De Europeesche Oorlog. Dondei'dlag £20 Aiignstws. Tweede J31a<l. fto Ingezonden. N®, 17023 Een brief van Sir Edward Grey ais Antwoord aan den Rijkskanselier. Sir Edwardi Grey heeft een volgeadea brief a*an de dagbladen. gezonden, waarin hij Ven Bethma.nn Heilweg van antwoord dient. Grey zegt, dat er eenige .punten in. de re devoering, door den Duitschen rijkskanse lier do vorige week uitgesproken, zijn, die naar zijn meeruing geschikt zijn om in een brief aan do pers behandeld te worden, in afwachting van een meer volledig overaieht /van den toestand, dat beter op een andere wijze en op een ander tijdstip kan open baar gemaakt worden. En dun vervolgt hij Ik zal do feiten en do opmerkingen waar toe die aanleiding geven, zoo kort en dui delijk ala mij mogelijk is, opsommen en ik verzoek u, zoo goed te willen zijn, die te publiceeron. lo. Het Belgische verslag van een ge sprek mot den Engelsohen militairen at taché is in den vorigen herfst door Duiteoh- land gepubliceerd om te bewijzen, clat Bel gië zijn neutraliteit aan ons verkocht had en in werkelijkheid met ons een samenzwe ring tegen Huitocbland had gesmeed. Het gesprek, waarvan het meest voor dit doei gebruik is gemaakt, is nooit aan het mi nisterie van bui-benlandsche zaken medege deeld en evenmin, voor zoover uit de ar chieven blijkt, aan het ministerie van oor log. Wij zagen voor heb eerst een verslag van clab gesprok, toen öuitschland het Belgische verslag openbaar maakte, ma-ar er blijkt duidelijk utt, dat het slechte be trekking had op het geval, dat België aan gevallen werd en dat het landen zou plaats gelsche troepen in België slechte zou plaate hebben nu een schending van Belgisch grondgebied door Ou 1 teel 1 land on dat het do Engclsohe regeering tob niets ver plichte. Er bestond geen a&praok of over eenkomst Uöschen de Engelsohe regeering en de Belgische. Waarom maakt -Ie Duatoohe rijkskanse lier molding van deze niiet-formeelo bespro- kangen van 1900 en waarom verzwijgt hij, dat tk in April 1913 don Belgische geza-nó roe6 don moesten nadruk heb gezegd, dat wij wat België evenals alle andere neutra- Ie landen betreft wensohten, dab hun neu traliteit geëerbiedigd zou worden en dab zoolang die niet door eenige andere mo gendheid zou geschonden zijn, wij zeker zelf geen troepen naar hun grondgebied zou den zenden. Laat ik er aan herinnere-u, dat heb eerste gebruik, dab Duiteolüamd van heb Belgisch document, maakte, was, België van kwade trouw ten opzichte van DuiteoiiLand te be schuldigen. Hoe is, rm de ware staat van zaken 1 Den 29sfcen Jut'i 1914 trachtte de Dutb- aohe kanselier onfi te paaien met de belof te, dab België in de toekomst weer onaf hankelijk zou zijn, om. medeplichtig te wor den, aan ee»n schending der Belgische neu traliteit door Durtechland, als de oorlog mocht uitbreken. Hij noemde heb Belgi- aohe traofcaafc „een vodje papier" en do Duitscho minister van BuitenLandeoho Za ken zette uiheeu, dat Duifcsahlamd, om Frankrijk te kunnen aanvallen, door Bel gië moest trekken, omdat de tijd ontbrak om anders te handelen. Do verklaring van Von -Jagow is wel waard aangehaald te worden ..De keizer lijke regeering moest langs den korteten en gemakkelijkst en weg naar Frankrijk op trekken, teneinde in scaat te-zijn, haar ope raties goed uit te voeren en om te trach ten zoo spoedig mogelijk eea beslissendea slag te slaan. Ook in den "Rijksdag verklaarde de Duit- eche kanselier op 4 Augustus 1914, spreken de over de