De Europeesche Oorlog. Uit de Omstreken. Gemengd Nieuws. BENTHUIZEN. Van een in aanbouw zgade bouwmans- wonïng voor de wed. C. van de Velde, in de Hoogeveen, i s de bijna voltooide hooitas van 35 by 18 M. grootte, en waarin reeds 40 voer hooi was geborgen, tot den grond af gebrand. Hoewel de oorzaak ohbekend isf, wordt voor k waad wil. igheid gevreesd, om.'at (op 1 Dec. 1914 eveneens op onverklaarbare wijze do geheele woning in de asch is gelegd. HAARLEMMERMEER. In een vergadering van het bestuur der afd. Haarlemmermeer van het „Witte Kruis", kwam de zaak der wijkverpleging aan de orde. Betreurd werd, dat de tijds omstandigheden 'hadden veroorzaakt, dat do plannen voor wijkverpleging en het stichten van twee wijkgebouwen, die bun verwezenlijking zoo nabij waren, niet tot uitvoering gebracht hadden kunnen wor den. Overwogen werd in hoeverre bet mo gelijk zou zijn ook zonder wij-tigobouwen over te gaan tot bet aanstellen van wijk zusters. Besloten werd in dezen zicb te verstaan met de com missie voor wijkver pleging. Het bestuur hoopte op gunstig re sultaat. Over het geheel is de opbrengst en de stand van het aardappelgewas niet gunstig. Het schijnt, dat bet zeer natto voorjaar van ongunstigen invloed is gebleven. Het beschot der vroege is vaak te gering, voor al doordat de aardappelen te klein zijn. Het lato gewa-s heeft bier en daar te lijden van krulziokte en sterft te vroeg af. HOOFDDORP. Door B. en W. werd gisteren publiek aanbesteeda. do verbouw van bet Raad- buis. Ingeleverd 4 biljetten. Laagste in schrijver de beer A. den Ou den te Naeuw- Vonnep, voor ƒ12000; b. eenige herstellin gen aan het Raadhuis, aldaar. Ingeleverd 4 biljetten. Laagste inschrijvers, do beeren Mossel man en Hulsbos te Haarlemmermeer, voor ƒ2000. Do gunning is aangehouden^ ÏÏILLEGOM. De handel in bloembollen op de Beurs Van gisteren was vrij vlug. Men kon echter geen goede prijzen maliën. 220 personen teekenden de presentielijst HOOFDDORP. Door notaris Wildervank de Blocourt, van Bloomendaai, is in Hotel „De Beurs" publiek verkocht de boerderij „De Harmo nie", met 18 H. A., 62 A., 60 o. A. bouw- en weiland, gelegen aan den Spieringweg bij Vijfhuizen. Gekocht in massa door mej. de wod. v. d. Raat-Buis, te Baarlemmerliede, o. a. voor 36,600. In de aardappelenvelden in dezen pol der vertoont zicb op verschillende plaatsen reeds de aardappelziekte. Zij bepaalt zich enkel nog maar tot het loof en het ie te ho pen, dat zij niet verdergaat. Besproeiingen tegen aardappelziekte, die in sommige plaatsen, waar veel aardappelen verbouwd worden, met succes worden toegepast, worden hier nog weinig gedaan. KATWIJK-AAN-ZEE. In afslag kwamen hier gisteren 3 partten pekelharing en 2 partij-jes makreel of stukken. Voor volle haring werd betaald f35.60f35.95, maatjesharing f31.70 tot f32.90 en f33.45 voor een partijtje noord- maatjes. De opbrengst van makreel was van f 14.10—f 15.90 stukken f 14.45. LEIDSCKENDAM. Tot hoofd der 1 Jan. a.s. te openen School m-d'fc den Bijbel, is benoemd de heer G. Blanken Azn., thaas in gelijke betrekking "te Muiden. NIEUW-VENNEP. Dab de groententeelt reeds nu niet on belangrijk is, moge hieruit blijken, dat drie maal per week een geregelde vrachtwa- gendienst do producten naar do veiling te Haarlem vervoert, waar g-oede prijzen wor den verkregen. OEGSTGEEST. In eon vergadering van het N. Z. HL T. M.-personeel, waar door het hoofdbestuurs lid W. van Delft, het woord werd gevoerd, is met algemeene stemmen do volgende mo tie aangenomen De vergadering van het N. Z. H. T. M.