De Europeesciie Oorlog. Binnenland. SPORT. Uit de Omstreken. jeugd. Wal is de tijd voor onderwijs? Im'r mers de jeugd. Wie zal1 nu iu de toekomst in alle, ahe opzichten den tol beia'.en? De jeugd. Ieder weldenkend mensch zal dat (OOgenblikkelijk inzien. en aangezien de jeugd niet voor haar rechten kan opkomen, is dit do plicht van ouderen. Toen hier duizenden vluchtelingen uit het arme België aankwamen, wist men dezen in uitstekende lokalen onderdak te verschaf fen. Toeu hier duizenden Belgische soldaten geïnterneerd moesten worden, waren dezen in minder dan geen tijd behoorlijk onder gebracht. Ik geloof, dat menig gemobiliseerd Nc-derlandsch militair liever mocht willen, in een der hierboven bedoelde lokalen on derdak' te hebben, dan in de mijns inziens, voor kazerneering over 't algemeen slechte schoollokalen. Ik geloof zeer zeker, dat 't "best mogelijk is, in de garnizoensplaatsen andere dan juist schoollokalen te bezigen, voor kaserneering. Men behoeft dan niet juist kilometers van het garnizoen af, daar- aan te denken. Hiervoor verwijs ik naar de uitstekend geschikte gebouwen voor "de geïn terneerden, welke overal geplaatst kunnen worden, en voor de Regeering zeker goed- kooper zouden zijn. Ik hoop dan ook in het belang van de jeugd, dat zoo spoedig mogelijk begonnen zal worden met verbetering te brengen in het onderwijs. In de eerste plaats beschul dig ik mijzelf, dat ik niet eer voor dat doel naar de pen greep; maar ik beschuldig de autoriteiten van Rijk, Gemeente en op onderwijsgebied, dat dezen in niet voldoen de mate voor het onderwijs hebben gezorgd. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, heb ik de eer té zijn, i T - Uw Abonnèe, H. BROUWER Hz. (Haarlemmerstraat 35). De uitslag der gisteren te Amsterdam gehouden verkiezingen voor leden van den Raad is ails volgt District I. H. J. den Hertog (Vooruit gang, lib. aft-r.) 1700, J. H. Huybera (S. D. A. P.) 452, R. Stenhuis (S. D. A. P.) 162, mr. G. M. den Tex (Vooruitgang lib.) 1615, C. H. v. d. Velden (Algem. Staatspartij) 257 stemmen. Gekozen de heeren Den Her tog en Den Tex. Distriet IIH. Cremoes (Middenstands- groep) 276, J. ter Haar (C.-H. aftr.) 1137, W. Polak (S. D. A. P.) 1047, J. v. d. Tem pel (S. D. A. P. aftr.) 1096, H. A. M. v. Veen (V.-D.) 363, H. de Wolff (Tribunist) 42, D. Wijnkoop (Tribunist) 95 stemmen. Herstemming tussehen. de heeren Tgt Haar, Polak, Van den Tempel en Van Veen. District HIProf. mr. P. A. Diepen horst (A.-R.) 2156, Z. Gulden (S. D. A. P. aftr.) 5726, A. Heldring (Vooruitgang lib.) 2891, D. Wijnkoop (Tribunist) 298 stemmen. Gekozen de heer Gulden. District IVI. H. J. Vos (Vooruitgang lib.) 1885, S. de Wolff (S. D. A. P.) 976 stemmen. Gekozen de heer Vos. District VInto Onsman (S. D. A. P.) 3323, B. O. E. Zwart (Vooruitgang lib. aftr.) 6193 stemmen. Gekozen do heer Zwart. District VIGh. E. H. Boissevain (V.-D.) 927, J. N; Hendrdx (R.-K. aftr.) 1985, P. Joosten (S. D. A. P.) 586, W. Rus (S. D. A. P.) 424, mr. S. de Vries Czn. (A.-R. aftr.) 2060 stemmen. Gekozen de heeren Hendrix en De Vries. District VHW. Duykers (Alg. Staatep.) 237, prof. mr. D. P. D. Fabius (A.-R. aftr.) 1529, N. van Hinte (S. D. A. P.) 607, dir. J. F. Hoekstra (V.-D.) 458, dr. O. de Man (Vooruitgang lib. aftr.) 1404, J. J. de Roo de (S. D. A. P.) 669 stemmen. Herstemming tussehen de heeren Fabius, Van Hinte, De Man en De Roode. District VlliOh. E. H. Boissevain (V.