Te hoor of te Koop: PRIJZEN F9ÜGERS-RIJ WIELEN, Koffiemeisje. SI. Leidsche Bepafenis-iWmieniisiö „Piëtas". J. Ha m&mTEM&E, Hoogewoerd Uit de Omstreken. Vragen en Antwoorden. Ingezonden. Directeur: H. KEEREWEER. iosi 20 Kantoor Aalmarkt 16. Vast tarief. Telefoonn. 861. ALPHEN. Zondag 1 Aug. wordt de lijn Udtlioorn Alp'lienOudslioorn voor het publiek opengesteld. HILLEGOM. Gisteren was de bloembollen beurs druk bezocht. De handel in tulpen was goed. Ëyja'cinten en narcissen worden weinig ge klaagd. De Raad vergadert Woensdag 4 Aug. Vïhiorgens te tien uren. KATWIJK. Wegens het bedanken van den heer W. Raadsen zal Woensdag 4 Augustus e. k. de verkiezing plaats hebben van één lid van den Raad. De heer H. Snel, hoofd der Chr. school alhier, heeft, de benoeming naar Kampen é$hgenohiên en hoopt aldaar 1 November in functie te treden. KATWIJK-AAN-ZEE. Bergliavcn. Rij het afdeelingsonderzoek in de Eerste Kóuiêr van het voorstel tot onteigening ten behoeve van een bergfiaven voor de vfs- sch'ersvloot, werd de vraag gedaan, of er bij aèn aanleg van de berghaven geen defensië- belangen zijn betrokken, die hét treffen van bijzondere voorzieningen noodig zullen ma kken. Men wees pr op, dat eon opmerking dienaangaande, voorkomende in het verslag der Commissie van Rapporteurs uit de Twee de Kamer, door 'de Regeering niet is beant woord. In den afslag van een partijtje pekel haring was de opbrengst gisteren, van volle baring f37.40 en van maatjesharing £34.40. Makreel bracht f 15.8-5 p. kantje op. Gisteravond meldde zich bij de politie om, onderdak aan de minderjarige J. v. Z., Komende van 's-Gravenhage. Zij gaf voor, dat zg gedurig door haar ouders mishandeld ed en om die treden de ouderlijke woning verlaten. Gemelde minderjarige werd en naar haar woonplaats overgebracht en kan haar ouders teruggegeven. De heer C. Mensch, alhier, is te Leeuwarden voor de hoofdakte geslaagd. KOUDEKERK. - Onder groote belangstelling i; gister avond het nieuwe orgel in de Geref. kerk In gebruik genomen. Bij monde van den Voor- zïtttr der Orgelcommissie werd het instru ment) der Gemeente aangebeden, waarnaxïn een keurige toespraak van ds. Rietberg naar ^aanleiding van Psalm 150 vers 4b, de oor sprong, het doel en de eindbestemming der nfuziek in het licht werden gesteld. Hierna volgden enkele bespelingen, waar onder een paar variaties van den heer Joh. Kies, van Oegslgeest, waarin de prachtige, volle toon van het instrument geheel tot zijü recht kwam' en den fabrikant, den heer G. van Leeuwen, van Zoeterwoude, alle eer a&ndcet. Tijdens het onweer, dat hier gisternacht woedde, is een koe van den landbouwer R. Castelein aan den Hoogen Rijndijk to Ha- zerswoude door den bliksem getroffen en gedood. lisse. Gisteren droeg onze dorpsgenoot, de wel.eerw. heer Th. Lefeber, in de rijk met groen en bloemen versierde kerk van St.- Agatha alhier, zijn plephtige eerste II. Mis op. In het dorp wapperde te zijner eer van verschillende huizen de vaderlandsche drie kleur. De jonge priester is bestemd voor de bufténlandsche missiën. Door het bestuur van den Haarlem- mermëerpoider, is aangesteld als nacht-brug- wpchter aan de brug over de Ringvaart al- bier, J. Zwiegman, te Bilderdam, in de plaats van Cl van der Vié, ,die fOJTl gézohd* heideredenen zijn ontslag moest nemen. De vereeniging „De Proeftuin1', beeft besloten, aangezien de uitvoering van de plannen door de bijzondere tijdsomstandig heden moest worden opgeschort, voor de verwezenlijking dezer plannen gunstiger ty- deir af te wachten. OEGSTGEE8T. Mej. A. T. Reeman, alhier, is in Dén Haag geslaagd voor de hoofdakte. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. Voorzitterde burgemeester. Afwezig de heeren Biesheuvel, E\ elein en Los, de laatste wegens ziekte. De notulen der drie laatste vergaderingen worden gelezen en gearresteerd. Door Ged. Staten zijn de kohieren van hoofdelijken omslag en hondenbelasting goedgekeurd. Het percentage van den hoofd, omslag is hierdoor vastgesteld op 2.6 tegen 2.3 ten vorigen jnre. Ged. Staten hebben den aanslag hoofdelijken omslag van J. B. Ber- tens van f 150 op f 100 teruggebracht. B. en W. stellen voor, nu de laagste in schrijvers voor den verbouw van het Raad huis ingeschreven hebben voor f 13.252 en de laagste inschrijving voor de herstellings werken f 200 bedroeg, alléén de laatste wer ken te doen uitvoeren, en hen te machtigen het werk in gedeelten te doen uitvoeren door inwoners van de gemeente. De laagste inschrijvers zouden niet erg in hun schik zijn, zoo het werk hun gegund werd en bp vendien zou het dan uitgevoerd worden, meest door werklieden van buiten de gemeente. De Raad kan zich met dit voorstel vereeni- gcn. De gemeenterekening over 1914 wordt den Raad aangeboden. Zij sluit met voordeelige saldi van f 12.220.514 voor de buitengewone middelen en van f 4446.65 voor de gewone middelen. Met de rekening van het Burgerlijk Arm bestuur zal zij door de financiëele commissie onderzocht worden. Op verzoek wordt aan de onderwijzeressen mej. Rühling van school 5, mej. De Groot van school 7 en mej. Vergonet van school 9, eervol ontslag verleend als zoodanig, resp. tegen 1, 13 en 15 Sept. a.s. Dc heer Knaap hoort op zijn vraag, of het onderwijs hierdoor geen stagnatie zal ondervinden, dat door B. en W. bereids maatregelen zijn getroffen, om zoo spoedig mogelijk in de vacatures te voorzien. Aan den heer B. Biesheuvel wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend itegén 1' Aug. a.s. als ambtenaar van den Burgerlij ken Stand. Tot onderwijzeres aan school 11 wordt met algemeene stemmen benoemd, no. 1 der voordracht, mej. H. A. Bieler, te Haarlem, De geloofsbrieven van dc nieuwgekozen Raadsleden W. Slooten en P. Borst zijn door B. en W. onderzocht on in orde bevonden. Een oogenblik is stilgestaan bij het feit, dat de heer Borst is secretaris der gezond heidscommissie, doch dit is geen bezwaar ge bleken. waar de vorige Minister van Binnen- landsche Zaken reeds vroeger uitgemaakt heeft, dat dit geen beletsel is. In zake verdere exploitatie gemeentelijke boerderij te Nieuw-Vennep, wordt medege deeld, .dat de huur dit jaar schoofbloot ein digt en van het huis Mei 1916. De tegenwoor dige bewoner heeft echter nog verplichtin gen, o.a. dezen winter nog geregeld 14 stuks hoornvee te stallen; bovendien mag hij hooi en stroo van dezen oogst niet verkoopen, doch deze moet blijven voor veevoeder en om mest te maken. Waar de man echter bij zonder slecht van gezicht is en zijn zoon in dienst is, vraagt hij thans aan de gemeente afstand te doen van deze bepalingen, waar voor hij bereid is een bedrag van f 6Ö0 voor schadevergoeding te geven. Der Voorzitter deelt mede, dat de fin. com missie ii) meerderheid voor een vergoeding van 1Ó00 js. De heer Verkuyl noemt f 600, na een bere kening te hebber! gemaakt, voldoende. Ook de iieer Kpa&p tracht dit tó becijferen. De heer L. van Reeuwijk stelt voor 850 te vragen, f 50 per bunder voor roofbouw vindt spr. niet te veel. Achtereenvolgens voeren over deze kwes tie het woord de heeren Kooy, Kistemaker, Verkuyl, Overmeer, Van Zijverden, «Van