De Europeesciie Oorlog. Binnenland. Gemengd Nieuws. Uit de Omstreken. Doordat de verhouding tusschcn de iu- koopsprijzen hier te lande en de verkoops prijzen in het buitenland van dien aard was, dat de export zeer belangrijk moest worden ingekrompen, konden tijdelijk geen varkens aan de gemeenten ter beschikking worden gesteld en is de levering van règee- ringswege eenigen tijd geschorst geweest. De levering is daarna weder aangevangen, doch in verband met het aantal beschikbare varkens is aan sommige gemeenten 3pek in plaats van varkens geleverd. Zooals bekend mag worden verondersteld, is op 19 Augustus de uitvoer van varkens geheel stopgezet. Getracht wordt thans een zoodanige regeling te ontwerpen, dat na de opening der grenzen regelmatig regee- ringsvarkens verschaft, zullen worden. 2. De minister bereidt maatregelen voor tegen do voortdurende prijsstijging van tal van levensmiddelen. In dit verband verwijst hij naar zijn aan de burgemeesters gezonden circulaire d.d. 20 Augustus betreffende beschikbaarstelling van wintervoorraad en naar het inmiddels uitgevaardigde uitvoerverbod van enkele groent ensoorten. Betreffende do in vraag 2 met name ge noemde artikelen valt het volgende op te merken. Dè tijdelijke opheffing van het uit voerverbod van aardappelen is ingetrokken^ als gevolg waarvan 'de prijzen aanmerkelijk gedaald zijn en nog stcecls een neiging tot daling vertoonen. Bijzondere verdere maat regelen ten aanzien van dit artikel schijnen, althans voor consumptie-aardajipelen, voors hands onnoodig. Door de daling der lijnolieprijzen zijn de prijzen van zeep de laatste weken met 15 per 120 K.G. teruggeloopen in aanmerking nemende de hooge prijs der brandstoffen en van een belangrijke grondstof als kaliloog zijn do huidige zeepprijzen niet te hoog te achten. De regeling van de melkprijzen stuit op tal van bezwaren, ook doordat de toestanden in de verschillende deelen van het land zeer uiteen loopen. De minister wijdt ook echter hieraan zijn aandacht, doch waar bij de melkvoorziening alles samenhangt met plaatselijke omstandigheden, zal hoogst waarschijnlijk van eenige regeling slechts dan iets te verwachten zijn, als van gemeen tewege dc voorbereiding wordt getroffen en van rijkswege helpend wordt opgetreden. 3. De naleving der maximum-prijzen liet op meer dan een plaats te wenschen over, wat voor een deel verband hield met de om standigheid, dat geen maximum-prijzen voor den groothandel waren vastgesteld. Met in gang van de maand Augustus, toen een nieu- wo lijst van maximumijprijzen voor den kleinhandel werd vastgesteld, werden ook voor eenige belangrijke artikelen maximum prijzen voor den groothandel bepaald het ligt in de bedoeling bij de herziening der lijsten van maximum-prijzen, welke maan delijks zal geschieden, bij gebleken noodza kelijkheid de reeks der artikelen, waarvoor maximum-prijzen vastgesteld worden, uit te breiden en de maximum prijzen ook te doen strekken voor den verkoop door den groot handel. Teneinde te verkrijgen, dat de maximum prijzen gehandhaafd werden, zijn in de laat ste circulaire dienaangaande de burgemees ters er uitdrukkelijk op gewezen, dat het 's ministers bepaalde weiisch wa-s, dat de ge stelde maxima geen doodc letter zijn, doch streng in acht worden genomen, waartoe in die circulaire de noouige wenken worden ge- geven. Dc minister moet thans dc gevolgen van zijn te kennen gegeven wcnsch afwachten cn kan daardoor do derde vraag niet afge rond beantwoorden. Exemplaren van de hiervoren bedoelde circulaires zijn ter griffie van de Kamer nedcrgelegd ter inzage van de leden. RECLAMES k 40 Ct. per regel. A G END A VAN DE WEEK. Zondag „Zemerzorg". Uitvoering Zangv. ,,De Stem des Volles" en „Morgenrood". „Musis Sacrum". Concert Muziekgezel schap „Orpheus". ,,Den Burcht". Buitengewoon Concert. Acht uur. Dagelijks: Thalia Bioscoop en ariété Theater, Haarlemmerstraat 52. 