tijden van korensehaarschte daarvoor heel veel gebruikt werd en later als zoodanig in ver getelheid raakte. De melde (atriplex patu- lum) komt veel in Drente voor, dooh, zoo als met allo in kruiden het geval is, in het eene jaar meer dan in heb andere, en heeft zich in dit jaar de vorstschade der aardap pelen zoodanig benuttigd, dat de melden bij honderden op vele aardappelakkers staan. De wijdvertakte melde levert groo- te hoeveelheden zaad, dat thans bijna tot tot rijpheid is gekomen. Men snijdt de melden aan den grond af om ze later te sbroopen en het zaad er van met aardappe len en ander varkensvoedsel te koken, in welk geval het meidezaad de smakelijkheid en voedingswaarde wel zeer m-oeten ver- hoogen, want de varkens eten het graag en ontwikkelen zaoh er goed bij. Hoewel er veel gebruik van wordt gemaakt door klei ne veehouders, is het echter wel jam mer, dart er nog zooveel meidezaad verlo ren gaat. Als men het droog maken en be waren kon, zou het ook in den winter een goed varkensvoedsel zijn. In den afgeloopen nacht is het Noorsche stoomschip „RollonJ' jan Goole naar Rotterdam, vastgeloopen in het zeegat van Goeree. Hedennacht is in de Bier brouwerij „Het Haantje" te Gouda, op de Mo- lenwerf, inbraak gepleegd. De dief is over een naastgelegen pakhuis geklommen en door een boograam van de brouwerij" op den zol der terecht gekomen. Van daar kon hij ge makkelijk beneden in de brouwer ji kómen. Door middel van een bgl heéïb hij het brand kastje geforceerd en daaruit een bedrag van f40 medegenomen. Langs denzelfden weg a s hij gekomen was, is hij weer verdwenen. De po.itie is den dader óp het sopor. Domeelbewerkers bijde Brood fabriek „Ceres" t-e Amsterdam hebben ge staakt. In verband met de ongeregelde aan komst van het meel, waardoor de meeldra- gers niet geregeld aan het werk kunnen blij ven, vragen zij een loonsverhooging van £j tot 35 cents per uur. De staking omvat 20 man. Zondagmiddag vergaderden do bakkers en depothouders der broodfabriek, die aan de directie een nieuw tarief hebben voorgelegd, doch tot nu toe geen conferentie konden verkrijgen. T e B e r g e n-a a n-Z eeisbijhotba- den, doordat hij zich te ver in zee begaf, verdronken de pachter van de soTdaten-can- tine te Bergen, genaamd Van K. Zijn kame raad, die eveneens aan het zwemmen was, slaagde er niet in den ongelukkige te red den. Hot lijk is nog niet aangespoeld. EEIMUIDEN. De beroepen pred. bij de Geref. Kerk, de heer D. Drenth, cand. te Rotterdam, hoopt Zondag 17 Sept. zijn intrede to doen, na s morgens bevestigd te zijn door ds. F. G. Petersen, van Veendam. [Dit bericht werd gisteren abusievelijk on der Leidschendam geplaatst.] NOORDWIJK. Begunstigd dfoor het heerlijkste zomer- avondweer, dat men met mogelijkheid kan wenschen, gaf heb militair muziekkorps 4—II3 vest.-art. alhier een concert op het Lindenplein, wederom als de vori ge week op twee groote fonragewagens, waarop aan latten wat lampions waren gehangen. Een zeer groot aantal belang stellenden, onder wie ook vele badgasten, bewoog 'zich op Lindenplein en Voor straat, en genoot van de mooie muziek, die heerlijk opklonk in den stillen zomer avond. Wij hebben zoo hier en daar eens gevraagd en geïnformeerd, hoe het toch komt, dat onze mooie, nog nieuwe muziek tent niet gebruikt wordt voor die concer ten. En we zijn te weten gekomen, dat onze burgemeester de tent gaarne beschikbaar stelt, als de militairen de kosten van op bouw en afbreken