Nederland en de Oorlog. "Vrijdag; Augustus, Tweede Blad. ft». 1915. Onder onze Vroede Vaderen. ft». 17006 LEID Het aantal ingekomen stukkon was dit maal eens bijzonder klein en hield geener- •lei verband imet de bijzondere tijdsomstan- digheden. Wel opmerkelijk waa een ver doek van een Leidsoh. ingezetene om scha devergoeding voor het niet kunn n ver huren van een hem toebehoorcnd perceel, waarvoor hij blijkbaar de gemeente geheel of gedeeltelijk wilde aansprakelijk stellen. Eet adres was ongezegeld en het geldt als regel, dat ze dan eenvoudig worden ter- 3ijde gelegd. Het was echter wel eens de moeite waard geweest te weten de re den, waarom dit huis niet kan worden verhuurd. Koelen, bij voortduring, de straatjongens er hun vernielzucht aan Naar aanleiding van een adres van het Hoofdbestuur van de Vereen. ,,Nosoko- mos", houdende het verzoek tot herziening van de salarisregeling van het verplegend personeel van de gestichten Endegeest", ,KVoorgeest" en „Rhijngeeat", liet de Voorzitter genoegzaam doorschemeren, dat deze gestichten dit jaar niet veel winst zullen opleveren. Het bericht, dat het voordeelig saldo in 1914 18.000 had be dragen, had genoemd Hoofdbestuur er toe gebracht meer loon voor de verplegers en Verpleegsters te vragen. Zou men dan het volgend jaar dit weer moeten vermin deren? vroeg de Voorzitter terecht. Het verzoek werd gesteld in handen van de Commissie van Beheer, waar het wel een dachten dood zal sterven. De agenda, die niet groot was cn voor It meerendeel weinig belangrijk, liep tot het laatste punt vlot van stapel. Bij de goed te keuren rekening 1914 van idsn Armenraad gaf de heer Van der Pot te kennen, dat hij wel iets meer van het werk van dezen Baad wilde weten. Is hij het betrekkelijk groot bedrag dab de ge meente er aan ten koste moet leggen, waard Het verslag is verschenen, doch voor zoover dit licht moet verschaffen lijkt ons het werk van den Baad nog niet zoo bijster belangrijk. Het schijnt voor de gemeente echter nog al een duur beestje te worden. Laat men er bij de volgende begroobing eens over denken of er niet wat op de kosten besnoeid kan worden. Ge makkelijk zal het wel niet gaan. Men ikeafb zich nu eenmaal vrij grootscheeps geinsis.Ueerd. Dat niet alleen een mensen, maar ook éen combinatie van mensohen, College van <D. en W. zoowel als de Baad, bij veran dering loeft, bleek bij de gunstige be schikking op het verzoek van den B.-K. Volksbond om de toegekende subsidie ten behoeve van de teekensohool dier afdee- ling met 250 te veriioogen en op 1000 te brengen. Verleden jaar, toen de omstandigheden, wat deze school betreft, -vrijwel gelijk waren, en de tijdsomstandigheden dit wil de, wilde men er niets van weten. Thans ikwam het B. en W. voor da-t er wel aan leiding bestond aan het verzoek te vol doen en de Baad legde er zich eenparig bij neerzonder ©enige bedenking zelfs JJoo'n 250 is een klein bedrag en het is heel politiek van subsidi©vragende veroo- nigingen om niet te veel te gelijk te eischen. Vele kleintjes maken echter een groote. De uitgave keert elk jaar weer terug. Trouwens het geld zal wel goed besteed zijn. Het besiluit inzake de vergrooting van $o Bewaarschool in het Elizabethshof, zal de gemeente ook een bedrag van 3000 kosten. Wie met den toestand in deze shool ©enigszins bekend is, zal echter moeten 'toegeven dat deze verbouwing dringend Qooddg was. Als de bewaarscholen ook onder toezicht stonden van heb Rijk, zou ©5* reeds veel Qfcrder op verandering zijn aangedrongen Wij willen r ok graag aannemen, dat do aanschaffing van een sohudapparaat, ten Behoeve van de ijsfabriek aan het Slacht» hu:s 't ding waarvan de heeren blijk baar weinig idee hadden kost niet minder dan 2000 nuttig en nooddg is. Eindelijk zal de aangenomen uitbreiding van de ingevoerde noodregeling betreffen de de werkloosheidsverzekering de gemeen de ook nog wel op een aardig bedrag ko men tc staan. Alles bijeengenomen, is het gisteren voor