Nederland en de Oorlog. N®. 16989 SSatei'das; 1*7 «Juli. A0. 1915. <§eze (Qourant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Derde Blad. Officieels Kennisgevingen. 0e nieuwe Raadsleden. LEIISCH &BLAB PRIJS DEK ADYEBTENTIEN: Van 18 regels /"1.05. Iedere regel meer Kleine adyertentiën *an 30 woorden 40 Oents oontant; elk tiental woorden moer 10 Gents. Voor het in^eaeeren wordt /"0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Oents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden per 3 maanden ƒ1.30] per weet. 2 2 2 J f 0.09. Eniten Leiden en waar agonten gevestigd zijn per week. 0.10. Franco per post ......j.:..;.::;, 1,85, DRANKWET. Burgcm .o^ter en Wethouders >n Leiden; Eg Gelet t> do urtt. 12 on 37 der Drankwet; -Brengen ter algemeono kennis, dat door CATGAltlNA VAN DER POEL h/v. JACS. VAN SCHIE, wonende te Loiden, een tgrzookschrift PR is ingediend, om vergunning voor den verkoop van sterkon drank in hot klei voor gebruik ter plaatse van vei koop, in hot benedenlokaal van het perceel Bnamsteeg no. 31. Burgemeester en Wothouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemoestor, VAN STRIJEN, Beorotarls. I Leiden, 17 Jalï 1915 Hoewel door de laatste Gemeenteraads verkiezingen de partijverhoudingen in den Leidschen Raad. geen wijziging hebben onder- S gaan, wordt zyn samenstelling toch belang rijk anders. Vier leden gaan vrijwillig heen; H twee veteranen, de heeren Driessen én P. J. Mulder., en de heeren Gorts en prof. Garpen- 'tier Alting, die slechts eenige jaren zitting Hhadden. Het is thans nog niet de tijd een {afscheidswoord aan hen te wijden. Wel ach- .ten wij het^ aan onze lezers verplicht de /personen, die in September hun plaatsen zullen innemen, met een kort woord in te leiden. Hendrik RHaHnus Sasse. I De heer Hendrik Marinus Sasse, 'die in het eerste district den heer A. Corts A vervangt, is ah deze van de Chr.-Historische H beginselen. Hij werd geboren te Leiden, 18 ■'Sept. 1861' en is dus 51 jaar. In Leiden Opgevoed, heeft hij daar steeds het kassiers- I kedrijf uitgeoefend. Tot dusverre behoorde hij lot de stillen in den lande en leefde hy s hoofdzakelijk voor zijn bloeiende zaak. Be- scheiden in zijn optreden, streefde hij nooit naar openbare betrekkingen en slechts noo- I Üe stemde hij nu in een candidaa'.s'.elling voor I Üen Gemeenteraad toe. Wel is hij reeds ja- den secretaris van de Gemeente-commissie van het Nede-rl. Herv. Kerkgenootschap (Col- lege van Kerkvoogden) en neemt l\ij een plaats i n, in het Bestuur der Vereeniging tot instandhouding eener bjjzondere school voor I M. U. L. 0., aan het Noordeinde, in het-be- stuur der Vereen, voor Christelijk Onderwijs ten behoeve van On- en Minvermogenden en is hij voorzitter van het locaal Comité van de Unie: Een school met den Bijbel. Br. Gerhardus Fabcus. Lr. Ger hardus Fabius, geboren te Rheden, 28 Februari 1882, die de plaats van |k jptrof. Carpentier Alting innemen zal, heeft k .een academische opleiding genoten. Hy stu- j deerde voor arts aan de Leidsche Universiteit en werd onmiddellijk na zijn promotie assis tent aan de kliniek van prof. Nolen, terwijl hij zich als practiseerend arts alhier ves tigde. Hij wordt geacht een zeer knap me dicus te zijn, wiens bijzondere studie ligt K>p het terrein der Röntgeuterapie. [Wie in Leiden over Röntgenstralen spreekt, Öenkt daarbij onwillekeurig aan dr. Fabius, die overigens ook een drukke praktijk heeft. De heer Fabius, die tot de gematigd liberale Richting behoort, is nog nooit op politiek terrein op den voorgrond getreden. In den Road, waar men noode een medicus mist, zal hij zich vooral op medisch gebied he lwegen en men zal zyn heldere kennis dien aangaande er ongetwijfeld op prijs stellen. Met zijn intrede in den Raad, wordt mr. Fokker Benjamin af. Dr. Fabius zal de be nijdenswaardige eer hebben, het jongste "Raadslid te zijn. I\P.r, Alfred Frans Leo Maria Tepe. In het derde district zal de heer Driessen PP gevolgd worden door zijn jongeren pafty- gciióot mr. Alfred Frans Leo Ma- r.a Tepe, een Amsterdammer van go- T te, waar hij 7 October 1878 bet levens licht zag. Hij studeerde, na het R.