voor hun rekening ne men. Dat standpunt is te verdedigen. Men zal vragen, waarom onze tent geen vaste standplaats gegeven op het Lindenplein, zooals op de meeste dorpen in de buurt de tont den gehoelen zomer op oen plein staat. Ja, ziet u, we gelooven wel, dat we ook op die vraag zouden kunnen antwoor den, maardat doen we voorloopig nog niet. Enfinin de week waarin andere ja ren de kermis wordt gehouden, werd het concert dubbel gewaardeerd. We zijn 4II3 van de „Vesting" zeer dankbaar, <m hopen nog meerdere malen van die goe de muziek t>e profiteeren. NOORDWIJK-AAN-ZEE. De hoor J. Holtman, die als badgast alhier getuige was van de landing en op stijging van een vliegtuig, bemand door Nederlandsche militairen, welke zijn ver ontwaardiging hebben opgewekt, en waar omtrent wij gisteren een bericht opnamen, dat abusievelijk onder Katwijk-aan-Zee kwam te staan, schrijft in de „N. R. Ot." De daling op het strand tegenover het „Huis ter Duin" was wellicht als acrobati sche toer te bewonderenzij die rustig in oen strandstoel zaten, zijn aan een groot gevaar ontsnapt, want nog geen tien me ter van de strandbezoekers kwam het vlieg tuig op den grond. Mij wil het voorkomen, dat onze militai re vliegers w©l ®G©>?©el voorzichtigheid mo gen betrachten, dat zij geen druk bezocht strand als landingsplaats hebben udt te kiezen. Wat gewaar betreft, was deze landing echter nog niets in vergelijking bij de op stijging. Hoewel do nooddge militairen aan wezig waren cm het terrein af te zetten, werd te midden van publiek, met nog geen dertig meter vrij© baan, do motor aange zet, het vliegtuig losgelaten, dat na een loop van eenige meters reeds een strand stoel to pakken had om direct daarna in een zandhoop te smoren en een buiteling te maken. Dat geen menschenlcvens zijn te betreu ren, is een wonderde roekelooze daad is goed afgeloopen de inzittenden genoten direct van de onvermijdelijke sigaretten uit 's Rijks schatkist worden do noodige re paration wel betaald. Het schijnt nooclig te zijn sommigen van onze militaire vliegers voorschriften om trent dalen en opstijgen te gevengebeurt ddt. niet, dan zullen ongelukken onvermij delijk zijn. NOORD W IJ KERHOUT. Op een vergadering van da „Wilhel- mina-Yereeniging werd het voorstel, om een volksfeest te houden in September, met het oog op do tijdsomstandigheden, verwor pen. Het» postkantoor wordt gerestaureerd en de gemeente verraste den brievengaar der beden met een~nieuw uurwerk. -- De veiling aan Piet-Cijzenbrug was gisteravond goed bezocht. De boonenprijzen waron weer redelijk goed. Z. K. H. Prins Hendrik heeft gister middag, vergezeld van zijn adjudant, jhr. Backer, de Verbandwattenfabriek van de firma Üterraöhlen, te Ernst bezocht. Door den heer Utermöhlen rondgeleid, werd do geheel© fabriek bezichtigd, waarna Z. K. H. zijn naam teekende in het Gulden boek. De eind-uitslag van de te Amsterdam gehouden examens ter verkrijging der akte van bekwaamheid van hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres is als volgt: geëxami neerd 231 candidaten, n.l. 143 mannelijke en 88 vrouwelijkegeslaagd zijn 109, n.l. 67 mannelijke en 42 vrouwelijke candidaten. Do gewone audiëntie van den Minister van Buitenlandsche Zaken zal Vrijdag 3 Sept. niet plaats hebben. H. M. de Koningin en de Prinses zijn gisteravond met den sneltrein van 7 uren uit Apeldoorn naar de Residence vertrok ken. Prins Hendrik, die hedenochtend per auto naar Den Haag zou komen, doed