de gemeente nog al een duren dag geweest. Tegenover dit debet staat >-chter ook een creditde voorgestelde gasprijsverhoo- ging van één cent per kub. Meter, waar van een meerdere opbrengst van" 33.000 wordt verwacht, is er grif doorgegaan. Niet zonder strijd evenwel. De heeren $ijtsma, Van dor Eist, Van dor Pot heb ben van hun standpunt het voorstel met klem bestreden als onbillijk en onrecht- YAardig, waar het de uitgaven voor de duurdere steenkolen als gevolg van de zeer bijzondore tijdsomstandigheden wil verhalen op de gasverbruikers en daar mede vooral op onevenredige wijze zal treffan de kleine neringdoende midden stand, terwijl de grootere zaken, die eleo- «•neoh licht gebruiken, buiten_ schot blij ven. De laatste becijferde tevens dat er in 1915 ook zonder de voorgestelde ver hoging, geen verlies op de exploitatie zal worden geleden. Het bleek echter spoedig, dab zij voor een verloren zaak pledtben, toen een mam als de heer Pera die tot dusverre tegen gasp rijs verhooging sprak en stemde, zich nu op een ander standpunt plaatste en de winst uit de gemeentelijke bedrijven niet als een belasting beschouwde. De gemeente behoort zich a-ls exploitant van een bedrijf geheel te stellen bp koop- mans standpunt. Zij ma.g, als ze het gas levert voor een dm vergelijking met andere gemeenten behoorlijken prijs gerust een goede winst maken en worden de grond stoffen duurder dan is het volkomen geoor loofd de prijzen van het product, in dat ge val het gas, te verhoogen. Vrij duidelijk werd dit betoogd door mr. Aalberse, die dan ook het bedrag van f 65000 van de re- oognitde voor het leggen der buizen.in ge meentegrond als winst wegcijferde. Het meest consequent was echter m dit opzicht wel de voorzitter, die meende, dat de gas- gobruikende burgerij in Ledden de gemeen te eigenlijk nog dankbaar moest zijn, om dat bij door een gelukkige gestie, waarin de gasfabriek hi'er verkeert sinds jaar en dag zulk goedkoop gas levert. Mag men echter de gemeente en de bur gerij wel als twee partijtjes beschouwen? Vormt de burgerij te zamen niet de ge meenschap en is per slot van rekening het bestuur der gemeente niet de -dienaar dezer gemeenschap Hoe het zij, wanneer men rich op het standpunt van B. en W. en de meerder heid van den Baad plaatst, is er tegen een verhooging ate deze en straks nog tegen een mogelijk veel grootere verhooging nietb in te brengen. Men beloopt echter de kans, dat de gemeentena-ren, die op deze wijze onevenredig zwaar worden getroffen, in dit geval de middenstanders (waar zeer incon sequent van dit standpunt de houders van muntgasmeters van de verhooging worden uitgesloten) rich tegen deze opvatting, door middel van het kiesbiijet, daadwerkelijk verzetten. De prijs van de electriciteit is dn dit ver band natuurlijk ook ter sprake gekomen. Waarom dien niet verhoogd!? is er ge vraagd. Er schijnt echter daaromtrent mis verstand te heerschen. Volgens den voorzitter is een prijs van 20 ot. per K. W. U., welke d'ooT parbiou- lieren wordt betaald naar evenredigheid hooger dan een prijs van 7 cent per kub. M. voor het gas. En de tarieven bij contract- levering varieeren met den prijs der steen kolen, zoodat deze nu toch ook omhoog gaan. Hoe groot deze stijging is werd niet medegedeeld, doch wij a oh ten het nooddg, dat men billijkheidshalve van deze mede- de©langen van den voorzitter goede nota neemt. Een voornaam argument voor de vor- hocging was vooral van den heer Aalber se die prikkel tot zuinig gasgebruik, een ar gument waarvan de heer Pera weer niet wilde weten, omdat hij met zijn tegenstan der Sijtsma van meening is, dat men uitter- aard als regel het gas, maar niet met moed wil vermorst. Mocht het echter wel zooi zijn, dan roer pen wij nu vooral de gasverbruikers toe: „Zgt in uw eigen belang zuinig op het langzamerhand duur geworden gas; ge doet er de gemeente als gasproducent een plei- zier mee. Later, als de gemeente weer, gcede winst maakt, moogt ge zoo