schending der neutralifceifc van België en Luxemburg: Het kwaad, ±k zeg openlijkheb kwaad ■dab wij hierdoor bedrijven, zullen wij bra-ohten goed te ma ken. zoodra onze militaire doeleinden zijn boredkb." De schending der Belgische neu traliteit was dus weloverwogen, ofschoon, ïhiitschland die neutraliteit gewaarborgd had en er is zeker geen verachtelijker laag heid te bedenken, dan de poging om die achteraf te rechtvaardigen door de on schuldige» en vreedzame Belgische regeering en bevolking de volkomen, valsehc beschul diging to uiten, dat zij tegen Duitechlamd zouden hebben samengespannen. Ten 2de. Do twee onderhandel ingen om trent een Engek-oh-Duiteche overeenkomst in 1912, waarop de Duitsohe rijkskanselier doelt, waren op een punt gekomen, waarop zij geen succes meer konden hebben, tenzij wij een belofte van absolute neutraliteit wilden afleggen, terwijl Duitschland vrij bleef om met zijn bondgenoobon aan een Europeesohen oorlog deel te nemen. Dit kan on zal in heb licht worden gesteld door de publicatie van een overzicht der onder handelingen, dat uit documenten, berustend op hot ministerie van buitenlandsche zaken, aal worden samengesteld. Ten 3de. De rijkskanselier haalt een en kelen zin uit mijn redevoering van 3 Aug. 1014 aan om te bewijzen dat wij voor den oorlog gereed waren. Maar in den volgen den zin, dien hij had kunnen aanhalen, maar niet aangehaald heeft, zekle ik„wij sullen naar ik vrees door dezen oorlog veel lijden, of wij or aan deelnemen of ons er buiten houden", fk laat het lederen ni-et- DuLteoher, in welk neutraal land ook, over voor ziohzolf uit te maken of diat do woor den zijn van een man, die een Europeesc'nen oorlog gowenscht en beraamd heeft, of die van iemand, die zich inspande om hem af be wenden. Ten 4de. Dc oorlog had verineden kun nen worden als een conferentie gehouden had kunnen worden; wat Duitschland ech ter weigerde onder een hoogst onbeduidend voorwendsel. Misschien zal de wereld eens te weten komen, wat er werkelijk tus&chen Duitsch- land en Oostenrijk in verband met het ulti matum aan Servië en de gevolgen daarvan is voorgevallen. Het is maar al te duidelijk geworden, dat in heb voetstel tot het hou den eener conferentie, dat wij aan Rusland, Frankrijk en Italië deden en dat door die landen werd aangenomen en door Duitsoh- land werd verworpen, de eenige hoop op vrede lag en die hoop was zeer gegrond. Servie had bijna het geheele Oostenrijksche ultimatum aanvaard, hoe streng en heftig het ook was. De overige punten hadden op eerlijke en eervolle wijze in een conferentie die een week sou behoeven te duren, gere geld kunnen worden. Duitschland had moeten weten en moeb geweten hebben, dat wij daarin dezelfde eerlijke en openhartige rol zouden spelen als wij, zooals het feit» heeft erkend, in de Balkau-oonfereiitie speelden, niet om een diplomatieke overwinning voor één groep te behalen, maar om tot een billlijke schik king te komen en dab wij gereed zoudea zijn geweest) op te konten tegen iedere po ging om de conferentie op oneerlijke wijze te misbruiken ten nadeele van Duitschland en Oostenrijk. Dc. «weigering van Duitschland om aan de conferentie deel te nemen, heeft wel iswaar niet het deelnemen van Engeland aan den oorlog beslist, maar wél de vraag van oorlog of vrede voor Europa en was ala heb ware de onderbeekening van liet doodvonnis van vele honderdduizenden, die in dezen oorlog vielen. Ook moet men niet uit heb oog verliezen, dab de