-K. gym- urn te Katwyk te hebben doorloopen, aan de gemeentelyke Universiteit te Amster dam^ in de rechten en werd onmiddellijk' zyn promotie geplaatst aan het Centraal- Bu' eau der Katholieke Sociale Actie alhier. Zijn betrekking kenschetst geheel de poli tieke richting, welke door hem zal worden gevolgd. Een partyman in den gewonen zin dea woords, is hjj allerminst, veeleer een man der strenge wetenschap en van lo gisch denken. Reeds verschenen van hem werken van sociaal wetenschappelijke betee- kems. Hij bewerkte o.a. een leerboek over de Economie in het Nederlandsch, bracht voor de Vereeniging voor Staathuishoudkun de en Stat:stiek een praeadvies uit over Ar beidsbeurzen en schreef verschillende artike len over het Woningvraagstuk en andere so- öiaal-economische onderwerpen. In den om- 'ÉSng toont hjj jgroote bescheidenheid. Bastiaan Jan Huurman. De vierde en laatste der nieuwe leden, is geheel en al man van practyk. De heer Bastiaan Jan Huurman, is een Del- venaar, Hy werd daar 3 November 1874 ge boren en vestigde zich in 1897 als aanne mer te Leiden. Sinds jaren is hij tevens de verf genwoord gc: vcor L?id;n cb Omuirekea van de Vereeniging Nationaal Grondbezit, een lichaam, dat in deze gemeente veel eigendommen heeft. Ondanks deze drukke werkzaamheden, heeft de heer H. nog tijd gevonden, zich aan de belangen van zijn vak in het algemeen en van het openbaar leven te wijden. Hij is voorzitter van den Bond van Leidsche Patroons in het melse- laarsbedrijf en sedert veel jaren brandmees ter. Doch ook' aan het kerkelijk leven, neemt hij deel. Hy is sinds geruimen tijd lid van het College van Diakenen der Ned.-Herv. Kerk, en heeft in die kwaliteit zitting in het bestuur van den Le'dschen Armenraad. In- tegenstelling met zijn partijgenoot, den hal men en bedaarden heer Mulder, op wiens lee- gen stoel hij zal plaats nemen, is hy een man van temperament, die ongetwijfeld in de Raadzaal een rol zal spelen. Naast den heer Botermans, zal hij zich daar ongetwij feld by voorkeur op p'ract'sch terrein be wegen. Statistiek van da Gemeente Leiden. Reeds eenigen tijd geloden werd in den Gemeenteraad medegedeeld, dat het medelid mr. A. J. Fokker had aangeboden een Statis tiek van de gemeente Leiden. Met erkente lijkheid voor het vele werk, daaraan besteed werd deze statistiek toen aanvaard en be sloten baar te laten drukken. Dit is thans ge.tchied cn het vrij omvangrijke werk, groot formaat, door den uitgever Eduard IJdo in een eenvoudig degelijk kleed gesto ken, is gisteren den Raadsleden en anderen meer of minder nauw met liet gemeentebe stuur in betrekking staanden aangeboden. Wij hebben het boelc van tabellen en cij fers eens doorgebladerd, om daarna uit te roepen: „Wat heeft de samensteller er een werk aan gehad Doch hij heeft het niet tevergeefs gedaan. Voor allen, die met de gemeente en haar lier en leed meeleven, is het eon werk van onschatbare waarde. Op welk terrein men ook iets over Leiden van thans en van vroe ger wil woten, men zal deze statistiek niet tevergeefs opslaan. Do uitvoerige inhouds opgave on meer het alphabetisch register wijst in 't bijzonder steeds duidelijk den wc;:. De samensteller heeft met zijn werk voort gebouwd op een soortgelijke statistiek, in 1884 door mr. J. Bool, destijds lid van den Leidschen Raad, samengesteld cn daarvoor geraadpleegd de jaarlijksche verslagen en losse bladen, achtereenvolgens aangeboden door de wethouders de heeren wijlen Juta, Kerstens en Bots, terwijl met andere gege vens de verslagen der gemeente