de Konin gin en de Prinses tot op het perron uitge leide. De Prins keerde per auto naar het paleis terug. Aan het station was een zeer talrijk publiek aanwezig, dat de Vorstelijke Familie eerbiedig groette. H. M. is gisteravond te halftien met cTe Prinses per Staatsspoor in de Residentie te ruggekeerd. Koningin en Prinses maakten de reis her waarts in het vorstelijk salonrijtuig, dat in den gewonen r.eizigerstrein was geplaatst. Ter weerszijden van het voor het konink lijke wachtsalon vrijgehouden perrongedeelte, stond een talrijk publiek, dat H. M. en hot Prinsesje hartelijk toejuichte, terwijl een militaire wacht van grenadiers» welke aan een der zijden van het perpon vóór het publiek had post gevat, do militaire eerbe wijzen bracht. In de Rijnstraat werden H. M. en H. K. H. met luide hoera's begroet van de talrijke menigte, welke daar, niettegenstaande het vr£ late avonduur, de terugkomst van de vorstelijke personen verbeidde. In hofauto's werd naar hot Huis ten Bosch gereden. De gemeente Apeldoorn zal aan Z. K. H. Prins Hendrik verkoopen 5000 vierk. M. heide, nabij Uddel, voor fSOO. De voorstellen in zake de drinkwater leiding werden door den Raad van Gouda' met 3 stemmen tegen aangenomen, zoodat de concessie van de Goudsohe Waterleiding- Maatschappij wordt verlengd en het water ontleend zal worden van de Lek inplaats van den IJsel. Koninginnedag. M. de Koningin heeft dezer, dagen door bemiddeling van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken een circulaire doen rich ten aan de Commissarissen der Koningin, waarin verzocht wordt, ter kennis van de burgemeesters in hun provincie te brengen, dat het de wensch van 'H. M. is, dat haar verjaardag, vanwege de tijdsomstandigheden vo^rb^gaat zonder gewoon feestbetoon(waar- onder natuurlijk niet begrepen is ,het uit steken van vlaggen). De Prins-Hendrik-School te Vreeswijk. Men seint ons uit Vreeswijk Vreeswijk is heden in vlaggetooi ter ge legenheid van de inwijding der eerste stioh- ting in ons land, waar onze binnenschippers in de gelegenheid worden gesteld geregeld onderwijs aan hun kinderen te kunnen ver schaffen. De gedachte, om op dit middel punt der binnenschipper^ dezo onderwijs inrichting te stichten, is uitgegaan van da. H. Buitenhuis, predikant te Vreeswijk. Dit den aard der zaak ia deze sohool een andere dan een gewone lagere school. Alle leerlingen rijn inwonend en volgen een vier jarigen oursus. Hun loef tijd zal gewoonlijk vaDen tusschen 8 en 12 jaar. Onderwijs wordt hoofdzakelijk gegeven in lezen, sohrij- ven, rekenen en aardrijkskunde. De jongens sullen bovendien onderwezen worden in het schïppersbedrijf en de meisjee in de nutti ge handwerken. Tot directeur der school werd benoemd de heer H. v. d. Mey en tot hoofd de heer J. Haselaar. Met 1 September aal do school geopend worden met ongeveer 80 leerlingen. Het gebouw, ontworpen door den archi tect den heer Kuilers en gebouwd door den heer Reeskamp, beiden te Utrecht, maakt een vriendelijken indruk. Heden had de plechtige inwijding plaats door Z. K. H. Prins Hendrik. De Piins arri veerde te 2 uren, vergezeld van zijn adju dant, jhjr. Backer, met dan Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, per auto. Het dorp was uitgeloopan om den Prins toe te juichen. Aan de school werd Z. K. H. ontvangen door den voorzitter en secreta ris der Vereenigïng en door den burgemees ter van Vreeswijk, den heer Van den Berg van Saparoea. Het gezelschap werd