N°. 17015 Gemeentezaken, Binnenland. Ingezonden. lyerlaiül en Ooriog. Dinsdag ÏT Angustns. Tweede T3IacI. 19^5. LEIDSCI DAGBLAD Benoemingen, De schoolopziener in het district 's-Gra- ven'hage, mr. It. van Gocns,, en het Colle ge van B. en W. biedien den Baad voor de benoeming van een hoofd der openbare school 2de klasse voor jongens on meisjes voor U. L. O., No. 2, te Ledden teT voorzie ning in do vacature welke is onstaan, ten gevolge van de benoeming van den heer M. van Wamelen, tot. hoofd der openbare jongensschool 1ste klasse aan lo. A. Wisse, hoofd eener school te Har derwijk 2o. C. Posoh, hoofd eener school te Medemblik; 3o. W. de Lange, hoofd ec-ner school te Enschedé. Met verwijzing naar de desbetreffende, in de Leeskamer ter inzage liggende stuk ken, noodigen zij thans den Raad uit tot de benoeming over te gaan, terwijl zij tevens in overweging geven te bepalen, dat de be noeming op een nader door B. en W. te be palen tijdstip zal ingaan. Onder overlegging van het daarbij gaand verzoek van prof. dr. P. O. T. va-n der Hoe ven, geven B. en W. den Raad mede in overweging den heer Van der Hoeven we der voor den tijd van dirie jaren in zijn be trekking van Stads-Vroedmeester te besten-, digen. Eer\ol Ontslag. Naar aanleiding vaoi het verzoek van den heer P. A. Bogaeris, onderwijzer met ver plichte hoofdacte aan de o. 1. school 4de klasse no. 2, om hem wegens zijn benoe ming tot onderwijzer te "Bussum met ingang van 1 October eervol ontslag te verleenen, geven B. en W. den Raad in overweging daartoe over te gaan. Adviezen v. d. Commissie van Financiën. Deze Commissie heeft geen bedenking goeci te keuren lsto den staat van af- en overschrijving op de begrooting, -dienst 1914, van de Ste delijke Werkinrichting, 2de den suppletoi- re.n staat van begrooting, dienst 1914, 'dier instelling, 3de do rekening, dienst 1914, dierzelfde inrichting en 4de do rekening dienst 1914, van de Gemeentelijke Bank van Leening. Zij stelt u derhalve voor tot die goedkeu ring over te gaan. Éindelijk deelt de Commissie mede dat zij tegen de in haar 'handen gestelde be- grootingen van den Ai men ra-acl en de Ste delijke Werlcinrichting, beide het dienstjaar 1916 betreffende, geen bedenkingen heeft. Zij adviseert derhalve tot goedkeuring dier begroot-ingen te besluiten. De heer A. L. Rei me ringen heeft, als zijnde lid van den Armenraad on van het Bestuur der Werkinrichting, aan het on derzoek der begrootingen geen deel geno- Een der voornaamste instellingen van ons land, hot Doofstommeninstituut van Sint- Michiels-Gestel, vierde gisteren het jubilé van zijn vij f-en-zeven tig-j a rig bcStiap. Met het oog op de tijdsomstandigheden was besloten dezen dag alleen kerkelijk te vieren. Uit alle oorden des lands kwamen in de laatste dagen de oud-leerlingen van het In stituut naar St.-Michiels-Gestel. Om 9 uren arriveerde Mgr. Diepen, wij bisschop van 's-Hertogenbosch, die in het Instituut een pontificale Mis opdroeg. De gymnastiekzaal der jongensafdeeling was mooi versierd, en was bestemd om de ïeestvergadering te houden. Do directeur der inrichting, Mgr. Hermus, gaf in de eerste plaats de oorzaken aan, waarom dit 75-jarig jubilé niet met groe ten luister werd gevierd, maar waarom toch besloten was het niet ongemerkt te laten voorbijgaan. Mgr. Hermus gaf vervolgens een historisch overzicht van oorsprong en ontwikkeling van het