Leiden met bijlagen hem ten dienste stonden. Maar een en ander bijeen te zoeken, te ordenen en te rangschikken, zooals hier ge daan werd, geeft blijk van groote werkkracht en activiteit. Wij kunnen moeilijk uit het werk citeeren, maar dat hot up to date is, blijkt wel uit het feit, dat de uitslag der laatste Gemeenteraadsverkiezingen er nog in opgenomen is. Toon mr. Bool zijn statistiek gaf, had de gemeente Loidon een uitgestrektheid van bij na 199 H.A. en oen bevolking van circa 43000 zielen. Ruim 30 jaren zijn sedert voorbijgegaan, in welks tijdsverloop te gemeente een zeven- do uitbreiding ondorging, die haar grondge bied opvoerde tot ruim 510 R.A. en hot aan tal inwoners dat vermeerderdo met 8497 zielen, welk aantal thans tot bijna 60.000 is gestegen. Na 1883 is te Leiden echter meer veran derd dan dat het grondgebied is vergroot en het aantal inwoners vermeerderd, aldus de samensteller, en do cijfers der statistiek leggen daarvan een welsprekende zij het stille getuigenis af. Hoe zal het zijn, als 30 jaren later nog maals een lid der Vroedschap dit work tor hand noemt? Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Heb toelatingsexamen voor de oe-rste klasse is afgelegd door 28 leerlingen; 21 slaagden, één trok zich tijdons het examon terug; 6 werden afgewezen. De eenige candidate voor de 2de klasse slaagde evenals de 2, die zioh voor de 3de klasse hadden aangemeld. Voor de 5de klasse word één leerling af gewezen. PARKCON CERT. Dinsdag 20 Juli. 8 uur. No. Maroho Fra.nca.ise. H. van Gael. No. 2. Ouverture „Athalda". Mendelssohn. No. 3. „Wienerblut". Wals. Strauss. No. 4. Fantaisde Humoresik, Sohertz. No. 5a. ,,D'e Kloosterklokken" Welij. No. 5b. ThaJda Tango. Gilbert. No. 6. Potpourri uit ,,Ein Walzertraum". Strauss. No. 7Si tu vcux Marguerite. .Valsien. Door Gebrs. H. alhier, is twee dui zend gulden gesohcunJken aan het studie fonds van den „Geref. Bond tot verbrei ding en verdediging van de waarheid in de Ned.-Herv. (Geref.) Kerk". Vele militairen en ook anderen, die gevlast hadden op een mooi concert van het Vierde gisteravond op den verlichten „Burcht", alhier, werden fitter teleurge steld. Kort vóór het aanvangshalfuur werd het, toen alles daarboven bereids gereed was, met hot oog op het ongunstige weer, afgelast. Geduld dus maar tot een volgenden keer en gehoopt op mooier weer l Voor het alhier gehouden examen voor de hoofdakte voor Bewaarsohoolhou- deres, afgenomen vanwege de Vereeniging tot opleiding van Bewaarschoolhouderes- sen, slaagde alleen mej. A. van der Meer, uit Hoorn. De overige caaididaten werden afgewezen. Hedenvoormiddag hebben een 25-tal schilders, werkzaam aan do in aanbouw zijnde, Hoogere Burgerschool aan den Hoogen Rijndijk, het werk gestaakt, omdat de aannemer, do heer Van Oogen, uit Utrecht, niet wilde voldoen aan hun eisoh een vast weekloon van 16 te betalen. Het gemiddeld loon aan liet work whs, naar ons van patroenszijde werd medegedeeld, 26 ets. per uur. DE POSITIE VAN NEDERLAND. Do „N. R. Ct." van vanmorgen bevat een blief van baar Londenschen oorrespon dent over een onderhoud van dezen mot min. Churchill Ovor de positie vam Ne derland. Het volgende is aan dezo uitvoerige cor respondentie, welke 5 Juli geschreven, eerst Donderdagavond dcor de Redactie werd ontvangen, dank zij den Engclschc-n censor, ontleend Minister Churchill is zoo vriendelijk ge weest om mij een onderhoud toe te staan. Ik had bij het aanvragen een bijzonder oog merk gehad, n.l. öm van een verantwoor delijk persoon te vernemen, hoe hij dacht over het denkbeeld, dat men wel hoort opperen en dat in den laatst en tijd in Hol land opnieuw een paar maal is ter sprake gekomendat in geval van een overwin ning de bondgenoot en de vr edemakers, op de wijze, waarop dat een eeuw geleden placht te geschieden, - een stuk Neder landsch