Nederland en de Eorlog. f>ih@das; SO Juli. A°. 1915. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offioieele Kennisgeving. UIT ONS LAND. Binnenland. SPORT. Uit de Omstreken. No. 16991 PEIJS DEB ADVERTENTIEN: Van 18 regels /1.05. Iedere regel meer /0.17J. Kleine adyertentiSB ^an 30 woorden 40 Oents oontant; elk tiental woorden meer 10 Oenta. Voor het inoasseeren wordt/"0.05 berekend. Bewijsnummer 6 Oents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30 j per weet. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn. per weet 0.10. Franco per postJ 1,95. liAASPRIJZEÏN'. Do Burgemeester dor gemeento Leiden brengt tor kennis vail do ingezetenen, dat door Zijne Esoollentio den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel ia bepaald, d~t de maximum prijzen, welko door genoemden Minister voor kaas zijn vastgesteld, ook gelden bij verkoop bii ondordeelen van een pond. Bij overtreding zal de Onteigeningswet worden toegepast. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Loiden, 20 Juli 1916. LEIDEN, 20 JULI. De Bioscoop en liet Voorkomen van Ongevallen. In het Bioscoop-'theater aan den Sta tionsweg alhier had gisteravond van acht tot tien uren een buitengewone voorstel ling plaats, uitgaande van de Centrale W orkgevers-Risdcobamk te Amsterdam. Zooals velen zullen weten, behoort tot do taak van dezehet bevorderen van do hei ligheid on goede hygiënische 'toestanden in Nederlatnd'sohe fabrieken. Op verschillende wijzen heeft zij, zoo noodig, getracht den veiligheidstoeetand in fabridken to verbeteren en zij is er voort durend op uit belangstelling te wekken in het voorkomen van ongevallen, waarvan het getal nog steeds verbazend groot is en verbetering alzoo hoogst gewonsoht. Zij heeft een nieuw middel verzonnen, om die belangstelling op te wekken en gaande te houden, door al. de bioscoop in dienst te stellen om de bij de Baak aange sloten werkgevers en hun personeel te la ten zien op welke wijze ongevallen kunnen ontstaan en door welke hulpmiddelen de ze voorkomen kunnen worden. Daartoe had deze bioscoop-voorstelling gisteravond hier plaats. Behalve de bewegende beelden op het gebied van beveiliging van werktuigen, werden oök eonigo films vertoond, welke betrekking hadcüeaï op hygiiënische toestan den in fabrieken. Tevens kreeg men. nog een indruk van de wijze, waarop met be hulp van verschillende z.g. snol verbanden do dn fabrieken door ongevallen getrof fen werklieden van een noodverband wor den voorzien, en werden nog eenige groo- te bedrijven op het doek gebracht. Verklaringen van een deskundige gin gen do beelden vooraf en vergezelden hen. Do zaal was bijna geheel bezet met werk gevers, arbeidsters en arbeiders. Onder de vele belangstel lenden merkten rwij ode op den burgemeester c-n de wethou ders, de heeren v. Hamel en Van der Lip, die de ganscke voorstelling bijwoonden. Wij hopen, dat deze beelden en de ver klaringen veel practisch nut zullen hebben. Zij, die beteekenis hechten aan en gelooven in de combinatie Sint-Margriet en regen, behoeven vandaag niet in twij fel te verkeeren. 