Teiegrammen. LAATSTE JJERIÖHTEN. TBLEGItAPHISCIl WEERIIERICHT, aE waarn. in den morgen van 20 Aug. odegedeekl door liet Kon. Meteor. Inst. te De Pilt. Hoogste barometerstand 766.0 te Vlis- jj^en. laagste stand 756.7 te Bodo. Ver achting tot den avond van 21 Aug.: Zwakke 'ot matigen wind uit westelijke richtingen; gedeeltelijk bewolkte lucht, weinig of goen regen in het zuiden, in het noorden meer Jams op regen; iets warmer. gen, die waren afgekeurd door hot meeren- deel' der Duitsch-Zwitsersche bladen op liet oogenblik zijn vastgeloopen. Terwijl, zeggen zij, do Zwitsers toestaan, dat een officieele Duitsche commissie te Bern olie bestellingen van Duitsche koop waren nagaat, met het recht om de trans actie to verbieden, klagen de Duitsch-Zwit sersche bladen, dat de invoer-trust voor den invoer uit de landen van het viervoudig verbond da souvereine rechten van de repu bliek zou aantasten. Bij de onderhandelin-; geil vraagt Zwitserland vrjjheid om een groote hoeveelheid waren weder uit te voe ren, voordat het zijn toestemming tot den tnvoer-trust wenscht te geven. Terwijl het viervoudig verbond bereid is dat voor een aanmerkelijk gedeelte toe te staan, wenscht het bv. niet over te gaan tot den invoer yan een zoo groote hoeveelheid rijst als voldoende zou zijn voor de rantsoenen van 400.000 .Oostenrjjksehe soldaten, gedurende een lengte van tijd. De Zwitsers worden versterlrt in het vasthouden aan"'hun eischen leor do Duitsehers, die dreigen met den invoer uit Duitschland stop to zetten, indien vrj op andere voorwaarden hun toestemming geven. Inmiddels is het viervoudig verbond gedwongen, den invoer van zekere artikelen jn Zwitserland geheel te staken. KORTE BERICHTEN. De bekende socialistische Rijksdagafge vaardigde Südeknin, thans dienstdoend als officier to velde, verwierf het IJzeien Kruis. „L'Homme Enchainé", het blai van ♦emcnceau, is in beslag genomen, omdat uitgever zich niet aan een order van de censuur wenschte te onderwerpen Den 26en Juli j.l. werd in bet ziekenhuis vau het Roode Kruis, in het Ooster Sta tion, te Weenen, de 60.000ste patiënt ter verpleging opgeuomen. Door den lirec teur van het ziekenhuis werd, na het hou den van een vaderlandschc toespraak, aan dezen jubileumsziekto als aandenken een horloge met ketting overhandigd. Uit Innsbruck wordt gemeld, dat het grooto eiland in. het Obernbergcr-meer den naam Hindenburg eiland" heeft erlangd en dat er een gedenksteen voor Hinden burg is geplaatst. Volgens de „Lok. Au.; neemt het aan tal gevallen van diphtheritis, roodvonk en mazelen te Berlijn voortdurend toe. Den laatsten tijd zijn wekelijks meer dan 300 gevallen geconstateerd. Door den commandeerenden generaal yan het 7e legerkorps werd de verkoop yan glagroom alsmede het verstrekken daarvan bij koffie en andere dranken of bij vruchten verboden. Alleen als ta-art- yersiering of in roomtaart]es mag zo nog gebezigd worden. Deze maatregel is genomen om melk te sparen.; Met het oog op de schaarschto aan zeep "wordt den Duitschen huisvrouwen aange raden regenwater te verzamelen, daar voor do waaoh, wanneer daarvoor regenwater •wordt gebezigd, ongeveer 1/3 miller zeep noodig is. Het aanschaffen van regenton nen wordt ruimschoots