ROUPPEvanderVOORT&Z^ Vragen en Antwoorden. FEUILLETON. Gerrit van Troost's luchtreis. Hierop had do benoeming p'a.ts van klok- lutóer-klokopwinder, en s ;-h<x. lseho onhoudc r- (ster). B. en W. hebben uit de sollicitan ten voorgesteld als schoonhoudstrr van de School do ©chtgenoote van Visser (haven meester) en voor klokluider-opwinder W. v. d. Hulst Beiden werden voor de betrek kingen aangewezen. Ter voorziening in kasgeld werd goedge keurd een geldleening aan te gaan. Deze, froot f 10,000, zal gesloten worden voor en tijd van 3 maanden, tegen 4 pCt. rente. Eveneens werd goedgekeurd een geldle ning aan te gaan, voor de werken aan de Gasfabriek. Getracht zal worden die banoo- digde gelden, f8SC0, tegen pari-koers en tegen 5 pCt rente geplaatst to krijgen. Van de firma Wilson is een opgaaf inge komen voor het leggen van een gasbuis naar do school. Twee lantaarns zullen ge plaatst worden langs die straat, en de kos ten bedragen f620. Wordt goedgekeurd dat de firma Wilson de buis zal aanleggen. Voor den bouw van een Wijkgebouw, zijn drie ontwerpen ingekomen op de daar voor uitgeschreven prijsvraag. De kosten van het best geachte plan gaan f1000 bo ven de oorspronkelijk bepaalde f 12,000, bui ten de kosten van toezicht, terwyl er slechts 8000 voor het gebouw bijeengebracht is. Een adres van eenige notabele ingezetenen, is daaromtrent ingekomen, die vragen, dat de gemeente de daarvoor door de terreinmij. geschonken grond, en het daarvoor beschik bare geld, dat reeds door rente tot f9000 is gestegen, aan hen zal afstaan; zij zijn dan bereid het tekort van ruim f3000 to dek ken, of bijeen te brengen. De Voorzitter brengt adressanten hulde, en stelt voor geld en grond aan die commissie af te staan. De bouw zal plaats hebben naar het ont- werp-plan van den heer Brander, door den heer Berlage als hiet beste beoordeeld. De Raad besloot met alg. stemmen dit aan te nemen. Daar zonder hulp; de meerdere werk zaamheden ter Secretarie door de tegen woordige ambtenaren, gedurende het mobi lisatiejaar naar genoegen zijn verricht, stel len B. en W. voor den Ambtenaar ter Se cretarie, den heer Brouwer een gratificatie van f75, den heer Eggink Jr. f25 toe te kennen. Wordt goedgekeurd. Als laatste punt der agenda kwam het ontwerp waterleiding in behandeling. De Voorzatter deelde mede, dat een plan voor eigen exploitatie in gereedheid is gekomen. Dc kosten zouden bedragen f 178.000; het ontwerp is gereed gemaakt onder leiding van den ingenieur Halbertsma, en onder diens toezicht zou verzocht kunnen worden het werk uit to voeren. De waterleidingcommissie is het met B. en W. eens, een publieke aanbesteding to hou den. De Voorzitter pleitte er voor, dat men in deze spoed moest- betrachten, ten einde te voorkomen dat de groote consumenten in deze zeiven niet een inrichting bouwen, en ons do groote perceelen ontgaan. Spreker is niet voor aansluiting bij de Ttijksdrinkwatorvoorziening, daar men een zoo gunstige gelegenheid van duinwater te rijgen a-Is hier, niet moet 'a-tem paseee- ren. Dat met Leiden of Don Haag niet was onderhandeld, had zijn oorzaak hierin, dat de onderhandelingen met Voorschoten tot niets hadden geleid. De Voorzitter ziet uit het rapport, dat deze onderneming een zeer gunstig bedrijf zal worden voor de gemeente. De heer Wouters voerde als lid van de co-missie hierover het woord in den geest als de voorzatter had gesprokenen be-val in deze ook spoed aan, en op de voorgestel de "wijze, 't Kon later nog wel eens dluur- dcr zijn, en uit hygiënisch oogpunt edscht het speed. Ook wees hij op het gevaar, dat Leicüon en Den Haag hun du-inemterrein voor water uitbreiden, en voor ons niet genoeg zaam kon overblijven. Alvorens tot stemming over te gaa-n deelde Voorzitter mede, dat er geen ver band tusechen het- stichten van een water leiding en overneming van de centra-le der Eleobriciteitemij.