't Is heden Sint-Mar griet en het regende flink. Dat geeft im- hïers gedurende zes weken eiken dag re gen? Bij de Geref. Kerk alhier is in de vacature-wijlen ds. A. Roorda beroepen dr. K. Dijk, te Rijswijk. DIT ONZE STAD. .VOOR DE MILITAIREN. Voor de militairen van het IVde Depot- Bataljon, was gisteravond in de zaal van „Zomerzorg" weer eens een feestavond ge organiseerd. Men had klaarblijkelijk een veel gnootor aantal toegangsbewijzen verstrekt; Üan er zitplaatsen beschikbaar waren, waar door velen zich met een staanplaats moesten Vergenoegen. De feestvreugde was er ech ter niet minder om! Henriette Davids zong schalksche liedjes. Maupie Staal had reeds bij zün „entrée-en- ecène" de harten der jonge recruten ver overd. Een zeer behendig goochelaar, die »ch later op den avond nog een knap „mne- Piotechnikcr" (geheugenkunslenrar) toonde, traakte wel het beste deel van hot program ma uit. Ten laatste zjj nog vernield Nap. de la Mar, die met liedjes en voordrachten een stormachtig applaus verwierf. Alleen mag de vraag worden gesteld of liedjes van Man- tie Staal en Nap., nu wel de meest geschikte kost is voor jongelingen van 19 jaar, velen zoo van moeders pappot vandaan, temeer, naar de beide humoristen gisteravond voor al hun kracht in liet „scabreuse". om geen nog meer neggend Hollandsoh woord to lx> mgen, schenen te zoeken. NED. VEREENIGING „ONS LEGER.* Tot heden- hebben wij, aldus meldt ons bestuur dezer V ereend ging, geregeld siga ren, tabak, enz., aan onze manschappen te velde kunnen zenden, en wij weuschen hier mede door te gaan. De bodem onzer kas' wordt echter langzamerhandzichtbaar en de dag der demobilisatie is voorloopig onzichtbaar. W^j hernemen dus het offen sief op de beurzen van allen, die mee blij ven leven niet de weerbare bewakers onzer nationaliteit en hopen, dat, onze aanval schit terend zal slagen te hunnen voordeelel Alle giften zullen dankbaar aanvaard worden door het secretariaat, Korte Wijnstraat 8, Rotterdam. DE LADING VAN HET S.S. „STELLA." Do Minister van Buiten]. Zaken maakt bekend, dat door den procureur-generaal in het Londensche Prijzenhof een eisch is in gediend tot verbeurdverklaring van een deel der lading van het Nederlandsche stoomschip „Stella," toebehoorende aan de Kon. Ned. Stoomboot-Mij. te Amsterdam. BEHOUDEN BINNEN. 'De koftjalk „F. Koopman" is' uit Spanje behouden te IJmuiden aangekomen. Deze tjalk werd door de Engelschen naar Rams- gate opgebracht, doch later weer zonder lossing vrijgelaten. NEDERL. STAATSLEENING 1914. De Minister van Financiën maakt bekend, dat op de Staatsleening 1914 is gestort een bedrag van f274.965.400. RUSLAND EN DE NEP. OVERZEE TRUST-MIJ. Naar aanleiding van het desbetreffend be richt in het „N. v. d. D."_, vernemen wij van bevoegde zijde, dat de meclodeeling om trent de erkenning van N. O. T. door de Rus sische regeering in hoofdzaak juist is. Waar echter daaraan wordt toegevoegd, dat deze erkenning ajleen betrekking zou hebben op het artikel hout, moet dit op ,een vergissing berusten, aangezien zij geldt voor alle ar tikelen, waarvoor de uitvoer door Rusland wordt of zal worden toegelaten. AANGESPOELDE MIJNEN. Zondagnamiddag zijn te Cadza-nd een Duitsche mijn en een van nog niet vast gestelde nationaliteit aangespoeld. Het 'is te vreezen, dat door het ruwe weer van Zaterdag en den daarop volgenden nacht veel mijnen zijn losgeslagen. Door ver schillende personen zijn er nog enkele drijvende gezien in de Wielingen on langs de kust. SLACHTOFFER VAN* SMOKKELEN. Te Ossen drecht is weder een slachtoffer van het smokkelen gevallen. Maandagmorgen te 9 uren bevonden zich twee personen in het veld, elk vervoeren de een zekere hoeveelheid bloem. Zij wer den gearresteerd en het bleek, dat één hunner 10 K.G. bloem vervoerde. Naar zijn naam gevraagd, gaf hij dezen op, doch de soldaat meende daarin een valschen naam te zien en gelastte hem mede te