- D. aftr.) 1041, N. J. Golly (Tribunist) 33, 0. J. Kuiper (R.-K.) 1375, B. Luteroam (Tribunist) 58, J. J. dte Roode (S. D. A. P.) 960, R. Stenhuis (S. D, A. P.) 912, Ohr. v. d Velden (Staatspartij) 145, Klaas de Vries (V.-D. afbr.) 1084 stemmen. Hei-stemming tussehen do heeren Bodsse- cain. Kuiper, De Roode en De Vries. District IXJ. G. van Kuykhof (S. D. A. P. aftr.) 5790, B. Luteraan (Tribunist) 404, J. H. Scheltema (Vrij-lib. aftr.) 7397, W. de Vlucht (A.-R.) 6646, P. Voogd (S. D. A. P.) 4702, I>. Wijnkoop (Tribunist.) 647 stemmen. Gekozen de heer Soheltema. Herstem ming tussohen de heeren Kuykhof en De Ylugt. Men meldt aan de „N. R. Ct.", dat de districtscommandant d'er rijksveldwacht in Noord-Holland, de hee-r Van B., is ge schorst. Naar het „Hbl-d." verneemt is aam den heer Van B. door den Minister van Justitie oen onbepaald verlof verleend, gedurende hetwelk een administratief onderzoek inge steld zal worden. B. en W. van Haarlem hebben voor-het a dministratdef gem-centep erson eel den vrijen Zaterdagmiddag ingevoerd. De Anif-revolutiorraire pari ij. „De Ned." verneemt van betrouwbare zijde, dat in een onlangs to 's-Cravenhage gehouden vergadering van het Gentr.- Comdté der Anti-Revolutionaire Partij ver schillende moeilijkheden, die in dien boezem van partij en Gentraal-Com.itzijn gerezen, met dr. Kuyper in den breede besproken zijn, en dat in die bijeenkomst ook de grie ven tegen de wijze, waarop dr. Kuyper zijn leiderschap opvat-, zijn uitgesproken. Is het blad wel ingelicht, dan heeft dr. Kuyper zich met do zienswijze van onder- soheddeme leden van het comité niet kunnen vereoniigen en is hij daarop aangevangen met het schrijven zijner artikelenreeks in „De Standaard", welke met een beroep op de Deputabenvergadering is besloten. GEMENGD NIEUWS. De militairen B. Gro on veld en IC. Vos, wien respectievelijk do linker voet en het linkerbeen boven de knie afge zet werden, na de spoorwegramp te Halfc;- merbroek en die in het Sophbziekenhuis te Zwolle worden verpleegd, makc-n het naar omstandigheden goed. Beide militairen wa ren ingedeeld in het fort aan de Lütstraat te Utrecht. De practijk heeft geleerd, dat de wapenstok, die bij de Amsterdamsche politie op de sabelscheede gedragen wordt, niet voldoet. Meermalen toch werden deze stokken bij vechtpartijen den agenten uit de handen getrokken en gebeurde het wel eens, dat de politieman een tik met rijn eigen stok kreeg. Het oude wapen, een rotting, aan de uiteinden met koper beslagen, wordt dan ook successievelijk afgeschaft. De jongste lichting der politie heeft thans een gummi stok met handriem ontvangen, die in den broekzak geborgen wordt. D e 14-j a r i g e G. van Wv t e Gouda, is Woensdag in een moddersloot aan de 1ste Kade geraakt, - waar eenige werklie den hem vonden. Zoo spoedig mogelijk werd hij op den wal gehaald. Hij gaf echter slechts weinig teeken van leven. Gistermor gen is de knaap overleden. De door de politie te Alk- maar aangehouden personen in verband met den diefstal door braak bij jhr. De Beijer, hebben bekend zich schuldig te hebben ges maakt aan den te Barsingerhom gepleegden diefstal door middel'van inbraak. De meeste der gestolen voorwerpen zijn reeds in be slag genomen. Ken 1 0-jarige inbreker. De vrouw van A. H., te Sommelsdijk, kwam heden tot de ontdekking, dat uit een haar toebehoorende portemonnaie, waarin geld zat verborgen, ontvangen voor do vergoe ding van het onder de