Telegrammen. Tweede Kamer. LAATSTE BERICHTEN TELEPRAPHISCIÏ WEERBERICHT, naar waarn. in den morgen van 14 Juli Medegedeeld door het Kon. Meteor. Inst, te Do Bilt Hoogste barometerstand 757.0 te Karls ruhe. Laagste stand 749.3 te Bodo. Verwachting tot den avond van 15 Juli: Zwakke tot matigen wind uit westelijke richtingen. Meest zwaarbewolkte lucht. Wel licht eenigo regen. Dezelfde temperatuur. aangekomen was; maar met uitzondering van de genoemde officieren, wist niemand tnet zekerheid, dat or van het nieuwe, leger al troepen waren aangekomen, totdat zi) in de -gelegenheid waren, ze op weg of in de- loopgraven te ontmoeten. De kranige verschijning? en do uitste kende discipline van de nieuwe troepen liet niet na, indruk te maken op allen, die hen zagen en hun bewondering uitten over hun soldateske houding en hun waardig j gedrag. Een Onderaardscko Kapel aan het Front, Een priester schrijft aan Mgr. den Bis schap van Angers: De kapel van Jeanne d'Arc in onze loop graven wekt de verbazing va-n allen, die haar zien; wij zijn er zeer trotsch op en ik twijfel er niet aan, of velen zullen haar na den oorlog godvruchtig gaan bezoeken. Zij is werkelijk do merkwaardigheid der streek en God weet, hoe onze „poilus" het in hun hoofd kregen, zulke mooie dingen te maken. Ik geloof niet, dat zij haars gelijke heeft aan het -front. Zij is in den grond gegraven op de kromming van een weg, B 7 meter /diep en 3 mëter breed. Zij kan aan twintig menscheo plaats verleenen. Goed geschraagd door stevige balken, biedt z\j aan de ka non nades weerstand on de B of 6 meter aarde, welke haar bedekken, vrijwaren haar tegen alle mogelijke bommen. Trouwens, de werklieden, die haa? maak ten ea als (hiun meesterstuk beschouwen, leden het niet voor de eerste maal, want aet zijn handige mijnwerkers uit de Loire, die het sappenwerk door en door kennen. De inwendige versiering is tot hooge vol maaktheid opgevoerd. Tapijten, plavuizen, draperieën, kandelaars, lusters, stoelen en andore voorwerpen, afkomstig uit verwoeste kerken, niets ontbreekt er. Er is een houten altaar opgericht op vier stammen van pijnboom en; een prach tige rdiekleur in mooie Lyonsche zijde doet henst als alaartwade en is een kostbaar ge schenk van een regimentsofficier. God en Frankrijkhet geloof en het vaderland zijn er dus ruimschuits' vereerd en worden or bijna op militaire wijze be groet. Het nuis van het Goud. Uit de Matin": Negen uur des ochtends. De loketten gaan open. Reeds staat er een 'file voor het filiaal van de Fransche Bank, Place Ventadour. Waar moet ik zijn om goud te storten? vraagt een oude dame aan den bureau- bediende. Op de eerste verdieping, mevrouw. Laat ik u even den weg wijzen. Do menigte volgt de dame, die -weer den bediende volgt. Er zijn twee, drie hoeren in zwarte, gekleed© jas onder, die den ambte naar verraadt, renteniers en renteniersters, winkeliers, werklieden, dienstboden met haar boodschapbennetje, een journalist, oen briga dier van de jagers, een Marekkaan-die-met- ncga-loopt en die aanstonds twee gouden 10 francsstukken en één van 5 francs (een zeld zaamheid) uit zijn toegeknoopten zakdoek zal loswurmen. Al die lieden zijn vroeg ge komen, om spoedig weer aan den arbeid te kunnen gaan. Later komen de „menschen^van geld," per auto, om zakken goud te brengen. De allereerste inbrengers geven gemiddeld per hcofd niet meer dan 5 tot 10 louis d'or. Maar het zit in hun aantal de overweldi gende meerderheid der patriotten, die 'hun goud geven zooals zij, waren zij jonger of van een ander geslacht, hun bloed zouden geven. Binnen een paar dagen hebben zij vijf tien millioen francs ingebracht. Zij wetem dat