grondgebied zouden meenen noo- dlig te hebben om de Schelde-kwestie als men van een „kwestie" spreken mag op te lossen. De hoer Churchill verheelde mij zijn op vatting niet, dat, aardrijkskundig en stra tegisch beschouwd, de territoriale regeling aan den Scheldemond hem onnatuurlijk voorkwam. En zij had de zaak der bondge- nootem zender twijfel geschaad. Indien Antwerpen transporten langs de Schelde had kunnen toegevoerd krijgen, had het niet behoeven te vallenhet Belgische le ger zou op de Nethe-linie hebben kunnen standhouden in plaats van op de Yser- linie. I'k zei, dat niet iedereen in Neder land er zoo over dacht en do Minister sprak mij niet tegen, toen ik te verstaan gaf, dat de nadeelen van onze heerschappij over do Schelde niet uitsluitend de ééne partij troffen, aangezien zij op het oogenblik Ant werpen gesloten ldeld voor dc Duitschers. Maar wat hiervan zij, „versta mij niet ver keerd", sprak hij „ik bedoel geen ver wijt. Indien Nederland deze schending van haar onzijdigheid had toegestaan, zou het zijn aangevallen en misschien voor een groot deel zijn bezet door de Duitsche le gers. Dit zou oen offer zijn geweest, dat niemand het recht had van Nederland te vragen of te verwachten. Niemand heeft hot recht om Nederland van zijn onzijdig heid een verwijt te maken. Als onafhanke lijke Staat zag het zijn belang daar en het had het volste recht om in overeenstem ming er mee te handelen. En hebben wij geen bewijs gegeven, dat wij dat recht mee nen te erkennen Op het kritickste oogen blik hebben wij het. stipt ontzien. Wij heb ben zelfs niet gevraagd, zelfs niet gezin speeld op doortocht. Dat wij in het ver volg van den oorlog ons tot eenigen aan slag op Nederlands onzijdigheid zouden la ten verleiden, is onmogelijk, ondenkbaar. Wij gaan het beginsel, waarom wij strijden, niet zelf vernielen, nadat we er zoo ontzet tend veel voor hebben opgeofferd. Gij kunt er volkomen verzekerd van zijn, dat wij er onder geen omstandigheden aan zul len denkon om op Nederland eenigen druk to oofenon, ten einde het zijn onzijdigheid te doen verlaten. „Ik geloof wel, dat de Hollanders goed doen, zich gereed te houden. Maar het ge- vaar dreigt nimmer van onzen kant. Li behoef aan een Hollander wel niet uit te leggen, dat België in handen van de Duit schers het einde van Nederlands onafhan kelijkheid zou beteekenen: een vrij Neder land is onbestaanbaar met een Duitsch Antwerpen. Maar dit zijn zaken, waarin uw eigen staatslieden en uw eigen vohc moeten beslissen. Er zijn intusschen mogelijkhe den van wezenlijk gevaar. Dultschland kan er toe gedreven worden om Holland aan te vallen. Duitschland raakt in de positie van het wilde beest in zijn kooi, dab de vlammen nader en nader ziet komen en links en rechts wanhopige uitvallen doet. Gelukkig, dat gij een goed en clapper iegor hebt, en clan uw bewonderenswaardige wa terlinie. „In elk geval zult gij begrijpen, dat wij, die ons hebben opgeworpen als cle kampi oen van een verdrukte kleine natie zonder ons zelf onmogelk te maken geen andere kleine natie in haar on betwistbare rechten kunnen gaan kren ken. En gij begrijpt ook, dat na dezen oor log, wanneer wij hem tot een overwinning hebben gebracht en dat zullen wij zeker I de positie der kleine Staten sterker zal zijn dan ooit tevoren. De misdadiger, die zich''Vaan het kleine Belgie vergrepen heeft, zal daar staan, na zijn tuchtignig, als een afshcikkend voorbeeld. En wat gij nu zegt dat sommigen in Holland beducht zijn, dat op het vredescongres, wanneer de bond- genooten daar de lakens hebben uit te doelen, zou ter sprake komen, dat men Nederland zou voorstellen om Zeeuwsch- Vlaanderen af te staan tegen een stuk Duitsch grondgebied, Oost-F|riesland of iets dergelijks, wij zijn zoo ver van den vrede afdeze zaken zijn iiog nauwelijks zoo al, besproken. Maar nog