vergoed door het geen men aanozeep spaart. In do Matin" doet een Fransch hoofd officier een beroep op de Fransche vrou wen om zakken te makep, die, met aarde gevuld, dienen kunnen ter versterking van do loopgraven. Hij meent, dat men ook de worklooze vrouwen uit het volk aan het zakken maken zou kunnen zetten. Er moe ten er in reusachtige hoeveelheden geleverd worden. Een vrouw, die drie of vier zakken levert, beschermt een soldaat. Daniël de Losqucs, een talentvol karika turist, wiens schetsen van Parijsche per soonlijkheden dikwijls in .'e „Figaro" zijn verschenen, is gesneuveld. Hij diende bij het vliegercorps. Het bericht van zijn dood werd overge bracht door een Duitsehem vlieger, die een stuk papier, met een. vlag eraan beves tigd, op de Fransche stellingen liet val len, waarop geschreven was, dat De Losques dapper gestreden rad. De Temps" meldt, dat nieuwe aero planes met twee motoren en bewapend roet een machine-geweer, uitmuntende re sultaten hebben opgeleverd aan het front. Zij zijn vlugger dan do Duitsche machines. De kwestie is nu slechts, hun aantal te vermeerderen. Door het stadsbestuur van Mühlheim werd bepaald, dat de vorkoopers niet meer dan 20 Pfennigo per pond meel mogen vorderen, wat ook geldt voor niet in be- s^aS genomen (uit het buitenband inge voerd) meel, waarvoor zelfs tot 59 en 61 Pfeuuige werd betaald. Volgens c'. Russische bladen is geble ken, dab allo medeplichtigen van kolonel Masoyedof, die onlangs is terechtgesteld wegens zijn rol in een complot, om den Vjjand militaire geheimen te verraden, verantwoordelijke posten hebben bekleed "ij do geheime politie. Het is ook geble ken, dat Masoyedof door de chef- van do geheime politio aan generaal Suchomlinof aanbevolen als een betrouwbaar offioier; De beide generaal-coraran-dan-taxi in Saksen hebben scherpe bevelen uitgevaar digd, waarin het recht tot verecniging en vergadering wordt beperkt. Ook niet openbare vergaderingen, die zich met mi litaire, politieke, sooiale en godsdienstige aangelegenheden bezig houden, zullen 48 uur van te voren moeten worden aan gekondigd en de te houden voordrachten moeten eerst de goedkeuring der politie hebben. Daartoe moeten minstens zeven dagen voor de voorlezing de manuscripten worden ingeleverd. Berichten over verga deringen zijn onderworpen aan de goed keuring van de politie. De politie heeft de bevoegdheid de zich bij de voordrachten aansluitende debatten zonder opgaaf van redenen te verbieden. Deze nieuwe be palingen zijn zoo streng, dat zij bijna gelijk staan met een geheel verbod tot vergade ren. Te Petrograd is een groot deel van het winterpaleis voor hospitaal ingericht. Er is plaats voor duizend gewonden. Nabij Mouland, bij de Limburgsche grens, pleegde een DuitscLcr zelfmoord, daar hij niet naar het front wilde gaan. A 31STERDAMSCHE BEURS. Offic. 5 pOt. Staatsl. groote 102%. Integr. 66%. Obïig. 76%. Ind. leoning 102. Smelting 78%. Vorstenlanden 184. Actions 178. Kon. 512. Cigar 45%. Perlak 37. Zuid-Perlak 55%. Nieuwe aand. 246%. Topeka 102. Car Foun dry 67%. Rio 6%- Missouri's 71S/1C. Eries 26%. Cans 64%. Hides 36. Rails 15%. Union 130. Steel 72%. Amals 74. Crals 29. Marine 1%. Pref. 6%.'Bonds. 