Nederland en de Oorlog. X>oii<ïer<ïag 29 «Juli. A0. 1915. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieeie Kennisgevingen. UIT ONS LAND. Binnenland. PRIJS DEB ADYERTEOTIENi Van 1regain /1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Eleiae adfertentiSa «an 30 woorden 40 Cents oontant; elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incneseeren wordt ƒ0.05 berekend. Bewijsnummer 6 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per wee>. 2 f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. B 0.10. Franco per post 2 2» 1*65. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 12 dor Drankwet; Brongen tor algomeeno kennis, dat dooj II. J- J- VAN BENTEtl", wonend? te Leiden, pen verzoekschrift is ingediend, om vergunning voor den verkoop van sterkeu drank in hot kloin vcor gebruik ter laateo van verkoop alleon aan logeergasten in do benoden-zijlooaliteit van het perceel Nieuwe Beestenmarkt Nc 23. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJBELAAE. Burgemeester, TAN STELTEN, öeoretaria,- Leiden, 22 Juli 1915. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op do arlt 12 en 37 der Drankwet; Brengon ter algemeen© kennis, dat door JTJDITII FIELEilON. wonendo te Leiden, een vorzooksohrift is ingediend, om ver'of voor den vorkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plant-so van verkoop, in do winkel- localiteit van het poroeel Groenesteeg 38. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAE. Burgemeester, VAN STETJEN, Secretaris. Leiden, 21 Juli 1915. LEIDEN, 22 JULI. - Voor liet M. U. L. O.-examen te Utrecht slaag-don: J. J. va/n Dijk, J. W. cle Roon Hertogie en M. D. Schepper, al hier, allen voor diploma A. Do ,,Sts.-Crt." bevat de statuten van het Bestuurdersgenootsohap van Le-id- sche Middenstands-Vereeniigmgen Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Wie ringer waard door den lieer H. J. Barnouw, cand. tot den II. D. alhier. Het hoofd der Oranjeschool, de heer J. van den Berg Azn., te Alphen aan den Rijn, schrijft aan ,,De St." Maandag vervoegde zich bij mij aan de echool een heer, blijkbaar een Jood. Hij bood mij te koop aan een partij sponsen voor schoolgebruik. Een buitengewone aanbieding, sponsen van 80 voor 20 ets. 1 Alleen Ohr. scholen liet hij in dit voor- vecht deel en. Daarbij vertoonde hij een boekje met do naanen van zeer veel hoof den van Chr. scholen uit Leiden en de Rijnstreek, die belangrijke bestellingen bij hem hadden gedaan. Van 70 tot 100 stuks zelfs. Bij nader onderzoek: is mij geble ken, dat die bestellingen gefingeerd zijn en we hier dus te doen hebben met een bedrieger. Ieder zij gewaarsohuwd Plechtige Prijsuitdecling iii liet Collegie „St.-Willcbrord", te Katwijk-aan-den-Rijn. Gisteren had deze plechtigheid plaats. iViOor de eigenlijke prijsuitdeeling is op'go frioord: „Uit Vondel's Peter en Pauwels." (Voor de muziek zorgde de heer Corn. A. Bonten, organist te Leiden, leeraar aan het College. IJit dit werk van Vondel waren frag menten genomen. Het eerste gedeelte verplaatste ons in de Maniertjjnsche Gevangenis, waar Petrus en Eau lus hun zonden beweenden. Marcellus, Óen leerling van hen, wist tot in de cel door. te dringen, ontdeed hen van hun ketenen en ■wilde hen meevoeren uit de gevangenis. De apostelen waren hiertoe niet te bewegen; z\j wilden hun Meester volgen in den dood. Het tweede gedeelte liet zien "de smart van Titus en Marcellus, die van uit de verte getuigen waren van het geeselen der bemin de leermeesters. Daarna zagen wij Petrus en