De Europeesche Oorlog. Tweede Kamer. FEUILLETON. BB KIKITOÜBCH. den gesneuvelde. Het doodgraverspersoneel bestaat voornamelijk uit soldaten. Elk van de ffemeenchappelgke graven wordt afgeteekend op het plan naar grootte en ligging. Een opzichter jnefc een lijst staat aan de versche graven en schrijft de namen op in de volgorde^ waarin de lichajnen worr den begraven. Op den Junidag, waarop ik het kerkhof bezocht, was het ondraaglijk heet. De pas- geplante bloemen op de graven lieten haar verlepte koppen hangen. Een zoetelijke reuk streek over den gelen heuvel. In een langen kuil stond kist naast kist. De kluiten vielen donderend op het dunne hout. Eten kist stond ter zijde bij 'de heg. Ik ging naar deze kist en las het opschrift: Landweerman L. uit Murgtal in Schwarz- wald, gestorven in den jongsten nacht in het hospitaal van A. Mijn gedachten gingen naar die bekende plaats. Waarom- stond de kist hier terzijde? Ik vroeg er naar. O, er was niets bijzonders mee! De doode was in de schaduw van de heg gezet en daar was hij vergeten. Het ging er warm toe op dit kerkhof in de dagen van den slag om den Loretto. De opzichter zond nu twee man, die den vergeten doode naar het nieuwe graf droe gen. Hij werd naast zijn dooden kameraad geplaatst, wiens kist juist nog door de aarde zichtbaar was. Ik zal deze doodenrq nooit vergeten. Men zet namelijk do kisten hoofd aan voet en voet aan hoofd. Zoo spaart inen ruimte. .Verder vertelt dezelfde oorlogscorrespon dent nog de volgende geschiedenis: Zij hadden de eerste loopgraaf verloren, maar de tweede hielden zij. Tusschen de eerste en tweede loopgraaf was de vrijwil liger O. gesneuveld. Zijn schoolkameraad W. kon zijn stoffelijk overschot tusschen de zandzakken door zien liggen. Drie 'dagen dacht hij na wat hij, doen kon. Eindelijk vroeg hij den kapitein oral verlof en kroop naar voren. Het was na middernacht en er viel een zachte regen. De Franschen lagen op niet meer dan 40 pas afstands. De vrij williger kwam uit de loopgraaf en kroop langzaam door het gras. Eens moest hij een halfuur in een granaatgat wachten. Onop houdelijk lichtten de valschermrequetlen van de Franschen. Eindelijk was hij er. Hij nam van den dcode weg, wat deze bezeten had, stak het bij zich en toen ging hij, aan heb werk. Mee terugnemen kon hij den doode niet. Hiji moest hem hier tusschen de loopgraven be graven. Met spade en hand grcef hij een gat in de aarde. Steeds weer werd hij gestoord door het sohelle licht van de requetten. Duitsche en Fransche granaten ontmoetten elkaar boven zijn hoofd. Tweemaal moest hij zichzelf in het graf verschuilen. Eindelijk was het diep genoeg. Hij legde den dooden vriend in de aarde, bidden kon hij niet; maar een oogenblik zat hij heel stil. Toen wierp hij het graf weer dicht. De aarde was nat. Het duurde lang, tot een lagen grafheuvel overbleef. De vrijwilliger! stampte dezen te zamen tot er bijna niets van te zien was. Toen trok hij een graszode uit den grond en legde die op het graf. Vervolgens kroop hij naar de stelling terug. KORTE BERICHTEN. Uit Sofia moet, volgens een telegram uit Boedapest aan „De Tijd", bericht ontvangen zijn, dat generaal Kaulbftrs, die met een zen ding van den Russischen Tsaar naar koning Nikita' van Montenegro vertrokken is, aan dezen zal doen weten, dab Skoetari onver wijld moet worden c-ntruimd, daar Italië dezen eiscli bij de Entente-mogendhelen zou hebben ingediend. schoten of afgemaakt met de bajonet. Som. migen hadden wel twintig wonde.n Er zijn foto's van deze wreedheden genomen. Prins Louis Napoleon, die tot dusver dg functie bekleedde van luitenant-generaal bi) bet Russische leger, is, naar do Fransche