69. Certif._'G4. A'dam. Rubber 153. Ned. 46. Kon. boot 135. ffan- delsv. A'dam 280%. Niet Offic. Rusland 1880 65. Nieuwr zegel 59. Consols en Hope 65. Ge- cons. Holl. 154. Deli-Mij. 473. Deli-Cultuur E120. Studebaker 105. Vaart 250£-. MARKTBERICHTEN. LEIDEN. 20 Aug-. 1915. Yeemart. Yerkochto hoeveelheid1 veulen 125; £6 stieren f 190 a 495: 191 kalf- en melkkoeion f 245 a 376 360 varc- koeien f 210 a 330; 147 vette osaen en koeien f 250 a 475: 49 (jraskalvcreri Z5 a 87- 45 volt-1 kalveren f 60 a 140; 53 maprere kalveren 8 a 15: 1225 vette oahepen f 37 a 52; 650 weide schapen f 33 a 46; 478 magere avrkens 25 a 68; 492 biggen 12 a 18: 6 bokken of geiten /5a 16. Ter markt aangevoer_d: 803 runderen, 98 kalve ren, 1875 schapen. LEIDEN, 20 Aug. 1915. Kaasmarkt-. Aangevoerd 187 partijen kaas Besteed werd voor le soort Goudscho kaas f 47 a 49.50, idem 2e soort f 44 a 46; lo soort- Leidscho kaas 37 a 40, Idem 2o soort f 33 a 36. per 50 K.G. Handel voor Goudscbe en Leidscho kaas matig. Aan de stadswaag gewogen: 154 partijen, 6935 stuks, 43090 K-G. SCHIEDAM". 19 Aug. Spiritus, Petroleum, ens. Noteering van den „Boud van Distillateurs". Moutwijn f 21. Jenever 25, per ITT,, zonder fust en zondor belasting. Noteering van de Beurseomiuissiën. Moutwijn f 18 per H.L. zonder fust en belasting. Stemming willig. Spoeling 1.—. Spiritus. Qraannpiritus f 34 - 36. Melasse ld. f 31. B.UWO id. 16.50 a 16.75. MEPPEL, 19 Aug. Yotte varkons per KG. 82 k 88 ct Biggen voor London, zwaie. a ct. Diacht. varkens 185 a 1125. Magero ld. 185 a fl'25 per sluk. Kleine biggen fl.80 a f2.10 per weck. Frlescho schapon 115 a 123. Drentscho schapon f 12 a 119 per stuk. MEPPEL, 19 Aug. Verscho boter por >4' vat lo sooit /"29.60, 2o soort f 2S.50. 2o soort 27.50. Per 1' K G J22& k f 2.60. Aangevoerd 1000 K.G. BATÏNEVELD, 19 Aug. Do prijs dor eioron was heden f6.50 a 17.50 per 100 stuks. Er waren 223.000 stuks aan- goyoeid. HOORN, 19 Aug. Ter kaasmarkt gewogen 24 stapele, wogendo 81801 KG. Prijs kleine fj2 50 commissie f51.—, middelbare f51 ilandol matig. TER AAR, 19 Aug. „Tor Aarscho Augurkonve Hing" Aanvoer 876 mandon vau 20 Kg. Fijn li f 7.75 a 7.85 f\jnbastord I f 4.GQ a 4.S0; Idem II f 3.15, basterd I 1 3.— a 3.15; Idem IE 1 1.6-5; grof I 1 1.99 a 2 groot grof 1 0.05 a 0.50; stek f 1.20. stippelf^n f2.— a 2.00. BDITENLANDSGHE BERICHTEN. Zweden en de Alandscilaiidcn. In verband met een artikel in de „Figaro" over liet verkoopcn der aan Rusland behoo- rende Alandseilanden aan Zweden, waar van do correspondent van „Stockliolms Dagblad" to Parijs blijkbaar de schrijver is, zegt „Goteborgs Hanclolsstidning" De schrijver staat in relatie met Fransche re geringskringen en het is mbgelijk, dat men tegenover hem minder terughoudend is. De een of andere compensatie van Zweden is echter in elk geval ondenkbaar en overigens dient bij een eventueel afstaan ook reke ning te worden gehouden met de bevol king dior eilanden. „Svenska Dagblad" schrijft kort-Met alle regolingen moet men natuurlijk wachten tot de aanstaande vredesonderhandelingen. We maakten reeds melding- van het jongste. Lynchschandaal in de Vereenigde Staten. Daaromtrent wordt nader gemeld: Leo FrLnk, de gefortuneerde burger uit den Staat Georgië, die