Paulus weer, omringd van soldaten en sprak Agrippa, opperste van Nero; het doodvonnis over beiden uit. In deze beide gedeelten voldeed ons "de keer P. Loeff, die don titelrol van Petrus vervulde, het meest. Het derde gedeelte, de Rei van Christenen, 'was door den heer Bonten verzorgd, voor zang en orkest. Mooi klonk in de volle re creatiezaal deze vlotte muziek. Dr. Jonk- bloet zegt in zijn „Geschiedenis der Nederl. Letterkunde", van dit werk van Vondel: „TVie ziet niet, dat dit stuk een verheerlijking beoogt der hoofdhelden van de Roomsche Kerk, vooral van Petrus, die bijzonder ge vierd wordt, maar wie zocht hier niet te vergeefs naar een treurspel...?" Bonten's muziek was ccn triomfeeren van de marte laren. Dirigent was de zeereerw. Pater Vine, van Spaendonck, die met kalme, vaste hand bc-t ^geheel leidde. Gedurende en na de prijsuitdeeling ver- jgastte liet orkest ons op eenige mooie num mers. Dezen middag verschafte ons veel genot. UIT ONZE STAD. LEIDSCHE BESTUUBDERSBOND. Opgave van de week van 5 tot 10 Juli. Totaal Ledental 17083 Workloozo lodon29 Aantal kinderen be neden. de 16 jaar 33 Loonverlies per week f 356.62 VorffOeding: v. d. Patroon f 3.— van bet Stounoomite 17.26 Uitkeering werkloozenkas 109.--. Loonverlies por weok Gedeeltelijk workloo zo leden 194 Aantal minder werk uren por week 2455 Aantal kinderen be noden de 16 jaar 319 Loonverlies per week f 413.46 Vergoeding v. d. Patroon f van bet Steunoomité 19.35 Ditkeering werkloozonkas 178.46 197.81 Loonverlies per we He r~ Aantal onder de wapenen M. 263 x) Aantal kinderen be neden de 16 jaar 289 Loonverlies per woek f 3239.05 Yorgoeding v. d. Patroon f 291.023 van het Rijk 993.16 Steuncomité 10.66 r 1294.8 Loonvorlioa per woek Totaal loonverlies per week, waarbij betrok- - 1944.22 ken loden f 2387.245 J) Dit getal wordt gevormd doon Gehuwden cn kostwinners, welke vergoeding ontvangen120 Werkzaam bij Gomeente, Bijk en Spoorwog- Maatsohappijen 36 Ongobnwden, welke geen vergoeding en geen loon ontvangen - 107 ïotaal... 263 DE UITOEFENING DER HARINGVANGST. Uit -Katwijk aan Zee schrijft men ons i Nu met het binnenkomen van meerdere loggers, ook verschillende bijzonderheden omtrent de op zee vertoevende vissohers worden vernomen, achten wij het niet van belang ontbloot iets naders omtrent de uitoefening vair de haringvisscherij mede te deelen, vooral nu onder den invloed van de buitengewone tij dsomsta-ndigheden dit bedrijf meer dan ooit onze belangstel ling vraagt. Het is niet zoozeer over de vangsten, dat wij thans wenschen te schrijven, doch in hoofdzaak over de houding, die door oorlogvoerende partijen tegenover onze vissohers wordt aangenomen. De schippers en matrozen, die wij hieromtrent om in lichtingen verzochten, gaven vrijwel over eenstemmend als hun oordeel te kennen, d'at deze steeds een uiterst welwillende was. Zij noemden enkele gevallen, waar bij dit niet zoo wasmaar terstond dient hieraan toegevoegd, dat in zoo'n geval de schipper zelf de schuldige was. Een gezagvoerder toch van een visschers- vaartuig dient te weten, dat hij verplicht is, al is het dan beleefdheidshalve, voor een oorlogsschip te groeten, van welke nationaliteit het ook zij. Op onze vraag of de vissohers ook hin der van duikbooten ondervonden hadden, antwoordden onze zegslieden ontkennend. Integendeel noemden zij een geval van een ontmoeting van een Katwijksehen log ger met een duikboot. Na een kort on derzoek aan boord van het vis9chersvaar- tuig, had de bemanning van de duikboot al spoedig cle