teaar van Rusland don Duitschen keizer had voorge steld, het Oosbenrijksch-S er visoh geschil door het Haagsche Hof van Arbitrage te laten beslissen. Is er één eerlijk meusch in Duitschland en in Oosbenrijk-Hongarije, die bij een terugolik over het afgeloupen jaar niet betreurt, dab nóch. het Engelsche, noch het Russische voor3tei werden aange nomen 1 Ten 9de. Eu waö is Duitschland's pro- graku, zooal8 we dat zien ontvouwd in de rede van den rijkskanselier en openbare uitingen ia Duitschland" Duitschland moet heb loc van alle andere volken beheersohen. het met „het schild van vrede en vrijheid van groote en kleine volken "rijn". Dat zijn de woorden van den rijkskanselier. Een ijzeren vrede en vrijheid onder Prui sisch schild en ouder Duitsche overkeer- scbiog. (Als Duitschland overheeschte, zou b alleen vrij zijn om mternA<tioiuale verdra gen te verbreken, vrij ooi andere volken be vernietigen als het daariu behagen schep te, vrij om alle bemiddeling te weigeren, vrij om ten strijde te trekken als het dat schikte, vrij om dan weer alle regelen van beschaving en menschelijkheid te laud on ter zee te schenden. En terwijl heb meent zoo te mogen handelen, moeb zijn geheele zeehandel in oorlogstijd even vrij blijven als alle handel in vredestijd ie. De vrijheid van de zee kan een zeor belangrijk: onderwerp zijn voor bespreking, bepaling en overeenkomst tusschen de vol ken na dezen oorlog, maar niet op zich zelf, nieb terwijl er geen vrijheid en geeu veiligheid tegen oorlog en Duitsche manier van oorlogvoeren te land bestaat. Indien er ia de toekomst waarborgen tot stand zullen komen tegen oorlogen dan moeten ze billijk, duidelijk en doeltreffend zijn ea Duitschland even goed binden ale de aa- dere volken,, met inbegrip van ons zelf. Duitschland moet oppermachtig zijn, do vrijheid van andere volken moet zijn wat Duitschland hun toestaat, dab is blijk baar do slotsom van do rede. van den Duit- schen rijkskanselier. En de Duitsche minis ter van financiën heeft daaraan toegevoegd dat de zware last van duizenden millioenen over tientallen van jaren moet worden go dragen nieb door Duitschland maar door hen, die 'them heeft behaagd de aanstich ters van den oorlog te noemen. M. a. w. eischt Duitechland dat alle volken, die net hebben weerstaan, hun cijns zullen moeten betalen in den vorm van oorlogsschattingen. Op zulke voorwaarde kan geen vrede or den gesloten. De redevoeringen van den Duitechen rijks kanselier en den rijksminister van finan ciën ..loon'uitkom-en dat Duitschlaaid vecht om de opperheerschappij en om oorlogsschat tingen te verwerven. Indien dit zoo is, on zoolang dab zoo is, zullen en moeten onze bondgenooten en wij vechten voor het rechb om te loven niet onder Duitsche overheer- sching, maar in waarlijk»? vrijheid en veilig heid. Be Steun uit Zuid-Afrika, Kolonel Crewe, die do werving voor de ZuKl-Afrikaansche hulptroepen leidt, heeft in een rede gezegd, dat de werving is afge- loopen. Zij heeft een goede week geduurd. Er zijn in dien tijd G000 man opgekomen. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de regeering het aanbod van 100.000 ton steen kolen, door de Transvaalsche kolen-eigo- naarsvereenigtng gedaan, dankbaar heeft aanvaard. Bij dc Dardanellon. Aan de „Daily Telegraph" wordt uit New- York geseind: De „Chicago Daily News" ontvaogt 'n tele gram van Imbros, d.d. 20 Augustus, waarin wordt gemeld, dat de jongste Engelsche troepeulandiug op Gallipoli een veel groo- ter succes befceekent, dan men zou opma ken uit de Engelsch-Fransclie communique's. Het forceeren der Dardanelleu en even tueel de val van Konsjantinopel, worden thans als onvermijdelijk beschouwd. Het is mogelijk, dat de geallieerden Kousfcantino- pel niet voor de lente bereiken, maar de verbluffende resultaten van de jongste Eu- geische militaire verrichting, die aile opera ties van dezen aard, die in de geschie denis der krijgskunde bekend zijn in de schaduw stelt, verzekert den gealkeerden hier een volledige overwinning. Deze stoute slag der Engelschen bereidde den Turken een vernederende en noodlot tige verrassing, die als resultaat had de verovering en vernietiging der voornaam ste verbindingen tusschen Konstantinopel en de verdedigers van het schiereiland Galli poli. Dit succes is aan het toepassen van oen krijgslist te daaken. Zeer groote tcoepea- afdeelingen der geallieerden werden op ver schillende punbeu aan de kust van IClein- Azië geconcentreerd en maakten daar een groot vertoon, als bereidden zij een inval in Klein-Azië voor. De Turken zonden in allerijl alle beschikbare troepen weg, ter bescherming van Smyrna en andere Aziati sche steden. Plotseling, in den nacht van IB Aug., werden deze duizenden soidaben op eeu half dozijn punteu, op transpor (schepen, torpe dojagers, trawlers enz. ingescheept, die haastig naar een geheim gehouden verza melplaats stoomden. Zoo zorgvuldig werd dit geheim bewaard, dat zelfs vele staf-officie ren onkundig waren van het ware doel der reis. De Engelsehea vielen als een donderslag de Baai van Suvla aan, waar de Turken onvoorbereid waren. De landing werd orde lijk, op wetenschappelijke wijae uitgevoerd en ontmoette geen tegenstand. Hiervoor wer den 500 kleine vaartuigen gebruikt. .Vijf tig nian van de Turkse he voorhoede gaven zich over, en dit was alles, wat dien dag aan vijandelijke troepen gezien werd. Heb indrukwekkend- bombardement, het welk een karaktertrek van de allereerste landing bij Sednl-Bahr was, ontbrak hier geheel. 'Alles ging zoo bedaard en rustig in zijn werk, als gold het een manoeuvre in vredestijd. Er werd geen schot gelost tot even voor het invallen van de duister nis. De landing werd gevolgd door een snel len opniarsch naar een stelling, vier mijlen landinwaarts, die dadelijk versterkt werd. Uit Athene wordt omtrent de landing der Engelschen in do Baai van Suvla nog gemeld: Het was een der schitterendste krijgs operaties van den geheelen oorlog. De Tur ken, misleid door de concentratie van tal rijke Engelsohe troepeu, bij de kust van Klein-Azië, alsof die daar een landing gin gen beproeven, werden geheel overrompeld. Hun eenige voorposten, 50 man telleudo, gaven zich over, en eea groote Engelsohe troepenmacht was in staat, zes mijlen land inwaarts te trekken, alvorens iets vernomen werd van eeu opmars oh der; geallieerden. De vrjand had in den loop van don dag inliohtingen aangaande de overrompeling ont vangen en bracht nu in allerijl troepen aan. Aan weerszijden werkte men den geheelen nacht in koortsachtige haast aan net aan leggen van loopgraven, welke arbeid werd afgewisseld door verspreide gevechten. Geschat werd, dat de Turken gedurende de duisternis 70,000 man naar de vuarlqn zenden. Bij hefc aanbreken van den dag begon een ontzettende worsteling. De Turken vielen heftig aan, en de Engelschen deden even heftige tegenaanvallen. De hitbe overdag was vreeselijk en de eenige bescherming daar tegen boden kleine