indertijd ter dood was veroordeeld voor den moord op het fabrieksmeisje Mary Phagan, had zijn straf gewijzigd gezien in levenslange gevange nisstraf. Bij bevond zich in het gevange- nishcspitaal, waar hij verpleegd werd we gens een gevaarlijke snijwond in de keel, hem toegebracht door een medegevangene, die hem had willen vermoorden. Frank's vrcuw verpleegde hem, doch was niet ïn in het ziekenvertrek toen Maandagavond een bende gemaskerden het gevangenis-hospitaal binnendrong en Frank meenam. Er waren 25 tot 30 gewapende cipiers in de buurt; maar zij lieten zonder verzet toe, dat Frank werd meegenomen. De man werd in een auto naar Marietta gebracht, waar het meisje Ph&gan begraven ligt, en daar opgeknoopt. Den geheelen nacht bleef het lijk aan den boom hangen; pas den anderen ochtend werd in tegenwoordigheid van een aan zienlijke menigte het touw doorgesneden. Een walgelyk tooneel volgde; het gepeu pel wierp zich op het Ipk en begon "het te trappen. Mevrouw Frank is door het gebeurde ziek geworden. In de Vereenigdci Staten begint zich een diepe verontwaardiging tegen ae daders Ie openbaren. Zij zijn echter nog op vrije voe- Jö£. ii\ li i U I» NOWO GEORGIEFSK GEVALLEN. BERLIJN, 20 Aug. (W. B.) Ilct hoofd kwartier deelt officieel mede: De vesting Nowo Georgiefsk, 's vijands laatste bolwerk in Polen, is na harclDekki- gen tegenstand genomen. De geheele be zetting, waarvan gisteren gedurende het gevecht alleen over de 20,000 man, als mede een voorloopig onafzienbare hoe- vceitbeid krijglsmatcriaal, vielen in omjo handen. De keizer heeft zich naar Nowo Georgiefsk begeven om den leider van den aanval, generaal Yon Beseier, en zijn dappere troepen zijn dank en dien kies vaderlands te betuigen. fle Strijd in het Oosten. PETROGRAD; 20 Aug. (P. T. A.) Rap port van den generalen siaf: Den ISden trokken onze schepen, die den ingang van den Golf vin Riga beschermden, na een gevecht terug op een dichter bij de kust gelegen stelling ten gevolge van de aanzienlijke overmacht van de vijandelijke vloot. Op het front van Riga tot Ja nou o geen wqziging van belang. Bij Kovno blijft de vijand krachtig het behaalde succes voortzetten; hij slaagde er m de stad. te bezetten; na vooruit gerukt te zrjn, zette hij zich vast in een streek nabij do stad, welke een landengte vormt tus- schen den Njemen en de Wilija. Voor Ossowietsj werden in den nacht Fan 18 Aug. en den volgenden dag aanvallen op onze stellingen afgeslagen door ons vuur. Op het front van Ossowietsj io*t Brest- Litowsk en verder naar het zuiden duren de gevechten, voort-, welke in verschillende sectoren een buitengewoon hardnekkig ka rakter dragen. De vrjand was vooral vol hardend bij. zijn aanvallen den 17en en 18en Aug. op onze troepen aan den Beneden- Bohr, in de richting van Bielsk, langs den spoorweg naar Tsjeremka en bij Wlodawa. In Galicié geen wijziging in den toestand. Voor Nowo Georgiewsk zet de vijand met toenemende 'geestkracht zijn aanval door te gen de werken op dpn rechteroever van den Weiciisel en de N<tref. De strijd is uiterst verbitterd; massa's lijken van Duit sehers bedekken onze versperringen. Des niettegenstaande slaagde de Duitsche artil lerie, waarvan de vuu ruit werking tot het