Nederland en de Oorlog. N®. 17025 Xiatei'd-ag SS Augustus. A®. 1815. (Deze <€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven, Dit- nommer bestaat uit DRIE Bladen. Derde Blad. Feuilleton Ingezonden Stukken PBIJS DER ADVERTENTIES! ?»n 1regels 1.05. Iedere regel meer 0.17A. Kleine adverteDtiên tfan 30 woorden 40 Oente contant; elk tiental woorden meer 10 Oenta, Voor het incasseeren wordt ƒ0.05 berekend. - Bewijsnummer 5 Oenta. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30; per wee).. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. J f 0.10. Franco per post 1.65 In den loop der volgende week word! aangevangen mei een nieuw groot Feuilleton. In de laatste vergadering -van den ge meenteraad werd naar aanleiding van een ingezonden stuk in ons blad, geteekend: „Een Warmoezier,1,eenigszins smalend over anoniem geschrijf gesproken, eerst door den voorzitter en vervolgens bij interruptie, ook «loor den wethouder mr. Van der Lip. Het is niet de eerste maal, dat dit geschiedt en liet zal niet de laatste maal zijn. En toch is er geen courant in Nederland en daar buiten, die geen ongeteekende stukken op neemt. Bjj alle redacties is het echter, voor zoover wij weten regel, een regel waarvan ook door ons in geen enkel geval wordt afgeweken, dat alleen dan de stukken worden geplaatst, waarvan de schrijver zyu naam aan de redactie bekend maakt, welke naam echter volstrekt geheim blijft. In en- cnkele gevallen echter eisehen wrj ondertee- kening, n.l. wanneer het ingezonden stuk een persoonlijk karakter draagt, of van po litieke strekking is (dit laatste omdat wij ons karakter van neutraal blad, streng wenschen to handhaven). Het zou, wij erkenhen het gaarne, een ideaaltoestand zijn, wanneer ieder, die iets in en tot hefc publiek had te zeggen, dit kon, mocht en yvilde bezegelen met zijn naam. Er zjjn echter tal van redenen waarom niet kan. De antwoorden op liet stuk I van „Een Warmoezier", denzelfden dag in .<>7Wad opgenomen, toen het den warmoe- zier kwalijk werd genomen dat hij zrjn naam met onder het stuk had geplaatst, iüustree- ren ov overtuigende wijze een dier redenen. TJit den toon dier antwoorden blijkt welke gezindheid groentenhandelaren 'dezen war moe-zier na zijn openbaringen toedragen. Had do man zijn naam genoemd, men zou het hem zeker „ingepeperd" hebben. Moest hij uit ge rechtvaardigde vrees daarvoor dan maar heb ben gezwegen? Dit is slechts eene reden. Er zijn er vele andere. Een ambtenaar durft niet met zijn naam uitkomen voor zijn su perieuren, een zakenman niet om zjjn klan ten, een werkman vrees! zijn patroon en dan zijn er nog velen, die uit louter bescheiden heid iof uit vrees, dat zo het niet mooi ge noeg zeggen hun schrijven niet zouden wil len onderteekenen. Zegt men, dan moeten die menschen maar zwijgen, dan miskent men de groote betee- kenis aan de openbaarheid en men bewijst niet te begrijpen, wat het voor elk mensch icrsoonlqk beteekent, zijn hart te kunnen uitstorten tegenover zijn medemenschen. Stel den de couranten den eisch, elk stuk te on der teekenen, dan zou het courantenschrgven Hechts gegund zijn aan volstrekt onafhan kelijke en bovendien geletterde menschen. Eedacties, hoe goed ook onderlegd en in gelicht, kunnen niet alles weten. Zij moeten do medewerking hebben van het publiek en die medewerking wordt hen het meest ver kend door de ingezonden-stukken-schrijvers. Hoe meer een blad is en kan zijn een pu blieke tribune, waarin ieder öp belworlijke wrze er in gekuischten vorm zijn meening hiag zeggen, en dit ook werkelijk geschiedt, hoe beter het aan zijn doel beantwoordt en 'hoe beter het do publieke zaak, ten slotte ons aller zaak dient. In