naar de bestuurskamer geleid om zoo te komen in de beide met bloemen en planten versierde eetzalen, die tot één ontvangkamer waren ingericht. Daar waren reeds een groot aantal gc- noodigden bijeen. Door ds. Buitenhuis werd de openingsrede gehouden. Ook werd t woord gevoerd door den vertegenwoordiger van den Minister, terwijl het slotwoord werd gesproken door ds. Kuiper. Na de officieelplechtigheid werd do school bezichtigd en gebruikte Z. K. H. eeni ge ververschingen. Onder gejuich van de menigte vertrok Z. K. H. Do toestand van IVSr. Troelstra. Van den heer Troelstra komen goed,e be richten, schrijft „Het Volle". De heer Scha per ontving van hem dezer dagen een eigen handig geschreven briefkaart, waarop o.m. voorkomt: „Nu knap ik aardig op, kan reeds langer dan 1 uur wandelen en vertrek met machti ging van dr. H. begin September naar Vevey, waar wo 6 maanden hopen te blijven." Brj de redactie van genoemd blad kwam een kaart in van Troelstra's hand, waarop 0.3. deze zinnen: „A.s. week naar Zwitser land. Ik ga vooruit en hoop daar myn kracht en weerstandsvermogen terug te krijgen." KANTONGERECHT TE DELFT. Veroordeeld is P. de J., te Zoetermeer, wegens leerplichtwetovertreding, tot 2 gld. of 2 dagen. FAILLISSEMENTEN. A. Mulder, bloembollenkweeker en hande laar, te Lisse, handelende onder de firma Mulder Schoorl. A. Schoorl, bloemblolankw'eeker en hande laar, te Lisse, handelende onder de firma Mulder Sohoorl. H. A. Schut-, koopman, te Utrecht. L. G. Burie, Amsterdam. Een inval der justitie. Geachte Redactie! Tot ouzo groote verwondering en hoogst ergerlijke spijt, zagen wij heden een stukje geplaatst in verschillende bladen, over een inval ten onzent. Nog niet eens zelf bewust zjjnde de re den biervan, vernamen wij door dit schrijven de ware oorzaak. Waarom toch niet in een dergelijk hoogst ernstig feit, als ons ten laste gelegd, niet zich eerst goed op do hoogte te stellen alvorens er publiciteit aan te geven; een naam js toch zoo Spoedig vertrapt. Zoo iets doet toch ontegenzeglijk enorme schade en afbreuk op het bearjjf van belanghebbende, om niet te spreken van een geheele vernietiging. Echter, dank ziji onze onschuld in deze, kunnen wij de politie, van het hoogste gezag tot de minste tarten, ons datgene, van alle grond flnt- bloote misdrijf, tot waarheid te brengen. Door onze onschuld staan wij sterk, niet tegenstaande onze groote; diepe teleurstelling voor een dergelijke handelwijze, hoewel maat schappelijk genomen, zij haar plicht doet (de politie). WIJ oetreuren eoïiter de onvoorzich tige publicatie, waardoor in zekeren zin ons vertrouwen in den jnensch diep geschokt wordt. Van Uw ruimte niet te veel vergend, en Uw dank zeggend voor de verleende plaats ruimte, teekeneb wij vrij, met alle achting, WERNIK Go., Kunslrestaurataurs, Ripperdastraat 22. Haarlem. (Bovenstaande bewering omtrent publici teit zonder voorafgaand onderzoek is als ge woonlijk niet juist, teekent de Redactie van de „0. H. Ct.", aan welke wjj het bericht omtrent dezen i,nral ontleenden en die een zelfde ingezonden stuk als wij ontving, hier bij aan. We hebben met een der firmanten «en onderhoud gehad, waarin hij steeds jje- weerde ons niets te kunnen mededeelen. En alleen hiervan hebben we melding gemaakt, benevens van het feit der huiszoeking. Wat êr in ons bericht dus aan naamsvertrapping gevonden mocht worden, komt voor rekening ven dengone, die ons te woord stond.) De vlucht van Gilbert. De heer