6 en 8 uur. Zondags "alleen 8 uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 uur). Bioscope Variété Theater, Stations weg 19. 7 uur. 'Zaterdag, Zondag 3 uur). GEMEENTELIJK? ARBEIDSBEURS. Stadstimrnorwerf. Telophoon No. 127. Geopend: 'a morgens van 912 en des middag? van 2—5 nnr. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 3 Kantoorbedienden. 1" Timmer eden, 10 Metse laars. 3 Steenhouwers. 2 Betonwerkers, 2 Opper lieden, 1 Voeper, 1 Schilder, 1 Behanper, 2 Sto kers. 2 Bankwerkers. 1 Ooud- en Zilversmid. 1 Loodgieter. 8 Typografen. 1 Banketbaklcersjongen, 3 Grondwerkers, 1 Ziekenoppasser 1 Motorschip per, 3 Loopjongens, 10 Loopknechten, 18 lö9se Werklieden, 2 Bloemisten, 1 Verpleegster. 6 Werk stere. L Naaisters, 1 Breister, 4 Waschvrouwen, P '3ui8houdster. De uitslag van de gisteren in district I in Den Haag gehouden verkiezing van een lid van den Gemeenteraad (vacature-Hels dingon) is als volgt Uitgebracht 7317 geldige stemmen, waar van 3775 op inr. H. J. Niebocr (S. D. A. P.) en 3542 op H. O. Silvius (R.-K.) zoodat ge kozen is mr.. H. J. Nieboer. De verkiezing van mr. Nieboer tot lid van den Raad had een aantal leden der S. D. A. P. saamgebraekt in den tuin van de vroegere schoolhoofdswoning aan de Rembrandtstr., waarin thans de bureaux van de afd. Den Haag dier partij zijn gevestigd. Do voorzitter, de heer Cornaleinslijper, hield er een toespraak", waarin hij o.a. zeide, dat de uitslag dezer verkiezing had bewe- zon, dat district I wel degelijk rood is. De lieer Nieboer herinnerde aan de el lende, die de oorlog vooral onder do arbei dende klasse heeft gebracht. Hij vivescte, dat wij het ergste nog niet hebben gehad. Een sterke sociaal-democratische fractie, zoo wel in de Kamer als in de Gemeenteraden, was noodig, ook om te zorgen, dat de demo bilisatie, die honderd duizenden, thans on der de wapenen zijnde, meer op de arbeids markt zou brengen, voor do arbeiders geen ramp werd. Hij hoopte, gesteund door het vertrouwen der arbeiders, daartoe te kun nen medewerken. Vóór en na deze toespraken spee!ue een muziekkorps socialistische liederen. Do voorzitter noodigde ten slotte de aan wezigen uit een wandeling te doen, waaraan gevolg werd gegeven door een 500-tal man nen en vrouwen, die, den socialistenmarsch en de Internationale zingende, ëenige stra ten van district I doorliepen, weldra vooraf gegaan door een troepje jjongens, die het „Weg met de socialen, leve Willemien!" en „Nieboer, die moet zakjes plakken!" deden hooren. In de Storte-bekerstraat kwam een poli- tieinspcctcur met eenige agenten op kalme wijze do wandelaars aanmanen, uiteen en naar hui3 te gaan. Do jongens hadden het bij de komst der politie op een loopen gezet en de S. D. A, P.-er:-, koor enkelen hunner eveneens ver maand, ieder zijns weegs te gaan, verspreid den zich weldra. In optocht met vaandels en banieren zullen het hoofdbestuur en de afgevaardig den der af deelingen van dc Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht in Nederland den 23sten September aan den Minister van Binncn- landicho Zaken het petitionnement voor grondwettelijke gelijkstelling van mannen en vrouwen aanbieden. Ten gevolge van de bemoeiingen der provinciale Vereeniging van Vrijzinnige Her vormden in Gelderland zal het predikants- traktement voor alle Ned.