bladen melden, toegevoegd aan den staf van den Koning van Italië, van wien hij een volle neef js. if In het Eugelsc-he Lagerhuis constateerde Asquith, dat 'het totaal der verliezen, doon de marine-troepen 'en het leger te land by de Dardanellen 'geleden, bedraagt: gesneur veld 80S4 -officieren en manschappen; géi wond 26,814 man, vermist 7636 man. p Duitsche bladen Vernemen uit Kopenha gen, dat te Riga alle fabrieken, die voor den Staat werken, gesloten en ontruimd zijn. De machines en de werklieden zqn naar Moskou overgebracht. De koning van Italië heeft de orde vah| Annunziata toegekend aan den PriDs van* .Wales bg gelegenheid van diens 21 sten ver jaardag. In de te Brussel verschijnende „Echo da la Presse" vindt men een officieeie tegen spraak van het bericht, dat mevr. Carton de Wiart, de echtgenoote van den Belgi schen minister van justitie, op vrije voeten zon zijn gesteld. Zij ondergaat de straf, haar opgelegd Wegens het onderhouden van briefwisseling mot Havre, in ©en vrouwen gevangenis bij Berlijn. Een medewerker van de „Matin" heeft Sembat, den 'socialistischen Franschen mi nister van openbare werken, geïnterviewd over de steenkoolvoorraad in Frankrijk. De Minister heeft 'gezegd, dat voor het oogen blik minder de hoeveelheid dan de prijs van de kolen de Regeering bezig houdt. De prijs is gestegen ten gevolge van de groote bestellingen, door Engeland gedaan, ea niet minder door de hooge transportkosten. De opbrengst van de Fransche mijnen wordt voor het grootste deel, verbruikt doo- de spoorwegen en de muniteifabriekOn. E" is een commissie benoemd om de mijnen te adviseeren welke bestellingen er, in 's lands belang, het eerst dienen te worden uitge voerd. Er zijn maatregelen genomen 0111 in do behoeften van Parijs te voorzien en da Rogeering zal er op letten, dat de kolen- prijzen niet 'buitensporig worden. if Bij Kon. besluit is Barzilai tot Italia-ansch minister zonder portefeuille benoemd. Uit Coblenz wordt gemold: Door den commandeerenden geneiaal van het YlIIste legerkorps word v-erbodten aan j eugdi-go perscmen beneden 16 jaren lucifers, vuurwerk, sigaren, sigaretten en tabaik tö verkoopen of h-un zonder toezicht in gebruik to geven. Onder het verbod valt ook do "verkoop door middel van automa ten. Overtreding wordt met ten hoogste een jaar gevangenis bestraft. De Duitsohers hebben, zoo deelt „Do Vlaamsehe Stem" mede over de Leve tus schen Gent en Kortrijk vijf groote bruggen laten bouwenéén dezer ligt te St.-Denys Westrem. Een Exchange'-telegram uit Athene meldt, dat volgens berichten uit goede bron te Varna" do Duitsche duikboot „U 51" dn dlo Zwarte Zee door Russische schepen in den' grond is geboord. FAILLISSEMENTEN. te lijf ging en daarmede een steek in den rug en een in een schouder toebracht. De winkelier, die wel ernstig, maar niet le vensgevaarlijk gewond is, wordt thuis ver pleegd. De dader is aangehouden. Men brengt zijn aanslag op den manufacturier in verband met het feit, dat zijn steunkaart is ingetrokken vanwege het Steuncomité, met welk oomité de monufacturier voeling heeft. De „Limb. Kr." meldt uit Eys- den: Het gehucht Oost. was Vrijdagnamid dag het toonocl van een droevige gebeur tenis. Een persoon, geboortig uit Keer, had te veel aan Bacchus geofferd en maak te het den menschen erg lastig. Na in het café V. den boel op stelten gezet te hebben, zwaaide hij naar het café der wed. Wolfs. Hier was niemand in huis als de oude moe der en haar dochter. Spoedig begonnen ook hier het getier en de baldadigheden. Ten laatste deed hij met een geopend zak mes een slag naar de dochter. Do moeder, dit ziende, sloeg van schrik tegen den grond en was na- eenige minuten een lijk. Do dronkaard, door inmiddels toegescho ten familie en buren op hardhandige wijze aan de deur ge-zet, koerste naar Maarland. Bij den overweg aldaar wierp hij zijn rij wiel midden op het. spoor en wilde weer te rug naar Oost, Spoedig evenwel was hij in handen dér in tusschen gewaarschuwde marechaussees die hem geboeid naar de ka- zerno brachten. De R.