gaan naar de wacht ter confrontatie. Daar één hunner reeds meermalen met de douane en marechaussee in aanraking was ge weest, zette deze het op een loopen. Aan geroepen dobr de soldaten, ging hij toch door. Een paar schoten in de lucht hielp niet, tob een goed gericht schot hem trof. Hij liep nog verder voort en een tweede schot viel, den man doodelijk treffende. Men begrijpt, dat van alle zijden men- sohen toestroomden, terwijl de getroffene per brancard naar het Patronaatgebouw werd gebracht. Het bleek te zijn Corn. Die-rckx, 48 jaar, gehuwd en vader van 7 kinderen. UITVOER VAN VETTEN. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft met ingang van 19 Juli ingetrokken zijn beschikking van 7 Juni j.l., voor zooveel het daarbij uitgevaardigde verbod van uitvoer van vetten aangaat, en bepaald, dat aanvragen om vergunning tot uitvoer van vetten schriftelijk zullen zijn te richten tot de Commissie inzake de voeding van mensch en dier", Amalia- straat 2, te 's-Gravenhage. STEENKOLEN. In de vorige week werden, naar Het ,,Hbld." meldt, door stoomschepen uit Engelsclie en Schot-sche havens 11.393.750 kilogrammen steenkolen langs het Noord- zeekanaal ingevoerd tegon 9.421.250 kilo grammen in de daaraan voorafgaande week. Bovendien werj door 'één stoom schip uit Amerika 6000 ton aangebracht. Te Deventer vergaderde de vertegen woordiging uit do deelnemers van het Zie kenfonds voor den. Arbeiders Stand aldaar. De voorzitter, de heer A. Kelderman, zet te uitvoerig het verloop der botsing, die zich tusschen de geneesheeren en het bestuur van het fondte 'heeft Voorgedaan, uiteen, waarbij hij betoogde, dat van de zijde van het bestuur alles was gedaan, om de bot sing te voorkomen, getuige de belangrijke verhooging van het salaris, dat den genees heeren in uitzicht was gesteld, waardoor con- tributieverhooging noodzakelijk zou worden, iots, wat in de tegenwoordige abnormale omstandigheden toch zeker ook zijn scha duwzijde heeft. De voorzitter van het bestuur, de heer P. Kagei, deed mededeeling van verschillende conferenties, die door het bestuur en hem porsoonlijk waren gehouden met de genees heeren en de vertegenwoordigers van' de Ned. Maatschappij tot bevordering der ge neeskunde. Alle besprekingen dienaangaan de hadden intussehen tot geen resultaat ge leid. Verder deelde hij nog mede, dat heb aantal sollicitanten naar de opengevallen betrekkingen reeds vrij voldoende was, hoe wel de oproeping eerst voor enkele dagen was geschied. In de vacature van dr. H. G. Gooszen, wien met ingang van 1 October eervol ontslag is verleend, is reeds voorzien. De vergadering, die zeer druk bezocht was, keurde met algemeene stemmen de houding van het bestuur goed en besloot dit uit te noodigen de verschillende feiten in een populair geschrift ter keunis van de deelnemers to brengen. Aan don heer A. Kelderman, voorzitter van de vertegenwoor diging, werd op voorstel van het bestuur de samenstelling daarvan opgedragen. De heer Lovink, directeur van Land bouw in lndië, gaat wegens ziekte met een spoedcertificaat naar Europa. Tot lid van de Koloniale Staten van Suriname is gekozen mr. dr. W. Dijckmee3- ter. Do firma's Droste Co., Dyserinck Co., de Haarlemselie Machinefabriek voor heen Gebr. Figee, de firma Boeke en Hui dekoper, de Maatschappij Metselmaterialen voorheen Smits $n Reyndert, Vennootschap Werf Conrad en de Werf „Hubertina" heb ben de gemeente Haarlem f 60.000 aange boden in de kosten van aanleg en exploita tie van een aan te leggen spoorhaven, ver deeld over 10 achtereenvolgende jaren. De toezegging wordt gedaan o.a. op voor waarde le. dat binnen drio jaar na 15 Augustus 1915 aan het No order-B uiten- Spaarnc of aan een zijkanaal daarvan is tot stand gebracht een voldoend uitgeruste los- en ovcrlaadinrichting met een kadolengte van ten minste 400 meter en een diopte van ten minste 3.50 meter, beneden den gemid delden w aterstand; 2e dat deze inrichtingen door voldoende sporen met de lijnen der H. IJ. S. M. verbonden zijn, en aangesloten door een voldoenden rijweg aan de overige verkeerswegen der gemeente en voor 15 Augustus 1919 een goederenstation daarbij is tot stand gekomen. Van het bedrag van f 60.000 is een gedeelte ad f 27.000 bestemd voor den aanleg dor los- en ovorlaadinrichtingen en het overige voor de stichting van het goederenstation, te ver- deelen over 10 achtereenvolgende jaren. Dc beoordeeling of aan de gestelde voor-1 waarden is voldaan, zal geschieden door do Kamer van Koophandel. Gisterochtend werd de Louisakerk in de parochie van de H.H. Engelbewaarders, aan de Brandtstraat te 's-Gravenhage, in tegenwoordigheid van vele goloovigen, door don hoogcerw. deken P. O. Wijtenburg inge zegend. Na de inzegening droeg pastoor F. A. M. Lucassen van do nieuwe kerk de eer ste H. Mis op. De plechtige consacratie door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem is tot later uitgesteld. Er bestaan plannen tot oprichting van een overdekte bad- en zwernjnrichling- te Haarlem, waarvan de heer Adr. Stoop, te Bloemendaal, niet alleen de sbichtingskos- ten, doch ook de risico wol dragen, mits Haarlem water en electrise hen stroom le vert tegen den kostenden prijs. De inrich ting zal dan gebouwd worden op een ter rein aan de Kleverlaan, .tusschen Haarlem en Bloemendaal. De heer B. Goldbeck, directeur-gene raal der Maatschappij „Zeebad Sohevenin- gen", is verplicht zich wegens 'familieomstan digheden naar Duitsohlana te begeven, waar toe hem: het verlof door commissarissen der. Maatschappij werd verleend. De adjunct-directeur, nir. E. Polis, zal de ïunctiën van den heer Goldbeck waarnemen. De gewone audiëntie van de Ministers Van' Marine en Justitie zullen deze week niet plaats hebben. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot hoog heemraad van Delfland de heer P. R. Dinge- manB van de Kasteele te 's-Gravenzande en tot hoogheemraad1 van heft hoogheem raadschap Rijnland, provinciën Zuid- en Noord-Holland, de heer J. g. M. Bvelein. te Haarlemmermeer, -j -w - Z. K. H. Prins Hendrik heeft een be zoek gebracht aan. het landgoed Tongeren van de familie Rauwenhoff. Do bos9cheu werden per rijtuig bezocht, waarna de thee gebruikt werd op West-Raven" bij den heer J. H. Oh. Rauwenhoff. Per auto werd weder naar Het Loo gereden. Ds. H. Kimp, pred. der Ned.-Herv. Kerk te Norg (Dr.), die met ingang van 1 November a.s. de bediening zal neerleg gen, wensscht zich geheel aan den land bouw te wijden. Hij bezit reeds vele landerijen. Naar gemeld wordt, zal ds. W. J. Aalders, pred. der Ned.