iedere storting het nationaal crediet ntet het drievoudige zjjner nominale waard© doet toenemen; dat zrj, door 100 francs van hpt edele metaal te storten, de wette lijke bevoegdheid tot emissie der Bank met 300 francs doen toenemen, dat er boven- .dien, zooals onze reserves er voor staan, geen geldelijke crisis is te vreezen. En als certificaat van vaderlandsliefde nemen zij Mit simpele briefje mee: „De Fransche Bank bevestigt, dat M... (heden oen bedrag van £r. in goud heeft gestort, in ruil voor bankbiljetten." KORTE BERICHTEN. De officieel© verlieslijst der Engelschen over de aigoioppe.ii wéék bevat de namen van 156 officieren en 2220 man. Hiervan zijn 525 gedood, 1393 gowond of door gassen ver giftigd en 302 vermisten. In Mechelon hebben Duitscho geheime agenten de hand gelegd op twee dagblad correspondenten, één van een Engelsch en een van een Nederlandsch blad. Zij werden naar Brussel gobracht. Vermoedelijk wordt hun oen geldboete opgelegd en zal alleen de Nederlandsche correspondent in vrijheid gesteld worden. Er is een uitgebreid onderzoek ingesteld in verband met een komplot om bommen te verstoppen aan boord van stoomschepen in Now-York. Een af deeling speurders is verdeeld over do vorschilleinde landings- pieron, waar munitie wordt ingeladen. In Duitschland is gebrek aan vervoermid delen. Ook in Uostenrijk-Hongarijo ia hier aan een tekort. Paarden en auto's zijn er al heel weinig. Daarom ia nu de electri- sche stadstram op vele plaatsen ingericht voor goederenvervoer Zelfs kunstmest wordt er mco vervoerd naar de aan de steden grenzonde landerijen en in Weencn heeft men op die wijze het brandstoffen-vervoer A#zt- Aan boord van drie stoomschepen, die een paar maanden geleden van New-York naar Havre waren vertrokken, werden niet-ontplofte bommen aangetroffen. De vertegenwoordiger van een automobiel-fa briek bier, heeft de namen van twee dier schepen genoemd. Het waren vrachtbooten. Hij verklaarde dat de bommen geplaatst waren temidden van een toezending auto mobielen. 'De bommen waren zoo vervaar digd, dat zij door do beweging van hot schip automatisch tot ontploffing zouden worden gebracht. Dat de ontploffing uit bleef, was te verklaren uit de onverwacht kalme zee gedurende den overtocht. Hot gebal der Duitshc veldpostyverzen- dingen neemt steeds toe. Volgens een op 24 Juni gehouden telling zijn op dion dag uit Duitschland 8.5 millioen veldpostbrie- ven naar de fronten verzonden. Daar vol gens een midden Mei gehouden telling aan de fronten zelf 5.8 millioen zendingen dage lijks per post werden bezorgd, omvat het goheole veldpost-verkeer dagelijks niet min- dor dan 14.3 millioen stuks. Dagelijks moeten nog 35.0C0 zendingen we gens onvolledig adres naar de plaatsen van afzending worden teruggezonden. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Voor het politiegerecht van Maryiebo- ne te Londen, stond terecht een Duit-sohe dame, die den weidschon naam van Greta Fredericks, Maria Oharlotte barones von Petersdorf opgaf. Zij verklaarde van be roep tooneelspeelster en schrijfster to zijn. Haar verzuim zich als vijandelijke vreem delinge bij de politie te hebben doen in- sohrijven, ofschoon zij woonachtig is te Londen, had tot haar arrestatie gele-^. Zij verontschuldigde zich op wonderlijke wijze. Volgens haar zeggen, was zij ue we- weduwe van prins Chnstiaan Viotor van •Sleeswijk-Holstein, met wien zij gehuwd zou zijn, op der tien jarigen leeftijd. ~rder verzekerde zij, dat de keizerin van ^osch- land bij de inzegening van dat morgana tisch huwelijk tegenwoordig was geweest. Haar advocaat overlegde zijn dagboek, waaruit bleek, dat de Duitsche dame hem verleden