wapenen zijn van haar man, een bedrag van eenige guldens was gestolen. Na aangifte kwam men tot de ontdekking, dat de dader, een ongeveer 10-jarige school jongen, zich toegang had weten to verschaf fen tot de woning van vrouw H. op een oogenblik, dat deze afwbzig was, en del kast had opengebroken. Met het geld werden allerlei snoeperijen gekocht en in een café bier, limonade, enz. besteld. Daarna zag de jeugdige inbreker nog kans een half pond tabak te stelen. Mïï ITAÏRFN-PMten, hand8cho6non en alle 1Y11L1I AlHLil eqUjp0menten. Nieuwe Rtfn 46. H. A. TIMMERMAN, Hofl. Tel. 142. AGENDA VAN DE WEEK. Maandag, Vrijdag, Zaterdag, Zondag: Bioscope Variété Théater, Stations weg 19. 7 uur. (Zaterdag, Zondag 8 uur). „H efcVoetbalspe l'L In de Volksbibliotheek, een uitgave van de Maatschappij voor Goede en Goedkoope Lec tuur te Amsterdam, zoo goed bekend door haar andere uitgaven, is een klein boekske verschenen over „Het Voetbalspel". De se cretaris van den Nederlandsehen Voetbal bond vertelt daarin op populaire wijze iets over de voetbalsport, een gezellig praatje met een oningewijdo bij een voetbalmatch over spel en regels. Voor wie met dezen meest populairen tak van sport op de hoogte wil komen en daarvoor geen dorre reglemen ten wil doorlezen een aanbevelenswaardig werkje. Paardensport. Duitsche namen. Ook in de rensport ia men met een ver- duïtsching van namen begonnen. De stal Mydlinghoven gaf al haar jongo paarden reeds Duitsche, aan den oorlogstijd ontleen de namen. Zij heeten thans Kaïnerad, Drauf- ganger, Funkor, Pionier, Intrigant, Scharf- schütz, Schipper, Soeklar. Freulos, Grenz- wacht, ïnfamie, Landwehr, Plempe en "Wehr- pflicht. RECLAMES h. 40 Ct. per regel. 5917 18 Een zilveren horloge e-en kistje siga ren cn eenigö geldstukken namen zij uit de woning", waarin op dat oogonblik nie mand vertoefde, mede. De jongste» beklaagde gaf een uitvoerig verhaal van het gebeurde. Hij en zijn mak ker waren naar do Meer gegaan om werk te zoeken, doch ze hadden niets gevonden. Bij hei teruggaan passeerden zij het ert van Van Schoten, waar hij, do jongste, reedö vroeger gewerkt had. llij wist, dat er geld in huis was, kencle de woning goed; wist dat Van Schoten uL was, want zij waren hem tegen gekomen en toen kwam het denkbeeld bij üem op een onderzoek in het huis te stellen. Zijn makker, dio ook al in wexen geen 'werk had, doch vooraf zich nimmer aan eenig misdrijf had schuldig gemaaku liet zich nu 'spoedig overhalen. Hij klom door een geopend dakvenster, ging naar beneden, opende het keukenraam, en nu waren bei den zeer spoedig in de huiskamer, waaruit zo vervolgens een kistjo sigaren, een hor logo en eenig geld namen. Het geld werd verdeeld, het kistje siga ren in den Hout verborgen en het horloge door den jongste verkocht. Da tweede beklaagde bevestigde dit ver haal min of meer, alleen wist hij van clen diefstal van het horloge niets af. Ook daar van had hij geen geld ontvangen. Beide beklaagden toonden veel berouw. De vader van den jongste kwam nog een goed woordje voor zijn zoon doeD. Hij zou wel zorgen, dat zijn zoon, wiens han deling hem onbegrijpelijk voorkwam, zich nooit meer aan een dergelijk feit zou schul dig maken .Thans had hij werk voor hem. Ook met het oog daarop verzocht hij de Jrhchtbank beleefd hem ditmaal met een geldboete te willen straffen dan zou hij wel zien dit geld met zijn zoon, die overi gens gewillig en een goed werkman is, in te verdienen. Do officier van justitie vroeg de veroor- dëoling van den oudste, R tot 3 maanden en van den jongste tot 1 maand gevange nisstraf. 