maximum werd opgevoerd, er in ons ge schut tot zwijgen te brengen en de werken in den sector tusschen Wkra en Naref te •vernielen, waarna dé verdedigers zich niet tegenstaande al hun krachtsinspanning moes ten terugtrekken op den rechteroever van de TVlcra, Dientengevolge konden de Duit sehers ai hun krachten conceutrecren op den noordelijken sector t-usschen Wkra en Weichsel. BERLIJN, 20 Aug. (W. B.). Het hoofd kwartier meldt van het oostelijk oorlogstoo- i neel Oostelijk van Kovuo vervolgden, onze troepen den vijand na succesvolle gevech ten. In do streek van de. Da-rwina lot aan den straatweg Augusto-vro—Grodno zijn de Russen in de linio Gudelc (O. van Mariam- pol Luzdzi-e-j e—Studzieniczna) terugge trokken c-n bieden daarop tegenstand. Ook westelijk van Tykocin wordt nog gevoch ten. Het leger van generaal Yen Galwiiz zetten den aanval met succes voort en nam 10 officieren en 2650 man gevangen en ver overden 12 machinegeweren. Dc vesting No.wo Georgiefsk is na hevigen tegenstand veroverd.. Do geheele bezetting6 generaals on moer dan. 8 5.0 0 0 man (waarvan gisteren bij het slotgevecht alleen meer dan 20.000) werden gevangen genomen. Het aantal buitge maakte kanonnen is gestegen tot meer dan 7 0 0. De omvang van het ver dere veroverde oorlogsmateriaal Itiat zich nog niet overzien. De legorgro-ep van prins Leopold van Beieren is verder aan het vooruitdringen. Legergroep Yon Mackeosen De linker vleugel wierp den vijand aohter den Ko- terka en Pulwa-sector (zuid-westelijk van Wisoko-Litwsk) terug. Zuidelijk van den Boeg word tegenover Brest-Litov.sk terrein veroverd'. Oostelijk van Moldowa. bereikten onzo troepen in scherpe achtervolging de streek van Pizcza. Dc Strijd ii. het Wesicn. PARIJS, 19 Aug. (R.O.) Het avondcom- muniquó luidt Het geweldige artillericduel duurt voort over 'bijna 't geheele front. De Duitsehers beperkten in de Vogezen hun actie tegen onze stellingen op Lingekopf en Scliratz- mannele tot een heftige artilleriebeschieting. Wij maakten gevangenen en veroverden vijf mitrailleurs in een gevecht in Artois waar bij wij terrein wonnen. BERLIJN, 20 Aug. (W. B.) Het hoofd kwartier meldt van het westelijk, oorlogs- tooneel: .Tusschen Angjres »en Souchez werd; de vijand hedennacht uit door hem bevestig de loopgraven verdreven. Aan de Schratz- mannele ging een klein gedeelte van onze voorste stelling aan de Franschen verlo ren. De „Arabic" getorpedeerd.' LONDEN, 20 Aug. (R. O.). Twee vaar tuigen kwamen gisteravond te Queenstown aan met 175 passagiers en 216 leden der bemanning van het totaal van 423 personen, dat aan boord van de F,Arabic" was. Zjj waren gered uit elf booten van de Arabic" en leverden in hun weinige kleeding, bloots hoofds, en velen gowond aan hoofd en ge laat, een treurig schouwspel op. Met auto's werden zij naar de hotels gebracht en daar door doktoren geholpon. Even vóór het torpedeeren spoedden de verschrikte passagiers zich naar do redding gordels en zij hadden die juist aangedaan, toen de „Arabic" getorpedeerd werd. Toen de reddingboot.n en sloepen snel werden neergelaten, klauterden de passagiers er in; menigeen viel in 't water en klampte zich aan de vlotten nog vast. Twee matrozen redden een gillende