gesticht. Wij memoreere.n uit dit verslag, dat 'er sinds de 75 vervlogen jaren niet minder, dan 1169 doofstommen hun opleiding ont vingen en tot fiinke menschen in de maat- maatschappij werden gevormd. De herdenkingsdag was hiermee ingezet, en achtereenvolgens voerden het woord Mgr. Diepen en vicaris J. van Osrs, respectie velijk namens de Bisschoppen van 's-IIerlo- genbosch en Breda; vervolgens de Commis saris der Koningin in Nc or el-Brabant, baroir Van Voorst tot Voorst; gsiietaal-majoor Van Vlijmen, Mgr. Pompen in zijn hoedanigheid als voorzitter der commissie van bestuur en directeur der zusters, in liet Instituut werkzaam; de algemeene overste der broe ders, die ellc op hun beurt hun dankbaar hart uitstortten en de beste wensclien voor de toekomst uitten. Een treffend oogenblik was het, toén de oud-leerling Jan van Roosmalen, namen? de jengero leerlingen, door de nieuwere spreek- ircthode onderricht, zijn dankbaarheid ver tolkte aan directeur en leeraren voor de gave der spraak en ontelbare andere wel daden. De directeur huldigde vervolgens de oerw. moeder Juliana, die méér dan 50 jaar ]o de richting met haar beste krachten werk zaam is. Hiermede was de plechtigheid binnenshuis afgeloopen en werd overgegaan tot de önt- ulhng van het monument, door de oud- 0klingen aangebodeiv en voorstellende den stichter van het Instituut, den hoogeerw. heer Martinus van Beek. Een oud-leerling, W. Baertmans, uit Den Haag, trad als spreker op bij de plechtig heid der onthulling. Hij sprak in gebaren taal, die vertolkt werd door Mgr. Hermus voor de hoorenden. Drie oud-leerlingen, reeds ver op jaren en al lang van het Instituut gescheiden, kwamen naar voren en trokken het doek, dat het standbeeld omhulde, weg, waarop een enthusiast gejuich onder de aan wezigen opging. Broeders zongen daarop een feestlied, en verschillende corporaties leg den een lauwerkrans bij het standbeeld, 'dat midden voor den hoofdingang, in een prach tige ontgeving van groen en bloemen oprijst. Met een feestmaaltijd en een traktatie der verpleegden werd dit jubilé gesloten. In „Het Volk" vinden wij het verslag over den toestand der Soc.-Dem. Arbei ders-Partij in het eerste halfjaar van 1915. Het aantal afdeelingon dealde sedert 31 December 1914 van 406 tot 388, doordat 15 afdcelingen met to zaanen 123 leden werden opgeheven en drie afdeelin.gen ver- eenigd werden. Opgericht werden 16 af doe lmg-en met totaal 238 leden, terwijl do afd. Utrecht dn drieën gesplitst werd. Hier door vermeerderde het aantal afoeelingen met 19 en bedroeg dat einde Juni 407. Het aantal leden daalde van 25,642 op 31 December 1914 tot 25.041 einde Juni van dit jaar. Afgeschreven werden wegens bedan ken 3018 leden, wegens contributieschuld 344. Ingeschreven werden in totaal 2021 nieuwe leden. Terwijl het afschrijven wegens bedanken en eonitributieschuld in de drie groote ste den ongeveer in dezelfde verhouding ge schiedde .als in do rest van. het land, loopt de verhouding tussohen de inschrijving van nieuwe leden in deze groepen nogal uiteen, ten nadeele der grootste stedelijke federa ties Zij hebben in dit ha-lfjaar 344 nieuwe leden ingeschreven is 4.2 pGb. Do rest van het land 1677 is 9.3 pG't. Te Maastricht trok Zondag in de O. L. Arrouwenparochie de jaarlijksche, op den Mariadag te houden processie uit, die, in tegenstelling met verleden jaar, toen zij haar ommegang hield