Bontemps, die den aviateur Gilbert heeft geholpen bij zijn ontvluch ting, verhaalt daarover een en ander in de „Petit IP'arisien". Zij spraken por tele foon af elikaar te Goeechenen, niet ver van het dorp Hospenthal, waar Gilbert geïn- Iterneerd was, te ontmoeten. Daar veran derde de vluchteling en deed hij een v&l- achen baard aan. Over het algemeen werd de reis volbracht condor groote moeilijkheden. Verschillende schildwachten bekeken de papieren der bei de mannen, maar alles ging goed. Aan een „Matin"-redacteur vertelde Gilbert dat hij. sinds rijn interneering, altijd gepeinsd had over e>en mogelijke ontvluchting. Het ver haal, dat enkole weken geleden in omloop bi geweest over een mislukt© poging tot ontvluchting, verkleed als vrouw, noemde Gilbert vertonnen door de Duitsohers, ten einde de waakzaamheid van de Zwitser- eoho autoriteiten aan tel wakkeren. Toen alles voor zijn vlucht gereed was, zoo deelde ldj ten slotte zijn bezoeker mede, zorgde ik 48 uur véér mijn vertrek mijn oorewoord terug te nemen, dat ik schrifte lijk had gegeven (hetgeen intusschen door een officieele Zwitsersche verklaring wordt tegengesproken). Te Annemasse ben ik de grens overgegaan. Het bombardement van Zeebragge. Uit Gent w-ordt aan de „Tel." gemeld, dat het nu zeker is, dat btj het jongsba bombardement de ligplaats der duik booten te Zeebrugge beschadigde en een duikboot vermeld is. .'Ook staat het vast, dat drie Belgen zjjn gedood, zooals het communiqué van de Duitschers meldde, maar over het aantal gedoode en gewonde militairen loe pen verscheidene geruchten, die bijna on mogelijk gecontroleerd kunnen worden, om dat Zeebrugge sinds Maandag zoo mogelijk' nog strenger van de buitenwereld is afge sloten. Er moeten veel artilleristen gesneu veld zijn. Te Herbesthal passeerde een trein met verscheidene stukken geschut, die erg be schadigd waren. Deze zijn bij het bombar dement van Zeebrugge door de Engelsche oorlogsschepen tot zwijgen gebracht; zij wor den nu, misschien om hersteld 'te wor den, naar Dusseldorf vervoerd. De Mislukking van den Duikboot-Oorlog. De mededeeling van de admiraliteit be treffende de belangrijke verliezen van Duit- sche duikbooten, hebben de algemeeno be langstelling gewekt en in dit verband ge ven de dagbladen de dezer dagen door den Duitschen maritiemen publicist kapitein Persins afgelegde bekentenis weor, dat de Duitsche duikboot-politiek niet zoo sucoes- vol is geweest als Duitechland wel gehoopt had, daar de EngoLschen het werk van de Duitsche duikbooten zeer gevaarlijk hebben gemaakt, meldt Reuter. Eveneens wordt er op gewezen, dat de conclusies, getrokken uit de mededeeling van de admiraliteit, en de bekentenis van Persins, bevestigd wor den door de redevoering, welke lord Sel- borne, de minister van Landbouw, gisteren gehoudien heeft. Het rcgeeringscomité, be noemd om do uitbreiding van landbouw in Engeland to overwegen, had de regeoring geadviseerd, om de verbouwing vain tarwe aan te moedigen door een minimumprijs van 45 shilling per „quarter" voor de eerst- volgendo vier jaren te garandeeren.. Gisteren nu zette lord Selborne aan een deputatie van landbouwers uiteui, waarom de regeering besloten had dit advies te ver werpen en deelde hierbij het volgenoo me de: Do. admiraliteit ia naar haar oordeel ge vraagd en hierbij bleek dat de vloot wel op gewassen is tegen het duikbootgevaar, zoO- dat er geen vrees behoeft te bestaan, dat de Duitschers onze verbindingen