Nederland en de Oorlog. flt. 17023 I>onciei*<iag 36 Augustus. A°. 1915. tgeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomrner bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Binnenland. Ingezonden. Gemengd Nieuws. PBIJS DEB ADVERTENTIES |^an ir3g©ls ƒ1.06. Iedere regel meor f 0.17J. Kleine advertentie# I fan 30 woorden 40 Gents oontantj elk tiental woorden meer 10 Gents. Voor het incaaseeren wordt f 0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Gents. PRIJS DEZER COB RANT: Voor Loidon per 3 maanden Z 1.30per weel. f 0.09. Bniten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. J J 0.10. Franco per posti I 1.65. LEIDEN, 26 AUGUSTUS. Do jaarïijksoho alg. vergadering van Ihcfc bestuur van den Bond van R.-K. Meds- Ijespatronatcn en Meisjesvereenigingen in het Bisdom Haarlem werd gisteren in het Igebouw der „Zita-Yereemging alhier ge- Ihouden. De voorzitter, pastoor Ed. Schroder S. Ij., uit Rotterdam, opende de bijeenkomst. Vervolgens bracht pater Bouters O. F. M. [ails secretaris een jaarverslag uit. Heb aigeloopen jaar getuigt van een I krachtig leven. Niettegenstaande de buitern- I gewone tijdsomstandigheden bloeien de af- I dodingen en is die Bond verschillende af- deolingen rijker geworden. Het blad „Het „R.-K. Meisjespatronaat1' zal 1 Januari 1916 uikomen. Het aantal der patronaten is gestegen I van 19 tot 27 met ongeveer 3600 meisjos. Pastoor Wouters, uit Vlaardingen, bracht I hot financieel verslag uit. De inkomsten 1 hebben bedragen f 112.53, de uitgaven f 77.69, zoodat er een batig saldo is van f34.84. Zonder hoofdelijke stemming wordt pas- I toor Schroder tot lid van het hoofdbestuur herkozen. In de vacature van mej. J. D. C. Loomeyer (Haarlem) die wegens ge-zond- I heideredenen niet aanwezig was, werd ge- 'cozon mej. G. Bad (Amsterdam) die de be- ioeming aannam. Pastoor Schroder besprak „De Geeste- I lijke Opvoeding in ouzo Meisjespatrona- ten". Pater Bouters hield een inleiding over ,,Do actualiteit van het R.-K. Meisjcspa- tronaat". Er werden verschillende punten behan deld, naar aanleiding van ingekomen vragen. Mej. R. Sondermeyer (Rotterdam) gaf een inleiding over „Dessen en Iceraressen in liet R.-K. Meisjespatronaat". Mej. G. Bal (Amsterdam) besprak „Drankbestrijding en Meisjespatronaat.' Mej. Ph. L. Elskof (Leiden) hield een in leiding over: „Hoe zal een kookles het meest practisch en toch zoo voordeelig mo gelijk worden ingericht?" Spreekster ging na, waarom het noodza kelijk is. dat de toekomstige huisvrouw op de. eerste plaats het huishouden door en ■..oor kent. Vervolgens gaf zij verschillende praotischo staaltjes, hoe goed en toch voor deelig gekookt kan worden. Deze rede zal in druk verschijnen. Vervolgens sprak pater Ellobeok (Haar lem) over „Sparen en rctr-aateporming". De voorzitter bracht de 'inleiders een woord van dank voor het gesprokene. Pastoor Mutsaers sprak een woord van dank aa.n den voorzitter. Alhier is opgericht de Woningbouwver eniging „EensgeamcBieid"Het bestuur bestaat uit de hoeren F. Elfcerbout, voor zitter J. D. de Rijk, secretaris; D. Veer man, penningmeester K. Wassenaar en J. 't Hart. Niet de heer, maar mej. M. T. Klom- pé, alhier, ri geslaagd voor Fransch L. O. GEMEENTELIJK? ARBEIDSBEURS. Stadstimmcrwerf. Telephoon No. 117. Geopend: 'smorgens van 9—12 cn des middag? van 25 uur. AANVRAAC VAN WERKZOEKENDEN. 3 Kantoorbedienden, 19 Timmerlieden. 12 Metse laars, 3 Steenhovnvers. 3 Stnoadoors, 4 Opperlieden, 1 Yoepe>r, 1 Schilder. 1 Behanger, 1 Goudsmid, 1 Stolcer, 1 Smid. 4 Grof-bankwcrk.. 1 Loodgieter, 8 Typografen, 1 Banketbakker. 3 Gron^-vorlcers, 1 Ziekenoppasser. 1 Motorschinper. 