zonder muziek, maar onder het gebulder des kanonnen vóór Luik, thans met vollen luister gevierd werd. Bo ven den iügang der O.L. Vrouwekcrk prijk te het opschrift: Verhoor, Maria, dc vurige bee, Verkrijg den vrede, O Sterrc der Zee. Op twee plaatsen, waar de processie voor bijging, varen altaren opgericht, waar de zegen werd gegeven. De processie was nog niet geheel in de kerk teruggekeerd, toen zich een onweers bui met lievigen regen boven de stad ont lastte. „LotfSlCO". De directie van „Lotisic-o" verzoekt te mel den, dat zij besloten heeft, ia cassatie te gaan van het arrest van het Gerechtshof te 's-Gravenhage betreffende het uitbetalen van prijzen. PesÉgevaBien op Java, Bij het Departement van Koloniën zijn van den Gouverneur-Generaal van Ned.-In- dië bjj telegram van 12 dezer in aanslui ting op het bericht, opgenomen in de „Staats courant" van 30 Juli j.l., de volgende op gaven betreffende Restgevallen op Java, ge durende het 14-daagsch tijdvak van 16 tot en inet 29 Juli j.l. ontvangen: Malang 19 nieuwe gevallen, 17 dooden; iCèdiri IS; Paber 11; Toeloengagoeng 1; bV.c-rabaja (.stad) 6; Scerabaja (afdeeling) 3: Sidoardjo 1; Djombang 3; Lamongan 1, eiï Soerakarta 6 doodelrjk gevallen. Hierbij wordt aangeteekend, dat de totaal cijfers van bovenbedoeld tijdvak zijn: 69 ge vallen, 57 dooden, en dat zij over het nage noeg overeenkomst:ge 14-daagsche tijdvak van het vorige jaar (15 tot en met 28 Juli 1914) beiroegen: 575 gevallen, 489 dooden. STOOM SCIIEPEN. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Ambon", van Ncw-York naar Java, nosseerde 35 Aug-: Point de Galle..Billiton." (uitreis) ar- riv. 16 Aug. te Genua; „Nia-s" vertrok 15 Aii£. vuil Amsterdam naar New-York. ROTTERDAMSCHE ULOYD. ..Kawi" (thuisreis) passeerde 15 Aug. Dover; ..Menado" (uitreis) passeerde 15 Aug. Gibraltar; ..Arokan" i>niv. 15 Aug. van Java te Rotterdam; ..Insuliude" (thuisreis) vertrok 15 Aug. vau Pa il a nj?„Ophir" (uitreis) is 15 Aug. Dover gepas seerd; „Merouke" (uitreis) pasöcenle 15 Aug. Perim; ..llindjani" (uitreis) arriveerde 11 Aug. te Batavia. HOLLAND-A MER I KA LIJN. ..Eemdiik" vertrok 1-1 Aug. van Itosario naar Bueno.-AyresGorrodijk" ariiv. 15 Aug. van Rotterdam te Havanna./Kolbergen" vertrok 14 Aug. van Buenos-Ayres naar P.otterdam; Maartensdijk" vertrok 15 Aug. van Nev,-Orleans naai Rotterdam; ..Oosterdijk" vertrok 15 Aug. van Spezia 'naar New-York.Mopjdï.ik", van La Plata naar Rotterdam, vertrok 16 Aug. vau St. Vincent; ..Andijk", van Rotterdam naar Antofagriota. passeerde 14 Aug Prawiepoïnt ..Noordanf" arriv. 16 Aug. van New-York te ï.'ot- terdoni; "Ni-uw-Amsterdamnaai New-York, is 15 Aug. Dover gepasseerd: Rotiydam" arriv. 15 Aug. van Rotterdam to Ncw-York: ..Soesldijk" arriv. 15 Aug. v. Newport Neus te ItoLterd.; „Veen- diilc". van RoOordara naar Philadelphia, pas seerde 14 Aug. Sc illy. KCU. HOLL. LL0YD. ..Etna" ariiv. 15 Aug. van Amsterdam te bue- nos-Ayres; ..Gelria" (thuisreis) vertrok 15 Aug. van Pernnmbuco; „llollandia" (uitreis) vertrok 15 Aug. van Santos; „Kenncmerland" (tbuicueis) passeerde 14 Aug. Lydd - ..Norfolk" arriv 15 Aug. van Amstordniu t-o Buenos-Ayres„Rijndam" (uitreis) arriv. 