vrouw. Yele vrouwen waren bij de torpedeering neg jn haar kooien en spoedden zich aan dek in nachtgewaad. Deze werden van dekens voorzien. Een Amerikaansche passagier, die alleen een pyama aan had, verklaarde, dat zonder de uitstekende discipline van de bemanning er meer dan tweehonderd zouden z'jn omge komen. De kapitein, die gewond was aan zjjn been zeide, dat hij den onderzeeër niet zag, maar wel de torpedo, die op het schip aan kwam. Het was onmogelijk daaraan te ont komen en hij had slechts acht minuten tijd om de reddingbootén .te strijken. De 2de administrateur deelde mede, 'dat de torpedo het schip trof bij de machine kamer, waarbij de ketels sprongen en de geheele zijkant van het schip werd openge scheurd. De meeste passagiers hadden juist hun ontbijt geëindigd. Yelen hadden ook een ander stoomschip opgemerkt,- toen de „Ara bic" getroffen werd. Een bekend tooneefépeler, die aan boord was, verklaarde dat de booten zonder e-enigé moeilijkheid gestreken werden. Wij roeiden vier en een half uur tot wij werden opgepikt. Er wras geen paniek en er gebeurden geen ongelukken. Te Liverpool werd geconstateerd, dat een van de vermiste passagiers van de „Ara bic" een Amerikaan was. Ook was er een Duitsche predikant aan boord, die 'de reis maakte met vergunning van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Telegrammen uit New-York aan de Engelsche bladen melden, dat het l>erieht te Washington sensatie wekte, maar men ver heugd was over het feit, dat er zoovelen gered waren. De consuls te Liverpool en Queenstown ontvingen la.se rapporten uit te brengen. President Wilscn, die por telefoon van het gebeurde werd ingelicht, maakte ge^en op merking. LONDEN, 20 Aug. CR. 0.). De White Star line maakt bekend, dat alle passagiers van de „Arabic" gerei zgn, behalve a:ht, waarender vier Amerikanen. De geredden zijn té Queenstown aangekomen. LONDEN. 20 Aug. (R. 0.). Volgens de jengste berichten worden zés.pissagiers en 38 leden van de equipage der „Arabic" vermist. Be Duikbootoorlog. LONDEN, 20 Aug. (R. 0.). De stoom schepen „Baron E-rskin" en „Ivestormel", respectievelijk grcot 500 1 en 300) ton, zijn in den grend geboord. De bemanningen wer den gered. LONDEN, 20 Aug. (R. O.). Het stiande stoomschip „Pena Castillo" is getirp drord. Drie leden der bemanning zijn gored, LONDEN, 20 Aug. (R. 0.). Twee opva renden van hst gisteren getorpedeerde stoom schip ,"Dunslee" werden gedood. De overi gen werden gered. De sociaaldemocratische fractie. BERLIJN, 20 Aug. (W.B.) De „Yorwarts" publiceert de verklaring van de sociaal-de mocratische fractie in den. Rijksvlag, dat Liebknecht, tegen, liet door cle fractï^ in 1912 genomen besluit in, geen kennis heeft gege- v en aan het fractie-bestuur van zijn voor nemen zijn kleine interpellatie betreffende do vredesonderhandelingen in te stellen, doch op 31 Juli slechts meegedeeld heeft, dat hij die interpellatie bij het bureau van den Rijksdag had ingediend. Liebknecht verijdelde verder elke poging om deze zaak tot aan de fractie-zitting aan te houden, hoewel hem bekend was, dat do fractie zelf zich eveneens met deze quaeste zou bezighouden. Aan dc Oost'cnrijksch—Italiaanscisc grens. ROME, 20 Aug. (R. O.) Communiqué. In