zekerheid, dat het schip met geen andere bedoelingen naar zee was uitgezonden, dan om de haringvisséherij uit te oefenen. Terwijl de schipper van den logger aan de bemanning van de duikboot haring ten geschenke gaf, ontving hij als bewijs van wederkeerige vriendschap verschillende versnaperingen, die aan boord van een logger geen dagelijksche kosi. zijn. Ook het mijnengevaar hebben wij nog ter sprake gebracht. Voor zoover de vis sohers zich herinneren konden, hadden zij gedurende de reis geen enkele mijn ge zien. Dit laatste vooral stemde -ons zeer dank baar, want het gevaar voor drijvende mij nen kan de grootste aanleiding zijn, dat do visscherij stagnatie zou ondervinden. Het opbrengen van eon onschuldig vis- flohersvaartuig naar de een of andere ha ven moge hinderlijk of schadelijk zijn, de visscherij zal hiervoor in haar geheel niet onderbroken worden. Het geval van den over stoomden logger ,,K. W. 1-17" kan als op zichzelf staande beschouwd worden. Hoe diep treurig dergelijke ongelukken ook mogo zijn, dit gevaar zal blijven bestaan, ook al is de oorlog ten einde. Wöj hebben het hiertoe getrouw weer gegeven, hetgeen wij uit den mond der visschers vernamen. Laten wij hopen, dat de berichten uit zee even geruststel lend blijven luiden ah hetgeen wij tot hiertoe opteekenden. INLANDSCHE TARWE. Aan den Minister van Landbouw is het volgende adres gezonden De firma Gebrs. Hoefnagels, graanhan del te Nijmegen, neemt de vrijheid het na volgende onder d/e aandacht van Uwe Excellentie te brengen: Dat genoemde firma sedert meer dan 50 jaTen handel drijft in inlandsche tarwe dat zij deze koopt direct van de landbou wers d'at zij thans nog eigenares is van een groote partijdat zij deze tarwe verkoopt tegen prijzen', waarvoor ook Regeerings- fcarwe verkocht wordtdat de handel in in- lmudsoho tarwe zoo goed als geheel stil ligt, door den Regeeringsmaiatregol van het „goedkoop, ongebuild tarwemeel cn brood", doordat zoowel vermogenden als onvermogenden gebruik maken van liet „goedkoop Reg.-tarwebrood", waardoor do bakkerij zoo goed als geen inlandsche tar we meer gebruiken kandat rij meent, dat het geenszins in do bedoeling van Uwe Excellentie kan gelegen hobben den han del in (inlandsche tarwe te verlammen dat door dezen toestand ook de landbou wer getroffen, wordt. Reden, waarom zij Uwe Excellentie in overweging geeft, maatregelen te treffen, dat gemeentebesturen zoowel van de Re- goerdng buitenlandsche tarwe, als van de handelaars inlandsche tarwe kunnen be trekken 'dat de prijzen .waarvoor van han delaars inlandsche tarwe gekocht kan wor- den^niet hooger mogen zijn dan de prijzen, waarvoor de Regeering haar tarwe distri bueert dat aan gemeenten, die inland- sohe tarwe van de 'handelaren koopen, ook het eventueel geldelijk verlies, geleden d'oor den Regeeringsniaabregel van het 'goedkoop ongebuild tarwemeel en brood", uit de Rijksschatbist vergoed wordt. OPENBARE BIJEENKOMST VERBODEN. Door den predikant der Ned.-Herv. Gem. te Gennep, ds. J. W. Kruyt, was een bij eenkomst in het kerkgebouw op nader te bepalen datum, behoudens goedkeuring door de militaire overheid, aangekondigd, ten einde daarin de rede, op 6 Juni j.l. te Eindhoven gehouden door ds. De Ligt, pred. te Nunen-Geldrop, en welke diens verbanning uit het in staat van beleg ver- keerendc gebied ten gevolge had, te behan delen, reep. te verklaren. Van den commandant van het veldleger, gen. Buklmann, werd1 iintusseben1 de mede- d'eeling ontvangen, dat de behandeling van dit onderwerp in een openbare bijeenkomst niet kan worden toegestaan. OPLEIDING VERLOFSOFFICIEREN. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft, volgens „De Avondpost", ter kennis gebracht, dat zich dagelijks dienst plichtige sergeanten van militie en land weer tot. den Minister van Oorlog, den op perbevelhebber of den inspecteur der in fanterie wenden, met hot verzoek om een opleiding aian 'n vaandriigscursus te mogen volgen hoewel zij door de betrokken com mandanten voor een dergel ijken oursus reeds waren opgegeven. Het groot aantal aamdidaten vooral uit d:e militie voor een opleiding aan een vaandrigs-cursus maakt het niet doenlijk allien even spoedig aan de opleiding te doen deelnemen. Ten einde nu het aantal verzoekschriften te doen vermiinderen, zullen de sergeanten, die reedis door hun commandanten waren in aanmerking gebracht tot het volgen van een vaaudrigs-oiirsus, welke opgavo belang hebbenden niet bekend was, indien zij geheel voldoen aan do eisohen met dit feit in kennis moeten worden gesteld en hun moet word'cn medegedeeld, dat ieder zijn beurt voor plaatsing bij die opleiding behoort af te wachten. MAXIMUM-KAASPRÏJS. DB NEDERL. DOORVOERHANDEL". Von Wiegand, de correspondent van dé „New-York World', seint aan zijn bla/J, dat talrijke vertegenwoordigers van Amerikaan- scho fabrikanten en import-huizen te Berlijn het leven van Gerard on den consul-géneraal Hey moeilijk: maken door hun verzoek 'om de groote hoeveelheden goederen uit Duitschland, welke in Rotterdam liggen, té n;ogen verzenden. DUITSCHE INDRUK .VAN NEDERLAND. In het „Berl. Tagebl." schrijft W. Fred een brief, waarin hjj zijn ervaringen en indrukken in 's-Gravenhage en Schevenin- gen mededeelt. Ook in dit land heeft schr. overal 'de grijs-groene soldaten gezien, jjiaar „men leeft er goed van in Neutralië"; men eet wit, los-gebakken brood in velerlei vorml en leidt een luchthartiger leven." Toch or- kc-nt schr.: „Het land draagt zijn deel in het lot van de wereld met een ernst, welke tot succes jieeft geleid; het is niet slechts passief, maar ook onzijdig, door zijn vrucht bare pogingen om1 dat te blijven. In deze omstandigheden een plicht te hebben ont dekt en dien vervuld te hobben, is de ver dienste van dit land." Over de stemming hier ten opzichte van Duitschland is schr. nogal tevreden. „Het ergste, wat men kon overkomen, is koele hoffelijkheid, die zwijgt. Men kan zwijgen over gemis aan tact bij enkelen, ook in het openbaar. Overigens echter, vind ik, ook in de pers, welke met een enkele uitzondering, mij zeer goed toeschijnt, niet een zich voe gen bij de partij, van Duitschland, dat zou, naar wij moeten zeggen ook geen onzijdigheid zijn maar toch oen poging on: den toestand te begrijpen en de waar heid te vernemen." UITVOER VAN AARDAPPELEN. In den IJpolder worden de aardappelen bij honderden hectoliters opgekocht voor den uitvoer naar Duitschland. De prijzen zijn reeds tot f5 a f 6 per H.L. gestegen. Naar aanleiding van de buitengewone stij ging van de prijzen der aardappelen heeft de Rotterdamscke Combinatie in de aardap pelen-, groenten- en fruithandel .telegrafisch den Minister van Landbouw verzocht, den uitvoer van aardappelen stop .te deen zetten. BROOD- EN MEELPRIJZEN. Do Minister van Landbouw, enz heeft den maximum-kaas prijs voor binnenland :ch ver bruik vcor Leidscke en voor Deift che ko- rrsjnekaas gedurende Juli bepaald: voor den verkoop in het groot f:33 per 50 K.G., voor den verkoop in het klein 50 cents per 1/2 K.G. Door den Minister van Landbouw is d.d. 21 dezer