groepen struikgewas en ondiepo terreinplooien. De beide linies wijzigden zich den gan- sclien dag door, maar geen van bekien werd doorgebroken. De Engelse he artillerie en vooral de mitrailleurs verrichtten doodelijk werk. De zandige ravqnen, in vestingen veranderd, werden veroverd en heroverd, met ongehoorde doodsverachting en moed. Massa's Turken bereikten soms onze loop graven on dan volgde er een bloedige wor steling met Spaden, bajonetten en hand granaten. De nacht bracht geen verlichting en de mannen, die de loopgraven aanleg den of herstelden, moesben tevens blijven doorvechten, want 'de Turken vielen onop houdelijk aan. hoewel zij telkenmale werden teruggeworpen. De morgen vond de Engelsche linies on wrikbaar tegen 'den linkervleugel van den vijand steunend en hier trok 'de vijand zich dan ook in wanorde terug, na ongehoord zware verliezen be hebben geleden. Later op den dag weni aansluiting met de Australische troepen verkregen, hetgeen onze linie een lengte van twaalf mijlen verschafte. De verliezen der Turken bg 'deze gelegen heid worden op 27,000 man geraamd. Dwars door de nieuwe Engelsche linie loopt een van de twee voornaamste wegen voor do ravitailleering van de Turksche strijdmacht in het aaiden van Gallipoli. De andere weg, mtóer Oostwaarts gelegen, is een mandor waardige verkeersweg en zei fa die wordt door het Engelsohe geschut be- heorscht 1 - - Maar ofschoon hun verbindingen bedreigd I zijn, voorspellen de wijze, waarop de Tur ken in allerijl troepen aanvoerden, en het bergachtig terrein nog meer zwaren strijd, alvorens de Engelsche linie dwars over het schiereiland kan worden getrokken. Algemeens dienstplichf-propayanad in Australië. Uit- Sydney wordt d.d. 23 Aug. aan de „Times" gemeld, dat, terwijl de federale re geering hardnekkig zwijgt over dc conscrip tie, de publieke opinie er zich meer en meer voor begint uit te spreken. Onder de voor naamste uitspraken is die van prof. Irvin. Deze verklaarde Het systeem van vrijwilli gers moet - eindigen. Nationale organisatie is noodzakelijk. De geheele bevolking en alle hulpbronnen moeten, gemobiliseerd worden. De eerste minister van Nieuw Zuid-Wales vraagt een algemeene, nationale krachtsin spanning, waartoe de conscriptie zeker wel 't meest logische on afdoende middel zal zijn. De eenige weerstand in de pers is de af keer van de politici om Australië te dwingen tot datgene, wat de rijks-regeering aarzelt voor het BritecheVolk te vragen. De „Sun", hierop wijzend, keurt dit argument sterk af en zegtWij beslissen zelf over de mate van opoffering. De openbare meening is bereid om conscriptie van alle klassen aan te ne men, die wel de gezondste vorm van organi satie is en het meeste tot ieders rechtsge voel spreekt. Keuter meldt, dat Black, de Chief Secre tary, meent, dat Australië 1.250.009 man zou kunnen verschaffen en dat zij, die geschikt zijn om te gaan, moeten gedwongen worden he1- te doen. KORTE BERICHTE». Door de spoorweg-directies Essen en El- berfeld werd aan het. personeel medege- gedeold, dat ter besparing van de hooge ver vaar digi ngakos ten voor den wint er dienst van 1 October a.s., geen nieuwe ritenstrege- lingen, doch alleen wijzigingsbladen uitge geven zullen worden, weshalve moet ge zorgd worden, dat dc dienstregelingen ia ziadeüjken en netten toestand worden ge houden Ia Duitschland is opgericht de Kriegsblin- den-Stiftong der Deutsohen Gesellsohaïfe fiir künst'lerisoheu Yolkserziehung. Deze stelt