6104 HAARLEMSCHE RECHTBANK. Inbraak en Diefstal. Twoe personen J. R. en J. 8., beiden van Heemstede, hadden zich schuldig ge maakt op of omstreeks 19 Mei j.l. aan in braak en diefstal ten huize van den land bouwer H. van Schoten in de Haarlem mermeer. CENTRALE RAAD VAN BEROEP. Ongevallenverzekering. In de te Utrecht gehouden openbare te rechtzitting heeft de uitspraak plaats ge had in de zaken Hooger beroep van O. S. Jz., te Aals meer, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij hij wegens te late instelling niet ontvankelijk is ver klaard in zijn beroep tegen een beslissing van do Rijksverzekeringsbank, houdende in deeling zijner onderneming tot 1 Juli 1914 in klasse 22 met toewijzing van gevarencijfer 22 en met ingang van 1 Juli 1914 in klasse 23 gevarencijfer 23 op grond, dat daarin wordt uitgeoefend het bedrijf van beurtschipper niet met stoombooten of motorbooten. De Oentrao Rechtbank bevestigde de uit spraak. Hooger beroep van de Rijksverzekerings bank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, houdende vernietiging der beslissing van de Bank, waarbij met her ziening eener vroeger toegekend© ronte naar 25 invaliditeit aan J. S., smidsknecht, te Haarlemmermeer, met ingang van 2 Novem ber 1914 een rente is toegekend van 14 cent p. dag, naar 10% inv. ter zake van 'n onge val waardoor vier vingers van do rechter hand eenigszins stijf zijnde Raad verstond dat aan getroffene ook van 2 November 1914 af rente naar 30 invaliditeit zal worden toegekend. De Centrale Raad vernietigde do uit spraak en bevestigde de beslissing der Bank. AMSTERDAMSCHE RECHTBANK. De moord op den agent Tit9elor. Men herinnert zich, dat de Amsterdam- eohe rechtbank den 59-jarigen betonwer ker Adr. G. verooTclesïdle tot tien jaren gevangenisstraf wegen 3 den moord op den politie-agent A. J. Titsel-er, 24 Januari 1.1. op het Kattenburger plein ge pleegd. G. teekendie tegen -dit vonnis hoo ger beroep aan. Op «het laatste oogenblik trok hij echter, naar hot „Hbld." verneemt, dit beroep in, omdat een gevangene, met wien hij in het Huis van Bewaring in aain- raMng was gekomen, hem ongerust had gemaakt, dat het Hof hem wel eens ee»n veel hoogere straf zou kunnen opleggen. G. heeft dlus, hoewel hij steeds ontkende rioh aan het hem ten laste gelegde te heb ben schuldig gemaaict, zijn straf van tien jaar aanvaard. HILLEGOM. Gisteren is voor dén eersten keer in dit seizoen bloemboUenbeurs gahoudten. Er was nog geen handel, wel vraag naar Tulpen en bijgoed. Aantal bezoekers 55. Voor den Raad zijn gisteren de vol gende stemmen uitgebrachtTh. Paase, arb.-oand. 240, P. J. Rovers, S. D. 118, G. A. Spilker Azn., S. D. 124, A. Topper, R.-K. aftr. 671, H. V. v. Zanten, A.-R. aftr. 715, J. H. A. Vooren Lib. aftr. 689, B. D. G. Wardenburg S. D. 207 en H. A. van Wa ven Lib. aftr. 706 stemmen, zood'at alle af tredend on rijn herkozen. &ATWIJK-AAN4ZEE. Gisteren hebbon de 7de, 8ste on 9de klasse van de school voor M. U. L. O. onder leiding van het hoofd dier school, den heer W. B. Hoffmonn en een der onderwijzers, een uitstapje naar Rotterdam gemaakt. Daar werd eerst de groote fabriek van sui kerwerken van O. Jamin bezooht. Hef twee de bezoek gold het Maritiem Museum, 's Mid dags werd de margarinefabriek „Renswou- de" bezichtigd. Ten slotte stond nog op het programma van dezen dag: eon bezoek aan not Witte Huis< 0UDSH00RN. Tot lid vah dep Raad rig herkomen tfg neeren R. van <ien Berg, met 294 on F. de R00RA.