-Herv. Kerk te Beesd, benoemd tot kerkelijk hoogleeraar aan de Universiteit te Groningen, Dinsdag 29 September a.s. zijn inausureele oratie houden. Kruisbessenmeeldauw. Een belanghebbende heeft f5000 ter be schikking gesteld van den Ned. Tuinbouw- raad, ter belooning van hem of haar, die, naar het oordeel van de bestaande commissie tot onderzoek van middelen ter bestrijding van den Amerikaanse hen kruisbessenmeel- dauw, een afdoend middel zal hebben gevon den, waardoor onze kweekers niet meen voortdurend hun struiken zullen behoeven in te snijden en dat de ziekte óf voorkomt öf reeds bij haar eerste optreden geneest Het middel moet natuurlijk, evenals de tot dusver officieel onderzochte, aan praktische, door de commissie te stellen eischen vol doen. De belanghebbende heeft dit gulle aan bod gedaan, omdat "hij het in hooge mate betreuren zou, indien men het onderzoek naar een afdoend middel na de opgedane ervaringen van de twee laatste jaren, thans zou y taken, want na al, wat kjj van de proefnemingen in de rapporten der commis sie in 1914 en '15 hééft gelezen, acht hij het toch volstrekt niet uitgesloten, dat wer kelijk nog eens het middel gevonden zal worden, waarnaar zoo lang reeds werd ge zocht. Hij hoopt met het uitloven van dit be drag de uitvinders der thans onderzochte middelen aan te sparen, hun proefnemin genvoort te zetten, en te trachten, of er wellicht verbeteringen in hun middelen aan te brongen zijn» maar daarnaast ook ande ren aan te moedigen, proeven in deze rich ting te nemen. De redactie van „De Tuinbouw-" teek'ent hierbij aan: Wij brengen hulde aan den „belanghebben de-," die zulk een .open oog voor den bloei van de fruitteelt blijkt te hebben en wiens daad des t? schooner is, omdat hij onbekend wenscht te blijven. Voegen wij hier nog aan toe, dat het be drag dezer toezegging verre overtreft, wat alle Nederiandsche fruitkweekers te zamen, nu omstreeks twee 'jaren geleden, voor dit doel beschikbaar hebben gesteld. KUNST, LETTEREN, ENZ. Archieven van (le Kerken. In twee deelen is verschenen: Archieven van de Kerken, door nir. dr. J. C. Over voor de, gemeente-archivaris alhier. Deel 1 bevat: Inventarissen en Regesten van de St.-Pieters- en van de O. L. V.- kerk; deel 2: Regesten uit do Archieven van de Sint-Pancraskerk. In den inventaris zijn de archieven be schreven van de kerkelijke besturen en van de stichtingen, verbonden aan de Leidsche parochiekerken, voor zooverre deze in het Gemeente-archief zijn bewaard. De zielenzorg zoo lezen wij in den aanvang van de uitvoerige Inleiding was te Leiden in later tijd over drie parochie kerken verdeeld, doch twee hiervan, die van Onzo Lieve Vrouwe en die van Sint-Pancras, ontstonden eerst in de 14de eeuw, nadat zich op de grens van de oudste parochie, op het oude gebied van Leiderdorp en Oegst- geest, kleine nederzettingen gevormd had den, die later binnen het gebied der stad' getrokken werden. Bij heft doorbladeren van deze, heden door ons ontvangen boekdeelen, vonden wij er zeer veel wetenswaardigs in. Wij twijfelen er dan ook niefc aan, of velen zullen met be langstelling metden inhoud er van kennis maken en hem meermalen raadplegen. Naar de „Arnh. Ct." verneemt, gaat de voorgenomen openlucht-uitvoering van „Die Jahreszeiten", te Arnhem, niet door, we gens onvoldoende deelneming van koorleden. GEMEENTELIJKF ARBEIDSBEURS. Stadstlmmorwerf. Telephoon No. 127. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 2 Kantoorbedienden. 1 Colporteur, 8 Timmerlied don, 16 Metselaars, 2 St-oenhouwers. 3 Opperlieden, 6 Stucadoors, 3 Schilders, 2 Betonwerkers, 1 Meu belmaker, 2 Gasfitters. 1 Stoker, 1 Smid. 1 Gróf- bankwerker, 1 Voorsla ander, 1 Koperslager, 9 Typografen, 1 Kleermaker. 