Nederland en de Oorlog. N°. 16988 Vrijdag 16 Juli. A0. 1915. t§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officleele Kennisgevingen. UIT ONS LAND. Binnenland. PBIJS DEB ADYEBTENTIEN: Van 16 regel» ƒ1.05, Iedere regel meer ƒ0.17;. Kleine adrertentiSn (tan 80 woorden 40 Oenta oontanti elk tiental woorden meer 10 Cents. Yoor liet incaaseeren wordt ƒ0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Oenta. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per weel. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. i 0.10. Franco per post1.65 Verstrekking van Broodkaarten. Heden is een aanvang; gemaakt met de verzending der vierde serie broodkaarten. Deze kaarten worden eerst geldig op Dins dag 20 Juli; op dienzelfden dag worden de kaarten der derde serie ongeldig en moeten, alsdan ten spoedigste, doch in elk' geval ,voor Vrijdag 23 Juli aanstaande worden teruggebracht op het Brood bureau Visch- markt 18. Het is verboden bakkers, depothouders !cf broodventerö jnet deze terugbezorging! te belasten. Aan personen, die hun ongeldig geworden •broodkaarten niet, of te laat terugzenden, kunnen geen nieuwe, kaarten m,eer worden vc-rstrekt. De Directeur van het Broodbureau, Dr. J. J. VAN ECK. j Leiden, 16 Juli 1915. i I PLAATSELIJKE DIRECTE BELASTING. CEMEENTELIJKE INKOMSTENBELASTING, Burgemeester cn Wethouders van Leiden brengen ter kennis van do belasting schuldigen, dat, tengevolge van dc bijzon dere tijdsomstandigheden, door do gemeente ook dit jaar vele buitengewone uitgaven zullen moeten worden gedaan, waartoe do gemeentekas niet altijd toereikend kan zijn. In dit geval zal tot het opnemen van grootcrc bedragen aan tijdelijk kas geld moeten worden overgegaan, hetwelk noodwendig groote onkosten zal veroor zaken. Ten einde deze onnoodigo kosten te voorkomen, wordt tot dc belastingschuldi gen met een beroep op hun burgerzin, het dringend verzoek gericht met het vol doen van hun aanslag in de gemeente- inkomstenbelasting niet te wachten tot de respectieve termijnen verschenen zijn maar reeds nu, zoo mogelijk den gehcelen aanslag of ten minste dc helft dnarvan te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 15en Juli 1915. Afsluiting Passage Koolstraat. Burgemeester en Wethouders van Leiden orengen ter algemeene kennis, dat de K o o 1- Straat, gelegen tusschen 'den Ouden Sin gel en de Koolgracht, wegens het ,verr richten van heiwerk^ van "Zaterdag'17 Juli a.B. tot nadere aankondiging Voor het geheel© verkeer zal zijn' afgesloten. Burgemeester en Wethouders I voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgem., VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Juli 1915. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8. lo alinea. •- Hindorwet; Brengon bij deze ter algeroeono kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan 'A. ÏD3NKEN, en rechtverkrijgenden tot het uit- breidon van de zuivelfabriek in het perceel Oude Test no. 197-199, Scotio H no. 5291. Burgemeo9tor en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretarie, Leidon, 15 Juli 1915. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders «nu Loidon; Gelet op do artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeeiio kennis, dat door TT. VAN DER ZWAltT, wonende te 's-Gravenhago, een vorzookschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van nlcoholhoudondon, anderen dan sterken drank, voor o-ehmilr tor plaatse van verkoop, in het benedenlokaal van liet perceel Nieuwe Beestenmarkt no 18. Burgomeostor en Wcthoudors voornoomd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, T Seorotarls. Leiden, 15 Juli 1915. In de te Haarlem gehouden algemeene vergadering van de Nederl. Yereeniging van IJzerhandelaren is gekozen tot lid der re- dactie-öammissie van de „Mededeelingen", 'de heer H. H. van Romburgh, alhier.. De heer H. Schaap, onderwijzer; al hier, ia door B. en .W. van Den Haag ge plaatst OP een voordracht voor onderwijzer, aldaar. 'i Voor het hoofdonderwijzer-examen zijn in Den Haag geslaagd de dames J. P. W. Groen en M'. P. .Wjjtenburg, alhier. Bij beschikking van den Minister van financiën is op vezoek ingetrokken de aan wijzing van den tusselienpersoon voor de Invaliditeitswet in he,t renteddstriot Leidien gemeente Veur, P. N. P. Knijff. Aangewezen ala tusschenpersoon voor de Invaliditeitswet in het rentedistrict Ledden, gemeente Veur, O. W. Musquetier, ambte naar ter secretarie der gemeente Stomip- wijk. Het twoede, door den heer A. Backer, pacshter van „Den Burcht", gisteravond aldaar aangeboden conoeirt, waarbij het Stedelijk Muziekkorps hetzelfde mooie pro gramma der vorige week ten gohoore bracht, was voel drukker dan toen be zocht. "Wij schatten het aantal bezoekers op oen 90O-tal. Er werd aandachtig geluisterd en men was zeer dankbaar en voldaan. Vanavond geeft het Vierde er een con- cort. Beantwoording Prijsvraag. Ala schrijver van de onder de zinspreuk „Voor rechtseenheid gaat recht," ingeko men beantwoording van de den loden Mei 1914-door de faculteit der rechtsgeleerdheid alhier uitgeschreven prijsvraag, luidende: „De faculteit verlangt een antwoord op de vraag in hoeverre de bezwaren gegrond zijn, die in verschillende landen bestaan te gen het op den voorgrond plaatsen van de nationale wet, in het internationale familie- en personenrecht, en in hoeverre met deze bezwaren dient rekening gehou den te worden bjj het sluiten van nieuwe of het wijzigen 'van bestaande tractates, welk antwoord door de faculteit een eer volle vermelding is waardig gekeurd, heeft zich bekend gemaakt de heer E. D. Kolle- wijn, candidaat in de rechten te Amsterdam. Hooogere Burgerschoool voor Jongens. TOELATINGS-EXAMENS. Toegelaten tot de 1ste klasse: L. E. H. M. America, ffi, J. M. Bakx. W. K. Bat- teljeo. C. L. v. Bergen. J. ,C. Boelman. H. Broekhtra'. F. O. Bursoh. J. A. Buys. J. de Cler. A. Dannne. Antje Damine. J. N. Dorsman. P. J. S. J. Vh 0. Duyverman. iW. F. Engels. J. G. v. Ewrjk. G. W. Fris. Hille- gonda G. Th. Geratel. N. v. Ginkel. J. D. v. d. Graaff. E. A. Hasselbach. I. J, E. Hegenbarth. >Vi B. Hueting. Anna W, ,v. Leeuwen. W;. Iinck, L. M. Lindgreen. A- J. P. Qort. A. J. V. d. Keyden. H. J. Reyst. A. v. d. Reyst. J. Th. v. Riet. Hendriks. Ror senbaum. J. Schalkwijk. J. N. J. Schötteln- dreier. M. Schüdel. H. Sjoerdsma- M. A. Susan. J. F. Touw. A. F, Tuk. J. Varke- visser. Akke J. Verhagen. A. A. R. Ver boog. J. Verwijs. F. J. Wassenaar. F. G. de Wilde, J. Zaayor. Afgewezen II. Tot de 2de kiasse: A. v. Berg. D. J3. Broekman. C. J. Morks. Afgewezen 2. Tot de 3de klasse: J. v. d. Lee. Afge wezen 1. Tot de 4de klasse: Afgewezen F. Tot de 5de klasse: L. Schilthuizën. LEIDEN, 16 JULI. De jaarlijksche vergadering vai onder wijzers en onderwijzeressen van openbare ön bijz. scholen in het arrond. Alkemade, zal Maandag1 a.s. in „Zomerzorg", alhier plaats hebben. „Rcisbelnsting". „Roisbolasting." Het woord klinkt ons in dezen tijd onaangenaam