-Herv. Gemeenten van vrijzinnige richting aldaar met 1 Jan. op een minimum van 11400 met vrije wo ning cn eenige tegemoetkoming in de belas ting kunnen worden gebracht. De heer A. J. Goedkoop van Nelle, directeur der H. B. S. te Delft, is voorne mens na het beëindigen van den cursus 19151916 eervol ontslag te nemen. LIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit zijn, met mgang van 1 September a.s., benoemd tot leeraar aan de R H. B.-S. te Gouda A. Speijer aldaar, Hel der, D. Inklaar, aldaar; Leeuwarden W. Koster Dzji., cn L. Janse beiden aldaar, en Heerenveen, N. H. Vlasveld, aldaar; is benoemd, voor het tijdvak van 1 Sep tember a.s. tot en met 31 Augustus 1916, tot leeraar aan de R. H. B.-S. te Veenclam, A. P Potma, to Alkmaar; zijn benoemd voor het tijdvak van 1 .Sep tember a.s., tot en met 31 Augustus 1916, tot leeraar aan de R. H. B.-S. te Hoorn, dr. A £annekoek, te Arnhem, en w. A. Mul ler, 1>e 's-Gravenhage; zijn benoemd met ingang van 30 Augustus a.s. tot burgemeester van Nistelrode, H. van de Ven; en tot burgemeester van Zwol le, mr. T. A. van ltoyen; is aan mr. M. Wijt Wzn. cp zijn verzoek met ingang van l September a.s. eervol ont slag verleend als burgemeester van Steen- wijk; is met ingang van 6 October a.s. aan dr. W. van Eeden op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan do R. H. B.-S. te Winterswijk; zijn aan do R. H. B.-S. te Groningen be noemd tot leeraar lo. voor het tijdvak van 1 September 1915 tot en met 31 Augustus 1916, F. G. Doornbosch en dr. T. do Lan ge, bedden aldaar; 2o. niet ingang van 1 ►September 1915 J. G. Jordens, thans leer aar aan de R. H. B.-S. te Warffum, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als leeraar aan de R. H. B.-S. te Warffum; zijn voor het tijdvak van 1 September 1915 tot cn met 31 Augustus 1916 benoemd tot leeraar (leerare-s) aan de R. H. B.-S. te Alkmaar, B. G. Plalberstadt, aldaar Gouda: dr. J. II. Burkom; mej. P. J. v. Toorenburg, W. Kok; Den Helder: E. Hoegsma; J. v. Hinte; J. Stammes; Leeuwarden: J. F. Rabbinowkreh Heerenveen: G. H. ten Bruggenoate, J. F. RabbinoAvitsch; Sapperaeer: H. M. Burwinkel Warffum: E. H. Amelung, J". C. de Haan, SPORT WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG. Cricket. Kampioenschap der Tweede Klasse N. C. B. Leiden: /jaxHaarlem, IC.30 uur. Voetbal ~Oni den Zilveren Voethal. Rotterdam: SpartaAj'ax, 2.30 uur. Militaire Competitie. Lcgcringsgroep Leiden. III Bat. 4 R. I.—28 Bat. L. W. I. 3—0. Het plaatsen van tenten, aan het z.g. Westduinstrand te Scheveningen is weder toegestaan, mits op het vlakke strand, niet aan den voet-, op de helling of op de duinen, en wel alleen tusschen zons-op- en -ondergang. Er wordt thans politietoezicht uitge oefend. Ton nadeele van den groenten- koopman G. de W. word uit ddens pakhuis naast zijn winkel in do Agniessestmat, te Rotterdam, een partij van 600 eieren gesto len. In verband hiermede werden gearres teerd H. A. A. en H. B., vaTeaosgezel. Naar het Huis van Bewaring te Middelburg is overgebracht de 19-jarige S. C., aldaar, diie een brutale aanranding pleegde. Hij viel des avonds een heer en dame, die zich huiswaarts begaven, aan en mishandel-do dc-n heer. De onverlaat werd do cn* een schilwacht gearresteerd en in diens schildwachthuisje in bedwang gehouden tot de politie hem overnam. Gjst e r'a v on d zag iemand, dat zijn fiets, dao hij even in dc Engelenburg- straat to 's Gravenhage had laten staan, word weggenomen Op zijn verzoek zette een agent den dief na, dae op den Moer weg de fiets wegwierp, te