- pcrsoneel, gehouden in den nacht van 22 op 23 Juli j.l. gehoord de besprekingen over het afwijzend antwoord van de directie dor N. Z. H. T. M. inzake het verleenen van een zoo hoog noodige duurte-toes'ag- aan haar personeel, mede gelet op het feit, dat in dezen duren tijd nog offers van het per soneel worden gevraagd door hot heften van ee*1 premie voor het pensioenfondsspreekt hierover haar diepe teleurstelling uit en verzoekt de directie beleefd, doch met don moesten aandrang te willen bepalen lo. dat, in ieder geval door meergenoemd personeel niet eerder premie behoeft te worden betaald dan na beëindiging van dezo crisis; 2o. dat, indien door een of andere om standigheid de mogelijkheid niet bestaat deze stortingen tijdelijk op te heffen, dat dan gedurende de crisis door de Maatschap pij de geheele premie worde gedragen. In een vergadering van hetzelfde perso neel te Rijnsburg op 22 dezer waar S. de Roos sprak, werd eveneens met algemeene stemmen do motie aangenomen. Beide vergaderingen waren druk bezocht. SASSENHEIM. In do rubriek vier-, vijf-, zes- en zeven jarige morriën werd op do Rijkspremiokeu- ring te Rotterdam toegekend een aanhou- dingsbij-clrage van vijf en zeventig gulden aan „Thali I", van Oklenburgsch ras, van Gebrs. Speelman, alhier. ZEGWAARD. In Den Haag is geslaagd voor do hoofd akte mej. W. S. Qosterling, alhier. y OORSCHOTEN. Vergadering tot Oprichting van ccn lVonmghouw-Ycreeniging. Aan de uitnoodiging tot bijwoning van bovengenoemde vergadering', was door velen gevolg gegeven, zoodat Deurloo's zalen reeds vóór de opening van de vergadering blauw zagen van den sigarendamp; jammer, dat de zalen niet werkeijjk deurloos waren. Even na achten opende de voorzitter, de heer E. Vernède, de vergadering, sprak z£n voldoening uit over de groote belang stelling en zette in 't kort uiteen, waarom spreker en de heer Van Kempen overgegaan waren tot het openen van de voorloopige besprekingen, t' Blijkt herhaaldelijk, dat er in Voorschoten gebrek is aan gezonde ar beiderswoningen en waar de particuliere wo ningbouw op het oogenblik zoo goed als stil staat, achten beide voornoemde heeren nu het oogenblik gekomen, gebruik te ma ken van de rentelooze voorschotten, die het Rijk aan de gemeenten geeft voor woning bouw. Na oprichting van een Woningbouwver- eeniging, Koninklijk goedgekeurd, geeft het Rijlc aan de gemeente de noodige gelden voor aankoop van terreinen, bouw en in richting van huizen. De gemeente draagt dit op haar beurt weer over aan do Ver- eeuigmg en is dus meer als tusschenper- soon te beschouwen, die geen geldelijke ver antwoording draagt. Natuurlijk moet het, door het Rijk' aan de Vereeniging voorge schoten geld, terugbetaald worden; dit ge beurt op clo volgende voorwaarden: Gedurende vijftig jaren wordt voor rente en aflossing van het geleende geld 4.56 pCt. betaald, waarna de schuld vereffend is. Door een dergelijke mi!de bepaling is de Vereeniging in staat flinke, gezonde wonin gen te bouwen, die op f2.50 tot hoogstens f3.25 buur per week komen. De Vereeniging moet ook over een eigen kapitaaltje, bijv. 3 h 5-duizend gulden, de beschikking hebben en daarom stellen de heeren Vernède en Van Kempen voor, dat aan het lidmaatschap, het nemen van min stens één aandeel h f50 met recht op één stem, verbonden wordt. Voor ieder aandeel meer ook' één stem meer tot hoogstens vijf stemmen. Dit kapitaaltje dient, als waarborg, flat do leden met overleg te werk zeken g_ a/«. De hiervoor te vergoeden rente, mag niet hooger zrjn, dan 4 pCt. en wanneer na 50 jaar de aflossing aan het Rijk ophoudt, mogen de dan vrijkomende gelden alleen gebruikt worden voor verbetering van de woningen; winstbejag is voor de leden geheel uitgesloten en dus wordt men lid uit sympa thie voor het doel: betere woningtoestanden te scheppen. De leden zullen beslissen aan wie de wo ningen Verhuurd zullen worden, 't is