in de ooren, want zoowel eon reis als een belasting is dit jaar uit den booze. Toch weten wij allen, dat de Voroeniging Roisbolasting veel nut sticht door hot ver schaffen van do zoo hoog noodige buiten lucht aan minvermogenden, voor wie deze volgens attest van den geneesheer beter dan iets anders tot duurzaam herstel van ge zondheid kan leiden, en wij vertrouwen dan ook, dat onze voreeniging niet onder de tijdsomstandigheden zal behoeven te lijden. Ook dit jaar doen wij een beroep op onze stadgenooten on wij hopen niet tovergeefs. Giften worden gaarne ontvangen door Movr. VAN DER. HÖEVEN- FOCKEMA ANDREAE, Nieuwsteeg 31. Mevr. KIST-BOK, Rembrandtstraat 81. Mej. R. DRIESSEN, Broestraat 125. Mevr. VAN DER ELST-TAK, Morschsingel 2. Movr. BLOK-ABERSON, Plantage 4. Ingekomen giften van onbekenden: Bij Mej. R. Driessen: Motto „Reisbelas- ting" f 2.50; van N. N. en A. O. 40; in couvert f 5: van N. N. 10; Rcisbelasting van Z. A. W. f 2. Bij Mevrouw Blokvan M. T. f 2.50van N. N. 10. DIT ONZE STAD. BROODKAARTEN. Ter bevordering van den goeden gang van zaken wat betreft de broodkaarten, vestigen wij do aandaaht op de officieelo konnisgeving dienaangaande aan hop hoofd van diit blad. COLLECTE DUBBELTJE-CENT. Deze collecte heeft deze week opgebiaoht f248.98. VOOR ONZE MILITAIREN. In het Tehuis voor Militairen aan dén Morschweg, trad gisteravond op ds. M. I. Punselio, Ned.-Herv. pred. alhier. Hiermee is door het jjverige Tehui3bestuur verkregen, dat behalve de veldpreiiker, ds. J. 0. jEL Scholten, niet minder dan zeven predikanten medewerken om ten minste iedere week ééns een Bijbellezing te doen houden met de gemobiliseerden. De predi kanten, dio zich daartoe bereid verklaarden, zijn: ds. W'. I. Roscam Abbing; ds, D. Plooy; ds. J. Hoogenraad; as. M. J. Pun- selie; allen Hervormde predikanten alhier; ds. H. J. Kouwenlioven en ds. H. Thomas, beiden Geref. predikanten hier ter 'stede, en ds. J. W. Brass, Luthersch predikant, terwijl ook reeds een keer ds. J. Schokking, een lezing hield. De bezoekers toonen telkens door talrijke opkomst dit werk op hoogen prijs te stellen. MEEL- EN BROODPRIJZEN. Ter aanvulling van liet bericht in ons blad van gisteren laten wij hier nog een en ander uit de circulaire volgen, welke de Minister van Landbouw onder de dagteekening 14 Juli heeft gericht tot do burgemeesters 'Naar aanleiding mijner circulaire van 24 'April j.l. gaven de gemeentebesturen, die van de aangeboden gelegenheid om goed koop ongebuild tarwemeel te betrekken ge bruik wenschten te maken, den prijs op, waarvoor dat meel aan hun gemeenten zou moeten worden verstrekt, wilden de bak kers het goedkoop ongebuild tarwebrood voor 12 cents per K.G. verkrijgbaar kunnen stellen. Deze prijzen liepen voor de verschil lende gemeenten uiteen van f 7 tot f 14 per 100 K.G. Ten einde de invoering van den maatre gel zoo min mogelijk te vertragen, deelde ik aan de gemeentebesturen mede, dat voor- loopig met don door hen opgegeven prijs genoegen zou worden genomen, onder voor behoud, dat de prijs zou wordon gewijzigd, zoodra mij in verband met de opgaven van andore gemeenten en de namens mij uit te oefenen contróle zou blijken, dat wijziging noodig was. Intusschen werd door mij oen commissie benoemd om de broodberekeningen der ver schillende gemeenten na te gaan en mij zoo noodig een voorstel tot wijziging der meel- prijzen te doen. Aan deze commissie werd medegedeeld, dat de schatkist door den maatregel niet meer