water sprong, naar do overzijd'o zwom en zoo in een weiland te recht kwam, waar hij wist te ontkomen. Te Naar den ging gistormiddag do milicien Rijlaarsdam met twee andere militairen zwemmen in een der diepe „kommen" langs den zeedijk naar Muider- berg. Plotseling zonk Rijlaarsdam naar de diepte. Twee miliciens, geoefende zwem mers, begaven zich pier rijwiel naar de plaats des onhedls, doch bonden slechts het lijk van den ongelukkige ophalen. Het is verboden in bedoelde kommen te zwemmen in de Zuiderzee is van Rijkswe ge een uitmuntende gelegenheid om te zwemmen en te baden gemaakt. Gemeld is, dat sedert Maandag- morgen te Haarlem vermist werd de 9-ja- rige Maohiel Kamerman. Wel had een jon getje verteld, dat hij in het water gevallen was en had de politic gedregd, doch zonder resultaat. Donderdagnamiddag omstreeks half zes heeft men hgt lijkje uit het Binnen-Spaar- ne opgehaald waardoor men zekerheid ver kreeg, dat de kleine niet op andere wijze was verongelukt. De vischvangst te IJmuï- den heeft Dinsdag j.l. het bedrag van f 106,000 bereikt. Nog zelden is z:o'n hoog cijfer op één dag voorgekomen. Gisteravond is de beru ch- te B. H., te 't Haantje (gem. Odoorn), door zijn schoonvader K., wiens vrouw hij, wilde doodsteken, met een vork doodelrjk aan hoofd en horst gewond. Een justitieele inval. Gïs- termiudag hebben de rechter-commissaris, de subst.-officier van justitie, de griffier der rechtbank, de hoofdinspecteur dor recher che en twee rechercheurs een huiszoeking gedaan in het perceel Rïpperdastraat 22, te Haarlem. Daarbij zijn o.a. een handpers en een fotografietoestel in beslag genomen. Men vermoedt, dat dit in verband staat met het maken van zilverbons door een daar ter plaatse inwonend persoon. Naar aanleiding dezer huiszoeking hebben wij ons tot do bewoners van het perceel ge wend en hadden daar met een der firmanten een uitvoerig onderhoud, hetwelk ons niets wijzer maakte. Er werd ons medegedeeld door den lieer v. D., die bij den heer W. in woont, die onder de firma Wernik Co. an tieke en luxe-voorwerpen repareert, dat hij door de politie naar Barneveld gebracht was om daar ten gemeentehuize met eenigo personen geconfronteerd te worden. Toen hij terugkwam, had de huiszoeking plaats gehad. In beslag waren genomen, vertelde hij, een z.g. lijmpers, om gelijmde voorwerpen samen te knijpen en een fotografietoestel. Verder wist deze heer niets te vertellen. De politie bewaart omtrent den inval het zwijgen. (»U- H. Ct.") KUNST, LETTEREN, ENZ. Opcrettcn cn Revue's. De heer Nap de la Mar deelt mede, dat <mder zijn directie, en die van de .heeren P. Kohier en Louis Davids, operetten en re vue's zullen worden opgevoerd in Amster dam (circus Carré of Centraal Theater), 's-Gravenhage (Scala), Rotterdam (Circus Schouwburg); te beginnen met 1 September te 's-Gravenhage, waar opgevoerd wordt de operette „Gri-Gri" van Paul Lincke^ met medewerking van Louis Morris'on. Bepjrie de Vries, S. van Aerschot, Emmy Arbous, mevr. De la Mar Kley, A. Hock, B. van Noorden en Nap de la Mar. Een ander ensemble, on der leiding van P. Kohier, gaat op reis met „De Boemelbaron". Louis Davids zal van 1 November af in den Circus Schouwburg te Rotterdam met de revue „Loop naar den Duivel", optreden. Den len Maart wordt een nieuwe Revue verwacht waarin zullen spelen Louis Da vids, P. Kohier en Nap de la Mar, d. i. de geheele Komiekentrust." Dc Directeur der Toonoclschool. De „Staatscourant" van gisteravond ver meldde het eervol ontslag als adjunct-com mies bij het departement van Landbouw, Nrjvc-.rheid en Handel van den heer