jaar Mei er over ha--- geraad pleegd, hoe zij als weduwe van voornoem den prins, onderstand van de Duitsche re geering kon ontvangen. De advocaat had daarover geschreven aan defi Duitschen Rijkskanselier. Natuurlijk zonder antwoord te ont vangen", merkte de politierechter soham- per op. De oorlog brak spoedig daarna uit. Do dame verzekerde steeds in den waan te hebben verkeerd, dat zij Engelsen onder daan was. Doch bij haar arrestatie gaf zij aan de politie den naam op van een man, die haar naar Engeland zou hebben go- bracht, en dq politie kende dien man aJa houder van een zekere club in het West end. Het politiegerecht geloofde niets van het sensationeel verhaal van de dame, die zich naar zijn meening den titel van baro nes von Petersdorf slechts had aangema tigd. Het veroordeelde haar tot drie maan den Hechtenis, en vond, dat zij daarna on der politietoezicht diende te worden ge steld. Men meldt uit Alexandria: Toen de Sultan voor het morgengebed naar de mos- kee ging, wierp iemand uit een raam een bom naar zijn rijtuig. De bom viel voor de paarden naar, doch ontplofte niet. De dader ontsnapte. De Sultan verrichte zijn godsdienst plichten en reed 's middags op den gewo nen tijd uit. He Vesuvius. Do Vesuvius is in een toestand van he vige eruptie, die gepaard gaat met onder- grondsche rommelingen. Uit ÜSexïco. Do aanhangers van Oarranza te Vera Ciruz hebben den Amerikaansdhen consul officieel meegedeeld, dat generaal Gonza- les de hoofdstad van Mexico heeft bezet. De Canadeescli© Oogst. Bury, de vioe-president van de Canadian Pacific Railway, die van een inspectiereis in West-Canada is teruggekeerd, heeft ge zegd, dat hij den tarweoogst schat op 240 mi'llioon schepels en dat alle landlxmw- vooruitziohten dn dat jaar bijzonder goed zijn. Vergadering van 14 Juli. Aan de orde is het wetsontwerp tot ver hooging van hoofdstuk VI der Staaïsbegree ting en van hoofdstuk I der Indische begroo ting voor 1915 (de Vlootwetten). Do heer VAN DER VOORT VAN ZIJP wenscht de gedano voorstellen geheel op zich zelf te beschouwen, los van de omstandighe den, waarin we verkceren. En wel omdat de aangevraagde sohepen de eerste jaren nog niet gereed zullon zgn. De aanvrage van 28 millioen voor 4 onderzeeërs en 2 krui sers. is eenigermate verbluffend. Bij de be groeting van 1914 werd het uitstellen van aanbouw niet verontrustend genoemd, thans wordt gewezen op de ontwrichting van de vloot. Verbluffend is do aanvrage, ook met het oog op de financiën; daar thans zooveel meer van de schatkist wordt gevraagd, dan toen aanbouw werd uitgesteld met het oog op den financieel en toestand. In dit ver band, spreekt de afgevaardigde er zijn ver bazing over uit, dat men tusschen de indie ning en de verschijning der Memorie van Antwoord aan het Depart, van Marino tot dp ontdekking kwam, dat de kruisers 1000 ton te klein waren gedacht; terwijl hot hier toch gaat om een definitieve vlooti- hervorniing. Spr. doelt do ontstemming over de sa menkoppeling in één ontwerp van seh eopo- aanbcmw en buitengewoon crodiiet. Voorts wijst hij er op, dat men in dien huldigen oorlog in nog grooter onzekerheid is gaan verkoeren omtrent grootte, maohii- StóSBttSiy®. r i dfwyffh-r Minister zich echter verantwoord zonder voldoende ervaring, dan mil spr met den Minister inzake de onderzeeërs meegaan. Aan de vericennangskruisere kan spr. evenwel vooralsnog zijn stem niet g•oven. De indruk ia bij hem niet weggeno/aen, diat de kruisers vooral worden gevraagd met het oog op 'het personeel der Marine. Doch de ontmoediging bij de zeeofficieren is niet alleen te wijten aan het dienen op minderwaardig materieel, doch ook door