mocht worden bezwaard dan bepaald noodig is, dat mitsdien de prijs van het meel zoo hoog mogelijk behoorde te worden ge steld, met dien verstando, dat. den bakkers een matige winst wordt verzekerd. De commissie heeft kennis genomen van de voor de verschillende gemeonten vastge stelde meelprijzen, welke bleken zeer uiteen te loopen, veelal zonder dat daarvoor een deugdelijke reden was aan te wijzen. Ook bleek haar, dat in bijna alle gemeenten als maatstaf bij de berekening was aangenomen, dat uit 100 K.G. meel, 140 brooden worden gebakken, terwijl naar haar oordeel dit ge tal op 150 brooden kan worden gesteld. Al leen hierdoor zou de prijs van het moei in bijna alle gemeenten met f 1.20 kunnen worden verhoogd. .L)e commissie is eenparig tot de conclusie gekomen, dat de beste oplossing is oen uni formed meelprijs vast te stellen voor het ge- heele land met daarnaast een wisselenden broodprijs, met inachtneming van een door mij to stellen maximum-prijs. Bij de vast stelling van den mcelprijs zou rekening moe ten worden gehouden metl oen brooduit- komst van 150 brooden uit 100 K.G. meel. Tevens zou een uniforme prijs moeten wor don vastgosteld voor hot te verstrekken mooi aan meelhandelaren, ten behoeve van hen, die zelf him brood bakken. Alvorens een besluit te nemen kwam het mij wenschelijk voor# den inhoud van het rapport te bespreken op ©en conferentie. AJs gevolg van het in die bijeenkomst be sprokene en gezien dp door do gemeenten zeïT opgegeven meelprijzon, heb ik besloten het vraagstuk van de meelprijzen in dien zin op te lossen, dat hot minimum waarvoor goedkoop meel aan dc gomeenten zal worden vorstrekt-, f 9 per 100 K.G. zal zijn. In ver band hiermede worden de voor de verschil lende gemeenten vastgestelde meelprijzen, voor zoover deze minder dan f 9 bedragen, door mij vastgesteld op 9 per 100 K.G. Naast dezen meelprijs wordt door mij een maximumprijs voor het goedkoop Regee- ringsbrood vastgesteld van 12 cents per Kg. Ik meen aan u te moeten overlaten of u voor uw gemeente een lageren maximum prijs voor dit brood wilt vaststellen dan wel do prijsbepaling geheel overlaten aan de vrije concurrentie, natuurlijk tot ten hoogste do door mij gestelde grens. Bij dien meelprijs is rekening gehouden met een brooduitkomst van 150 brooden uit 100 K.G. In verband hiermede heb ik de eer u to machtigen het cijfer 140 in de door mij goedgekeurde broodregeling in uw gemeente te veranderen in 150. Jvo prijs, waarvoor het meel, bestemd voor hen, die zelf hun brood bakken door mij aan de gemeenten zal worden verstrekt, wordt door mij overeenkomstig het advies der bo vengenoemde commissie voor het geheele land vastgesteld op f 13.50 per 100 K.G. De thans door mij vastgestelde prijzen gel den van af den derden dag na de dagteeke ning dezer circulaire. VRIJSTELLING VAN PORT VOOR BROODKAARTEN. De directeur-generaal der posterijen em telegrafie maakt bekend, dat bij Kon. be sluit van 12 Juli 1915 tot nadere beschik king vrijstelling van port is verleend voor de verzending van broodkaarten door de houders daarvan, aan de gemeentebestu ren, door welke dio kaarten zijn verstrekt-. VALSCHE PASSEN. De door do politie te Maastricht aange houden kantoorbedienden K. en H., ver dacht van het uitgeven van valsche passen op naam van den Duitsohen consul, zijn voorloopig op vrij© voeten gelaten. Van het gebeurde is echter proces-verbaal opge maakt. KEURING LANDSTOR.MPLIQHTIGEN. Bij d'en Minister van Oorlog