Reeuwijk, Knaap, Zuidgeest en 't Hooft. De lieer 't Hooft blijkt het dezen keer met den Voorzitter eens, om f 1000 te vragen. B en W. doen daarop 't voorstel f 1000 te vragen. De heer Verkuyl stelt een amendement voor om f 600 te vragen. Verworpen met 9 tegen 5 stemmen, die der heeren Verkuyl, Overmeer, Bits, Knaap en Zuidgeest. De heer L. van Reeuwijk amendeert het voorstel van B. en W. Spr. stelt voor f 8è0 te vragen. Aangenomen met S tegen 6 stemmen, die der heeren Van Zijverden, Rombout, Kooy, Kistemaker, Jb. van Reeuwijk en 't Hooft. Het uitbreidingsplan voor Nieuw-Vennep wordt gewijzigd, waardoor de weg langs het station zal aangelegd worden langs de bestaande boerderij. De heer Knaap wijst er op, dat wijziging van het uitbreidingsplan ten behoeve van Jongejans indertijd geweigerd is. De Voorzitter antwoordt hierop, dat de lijn hier niet al te strak aangehaald is, daar op het perceel-Jongejans geen bouwverbod is gelegd en het in de bedoeling ligt bij öen volgende wijziging den toestand daar ook te veranderen. Waar het Kon. besluit tot het verstrek ken van een voorschot aan de gemeente voor den aankoop der boerderij-Vester diverse be zwarende bepalingen bevat, wordt besloten aan de Regeering te verzoeken deze maal geen gebruik te moeten maken van het Rijksvoorschot, mits B. en W. er in slagen een gewone geldleening voor den aankoop dezer bezitting te plaatsen. De heer van Reèuwfik hoort op zijn vraag of'dit een volgende maal geen bezwaar zal zijn, als we het Rijk neg eens noodig hebben, dat de Voorz. daarnaar reeds heeft onderzocht en dat, zoo de gemeente geldige redenen aanvoert, geen gevolgen te wachten zijn bij een mogelijk verder aan te vragen voorschot- De heer Knaap bespreekt brj de rondvraag de watervoorziening van Zwanenburg éfn vraagt hoe B. en W. staan met de herzie ning der schoolgelden. De heer Overmeer bespreekt de prijzen van enkele levensmiddelen als bj)ter. witte brood, enz., die z. i hooger zijn dan de door den Minister gestelde prijzen. De heer Van der Laan informeert naai de broodgeschiedenis. De heer L. van Reeuwijk is niet tegen verhoogd schoolgeld, doch dan moét de school van Huisman vergroot worden. De heer Kistemaker sluit zich aan bij het gesprokene door den heer Knaap. De Voorzitter beantwoordt de diverse spre kers. Den heer Van der Laan zegt spr., dat aan het broodkaarten-bureau druk gewerkt wordt en binnen enkele dagen kunnen we het re- geeringsbrood verwachten. Den heer Knaap antwoordt de Voorzitter, dat onderhandelingen gaande zijn met Haar- len merliede omtrent aansluiting aan de wa terleiding te Halfweg. Spr. heeft ook de stekelige opmerkingen gelezen van den bur gemeester van Haarlernmerl'ede en geeft toe, dat dez9 niet geheel ongegrond waren. Ook deze Raad heeft er toe medegewerkt, dat van de gasplannén niets terecht is gekomen. Wat de schoolgelden betreft, spr. is bereid een en ander Jjrj B. en W. te bespreken, ook den verbouw van de school van Huisman en dan in de volgende vergadering daarom trent nïededeelingen te deen. Uitvoerig antwoordt spr. vérder den heer Overmeer. 't Kan zijn, dat de menschen iets meer betalen, doch de officieelo weg is erg lang eu als die bewandeld wordf; kop het wel eens gebeuren, dat de winke liers lang moesten wachten op voorraad. De heer Knaap zegt hierop nog, dat de Raad van Haarlemlnermeer, niet getraineerd heeft in de gasza-ak; liet contract was klaar en geteekend, en toen kwam er in Haarlem- n.erliede een nieuwe burgemeester en die gooide het geheel in de war. De schuld ligt dus niet hier, doch alleen bij den burge meester van Haarlemmerliede. De vergadering wordt hierop gesloten. KERKELIJKE BERICHTEN. Oegstgeest. Ned.