roekeloos er mee zijn, als ge wilt." De rondvraag leverde ten slotte ook nog een klein oogst je op. De heer Van Hamel gaf een zeer bescheiden antwoord op de in de vorige vergadering door mr. Fokker gestelde vragen omtrent het in gebruik houden der openbare scholen door militairen. Er zouden medio Augustus wel twee scho len, die aan de Aal- en Boommarkt, worden ontruimd, doch dit stond niet in verband met de vraag van den interpellant Beken ie daarvan de eer maar niet toe, wilde hij blijkbaar zeggen. Deze militairen gaan gedeeltelijk naar Katwijk en voor een an der deel worden ze onder dak gebracht in het gebouw van do St.-Jozefsgezellen. 'In ieder geval weer twee scholen aan haar bestemming teruggegeven, constateerde mr. Fokker dankbaar, maar niet voldaan. Er zijn hier zoo weinig openbare go- bouwen geschikt voor inkwartiering, zeidei de Voorzitter. De heer Van der Pot wees de Bjjks-Werkinrichting voor vrouwen aan. Die enkele vrouwen, die er in zjjn opge nomen, zouden wel naar elders kunnen wor den verplaatst. Daarin hebben de militairen niet veel zin, zei de Voorzitter, waaruit weer bleek, dat ten slotte de wil der militaire autoriteiten in deze predomineert De heer Vergouwen had nu reeds aan merking op het beheer van de nieuwe Zwem inrichting door de Leidsche Zwemclub. Deze had aangekondigd, dat do inrichting Zondag ter bezichtiging zal worden gesteld en daar mede reeds dadelgk dat deel der burgerij uitgesloten, dat wegens gemoedsbezwaren er op Zondag niet naar toe zou gaan. De.Voor zitter was zoo naïf te moenen, dat niemand er gemoedsbezwaren tegen hebben kon op Zondag daar eens oen kijkje te nemen. Het was toch geen publieke vermakelijkheid. De heer Vergouwen kreeg geen steun en ver dedigde zgn standpunt tegenover den Voor zitter niet nader. Wo kunnen echter den heer Vergouwen en al degenen, die als hg be zwaar hebben op Zondag de inrichting eons door te loopen, verzekeren, dat zij ook op een werkdag wel zullen worden toege laten. Ten slotte kwam: de heer Sijtsma op de proppen met een motie, waarin de wen- schelgkheid werd uitgesproken, een com missie in het leven te roepen, die met be trekking tot hot zeer moeilijke voedings- vraagstuk, den burgemeester zou ter zijdo staan. De Voorzitter vond, dat het niet aanging een zoo rauwelings ïn het debat geworpen motie direct te behandelen en de Baad toonde dit met hem eens te zijn. De motie werd daarom weer opgeborgen en den voorsteller in overweging gegeven met een nader, wèl omlijnd voorstri te komen, waarop deze zioh beraden zou. Beschikbaarstelling Levensmiddelen en Veevoeder. li. Hulp aan noodlijdenden. Erenige leden merkten op, dat er twee wegen openstaan om de noodlijdende be volking te hulp te komenmen kan van overheidswege door prijszetting en andere maatregelen in den gang van het economi sche leven ingrijpen d'och kan rich ook be palen tot het verleenen van geldelijken steun, waar de behoefte daaraan blijkt te bestaan. Ze meenden, dat tussohen deze twee wegen moet worden gekozen en niet bedde te gelijk moeten worden bewandeld. Naai' hun oordeel verdiende geldelijke steun de voorkeur, wijl het volgen van eerstgenoemden weg tot steedis meer ingrij pend© handelingen van de regeerdng leidt, scheen op elk gebied den normalen gang van zaken verstoort en terugkeer tot dien normal-en gang toenemend bemoeilijkt. Daarbij komt, dat dergelijke overheids maatregelen niet immer doel treffenzoo schijnt de vaststelling van maximumprij zen in sommige gevallen te hebben geleid tot verhooging van den normalen prijs. Hiertegenover maakten andere leden de opmerking, dat geldelijke steun op ruime schaal moet leiden tot een prijsverhooging waarvan do voordeelen komen aan sommi gen, die aldus in staat worden gesteld on gemotiveerd hooge winsten te maken Desa leden merkten op, dab het inslaan van den eenen weg 't betreden van den anderen ,niet uitsluit. Naast geldelijke steun verdie nen maatregelen als die ter bevordering van