dus niet noodig Jid te zi.in om een huis te mo gen huren en omgekeerd niet noodzakelijk' een huis te huren wanneer men lid is. De bedoeling is, een terrein te verkrijgen van 4 h 5 bunder en daarop voorloopig 50 huizen te doen bouwen, zoodat later even tueel uitgebreid kan wélden. Aan een ar chitect zal opgedragen worden een ontw.irp te maken, dat aan de goedkeuring van den woninginspecteur en van de leden onder worpen wordfe. Na gelegenheid gegeven te hebben, vra gen te stellen, wordt van verschillende kan ton te kennen gegeven, dat aandeelen van f50 niet onder ieders bereik zijn, waardoor de toekomstige huurders, ten minste voor 't meerendeeï, geen lid kunnen worden, wat niet in het belang van de zaak geacht wordt. De huurprijs is te hoog en voor ieder niet bereikbaar. „Voorzichtig, mijnhier de voor zitter met een woningbouw! ereenigingin Wassenaar en Veur staan verscheiden hui zen onbewoond en wie draagt dan de scha de!", waars.chuwt men. De heer Vernède gelooft, dat de zaak best zal rendeeren; bij de vaststelling van de huur, wordt immers altijd rekening gehouden met 'enkele onbewoonde huizstt; verder "is do woningnood alhier zoo nijpend, dat trouwlus tigen trouwlustig moeten blijven; bovendien zal de over enkele jaien gereedzijnde elec- trische tram nog wel meer woningzoekenden naar Voorschoten voeren; een beetje durf is hier wdlgeplaatst. Wat het bedrag van de aandeelen befreftj dit) kan door de voorstellers niet lager ge steld worden; £ie geen f2.50 p. w. kan verwonen, behoeft alzoo geen lid te worden. Wanneer de nieuwe hulzen bewoond zijn, zul len de allerslechtste huizen verwisseld* kun nen worden met de dan vrijgekomeue, zoodat een zekere opschuiving plaats heeft. De kostprijs van doelmatige woningen is van dien aard, dat een lagere huur dan f2.50 niet gesteld kan worden. Later kunnen wel licht huizen bijgebouwd en verkrijgbaar ge steld worden voor minder dan f2.50 p. w., doch dan moet de gemeente het verschil bij passen, zooals nu reeds in Amsterdam ge schiedt. De heer Vernède laat nu een lijst circu- leeren, waarop voor 61 aandeelen h f 50 in geschreven worut. De inschrijvers zullen binnenkort een oproeping krijgen tot defini tieve oprichting der Vereeniging en vaststel ling der statuten. Een der aanwezigen dankt den heeren Ver nède en Van Kempen, voor hun initiatief, wenscht hen geluk met het voorloojïig succes en geeft de a.s. ve*-gadering in overweging het daarheen te zien leiden een coöperatieve vereeniging te stichten met ook cmderaar.deo- len van f10 en 5 bezitters van zooki aan deel gezamenlijk 1 stem toe te kennen. Onder applaus sloot de voorzitter de ver gadering. WADDINXVEEN. Aan de driejarige merrie van Olden- bnrgsch ras „Frika", van A. v. d. Breggen, alhier, is op de Rijkspremiekeuring te Rot terdam toegekend een aanhouclingsbijdra- ge va,n vijf en zeventig gulden. WASSENAAR. Voor het examen Ned.-Toonkunste- na-ars-Vereeniging, in Den Haag, is ge slaagd voor solozang, mejuffr. J. Hel dring, alhier. .ALKEMADE. Gemeenteraad. Voorzitter: burgemeester Van Wioheiï. Afwezig de heeren Bakken De Jong, Strijk en Van der Geest. De geloofsbrieven van de herkozen Raads leden Bakker, Bonda, De Jong en Koks hoorn werd en door een commissie van drie raadsleden, de heeren Sfraafhof, Van der Meer en Los onderzocht en in orde bevon den, waarop tot toelating besloten Werd. Een request van don brugwachter B. Fauw, te Roelofarendsveen, om verhooging "zijner jaarwedde, werd voor onderzoek en advies naar B. en W. gerenvoyeerd. Op verzoek van Ged. Staten, werd het maximum te heffen hoofdelijken omslag op f12.500 bepaald. De navolgende rekeningen lovejr 1914 werden vastgesteld: Algemeen burgerlijk armbestuur: onlvang sten f7.26V2, uitgaven f3.52, batig saldo alzoo f3.74V2. Gemeen e armen van Rijpwe tering: ont vangsten f3159.53, uitgaven fl644.94*/2, batig saldo alzoo f 1514.58 Y2'. De verdeeling van dit batig saldo werd vastgesteld als volgt: R.