bestaat het voornemen, algemeen© keuringen voor clen landstorm te doen houden, te beginnen met de jaarklasse 1915. Het ligt in de be doeling, deze keuringen reeds over eenige dagen to doen aanvangen. •Het denkbeeld is in overweging, de keu ringen op to dragen aan de keuringsraden voor de militie, zooals deze werden samen gesteld voor de lichting 1916. De keurings zittingen zullen dienen om do landstorm- plichtigen, die dit verkiezen, een genees kundig onderzoek naar hun geschiktheid voor den dienst te doen ondergaan. Do Commissarissen der Koningin zijn utgenoodigd, om, zoodra de te dezer zake bij Kon. besluit vast te stellen bepalingen tot stand zullen zijn gekomen, de regeling van do zitting van de keuringsraden vast te stellen. Het ligt in het voornemen van den Minis ter er bij de betrokken landstormplichtigen op to doen aandringen, zich aan de keu ring te onderwerpen. (,,N. R. C.") RUSLAND ERKENT DE N. O. T. Naar het ,,N. v. d. D." van betrouwbare zijnde verneemt, hebben te 's-Gravenhago en Potrograd gevoerde onderhandelingen er deze week toe geleid, dat de xiussische regeering het voorbeeld harer bondg^enoo- ten heeft gevolgd, en van nu af aan do Nederlanclsoho Overzee-Trast-Maatsonappij erkent, wat te voren niet het geval was. Voorloopig is hiervan alleen het gevolg, maar dat is voor Nederland dan ook van het grootste belang dat Rusland voortaan toestemming verleent voor den uitvoer van aan de N. O. T. geconsigneerd hout. Wei zijn de vrachten en de verzekeringspremies zeer hoog, maar voor hen, die de kans ris- keeren willen, bestaat nu in ieder geval ge legenheid hout uit Rusland te betrekken. Nu za-1 niet mleer gebeuren, wat nog niet lang geleden is geschied, dat een schip dat in de Witte Zee spoorbeels voor reke ning van de Nederlandsche regeering wilde halen, eenvoudig geen lading kreeg, maar te Archangel wei dadelijk geholpen werd toep cle kapitein een houtvracht voor En geland aannam. Voorloopig geldt de erkennnig van de N. O. T. door Rusland alleen voor hout, ofschoon met recht verwacht kan worden, dat spoedig ook andere artikelen voor uit voer naar ons lanu, mits aan de N. O. T. geconsigneerd natuurlijk, zullen worden (toegelaten. AGENDA VAN DE WEEK. Vrijdag Concert, Burcht, 4e Reg. Infanterie. Maandag, Vrijdag, Zaterdag, Zondag: Bioscope Variété Théater, Stations weg 19. 7 uur. (Zaterdag, Zondag 8 uur). Bij gelegenheid van de eerste-steen- legging van het Raadhuis te Rotterdam viel aan Rotted Mannenkoor" een groote verrassing ton deel. Door den burgemees ter verzocht na afloop der plechtigheid nog even bijeen te blijven, kwam, nadat d'e Koningin vertrokken was, de wethoiU- dei; Havelaar namens den burgemeester be danken voor do verleende medewerking en overhandigde hij daarbij als erkentelijk heid voor de bereidwilligheid, waarmede het koor steeds zijn medewerking verleen de, de groote gooiden medaille voor kunst en wetenschap der gemeente Rotterdam. Even te voren, toen de Koningin in do Directie'koet de maquetten van het Stad huis bezichtigde, had Zij den directeur van ,,Rotto's Mannenkoor", Georg Rijken, doen uitnoodigen, daar te komen, om aan H. M„ voorgesteld te worden. Op het po dium was ook dr. Ten Ka-te voorgesteld, do dichter van den feestzang. Gatoren werd in het Zuidhollandsch' Koffiehuis in Den Haag een bijeenkomst gehouden van besturen van volkstuinen hier te lande. Vastgesteld werd oen rapport over den toestand der volkstuinen in Nederland Het bevat oen uitvoerige beschrijving van het ontstaan en de inrichting van negen thans in Nederland bestaande volkstuinen, t. w. te Alkmaar, Amsterdam, 's-Graven- iiage, Groningen, Leeuwarden, Ledden, Rotterdam, Schiedam en Utrechtvoorts omtrent akkervephuring, "dio in oenige plaatsen hier te lande bestaat. De bijeenkomst stichtte een centr.