de streek van Tonale heeft onzo artil lerie aanzienlijke schade toegebracht aan fort Pozziatte; waardoor de verdedigers het moesten ontruimen. Zi] werden ver volgd dóór ons vuur. Op den Paterno-berg namen wij een redoute, veroverden eest rij loopgraven bij Treeroci cn maakten 24 gevangenen. In den Tolmïno-sector deed do vijand heftige tegenaanvallen op 'de door ons veroverde stellingen, doch zij werden alle afgeslagen. Ook in het i~arst- gobied vorderden wij eenigszins, wij maak ten daar 53 gevangenen en veroverden een snelvuurkanon. Bij de Dardanelles. KÓNSTANTINOPEL, 20 Aug. (W. B Rapport van den generalen staf: Bij Anaforta trachtte den ISden eer» op een regiment geschatte vijandelijke strijdmacht een aanval, werd echter met zware verliezen teruggedreven. Bij Ari Bocrnoe en Sedcl-ul-Bahr heerscht rust. 's Middags word een over de zee voor den rechtervleugel van onzo stelling bij Sedd- ul-Bahr vliegend vijandelijk watervliegtuig door geschutvuur beschadigd. Het toestel viel in het water en wer-d door torpr-d-oboo- ten weggesleept. Elders niets van boteekenis. Turken cn Russen. PETROGRAD, 19 Aug. (P. T. A.). Rap port van den generalen staf van het Kau- kasische leger Den 17den sloegen onze verkenners in de richting van Olty Turksche posten terug over do Tsjorokhrivier. In het Paseadal was de Turksche artillerie den geheelen dag in actiede vijand trok tegen den avond op tegen de Tarkodjaotelldng. Wij lieten hem naderen tot op korten afstand en ontvingen hem toen niet een heftig mitradlleu rvu u reen snelle, bajonet aanval dwong de Turken vervolgens tot een wan ordelijk vluchten Bij don berg Khochniougan werden alle Turksohe aanvallen afgeslagen. BINNENLAND. Mr. Regout te Rome. Reuter meldt uit Rome cl.cl. 19 dezer Mr. Regout werd heden door den Pauc ontvangen en bood zijn geloofsbrieven aan. De Paus sprak clo hoop uit, dat mr. Re- gout's aanstelling als gezant zou blijken een belangrijke factor to zijn in de naaste toe komst voor den vred-e in Europa. ZMOLSCHE RECHTBANK. Spoorweg ongeluk te Hattemerbroek. Voor de arrondissementsrechtbank te Zwolle werd behandeld het spoorwegonge luk bij Hattemerbroek op 25 Juni 1915. De stationsklerk J. A. V., 23 jaar, was gedagvaard wegens het door schuld doen ontstaan van gevaar voor het verkeer door stoom op- een spoorweg, welk feit iemands dood ten gevolge heeft. De. stationschef van Hattemerbroek, als getuige Gehoord, verklaart, dat bek!, hem op 25 Juni verving, dat hij bekl. heeft ingelicht omtrent den dienst, en dat nale ving der instructies, gevaar als het nu ge beurde uitsluit. Bekl. bekent volledig. Hi" erkent niet gezien te hebben of het eluitsein op den trein hi^.-.- en onnadenkend ontijdig den wissel te heoben overgehaald. Hij verontschuldigt zich door te zeggen, flat hij spoorwegroutine mist. Het 0. M. eischte 4 maanden hechtenis. LEIDSCHE BERICHTEN. Mej. A. M. Gestman. eihier. is in Den Haag geslaagd voor het examen Fransch L. 0. en de heer A. F. van der Pol. mede aihier, voor het examen Hoogduitsch' L.O. ZUURKOOL. Men seint ons uit Den Haag Yan gezaghebbende zijde wordt ons ver zekerd, dat de intrekking van de tijdelijke opheffing van het- uitvoerverbod van zuur kool niet beoogt in cle