- bestaat, d'aa-r ook op an dere wijze in de drijfkracht kam worden voorzien. In stemming werd hierop gebracht, in principe to besluiten tot do stichting van een waterleiding in eigen exploitatie, en den heer Halbertsma opgave te vragen voor het toezicht en de leiding bij de uitvoering van het werk, indien hij genegen is dit op zich te nemen. Met algemeen© stemmen werd het voor stel aangenomen, waarna de Voorzitter den Raad met dit besluit gelukwenschte en hoopte, dat het tot welzijn voor de ge meente mag zijn, iets, waarvoor hij de bes to verwachtingen koesterde. Bij de rondvraag werd op voorstel van den heer Rooyakkers besloten twee borden te plaatsen in de Kerkstraat, met verzoek om langzaam te rijden aan automobilisten. KERKELIJKE BERICHTEN. Kaag. Ned.-Herv. Gein. Zondagnam. te twee uren, ds. Van Ameide, van Noord- wijk. H. Avondmaal. Noordwrjkerhout Ned.-Herv. Gem. Zondagmorgen te tien uren, ds. Roscam Ab- bing, van Leiden. Warmond. Ncd.-Herv. Gem. Zondag morgen to halft-ien, ds. Kelder, van Char- lois; 's avonds te zes uren, ds. Ha-selager. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Dc Staking in Zuid-Wales. De berichten van het kolenveld van Zuid- Walos zijn ernstig. Het bestuur van het mijnwerkersverboncl beval met 19 tegen 4 stommen cte stakors aan, do onderhandelingen met de Regee- ring te hervatten en tegelijk het werk. Niettemin hebben -de afgevaardigden van de mijnwerkers, to Cardiff vergaderd, met 83,950 tegen 47,450 Vertegenwoordigde stemmen liet voorstel om het werk te her vatten, verworpen. Die afgevaardigden zijn de uiterste en roerigste elementen van de mijnwerkers van Zuid-Wales. Ook hebben zij, in strijd met het gebruik, geen referen dum onder do mijnwerkers gehouden, al vorens de staking af te kondigen. De heele pers spreekt met bitterheid over het laatste besluit van die afgovaa.rdigd.en. De Times" spoort do Regeering aan, de proclamatie onder de munitiew-et door te zetten. De Regeering heeft intusschen al een algemeen munitie-tribunaal voor Wa les en Monmouth ingesteld. De „Daily Chronicle" hoeft het over cle propaganda tegen den oorlog, die er in Merthyr Tydvil, Keir Hardie's Welsch dis trict, wordt gevoerd, en zegt, dat de steu- ke-rs tot werktuigen rijn gemaakt in de handen van Hardie en rijn vrienden. Het blad steunt een voorstel, in de „Times" door den advocaat Arthur Howell gedaan, n.l. dat cle Regeering beslag zou leggen op alle betalingen van Banken aan stakers of voor stakingen. Bovendien kan elke staker krachtens de munitiewet met 5 worden beboet. Het uitvoerend comité van d-en mijnwer- kersbond in Zuid-Wales is gistermiddag van Cardiff naar Londen vertrokken, om met minister Runciman to confereeren. Do con ferentie zal waarschijnlijk tot cl© volgende week duren. Wanneer het uitvoerend oo- mité in Zuid-Wales is teruggekeerd, zaï er weer een vergadering van afgevaardigden worden belegd, waarin het comité verslag zal uitbrengen. De „Evening News" verneemt uit Car diff, dat het werk op zijn vroegst Woens dag zal worden hervat. Gisteren werden te Londen belangrijke onderhandelingen gevoerd t'usschen regee- ringsvertegenwoordigcr en de afgevaardig den van mijneigenaars, ten einde tot een spoedige schikking to komen in het geschil.