verschillende maatregelen van dien Minister zelf. Afgezien hiervan eohter moet do vraag of kruisers voor Indië noodig zijn, op zich zelf worden beschouwd. En aan meent spr. de noodzakelijkheid te moeten be tv, ij celen. Htji beroept zich daarbij op het oordeel der Staatscommissie voor de Indische defensie van 1912, met welker oordeel de regeering verklaart zich te vereenigen, doch van wel ker plan het afwijkt. Do Commissie achtte vcor de verkenning torpedokruisers van 1200 ton voldoende. En nu wordt e m sprong gemaakt naar 7000 ton, terwijl Enge lands grootste verkenningskruisc-rs 3560 en 3810 ton meten. Bovendien getuigt de ervaring van dezen oorlog met voor de waarde van kleine kruisers als de voorgestelde als vecht- schepen. Engeland slaagt er juist door het gebruik van veel kleinere schepen in de actie der Duitsche onderzeeërs te belem-. meren. Bpr. dringt er op aan, dat de Minister de kruisers alsnog zal terugnemen, om °het spr. en zijn tractie mogelijk te maken den Minister te steunen. De heel* HUGENHOLTZ verklaart, dat de sociaal-democratie geërgerd zijn door de indiening van dit ontwerp en dit niet alleen om zijn inhoud, Joch ook om de samenkoppeling van de aanvrage van 23 millioen voor vioolbouw en mcbilisatie- c re diet, waardoor den onjuisten indruk wordt gewekt, dat men hier met een nood'regeling te doen heeft; terwijl de schepen eerst over eenige jaren gereed kunnen zijn. Bovendien wordt een schil dering van den slechten toestand van de vloot gebruikt als boeman, om de Kamer murw te maken, teneinde 23 millioen er door te jagen, waarvan zij later spijt zal hebben. Door te groote haast is de zaak onvoldoende voorbereid en toegejuicht, zooals o.a. Dijkt uit het feit dat na de indiening de voorgestelde kruisers reeds 1000 ton grooter zijn geworden. De kruisers zullen de actie der onder zeeërs niet kunnen inleiden en onder steunen, omdat zij dan juist de tegen woordigheid der onderzeebooten verraden, terwijl zij onvoldoende zuilen zijn voor de bescherming der onderzeeërs. Ook voor de handhaving van onze neu traliteit in Indiè verwacht spr. niet veel van de voorgestelde kruisers. Terwijl do voorsprong, welk-n we zullen verkrijgen op het gebied van de snelvarende krui sers, spoedig weer zal verloren zijn door den bouw van nog grooter© schepen dan andere landen. Wat de urgentie der voorstellen betreft, spr. begrijpt dat het argument, dat de schepen op Nederlandsche werven zullen kunnen worden gebouwd als er spoedig mede wordt begonnen, indruk maakt op de aandeelhouders lier werven, doch spr. laat zich daardoor niet beïnvloeden. De veronderstelling, dat de aanbouw zou zijn voorgesteld mot het oog op de officie ren, die aniers geen gelegenheid zouden hebben tot het voeren van grooter© com mando's, niet voldoende ia weerlegd. Met de minderen maakt men minder omslag. Men heeft hier te doen met een zeer gevaarlijk dictatuur van zee-officie ren, aan wier adviezen een persoonlijk element vastzit, terwijl tooh de Marine er niet is voor de officieren, doch do of ficieren er zijn voor do Marine. Do S. D. A. P. acht het ontwerp niet al leen ndet urgent dooh ontijdig vooral daar het samenhangt met de definitieve vloot- hervorroing, waaromtrent men nog geheel in het duister verkeert. Als het ontwerp wordt aangenomen bindt men zich aan een geheel nieuwe bewapeningterwijl juist de gevechtsgereedheid oorlogsgevaar ople vert en nieuwe bewapening onverant woord zou zijn met het oog op de toekomst, waarin drang naar beperking deer bewape ning noodig zal zijn. Daarom zijn de so ciaal-democraten op materieel© maar vooral op moreel e grond-en tegen het wets ontwerp. Do heer NIEKBTRASZ waarschuwt tegen het min of meer deskundig geschrijf in kranten; slechts zeer weinigen zijn m staat do kwestie, waarom het gaat, voldoende te beoordeelen en tot die weinigen rekent spr. den Minister. De onderzeeboot is een geducht wapen, doch niet afdoende of universeel; kniisers znn door hun offensief karakter van prevêutiev© waarde, die men mist als men alleen op defensief is aangewezen. ARISTERDAMSCHE BEURS. In de Amerikaainsch e afdeeling die ta melijk vast opende, liepen alle afdeeltm- gen -terug. Hollaindscho fondsen, vaster, oliewaarden iets beter. Overigens leverde de markt weinig bijzonders op. Officiéél 5 pCt. Staatsleening, groote stukken 101, Integralen 63%, Oblig. 73%, Indische leening 100, Smelting 77%, Vor stenlanden 195, Actions 177, Kon. 518, Perlak 34, Zuid-Perlak 48%, Enims 211, Am. Vaart 239Nieuwe Aandeel en 235, Topeka 99, Car Foundry 53, Rio 57/ie, Erie© 2414, Missouri 6%, Hides 33, Rails 13%, Union 128, Ex Steels 59%, Amals 73%, Marine Pref. 4%, Bonds 54, Cerbif. 53%, Haaidelsv. A'dam 295, Holl. Lloyd 123, Bothnia 130, Niet of Mc. Rusland 18S0 68, Consols 67%, Hope 67%, Deli- Mij. 4-16, A'dam Rubber 129, Nederl. 37%, Prol. 2%. Conpon-Koersen. Amerikaansehe f2.46Va; Italië f40; Zwit- sorsoha f 45.80; Marken f 50.50; Oostenr. reynjAr i 27-20,1 Qostenr. alver, 38.40. He Strijd in het Westen. PARIJS, 13 Juli. (R, O.). Het avoitdooan- mundqué luidt: De vijand bombardeerdie dë Engelsch- Fransche linies in België ten noorden van At recht met vergiftige gasbommen. Het leger van den Kroonprins heeft met groote kracht het offensief in den Argon- nen horvat, doch werd opnieuw afgeslagen. Krachtige tegenaanvallen op punten, waar ons front tijdelijk werd ingedrukt-, brach ten 'svijamda opmarsoh tot staan en wier pen. hem terug. BERLIJN, 14 Juli. (W. B.). (Officieel). Het hoofdkwartier meldt heden van het westelijk oorlogstooneel: Hedennacht werden opnieuw haaidgranar ten-aanvallen bij de suikerfabriek van Sou ches afgeslagen. De Franschen lieten in de streek van Troyon, ten westen van Craonne, en bjj Perth, in Champagne, zonder succes eenige mijnen spring-n. Ons handgrar.atenvuur be lette hun zich vast te zetten op de plaats, waar de ontploffingen hadden plaats gehad. In de Argonnen hadden de Duitsche aan- yallen volkomen succes. Ten noord-oosten van Vienne le Chateau werd over een breedte van 1009 meter de Fransche linie genomen. 1 officier en 137 man werden gevangengenomen. 1 machine geweer en 1 mijnwerper werden buit ge maakt. Ten z.w. van Bourreules bestormden onze troepen de vijandelijke hoogtestelling over een breedte van 3 K.M. en een diepte ran I K.M. Hoogte 285, La Ville Morte, is m ons bezit. Aan on gewonde gevangenen vielen 25S1 Frftiischen, w.o. 51 officieren, in onze handen. Bovendien werden 300 h 400 ge wonde gevangenen ter verpleging opgeno men; 2 C'revclverkanonnen, 6 machinegewe ren en een groote hoeveelheid materiaal werden buitgemaakt. Onze troepen kwamen tot aan de stellin gen der Fransche artillerie en maakten 8 kanonnen onbruikbaar, die thans tusschen wederzijdsche llniën staan. Bij Vreezenberg, ten n.-o. wan Nperen, werd een Engelsche vliegmachine neerge schoten. Legerorder van Kitchener. LONDEN, 14 Juli. (R. O.). In een leger order, gericht tot do troepen in Fracikrijk, spreekt Kitchener zijn groote voldoening uit over zijn bezoek aan het front. Of schoon niet na elke dappere daad hulde- telegrammen gezonden worden, zegt hij, worden do werkzaamheden, der soldaten in Engeland tooh op hoogen prijs gesteld. Dc Strijd in het Oosten. PETROGRAD, 13 Juli. (R. T. A.). Rap port van. den gen oral en stafDe plaatse lijke gevechten op het front