-K. kerk te Vinkeveen, die bij den storm op 28 December j.l. haar fraaien toorn moest missen, zal spoedig weer in het bezat van een dergelijk sieraad zdjn. Hoewel men gehoopt had, dat het om vangrijke werk vóór 15 Augustus gereed zou zijn, alsdan pastoor Wening zijn 25-ja rig priesterjubileum viert, zal het nog wel iets langer duren vóór de, mijlen ver in den omtrek zichtbare, toren geheel herbouwd zal zijn. De nieuwe toren zal 25 meter hoog worden, d. i. elf meter korter dan de ver nielde. De weder-opbouw geschiedt voor rekening van de kerk. („Hbld.") Middensftandskrediet. Een wetsontwerp ia ingediend, strekken de om de subsidicn in verband met het mid* denstandskrediet to verhoogen met 45,000 en mitsdien te brengen op 55,000. De Minister van Landbouw, -ijverheid en Haudel licht dit voorstel uitvoerig toe. Hij wijst er op, dat reeds geruimen tijd het middensstandskrediet door de Regeering op bescheiden wijze door het toekennen van subsidiën is bevorderd. De aanvragen om subsidie overtroffen echter in de laatste jaren telkens aanmer kelijk het op de begrooting uitgetrokken bedrag van f 10,000, en duidelijk bleek, dat-, wilde men het middenstandscrediet goecl op de been helpen, een krachtiger finan- cieele steun van Rijkswege noodig was. Met dien krachtiger steun van Rijkswege moest echter, naar het oordeel Van de bei de laatste ambtsvoorgangers van den Mi nister, gepaard gaan een betere organisa tie van he-t middenstandskrediet naar aan leiding van het door de Commissie voor de Middenstandsenquête uit tc brengen rap port. Toen de oorlog uitbrak, was dit rapport nog niet uitgebracht, het bleek echter niet mogelijk daarop langer te wachten, aan gezien de ingetreden economische crisis on verwijlde actie op het gebied van het mid- demtandscrediet noodzakelijk maakte. On der leiding van den voorzitter van de Com missie voor do Middenstandsenquête wer den dan ook ten spoedigste op uitgebreide schaal maatregelen genomen, om dit kre diet uit te breiden en op beteren grondslag te vestigen. Terwijl de oprichting van plaatselijke Banken zooveel mogelijk werd bevorderd, kwam als middelpunt van actie voor het gehecle middenstandskrediet dj Alg. Ned. Centrale Midclenstandskrediet bank tot stand, bij welker oprichting ook de Regeering, do Nederlandsche Bank en do Vereeniging voor den Geldhandel steun verleenden. De steun der Regeering be stond, bohalve in hulp bij de propaganda, hierin, dat op 15 Augustus j.l. uoor den ambtsvoorganger van den tegenwooroigen Minister werd toegezegd, dat het Rijk zou garandeeren de helft van het verlies, dat mocht overblijven nadat de schulden der Bank waren verhaald op he-t niet gestorte deel van het aandeelenkapitaal en op het bedrag van 20 pCt. der verleende kre^eten waarvoor de ki'eu^etnemers aansprakelijk zouden zijn. Het is te bedoeling, dat die Bank een vereenigingspunt voor de verschillende hier to lande be-staande centrale midden- standscredietbanken zal vormen en de cen trale der centrales zal zijn. De Algemeene Bank zal voor de ver schillende centrales haar tusschenkomst tot het beleggen of tot het verkrijgen van gel den op de geldma-rkt verleenen. Daarnaast zal zij een cont-róle- en propaganda-msti- tuut zijn. Ter bestrijding der kosten hiervan stelt de Minister voor het subsidie