- Na den Veldtocht in Z.-W. Afrika. Uit Kaapstad seint Reuter De eerste detachementen van het leger zijn uit Zuid-West-Afrika te Kaapstad aan gekomen. De menigte bereicldo don troepen een schitterende ontvangst-, toen rij naar het stadhuis marcheerden, waar rij door den burgemeester werden verwelkomd. Hij wenschte hen geluk en zeide, dat hij bij voor baat zijn waardeering 'uittsprak voor het eclolo antwoord van Zuid-Afrika, gegeven op het verzoek om vrijwilligers voor het Europeesche slagveld. Hij hoopte, dat velen der aanwezigen hun wapenen niet zouden neerleggen, totdat de overwinning in Euro pa was behaald. Generaal Thompson, de commandant van Kaapstad, legde er den nadruk op, dat zij slechts in staat waren de Kaap te verlaten, zonder een aanval te vreezen, door den lan gen arm der Brit-sche vloot, die de Duit- sche vloot hacl opgesloten in Kiel. Hij wenschte d© Kaapscho veld-artillerie geluk met hun goed geschut en cle zware schoten, die werden afgevuurd, zonder dat een paard behoefde te worden losgemaakt. Een solirijfmaohine voor eonarmigen. Zoowel in Engeland! als in Duitechlaiid worclen schrijfmachines in den handel ge bracht voor eenarmigen. Het aantal eenar- migen neemt inderdaad iederen dag met 'honderdtallen toe, en het is goed, dat in dustrieel en thans a.l artikelen in dien han del brengen, waardoor de invaliden in die gelegenheid zul'len worden gesteld, in hun onderhoud te voorzien. Do schrijfmachine voor eenarmigen waarvan „Prconetheus" een beschrijving goefb, is zoo ingericht, dat de eenarmige op zijn machine ongeveer even snel zal kunnen typen als do twee- armige typist op rijn machine. In plaats van de ontbrekende hand worden n. 1. de voeten geëx ploiteerd. Met het pedaal van deze „trap-sehrijfmaoliine" wordt de spatietoots bediend, voorts do z.g. backspace, terwijl ook hoofdletters en cijfers, en enkele wei nige voorkomende kleine letters met be hulp van het pedaal worden aangeslagen. Een Amerikaanschc machine vraagt ook medewerking ram do knieën. Te Kopenhagen is brand ontstaan op het perron van het oude station, waar in de gebouwen, die vroeger tot pakhuis dien den, een aanfcial bedrijven worden uitge voerd. Do brand vernielde daar oen aantal van. De heele brandweer rukte uit en het gelukte haar den brand te beperken. De schade wordt bij benadering op een millioen kronen geschat. Duitsehe Komplotten in Amerika. Een telegram uit New-Orleans, te New- York ontvangen en verder geseind naar Londen meldt dat de bladen een geheim zinnige brief hebben ontvangen, ondertee- kend met den naam „Pearce". De schrij ver beweert, dat hij een discipel is van Erich Muenter, alias Erank Holt, en voor nemens, diens werk voort te zetten, de heeren Morgan en Sir Cecil Spring Rice (den Engelschen gezant) te dooden, en transportschepen met dynamiet te vernie len, waarvan hij, naar het zegt, een vol doende hoeveelheid bezit om geheel Orle ans op te blazen. Do New-Yorksche bladen vernemen voorts uit New-Orleans, dat de Hans Holle, die in den brief