1 Koetsier, 1 Wnr- moezier, 3 Grondwerkers, 10 Loopknechten, 13 losse Werklieden, 16 Werksters, 6 Naaisters, 1 Wa-seh- vronw, 1 Baker, 1 Huishoudster# i Fabrieks* ftriiqftj/tefc, Wiclrijden. Tocht door Zuid-Holland. Heb comité heeft besloten om te 's-Gra venhage als punt van vertrek vast to stel len: Plein 1813 met claarop uitkomende straten. Men zal dan rijden langg Sophia- laan, Zeestraat, Laan van Meerdervoort, Valkenbosch plein, Valken'bosohlaan, Loos- duinsche weg. De opstelling vangt aan om 5*4 uur 's morgens. De controle te Rotterdam on der leiding van den heer M. tL van Zanten, khieeg van het bestuur Jdecry voetbalvereeniging „Xerxes" de boschik- king over haar sportterrein, terwijl deze vereeniging alles voor haar ontvangst in orde zal maken. Leden van de Wielrijders- verecniging Rotterdam zullen bij ae contrö- te assisteeren. Met hulp van bereden po litie zal de heer Van Zanten de deelnemers door de stad leiden in de richting Gouda langs Schiedamschen Binnenweg, Heem- raadsgingel, Mathenesserlaan, 's-Graven- d ij kwal, Henegouwerlaan, Tunnel, Sp oor singel, Walerburgerweg, Bergweg, Zwart- jansbraat, Noordmolenstraat, Noordplein, iBoezemsingel, Goudsche rijweg, t liet weg, Oudedijk, 's-Gravenweg. Te Leaden blijft do controle in Musis Sacrum". De stoet zal te Leiden aankomen op den Hoogen Rijndijk en van daar gaan door d'ö Plantage en langs het Plantsoen naar „Mn-, sis Sacrum". Vervolgens va<n daar weer langs het Plantsoen, over den Zoeter- woudsohen Singel, naar de Haagbrug en „De Vink". Het plan bestaat om aan de grens der gemeente Leidon de deelnemers met mu ziek te ontvangen. Do aankomst te 's-Gravenhage zal zijn in de Maliebaan. Verschillende Iiooge officie ren zullen daarbij aanwezig zijn. De contröle-posten zullen kenbaar zijn aan vlaggen in do Bondskleuren (blauw-wit- blauw). Het aantal militaire deelnemers wordt nu reeds geschat op 600. Uit de provincies Utrecht (aid. II), Noord-Holland (I), Zuid-Holland (ril), Zeeland (IV) en Noord-Brabant (V) meldden zich bondslecfón aan. De gelegenheid tot deelneming blijft opengesteld tot Donderdag a.s. ALPHEN. Voor liet beroep naar de Ned.-Herv,. Gem. te Ouderkerk aan den Amstel, is bedankt door ds. N. G. Veldhoen, alhier. ALKEMADE. De Raad vergadert a.s. Donderdag, 's morgens te negen uren. HILLEGOM. Bij de vanwege de "Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem gehouden bloemenkeuring werd' toegekend het Getuigschrift van verdien ste Gladiolus Lemoinei, Gladiolus Wil brink, aan K. Velthuys, alhier. KATWIJK-AAN-ZEE. Bij de gisteren gehouden veiling van een partij pekelharing van den logger K. W. 177, „Noordzee 7", schipper Jac. van Duyveubode, werdë-n de volgende prijzen besteed Volle haring 37.15, maatjes 33.85, makreel 14.9515. Deze ongekend hooge prijzen zijn oor zaak, dat, bij betrekkelijk geringe aanvoe ren, flinke besommingen worden gemaakt.- De schippers van binnengekomen loggers rappotr.beeren bijna zonder uitzondering, zeer weinig vang'st der op zee zich bevin dende schepen. KOUDEKERK. De heer H. van den Berg alhier, ver kreeg te Amsterdam het getuigsoh rifb als organist, uitgereikt door de Ned. Organis ten vere enigin g. LISSE. Gistermorgen zette een da- die op het Postkantoor moest wezen, haar zoo goed als nieuwe fiets even tegen den muur van dit gebouw, zooals trouwens ieder doet. Toen zij weer weg wilde rijden, bleek iemand van de gelegenheid gebruik te hebben gemaakt om haar nieuwe fiets in te ruilen voor een oude. Van dit geval werd bij de politie aa-iïgifte gedaan. WARMOND. Den heer Spaargaren, ambtenaar te* secretarie alhier, as als zoodanig tegen Aug, a.s. eervol ontslag verleend.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1