-K. Par. Armbestuur van RijpWetering mof 90 bedeelden f 1048.57 en R.-K. Par. Armbestuur van Oud-Ade met 40 bedeelden f 466.1iy2. Nog werd goedgekeurd een wijz"ging der begrooting, dienst 1915, tot een totaal be drag van f4200. Vastgesteld werd verder een venordening, waarbij verboden en strafbaar gesteld wordt het voederen van vee met rogge, rogge meel of roggebrood en het in voorraad hebben van rogge of roggemeel, kennelijk bestemd voor 'veevoeder. Tevens wordt in de verordeningen de po litie machtiging verleend de woningen en aanhoor!gheaen ondanks den bewoner, binnen te treden om mogelgke overtredingen te con- stateeren. Hierop ontspon zich' een breede discussie ov6r de overname van de openb. lag. school met schoolhuis, erf enz. De taxateurs had den een en ander getaxeerd op f9700 en nu is gisteravond bericht ingekomen, dat er slechts f6500 geboden kan worden, omdat een en ander verbouwing behoeft. Besloten werd nog eens te confereeren en een en ander desnoods nog eens te laten taxeeren. Inzake een adres van Oude- en Nieuwe- weteringers om uit-: tal van de kermis, werd besloten de kermis haar eigen dood le laten sterven en desnoods 's avonds eerder le sluiten. De Raad besloot inzake de kwestie-Pauw, een rechtsgeleerden raadsman dezen te laten semmeeren den gekcchten grond be leveren. Pauw vroeg thans weer f50, daar, de gemeente te veel grond genomen had. 't Schoolgeldkohier werd vastgesteld tot een bedrag van f462.85. Een suppletoir kohier hoofdelijken ome lag werd vastgesteld tot een bedrag van f77.06. De rooilijn voor een nieuw te bouwen huis van de wed. De Graaf te Rijpwetering werd bepaald op 6 Meter uit den kant van den openbaren weg. Goedgevonden werd den Stationsweg m'et een drietal electrisclie straatlantaarns tfe ver lichten. De nieuwe brugwachterswoning te Nieu- wewetering zal electrisch geïnstalleerd wor den. b. on W. werd opgedragen een nieuw terrein in eigendom of erfpacht te zien verkrijgen voor brandspuithuis, berging fjj- wielbrancard, enz. Nog eens za! overwogen worden of er naentwaents te Rijp- cn'Nieuwewetenng weer, zullen benoemd worden of niet. B. en W. zullen nog eens overleggen of de stationsbrug te Oudewotering aan Alke- made's zijde niet wat beter verlicht kan werden. Dat was het laatste punt van bespreking vóór de sluiting. Bestrijding van het Mond- cn Klauwzeer. De Minister van Landbouw hoeft op schriftelijke vragen van het Kamerlid den. heer Van de Velde medegedeeld, dat de uitgaven ter bestrijding van het mond- en klauwzeer tot nu toe hebben bedragen. 2,775,094.58$. De Minister aoht de hem bij do wet ver leende oredieten onvoldoende en zal dus te zijner tijd een wetsvoorstel tot aanvul ling daarvan voorbereiden. Hij meent even wel op grond van de adviezen van de amb- benaron van den veeartscnijkunöigen dienst en van den door hem ingewonnen raad van landbouwers van vertegenwoordigers van landbouworganisaties, nu de ziekte ai oh in hoofdzaak tot enkele gemeenten van Zuid- Holland beperkt en het niet verantwoord zou zijn den geheolen Nederlaaidschen vee stapel aan besmetting door het mond- en klauwzeer bloot te stellen, met de afma king te moeten doorgaan. Do Minister van Landbouw heeft met in gang van heden verboden het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit, naar of binnen een kring in de gem. Amby, omvattende het gedeelte gelegen ten Westen van den weg HeerRotihem; uit, maar of binnen eeai kring in de gem. Heer, omvattende het noordwestelijk ge deelte dier gemeente, begrensd ten zuiden door den straatweg MaastrichtAken en ten oosten door den weg AmbyHeer Met ingang van heden heeft de Minister ingetrokken zijn besdhiMsingem, waarbij werd verboden het verveeren of doen ver voeren van herkauwende dieren en var kens uit, naar of binnen een kring, oomvat tende d'e gem. Veur en uit, naar of binnen een kring in de gom. Zegwaard. AGENDA VAN DE WEEK. Vrijdag: Den Burcht. Concert Staf muziek 4e Reg. Infanterie. Haifa chit. Maandag, Vrijdag, Zaterdag, Zondag: Bioscope Variété Théater, Stations weg 19. 