N°. 17024 A°. 1915. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Onder onze Vroede Vaderen. en öi'lfKj. PRIJS DER ADVEBTENTIEN V»n 1—6 regels /-1.06. Iedere regel meer 0.17J. Kleine advertentie» ,an 80 woorden 40 Oenta oontantj elk tiental woorden meer 10 Oonta. Voor het inoaaaeeren wordt fO.Ob berekend. Bewijsnummer 6 Oonta. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per wee). i f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. B 0.10. Franco per post1.65 Een echte vacantievergadering. Veel leege stoelen, mededeelingen van leden, dat fcy wegens uïtstedigheid verhinderd waren, en fee-n kleine, weinig befceekende agenda. De yacantiesfcemming was er echter niet Kwam het van 'den nog steeds voortdurenden oor logstoestand, was het, ojndat straks oude ge trouwen afscheid zouden nemen, of hing er iets in 'de atmosfeer, dat op een naderend (onweer duidde? Wij zullen het niet trachten ;uit te vinden, ouder gewoonte 6lechts een relaas der gebeurtenissen geven met zoo hier en daar een opmerking. Onder de betrekkelijk weinige ingekomen stukken waren er weer twee, die een aan val beduidden op de kas der gemeente, dit- niaal toevallig beide van R.-K. zjjde. De Zita-vereenigïng vroeg een subsidie van f300. voor haar vakschool voor Meis jes, de R.-K. Vereen, van Politieagenten verzocht, met het oog op den geheel on voldoenden financieelen toesiand van het po litiepersoneel, een verhoogiug der aanvangs salarissen van alle politieagenten van f100 en toekenning der periodieke verhoogingen, telkens, nadat twee jaar in den bekleed en rang, ten genoegen van den burgemeester is gediend. Op het eerste verzoek zullen B. en [W. praeadvies uitbrengen, het andere werd met „nul op het request" onmiddellijk af gedaan. De burgemeester wilde v.an zulk een vragen in het wild niets weten. Ongeveer een jaar geleden waren de jaarwedden flink verhoogd, waardoor zij een vergelijking met andere plaatsen, met Leiden overeenkomend, !\vel kunnen doorstaan. De dure tijden, die toch voorbijgaand zijn ep thans ieder "tref fen. mogen niet leiden tot de conclusie, dat do salarissen moeten worden verhoogd, zoo betoogde hij. Geen der Raadsleden voelde roeping voor adressanten in de bres te sprin gen, zoodat het adres voor kennisgeving werd aangenomen. Adressanten hadden mis schien ook verstandiger gedaan een duur- tetoeslag te vragen, wat ook beter klopte op het door hen aangevoerd motief der tegen woordige dure tijden. Te verwachten, dat de Raad thans bereid zou zijn f9200 te votee- ren, alleeD voor de verhooging van één groep ambtenaren, \vas wel wat al te naïef. Van de Leidsche Vakcentrales ook al wreer een adres. Zij doen met dat voortdurend adresseeren den burgemeester blijkbaar geen pleizier, wat wellicht ook niet bepaald in de bedoeling van adressanten zal liggen. Thans verzochten zij een regeling met betrekking tot de voorziening van gas- en parelcokes in do gemeente. Onze lezers keenen 't adres. De burgemeester merkte op, dat de Regee ring deze kwestie overweegt. Den Steun- comité's zal verzocht worden zich met de distributie van brandstoffen in den winter te willen belasten. Mocht dit Comité in Lei den daartegen onverhoopt niet aan willen, dan de burgemeester heeft thans het be zwaar tegen commissies blijkelijk overwon nen zal bij daarvoor een commissie in 't leven roepen. Vrees voor schaarschte be hoeft men niet meer te koesteren, in Leiden evenmin als elders in het land. Wanneer de Gasfabriek op het oogenblik krap zit, dan is dat meer een gevolg van do groot© op slagen van particulieren, die voor schaarsch te vreezen. Maar laten de vakcentrales, die al maar. petitionneeren, eens energie toonen al dus de Voorzitter en zich vereenigen, dan kunnen zy aan de gasüibriek in dezelfde v.oordeelen deelen als de