van „flr'earce" wordt genoemd als betrokken zijnde bij het komplot om schepen op te blazen, onlangs te New-Orle ans werd gearresteerd, maar vrijgesproken. Er wercl toen een bom in het bezit gevon den, naar het heette bestemd om het Fran- sche stoomschip „New-Orleans" in do lucht te doen vleigen. De politie stelt thans alle pogingen in het werk, „Poarce" uit te vinden. Detectives zeggen, clat uit den brief duidelijk blijkt, dat do schrijver Muenter (Holt) kende. Deze was de man, schrijft „Pearce'' o.a., die Van- derbilt en anderen waarschuwde, niet met de „Lu si tan ia" te reizen. Sprekende van Sir Cecil Spring Rice, zegt de brief: „Wij hebben hem al weken achter na gezeten, en nu zullen we hem wel beet krijgen". Er bestaat een lezing, volgens welke de schrijver een id'eoot is, die naar bekend heid haakt, maar de detectives ontken nen niet, dat er bewijzen zijn, volgens welke „Pearce" met anderen samengezwo ren om bomaanslagen te plegen, en daar nu bij voorbaat op bluft. RECLAMES, h 40 Cts. per regel. .„JjEASPHALTEERDE GEGOTEN 'JZEREH BUIZEN voon GR0MDr6TAMD-EHREGEMWATE8L£IDIK6. VRAAGT GEÏLLUSTREERDE CATALOGUS; 6324 11 STOOMSCHEPEN. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. „Grotius" (thuisreis) is 15 Juli Dover gepas seerd „Radja" (thuisreis) is 15 Juli Lizard gepas seerd; „Rondo" (uitreis) arriv. 16 ."..li te Yloilo, ROTTERDAMSCHE LLOYD. „Bengalen" (uitreis) arriv. 15 Juli te Bizerta; „Malang", van Norfolk naar Rotterdam, is 15 Juli Dungonoss pepasseerd; „Medanv (uitreis) is 15 Juli Perim gepasseerd; Tabanan" (uitrois) vertrok 15 Juli van Suez; „Tambora" (thuisreis) vertrok 14 Juli van Porim. KON. WEST-IND. MAILDIENST. „Prins Willem V" (thuisreis) passeerde 15 Juli Prawlopoint: „Jan van Nassau" (uitreis) pas seerde 15 Juli Prawlepoint; „Fauna" vertrok 16 Juli van Amsterdam naar Westrlndiö. HOLLAND-AMERIKA LIJN. „Maartensdijk" vertrok 16 Juli van Rotterdam naar New-Orleans„Polynesia", van Rotterdam naar Buenos-Ayres, passeerdo 16 Juli Dungonoss; „Rotterdam" vertrok 15 Juli van New-York naar Rotterdam; „Westerdijk" arriv. H Juli van Delaware te Norfolk: „Zaandijk" van Rotterdam naar Savannah, arriv. 15 Juli to fc Tampa. KON. HOLL. LLOYD. „Frisia" (thuisreis) passeerde 14 Juli Teneriffel „Zaanland" (thuisreis) passeerde 15 Juli Bevezjer; „Amstelland" (uitreis) arriv. 15 Juli to Bahia. SCHRIJVERS van Ingezonden Stukken moe ten Naam en Adres aan de Redactie be kend maken. Ongeteekende Stukken worden terzijde gelegd. Vraag: Ik heb een huis gehuurd voos tien jaren en 1500 gulden per jaarnu zij© daar 5 jaren van om maar nu heeft mijn buurman dk>or verbouwing met medeweten van -den huiseigenaar liet ldciht on de lucht vaai een der slaapkamers weggenomen, zoo dat dik 'n appartement niet meer verhuren kan, waarvan ik moain-cJelijiks 85 gulden huur ontving. Ben ik nu verplicht het huiia tegen denzelfden prijs te blijven bewenen of kaai ok bet verlaten, of 'kan dk op vermin - dc-'ring der huur aanspraak maken Ea moet- ik toch voortgaan met de huur to be-, talen? Antwoord: Wanneer de buurman zonder uw huisbaas er in te kennen rijn' verbouwing had) gedaan, zoudt gij goen sue- oes hebben, als gij uw huisbaas om vermin-, dering van de huur verzocht. Doch nu uw. huisbaas er van wist, is het billijk, dat gij niet alleen het risico draagt maar behoort uw huisbaas u ©enigszins tegemoet te ko men. V