7 uur. (Zaterdag,, Zondag 8 uurj.4 Van de vijf personen, die door de Ha-agschc politie waren gearres teerd, verdacht van betrokken te zijn bij de jongste inbraken daar ter stede, zijn drie personen naar het huis van bewaring overgebracht cn ter beschikking van de ju-stitie gesteld. Allen zijn oude bekenden der justitie en hebben reeds meermalen vonnissen ondergaan. De twee anderen zijn op vrije voeten gesteld. Door de recherche is vastgesteld, dat de drie aangehoudenen de daders zijn van de inbraak Lij minister Treub en anderen. Een menigte inbrekerswerktirigen, enz., die voor de inbraken hebben gediend, zijn in beslag genomen. De recherche zet haar onderzoek voort. Gister vondisopdenterug- weg van Zandvoort de auto van dr. Tila- mis, van Amsterdam, op den Haarlemmer weg in botsing gekomen met een kar. De auto, die deer'ijk beschadigd werd, 9loeg half om, en van de inzittenden werd me vrouw Tilanv.s ernstig aan het hoofd ge wond. Een uit Amsterdam ontboden ge neesheer verbond de sterk bloedende won de, waarna mevr. Tilanus naar Amsterdam werd gebracht. De overige inzittenden kwamen met den schrik vrij. Et is een justitieel onderzoek naar de oorzaak in gesteld. Nabij Overschie is door de Delftsoh'e politie aangehouden' F. Br., een beruchte fietsendief, ree dis lang door do Haagsen e en Rotter damsche politie ge zocht. B-. bad te Delft een rijwiel ont vreemd van den bloemist Van der Valk en was daarmede den Rotterdamschen weg opgereden, in zijn vlucht geholpen door een berijder van een motorfiets. Do politie achtervolgde hem in een 2-tal auto's en het gelukte hen, na een inspannende jacht door wedlamdten en slooton, oververmoeid en doornat te arresteeren. Voor veertien dagen was Br. te 's-Gra- venhage nog juist den dans ontsprongen, toen hij daar eveneens op heeterdaad werd betrapt bij het stelen van een rijwiel. Te Baarn is ingebroken in de villa van mevr. de wed. P. W. Janssen aan de Generaal-van-Heutzlaan. Niet min der dan 180 stuks groot en klein tafelzilver werd ontvreemd. Zekere H., woonachtig te Velp, (Geld.), doch thans dn dienst bij de rijden de artillerie, kwam met verlof bij zijn oudere te Velp, vergezeld van nog twee ar tilleristen uit Arnhem. Nadat zij een tijdje gezet-ten hadden, begaf H. zich met zijn va der in den tuin, zijn beide vrienden in huis achterlatende met zijn moeder en zijn zus ter, die echter in de keuken bezig was. De moeder begaf zich naar een ander vor- trek, waar een der beide artilleristen haar volgde, vastgreep en, om haar het schreeu wen te beletten, de keel dichtkneep. Hij dwong do vrouw tot het toelaten van hoC- -o.cn hij wilde. De vrouw wist zioh los to rukken en schreeuwde om hulp, waarop de aanrander de vlucht nam en ook de andore vriend, die een band tot hulp had uitgestoken, verdween. Op verzoek van de VeJpsche politie zijn do belde „gele rijders" to Arnhem aange houden en ter confrontatie naar Velp over gebracht. Gistermiddag is de elfjarige zoon van den tramconducteur Van Meel door de auto van den ijzerfabrikant F. uit 's-Gravenhage te Prinscnhage overreden en gedood. Op een uitgestrekten rogge n- akker aan den Potsweg te Lonneker vondëai twee maaiers het in