tot de burgemeesters de volgende circulaire gericht: Ik heb de eer u te berichten, dat, met ingang van 26 Juli a.s., in afwijking van voorgaande regelingen, door mij is besloten: lo. den prijs van tarwebloem (gebuild inlandsch uitsluitend één soort) te stellen op f20.75 per 100 K.G.; 2o. den prijs van tarwemeel (ongebuild) te stellen op f 17.50 per 100 K.G.; 3o. dat de onder lo. en 2o. vastgestelde prijzen zijn netto, contant af fabriek; molen of magazijn voor bakkers en derge lijke verbruikers en "dat aan tusschenper- sonen op verzoek een reductie mOet worden toegekend, als is aangegeven in mijn cirou- laire van 23 Maart j.l., No. 12001/6; 4o. den maximum-prijs voor brood vast te stellen per K.G. contant, afgehaald nan bakkerij of winkel, voor gebuild tarwe- waterbrood 24 cents; gebuild .tarwe-waier- brood, gebakken onder rabbinaal toezicht, 25 cents; de prijzen van andere soorten ge build tarwebrood naar evenreoigheid; onge build tarwebrood (bruinbroocl) op 20Vb cent. VERBANNING Ds. DE LIGT. Op de vraag van het classicaal bestuur van Eindhoven aan den commandant van hot veldleger, op grond Van welke uitlatingen van ds. De Ligt deze uit het in staat.van beleg verkeerend gebied ten Z. van de Waal verbannen werd, heeft de commandant ge antwoord, dat hij krachtens artikel 33 "der wet van 23 Mei 1899, „Staatsblad" no. 128, aan ds. De Ligt' het verblijf in het in staat van beleg verkeerend deel van het onder zijn g'ezag gesteld gebied heeft -ontzegd, op grond van een tegen hem opgemaakt ambtseedig proces-verbaal, b'ctreffendo de preek, ge houden te Eindhoven op 6 Juni 1915. Het classicaal bestuur heeft zioh nu op nieuw tot den commandant gewend met de zelfde vragen, n.l. of aanleiding tot liet uit- zettingsbeyel gegeven is door slechts énkele uitdrukkingen in de preek en zoo ja, welke deze uitdrukkingen waren, of door de ge- heele strekking van de preek, en zoo ja, Welke deze geacht werd te zrjn. Een ver-wijzing naar de in druk' verschenen preek, acht het bestuur niet voldoende, om dat daarin de rede vrijwel is weergegeven. Het classicaal bestuur doet deze vragen, tin eerste, omdat het uitzcttingsbevel zoo diep ingrijpend is geweest io de bes'aande vrijheid des woords op de kansels der Ned.- Herv. Kerk, en ten tweede, om te kunnen beoordeel en. of en hoedanig ook langs kerk- rechtelijken vreg ten opzichte van ds. De Ligt moet worden opgetreden. Men meldt nit Utrecht omtrent da Synode der Christ. Geret Kerk: De Synode werd aangenaam verrast, toen 'ongedacht de veldprediker ds. Janssen, pre dikant der Christ.-Geref. gemeente te Lei den, haar eenige oogenblikken bezocht. Ja ren lang afgevaardigde ter Synode, was hij Hu, in een vergadering voor militaire zaken te Utrecht afgevaardigd, nog juist in de ge legenheid even de Synode ti begroeten. Na .een zeer kort vertoef waarbij de voorzitter, der Synode den veldprediker rjjke wenachen toesprak, die door hem kort werden beant woord. verliet de veldprediker de Synode, die hem bij zijn scheiden Ps. 134 8 toe zong. De Algemeene Synode der Ned.