laatste instantie is de Eedactie verant woordelijk voor hetgeen in zijn blad staat en wq zijn ons die verantwoordelijkheid ten volle bewust. Elk ingezonden stuk ons ter pl^tsing gezonden, wordt daaraan getoetst. Zoo zullen wij voortgaan en we danken onze lezers in bereden kring voor hun in ruime mate verleende medewerking. Hebben zij iets op h et hart, laten zij er gerust mee tot ons komen. En hen, die in hoogheid gezeten, laag neerzien, ,oip zulk anoniem geschrijf, zouden v.ii willen herinneren een spreuk waarin wordt uitgesproken, dat het er niet op aan komt w ie, wat zegt maar w a t wie zegt. LEIDEN, 28 AUGUSTUS. PARKCON OERT OP DINSDAC, 31 AUCUSTUS - 3 UUR. PEOGKAilMA t Amazone ITarsoli j Blon.- 2- Ouverture „Phèdro". s s Md - enet» Valso Interrompue Montagnó. ..Tja fillo de Mme. Angot", Fant. Lecocq. 6n - -El Ohoolo". Tango Villoldo. „In dor Naoht" Gilbert. l"'' -'Der Graf Luzembarg". Polp. Lchar. L ..Soldiere in tbo Park", Marsch Monektoa. Salarienctie voor Gemeente-poli tie beambten. Door dc boeren G. van Putten on K. Frugte, respectievelijk voorzitter en secre taris van den Bond van Gemeente-Politie beambten in Nederland, is een adres ge richt tot een groot aantal gemeentebesturen in Nederland, waarin zij te kennen geven, dat in een op 30 Juli '15 te 's-Gravenhage door den hierboven vermelden bond gehou den buitengewone algemeene vergadering is aangenomen een resolutie, verband hou dende met do tegenwoordige tijdsomstan digheden, en hun bestuur is opgedragen deze resolutie ter kennis te brengen van den Raad, dat zij, ter voldoening aan die opdracht, mitsdien de eer hebben een afdruk van die resolutie den Raad aan te bicden, in wel- ki o.m. wordt gezegd, dat thans over ge heel Nederland door een groot gedeelte van het politiepersoneel letterlijk armoede wordt geleden; dat autoriteiten, blijkens verbodsbepalingen, welke in bijna allo in- structiën voorkomen in zako het aannemen van giften of het verrichten van werkzaam heden voor derden, erkennen: lo. dat door zulke handelingen, door po litiebeambten, het prestige en gezag wor den geschaad en ten 2o. dat het loon on voldoende is; dat echter op geen andere wijze, dan door een behoorlijk salaris, de mogelijkheid tot onafhankelijkheid wordt !ge&chapee. Ylan oordeöl, dat de 'handhaving van het gezag in do allereersto plaats onafhankelijkheid van het inferieure politiepersoneel cischt, maar dat tevens, onder alle omstandigheden, autoriteiten moeten medewerken om die onafhankelijkheid mogelijk t-* maken; ver klaart, dat spoedige en afdoendo loonsver- hoogingen voor het inferieure politieperso neel, zoowol in het belang van de perso nen als in hot algemeen belang, geboden zijn. Besluit, dezo resolutie ter kennis te bren gen van de Regeering, de Staten-Generaal, Gedeputeerde Stafceni Gemeenteraden en aan de Pers en draagt het Bondsbestuur op, daaraan ten sjDoedigste gevolg te geven. Adressanten spreken de hoop uit, dat bij de beoordeeling of de salarissen van de dienaren van politie in de betrokken ge meenten, in verband met de tijdsomstan digheden, voldoende zijn, zich deze uiti Bpraak van ruim 3400 ondergeschikte poli tiedienaren zal willen herinneren. Het adres gaat vergezeld van eon toelich ting en een staat, waarin de verhouding der prijzen van de eerste levensbehoeften over verschillende jaren in aangegeven wordt, waarbij die van het jaar 1S93 als eenheid zijn aangenomen. Uit dezen staat blijkt, dat in Mei 3915 <lo prijzen in bet algemeen 1^ 2 maal zoo hoog zijn als in het eerstgenoemde jaar. Tot opvolger van den heer W. Kra mer, die benoemd is tot hoofd der op te richten school van Ohr. Volksonderwijs te Lier, is door het bestuur der Chr. School v M. U. L. O. aan het Noordeinde, al hier benoemd do heer A. L. L. Gathier, te Utrecht, dio de benoeming heeft aange nomen. Naar men ons mededeelt, heeft de heer P. J. van Hoeken, na 34-jarigen dienst, te gen i September a.s. ontslag gevraagd als lid en voorzitter van het collego van kerk voogden der Ned.