coöperatieve ver- lenigingen en de handelaren. Daden zyn De- ter dan woorden. De Iieeren Bomli c.s., kunnen het zich voor gezegd houden. Trou wens, zij mogen vaardig zijn met de pen, men zal hun zin voor organisatie ook niet mogen ontzeggen. Als het belang der aan gesloten leden zulks vordert, zulien zij een brandstoffencombinatie spoedig genoeg in el kaar gezet hebben. De gedrukte agenda, hoe weinig belang rijk, ging toch niet geheel zonder discussie er door. Een prikkelende uitlating in het rapport van den districtsschoolpoziener, be- geJeidena do voordracht van een hoofd der school, gaf den heer Bosch aanleiding tot een vinnig Speech je. De lieer Van Goens had laten uitkomen, dat de oppositie uit den Raad tegen de vorige voordrachten geen zin had, omdat het recht tot het maken van een voordracht toch uitsluitend berust bij den schoolopziener en het College van B. en W. Daar ging het oven wel niet om, zooals de heer Bosch terecht opmerkte. Men wilde iinlichtingen over de sollicitanten. Aan dien wc-nsch hadden én B. en W. èn schoolopzie ner ditmaal echter voldaan. De 'oppositie had da.n toch geholpen. Maar hij knoopte er nog een andere opmerking aan vast. Er worden slechts bij uitzondering Leidscho onderwij zers tot hoofd gepromoveerd; waarom wor den deze nagenoeg steeds voorbijgegaan? De heer Van Hamel, die hot rapport v^n den districtsschoolopziener natuurlijk niet hal te verdedigen, bepaalde zich tot de laatste grief, en somde eenige gevallen op, waar- by' inderdaad Leidsche onderwijzers tot hoofd werden benoemd. Het is overigens moeilijk Ban te toonen, dat Leidsehen onderwijzers onrecht werd aangedaan door hen te pas- S6eren, meende de wethouder. De heer Sytsma, zich aansluitend by den heer Bosch, meende, dat met pen bewijs uit het ongerijmde, zooals men dat in de wiskunde noemt, het bewijs wel was te le veren. Wanneer de heer Van Hamel, die als wethouder van Onderwijs de Leidsche onderwijzers moet kennen, kan verklaren, dat bij de vorige benoemingen voor hóófd, geen enkele Leidsche onderwijzer zoo goed als den heer Dirks, wien hij met genoegen mede had benoemd voor hoofd, geschikt was om tot hoofd te worden benoemd, dan had hyi »het pleit gewonnen en den heer Bosch schaakmat gezet- De Weihouder van Onderwijs heeft niet op deze vraag geantwoord. De heer Pera deed enkel nog uitkomen, dat B. on W. bij zulke benoemingen niet alleen hebben te beslissen. Er meet over eenstemming zyn met den districtsschoolop ziener, welke niet altijd even gemakkelijk wordt verkregen. Intusschen scheen de eerst ter benoeming voorgedrageno ditmaal wel de man aller keuze te zijn. Hy werd met op één na al gemeens stemmen benoemd. Verschillende rekeningen weiden nu goed gekeurd, waaronder ook die van de Stede- lyke Lichtfabrieken. Menigeen zal, in ver band, mede met de laatste gasprijsverhoo- ging, benieuwd zijn naar de financieele resul taten van deze gemeentelijke bedrijven. Wij moeten onze lezers daaromtrent evenwel te leurstellen. B. en W. zijn sedert 1914 afge weken van de goede gewoonte, tot dien tijd gevolgd, om in de ingekomen stukken het eindresultaat dezer rekeningen mede te dee len. Vroeger was dat wel het geval. Natuur lek hebben de Raadsleden daarvan in de Leeskamer wei kennis kunnen nemen. Het publiek mag er zich voortaan van spenen. Mon weet uit vroegere meüedee'lingen ech ter wel, dat de Electricileitsfabriek geen goede financieele resultaten heeft opgele verd. De Gasfabriek zal haar oude traditie van een mooie winst wel hebben gehand haafd, al zullen de tijdsomstandigheden haar invloed wel ©enigszins hebben doen gevoelen. Dty aankoop van een perceel aan do Oost- dwarsgraclV, zonder voorafgaande machti ging door B. en W. gedaan, werd goedge keurd. Eigenlijk is dit niet in den haak. Met een lastigen