eens, het zou tegen het diepste wezen van onze zaak in- druischen om een land als Nederland slecht te behandelen of te dwingen met bedrei gingen of met geweld, nu of later, en on der wat voorwendsels of omstandigheden ook" o Dat do bondgenooten gaan winnen, is voor den heer Churchill geen zaak van twij fel. „"Wij moeten winnen", zei hij. „De wereld staat voor ons open. Wij kunnen ons herstellen van versterken zoo vaak het noodig is. Do Russen trekken terug? Niet van 't jaar dus misschien dan volgend jaar I Ons volk is taai en 'vasthoudend. Met iede- de maancl groeit onze vastberadenheid. En onze macht. De mannen stroomen nog toe. Wij hebben hen niet zoo snel kunnen wa penen als zij binnenkwamenNu worden 's lands industrieele hulpmiddelen' grondig georganiseerd. De productie van munitie zal ontzagwekkend zijn. De vloot wordt al sterker. Do Italianen zijn gaan meedoen; zij zijn frisch. Meer zullen er volgen En de Duitschers hebben zich misrekend in het Frankrijk, waarmee zij te doen hetoben. Zy hebben nooit begrepen wat dat Frankrijk in bondgenootschap met Engeland1 zou kun nen doen. Maar is het bevreemdend, dat wij niet van den eersten clag even sterk waren waren als de Duitschers? Die men schel hebben zich veertig jaar lang voor bereid. Wij hadden onzo militaire toebereid selen vechtende weg uit te breiden, te improviseeren ten deele De Redactie van de „N. R. O." wijst er op, dat do geschiedenis van dezen brief aan don inhoud nog bijzonder gewicht geeft. De brief werd den 5<;lon bij don Engelschen cen sor ingeleverd. Doze heeft hem wel héél lang onder zich gehouden, een aantal dagen, waaruit zou afgeleid worden, dat de brief niet al dien tijd uitsluitend z ij n aandacht zal hebben gehad. Merkwaardig is zeker, dat over dit interview reeds in hot Engelsche Parlement een vraag werd gedaan, nog voor het verslag in ons bezit was gekomen, en dat minister Asquith toen niet alleen er van op de hoogte bleek, doch ook heeft te ken nen gegeven, dat de uitingen^ van minister Churchill niet met do opvattingen der Re geering in strijd waren. Daardoor heeft het interview een zoo goed als officieel karak ter verkregen. En ook zegt de Redactie Onze regeering is er tot nu toe op gelukkige wijze in ge slaagd, de zuiverheid van haar bedoelingen naar beide zijden te doen uitkomen, en het is den plicht van ons allen, haar daarin te blijven steunen. Het vertrouwen, dat onze Regeering bij alle strijdenden geniet, zou worden ontwricht, wanneer men hetzij in 't Oosten, hetzij in het Westen, zou gaan ge- looven, dat het standpunt, het welk door onze Regeering wordt ingenomen, niet lan ger wortelde in de volle, eerlijke ovortui- ging der Ncderlandsehe bevolking. ZEE-RISICO. De in verband met do a.s. inwerkingtre ding van de Zee-oorlogsongevallenwet ge stichte vereoniging „Zeerisico" is thans ge constitueerd. De directie is gevestigd te Am sterdam (kantoor Risico-Bank) en bestaat uit de heeren Y. R. IJ. Croesen en J. Ph. Holzschue, terwijl mr. J. L. C. van Meer wijk tot plaatsvervangend directeur en mr. Q J. Terpstra tot secretaris zijn benoemd. Bij „Zeerisico'' zijn nagenoeg alle Neder- landscho reederijen, zoowel van de groote en kleine passagiers- en vrachtvaart als van de visscherij buitengaajts aangesloten; de groote lijnen zijn afzonderlijk als „direct- aangeslotenen" opgenomen, de overige ree derijen hebben zich afzonderlijk in groepen verdeeld tot risico-vereenigingen en zijn als zoodanig groepsgewijze bij „Zeerisico" aan gesloten. De commissie van toezicht bestaat uit de heerenPaul Nijgh, te Rotterdam, als ver tegenwoordiger van de „Groote Vracht vaart-Onderlinge" (tevens voorzitter dof commissie)Jh. O. Reuchlin, als vertegen woordiger van de direct-aangesloten groote lijnen te RotterdamP. den Tex, als idem van dé direct-aangesloten groote lijnen te