-Herv. Gem. (Gemeente- Commissie), alhier. De heer D .M. Kloots, is benoemd tot onderwijzer aan de Eerste Burgerschool voor Jongens, to Gouda. Geslaagd is voor het examen in Bloe menteelt, te Frederiksoord, de heer J. P. Hüner, alhier. BGTERUITVOER. Het Rijks Centraal Bureau voor den uit voer van boter maakt bekend, dat voor de week van 29 Augustus op 5 September, even als voor de daaraan voorafgaande week, voor 55 der boterproductie certificate i van uitvoer kunnen worden verstrekt, ter wijl 45 der productie voor het binnen- landsch verbruik moet worden beschikbaar gesteld of afgeleverd. P AARDENSMOKKELEN. Door de grenswacht is bij Zevonaar in het naburige Beek, weder beslag gelegd op een paard, dat vlak bij de grens liep „te grazen''. Het dier was onbekeerd on moed bepaald „van daar uit, „Duitschland inhollen!" EEN HOSPITAAL OP TEXEL. Van rijkswege wordt op Zuidhaffel, te Texel, eebooi-d nna» 'goed drinkwater, Zoo mo:i dit hier mocht' ••••r.' '-effen, zal er een ho pitaal gebouwd worden, wanneer on? I land in oorlog moe d, komen. DE STEENKOOLVOORZIENING. Het Engelsche vakblad „The coal mer chant and shipper", van 21 Augustus bevat een artikel over het steenkolenvraagstuk hier te lande. Het volgende is er aan ont leend: „In betrekking tot Engelsche steenkool zijn in de laatste weken dergelijke maatre gelen genomen, d.w.z. alie kool uit Groot- Britannië ingevoerd, die niet is geconsigneerd aan het Kolenbureau te Utrecht, wordt in bc-slag genomen door het Nederlandsche gouvernement en ter beschikking van het Kolenbureau gesteld. Het gevolg van deze procedure is, dat de directeuren van het Duitsche steenkool-syndicaat, die de leiding hebben van het Kolenbureau te Utrecht, de beschikking hebben over alle in Holland ingevoerde Engelsche steenkool, en dat, daar het Duitsclie kolensyndicaat af en toe niet in staat is zijn afnemers te voorzien van de quantiteiten, waar deze om vragen, de Nederlandsche regeering (wij hopen onge wild), dit syndicaat in een positie heeft gebracht, dat het over alle in Holland ko mende buitenlandsche steenkool kan beschik ken, waardoor het in staat is gesteld aan zjjn gewone afnemers te leveren, en dit ten kosto van die steenkoolhandelaars, die hun commercieelen vrijdom verkozen boven het naar de pijpen van het Weatfaalsche kolen- syndicaat dansen. Het feitelijk gevolg is, dat hefc Duitsche syndicaat, dat in gewone tijden de eenige mededinger is van de Engelsche kool op de Hollandsche markt, nu Britsche kool gebruikt voor zijn speciale afnemers, terwjjl het anderen kalmweg in de kou laat staan. Het Kolenbureau te Utrecht (d. i. de Hol- landscho tak van het Duitsche Syndicaat) verdedigt zjjn positie, door aan handelaren, die er buiten staan, en aan de nieuwsbladen te vertellen, dat het een regeling heeft ge maakt zoowel met het mijjtaire gouvernement in België als met de Britsche regeering over een maximum quantiteit kool, 'die naar Heiland mag worden uitgevoerd, uit België en uit GrootiBriternnië. Ofschoon men deze mlaximum-quantiteit niet vermeldt, beweren zij, dat de Nederlandsche regeering de heele zaak van den kooltoevoer in hun handen behoort te laten, ten einde moeilijkheden met de autoriteiten in Bölgië, zoowel als met het Britsche gouvernement te voorkomen. Ja, zij gaan zoover van te zeggen, dat het dank zij de connecties, waarover zij in Groot-Britannië