10 Loopknech ten. 1 Loopjongen. 12 losse "Werklieden. 1 Bloe mist, 1 Verpleegster. 6 Werksters. 2 Naaistor3, 4 Wasclivroxrwco. 1 Brcist-cr, 1 Huishoudster. ST00MSCITEPEN STOOMVAART HIJ. NEDERLAND. ..Flores", van Buonos-Ayrcs naar Am°trrdam, liasseorde 23 Aug. Dover; „Karnban"-V (tbuie- i*eis)arriv 24 Aug. te Suez; Yonïngin Emma" (thuisreis) vertrok 23 Aug. van Sabanc- „Oranje" (thuisreis) passeerde 22 Aug. Sagrres; .Bad ja" (thuisreis) passeerde 24 Au er. Ouossant: „Bem- brandt" (thuisreis) vertrok 23 Aug. van Pcrim. ROTTERDAMSCHE LLOYD ..Besoeki" (uitreis) passeerde 23 Aug. Dungeness; ..Opliir" (uitreis) passeerde 22 Aug. Malta; „Wi lis" (thuisreis) passeerde 23 Aug. Gibraltar; ..Dj omber" arriv. 24 Aug. van New-York te Batavia; „Ternate", van Java naar Now-York, arriy. 24 Aug. te Natal; „Menado" (uitreis) ver trok 24 Aug. van Suez. KON. WEST-IND. MAILDIENST. ..Coromewïjne" (uitreis) vertrok 24 Aug. van Madera „Lodewijk van Nassau" arriv 23 Aug. twn Amsterdam te Antofagn-sta. HOLI.AND-AM ERIK A LIJN. ..Noordam", van Botterdam naar New-York, 24 Aug. 280 mijl van Lizard gosïgnaleord ■•^ijldijk", van Baltimore naar Amsterdam, pas- ^•erdo 24 Aug. Lizard; „Oallisto" arriv 24 Aug. ari Botterdam te Savannah. KON. HOLL. LLOYD. ..ÏTolituidia" (thuisreis) verirok 24 Aug. van Li Ik' »J3elria" (thuisreis) vertrok 24 Aug. van eterrt 00»»BIjnland" arriv. 24 Ang. van Am- runm t« Buono9-Ayrcs..Tubantia" (uitreis) 24 Aug van Lissabon, IJZERU1TVQER VERBODEN. De uitvoer van profielijzer, gereëclsciiap- staal en oud gietijzer is verboden. DUURTETOESLAG. In verband met de duurte der levens middelen heeft de Ned. Tramweg Maat schappij aan ha-ar personeel een extra week loon, minimum 10, aangeboden. ZEPPELIN BOVEN ONS LAND. In verband met de berichten, dat in den vroegen morgen van 18 Augustus j.l. een luchtschip zich heeft bewogen boven Noder- Iai-.dsch grondgebied, vernemen wij, dat de Duitsche gezant, in opdracht van zijn regee ring, den 2-3sten dezer aan onze regeering heeft medegedeeld, dat op voormolden dag een Duitsch luchtschip, voortgedreven door hevigen noordenwind en bij heiig weer, zich boven Nederlandsch grondgebied i3 komen te bevinden. Zoodra het schip zich heeft kunnen oriënteeren, heeft het de afwijking van zijn koers bemerkt en de richting naar zee ingeslagen, die tusschen Vlieland en Terschelling weder is bereikt. De Duitsche regeering deed daarbij in het licht sbellen, dat Ihet betreurenswaardig voorval uitslui tend "het gevolg is geweest van bijzondere atmosferische omstandigheden, -tfie den be stuurder hebben-.misleid en er bijvoegen, dat sedert het begin van de vijandelijkheden, aan de Duitsche bestuurders de meest for meel© bevelen tijn gegeven, om nimmer boven het territoir van neutrale staten te TEWERKSTELLING VAN GEÏNTERNEERDEN. Naar aanleiding van de bekendmaking van de door den Opperbevelhebber vam land- en zeemacht geformuleerde grondsla gen voor de tewerkstelling van geïnter neerde militairen, ter voorziening in de behoefte aan werkkrachten voor do Neder- landsohe nijverheid, geeft het bestuur van het „Ned. Verbond van Vakvereenigin- gen" ean adres gezonden aan den Minister van Oorlog, waarin in de eerste plaats wordt gewezen op de nog steeds hcerschen- dc werkloosheid. Hierdoor heeft bedoelde maatregel ongerustheid gewekt bij do Ne- dcrlandscho arbeiders. Het wil adressanten voorkomen, dat de maatregel slechts kan worden t-ocgopast zonder de belangen van de Nederlandsah© arbeiders zeer ernstig te schaden, wanneer do volgende voorwaarden worden in acht genomen a. dab geïnterneerden uitsluitend worden toegelaten in vakken, waarin het aanbod