-bureau voor volkstuinen in Nederland, hetwelk gevestigd- wordt te Amsterdam. Het alge meen secretariaat w'erd opgedragen aan mr. F. W. C. H. Olcle'welt, Hoerengra-dht 504, to Amsterdam. Het bureau zal in oen archief verzamelen alles, wat omtrent volkstuinen hier te lan de en in het buitenland in druk is versche nen. Het zal tevens voor verdere stichtin gen alle gowcnschte inlichtingen gratis ver strekken. Ook is aan het bureau opgedragen pro paganda voornamelijk bij gemeentebestu ren te maken -en bij deze er op aan' te drin gen bij uitbreidingsplannen rekening te houden met -de gelegenheid) om volkstui nen op te richten, aangezien het sociaal be lang van deze instellingen alom worde ot- kend. Naar ,,DeTel." meldt, is in de gehei me zitting van den Amstérdamschen Ge meenteraad voor do tweede maal ter spra ke gekomen do voordracht van het curato rium van do universiteit te Amsterdam ter vervulling van de vacature, ontstaan door het vertrek van prof. dr. Winkler naar Utrecht. Na uitvoerige discussies hebben do go- neesheeren-raadsleden, de heeren Bellaar Spruijt, Nuijens, De Man en Abrahams voorgesteld, do voordracht, waarop a-ls no. 1 staat dr. C. J. van Valkenburg, privaat docent, en als no. 2 dr. B. Brouwer, zenuw arts, naar het curatorium terug te zenden met het dringende verzoek, haar aldus te wijzigen, dat als nummer één zou worden voorgedragen een psychiater met alge meen erkende klinische ervaring. Dit voorstel is met 91 tegen 9 stemmen aangenomen. H .M. de Koningin zal 20 Juli een be zoek brengen aan Maastricht. H. M. zal dan een vaandel uitreiken aan de Limburg- sche jagers. H. M. zal 's morgens om 8 uren aankomen en te 11 uren weer vertrekken naar Roermond. Uit Rome meldt Reuter, dat mr. Re- gout zijn ambt ah tijdelijk buiteoigewoon gezant van Nederland bij den H. Stool in den loop van Augustus zal aanvaarden. Gisteren werd te Utrecht, ouder voor zitterschap van prof. d/r. P. J. Muller, van 's-Gravenhage, de jaarlijkscho algemeene vergadering gehouden van do Ned. Ycr- eenigiug tot bevordering van Zondags rust. Besloten werd dat het H.-B. de afdeelin- gen zal aanschrijven plaatselijke actie to voeren ter bevordering van de Zondagsrust voor kappers, barbiers en bedienden. Na eenige besprekingen Werd aangeno men een voorstel 's-Gravenhage, om zich to wenden tot de directies der betrokken dagbladen of tot het bestuur van den Ned. Journalistenkring, om ter verzekering van de Zondagsrust van het personeel te ver krijgen, dat do groote bladen geen Maan dagochtend edities meer doen verschijnen. Verworpen werd vervolgens een voor stel Rotterdam om d'e Voroeniging rich te doen aansluiten bij den Anti-Oorlogsraad. In de te Groningen gehouden verga dering der Ned. Maateoh. ter Bev. der Pharmacie werd medegedeeld, dat tot lid van het hoofdbestuur voor do vacature- Veil et (niet herkiesbaar) is benoemd de heer L. O. G. Douw es Dekker, te Bodegra ven ,-mot 353 stemmen in herstemmdng met "den heer Van der Dries, die 301 stemmen verwierf. Tot voorzitter in do plaats van den heer Hofman, die voor een herbenoeming met

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1