van f 10,0C0 met 40,000 te verhoogen. Uit het voorstellen van dit subsidie wenscht de Minister niet te zien -afgeleid1, dat het zijn bedoeling zou snjh ook voortaan geregeld een zoo hoog bcclrag als subsidie uit te trekken. Naar zijn meening behoort een instelling als deze op den duur haar eigen kosten in hoofdzaak te kunnen dek ken. Om op gang te komen, zijn echter groote uitgaven noodig, waartegenover geen voldoende inkomsten staan. Een gezonde organisatie van liet mid- denstanclscredietwezen brengt mede, dat de verschillende kredietbanken zich op een commercieel standpunt stellen en alleen krediet geven, wanneer dcK>r de krediet nemers genoegzame' zekerheid wordt ver strekt. Er zijn echter talrijke gevallen, dat, wan neer men den persoon van den kredietne mer en den toestand van zijn zaken in aan merking neemt, een geldgever gerustelijk de gevraagde lesning zou kunnen toestaan, doch dat deze subjectieve gerustheid niet op voldoende objectieve grohdslagen voor een commercieel beheerde kredietbank kan worden bewezen, terwijl er geen personen als borgen be-schikbaar zijn, of de krediet bank met eèn borgtocht geen genoegen noomt, omdat de kredieten, die aange vraagd worden, zich tot een betrekkelijk kleinen kring van personen beperken en men allicht onderlinge borgstelling zou gaan krijgen. Voor dergelijke gevallen is het wensche- lijk, dat een vorm wordt gevonden, die het den kredietbanken mogelijk maakt met gerustheid het gevraagde c-rediet te verlee nen, en daartoe is door vertegenwoordigers van de meeste middenstandskredietbanken hier te lande een algemeene borgmaatschap pij voor den middenstand opgericht. Die borgmaatschappij zal zich tegen genot van een premie borg 3tellen voor kredietne mers tegenover do middenstandskrediet- banken. Zij zal tot die borgstelling ec.tter niet overgaan dan nadat haar uit boeken onderzoek ia gebleken, dat de toestand van de zaak van den kredietnemer voldoende aanleiding geeft om voor hem borg te staan. In den aanvang wenscht de Minister aan deze borgmaatschappij eeriïge nulp van Regeeringswege tc verschaffen en haar voorloopig een subsidie van f 5000 toe te kennen. Nieuwe werken te IJmuiden. De Regeering heeft den bouw voorge- steld van een nieuwe sluis te IJmuiden, waarvan do kosten op 14i millioen gulden worden geraamd, terwijl de weaken ten dienste der defensie op 6 millioen gulden geschat worden. SCHRIJVERS van Ingezonden Stukkon moe- ten Naam en Adres aan de Redactie be* kend maken. Ongeteekende Stukken worden terzijde gelegd. X De Strijd in het Oosten. De Duitsche troepen namen Toekkaem en Siuxt, "Wida-u werd bezet. Tusschen :1e Pisa en de Skrwa ontruim den de Russen de herhaaldelijk doorbro ken stellingen en trokken op de Naref terug. Het leger van generaal Gallwitz rukte verder vooruit en staat thans met aUe afdeel ingen aan de Naref linie, ten Z.W. van Ostrolenka en Nowogeorgief. De Russen trokken den Naref reeds over. Het aantal gevangenen bedraagt reeds 101 officieren, 29.760 man. Ook in Polen, tusschen den Weichsel en de Pilitza, trekken de Russen naar het oosten terug. De Duitsche troepen en de korpsen on der bevel van veldmaarschalk Von Arz maakten van 16 tot 18 Juli 16.2:0 man ge vangen en namen 23 machinegeweren. Amerika en Diiitscliland. Uit Washington meldt Reuter ons Het verzoek van den Duitschen ambas sadeur Bernstorff aan de Vereenigde Sta ten om bemiddelend op te treden bij En geland ter zake van den zee-oorlog, is koel ontvangen. Lansing, secretaris van buitenlandsche zaken, beschouwt het als een poging om de „Lusitania"-kwestie op den achtergrond te dringen en den indruk te vestigen, dat de ijselijke wandaad een zaak