van werkkrachten de vraag niet overtreft, wat door de autoriteiten ware vast te stel len in voortdurend overleg met den Werlc- looshed-dsraad, eventueel met. die Nederlamd- sohe Vereeniging van Arbeidsbeurzen cn de in een bepaald vak bestaande vakbonden b. dat de plaatsing uitsluitend geschiedt door bemiddeling van de door de Neder landsch© Vereeniging van Arbeidsbeurzen aan te wijzen bemiddclingsinstellingen en clezo arbeidsbeurzen tevens contröleeren of de gebruikelijke arbeidsvoorwaarden worden in acht genomen." Adressanten dringen er bij den Minister ten krachtigste op aan, onverwijld maatre gelen te treffen, opdat de tewerkstelling van do geïnterneerden slechts onder deze waarborgen geschiedt." BR.ANDSTOFFENVOORZIENING. Als antwoord op het adres, door het cen traal bestuur van den „Ned. R.-K. Volks bond1" in het Bisdom Haarlem aan den mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del gezonden in zate brandstoffenvoortie- ning, heeft genoemde Bond oen sohrijven van het „Koninklijk Nationaal Steuncomi té 3914" ontvangen, waarin wordt gezegd, dat het Steuncomité in staat is gedurende het geheel© aanstaande winterseizoen ant.hraoiet en eierbriquetten (oierkool), soms doch oneigenlijk nootjeskolen ge noemd, van zeer goede hoedanigheid, en de omstandigheden in aanmerking geno men tegen lagen prijs, voor huisbrand tor beschikking te stellen van personen met be perkte inkomens Heb Steuncomité meent ernstig te moe ten aanraden de distributie via een of meer kolenhandel aren ter plaatse te doen ge schieden. Dezen zijn hierop, wat opslagge- legenheid, wagens, personeel enz. aangaat, geheel ingericht en het Steuncomité met niet in, dat het economisch is, deze nu een maal bestaande tussohenschafcels voorbij tc gaan en nieuwe organen to scheppen, die de distributie zullen behartigen. DUITSCH DESERTEUR.. PASSEN VOOR FRANKRIJK. Men deelt ons mede, dat de Fransche consulaten bij de afgifte van de papieren, vereischt voor dc reis naar Frankrijk, de identiteitspapieren inhouden, die Neder- landscho reizigers bij hun aanvrage moe ten overleggen. Meermalen is het daardoor voorgekomen, dat personen, die op deze wijze hun buitenlandsch paspoort hadden afgegeven, in. het buitenland en zelfs in Frankrijk moeilijkheden hebben onder vonden, daar zij niet voorzien waren van het door de NederlanJsche overheid af gegeven paspoort. Daar de Fransche consulaten genoegen nemen met een bewijs van Nederlander schap, verdient het aanbeveling, dat men bij de aanvraag zulk een papier overlegt en niet het buitenlandsch paspoort. („N. R. CL"). ONTVLUCHTINGSPOGINGEN VAN GEÏNTERNEERDEN. Naar de ,,N. G. Ct." meldt, zijn in het interneeringskamp te Groningen een veer tig werkmanspakken, heerencostumes en een groote hoeveelheden hoeden, petten, boorden en dassen in beslag genomen. Het een en ander wordt in verband ge bracht met pogingen tot ontvluchting van geïnterneerden. Onder Sittard werd door de Nederland- sche grenswacht, te Watcrsleijde aangehou den een Duitsch huzaar, K. gcheeten, af komstig uit Schalbrüeh. Hij had aan de ge vochten in hot Argonnerwoud deelgenomen. De Koninklijke, familie zal a.s. Vrijdag avond per salonwagen, verbond* a aan den trein, die om 6 u. 52 van Apeldoorn ver trekt, van Het Loo naar Den Haag terug- keeren. Aan de Vereeniging „Het Hoogeland", Chr. Vereeniging tit stichting en instand houding van arbeidsko-oniën, is door mej. J. M. Hulshoff, overleden te Zeist, gele gateerd 1000 en door Jonkvrouwe L. O. J. Alborda van Ekenstein, overleden te Groningen, 500. Te Bussum, waar hij metterwoon geves- tïgd was, is op 77-jarigen leeftijd over leden de heer