14 Aug. te Itio Janeiro: „Zedan- ditx" (thuisreis). vertrok 15 Aug. van Falmputh. RegeeringsvarkenC' Regeoringsspek, Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik een plaatsje voor het volgende Zaterdag schreef de. burgemeester van Sassenheiin in Uw Blad een artikeltje, dat overvloeit van liefde en genegenheid voor de slagers, die hij daarin zoo'n warm hart schijnt toe te dragen, dat hij belooft en daarin de medewerking vraagt van ambtge- nooten in de omliggende dorpen, om, voor zoover de Regeering het niet geheel go- daan kan krijgen, de dorpslagers verder den kelder in te werken. Wij hopen en vertrouwen, dat echter ons .succes grooter mag zijn dan het zijne, want terwijl wij reedis dadelijk de grootste medewerking mochten ontvangen van de afd. N. R.-K. Y. alhier, zal zeker Uw op wekking, die noch in het belang der sla gers, noch in dat der burgerij is, geen gehoor vinden bij andere burgemeesters. Zooals reeds in het verslag van onze ver gadering gemeld is, vorige week, werd door den burgemeester van iSassenhcini eerst d'en kruideniers gevraagd of zij gene gen waren liet Amerdkaansche spek, door do regeoring aangeboden, te gaan verkoo- pen, met een winst, niet voldoende om het inwegen betaald te krijgenen toen er blijkbaar geen animo bestond voor dien handel, werden eenige dagen laterde slagers in de gelegenheid gesteld van cfevt voorrecht te genieten. Bij den eersten den besten mocht de boodschaipper al hooren, of wij de voorkeur nu kregen voor kruidenierswaren. Zeker moet het wel een aangenaam iets zijn zoo met de zorgen van een Burgerva der omgeven te worden, die zijn eigen plaatscgenooten nog helpt bestrijden, want heusoh, dat sluitingsbesluit is niet voor een aardigheid genomen, en met ernst dien avond besproken. Gelukkig zijn er nog burgemeesters, zoo- als op Alphen en Lisse, zeker ook Kier ter plaatse, die de zaak anders inzien en ons met raad en daad bijstaan en begrijpen, dat ook wij recht hebben van bestaan, voor zoover zijn wij dankbaar, evenals. voor de medewerking van de burgerij en vakvor- eenigingen, en gaarne zijn wij bereid aan ieder, die zulks wenschen mocht, alle in- lichtinger. te verschaffen, en ieder zal over tuigd zijn, dat geen andere uitkomst in de ze te vinden is, dan door slechts verbod van uitvoer te handhaven] opdat de prijzen, het voor ieder onmisbare varkensvleesoh weer in zijn bereik brengt. 't Is treurig, dat steeds naar voren bren gen, als zouden die slagers hun eenig be lang bcoogenzeker is dat waar, doch met onze worden ook de belangen van do bur gerij gediend. En alsof de exporteurs ge heel belangloos werken, die nu duizenden verdienen, waarvan geen enkele werkman of burger van beteekc-nis iets profiteert, terwijl de ondergang der slagers er door bewerkt en de werkmansstand het noodza kelijke voedsel "wordt onthouden, en dat oni enkele te gerieven en te bevoorde-e- len. Gaarne leg ik, evenals de burgemeester, de motie van afkeuring naast zich neerlag, ook het artikel van den burgemeester neer naast mijdocli doe a'ls hij, schrijf er ook eens over, ook opwekkend mede te werken, maarom ons eerlijk bedrijf weer op te helpen beuren, en te helpen makon zooals heb was, en ik twijfel niet of geen .enkele burgemeester (behalve» die van Sassenheim) zal aan ons billijk verlangen gevolg geven, waarvoor het ons altijd dankbaar zal men. Met dank voor plaatsing, J. YOOYS, Voorzitter der Commissie van Spek slagers van 43 omliggende gemeenten. Warmond, 16 Aug. 1915. Mijnheer de Reda'cteur. In uw blad van ld Zaterdag trof mij de uitdrukking „egoïstisch en dwaas", die mij als slager