-Horv. Gom. Zon dagmorgen te tien uren, ds. H. C. Ruys, pred. te Hoenrïerloo. Zwammordam. Remonstr. Kerk. Zondagmorgen te tien ure.', ds. W. Mackenzie. BURGERLIJKE STAND - OMSTREKEN. SASSF.NHEIM. Geboren: Anna Catharina, D. van 0. G. Kornmpu en A. M. Mes. Jantje, Z.. en Gerritdina, D. van H. de Boer en B. v. d. Wal. Overleden: W. Weteman 68 j. J. M. Waasdorp g^b. v. Hoekelen 37 f. RECLAMES h 40 Ct. per regel. 5917 18 Geen Krenkende Qualificatie. Mijnheer de Redacteur. 't Is mij gebleken, dat mijn waarschuwing voor den apobsenkoopm&n, overgenomen in Uw blad van 2i2 Juli, verkeerd begrepen is Met de uitdrukking „blijkbaar een Jood'- heb ik in het. minst niet bedoeld iets onaan genaams van de «foden te zeggen. Had ik kunnen vermoeden, cüat de gewraakte uit drukking bij sommigen c$en indfuk zou malton, ik zou ba-ar niet hebben gebezigd. Naar luid der Heilige Schrift zijn dè Jo den voor mij„de beminden, om der va deren wil". Omdat echter bedoelde koopman in zijn gelaat een sterk sprekend Joodsoh type ver toé nt, heb ifk dit ter herkenning eij bijgevoegd. Gaarne neem ik nota van de mededeeling dat ik mij in de nationaiteit van bedoelden persoon vergist héb. Met vriendelijken dank voor de opname dezer regelen, Het Hoofd der Oranjeschooï te Alphen a/d. Rijn J. VAN DEN BERG Azn. FAILLISSEMENTEN. A. Bruynen, vroeger bakker en winkelier te Kessel, thans te Hélden. Vraag: Xk wil een reisje maken naar Alkmaar en ometreken'. Naar ik géhoord heb, heersc-ht er een besmettelijke ziekte. Is dit zoo en zou het raadzaam zijn er ndet heen te gaan 1 Antwoord: Er zijn in Bergen een paar liohlc gevallen van diphteritus. Maai- van eenige beteekonis is dit niet. Of u gaan kunt Een raad geven is moeilijk, maar we willen u wel meedieelen, dat daar vele dok toren met 'hun familie, waaronder ook kin deren, verblijven. Wij voor ons hebben geen bezwaar gehad een paar weken in die schoon© dreven door to brengen. .Vraag: U zoudt mij ten zeerste verplich ten, indien U mij zóudt kunnen zeggen, hoe in,er. voor fotografeeren zejf het ontwikkel- bad en het kleurfixeer-bad kan maken? Te vens of u ook een werkje bekend is, be trekking hebbende cp fotografeeren? Antwoord: Schaf u een handboekje voor de fotografie aan. Wij hebben geen recepten voor de diverse baden. Het is bovendien zeer de vraag, of, als ge er niet op zijt ingericht, goedkooper zelf het een en ander zult kunnen bereiden, dan het verlangde direct te betrekken van een handelaar. Vraag: Ik word in Januari 30 jaar. Behoor ik ook nog brj de ingévoerde Land stormwet én wanneer- denkt u, dat ik óp moet komen? Antwoord: Hoewel ge kunt opgeroepen worden, meenen wij, dat u heel veel kans hebt niet te worden opgeroepen en dat ge tot het gedeelte zult behooren, dat niet noo dig is, de z.g. marge. Vraag: Ik ben voor lichting 1914 af gekeurd als milicien; bén ik nu nog met de Landstormwet dienstplichtig, ja of neen? Antwoord: Neen, ge zijt dan niet land- stormplichtig. Vraag: Is iemand, die in 1910 is afge keurd voor alle d'iensten en in 1911 is vrij geloot, Iandstormplichtig? Antwoord: Afgekeurden zijn vrij. Vraag: a. Kan ik daar ik Landstorm- pliohtig ben, ook nog vorderingen maken? Zoo ja, moet men dat bij het keuren met een aangeven? b. Zijn ook de afgekeurden van de lichting 1914 nog dienstplichtig? Antwoord: a. Ja. de bevordering tot ,een rang zal op dezelfde wijze kunnen ge schieden als bij de militie. b. De