zich ten doen, degenen die in den oonlog zijn blind geworden, behulpzaam te zijn, om in hun onderhoud te voorzien. Ten einde de capaciteit van den Traos- Siberischen spoorweg te vergrooten, zal op sommige gedeelten, die nog enkel-spoor heb ben, ten spoedigste worden overgegaan tol den aanleg van dubbel-spoor. Tusschen Ssamara en Slatoust wordt o.a. dezer dagen begonnen met een gedeelte van 70 Werst is 85 K.M. <- Uit Udiue wordt gemold, dat do keizer lijke Oostenrijkse/ie "gouverneur van Triest eeu bevel heeft uitgevaardigd om het stand beeld van Ferdi, een Italiaan, „om strategi- gisclie redenen" te verplaatsen. Hel zal „om hygiënische redenen" vetvangeu worden door een fontein. Tijdens een van de jongste lucht-aanval- ion of' de Engelsche Oostkust was een ge neesheer in een gasthuis bezig een keel operatie uit te voeren, toen de Duitsche luchtschepen boven de plaats verschenen. De electrische stroom werd plotseling ver broken. Alle lichten gingen uit en dit juist op het oogenblik, dat de geneesheer de de luchtpijp opende. Gelukkig was het niet de eerste aanval, die op de plaats werd gedaan, zoodat de geneesheer, door de ondervinding wijzer ge worden, de verpleegsters opgedragen had steeds lampen beschikbaar te houden. Had hij dezen voorzorg niet genomen, dan was zr a patiënt verloren geweest. De maharadja vau Gwalior heeft weer eens iu de bus geblazen en Lloyd George, den minister van munitie, 6000 pd.st. aan boden. Dit aanbod is dankbaar aanvaard. De militaire verlofpassen, schrijft de „Vos- sische Zeitung", bevatten sedert kort een opmerkelijke bepaling. Aan het slot wordt ni. vermeld, dat de verlofgangers bij een evantueelen wapenstilstand na afloop van 't verlof, niet naar zijn troepenafdeeling moet terugkeeren, doch zich heeft aan te mel den bij de reserve. Te Gent is bekend gemaakt, dat de vol gende boeten aan gemeenten opgelegd zyu: De gemeente Oost-Roosebekc is tot 500 Mark boete veroordeeld, omdat er postdui ven zijn gevonden. Ninove moot 2000 Mark betalen, omdat er steenen geworpen zijn op den spoorweg, waardoor het verkeer m gevaar werd ge tracht en omdat er een inbraak is gepleegd in do ijzerwerkplaats van het Duitsche spoor weg beheer. Denderleeuw betaalt 1000 Mark, omdat de spoorweg hier en daar beschadigd is ge worden. j Volgons de „Birschowyja Wjodomosti" is voor den tsaar een manifest uitgevaardigd, waarbij den loden vrijheid gegeven wordt, oral zioh overal in Rusland te vestigen, waar zij willen. - -- Leveiisiuiddeleu legen billijken [trijs. Geachte Heer Redacteur! Zoudt U zoo goed willen zijn ook mij oen plaatsje te schenken in Uw veelgelezen blad? Nu reeds mijn dank. Ik wilde n.I. den inzender van: Levens middelen tegen billijken prijs eens wat vra gen. Geachte lieer warmoezier, wat gij in genoemd stukje uitspreekt, is dit nu venijn, flat gij bij U draag', omdat gij bij de een of andere veiling in ae laatste serie dor veilende tuinders hebt mede-geveild? En daar door bij een afloopende markt misschien eens of tweemaal f 0.40 voor de 100 andgvie hebt gemaakt. De andijvie toch is den geheelen zorn-M van een flinken prijs geweest en is ook nu lang niet goedkoop. De door U genoemde prijs is slechts eenige malen voorgekomen bij een markt, dat er eenige overproductie was. Of is het som? gah wat nog bq U zitv omdat gij misschien verleden jaar door de Leidsche vereeniging van Groenten- en Fruit handelaren geboycot zrjt geweest, en van zelf geen f 2.59 voor de 100 andijvie kunt maken. (Hierbij zij toegelicht, dat hier ter stede een Vereeniging bestaat van groen ten- en fruithandelaren, die tuinders, welke aan particuliere leveren eu de kooplieden dikwijls oneerlijke concurrentie aandoen, boycot.) Menschlievende man. toen van den zomer aardappelen en groote boonen in export weg gezonden werden, 'dacht gij toen ook zoo aan uw medemensehen? Gundet gij toen ook Uw medeburgers gaarne eeu voordeeltje? Waarom hebt gij toen niet geprobeerd g?