beschikken om mtvoerper- missies voor kool te verkrijgen, is, dat de toevoer nog niet is stop gezet. Zij beweren verder ook, dat alle kool, die door koolhan delaren, hetzij in België, hetzij, in Groot- Britannië, gekocht wordt, van de maximum hoeveelheid wordt afgetrokken, welke door de regeeringen van die landen voor uitvoer naar Holland is toegestaan, en dat het he slist in hét algemeen belang van Holland is, dat do distributie van alle kool, die in het land wordt ingevoerd, aan hen zal wor den gelaten. Indien de toestand juist is weer gegeven en wrj zien geen aanleiding om aan de bron van onze inlichtingen te twij felen meenden wij, dat er aanstonds eenige stappen zouden moeten worden ge daan. De voornaamste punten zijn-ten eerste of de directie van het Nederlandsche Syn dicaat feitelijk in de handen van het Duit sche Syndicaat berust en ten tweede, of het waar is, dat de directeuren te Utrecht de bevoegdheden, 'die door de Nederland sche regeering aan lien zijn toevertrouwd, misbruiken. De ziak zou gemakkelijk langs diplomatieke kanalen kunnen worden nage gaan. Is bet een feit, dat de Nederlandsche koolhandelaar, die, sympathiseerend met de geallieerden, weigert rn'et dit syndicaat te doen te hebben, feitelijk van zijn handel is uitgesloten? Indien do pretenties van het Hollandsclie Syndicaat niet gerechtvaardigd zijn, dan moet de gelegenheid niet worden verzuimd, om dit bekend te maken." ACTIE TOT LOONSVERHOOGING ON GEBUILD TARWEBROOD. IN VERBAND MET HET MIJNEN GEVAAR.. De afdoeling IJmuidon van den Algemee- nen Nedcrlandschen Zeemansbond en de af- deeling IJmuiden der Machinistenverceni- ging „Door Eendracht Soamgcbracht", heb ben aan de commissie uit de reeders van vissche^rsvaartuigcn te IJ muiden het ver zoek gedaan om, in verband met het mij:: -• gevaar en de dure tijden, een gageverhoo- ging te willen toestaan in den vorm van een verhooging van de percentage der be somming en dit te willen brengen voor de machinisten van 1 op l.\ stuurlieden van I op 1 matrozen en stokers van 1/6 OP h Lobs van 0 op 1/6 Een en an der in te doen gaan op 1 September a.e. Men verzoekt voor 1 Sept. antwoord; BEGRAFENIS VAN EEN GE- INTERNEERDE. Toi nu toe werden te Rotterdam drie bak kers bestraft wegens het plegen van hande lingen in strijd met ue bepalingen van de regeling tot het verkrijgbaar stellen van goedkoop ongebuild tarwebrood. Een had broodkaarten onder zich gehou den en daarop veranderingen aangebracht, 'n ander had te licht brood geleverd en de dimde had op de broodkaarten meer ^okjes ingevuld dan halve kilo's brood geleverd waren. Nadat zij door den burgemeester, overeen komstig de bepalingen van do regeling van de lijst van bakkers waren afgevoerd, zijn zij op hun verzoek daar weer op geplaafet, on der bepaling, dat zij gedurende 14 dagen geen goedkoop ongebuild tarwemeel zouden ontvangen, terwijl zij toch als gewoonlijk goedkoop brood moesten afleveren, wat voor hen een vrij aanzienlijke schade beteekent. TURFPRIJZEN. Naar m-en ons mededeelt heeft voor eeni- gen tijd een conferentie plaats gehad van de Nijverheidscommissie met verveners en turf- verbruikers in zake de klachten over de hoo- ge prijzen van de turf. Ofschoon ter verga dering bleek dat de prijs van de turf soms zeer hoog was, viel toch op te merken dat de vele klacht-en niet vrij waren van overdrij ving. Het rosultaat der conferentie was, dat zoowel vervenersbonden als de voornaamste verbruikers van turf industrieel gebruik zu1- len trachten zich over de prijzen te verstaan. Ten aanzien van de turf voor huisbrand zal door de verveners overwogen worden hiervoor een redelijke prijs vast te stellen, aangezien door tTcn