verren staat van ont binding verkeerende lijk van een onbekend man, naar gissing 40 jaar oud. Op hem werden geen papieren, doch wel een hor- logo en eenig geld gevonden. Men ver moedt, dat het een zwerver is, die reeds ge rui men tijd op deze plek in het roggeveld gelegen heeft. Woensdag omstreeks zes uren speelden drie kinderen, die op de Lijn- baans.gracht te Amsterdam wonen, op een zolderschuit, die vol zakken, gestapeld was. Bij tiet stoeien op het vaartuig bemerkte één. der kinderen boonen. Het drietal knab belde eenige boontjes op en speelde ver der, totdat zij zich niet. tekker begonnen te gevoelen. Lr. Kooistra, van het geva-i in kennis gesteld, constateerde vergiftigingsverschijn selen. Twee der kinderen konden, zich huis waarts begeven het derde werd naar heb WilhelmanagasJiuis vervoerd en aldaar op genomen. De toestand van het drietal is gelukkig niet ernstig. In verschillende kerken te Venlo werd'en herhaaldelijk offerbussen opengebroken en van haar inhoud beroofd. De politie plaatste volgens de „L. K.", in oen der kerken dag en nacht een vasten politiepost. Reeds veertien dagen was er gewaakt zonder succes, totdat Dinsdagmid dag om halftwee de dief op heeterdaad be trapt werd. Hij werd onmiddellijk in do Bt.- Nicolaaskerk, waar hij mét een breek ijzer aan de offerbus aan 't werken was, aangehouden en in arrest gesteld .Hij bleek te zijn een 17-jarige. Als medeplichtige werd door hem genoemd een 18-jarige. Zij bekenden de diefstallen te hebben gepleegd en tevens kwam uit, dat zij ook de dieven waren, die in den nacht van 29 op 30 No vember 1914 door inklimming door het dak de offerbus in de kapel te Genooi gelicht hadden. Het geld, dat zij stalen, besteed den zij voor snoeperij en sigaretten. Bei den zijn naar Roermond overgebracht. Welk een buit! Woensdag- nacht werd te Nieuwendam bij -en kruide nier J. v. Nek 'n ruit uit 't winkelraam ge sneden en zorgvuldig op de dorpsstr. onder 't raam 'n plaatsje gegeven. Vermist, doch teruggevonden werden een houten etaleer kaas en een flesch bessensap. l>e kaas had blijkbaar met een mes eon proefbehandc- Rng ondergaan. Voorts word nog terugge vonden een zuurtjesflesch, waaruit de in- Jhoud was verdwenen* Rusland torst den grootcn last alléén. Aan de „Daily Telegraph'' is uit Petro- grad geseind Onder de Russen worden klachten ver nomen, dat Rusland feitelijk alléén den grooten last van den o rlog moet torsen. Deze klachten worden niet alleen door de massa van het volk geuit, want de mili taire beoorcleelaar va-n den toestand in de „Roeski Inwalid", die ongetwijfeld nauwe betrekkingen onderhoudt met den genera- len staf, wees reeds voor de tweede maal in twee dagen op de tegenstelling tus- schen de verwoede slagen, welke in een twaalftal verschillende streken binnen de Russische grenzen geleverd worden, en de werkeloosheid, waartoe hot Britsche, Fransehe en Italiaansohe leger zich schij nen te bepalen. Zonder voor de juistheid van de ramingen te willen instaan, zegt hij, dat de vijand alleen reeds tusschen den Weiolisel en de Boeg over 20 leger corpsen ter sterkte van vermoedelijk 1.200.000 manschappen zon beschikken, dat is zooveel als er op het r-.Leele westelijke gevechtsterrein staan. In het westen schat'hij de sterkte der vijandelijke korpsen van 3 divisies op 40.000 man, op het Rus sisch gevechtsterrein zoowel de Duitsche als de Oostenrijksche korpsen op 30.000 man. Do Keizer cn Von Hindenburg in Posen. Het „Bosener Tagebl." schrijft over del jongste ontmoeting van keizer Wilhelm en veldmaarschalk von Hindenburg op het Pose- ner Slot. „Onze stad is qpnïeuw het fooneel van kew zcrlijke eerbewijzen en persoonlijke onder scheidingen van Hindenburg geweest Ook ditmaal werd de