>- noeir.de vruchten hier te houden. Maar toon waart gij v, ijzer. Zoo iets zou Uw eigen por ten: onnaie gekost hebben, niet? Nu het de por t-em on na ie van den koopman gaat kosten en gij er misschien nog iets beter van wordt, hindert het niet, wel? Neen, man, ge spreekt uit eigen belang. Uw egoïsme speelt hier de grootste rol. Zenden de kooplieden iugezonden stuk ken over de duurte der groenten als bloem kool, die omtrent 20 cents per stuk op brengen of als kroten 3 cenls per bos kos ten, als kleine salade meer dan 1 gulden, andrvie £1.42 de honderd opbrengst? zooals jongsleden Vrgdag? Hoe duur zijn iieeren- en snijboonen don geheelen zomer geweest? Wij zenden echter, geen ingezonden stukken als om er schande van te spreken, dat de tuinders rijk worden. Welaan, goede vriend, bemoei u niob meer met koopmanszaken, schrijf onze Regeering do wet maar niet voor. Deze is v/ijs genoeg. Dal is reeds uit vele zaken gebleken, ou als gij weer het zuur hebt, spuw liet dan. niet meer onder het publiek uit; dat ts niet fateoeolgk. Met dank voor de plaatsruimte, l Een Groentenhandela^ri Leiden. 25 Aug. 1915. Anü-OoHog-Daad. Aan de Vrouwen! Kent Uwe Macht! Gij, die -oorlog verafschuwt en vrede wilt; wat zijn uwe daden? Gi„ werkt voor Roode Kruis en Steune<>- mité's, gij werkt aan lapmiddelen voor den oorlog en gij hebt le werken voor den Vrede! Waar zijn uwe boden tot Keizers, Konin gen en Presidenteu, tot volk en parlementen, stellende zin tegenover waan en re'ie tegen over geweld? Waar zijn uwe scharen, die geknield lig gen voor de'machthebbers, uren, dagen, weken, niet wijkend vóór de zwaardeu weer in de scheede ou de geweren in ruste zgn? Waar zijt gij. ontelbaar, die neerligt op de wegen, zoodat mannen, paarden en kanon nen over u heen moeten om de slagvelden te bereiken? "Waar vindt men u voor mi trailleuses en lansen, tot schild voor uw man, vcor uw kind? Waar weigert gij mannen en zonen at te staan voor oorlog, wèigert .gij uzelven te geven aan of in plaats van hen, die tot ge weld hun toevlucht namen, wèigert gij be lasting le dragen voor oorlog? Dp dan grj vrouwen, die den prijs weet van den Vrede, op in drommen, dichter dan, van sprmKfianen en macütiger (Tan zonlicht, tot Vorsten en Volken naar slagvelden en vestingen naar gevangenissen en terechtstellingeu door spot en smaad op ter Vrede? De wapens zullen neer, wij willen het, w rj V r o uwen" Gt>, die een plan afkeurt, omdat het vol gens u geen hans van slagen heeft, ÜLe niet weet, wat geestdrift uit den weg ruimt en bezieling tot stand brengt, die de kracht miskent der vertwijfeling. gij, die nalaat een ander plan oau te geven, gq, die smaalt om de dwaasheid van een plan en der wijsheid overliet, ons te leiden' in banen van rampzaligheid. g(j, die niet bedenkt, dat een onbereken baar plan beter is, dan géén plan en daÖ al doende men leert, gij, die het onuitvoerbaar acht on nie*i zoekt h et uitvoerbaar te maken,

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5