voor de militie afgekeurden, blij ven voor den landstorm buiten beschou wing; behoeven alzoo niet te dienen. Vraag: Ik ben sedert een jaar werkzaam' als militair schoenmaker geëmplojeerd. Ik vang een wekelrjksche toelage van f 3.50 per week. Daarvan heb ik een wekelrjksche kamerhuur moeten betalen van 21.50 per week. Deze woning wordt door mij uitslui tend en alleen gebruikt voor de schoenraar kerij, omdat dit niet aan boord kan geschie den. Heb "ik recht, wanneer ik de betaalde huur terugeisch? Of ben ik verplicht die huur te blijven betalen? De woning is ge huurd door mij en met toestemming van mijn sergeant-majoor. Antwoord: Wij vinden pok dat u een plaats moet worden aangewezen, welke door u als schoenmakerswerkplaals moet gebruikt worden en dat ge de huur niet zelf behoeft te betalen. Als dit zoo is, dan zal uw chef u toch wel ter wille zijn, om;, wanneer er dienaangaande twijfel bestaat, dien te willen doen opheffen. In uw blad van Donderdag komt voor een vraag, betreffende een poesje dat ruit enz. Een dergelijk geval heb ik met succes be handeld door mijn poes \e bestrooien met' aluinpoeder en dit flink in te wrijven. Poes likt er niet aan, daar de smaak ver van aangenaam is. Vraagt alom de SJ bereid onder toezicht van H. L. ïtüding, med. docts. arts, te 'ë-Gravenhage. 6284 11 pezc zij gegarandeerd onscha delijk en beslist de beste. Éngros voor Leiden en Omstre ken bij J. ELSINGA, Hoogstraat 5. Bezoekt het fUeiksalosi li, BOERH AAVESTRAAT 11, Koeklmis. Gpede Consumptie. 2902 10 öoedkoöpe prijzen. Aanbevelend, Mej. SLINGERLAND. Opheffing van de Stremming- dei' Scheepvaart door de Leidsche Vaart. De GEDEPUTEERDE STATEN der PROVINCIE ZUID-HOLLAND, brengen hiermede ter kennis van belanghebbenden, dat de strem ming van het scheepvaartverkeer door de Leidsche Vaart, onder de gemeente Ter Aar uoodig geweest in verband met de ver nieuwing van de Vijfgaienbrug over de uitmonding van genoemde vaart in het Aarkanaal is OPGEHEVEN. 6907 22 De Gedeputeerde Staten voornoemd, SWEERTS, Voorzitter. L. VON FISENNE, lo. Griffier. vS-Gravenhage, 26 Juli 1915. TE MOP BEtfRAüBD, in de omgeving van Leiden: @©n flisik stuk gelegen aan groot vaarwater en bij voorkeur in de nabijheid van eén station. Blieven met nadere inlichtingen en prijsopgaven, Bureau van dit Blad No. 6912. 30 een ruim nieuw gebouwd PAKHUIS met open grond en afzonderlijke Bovenwoning, aan de Bronkhorststraat (Maresingel), voorte: een PAKHUIS aan de Vcatestraat bij den Nieuwen Rijn. 6655 18 Inlichtingen geeft B. J. HUURMAN Dz., Heerengraclit No. 10. Dogi* de voortdurende stijging der prijzen van materialen en onkosten, zójis wij genoodzaakt, de thans geldende prijzen van al onze modellen en extra's, in de prijscourant 1915 genoemd, vanaf Steden woorioopig met ongeveer 5 pCt. te verhocgen. 690S 80 Volledige prijsnoteering is op aanvrage verkrijgbaar. Be reeds ingekomen bestellingen worden tegen de daarvoor opgegeven prijzen uitgevoerd. Groningen, 20 Juli 8915. DE GRQNSfëGER RMWiELEftFASKEEK A. FOfSGERS. Gevraagd voor direct: een net KJEI5JE tot hulp in de Kofliekeuken. Loon /T5.— per maand en f 2.50 waschgeld, Aanbiedingen: Hotel-Kasteel „Outl-ÏUassenazr", bij Den Haag. 6913 18 BOTERMARKT 11. Steeds vcorradig groote keuzee 6103 40 In GOUD en ZILVER. Voorzetting der Qprnlsmi&g- van Heeren- en Jong-enspeitezi t©g°en zeer lag-e prijzen. 692c 40 De laatste Kiuderstroohoedeu vau af 23 Cfcs. Eeu groote partij Wandelstokken worden tegen estra lage prijzen opgeruimd,

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6