r a a g Ik heb een klein fabriekj e', waarin ik door den oorlog sinds August-us 1914 ruim dirie duizend gulden schade heb geleden, zou ik van het Rijk hiervan ver goeding kunnen krijgen. Rente en aflossing rpo1" kunnen doen. AntwoordVergoeding niet. Doch gij weet, dat het Rijk bezig is in de crediet- behoefte van den hondeldfrijvenden en in- dustrieelen middenstand te voorzien. De gemeenteraad heeft zijn medewerking reeds toegelegd. Misschien, kunt gij op deze wijze geholpen worden. Jraag: Onze poes schijnt het op de longen te hebben, zij hoest, is benauwd som mige oogenblikken, de ademhaling is kra kend. en zo schijnt met het hoesten slijm in den mond te krijgen, welk zij inslikt. Wat moet ik hieraan, doen? Een veearts is hier niet, en deze uit Leiden te doen komen geeft nogal kosten. Is het ook gevaarlijk voor ons? A n t w o o rd: Uw poes moet u een natten omslag om den borstwand geven van lauw water en daarover een stuk taf of wollen lap. Verder inwendig: Emserwater met warme melk, gelijke deelen,. Tuberculose komt ook bij katten voor. Wil u zekerheid, stuur dan wat slijm op naar de Rijksserum- inrichting ter onderzoek. Dit geschiedt wel gratis. Zoo is het niet. uit te zoeken, van welken aard het borstlijden van uw poes is.. Vraag: Gaarne vernam ik van U of ik op mijn leeftijd (34 jaar) nog dienst zou kunnen nemen bij het Indische Leger of om te teekenen voor 6 jaar, daar ik moeilijk in deze tijden in mijn vak iets kan krijgen Antwoord: Ja, tot 36-jarigen leeftijd kunt go U nog aanmelden voor indiensttre ding bij het Indische Leger. V raag: a. Ik ben 18 jaa.r en dienstplich tig voer de lichting 1917. Als ik nu naar Indië ga, als burger, moet ik dan dat jaar terug komen of oehoef ik in het geheel niet te dienen? b. Kunt U mij ook zeggen, hoeveel uie' reis 2de klas zal kosten? Antwoord: a. Neen ge kunt vrijstel ling van militairen dienst vragen, op grond van Uw verblijf in Indië. b. Ongeveer vijfhonderd gulden. Vraag: a. Is het waar dat er dit jaar een wijziging in de pensioenwet, voor min dere militairen bij de zeemacht, is gebracht b. Heeft deze gewijzigde wet terugwer kende kracht? o Zoo ja, kunt U mij den juisten datum noenlen wanneer deze nieuwe wet in wer king trad? Antwoord: a. Ja, bij Koninklijk Be sluit van 10 Mei 1915 (Staatsblad No. 217). b. Ja, tot 8 Mei 1913 c 8 Mei 1913. van ANNA VON DEN ECKEN. (Nadruk verboden.) Meneer Van Troost was voorbeschikt om aitvinder te rijn. 'Hij bezat alles, wat daar toe noodg is: geld, heel veel geld, tijd, ge duld én een muurvast vertrouwen in zijn genialiteit .Twintig lange jaren werkte Ger rit van Troost reeds in het geheim aan rijn uitvinding. Ontelbare teekeningen en mo llen hield het vroegere circusgebouw in, c. door meneer Van Troost met de gan- ;che omringende'weide, waarop het stond, was aangekocht. Hier bracht hij zon dagen, meermalen ook zelfs zijn nachten, door. Zoolang hjj jonggezel was, stoorde nie mand hem in zijn doen. Doch twee jaren geleden was hij, op dringend aanraden van zijn lijfarts, getrouwd. Want de oude geneesheer hoopte, dat een jonge vrouw zijn patiënt van die luchtschip-manie zou genezen. Meneer Van Troost kon zich gelukkig ach ten met zijn keuze, want rijn echtge noot was jong, mooi, verstandig en be minnelijk. Er was alleen iets, 'wat hem hinderde: zij had zoo weinig belangstelling voor rijn levenswerk, voor al zijn