Balthasar Verhagen, die, gelijk men weet, als direc teur der te Amsterdam gevestigde Tooneel- school van het Nederlandsch Tooneelver- bond zal optreden. Giuseppe Rubino t. Uit Milaan wordt bericht ontvangen, dat op 7 Augustus in het ziekenhuis van Mom- bollo na een langdurig ljjden op 34-jarigen leeftijd is overleden- Maestro Giuseppe Rubi- no, indertijd als orkest-dirigent verbonden aan de Italiaansche Opera te 'a-Gravenhage. HAARLEMMERMEER. De werkman A. Br., bij den landbou wer Bus in dienst bij een dorschiuachme, geraakte met zijn hand bekneld tusschen de Jacebsladder, waardoor drie vingers zeer ernstig werden verwond en gekneusd, ten gevolge waarvan hij eenigen tjji geen arbeid zal kunnen verrichten. HOOFDDORP. In een gehouden vergadering van ged- tenihooiders aan do Oruqius en omgeving is een onderafdeeling opgericht van de be staande geit>e.nfolcvereeniging alhier. Een bestuur werd gekozen, bestaande uit do hoeren H. van Schooten, voorz. H. Bak ker, seor.O. v. d. Wouden, penningm.D. Bakker en J. Koopmams, leden. De onder- afdeeldng telt thans ruim 60 leden. Gisteravond ontstond een botsing bij don overweg aan den Rijksstraatweg bij Haarlem, tusschen den laatsten trein, clie van Haarlem naar hier vertrekt, en de elec- trischo tram. Er bestond enkel eenige ma- terioele schade. Aan wien cle schuld is, is nog niet bekend. Do trein had ongeveer oen uur vertraging. LEIDSCHENDAM. De beroepen predikant bij de Geref. Kerk, doe heer D. Drenth, cand. te Rot- tord.mi, hoopt Zondag '7 September zijn in'.rede te doen, na des morgens bevestigd te zijn door ds. F.G. Petersen, van Veen- dam. NIEUW-VENNEP. Toen de knecht van bakker V., alhier, brood bij een klant aan den IJ weg bezorgde en even een „bakkerspraatje" maakte, maak te het paard voor de kar een praatje mét het malsche gras aan den wegkant, met het gevolg, dat alles in de sloot terecht kwam. Gelukkig was er weimg water in de sloot, zoodat het brood vrijwel onbe schadigd bleef en het geval afliep met heel wat materieele schade aan het voertuig. „Leer om leer", zegt het spreekwoord. Zoo was het ook het geval met den arbeider K., die zijn paard wat oin wilde doen gaan door het met een hooivork te prikken. Of het door schrik of pijn was, of wel uit wraak over zoo'n behandeling, weten we nic-t, maai' zeker is het, dat het anders makke paard zijn kwelgeest met een klap der achter- pcoten een gekneusde knie bezorgde. Zoo weet een paard zelfs wijze lessen uit te deelen. LEIDERDORP. Gemeenteraad. Met den burgemeester waren alle leden tegenwoordig. Na opening geschiedde mededeeling van do ingekomen stukken, als goedgekeurde Raadsbesluiten, alsmede van een besluit van den Minister van Waterstaat, waarbij, met ingang van 1 September a.s., het hulp- tel c-graai- en hulp telefoonkantoor wordt opgeheven en wordt alhier, in vereeniging met het postkantoor, een Rijkste 1 egraaf- en telefoonkantoor gevestigd. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van een schrijven van den directeur van de Stedelijke Gasfabriek te Leiden, waarbij wordt medegedeeld, dat de prijs van het gas voorloopig van 1 September tot ein de December 1915 wordt verhpogd met 1 cent per kub. M. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. besloten hebben een proef te nemen om de straatlantaarns 's avonds te tien uren te doen blussoheo, uitgenomen des Zaterdags, wanneer dat te elf uren zal geschieden. Do Voorzitter deelt mede, dat het door de ziekte van. den onderwijzer Koorn, noo dig is een tijdelijke hulpkracht aan de openbare school te benoemen en vraagt daarvoor, namens B. en W., het noodage orediet, hetwelk met algemeene stemmen, zonder discussie, wordt toegestaan. Hierna is aan de orde de voorloopige vaststelling der gemeente rekeaidng 1914. De hoer Van der Stoel brengt, namens de Commissie van Onderzoek, rapport uit en blijkt, dat door haar geen aanmerkingen zijn gemaakt en stelt zij voor de rekening voorloopig vast to stellen als volgtde gowone ontvangsten op f 19,445.03 en uit gaaf op 16,432.10-o- en alzoo met een ba tig saldo van f3013.121. De buitengewone ontvangsten op f 51,750de buitengewone uitgaven op f243.644.801 met een saldo van f 8105.19^. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten hebbende de wethouders niet me- degestemd. De Voorzitter brengt in herinnering, dat laatstgenoemd saldo is overgebracht op den dJienst 1915, als hebbende betrekking op de stichting der waterleiding. Vervolgens wordt overgelegd de begroo ting voor 1916, die bij de leden zal worden rondgewonden. Daarna wordt nog een wijziging gebracht in die begrooting voor 1915 en do vergade ring gesloten. KERKELIJKE 1 ERICHTEN. Do Kaag. Ned.-Herv. Gem. Zondag morgen te tien uren, ds. A. JRuys. Leiderdorp. Ned.-Herv. Gem. Zondag namiddag te half drie, ds. J. Nierstrasz. Her denking zijner Veertigjarige ambtsbediening. Oegstgeest. Ned.-Herv. Gem. Zondag morgen te tien uren, de heer J. L. Zegers, van Heemstede 's avonds te halfzeven, in „Irene," ds. J. II. Wiersma, van Amsterdam. Zwammerdam. Rem. Kerk. Zondag morgen te tien rTen, ds. Kiestra, em. Doops- gez. predikant te Oegstgeest. Voorschoten. Geref. Kerk. Zondag morgen te tien uren en des avonds te vijf ■uren dr. D. J. van Katwijk, pred. te Pijna ckerNootdorp. KLEINE ADVERTENTIES kunnen iederen morgen worden aangeboden en worden tege,i 35 ets. berekend. Op Woensdag- en Zaterdagmorgen tot 12 uur n.m. tegen 40 ets. Dc Val van Drcst-Litowsk. In militaire kringen te Berlijn hecht; men groote beteekenis aan den val van Brest- Iitowsk on men acht het buitengesloten, dat het Russasoho leger nog in staat zal zijn in dezen oorlog oen noemenswaardige rol te spelen. Wat nu nog komt is de laatste stuiptrekking van een leger, dlat in wan hoop vecht cn zijn zaak zelf als verloren be- sohouwt. De Russen zullen het wellicht niot aan taaien tegenstand laten ontbre ken, doch de voortwoekerende demoralisa tie in hun gelederen doet nu reeds de ver schrikkelijkste catastrophe verwachten. Brest-Litowsk is de mijlpaal in de gesolde- denia van den veldtocht in het oosten. Duitschland kannu weer herademen, want met den val van Brest-Litowks is het Rus sische gevaar voor een tijd afgewend en het woord van keizer Wilhelm, dat do beslis sing in het oosten reeds gevallen is, wordt heden bewaarheid. We zullen afwachten of dat zoo is. Het Russische leger is wel achteruitge drongen, maar nog niet verslagen. De „Times"-correspondent te Petrograd wijst, in verband met de communique's en eigen inlichtingen op de mogelijkheid, dat Wilna weldra verloren gaat. De Duitschors worpen nu groote troepenmassa's over d© Swonta, om den spoorweg ten noorden van Wilna af to snijden en als gevolg van deze onmiddellijke bedreiging hunner communi caties zijn de Russen aan de Midden-Nje- men naar den rechteroever getrokken. Het ordelijk en methodisch karakter van den Russische terugtocht van 't Bialystok Biclsk-front naar 't noorden schijnt eohter ongeschonden, zegt hij. Naa.r de correspondent van de „N-ovojo Wremja" meldt, wordt de opmarsoh van den vijand reeds door het modderige terrein van Polen bemoeilijkt, en dit verklaart dc wanhopige pogingen der Duitsohers, om zich van