voorzitter er op gewezen werd, dat er voor de Regeering mogelijk heid bestaat om op grond van de Levens- middelenwet in te grijpen en tot inbeslagne ming over te gaan. Hierbij zou eventueel toegepast kunnen worden de bepaling van de Onteigeningswet, kracht eng welke op schorting der inbeslagneming mogelijk is, indien belanghebbenden het artikel tegen "door den Minister vastgestelden prijs ter beschikking stellen. VOOR REIZIGERS NAAR D'E RIJNPROVINCIE. De minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens bekendmaking van den opperpresident der Rijnprovincie, do plaatsvervangende com- mandeerende generaal van het Vil Iet e Duitsche legerkorps en de commandant der vesting Keulen, het photografeeren, teeke nen, schilderen of'op andere wijze afbeelden van bruggen, versterkings- en spoorwegwer- ken, luchtschip hall en, luchtschepen en vlieg tuigen, geschut en andere voorwerpen van militair belang, hebben verboden. Overtreding zal met gevangenisstraf wor den gestraft. KRIJGSGEVANGENEN ONTVLUCHT'. To Yenlo zijn aangekomen drie uit het ge vangenkamp te Crefeld ontvluchte Fransche soldaten. Met behulp van een door hen zelf vervaardigd landkaartje hadden ze zich ge oriënteerd. In één nacht hadden ze den weg afgelegd. Op de z.g. Heide, bij Venlo, hadden zo Npderlandsch gebied betreden. De solda ten werden van voedsel en kleeding voor zien en vertrokken, uiterst dankbaar voor de ondervonden hulp, naar den consul te Rotterdam, met de bedoeling zoo spoedig mogelijk weer naar 't front te vertrekken. Men meldt uit Oldenzaal, d.d. 27 Aug. Hedenochtond werden door den brigadier- rijksveldwachter Ooibokking in de Lutte aan gehouden twee Fransche krijgsgevangenen, die uit de omgeving van Salzbergen uit de Duitsche gevangenschap waren ontvlucht. Zij hadden met nog vier andere krijgsge vangenen weten te ontvluchten doch een was op zijn vlucht door de Duitsche grens wacht geschoten, een ancler word weder op gevangen, terwijl zij twee anderen onder weg waren kwijtgeraakt, doch deze zouden de Nederlandsche grens reeds gepasseerd moeten zijn. Zij waren drie dagen onderweg weest. De aangehoudenen vertrokken naar Roti ter dam. Bij Well (L.) zijn weer twee Russische krijgsgevangenen aangekomen, die na lang in het kamp to Munster vertoefd te hebben, kortgeleden op het landgoed Petrusheim, vlak bij de grens gelegen, werkzaam werden gesteld en vanwaar zij kans zagen te ont snappen. KATOEN CONTRABANDE. i Gistermorgen werd te Groningen met mi- i litaiïo eer begraven een aldaar aan tuber- culose overleden geïnterneerde Schotschc I visscliersman. Met verwijzing laatstelijk naar de mede- deeling voorkomende in dc. Nederlandsche Staatscouranten van 1 cn S Juni 1915, brengt, de minister van Buitenlandsche Zaken ter konnis van belanghebbenden, dat de Brit sche en de Fransclio regecringen aan de 'ijs- ten van artikelen, die als absolute contra bande worden beschouwd, hebben toege voegd; onbewerkte katoen, linters, Latoeuafvel en katoendraad. REGEERINGS VARKENS. De minister van Landbouw heeft een cir culaire aan de burgemeesters gezonden met do mededeeling, dat de gevormde reserves het mogelijk maken, gedurende do maand September varkens beschikbaar te stellen: le. voor de gemeenten, die ze nu reeds ontvangen 2:a voor de gem., die, he<tzij afzonderlijk, hetzij te zamen met anderen, per week min stens 20 stuks kunnen ontvangen;' een en ander onder een aantal voorwaarden, waar bij nu nog meer nadruk is mdegd op des kundig toezicht, om er tegen te waken, dat de voor de comsumptie geschikte deel en niet langs r oer of minder omwegen te rechtkomen bij de vleeseiiwarenfaflrikanten, die deze dan in een of anderen vorm weer