-Herv. Kerk, in Den Haag bijeengekomen, heeft benoemd tót president ds. H. A. Leenmana, te Iiarlingen; tot vice-president dr. G. J. IV'eyland, te Veere, en tot secretaris van den vice-pfesident, ds. F. Tatomens, te Zui ibroek. In de zitting van den Amsterdamscheo P>aad, onder voorzitterschap van den burge meester, herinnerde deze er aan, dat het wetsontwerp is ingediend betreffende den houw van een nieuwen schutsluis te IJmui- Üen en betreffende de onteigening van gron den ten behoeve van 'dezen bouw. Spreker noemde dit een voor Amsterdam zeer belangrijke gebeurtenis; te meer, omdat de Gemeenteraad op 28 Januari 1914 heeft besloten om zeer diepi in de gemeentekas to grijpen, ten einde dezen bouw mogelijk te maken, en op 29 Juli zijn goedkeuring er aan heeft gehecht, dat Amsterdam zich nog gr(Ootere geldelijke offers zal getroosten, opr dat de afmetingen van dezen sluis grootêr zullen worden dan volgens de oorspronkelijke plannen. Dat laatste besluit heeft de Raad. genomen twee dagen vóór de algemeene mo bilisatie in Nederland was afgekomen. Dat niettegenstaande de sindsdien zoo veel ver anderde omstandigheden en de geheel gewij zigde positie van Nederland de Regeering toch het wetsontwerp heeft ingediend, noem de spreker een hoopvol en dankbaar stem mend verschijnsel, omdat toch de Regeering daarbij ook bewogen werd. door de teeke nen van bloei en levenskracht van den handel ©n de scheepvaart der hoofdstad. (Api- p I a u s). - „Het Volk" meldt, dat de Soc.-Delü, Kamerfractie, op uitdrukkelijk verlangen van mr. Tr.oelstra, een nieuwen voorzitter, heeft benoemd. Als zoodanig werd gekozen de heer J. H. Schaper, tot heden tweede voorzitter der fra'ctie. De heer Schaper heeft de benoeming aan genomen met dien verstande, dat hij, evenals da geheele fractie, deze beschouwt als een tijdelijke, namelijk tol de afgetreden voor zitter wederom beschikbaar is. Tot tweeden voorzitter werd 'de heet H. Spiekman gekozen. Opgericht is de Rotterdaansche Vrou welijke Studenten-Vereeniging, waarvan het bestuur is samengesteld als volgti mej. J. S. E. Catz, presidente; mej. C. B. Knottne- rus, secretares, en mej. S. B. A. T. Prins, penningmeesteres. Voor de benoeming van een direct&ut van de gasfabriek, de drinkwaterleiding eh het electriciteitebedrijf te Schiedam, worden door B. en ff. den Raad aanbeyolen dö heeren: lo. W. K. M. de Kat, directeur van de gasfabriek en het eectriciteitsbedrijf te Alkmaar; 2o. W. J. Kalis, directeur van de gasfabriek, de drinkwaterleiding en het eleo- trieiteitsbedrijf te Vlaardingen. Bedankt is voor hot beroep naar de Gerei. Gem. te Borsele en te Kampen, door ds. G. van Reenen, te Opheusden. Eindexamen H. B. S. 5-jarigen cursus, te 's-Gravenhage afgenomen (derde commis sie. Geslaagd: J. L. H. A. Antoni. L. van Meurs, C. den Haan, P. P. V. Peerehoom, B. Raden Mas Hirawan, A. G. van den Berch van Heemstede. B. van Noort, B. K. Roem, O. F. Pahud de Mortanges, W. P. Rooden- burg, A. Visser, P. van Ginkel, Th. G. R. Hoedt, A. N. P. do Wit, J. G. Boon van Ochsee, M. D. C. Sandberg, J. B. Snethtage, J. H. Boon van Ochsee, J. P. de Brabander, R. Prinsen, Th. M. J. C. Raming. Met ingang van 16 Augustus is be noemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Meppol, de heer N. J. Ru- walda, thans in gelijke betrekking te Velp. Ged. Staten van Overijsel hebben het besluit genomen slechts bij hooge uitzonde ring verlof te verleenen aan onderwijzers, om zitting te nemen als lid van de Provin ciale Staten. Het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers-Genootschap heeft zich per adres gewend tot de Prov. Staten dier pro vincie met het verzoek hun invloed op liet college van Ged. Staten aan te wenden, op dat bedoeld besluit niet zal blijven gehand haafd. Als gronden voert het hoofdbestuur aan, dat door het besluit van Gedeputeerden de kiezers in hun keuze beperkt en de on derwijzers in hun rechten als staatsburgers verkort zouden worden.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1