veldmaarschalk, die uit zijn' hoofdkwartier door don Keizer naar Posen.' was ontboden, door den monarch met zoo danige onderscheiding en vriendelijkheid or.t- yangen, dat onze legeraanvoerder ook zijn jongste verblyf alhier wel in dankbare her innering zal behouden. Hij werd bij zijn aankomst door een kei-, zerlijken auto van het slation gehaald en haar h$t keizerlijk slot gereden, waar hijj door den opperhofmaarschalk ontvangen en naar Z. M. geleid werd. Vervolgens nam hij deel aan het keizerlijk dejeuner, waarbij zoowel de Keizer als de Keizerin hun bij-, zond ere waardeering van Hindenburg's ar beid in vleiende bewoordingen te kennen gak; ven. De veldmaarschalk zag zich en hier in zal hg wel een bijzondere attentie mo gen zien dezelfde logeerkamers aangewe zen, die hij reeds gedurende den vorigén winter maandenlang bewoond had. en waan h£ de bevelen tot de meest belangrijke krijgsoperaties pp het Oostelijk oor'.ogstoc-, neel had gegeven. «r Het spreekt vanzelf, dat tijdens Hinden- burgs verblijf in onze stad een bespreking! van den oorlogstoestand met den Keizer heeft plaats gehad. Moeilijkheden bij Krupp? Uit Genève verneemt, in verband met een, steking bij Krupp, de „Daily Express," dat te Essen een belangrijke bijeenkomst plaats zou hebben gehad tusschen de directie der, Kruppfabriek en de arbeidersvert egenwoor- digers, om te nogen dit arbeidsgeschil op te lossen. Vóóraat de besprekingen geopend werden, waren beide partijen door do mili-i taire overheid gewaarschuwd, dat er krach-* tigo maatregelen genomen zouden worden, tenzij het conflict spoedig opgelost zou zijn. Direct en indirect zijn ongeveer 100,000 ■man bij het conflict betrokken. Een nauw keurig onderzoek van bun posities schijnt to hebben aangetoond, dat hun eischcn niet onrechtvaardig zijn, daar in de Krupponder- neming sedeit het uitbreken van den oorlog vele millioenen verdiend werden. Het resultaat van deze conferentie was, dat den werklieden door de directie de inwiL liging van een deel hunner eischen werd toe-, gezegd en een tijdelijke vrede werd gesloten. De werklieden waren echter nqg ontevre den en vele moeten de inrichting hebben verlaten, daar zrij niet in staat zijn langer de vermoeienissen van voortdurend werken te verdragen en verklaren liever kans te loo- pen, omi gedood te worden in de loopgrak ven, dan onder de tegenwoordige voorwaar den te Essen den arbeid voort te zetten. Enkele kleine gevallen van sabotage zou den reeds zijn gemeld en de algemeene stem ming moet z66 verbitterd zijn, dat de mili taire autoriteiten reeds een uitgebreide mi litaire bewaking organiseerden om oen sta king in het hartje van Duitschland 'te voor-, komen. „De N. Crt." vernam uit den mond van een harer lezers, die eerst Woensdagavond rechtstreeksch uit Essen hier te lande is teruggekeerd, dat er van eenige onrust of a.rbeidsbeweging in de werkplaatsen van del firrr.a Krupp geen sprake is. Alles is daar. in volle actie en normalen gang. Het be richt van do „Daily Express" zou dan een oorlogscanard geweest zijn. Een Internationaal Vredescongres» Uit Zürioh wordt aan de „Voss. Zlg." gemeld', dat- de commissie uit le Zwitsor- sohe „Vereeniging voor de bescherming van de beginselen voor een duurzaam vredesveidrag" op Zondag 18 Juli te Bern een vergadering heeft gehouden en het besluit heeft genomen ter regeling van een internationaal vredescongres, dat de openbare meening over de - waarde van te sluiten overeenkomsten zal toelichten en de neutrale staten in de gelegenheid zal stellen om ook hun belangen te ver dedigen en dat met hun wenschen reke ning zal worden gehouden. Do Voreeniging telt reeds meer datt" 30.000 leden.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2