Raadt zouden B. on W. er wel eens kunnen iüloopen. Het is indertijd, toen de heer Dekhuyzen wethouder was, een maal gebeurd, dat de Raad een aankoop, door dezen ge-daan, niet wildo bekrachtigen. Het schijnt .echter, dat bij voorafgaande behan deling in geheime zitting er wel eens iets uitlekt, .wat dan op den koopprijs in pu blieke veiling invloed kan hebban. Men moet daarom van twee kwaden het minst kwade kie-zen. By groote aankoopen zullen B. en W. vermoedelijk de verantwoordelijkheid wel niet op zich durven nemen. Voorstellen tot het aanbrengen van straat namen plachten vroeger nogal eens aanlei ding te geven tot geanimeerde discussie. Se dert men daarin systeem heeft gebracht, door een behoorlijke groepeering van namen, i3 dit veranderd. De praeadviseur had zich ditmaal bijzonder ingespannen om de aan beveling aantrekkelijk te maken. Het stukje had een aardig figuur kunnen maken als stijl proeve o'p ieen onderwijzersexamen of zoo iets. De Commissie van Fabricage had echter 'tegen den naam van Burggraven-aan, mede vanwege de lengte, bezwaar gemaakb en Graven'aan voorgesteld. In het praead vies was de veronderstelling gewaagd, dat deze heeren h et onderscheid tusschen Burg graaf on Graaf niet recht voor den geest stond. Dat kon de Voorzitter dier Commissie, de wethouder Fischer, natuurlijk niet op zich laten zitten, en hij leek het eerst nogal hoog to zullen opnemen. Meende men nu, dat zij ook niet de "historie hadden geraadpleegd? Maar deze historie leert, dat Leiden van de Burggraven van Wassenaar geen aangename hc-rinneringen bewaart en van de Graven van Holland in 't generaal wel. En een aan gename herinnering houdt men toch liever vast dan een onaangename. Do Raad, die nog niet eens geglimlacht- had, lachte nu even. Daar bleef het echter bij. Wij en het nageslacht zullen, eilacie, den langen naam met de onaangename herinnering moeten aanzien, uitspreken en op onze brieven zet ten. Iaat ons ih-et met gelatenheid dragen, wetende, dat er veel ernstiger zaken onze aandacht vragen. Na de goedkeuring van de gemeentereke ning, kwam het voorstel inzake de levens- middelenvoorziening in deze gemeente, door den heer Sytsma ingediend, aan de orde, napr aanleiding waarvan een, vooral van de zijde des voorstellers, scherp gevoerd debat tusschen dezen en den Voorzitter plaats had. Om voor de meesten onzer lezers, be grijpelijke redenen zullen we hierover niet in details treden on slechts enkele feiten vermr-lden. In do voorlaatste vergadering kwam de heer S. met een motie, waarbij de Voorzitter werd uitgenoodigd een zoodanige commissie in het leven to roepen. De Voor zitter wijst deze motie, die hem rauwelings overviel, af, en verzocht den voorsteller zjjn denkbeeld in een voorstel te belichamen en dit toegelicht, voor de volgende Raads vergadering in te dienen. De heer S. vol- deeü aan dit verzoek, en het voorstel werd Donderdag 19 'Augustus ingediend, yooizion van een 'uitvoerige, jegens den burgemees- Ier zeer welwillende toelichting. Het voor stel werd 'gedrukt en met de toelichting, zonder praeadvies Van B. en W. evenwel, den leden toegezonden. Intusschen komt 'de circulaire van Sen Minister van Landbouw aan de Burge meesters, van 20 Augustus. De burgemeester vindt daarin aanleiding geheel ouathankelyk van het 'aanhangige voorste!, een voedings- commissio te benoemen. Dit geschiedt Maan dag 23 'Aug. en Woensdagnamiddag, juist één etmaal Voor de Raadsvergadering, wordt de Commissie, 'die in samenstelling slechts ©enigszins afweek Van de in het voorstel be doelde, op het Raadhuis geïnstalleerd. Een en ander Vera door den Voorzitter gisteren medegedeeld, terwijl hy er bij verzekerde, dat het hem niet te doen was geweest, den voorsteller een Vlieg af te vangen. De voorsteller aarzelde, ondanks .deze verzekering van den Voorzitter, niet. deze houding van 'den burgemec-ster in parlemen taire woorden "uitgedrukt zeer ei gen aar dig en niet correct te noemen. Met een herinnering aan het spreekwoord; „Der Mohr hat seine schuldigkeit getan, der Mohr kann gehen,trok hij, daarna het voorstel in. Do hoer Van Tol uitte zijn dankbaarheid OY6r de instelling der Commissie, doch hoop te, dat ook een der leden van de vakcen trales, die zooveel werk van deze zaak had den gemaakt, da3rin zitting zou hebben. In het vocrstel-Sytsma. was daarop ook aange drongen. De Voorzitter meende van wel. Uïjj de gisetren medegedeelde namen der Commissie blijkt echte:, dat dit niet het geval is. Maar de Commissie heeft het recht gekregen zich andere leden te assumeeren. Misschien huldigt de Oommissie zelf een ruime opvatting en is het mogelyk, dat een voorman der genoemde organisatie in tweede instantie alsnog daarvoor waardig gekeurd zal worden. Hopen wij intusschen, dat de Commissie in den a.s. winter nuttig werk zal kunnen doen. Als slot een paar eenvoudige en hartelijke afscheidsspeeches van de heeren P. J. Mul der en Corts, en voorlezing van brieven van de heeren prof. Garepntier Aiting en Dries- een, waarin deze aftredenden afscheid van B. en W. en den Raad namen. De Voorzitter dankte de heeren even hartelijk voor a-fles, wat zij in het belang der gemeente hadden gedaan, waarop de Raad met een hoorbaar applaus reageerde. Wy sluiten als overzichtschrijver, ons gaarne by deze hulde aan. Niet ieder dor aftredenden presteerde hetzelfde, maar ze ker is het, dat zrj zich zooveel mogelijk aan hun taak hebben gegeven, waarvoor zrj den dank der gemeentenaren verdienen. De lieer Driessen had zitting van 9 Juli 1897, de lieer Mulder van 4 December 1900, de heeren Carpentier Aiting en Corts namen in 1909 hun plaats in tusschen onze vroede vaderen. De be'de eerstgenoemden gingen heen m?t het oog op hun hoogen leeftijd, de laatste twee om 'drukke bezigheden in andere be trekkingen, alle redenen, om te eerbiedigen. Moge Tiet 'hun ook buiten den Raad goed gaan! Gisteravond had in de fabriek van de firma Clos en Leembruggen een droevig ongeval plaats. De 25-jarige werkman Van uer L., werkzaam klossen garen door midde1 van een lift naar omhoog te werken, had het ongeluk onder het 600 K.G. tegengewicht van de lift bekneld te geraken, met het nood lottig gevolg, dat hij in levensgevaarlijken toestand taar het Academisch Ziekenhuis moest worden vervoerd. Hedenmorgen was hij bij kennis en er is zelfs hoop op herstel. Te Amsterdam is voor de hoofdakte geslaagd mej. H. E. Smit, alhier. Naar de betrekking van ingenieur bij de gemeentewerken alhier, opengekomen door het vertrek van den heer Duiok, heb ben 16 personen gesolliciieerd. LEIDEN, 27 AUGUSTUS. Vanwege da Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde worden op de terreinen van de G. A. van Swieten- tuinbouwschool to Freileriksoord examens afgenomen in bloementeelt. Geslaagd is G. J. Sclieffel, van hier. De heer A. J. Leckie, alhier, is van 1 Sopt. a.s. tot en met 31 Aug. 1916 be noemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Alkmaar. Bij Kon. besluit is aan de heeren J. P. J. Driessen en G. J. Speet-, alhier, ver lof verleend tot het aannemen van het Kruis Pro Ecclesia et Portifice, hun door Z. H. den Paus geschonken. Het gedeelte Witte Singel, zijde Noord- oindsplein, dat reeds eenigo malen een be werking met teer en grind heeft ondergaan, wordt nu nog weer eens terdege volgens die mothodo onder handen genomen. Men zal zich thans echter niet enkel tot bedoeld deel bepalen, maar de bewerking veel verder uitstrekkennaar wij vernemen tot bij do Kaiserstraatbrug. De achtjarige W. v. S-, wonende aan de Zijdgracht, viel gisteravond spelende in het. wa-tcr aan