in de omgeving der Sleu telstad, uit het ingezonden stuk van den heer P. Besselanr aangrijnsde. In ;t eerst meende ik een stukje te moeten schrij ven onder het motto (Bombastisch en Onzinnig", trnaar de heerlijke Zondag bracht mij tot nadenken cn tot het be-^ sluit, geen kwaad met kwaad te vergcjdoii en in ieder geval fatsocnlijkJj^-dMjjven. Toch gevoel ik weinig lusfjom zonder protest naar zulke vreemde pijpen te dansen en vraag U daarom plaats voor een woord van tegenweer. Als slager ten plattelande verwonderde het mij in hoogo mate, dat wij worden buitengesloten bij de verstrekking* van regeeringsvarkens. Deze week heb ik ver werkt een varken van 1.10 per K.G. slachtgewicht, tel:wijl mijn stadscollega's zich hun varkens zagen toegewogen tegen /O.SO per K.G., ecu verschil ten hunnen gunste van ƒ0.30 per K.G. Zij kunnen dus natuurlijk alles ƒ0.15 per pond goc-dkoo- per omzetten dan ik. In heb „Leidsch Dagblad" van 10 Aug. werd van gemeentewege officiéél bekend gemaakt, dat spek, reuzel, karbonaden j enz. voor zoo en. zooveel te bekomen was, alles juist ƒ0.30 per K.G. goedkooper dan bij ons. Natuurlijk zullen de buitenmen- schen, dio toch reed-3 meonen alles in de stad goedkooper envoordeeligcr te kun nen halen, hun spek, vet, onz. uit de stad willen betrekken. Dit is nu juist de ad der, die onder 't gras ligt en 't is daarom, dat ons in de afgeloopen week tal van berichten, bereikten over vergaderingen van slagers uit het geheele land, o.a. uit Leiden en omstreken. Persoonlijk heb ik die vergadering niet bijgewoond, maar ik durf veronderstellen, dat daar niet be sloten is: de regjeetring moet varkens, beschikbaar stellen, maar wel: de regee ring moet ook o ns aan varkens helpen. Dat is iets anders. Mij dunkt, dat indien de regeering nog enkele weken had gewacht met de groote steden aan varkens te helpen, door den gostadigen uitvoer, in verband met de gemaakte bepalingen of voorwaarden, die bij ieder bekend kunnen worden geacht, het aantal bes<(hikbare zoogenaamde Regee ringsvarkens dermate gestegen zou zijn, dat ook op 't platteland toch ook tot Nederland behoorende de slagers voor zien konden worden. Nu worden de be- schikbaro voorraden door de groote ste den verbruikt en zijn wij genoodzaakt onze varkensslachterijen te metamorphoseeren in Amerikaansche en Hollandsch spekwin- kels. Die kunst moeten wij echter eerst nog leeren, want onze zaken zijn ingericht op een omzet van een zekere hoeveelheid varkensvleesch, als lappen, karbonaden, schijfjes, vorsche worst, andere worst soorten, als lever-, bloed- en vleeschworst en van gezouten stukken, als hammen cn schouders. Maar al die artikelen kunnen wij toch niet fabriceeren uit een stuk goed koop regeeringsspek? Het noodzakelijk ge volg van den genomen regeeringsmaatregel is, dat de slagerijen ten plattelande ten onder gaan en dat zal toch wel niet in de bedoeling van onze zoo voorzichtig gebleken r-egeering liggen. Nu zal ik de uitdrukking van den heer P. Besselaar, die als burgemeester beslist, of er spek zal worden verkocht en motion van afkeuring naast zich neerlegt, niet aan mijn kritiek onderwerpen, maar zooals zij m. i. verdiend, stilzwijgend voorbij gaan. Met beleefden dank voor de plaatöing blijf ik: Hoogachtend Uw dw. dr. R. VAN 'TRIET. Hazerswoude, 16 Augustus '15. N. 2. Tram. Traject Katwijk—Noordwijk. Geachte Redactie! Vrijdag 13 Augustus om 