plannen en modellen, die hij haar trotsch en zege vierend toonde. Ja, ja, rii was jaloerseh op die kleine machinerietjes, die ballons, waar zijn hart zoozeer aan hing, waarop zijn hoop gevestigd was, ziin geheole den ken en handelen, waaraan hij zijn tijd en zijn krachten heelemaai gaf Enfin, dat was nu eenmaal zoo de vrou- v/enmanier, dat wist hij, en dat had hij yoaar móeten bedenken 1 Nu was bet t© laat! Zelfs de liefde kon hem niet van ziin grootsch doel verwijderen; hooger dan alle huiselijk geluk was voor hem zijn werk en de lokkende, toekomstige roem. Op zijn vele reizen had meneer Van Tróóst kennis gemaakt met den luc - iup per „kapitein" Etienne, die met zijn bal lon in dc grootste steden van Frankrijk opgestegen was. De stugge Hollander voel de zich aangetrokken tot den tempera mentvollen Zuid-Franschman en maakt© hem al gauw tot vertrouwde van zijn eer gierige plannen. Met gloeiende geestdrift wakkerde de kapitein zijn streven aan en beloofde hem met raad en daad 'oij te staan zoodra de tijd daar was. Sedert een half jaar was kapitein Etien ne gast van meneer Van Troost. Van vroeg in den morgen tot den vallenden avond werkten de twee in den circus, waar tech nici cn werklui eveneens bezig waren de stukken van het luchtschip, welke in een groote fabriek vervaardigd waren, in el kander te zetten. Sedert de F ranschman gekomen waa, toonde ook mevrouw Van Troost eenige meerdere belangstelling voor .de uitvin ding van haar man en liet zich door den gr'ma.fckel ijk-conve rseerenden kapitein in wijden in al de geheimen der luchtscheep vaart. Lachend bekeek rij de groote, zil verachtig© aluminium-vleugels, den klei nen motor, dei rood-wit-en-blauw ge» verf - den romp, de oranje-gele wimpels, die vroolijk in de lucht zouden wapperen. Me vrouw was verbaasd over de geniale ideeën van haar man ,ove.r dat sohip, waarvan de beweeglijke vleugelen, als zeilen in den wind het sturen zouden overnemen. Een elegante motor behoefde he-n maar even in boweging te zetten. „Kijk maar naar cbe zwaluwen Een klei ne beweging is voldoende om zo pijlsnel vooruit te doen schieten. De staart is hun stuur. Naar het lichaam van dien vogel heb ik mijn luchtschip gebouwd en de gon del vleugers en staart aangezet, waarmee ik den ballon zal sturenzooala men een zeilschip tegen den wind laveeren laat-, zoo zal ook dit luchtschip aan mijn wil gcho or za men „En zal men dan in dezen kleinen gon del ook kanonnen kunnen bergen vroeg m.'-vrouw Van Troost, met een naieve ver- w or, doring. „Kanonnen, kanonnen 1 Maar waar denk je aan, lieve? I:k wil toch den mensohen van nut rijn, hen toch niet helpen ver nietigen Ona.^ ri een aam-verontrust keek meneer Van Troost rijn vrouw aan toen draaide deze hem den rug toe en verliet in gezel schap van den kapitein de hal. Maar Van Troost was onpledaierig ge stemd. Hoe was het toch mogelijk, dat een vrouw, zoo zaeht en fijn als rijn Aledda, over kanonnen dacht! Hij begreep er niets van En die Franschman, anders zoo rad met de tong, had gezwegen, haar alleen vol bewondering aangezien 1 Misschien dacht hij ook wel aan kanonnen en oorlog, terwijl rij hier in vollen vrede samen ar beidden. Voor den eersten keer piekerde hij over het karakter van den kapitein, dien hij als vriend behandelde en wiens hulp hij vorstelijk beloonde! Maar veel tijd tot nadenken had hij niet, want hij moest met allo