komende periode allen uitvoer van zuurkool van de nieuwe inmaak te beletten, maar alleen ten doel heeft een regeling voor te bereiden, waar bij zoowel met de behoeften van het binnen land als met de belangen van den uitvoer naar het buitenland rekening zal worden gehouden. De inmaak behoeft dus niet te worden stopgezet, waartoe reeds bij verscheidene in- makers het voornemen bestond. Reizigers vervoer. Tot nader order mogen door de stations der S.S. geen gewone plaatsbewijzen of rcndreisbiljetien worden ^fgsgeven naar sta tions der Italiaansche spoorwegen. Evenmin mag bagage naar die stations worden be vracht. i H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins, kwamen hedenochtend per Staats spoor te tien uren 11 min. in de Residentie aan, om per Holl. Spmor hedenavond te 8.10 weder naar Het Loo terug te keeren. H. M. en de Prins dine.ven hedenmid dag bij H. M. de Koningin-Moeder, die gie teravond te zes uren per auto ui%Soestdijk in de Residentie terugkeerde. Hedenmiddag werd docw H. M. de Konin gin ten PaleiZe Koordeinde in afscheidsge hoor ontvangen de Cniieensche gezant, de heer lorje Huneeus en voorts mr. 'J. P. Fochema Andreae en jhr. mr. L. E. van Fisènne, beiden in hun kwaliteit van voor zitter der provinciale subcommissie inzake voeding van meiisch en dier, resp. voor Utrecht en Zuid-Holland. De Commissaris van Folit'.e in de 2de afd. t 's-Gravenhage. verzoek namens den vader, aanhouding en thuisbezorging van den minderjarigen Jan Rieter de Bruin, geb. te Leiden 30 Juli 1S95, loo;. knecht, wonen de ten huize 5 an zijn ouders. Naaldwijk- sch est raat no. 84. Den Haag. Bij verliet 16 Juni 1915 de ouderlijke woning. Hij paste in den iaatsten tijd sle^ïit op. doch liep nimmer te voren weg. Signalement: lengte 1.75 M, voorhoofd gewuon, haar en wenkbrauwen blond, oogen blauw, neus en moikl ge-woon, lipp:n dun, tanden gaaf, kin rond, aangezicht"rond, kleur gcei en tenger postuur, heeft z.g. X-beenen en een brandütieeken op den linkerwang; k.eeding lichtgrijze jockeypet, blauw c<oi- bertkostuum. zwatre rijgschoenen, wit slaand papieren boord, waarop een das. HILLEGOM. Vrijdag 27 dezer h'.oopt de Eerw. zuster Claverine, naaizuster der Maria-sticfc- ting alhier, den dag te herdenken, waar op zij vóór 25 jaar haar intrede deed in de congregatie van O. L. Yrouw (Moeder huis Amersfoort). Katwijk-aan-Zee. Te Dmuiden kwamen binnene de bom schuiten „Cornelia", KAV. 27, met 9 last, „De Jonge Dirk'', K.V. 12. met 5 last en „Geertrui-da Johanna", KAY. f4 met 7 last „De Vier Gebroeders", KAY. 39. met 7 last, alsmede de logger K.V. 68, „Jan Rc-inier," met 9 last. STOOMSCHEPEN STOOM V A A RT- MIJNEDERLAND. Ambon" (uitreis) arriv. 19 Aug. te Sa- bang; „Batjan', van Java naar Vladivo stok, arriv. 19 Aug. te Dalnv; „Oranje" (thuisreis) vertr. 19 Aug. van Genua. KON. HOLL. l.LOYD „Salland" (thuisreis) vertr. 19 Aug. van Buenos Ayres; „Zaanland" (uitrei-) vertr. 19 Aug. van Pernambuco. CORRESPONDENTIE. Abonné, te Ncordwijkerhout Het pakket bzorgen wij steeds op tijd vcor den trein van bij hallze?. Heeft U het pakket met den volgenden trein ontvangen, dan is dit een fout van bet spoorwegpersoneel.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 3