Bc'br-N&ref duren voort. Bij OsSawaoisj c-n Edvabno werd van den avond van 11 Juli tot den volgenden mor gen een zeer levendig artillerievuur afge geven. In de dalen van de Skroda, Pissa en Sohva jinfanteri©vuurgevecht Do vijandelijke infanterie deed in den naoht van 12 Juli met zwakke strijdkrach ten aanvallen bij de do-rpen Tartiak, Ol- chino en Groedoesk, welke vrij met succes afsloegen. Elders geen actie. BERLIJN, 13 Juli. (Korr. Norden). De correspondent ie Tsernowüsj van den „Lo- kal-Anzeiger" meldt, dat hij uit betrouw bare bron vernomen heeft, dat de Russen sterko reservetroepen, die voor het groote te gedeelte nog niet afgericht zijn, aan den Dnjestr en in Bessarabië samentrekken. Ge deeltelijk werden de streken, die aan de Oostenrijksche grenzen aansluiten, zooals Po- dolië en Wolhynië, door de burgerbevolking* ontruimd.- Deze burgerbevolking werd naar het binnenland van Rusland en wel naar sferokën, die aan de kust van de Zwarte Zee gelegen zijn, gevoerd. Uit vrees voor on lusten werden uitgebreidere poliiieveilig heidsmaatregel en genomen. De censuur op dagbladen wordt zeer streng gehandhaafd. .Overigens staat ook de burgerbevolking in deze streken van Zuid-Rusland bloot aan pla gerijen wegens spionnagevrees, PETROGRAD, 14 Juli (P.T.A.) Commu niqué. Aan do kust blijft het bij schieten. Bij Olty vielen onze verken nors 'a nachts onverwacht een Turksche post aan en dood- de<n met de bajonet een a total vijanden Wij namen ook velen govaDgcn. Aan hot overige front geen actie. BERLIJN, 14 Juli (W. B.) (Officieel). Het hoofdkwartier meldt van het oostelijk oorlogstooneel Tusschen Yemen en Weichsel hadden onzo troepen in de streek Kal var j a, ten Z.W. van Kolnoe hij Prasnitz en ten zui den van Mlawa eenige plaatselijke succes sen. Op het zuid-oostelijk oorlogstooneel zijn bij de Duitsche troepen geen wijzigingen gekomen. Da strijdende Italianen. ROME, 14 Juli. (R.O.) Communiqué. De toestand is onveranderd. Gisterochtend be schoot met succes een vlieger-flottilje, uit een hoogto van 600 meter, een groot kam pement van den vijand in dein omtrek van Gorizia. Italianen on Oostenrijkers. WEENEN, 14 Juli (Corr.-Bur.). De oorlogscorresporudentton dier bladen ma ken melding van een welgeslaagden over val van Tyroler Scherpschutters op de 90ste compagnie Alpentroepen, die in het Leno-dal, dicht aan de grens, genaderd waren, om verkenningen te doen. Een afdeeling Tyroler Scherpschutters met twee kanonnen, overviel '8 Juli, na een marsch over bergwegen, een vijandelijk kamp. Nadat beide daluitgangen bezet waren, opende zij het vuur op de Italia nen, die meer dan 100 man verloren ©ft in allerijl uit het dal vluchtten. Aan Oostenrijksche zijde was slechte? één gewonde. Duitschland ©n Amerika. WASHINGTON, 14 Juli. (Part.) In offi- cieele kringen wordt medegedeeld, dat de regeering in een memorandum aan president Wilson heeft geadviseerd aan Duitschland te antwoorden, dat de Duitsche nota feite lijk niets anders is dan een herhaling van de eerste nota. De „Normandy". NEW-YORK, 14 Juli. (R.O.) De „New- 'York Horald" vraagt, in een hoofdartn.ee! de besliste verwerping van de verontschul diging ten aanzien van de daad van den Duitschen onderzeeër, die de Amerikaansehe bark „Normandy" dwong als masker (dek king) te dienen, terwijl hij een Russisch schip deed zinkon. In alle opzichten was het doel de „Nor mandy", terwijl dit schip gevangen lag, tot oon onvrijwilligen deelgenoot te maken van het doen zinken van het Russische schip. Het voorval zal er toe bijdragen da Duitsch-Amerikaansche betrekkingen nog meer gespannen te maken. Grey hersteld. LONDEN, 14 Juli. (R. O.). Grey wag heden