4.40 's middags verliet ik Katwijk-aan-Zee en vroeg .den con ducteur twee biljetten en een ldnderbiljet (voor land van zeven jaren) voor Noordwijk- aan-Zee. Ik ontving die en betaalde 70 ets. (271/2 27y2 -f-, 15). Te Rijnsburg overstappende in de tram voor Noordwrjk-aan-Zee, beweerde d i e con ducteur, dat het kinder bil jet niet geldig was, omdat er geen kinderkaarten tusschen K. en N. verstrekt mogen worden. Om^geen soesah te hebben, wilde ik eerst de 271/2 ets. betalen, die de man extra verlangde. Bij nader inzien vond ik zulks al te idioot, dat een kind van zeven jaar 27i/2' '-h 15 421/2 ets. zou betalen en eon groot mensck 271/2 ets. Ik weigerde, waarop de conducteur hevig spektakel maakte. Ten slotte betaalde ik in Noordwjjk 12l/s ets. bij. 1 Nu vraag ik: Waarom gaf de eerste con ducteur een kinderkaart, als hij geen kin derkaar t mag geven? Waarom passagiers en badgasten onnoodig voor niets herig te er geren? Bij de Directie klaag ik niet. Ik vrees, dat zulks toch niet geeft. Wel zal het mij aangenaam zijn, als U in Uw geacht Blad het publiek waarschuwt geen kinder kaarten te vragen of heeft men alleen vreemdelingen te pakken? Hoogachtend, No. 269. „Huis Ter Duin", 15 Aug. 1915. Wandehvedstrijd cn Sport. Mijnheer de Redacteur! Ondergeteekende verzoekt beleefd eenige plaatsruimte in Uw biad, naar aanleiding van de beoordeeüng van bovengenoemden wed strijd. Ik geloof, dat, gezien de beoordeeling van den wand el wedstrijd, het niet- ondienstig, ja in het ijelang zelfs der bovengenoemde sport noodzakeljjk is, 5at iemand, die niet als stuurman aan den wal heeft gefungeerd, maar zelf deelgenomen heeft om te kunnen oord eel en over de mogelijkheid van uitvoe ring, zijn oordeel aan het publiek ten beste geeft. Immers, dit was ook de bedoeling van den Leidschen Briefschrijver en den lieer Kouw, die mijns inziens, evenals zoovelen, die er den mond vol over hadden, niet tot beoor deeling bevoegd waren. Ondergeteekende nam deel om te zien, of de mogelijkheid bestond, en om zijn uit houdingsvermogen te toetsen, waarvau het resultaat was, dat hij den tocht binnen den gesfcelden tijd, d.i. 12 uur, met 2 uur rust er tusschen, volbracht. Nu is niet mijn bedoeling mijn uithoudingsvermogen op 36-jarigen kef- tijd den volke te verkondigen, maar de groo te slag, toegebracht aan de wandelsport te bestrijden. Nooit is het nog voorgekomen, dat Sport op e.en dergelijke manier werd afgekamd. Welke sport men zich ook be denkt, altjjd schuilt liet gevaar in het uiter ste. Wanneer een wielrenner na het winnen! van een race als een zoutzak ineenzakt, wordt hij toegejuicht en op de schouders van het publiek gedragen. Wanneer bij een autonv* bielwedstrijd een auto met inzittende aan flarden gereden wordt, dan hoort men wei nig of niets, althans niet in afkeurenden; zin, over de sport zelve beweren. Mijn oordeel is, dat wandelen al tot dei meest onschuldige behoort en dat er niet genoeg gedaan kan worden die sport te be vorderen, Wie zich echter pech wil loopeiv fietsen, voetballen of zwemmen, springes* moet dat voor zichzelf weten, maar daari- vcor zijn niet de organisaties aansprakelijk* yan welke sport ook. Ik zal dit niet doen; maar zou ook nooit de commissie aansprakelijk stellen voor pers soonlijke stommiteiten. Als oen buitenge wone e'genaardigheii wil ik er nog op wrj)B?n* dat juist over dat -wandelen de geheele medische