uitvoeren. Aan gemeenten, die door bemiddeling van het Rijks Ccntraalbureau varkens ontvan gen kan geen spek geleverd worden. De algemeene voorwaarden, waaronder regeeringsvarkens gedurende de maand September zullen worden beschikbaar ge steld, zijn blijkens de circulaire van den minister van Landbouw, Handel en Nijver heid aan dc burgemeesters de volgende: 1. De gezamenlijke slagers moeten be halve de varken si die cloor tusschenkomet van het Rijks GenTr-, m m:r«au geleverd worden, voor onmiddellijk gebruik ter plaatse nog eooveel varkens slachten, dat het elachtgewicht daarvan ten minste 1/3 be draagt van dat der varkens, die door tus- schenkomst van bet Rijks Centraal Bureau geleverd worden. 2. De slachting der door tusschenkomst van het Rijks Centraal Bureau geleverde varkens geschiedt onder voortdurend des kundig toezicht, welk toezaeht ook op de weging wordt uitgeoefend, terwijl a-^e ge slacht o varkens (dus ook do dieren, die bij- gekocht worden) zoodanig worden gestem peld, dat alle dealen steeds herkenbaar zijn als afkomstig van een varken, bestemd voor Iwnnenlandseh verbruik, terwijl het stempel tevens aangeeft de gemeente, waarin het varken geslacht is. 3. Eiken Zaterdag wordt het slachtge- wichfc dor in de afgeloopen week voor bin- nenlandsch verbruik geslachte varkens aan' den directeur van het Rijks Centraal Bu reau toegezonden. V anneer de opgaven van de voorgaande week op Dinsdag niet in hefc bezit zijn van den directeur van liet Rijks Centraal Bu reau, wordt voor de volgende week geen opdracht tot levering gegeven. V7 aarboi gen moeten worden gegeven, dat al dc voor consumptie geschikte doelen de zer varkens verbruikt worden in de gemeen te of haar naaste omgeving. Den burgemeesters wordt daarom ver zocht, de slagers to verplichten nieit anders te leveren dan aan directe verbruikers door verkoop in het klein DE N. O. T. EN RUSSISCHE GOEDEREN. Do Nederlandsche Overzee TrustiMaatsch. vostïgt de aandacht van belanghebbenden bij den invoer van goederen uit Rusland op de omstandigheid^ dat het door deze Maatschap pij gegeven consent tot verzending van goe deren uit Rusland aan haar adres niet nood zakelijkerwijze insluit de toestemming van uitvoer van die goederen door de Russische regeering. Alvorens dus tot een bindenden koop van goederen in Rusland over te gaan, is het raadzaam, dat belanghebbenden behalve zich van het verlof tot consigneering aan de Ne derlandsche Overzee Trust--Maatschappij te verzekeren, zich er eveneens van vergewis sen, dat de Russische regeering bereid i.i den uitvoer uit Rusland voor die goederen toe te staan. 7000 K.G. KAAS IN BESLAG GENOMEN. Bij een kaashandelaar te Amsterdam is Donderdag en gisteren op grond van de le vensmiddelen wet niet minder don 7000 K.G. kaas in beslag genomen. De aanleiding hier toe was, dat men reden had om aan te ne men, dat de kaas zonder consent zou worden uitgevoerd. De in beslag genomen voorraad is opgeslagen in het oude Entredepöt. KUNST, LETTEREN, ENZ. Burgerlijk Wetboek. Bij de firma W. E J. Tieenk Willink te Zwolle is verschenen Burgerlijk Wetboek, zooals het bij ver schillende wetten is aangoruld en gewijzigd, uitgegeven onder toezicht van mr. dr. J. G. Stenfert Kroese, Zwolle. Prijs f 1.2-5. Areutsxio H. ArcniUen. f To Haarlem is op 78-jarigon leeftijd over leden mej. Arentine H. Arendsen, zeer be kend bloemenschilderes. Haar schier on overtroffen aquarellen van bol- en knolge wassen, o.a. afgebeeld in liet Album van Eden, Haarlem's Flora, waren zóó fraai en zóó natuurgetrouw, dat ze bij herhaling worden bekroond, o.a. te Florence, Antwer pen, Philadelphia en Parijs.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1