weder voor die eerste maal na zijn afwezigheid wegens zijn oogziekte weder op het ministerie van Buitenlandisch© Za ken. Te Bergen, bij Alkmaar, ig een lijk angespoold, dat herkend is als dat van den Zeemilicien-stoker W. J. van Holten, cüe behoort heeft tot de bemanning van de in net Brielsche Zeegat vergane defensiesloep der Marine. Z. K. H. de Prins zal zich Vrijdag a-.s.i voor eenige dagen naar Het Loo 'begeven.; Inbraak bij Minister Treub. Als zeer vermoedelijk hoofdschuldige te zijn aan de inbraak in de villa van Minister Treub en eenige andere kort na elkander gepleegde nachtelijke inbraken in Den Haag is thans zekere IJ., een j'ongmensch, dat bij de politie hoogst ongunstig bekend staat en reeds meermalen wegens diefstal word gevonnisd. naar het Huis van Bewa ring overgebracht. Tot hen, die in verband met bedoelde in braken in de laatste dagen door de politie tijdelijk werden aangehouden behoorde ook een zekere B., houder van een klein kof fiehuis, waarin ook melk gesleten werd. Dit heeft blijkbaar aanleiding gegeven tot het bericht, dat als vermoedelijke dader van den inbraak bij minister Treub een melk- slijter wa-s gearresteerd. Intusschen is be doelde B. reeds weder op vrije voetc- steld. Door de recherche zijn inbrekorswerktai- gon in beslag genomen, welke voor de in braken hebben gediend. Mr. L. H. W. Regoulo Uit goede bron wordt medegedeeld, dat mr. L. H. W. Regout ten gevolge van zijn benoeming Tot tijdelijk gezant bij het Var ticaan als Eerste Kamerlid zal moeten af treden, wegens het aanvaarden van een be zoldigd Staatsambt. De afgetredene is echter horkiesbaar. Of mr. Regout zich een nieuwe keuzo zal laten welgevallen, is nog niet bekend. Het Selgóscho Rood© Kruis. Het Comité van het Rood© Kruis van België in Nederland heeft vanwege een vrijgevigen weldoener die onbekend wil blij ven, een som van 15,OCO frank ontvangen voor het aankocpen van een volledige auto-ambulance, bestemd tot hulp op het slagveld. Deze schenking doet het getal door de in Nederland uitgeweken Belgen naar het front gestuurde ambulances, tot zeven stijgen. De eerste vijf voortuigen zijn op 't oogenblik aan de gevechtslime, waar zij reeds onschatbare diensten bewe zen. De zesde ambulance, waarvan de uit rusting is voltooid, zal weldra te Calais aankomen, om ten behoeve van het ver voer van gekwetsten gebruikt te worden. RAAD VAN STATE. In de heden gehouden vergadering van den Raad van State af J. voor de ge chillen van bestuur, medegedeelde Kon. besluiten zijn de volgende beslissingen genomen in vroeger voor genoemde afdeeling behandel de zaken Naar aanleiding van beroepen van den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland zijn vastgesteld de Rijksbijdragen over 1914 voor de bijzondere lagere scholente Kat- wijk-aan-Zee, Michiel de Ruyter/craat 7, van do Vereeniging tot stichting on instand houding van een Chr. school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs te Katwijk op f 5391.94; en te Moercapelle, Dorpstraat 77, van do Vereeniging tot stichting en in standhouding van scholen mot den Bijbel al daar op f 1723.85. Godep. Staten hadden resp. f 5433.60! en 1757.18i toegekend. N iet-ontvankelijk verklaard is het beroep van P. Gadri, te Leiden tegen het besluit van Gcdep. Staten van Zuid-Holland, waar bij is ingetrokken een logements-vergun- ning voor den kleinhandel in sterken drank. Katwljk-a an-Zee. de firma U. Haasnoot is bericht go komen, dat de logger „K.W. 19", door de Engelsche marine is aangehouden en njiar Peterhead is opgebracht. D© „K.W. 20", van P. de Best, i3 vrijg<v laten in Engeland.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 3