invoer en beperking van uitvoer aan leiding. Nog merkte andere leden op, dat de be zwaren,- die naar hun meening verbonden zijn zoowel aan geldelijken steun als aan prijszetting, zich in mindere mate voor doen bij verschaffing van overheidswege van goedkoop e voedingsmiddelen Graan, meel en veevoeder. Naar aanleiding van den post betreffen de den aan- en verkoop van regeeringswe- ge van graan en meel en van veevoeder, verzochten verscheidene leden den minister een duidelijke uiteenzetting van de door de regcoring gevolgde graanpoldtiek en van het uitricht, dat rij te dezen opzichte voor de eerstkomende maanden kan openen. De graanpolitiek. Ten aanzien van de handelwijze der pe- geering en haar voornemens, bleek eenige ongerustheid. De doeltreffendheid van haar politiek werd betwijfeld en bij velen rees de vraag, of de financieele zgde dezer be langrijke aangelegenheid wel met de noo- dige zorg onder de oogen wordt gezien. Men wees er op, dat groote graanvoorra den voor rijksrekening zijn ingevoerd, welke meo op de meest geschikte tjjdst.ppen en dientengevolge voor te hoogen prijs zijn aangekeoht, thans voor een groot deel nog onverkocht in handen der regeering zijn en sleohts met groote verhezen kunnen worden verkocht, zoodra het graan van den nieuwen oogst beschikbaar komt. Benige leden brachten de gevreesde min der goede uitkomsten van de graanpolitiek der regeering in verband met de wijze waarop de voorraden zijn aangekocht. Reeds werd bezwaar gemaakt tegen het zich be dienen van één enkele firma' als tusschen- persoon. Rogge. Verscheidene leden ontvingen voorts gaarne een geruststellende verklaring om trent voldoende beschikbaarheid van rogge. Men wenscht .te vernemen, of aan 's Mi nisters tot de burgemeesters bij circulaire van 24 April j.I. gerichte uitnoodigmg, om het voederen van vee met rogge of rogge brood zoo spoedig mogelijk bij politiever ordening strafbaar te stellen, eenig gevolg is gegeven. Zoo ja> is zulks doelmatig ge bleken': W.orden, zoo vroeg men, in de circulaire, onder vee ook kippen en bonden begrepen: GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Stadstlmmerwerf. Telephoon No. 127. Geopend: '3 morgens van 9—12 en dea middags van 2—5 uur. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 3 Kantoorbedienden, 3 Timmerliodon, 1 Kisten maker, 7 Met-selaar3, 4 Steenhouwera, 6 Opper lieden, 2 Schilders, 3 Belian-Ta, 1 Meubelmaker, 1 Stokor, 1 Machinist-bankwerker, 1 Smidsjongen, 1 Bankwerker, 1 Stoker-maehini9t, 1 Ziekenoppas ser, 1 Loodgieter. 10 Typografen, 1 Kleermaker, 1 Bankotbakkerajongen, 1 Koetsier, 2 Grondwer kers, 4 Loopjongens, 12 Loopknechten, 14 losso Werklieden, 1 Vorpleegster, 1 Dienstbodo, 12 Werk sters, 6 Naaisters, 5 Wasohvrouwen, l Baker, 1 Breister. 8 Huishoudsters, j DE DUURTE DER LEVENSMIDDELEN. Te Utrecht is op initiatief van het Chr. Nat. Vakverbond een vergadering gehou den ter bespreking van het verkrijgbaar stellen van levensmiddelen voor prijzen binnen het bereik van de arbeidende be volking. Ter vergadering waren vertegenwoor digd het O. N. V. Patrimonium, het Lu- thersche Werkliedenverbond, het bureau voor de B.-K. Valkorganisatie, d'e Federa tie der Dioc. B.-K. Volksbonden en Ver- eenigingen in Nederland. Do vergadering werd geleid door "don heer M. W. Smit uit Amsterdam, 2de voorzitter van het C. N. V. Na breedvoerig© bespreking -werd be sloten bij de regeering aan tc dringen op 1. regeling van uitvoering der levens middelen op de basis van het quantum van vorig© jaren 2. ruimer© distributie van voorraden door middel van provincie of districtbureau met financieel© medewerking van het rijk 3. handhaving van maximum-prijzen en beslaglegging op d'e achtergehouden voor raden. Een commissie, waarin van elke mede werkend© corporatie een vertegenwoordi ger ritting heeft, zal 13 dezer opnieuw te Utrecht in vergadering bijeenkomen, om de wijze van uitvoering nader vast te stel len. HOE MEN PAARDEN SMOKKELT. In