A. G. Heineken, in leven directeur der bekende Amsterdamsche Gla ze nwa&sc lier ij. Graaf van By landt, afgevaardigde voor Apeldoorn, die 'dezer dagen in zijn district vertoefde, heeft het voornemen te kennen gegeven, binnenkort als Ktniierlil te zullen aftreden. Bij Kon. besluit is benoemd tot com missaris van politie te Js-Gravenhage, de heer J. Aaltsz, thans hoofd-inspccteur van politie, chef der centrale recherche, aldaar. Do gewone audiënte van den minister van Staat, miuiister van Binnenlandsche Zaken, Bal Zaterdag a.s. niet plaats heb ben. De Dorpssla ars. Gisteren vergaderden de slagers uit de verschillende provinciën, bijna het geheele platteland vertegenwoordigende, in hotel „De l'Europe", te Utrecht. Als voorzitter fungeerdt? do heer Vooys, van Warmond, die in zijn inleiding de recen uiteenzette, waarom hier vergaderd werd^ Ruim en zakelijk werd de toestand be sproken, waarbij scherp werd gehekeld de achterstelling der dorpsslagers voor het ver- krivgen der Regeeringsvarkens, en het slui ten van de grenzen voor een maand onvol doende geacht, en nrnstens '3 h 4 maanden noocfig geoordeeld. Ook werd met cijfers aangetoond, dat de levering van Regeeringsvarkens voor 35 ets. kon geschieden. Een motie, ingediend naar aanleiding van het beweren des ministers, als zouden er geen varkens meer zijn, waarom de dorps- slagers ze niet kregen, terwijl bleek dat er een groote reserve was, waarvan nu nog de steden bediend worden, hield men voorloo- pig nog in petto. Besloten werd allen burgemeesters te ver zoeken hun verzoek te steunen, en verder, dat 5 personen uit de vergadering, die toch vrijwel het geheele land vertegenwoordigde, naar den Minister zullen gaan om dezen te vl er zoeken, niets anders dan gelijke rechten als ieder ander Nederlander, iets waarop zij meenen evengoed aanspraak te kunnen maken. Voor de comm'ssie bovenbedoeld, werden aangewezen de heeren J. Vooys, Warmond; P. Maandag, Wassenaar; A. Broore, Lekker- kerk; A. Endlich, Rhenen; en D. van Hu- nik, Ede. De vertegenwoordiger van Groningen deel de namens de 60 gemeenten, daaronder be rende; mede, dat zij homogeen is met de strekking der vergadering en de genomen besluiten. FAILLISSEMENTEN. N. Both, koopman in fruit, Gouda. K. W. Hazcnbroek, kapper, Amsterdam. N. Sibbel, metselaar en borwer, Am sterdam. Levensmiddelen tegen Billijken Prijs. Hooggeachte Redacteur! Naar aanleiding van een stukje in Uw blad, van een warmoezier, zou ik even wil len vragen, waarom die man zijn adres niet opgeeft; daar hij het publiek veel gunt Dan zijn er genoeg menschen, die de groen ten van hem willen koopen voor een laag prijsje; maar dan zal hij zeggen: geef jelui niet genoeg, dan naar de fabriek of buiten land. Hooggeachte Redacteur, deze man is zeker geon tuinder van naam, want anders zou hij meedoen met zijn collega's en de groenten, als zij te goedkoop wordt, naar den zin der heeren, gewoonweg (zoo de sla van 't voorjaar, wat zij zelfs bericht) omschoffe- len en weggooien, om de markt te doen rjjzen. Ileusch, het medelijden van boeren en tuinders zit niet diep, Want deze inzender spreekt van andijvie. Dat maken van de duizend menschen geen twintig in; maar laat die warmoezier nu eens den menschen goedkooper snij- en heerenboonen geven, die iedereen graag inmaakt, maar dat sturen zij' voor hoogen prijs weg, en onze inwoners kunnen de andijvie houden, die dan voor een paar dagen goedkoop gaat. Deze tuinder spreekt ook niet van de markten, dat de an dijvie en sla meermalen tot twee gulden loopt, en dat zij er dan nog stru kjes tu .schen indoen, die wij niet eens aan de burgers durven geven. Wij kennen