het Lovcndaal. Do steenko lenhandelaar O., uit de Kraaiorstraat, reik te hem de hand en redde hem. Hedenmorgen bleek het der politie, dat P. v. K., die gisteravond bij haar met- succes om nachtverblijf had gevraagd, nog eenige dagen hechtenis tegoed had. Daarom liet de politie hem niet gaan. DE ADRESSEN VAN DE N. O. T. Hier volgt een opgave van adressen te 's-G raven ha-ge, waar de verschillende a-f- declingen c-n commissie der Ncderla-ncfeche Overzee Trustmaatschappij gevestigd zijn. I. Paletstraat 2. Hoofdkantoor (Uitvoe rende Commissie) Sub-Commissie A. (Comm. voer Ned. Overzeesche Belangen). II. Noord&inde 35. Algomeene Zaken. Secretariaat. III. Amaliastma-t 2. Sub-Commissie B. (Comm. voor het Handelsverkeer met het buitenland). IV. Parkstraat 13. Afdeeling Coiinosse- menten, Afd-ecling Inlichtingen, Af deoling Boekhouding en Ka-s. V. Parkstraat 107/109. Afdeeling Con tracten, Afdccling Veemen. VI. Parkstraat 27. Afdeeling Contracten (Bankgarantie^) VII. Lango Voorhout 27. Afdeeling Consenten VIII. Oranjestraat 13. Afdeeling Con trole, Commissie voor den Nederlandse-hen Handel, Bureau voor eetbare vetten en oliën. CHICHOREI. De directeur-generaal van den Land bouw, de hoor Van Hoek, heeft gistermid dag een verga-dering gehouden met fabri kanten, verbouwers en drogers van ohichorei. UITLEVERING VERMINKTE KRIJGSGEVANGENEN. Men meldt uit Vlissingen d.d. 23 Aug.: Door te laat vertrek uit Engeland kwam de mailboot „Prinses Juliana" her eerst te kwart voor zeven binnen. Aan boord be vonden zich 22 Duitsche invaliden en zwaar gewonden waarvan twee naar den gereed- staanden DuitschenRoode-rvruis-trein moesten worden vervoerd per brancard, terwijl do overigen daarheen konden loo- pen op knikken of ondersteund moesten worden. Aan boord werden den mannen door Duitsche zusters direct bloemen aan geboden terwijl de afdeeling Vlissingen van bet Nederlandsche Rood-e Kruis weder vorverschingen aanbood en bloemeu in de wagens plaatste. Wij hadden een onderhoud met een der gowonden, dio ovc-r de behandeling in En geland niet tc klagen had; alleen iederen dag hetzelfde eten, ging vervelen. Verheugd waren allen over de gramophoons in de wa gens, dio Duitsche liederen ten gehoore brachten. In maanden hadden zij niets dan Engelsch gehoord. In den trein word aan allen een geschenk namens de Duitsche vrouwen o\erhandigd. De trein met gewenden ver!rok te 8.30; de mailtreinen met do Engelsche post to 7,30, inplaats van 6.10. FRANSCIIE KRIJGSGEVANGENEN ONTVLUCHT. Gistermorgen kwamen to Venlo drie uit het- kamp ibij Crefeld gevluchte Fransche krijgsgevangenen aan. Hei waren jonge, flinke mannen en zagen er vroolijk en opge ruimd uit. Na van het noodige voorzien te zijn, vertrokken zij per spoor in de richting Rotterdam HET TE WERKSTELLEN DER GEÏNTERNEERDEN. Naar „Het Volk" verneemt, zal de cen trale Commissie, bedoeld bij art. 27 van de collectieve arbeidsovereenkomst- in dc ty pografie namens den Ned. Bond van Boek drukkerijen, den Alg. Ned. Typografen bond, den R.-K. Grafisohen Bond, den Ghr. Typografenbond, en den Bond van Plaatse lijke Typografische Vereenigingen een audiëntie aanvragen bij den minister van Oorlog cn wel naar aanleiding van een op roep in de Belgische interneeringskam- pen gedaan, om ongeorganiseerde typogra fen op tc wekken in Amsterdam werkzaam te zijn. Ook dc Foto-Lithografische Bond zal zïoli om dezelfde aangelegenheid tot den minister wenden. SCEARENSLIJPER-LOMPENKOOP- MAN-PAARDENSMOKKELAAA. Door Gennep Trok gisteren een vehikel, dat veler aandacht trok. Een heel groot paard trok een klein karretje niet veel grooter dan een hondenkar dat uiterst primitief tot scharenslijpe-rswagen was in gericht, met behulp van een klein, rond slijpsteentjo en een oud fietswiel.. Hier en daar belde de