wereld in fep en roer is, terwijl tot nog toe zeer .weinig of in 't geheel- niet over andere gevaarlijker sporten wera ge dacht of geschreven. Zoo zijn er altijd din gen, waar veel over gebazeld wordt, daaron< meende ik mijn meening als deelnemer tegen-: over die der niet-deelnemers en minder be voegden op liet gebied van wandelsport ten- beste te moeten geven. U, Mijnheer de Redacteur, dankend yoor, de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Uw Abonné, H. BROUWER Ha. Leiden, 16 Aug. 1915. DE TIJDELIJKE GEZANT BIJ DEN; PAUS. Zaterdag der vorige \v5ek is Z.Exc. ÏHK L. H. W. Regout, tijdel(jk gezant röïj "den H. Stoel, te Rome, aangekomen in gezelschap! yan zgn dochter, zijn zoon en een bediende. BIGGETJESPRIJZEN. Op -de laatste veemarkt to Cuijk (N.-B^) werd voor biggebjes van 5 bot 6 weken de enorme prijs betaald van 28 gulden. LOGGER VRIJGELATEN. De Engelsche marine-autoriteiten hebben den Vloardingschen logger „VI. 104", vain de reederij P. v. Leeuwen, thans weer vrij gelaten. UITVOER VAN B00NEN. i De Ministers van Oorlog en van Land bouw, Nijverheid en Handel brengen teil kennis, dat niet zal worden overgegaan loü uitvoer van bruine en witte boenen van deu| ouden oogst dan onder nader te stellen voor waarden en nadat bekend is, hoeveel bruio€! en witte boonen, zoowel inlandsche als bok tenlandsche, hier te lande nog zijn opge slagen. Belanghebbenden worden uitgenoodigd aan den generaal-majcor, hoofdintendant to 's-Gravenhage, Kalvermarkt 20, opgaaf ta zenden van de hoeveelheden boonen, die rif bezitten, van de plaatsen en pakhuizen, waar die zijn opgeslagen en die opgaaf vergezeld te doen gaan van monsters uit de verschil-: lende partijen boonen. Opgaven, die na den 24sten Augustus 1915 worden ontvangen, worden niet in behande ling genomen en de partijen, waarop zij be trekking hebben, kunnen dus voor eventueel' len uitvoer niet in aanmerking komen. CONTROLE AAN DE NEDKRLANDSCH- BELGISCHE GRENS. De controle op de binnenkomende sche* pen uit België is zeer scherp. Elk vaar tuig mag eerst de grenzen passeeren, wan neer het door de militairen is onderzocht to%' in do kleinste hoeken. De Belgische binnenlandsche vaart lieeft, voor zoover de omstandigheden het toelaten haar normale verloop. Tusschen de Bra- bantsche steden en Brussel en Antwerpen is het verkeer per boot zelfs zoer levendig. DE OORLOG EN DE TEXTIEL-INDUSTR1B, De groote spinnerij van de firma M. vaü Delden Co. to Gronau, ral deze week, vol gens een bekendmaking van de directie^ slechts twee dagen werken, n.l. Woensdag en Donderdag. De 1000 arbeiders (hoofdzakelijk Hollan ders), die op deze fabriek werken, trachten thans werk te vinden in de andere Duitscho fabriekssteden of in Twente. 1 REGEERINGSVARKENS. i De slagorsvereenigingen te Franeker en Dokkum hebben besloten het slachten ran varkens te staken, wanneer de minister geen toezegging van regeeringsvarkens kan geven. De slagers to Heerenveen ontvingen gisteren (Maandag) weer 41 regeeringsrarktais. ENGELSCH-DUITSCHE .VLUCHTELINGEN, In den stroom van Duitsclie 011 Oostenrjjk- sche uitgewekenen, die uit Engeland vis! Vlissingen-Goch naar hun oude vaderland terugkeeren, begint vermindering te komen. Passeerden er in Juni en Juli gemiddeld eea hondertal por dag, den laateteci tijd houdt dit giet tien tot twintig personen op.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5