de wogen naar Wladawa en Brest to verzekeren, terwijl aan de andere zijde van Brest, in de stelling van Bialystok namelijk do zone om Ossowiec het moe rassig karakter van 't land voor de Russen een groote steun is. De correspondent spreekt naar aanlei ding van een interview van de „Russkoje Slovo" met een hoog-ambtelijk militair persoon over de veiligheid van Petrograd. Na den val van Bialystok en Wilna zal 't Russische leger beroofd znjn van 't gebruik der spoorlijn, die het Poolsche oorlogster rein met de hoofdstad verbindt. Maar de Russen behouden twee hoofdlijnen en tal van vertakkingen, die een regelmatigen te rugtocht van 't leger waarborgen. Ofschoon dc mogelijkheid van een verder oprukken oostwaarts dor Duitschers erkend wordt, verzekert de geïnterviewde, dat een der- - gelijke beweging nog geen ernstige be dreiging van Petrograd beteekent., daar, reeds maatregelen genomen zijn om oen of fensief in die richting te keeren en groote troepenmachten, op de noodzakelijke pun ten g&concentrecrd zijn Dezo gezaghebbende persoon wees ook op do technisoho superioriteit der Duitschers, maar zegt, dat do aanvoer van munitie reeds nieuwe kracht aan het Russische le ger gaf. Zonder de moeilijkheden van den toestand te verbloemen", vervolgde hij, „waaraan het verleden schuldig is, zijn we vol vertrouwen, dat zij door een volledigen triomf zullen gevolgd worden." Wat zal Italië tegen (lc Turken doen? De correspondent te Rome van de Lon- densche „Daily Tel." meldt het volgende over de voorgenomen Italiaansche expe ditie naar Klein-Azië De Italiaansche bladen van elk^ richting schrijven met opgetogen goedkeuring over de oorlogsverklaring van Italië aan Tur kije. In gezaghebbende kringen in Italië is men er thans vast van overtuigd, dat de interventie van Italië in de krijgsope raties in het Nabije Oosten tot een beslis send resultaat zal leiden, daar het voor beeld van Italië waarschijnlijk zal worden gevolgd door dc Balkanstaten. In de tweede plaats verwacht men lat Turkije thans genoodzaakt zal worden zijn strijd krachten te versnipperen. Voorts gelooft men dat de Turken nu hun laatste munitie- voorraden zullen moeten aanspreken. Het is nog niet bekend welke strategi sche plannen de Italiaansche militaire autoriteiten ontworpen hebben en waar de Italiaansche troepen een landing zul len uitvoeren; maar ,,het is zeker, dat Je voorgenomen expeditie naar Klein- Azië met evenveel kracht en onstuimigheid zal worden uitgevoerd als die welke thans met succes aan den gang is 'egen de Oos tenrijkers". De „Daily Tel."-correspondent te Rome wijst verder nog op de groote belangen, die de Italianen iD Klein-Azië hebben, vooral in Smyrna, waar de Italiaansche kolonie 20.000 zielen telt. Dan zijn er groo te en vrij welvarende Italiaansche kolonies in Adalia e. a. steden Een Duitsehc Duikbcot vernield. De Engelsche admiraliteit meidt dat een marinevlieger ter hoogte van Ostende een bom wierp op een Duitsche duikboot, die naar werd waargenomen, volkomen ver nield werd cn zonk. In het communiqué wordt hier bijge voegd, dat het niet dc gewoonte vw-n do admiraliteit is mededeclingen te publicee- ren over de verliezen van Duitsche duik- booten hoe belangrijke er ook geweest zijn, in gevallen waarvan de vijand geen andere bron van Informatie heeft wat be treft tijd en plaats van deze verliezen maar in dit geval werd het schitterend feit verricht in de onmiddellijke nabijheid van de Belgische kust en de positie van de gezonken duikboot is door een Duit- schcn torpedojager vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2