voerman aan een huis aan een vroeg of er scharen to slijpen of lom pen te koop wareD. Op deze wijze kwasi een eerzaam beroep uitoefenende, trok onze vakman al spoedig de Looi in naar de rich ting der Duitsche grens. Ook aan het laat ste huis vóór de grens, vroeg de man nog om scharen te slijpen of lompen te koopen, waarna hij rustig verder reed naar het eerstvolgende huis, dat over de gren3 lag. Do mau wist zeker niet precies waar Ne derland ophoudt en Duitse!:' nd begint. SMOKKELAAR GEDOOD. Bij Dinxperlo is Dinsdag een smokkelaar, zeker© S., uit Bocholt, toen hij maïs naar Pruisen wilde smokkelen, door do grens wacht met een schot in de buik getroffen. De man, die zich nog wist voort te si::pen naar Pruisisch gebied, is Dinsdagnacht aan de bekomen wonden overleden. UITVOER VAN HUIDEN EN VELLEN. In verband met de g-evcerd© actie door handelaren in huiden en vellen, kan de „N. Gr. Crt." m-ededeelen, dat thans een ge regelde uitvoer plaats vindt. Van rijkswege worden, indien daartoe verzoeken gedaan worden, consenten voor den uitvoer der ver schillende artikelen verstrekt. WEER EEN ANDERE SMOKKEL- METHODE. Woensdagavond werden op de Milsbeck (gemeente Ottersum) door de grenswacht weder eenige personen aangehouden, die poogden meel, spek, enz. uit- te voeren. Toen men een hunner fouilleerde oieek d©- zo zijn lichaam omwonden te hebben racfc darmen, gevuld met petroleum. Zoodra liy in do gaten had, dat zijn toeleg was ont dekt, stak hij de hand en don broekzak en knipte do darmen door, zoodat de petro leum door zijn broekspijpen wegliop FRAUDULEUZE UITVOER. Men meldt uit Oldenzaal d.d. i; Aug.: Heden werden door de douane op het sta tion bij het verifieoren der goederentreinen aangehouden een partij leder in pakken, eenige doozen, bestemd voor verpakking var margarine, gevuld met zakjes rijst en bovendien cacao. Een en ander scheen bestemd t-e zij i om frauduleus naar Duitechland te worden uit gevoerd. DE „NICKERIE". De minister van Buiten! and Echo Zaken brengt Ier kennis van belanghebbenden, dat de procurour-generaal bij het Londensche Prijzenhof een eisch heeft ingediend tot ver beurd verklaring van een deel der lading van het Nederlandsche stoomschip „Nickerio", toebehoorende aan den Koninklijken West-»- Indischen Maildienst to Amsterdam. RUSSISCHE GEVANGENE. Te Iicuner is een Russisch soldaat aange komen, ontvlucht uit Duitsche gevangen schap aan het station werd voor den scha mel gcklcedo eon collecte gehouden. Hij droeg o.a. oen laar3 en een pantoffel. VELDPREDIKER TALMA. Wij vernemen, dat ds. A. S. Talma om gozendheiclsredenen zioh genoodzaakt ziet het ambt van veldprediker in algcmeenen dienst neder te leggen. („N. Ct.") HET LEVENSMIDPELENVRAAG- STUK. Door den heer De Jong zijn dc volgendo schriftelijke vragen ingezonden, d.d. 26 Juli: 1 Ondervindt de regeenng bij do regeling omtrent do verschaffing vari regeeringsvar- ken? zoodanige moeilijkheden, dat de leve rantie van regeeringswego zal moeten war den stopgezet? 2. Is de minister bereid mede te deelen of maatregelen tegen de voortdurende prijsstij ging van tal van levensbehoeften o.a. aard appelen, melk, zeep enz getroffen zullen worden? 3 Kan de minister mededeelcu. of de maximumprijzen worden nageleefd? De minister van Landbouw enz. antwoord de daarop d.d 25 Augustus het volgende: 1 Het stelsel der beschikbaars*oiling van varkens, ten behoeve van gemeenten, door bemiddeling van liet Rijks Centraal Bureau tot. regeling van den afzet van varkens en varken -vleesch is gebaseerd op liet beginsel, dat de exporteurs tot een bepaald percen tage van hun uitvoer nair het buitonland varkens moeten leveren voor binnenlandsch. verbruik tegen een prijs, aanmerkelijk la ger dan de marktprijs.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1