van gering belang is, vergeleken bij de Engelsche blokkade-method es Volgens mededeelingen uit zeer officieeie bron is geenszins te verwachten, da-t pre sident Wilson in de val loopt. Wanneer Duitsohland formeele voorstellen te doen heeft., zal Wilson ze overbrengen, daar de Vereenigde Staten den verbindingsschakel vormen tusschen Engeland en Duitsch- land. Verder echter zal de president niets doen. De verontwaardiging, die "in Amerika is opgewekt door de poging om het schip van de Cimardiinie „Orduna", met 227 passagiers, onder wie Amerikanen, te tor- pedeeren, wordt nog versterkt door het feit, dat aan deze daad geen waarschuwing is voorafgegaan, evenals bij de ,,Lusita- nia". Bovendien was het schip op weg naar Amerika, zoodat zelfs verontschul digingen, waarmede getracht werd het doen zinken van de ,,Lusitania" te recht vaardigen, in dit geval niet kunnen gelden. De bladen verklaren, dat Duitsohland opnieuw getoond heeft de bedoeling te koesteren, geen rekening te houden met dë beperkingen, die zoowel door de in ternationale wetten als door overwegin gen van menschelijkheid w. u-den voorge schreven. Duitschland heeft het hierdoor den president onmogelijk gemaakt lankmoedig te handelen of zwakheid to toonen. Begrafenissen. De oorlogscorrespondent van de „Vor- warts" in het Westen schrijft over begrafe nissen, die hij achter het front heeft gezien. Op het kerkhof te Lens, zoo vertelt hij, liggen bijna alleen Badensche soldaten be graven. Alle jonge bc-omen van dit kerkhof zijn uit Baden afkomstig. Het land is een hectare groot, is door een vrijwilligen hoofdei ij ken omslag van het heele Badensche korps gekocht kunnen worden. Ieder, man heeft 6 Pfenning betaald. Geen steen, geen stuk hout is gerequireerd. Alles is voor con tant geld bij de Franschen gekocht. In de harde dagen van den s'ag bij Atrecht heerschte op dit kerkhof dag en nacht drukt?. M enigen nacht werden 50 dooden afgeleverd. De dienst was uitstekend geregeld. Op iedere kist is een briefje ge plakt piet den naam en het doodsuur van Generaal Volkof, het hoofd van liet „Roede; Kruis" in het Noordwestelijke gebied, seint, naar Reuter aan penjge bladen seint, dat er bij gelegenheid van de ontruiming van loopgraven door twee Russische bataljons ten gevolge van de verstikkende gassen der Duitschers, meer dan honderd zwaar ge kwetsten achtergelaten moesten worden. Toen de Russen de loopgraven hernamen, vonden zij al de gekwetsten doodgeslagen, doodge- J. E. Schulze, meubelmaker, Amsterdam. F. Visser, kleedermaker, Amsterdam. J. Mencles Coutinho, grossier in meubelen, Amsterdam. P. J. Bethume, koopman en winkelier, Amsterdam. J. Timpen, arbeider, te Ambt-Hardenberg. H. H. Hendriks, koopman tö ÏJselmondë. G. Klingenberg, koopman in veevoeder- artikelen, to Zweeloo thans in gijzeling. (Nadruk Verboden). x De bekoorlijke actrice Hansa, even be roemd om haar schoonheid als om haar tooneelspeelkunst, verdiepte zich de laat ste dagen in een nieuwe rol, waarvan de première op handen was. Toen zij op een morgen met haar instu- deeren klaar was en juist de „clou", de liefdes-scène uit het tweede acte, doornam, kraakte het boven haar hoofd. Opnieuw, ten bweeden male, kraakte liet boven haar Verschrikt en bezorgd te rzelf dertij d staarde zij omhoog, naar het plafond. En opnieuw, wederom hoorde zij het krakenToen zocht zij de conciergevrouw op, en nauwelijks betraden beiden de ka mer, of weer vernamen zij een vreeselij'k gestommel - boven haar hoofden. „Dab wordt hier levensgevaarlijk!" riep de actrice uit. „Gaat u toch naar boven en verbied deze kabaal-makerij". De vrouw ging naar boven, kwam eerst na vele minuten terug. Intusschen