den laatsten tijd is het herhaardelijk voorgekomen, dat smokkelaars met paard ■en wagen over de grens kwamen, zonder dat het gelukte ze te sna/ppen. Twee rijksveldwachters, van Enschedé en van Lonneker, merkten een paard met wa gen op, dfie dn do richting der grens gin gen. Toen de voerman de politie zag zette hij het paard aan en .in galop ging het in de richting der grens. Genoemden politie agenten mocht het evenwel gelukken den overtocht over de grens te beletten en toen werd een onderzoek naar paard en voer man ingesteld. Laatstgenoemde, die bleek t© zijn de landbouwer J. H. Z., wonende te Glane, gemeente Losser, was in het be zit van een bewijs, afgegeven door den grensoommanidant, houdend© vergunning tot rijden met paard en wagen. Bij aandachtige beschouwing bleek even wel, -dat de op het vergunningsbewijs ge noemde kenteekenen, o.a. een witte kol, met verf op 't paard waren aangebracht'. Tegen Z. werd proces-verbaal opgemaakt en paard en wagen in beslag genomen. EEN UITGEWEZENE VOOR DEN RECHTER. Te Winschoten heeft terechtgestaan R. S. 37 jaar, vroeger woonachtig te Munne- ke-moer, gem. Ylachtwedkl'e, thans gedeti neerd in het Huis van Bewaring te Win schoten. Ofschoon do territoriale bevelhebber be- kl. het verblijf had ontzegd dn de in staat van beleg verhoerende gemeente, waartoe ook Vla-ohtweddo behoort, werd bekl. toch op 13- Juli j.I. te Terapelkanaal (gem. Vla-chtwedde) op den openbaren weg aan getroffen. De korporaal Berend Flik en de land weersoldaat Otto Goeman brachten bekl. voor den luitenant. Bekl. bekent het feit. Hij had het bevel tot zijn uitzetting zelf gelezen. Bekl. wilde even zijn vrouw en kinderen en zijn nicht halen om te kunnen werken. Yan den lui tenant wi'lde bekl. daarvoor verlof vra gen. Do amtbenaar van het O. M., de heer mr. dr. Yan Heynsbergen wijst er op, dat bekl. driemaal wegens smokkelarij te rechtstond en goen sympathie verdient. Hij cischt tegen hem do maxiinum-sbraf, n.l. drie maandien gevangenisstraf. Mcj. mr. A. Post, ambtshalve verdedig ster, refereert zich aan het oordeel der rechtbank. DE NEDERLANDSCHE REGEERING EN DE PERS IN FRANKRIJK. Men meldt ons uit Den Haag: Naar aan leiding van vragen door het lid der Tweede Kamer, prof. Yan Hamel gesteld, omtrent de houding van onze buitenlandsche gezant te Parijs tegenover artikelen in de Fran- schc pers verschenen betreffende de Ne- derlandsche neutraliteit heeft de minister van Buitenlandsche Zaken geantwoord in de eerste plaats dat do bedoelde uitlatin gen der Fransche pers, waaruit wantrou wen sprak tegen de wijze, waarop het Ne derlandsche volk en in sommige opzichten do Nederlandsche regeering de aan onze neutraliteit verbonden verplichtingen zou opvatten en naleven, den minister reeds voordat de Nederlandsche pers daarop de aandacht vestigde volledig bekend waren. 'Uit telegrafische en schriftelijke mededee- lingen van den Nederlancïschen gezant te Parijs. Yoorts vindt do minister een wel kome gelegenheid om dc verzekering te ge ven dat de Nederlandsche gezant te Parijs zijn roeping in deze met voorbeeldelooze nauwgezetheid Inakomt. In herinnering brengt de minister, hetgeen hij reeds in de memorie van antwoord van do begroe ting voor Buitenlandsche Zaken 1915 heeft vermeld. Yerder zegt do minister, zonder in een opgaven van feiten te treden, kan gezegd worden, dat ook sedert dien langs verschillende wegen het noodige is en wordt gedaan om ten aanzion van het door de gezaghebbende pers in schier alle landen van Europa als correct en loyal erkende standpunt van Nederland in den oorlog ook in de Fransche pers een meer zaak kundige opvatting ingang te doen vinden. KATOENAANYOER. In de vergadering van den Raad der ge meente Enschedé richtte de heer I. Menko Szn. tot B. en W. het verzoek om bij do ministers van Buitenlandsche Zaken en Land bouw aan te dringen te willen bevorderen, dat de aanvoer van katoen, garens enz. uit Engeland, die geheel heclfb opgehouden, weer