Amsterdam; W. Dolleman te LJmuiden, voor de aldaar gevestigde Zeevisscherij-On- derlinge, en L. J. van Gelderen, te Den Haag, voor de „Nederlandsche Haringvis- scherij Onderlinge". Tot storting van het benoodigde pand bij de Regeering zal „Zeerisico" dezer dagen een 5 pCt. obligatieleening van f 1 millioen uitgeven. KEURING LANDSTORM PLICHTIGEN., Naar aanleiding van de gepubliceerde maatregelen, die in voorbereiding zijn voor een algemeene keuring van landstormplich- tigen, vernemen wij nader, dat die maatre gelen uiteraard voorshands alleen betrek king. hebben op de jaarkla-sse 1915, waartoe behooren de personen, geboren in 1S95, die, als ingeschreven voor de militie, lichting 1915, zijn vrijgesteld wegens broederdienst, kostwinnerschap, enz. Deze personen ma ken reeds deel uit van den landstorm krachtens do bepalingen van de in 1913 in gevoerde Landstormwet en zijn dus niet begrepen onder degenen, die ingevolge het thans aanhangige wetsvoorstel tot nadere uitbreiding van den landstorm daartoe eventueel zullen komen te behooren. De keuring houdt verband met art. 16 van do Landstormwet, waarin o.a. is be paald, dat van den dienst bij den land storm terstond wordt ontslagen hij, die blijkt ongeschikt te zijn voor den dienst wegens ziekten of gebreken, vermeld in •e>en bij Koninklijk uesknü vastgestelde lijst. De landstorm.plichtigen, die niet in mili tairen dienst zijn g-eweest, kunnen volgens de thans geldende bepalingen niet voor ge- wapenden dienst worden gebezigd. Om dit te kunnen doen zal eerst het aanhangige wetsvoorstol tot wet moeten zijn verheven. DE „BATAVIER V". Men meldt uit Sluis: Yan hier vertrokken de directeuren der firma W. M. Miiller Co., de officieren en de bemanning der „Batavier Y"' naar Zoebrugge. De gezagvoerder was verleden weck reeds vertrokken. Allen gingen te voet langs het kanaal naar de grens, van waar een motorboot hen via Brugge naar Zeebrugge voeren zou. De „Batavier" is te Rotterdam, aange komen. ROODE KRUIS. De afdeelingen van het Roode Kruis in de stelling Amsterdam zullen trachten in elke gemeente een noodhospitaal te ver krijgen met 20 bedden, waarvoor mate rialen aan de ingezetenen zullen worden gevraagd. GEMOBILISEERDE ONDERWIJZERS. Door het hoofdbestuur van het Ned. 'On derwijzers-Genootschap is, op eon adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin de aandacht van den Minister werd gevestigd xp hex len, Jat taf van gemo biliseerde onderwijzers m t 1 Augustus a.s. hun salaris geheel zouden zien ingehou den overeenkomstig do bepalingen, in vele salarisverordeningen voorkomende, tot ant-" woord ontvangen, dat de Minister een cir culaire üan alle Ged. ^Staten ha<l gezonden in den geest van het adres. KONINKL. NAT. STEUNCOMITÉ. De 45ste lijst van ingekomen bijdragen van 20 tot en met 26 Juni 1915, ten toto van het Kon. 'Nat. Steuncomité 1914, be draagt f 3595.77. makende met het totaal der vorige lijsten aa f2.265.761.23, een to taal aan ontvangen bijdragen en toezeggin gen van f 2,269,357. GEMEENTELIJKF ARBEIDSBEURS. Stadstimmerwerf. Telephoon No. 127. Geopend's morgens van 912 en des middass van 2—5 uur. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 1 Kantoorbediende, 1 Colporteur, 5 Timmerlie den. 12 Metselar 2 Steenhouwers, 2 Opperlieden, 5 Stücadoors. 3 Betonwerkers. 4 Schilders. 1 Meu belmaker. 2 Gasfitters, 2 Stokers, 1 Smid, 1 Grof- bnnkwerkor. 1 Voorslaander, 1 Koperslaper, 9 Typografen, 1 Kleermaker, i Koetsier, 1 War moezier. 6 Loop1r,",nhten.- 12 losse Werklieden, 14 Werksters. 6 Naaiste- - 1 Waschvrouw, 1 Ba ker, 1 Huishoudster. 1 Fabrieksarbeidster. FAILLISSEMENTEN. De nalatenschap van wijlen den heer J an Kloekers, gewoond hebbende en overleden te Assen. J. A. van Ede, behanger, Den Haag. W. J. M. F rederiks, openbare koop vrouw, Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1