was het muis-stil geworden boven het hoofd der actrice. „Het is do nieuwe meneer", zeide zij, terugkeer en cl. „Hij heeft sedert gisteren pa-s do kamer betrokken het is een Ameri kaan. Hij past kamer-gymnastiek toe". „En daarbij zakt het plafond bijna in één „Hij heeft beloofd; dat het niet weer zal gebeuren. Hij droeg mij op u zijn meest onderdanige excuses aan te bieden". De actrice was tevreden gesteld en her vatte haar studie^ Toen zij, na een uurtje, voor den spie gel zich aankleedde, om naar de repetitie te gaan, was zij het heele voorval glad vergeten. De bel van de hulsdeur .weerklonk en direct daarop bracht de vrouw een visite kaartje binnen. Professor Clement Jasper, Cambridge, Massachusetts, H. S. A. las do actrice. „Nu, wat beteekent dat? Wat wil doze professor van mij Zeg hem, dat het mij spijt, doch dat ik geen tijd heb hem te ontvangen' „Het is de Amerikaan van boven. Hij wil zioh zeker met een paar woorden bij u verontschuldigen". „Nu, vooruit dan maar. Laat binnen komen". Do binnentredende was een elegant^ gckleede man, dertig jaar oud ongeveer; alles aan en om hem verried een gemakke lijke manier van zich-bewegen met een buiging als van een man van de wereld trad hij naderbij. In gebroken Duitsch vroeg hij beleefd pardon voor do onrust, die hij veroorzaakt had. Hij had heelemaal vergeten, dat hij niet meer in de vorige woning was, waar een oude heer onder hem had gewoond, die stokdoof was en geen overlast van hem ondervond. Om alle hinderlijke stoornis te vermijden, vroeg hij mejuffrouw Hansa beleefd, hem to willen zeggen, welk mo ment van don dag zij hem zijn oefeningen' wilde toestaan. Hij zou er zich strikt aan houden. „Maar is heb dan noodzakelijk, dat u uw gymnastische oefeningen op zoo luid ruchtige wijze verricht?" vroeg zij. „In een huur-woning is zoo iets toch niet ge oorloofd, niet uit te houden „U heeft gelijk", zeide hij bescheiden. „Mijn wijze van doen moet u zeer veirwon- deren. U weet trouwens ook niet, wat mij daartoe aanzet". Zijn stem klok gedempt: .In vertrouwen gezegd, maar hetgeen ik oeoofen is heelemaal geen kamergymnas tiek. Ik doe proeven om een natuurweten schappelijke waarheid door middel van' een nieuwe sport-uitoefening, toe te pas sen". „Ik begrijp u niet goed". me £e n oipb el de ringen toe. Ik bestudeer de natuurwetenschappenik ben professor aan de Harvarcl-universiteit en bcfn.' Inet een verlof van één jaar moa*: Europa gegaanik ben op sprong een groot probleem op te lossen. Het is van groote beteekenis voor een ieder, voor allo menschen. Het beteekent de snelle voort beweging". „O, zoo, u wilt een nieuw soort van! vliegmachine uitvinden?" ried do actrice met ernstig gezichtje. Doch de bezoeker schudde zijn hoofd. „Vliegmachines worden heden ten dage reeds door kinderen uitgevonden", zei hij ietwat minachtend. „Ik wil trouwens niet slechts uitvinden, maar ik wil ook bewijs leveren, wetenschappelijke bewijzenik wil oude dwaling, sleur bestrijden, uitroeion<". Toen zij hem nu eohter heelemaal kluts- kwijt-aohtdg aankeek, vorivolgde hij met steeds toenemende levendigheid: „U gaat, ik ga!"' „O, maar enkele minuten kan ik u nog wel toestaan". „Neen", verbeterde hij, „ik wilde zeg gen U gaat op uw voeten', ik op de mijne". „Inderdaad, ja' zeker", bevestigde zij verwonderd. „Ik bedoelwij gaanmaar Rat moesten wij niet. De mensoh behoort te wippen, te springen". Juffrouw Hansa werd onrustig. Iets scheen niet heelemaal pluis bij dezen pro fessor. „De mensoh heeft gewipt en gesprongen als een kikvorsch, vroeger, vóór honderd duizenden jaren. Kijk, zóó hééft hij ge sprongen". En de geleerde heer deed een dierachti- gen sprong. De