aandacht het werk der technici controleeren. Maar in het ge hamer, in het gevijl en gehoor hoorde hij aldoor het hatelijke woord: „kanonnen" in rijn ooren Blaan. Hij voelde rioh opeens geërgerd over het lange wegblijven van den leap itemieder uur was immers zóó kostbaar I En zooals dikwijls gebeurt, dat een gedachte, een gevoel bliksemsnel een toestand belicht, zoo ondervond Van Troost opeens heel helder, dat de ontwaakt© be langstelling van Aleida niet zijn werk gold, doch een huid© was aan den kapitein. Met jaloorsolie ontetemming dacht hij aan. de bewonderende belangstelling van rijn vrouw voor de verhalen van Etienne over diens luchtreizen. Maar wat» daaraan te doen? Hij had deaon F ranschman n»u een maal absoluut noodig voor de eerste op stijging van den ballon. En de dag brak aan, waarin de gevleu gelde gondel als een groote zilveren vogel in de hal rustte en slechts er op wachtte om aan den ballon geketend te worden. Mot koortsachtige spanning wachtte meneer Van Troost gunstig weer af om als overwinnaar, gedragen door zijn blinkend luchtschip, de luchten te doorklieven. Het dak van den circus had hij laten afbreken; direct van uit de hal wilde hij omhoog stijgen. 's Nachts hield hij het in zijn eigen huis nauwelijks meer uit, steèds levend in zenuw achtige vrees, dat de een of andore duivel- sche macht zijn werk in de laatste oogenblik ken nog zou kunnen vernietigen. Dikwijls gebeurde hot, dat hij zich 's nachts aan kleedde en naar den circus overstak. Hij nam alleen het allernoodzakelijkste voedsel tot zich en had voor niets eenige belangstel ling dan voor zijn luchtschip alleen. Met koortsachtig ongeduld wachtte hij op noor denwind, want dan zou er direct worden aan gevangen met het vullen van den ballon. Voor het geval, dat hij niet levend van zijn eerste reis terug zou komen, lag het testa ment reeds klaar, waarin zijn vrouw tot uni- verseel-erfgenaam was benoemd. Zijn trou wen medowerker had hij reeds te voron het noodige kapitaal laten uitbetalen. En eindelijk zwollen de wanden van den ballon in de grauwe morgennevels, voor Van Troost's spannend ongeduld veel te langzaam. Kapitein Etienne dirigeerde de werklui en stak ook zelve ijverig de handen uit de mouwen, terwijl Van Troost's lede maten hem als verlamd voorkwamen, wat hij toeschreef aan het sterk gespannen ze nuwleven der laatsto dagen. Bij de eerste stralen der stijgende zon trad mevrouw Van Troost ook de hal binnen haar man wa« zoo aangedaan over dat bewijs van meele ven, dat hij haar in zijn armen wilde sluiten. Maar met een rassche, vlugge beweging schoof rij langs hem heen, naar den kapitein toe. Van Troost zag ze samen in druk ge sprek en opeens ontwaakte weer dat ja- loorsche gevoel in hem. Wat had rijn vrouw in dit uur voor het afscheid misschien rijn laatste met dien Franschman nog te be handelen? De zacht wiegende ballon werd nu aan den gondel bevestigd. Het groote oogeriblik was daar l Een beven voer door Gerrit van Troost's lichaamde voeten wilden hem nauwelijks dragen. Hij zag om naar zijn vrouw, die zooeven nog naast hem had gestaanmaar zij was er niet meer. Toen keerde hij zich opnieuw naar den gondel. Daar stond de kapitein, en naast hom, tusschen de zilveren vleugels, scheen Aleida te zweven. Met één sprong was Van Troost bij den gondel. „Alles los!" commandeerde de kapitein. Maar Van Troost's voeten waren opeens