de tuinders in hun werk en weten aan de prijzen, die zij al eenige jaren maken, dat zooals mij zelf een tuinder ver telde, deze jaren het voor vele jaren heb ben goedgemaakt. Zoo het mag, zou ik nog even het pu bliek van Leiden willen zeggen, dat zij niet te veel moeten verwachten van 'dezen war moezier, want het spreekwoord zegt terecht: Veel beloven en weinig geven doet de gek ken in vreugde leven. Met vriendelijken dank voor de plaatsing, Een Groentcnhandelaar. Leiden, 25 Aug. 1915. Ontruiming van Scholen. Geachte Redactie! De steller van de vraag in Uw Blad van gisteren kan gerust zijn: de scholen Boom- eu Aalmarkt zijn ontruimd. Eigenaardig is het, die scholen te ontruimen, en die der volksklasse niet Het was noodzakelijker het ondenvijs aan de volksscholen zonder op onthoud door te laten gaan; die kinderen zijn toch geheel iep dat onderwijs aaugs- wozen, terwijl de beter bedeelden gemakke lijker het tekort kunnen inhalen door privaat lessen, enz. Waarom da scholen te ontruimen en den troepen een slechtere huisvesting te geven? Is het geen plicht voor laatst genoemde het eerst en het best te zorgen? Mijns inziens zijn de R.-K. Volksbond en het gebouw der St-Ioz?fgozellen-Vereeni ging geen verblijfplaatsen voor zooveel man schappen. Mijn dank voor de plaatsing, Een Militair. Leiden, 26 Aug. 1915. Wandeltocht. Geachte heer Redacteur. Verzoek© s. v. p. een plaatsje voor het onderstaande. Volgens de meening van den inzender van het ingezonden stuk van 25 dezer, zou eon wandeltocht, welken vele deelnemers tegemoet zien, het besto 31 Aug. kunnen plaats hebben, daar velen dan vrij zijn. Wij zien echter niet in op welken grond ieder dan vrij zal zijn, daar deze dag wel zooals het vorige jaar bijna onopgemerkt zal voorbijgaan. En daar wij ook verlangend uitzien naar zulk een wandeltocht als 22 dezer, hopen wij, dat die weer op Zondag door de „L. S. O." wordt gehouden, daar dan zeker ieder kan. Eenige deelnemers. Leiden, 26 Aug. 1915. KUNST, LETTEREN. ENZ. Louis Bouwmeester bij Verkade. Gedurende de maand Septomber zal de heer Louis Bouwmeester gastvoorstellin- gen goven bij „Die Haghespelera". In dao maand zal oerst worden gogeven „Dr. Jckyll en Mr Hyde", in de bower- king door Henry Irving gespeel-d, een ro mantisch speelstuk, zonder litteraire pre tentie, dat den heer Bouwmeester gelegen heid zal geven, in de dubbele rol van „Dr. Jekyll" en „Mr. Hyde" zijn bijzondere ty- pooringsbalenten nogmaals ten volle te too- nen. Vervolgens zal worden gegeven „Der Ruf des Lobens" („De Roepstem van het Leven) van. Arthur Schnitzlor, waarin de hoor Bouwmeester de rol van „den ouden Moser" zal vervullen. Gestoorde trouw er ij. Gister ochtend meldde zich voor den „algemeenen trouw" in Den Haag een Scheveningsca paartje, waarvan het mannelijk deel gemo biliseerd was, maar voor deze plechtige ge legenheid verlof had gekregen. Echter bleek do nog in leven zijnde vader van den brui degom te ontbreken: hij lag met een vis- schersschuit vóór de haven en kon niet bin nenvaren. Toen den bruidegom beduid werd, dat heb zonder de tegenwoordigheid van cTon vader; niet ging, vertrok het bruidspaar oïn vader, te gaan Jaden. Men zou een roeibootje ne men, om de haven uit te roeien, en dan het hoofd der familie van boord te halen, opdat het bruidspaar in het huwelijksbootje zou kunnen stappen. Inderdaad kwam men na eenigen tijd meb een in gekleeden jas gedosten man terug, die zich als 's bruigoms vador bekend maak te. Maar den ambtenaar van den burgor- lijkcn stand kwam het voor, dat men uen vader wel in héél weinig tijd van boorpi had gehaald, ongerekend nog het feit, dat hij wei niet in hoogen hoed en gekleede jas zijn bedrijf zou hebben uitgeoefend en dus ook nog eenigen tijd had noodig gehad om zich te verkleeden. Het bruidspaar mot getuigen en familie werd toen uitgenoodigd de trouwkamer even te verlaten, waarop de „vader" werd on dervraagd over do geboortedatums, enz. van zichzelf en den bruidegom. 