grond dreunde, de voor werpen op de boniheur-du-jour rammelden tegen elkaar en een waaier vieï van den muur. „Om 's hemelswil 1" gilde do dame. De Amerikaan, wendde zich tot d,o con ciergevrouw, die angstig haar hoofd door do kier van do deur stak. „Er is niets, hoor!" zei hij gelaten. Wat er mocht gebroken zijn, betaal ik u direct". En op een handgebaar verwijderde de vrouw zioh opnieuw. „Onder geen voorwendsel kan ik u toe staan een dergelijken sprong opnieuw te doen", beknorde do actrice den professor met grooten nadruk. „Iets dergelijks be oefent men buiten, niet binnenskamers". „Vergeer mij", antwoordde hij, „ik had u slechts een kleine demonstratie willen leveren. Ik spring veel verder, voel ver der en veel hooger. Daartoe moet ik eoh ter mijn zenuw- en spier-apparaat aandoen. De beenzonuwen en de beenspieren der menschen hebben zich zoodanig aan do heden ten d'aagsoho, tegennatuurlijke ma nier van voortbewegen door 'tloopen ge wend, dat zij uitermate verslapt zijn. Mijn apparaat doet den natuurlijken toestand langzamerhand herstellen. Op welke wijze dab is voorloopig mijn geheim, en daar speur-oogen overal zijn, moet ik mijn uit vinding nog verborgen houden. Begrijpt u mij „Ik geloof van wel", zei de actrice. „Doch zal het niet potsierlijk zijn, als wij allen, in plaats van te gaan, zouden sprin- gen?" „Het zal zóó gewoon worden, dat met tertijd het gaan ons potsierlijk zal schij nen". „Hm." Do actrice had nog velerlei in' te brengen, doch de tijd wachtte niet, zij moest ijlings weg. „Het was heel interessant, professor", zeide zij, „tot mijn s/pijt moet ik nu naar do repetitie, en vlug ook, anders krijg ik boete". Zij reikte hem de hand. „Dus nu mag ik voortaan rekenen' op een rustige kalme nabuurschap V' Hij knikte. „En u deelt mij nog wel eons mede, wanneer Ik mij Oefenen mag, zon der dat ik u stoor?" Zij beloofde lachend en groette diep. Een heel klein -beetje „spleen" ligb er zeer zeker wel over hom, daoht zij bij zichzelve, maar daarvoor is hij dan ook Amerikaan. Toen zij van de repetitie naar huis kwam en op de tafel een beeldigen bouquet vond', zei ze tevreden „Een Amerikaan en een gentleman". Een briefje stak tusschen de bloemen1 uit. Het bevatte slechts één regeltje, dat ech ter raadselachtig genoeg bleek. „Dit aandenken geef ik; een aandenken' neem ik". De actrice verschoot van kleur. Zij werd als 'tware naar de bonheur-de-jour ge dreven En plotseling vernam de concierge-vrouw een dramatisch en gil. Hij klonk echter te echt, om voor slechts een een kunstbe oefening te kunnen doorgaan. Zij rende naar clo kamer der tooneelspeelster. Dezo stond' was-bleek voor de geopende kast en Icon alleen maar in schokkende huil-zinnen stamelen „Mijn bijoux! Mijn sieraden! Gestolen! Gestolen De Amerikaan 1" „Hij was een uur geleden even hier om een bouquet te bezorgen". „En u hebt hem hier alleen gelaten?" „Neen, ja, ja toch!" Do vrouw dacht na „Er werd gebeld een meneer stond buiten voor de huisdeur cn informeerde of bij mij hier in huis ook iemand woon de; hij noemde een mij glad-onbekenden naam". „Zijn handlanger!" steunde de actrice. En in gedachten zag zij den de mensch- heid-gelukkigmakon'den professor, aange daan met zenuw- en spier-apparaat-, op kikvorsch-achtige wijze er vandoor „sprin gen", ver, heel vèr weg, totdat hij geheel uit het gezicht was. En hij was on hij bleet weghij was den dans der gevolgon ontsprongen, allo nasporingen bleven vruchteloos. Dooii één geluk was er bij het ongeluk daarna genoot de actrice van de meest vol maakte just, nu de bovenbuur met zijn groote behendigheid hot huis had verlaten, x

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6