spoedig plaats heeft. Gebeurt dit niet, dan zullen do fabrieken wegens gebrek aan grondstof moeten worden gesloten met het gevolg, dat hier een groote werkloosheid zal ontstaan. De voorzitter antwoordde, dat een aan dringen bij de genoemde ministers overbo dig is, omdat deze zaak door de Regeering zeer ter harte wordt genomen en zij in deze doet, wat gedaan kan worden. Hoogstwaar schijnlijk, zeide de voorzitter, zou succes heb ben, wanneer de Enschedesche fabrikanten zien wenddon tot hun Engelsche handels vrienden met 't verzoek bij hun regeering aan te dringen den uitvoer van grondstof voor de fabrieken in Nederland weder te openen. DE MELKVOORZIENING. De afd. Melkvoorziening van de NecL. Melkhygiënische vcreeniging heeft gister namiddag een buitengewone algemeen© ver gadering in Den Haag gehoucl&n. Dé voorzitter, de heer -I. Noordam, van Rotterdam, herinnerde er in zijn openings woord aan, dat na de reorganisatie der vereeniging de a fa. ook op haar program heeft geplaatst het behartigen van do eco nomische belangen der aangeslotenen, nu de wetenschappelijke afd. de hygiënisch© zijdo van het melkvraagstuk voornamelijk voor haar rekening neemt. Wanneer nu de agenda zich uitsluitend op economisch terrein beweegt, staat dit in veroand met het feit, dat de arbeid der afd. op hygië nisch gebied is onderbroken door cl© groo te gebeurtenis en, als zoovele andere, zal, moeten blijven rusten tot weer andere tij den aanbreken. De economische belangen der leden vragen echter de bemoeiing der afd. De regeeringsmaatregelen hebben bij sommigen ontevredenheid verwekt. In vele gevallen ten onrechte. De vraag of de be langen van alle partijen evengoed worden behartigd kan niet bevredigend worden beantwoord. Met name de belangen der melkinrichtingen, vooral voor zoover ze ook hdbbcn een boter- en kaashandel, zijn blijk baar meermalen in de knel gekomen. Z© zouden beter zijn behartigd indien in dö commissie om den minister voor te lichten, ter zake van de boter- en kaasindustrie ook zitting hadden ©enige vertegenwoordigers van deze belangrijke groep belanghebben den.. Naar velen vreezen zal het moeilijk val len melk voor den a.s. winter te koopen. D© prijs zal mogelijk niet op den consument kunnen worden verhaald. Wellicht ook zal de overheid, in het belang van het publiek, tusschenbeide komen. Daarna waren aan de orde de economi sche toestand van het melkverkoopersbe'- drijf en de regeeringsmaatregelen ten op zichte van melk en melkproducten. De lieer van Heyningen wees er op, dat aan den maximumprijs niet de hand wordö gehouden. De boeren nemen op do markten precies wat ze willen. Do heer Beer sloot zioh aan bij het arti kel: Duur Leven in de Tel. dato 1 Aug. De regeering let niet op de qualiteit der boter, voor kaas is de toestand nog on gunstiger; de regeering staat niet- in voor dc qualiteit, als ze maar niet minderwaar dig is. Aan het rijksbureau werden eischen gesteld, waaraan het niet kon voldoen. Het werkt gedeeltelijk met ongeschoold perso neel. De gc-ede kaas gaat naar het buiten land. Spr.'s voornaamst© grief tegen het stahdpunt der regeering is, dat de con sumptieprijs zeer stijgt. Voorts acht spr. voor versche melk ©11 room een uitvoerverbod aangewezen. De heer Ole meende, dat een commissie, die het onderling niet eens is, niets kan bereiken. Z.i. dient hier t© worden uitge sproken, dat het volksbelang op den voor grond staat. Dit denkbe©ld vond bestrij ding. Aan het bestuur werd opgedragen een commissie te benoemen, waarin de ver schillende belangen gelijk zijn vertegen woordigd. Daarna werd besproken de melkinkoop en -verkoop nu en in den a.s. winter. ONGEMOEID GELATEN. Twee Tauben en één Zeppelin vlogen tor hoogt© van Terschelling rond, dio bij het passeeren van dc Noderlaiidsoho tjalk Bellar.de" naar het schip toekwamen, dooh spoedig weer wegvlogen, toen men de Nederlandsche vlag aan de mast be merkte.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5