't Bleek nu dra, dat een dorpsgenoot, den' bruidegom „uit den brand" willende hel pen, er in toegestemd had, voor eenige oogenblikken voor diens vader te fungeeren. De pseudopapa werd nu door den ambte naar geducht onderhanden genomen en dat er ook voor den bruidegom wat opzat, laat zich denken. De „vader" maakte van een onbewaakt oogcnblik gebruik om de plaat te poetsen en het paartje moo:t ongetrouwd naar Sche- voningen terugkeeren, in afwachting dat da echte vader van de kustrisscherij zal zijn te ruggekeerd. De inbraak te De Bilt. Om trent de belangrijke inbraak, die op 12 Augustus bij den heer v. d. Werff, te Do Bilt plaats vond en waarbij door de dieven ruim f 47.000 werd gestolen, verneemt „De Tel." dat het justitieel onderzoek tot nu toe geen 1 enkel resultaat heeft opgeleverd, waarvan j ontdekking van clt daders het gevolg is gc- j weest, niettegenstaande de recherche nog I steeds in volle actie is, om deze zaak zoo mo gelijk tot klaarheid te brengen. Vast staat in ieder geval, dat de daders buitengewoon handig cn slim te werk zijn gegaan en blijkbaar alle mogelijke voorzorgs maatregelen genomen hebben om ontdek king te voorkomen. En de omstandigheden schijnen hun tot nu toe gunstig geweest te zijn. Vooral het feit, dat geen nummers dor bankbiljetten bekend zijn, bemoeilijkt het vinden van eenig spoor zeer. Ook het. scheikundig onderzoek van den inhoud van don hoed, dien do inbrekers op de plaats van het geld in de brandkast had den gedeponeerd, leverde weinig of geen aanwijzingen op. Men vond er n.l. do over blijfselen van bruineboonen met vleesch, en bessen, blijkbaar als dessert, in. Met deze schrale gegevens heeft men een onderzoek in een zekere richting gedaan, doch ook uit leverde niets op. Eveneens wa-s dit het go- val met de gevonden vingerafdrukken; zon der andere gegevens was daarmede niet veel te bereiken. Zoodat de recherche feitelijk nog pas aan het begin van haar moeilijke taak staat, welke taak er niet gemakkelijker op wordt, naarmate de tijd verstrijkt. Een loopjongen van de firmaJ v. a. H., in de Veenestraat, te 's-Gravenhag© was er Zaterdagavond vandoor gegaan met medeneming van een bedrag van ongeveer 40, dat hij voor de firma bij klanten bad geïnd. Van dit feit werd Maandagvoormiddag j.L om elf uren bij de politi.' aangifte gedaan en reeds te 2 uren des namiddags van dienze1^ den dag werd de voortvluchtige jongen to Amsterdam door de politie aangehouden. Hij bloek het geld reeds te hebben opgemaakt. Althans or werd niets meer op hem bevon den Te Hulsberg is de bekend© boerenhofstede Wisscngracht'bewoond door den la<ndbouwer F on eken, grootcndcela door het vuur vernield. De schuren, met uen pas 3 an net land gehaalden oogst, en de stallingen werden geheel in de asch gelegd. Met zeer veel moeit© kon 't woonhuis be houden blijvea en het vee worden gered. De vuurgloed was uren in den omtrek zichtbaar. Do heer H. Holsbergen, onder wijzer aan de leersohool der Rijkskweek school te Groningen, heeft op GS-jarigen leeftijd het examen voor de Fransche taal met goed gevolg afgelegd. Te Blocmendaal bedraagt heU heffingspercentage voor den hoofdelijke® omslag slechts 0.7dit geringe bedrag wordt in 1916 nog teruggebracht op 0.6* Gelukkig© Bloemendalers 1

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1