weer veerkrachtig geworden. Zijn handon grepen in de touwen en terwijl de gondel boven uit den circus omhoog zweefde, ge lukte het hem zich over den buitenrand te werken. Aleida week van hem terug en drong zich tegen den kapitein aan, die hem spot- tend-tartend monsterde. Doch Van Troost dacht nu alléén maar aan rijn luchtschip, dat bij het frissche morgenwindje luchtig omhoog schoot. Onder hen verdween de stad; dorpen en akkers gleden voorbij. Af en toe drong het geblaf van een hond nog door of klonk een klokje van het grazend vee om hoog, ondanks het snorren van don motor. „Stuur naar Duitschland, kapitein,'' com mandeerde meneer Van Troost. Maar de Franschman zag hem hoonend aan en nam zijn koers zuid-west. Mevrouw Van Troost fluisterde iets tegen hem toen zei de ka pitein Meneer, u weet toch, dat dit schip maar twee personen kan dragon. Daar mevrouw met mij wenscht te reizen, dient u zoo snel als mogelijk den gondel te verlaten.-' „Ver laten? I Wè,t „Direct, zog ik u." Was do kapitein krankzinnig geworden 1 Van Troost zag ontzet naar hem heen. Maar daar naderde hem reeds d© kapitein en gqeep hem (bij de schouders. Toen weer kwam opnieuw dat gevoel van verlamming over hem, dat Van Troost bij het vullen van den ballon ook zoo sterk had ondervonden. Hij probeerde den greep te keer en, maar zijn armen vielen slap langs het lijf terug. Hij voelde hoe hij opgeheven werd, zag ook één oogenblik hot gezicht vol haat van den kapi tein en een hoonlachje om den mond zijner vrouw. Toen vloog hij naar beneden, langs de wanden van den gondelde zilveren vleugels, waaraan hij zich nog wilde vast klemmen, schudden hem af als een ordinairo vlieg. Gerrit Van Troots zonk weg in het grijze niets. Hij ving nog op het schrille lachje van den kapitein, zijn polsen stonden stil, maar in zijn hoofd Jeegen de gedachten. Nog eenige seconden en verpletterd zou" hij neersmakken op de aarde. De brutale moordenaar en dief ontroofde hem ook nog zijn uitvinding zijn stuurbaar luchtschip zijn onsterfelijken roemhij zou do „Nederland" aan Frankrijk verkoopen of aan Duitschland aan den meestbieden de.... hij zou als uitvinder geëerd en gevierd worden, terwijl hij, Van Troost, vergeten zou rijn, verloren, begraven in vreemde aar de. Zijn wijd-opengospalkte oogen zagen kaal, dor land. Nog een oogenblik, dan zijn laatste oogenblik,. dan was alles voor bij. dan volgde de groote stilte. Toen meneer v. Troost de oogen opsloeg, zag hij in het gezicht van do trouwelooze, weggevlogen Aleida. Zijn lioofd was zeker gebarsten en de koorts tooverde hem be drieglijk de gestalte zijner vrouw voor. „Waar is' mijn luchtschip, mijn „Neder land!" gilde hij plotseling. Mevrouw Van Troost kwam verschrikt uit de zijkamer aan geloop en, toen zij don dof fen bons had gehoord. Haastig belde zij om den knecht. „Help mij meneer op den di van leggen, en loop dan direct naar den dokter Van Troost liet zijn oogen glijden over al les rondom hem. Werkelijk, hij lag niet ver brijzeld ergens op do eenzame heide. Plotseling sprong hij op, duwde zijn vrouw weg en rende naar den circus. „Do Hemel zij gedankt!" Daar lag nog het zijden omhulselMaar geen werkman was er te bekennen, want het wac Zondag namiddag. En' hij zelf had maar gedroomd, ge droomd, zooals dat een werkzaam man op een Zondagnamiddag doen kan.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6