over zee zouden kunnen verbreken, ofschoon rij het vorkeer wel eenigen tijd kunnen bemoeilij ken. Er is genoeg bouwland in Canada en Australië. Bovendien wijzen sedert oe be noeming van het comité de cijfers betref fende den landbouw in Engeland ovel hel? jaar 1915 een vermeerdering aan van een half millioén acres land, waarop tarwe ver bouwd wordt, terwijl de veestapel met 384,000 etuks en het aantal scnapen met 450,000 vermeerderd is, welke cijfers oen record genoemd kunnen worden. De dagbladen wijzen er op, dat deze mp- dedeelingen algemeen© bovrediging moeten verwekken, daar hierdoor alle bezorgdheid, zoowol wat do voedingskwestio als wat de overzeesche verbindingen betreft, onge grond blijkt. Men gelooft, dat dezo mededeelingen 'n bittere ontgoocheling voor de Duitechers zullen zijn, daar het Duitsche publiek er op vertrouwde dat do duikboot-blokkade het aangewezen middel was om Engeland er on der te krijgen. De mislukking dier blokkade beteekent de nederlaag van het eenige wapen, dat zij te gen E ngeland hebben Tred esaerach ten. De „Maasbode" bevatte reeds mededeelifi- gen over de mogelijkheid van een wapenstil stand tusschen Rusland en Duitschland; thang deelt de „Tjjd" mede, in een corresponden tie uit Keulen, dat er mogelijkheid bestaat op het sluiten van een afzonderlijken vrede tusschen Rusland en Duitschland. Met het Russische leger is geen rekening meer te houden, en de opening van de Dardanellen is niet te verwachten. In deze omstandig heden, zegt de correspondent van de „Tijd", is het begrö'pelftk, dat de Russische wil om te overwinnen de mogelijkheid overweegt om in een wil tot behoud van het vóór den oorlog bezetene over te gaan. Behalve den tegenslag aan de Dardanellen, die Rusland afgesloten houden op een wijze, waarvan men zich in 't overige Europa niet voldoen de rekenschap geeft, werken daartoe mede, de opeenhooping van voorraden en de ver stopping van voor het geregelde leven nood zakelijke verkeer, de stilstand der krijgsver richtingen in het westen, het g'eringe hit- zicht van den toestand op den Balkan en moeilijkheden, die met de Entente-machten zijn gerezen. Van den anderen kant zou er Duitschland all te aan gelegen zijn, de overwinningen in het oosten te kunnen uitbuiten voor den al- gemeenen toestand en tevens om het gevaaj te ontgaan van een avontuurlijke overwin tering in de sneeuwvelden. De centrale mo gendheden en dit is aan Rusland niet on bekend gebleven 'zouden op het oogenblik edelmoedig jegens den teruggedrongen te genstander kunnen zijn. „Een en ander heeft er toe geleid, dat men elkaar niet in 'onwetendheid heeft gelaten over hetgeen wen3chelijk zou heeten. In verJ band daarmede is ook nog geen definitieve beslissing bekend gemaakt omtrent lietgeer met heb toekomstige Polen zal gebeuren. Daar echter reeds van Russische zyde een zeker© nelfetaadigheid aan de thans door de oentrale mogendheden bezette Poolsche stre ken was toegezegd, en voor Duitschland en Oostenrnk-Hongarije een zelfstandig Polen- rijk onder zekere voorwaarden niet geheol ongelegen zou komen, is op dit punt dus eon overeenstemming zeer wel mogelijk. Voor Rusland zou thans een vrede niet bepaald vernederend "behoeven te zijn, indien het aho Oostenrijk een zeker controle-recht over Servië zou toekennen, terwijl dan aan Tur- kjj'e de vrije hand in Azië zou worden ge laten. 1 "Barljjn im Set ©ogenblik ée wieeefr'

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2