-R., met 289 stommen. Op dr. iWl van Wermeskerken, Yrfta, waren 270 en Dp den hear Ww L den Hertog^ 255 stemmen ufogebin&ont. TER-AAR. Do heeren Joh. Visser en Joh. van Vliet, bedden gekozen tot leden van don Gemeenteraad, hebben hun benoeming ais zocda/ndg aangenomen. VALKENBURG. De uitslag der stemming voor 2 leden van den Raad is als volgt: Aantal kiezers 114. Uitgebracht 82 geldige stemmen. Vol strekte meerderheid 42. Gekozen de béér A. Peet Aim, met 43 st. Herstemming tus sehen de heeren D. B.ol1 Azn., met §8 en, .T. Visser met 41 stemmen. Op den lieer F. van der Mey waren 35 st. uitgebracht. WARMOND. In den tuin van hotel „De Zon" gaf de muriekvereeniging „St.-Cfiecilia" gister avond een muziekuitvoering. Acht nummers werden correct uitgevoerd, onder directie van den bekwamen directeur, den heer J. .Vink, uit Leiu. In de muziektent, die in den tuin voor liet eerst i n gebruik genomen werd, was de gasverlichting uitmuntend. Het was Vioor de leden een aangename verpoo,- zing, en wij hopen, dat de Yereeniging ons spoedig weer een buitenconcert zal geven. ZEGWAARD. I Bij de verkiezing van twee leden van den Raad, zijn gekozen de heeren E. H._ Ch.ardon, A.-R., en L. M. G. van Well, R.-K. KERKELIJKE BERICHTEN. Oegstgeest. Ned.-Herv. üem. Zon dagmorgen te tien uren, dg. A. J. Ruys. Avondmaal, 's Avonds te halfzeven in „Ire ne", ds. A. J. Ruys. Zwammerdam. Rem. Gern. Zondag morgen te tien uren, ds. W. Mackenzie. Een Italiaansche kruiser getorpedeerd. I De Italiaansche vloot, die als die van Frankrijk en Engeland buitengaats verbluft, heeft een verlies te boeken. Een Oostón- rijksche duikboot heeft in het noordelijk deel der Adriatische zee den kruiser „Amal fi'' getorpedeerd. De „Amalfi" is een van de nieuwe Itali aansche pantserkruisers. Hij liep in 1908 van stapel. Do waterverplaatsmg is 10,406 ton; de snelheid is 23.6 knoop. De bewapening bestaat uit vier kanonnen van 25 c.U., pcht van 19, C.M., 16 van 7,6 cM. en 2 van 4.7 cM. Het pantserdek is 5 cM. dik, het dek 25 cM. De bemanning telde 684 koppen. Omtrent deze torpedeering meldt do Ita liaansche Marinestaf, dat een verkennings tocht met verschillende schepen in volle zee ondernomen werd. In de Adriaöeche zee werd do kruiser „Amalfi", die er aan deel nam, bij het aanbreken van den dag getorpe deerd door een Oostenrjjkscke onderzecb boot; het schip helde dadelijk sterk naar links over. De commandant riep, alvorens de beman ning to bevelen ,zich in zeo te werpen: „Levo do Koning, leve Italië", mot welken kreet door de geheele bemanning, welke zich bewonderenswaardig ordeljjk en gedis ciplineerd op het achterschip bevond, werd ingestemd. De commandant verliet het laatst li6t schip, door zich te laten glijden langs de zich nog boven water bevindende zjjde van het schip. Kort daarop zonk de kruiser. Bjjna do geheele bemannig en do ofïioieren werden met onze eigen hulpmiddelen gored. Do Avlateur Gilbert. Eenige dagen geledon heeft een Fransoh' aviateur,. zooals bekend, de luchtschiphallen te Friedrichshafen gebombardeerd. Op1 den terugtocht moest do vlieger in Zwitserland landen, waar hrj geïnterneerd werd. Naar do Franscho bladen than3 melden, is de geïnterneerde vlieger niemand minder dan Gilbert, wiens beroemdste prestatie is ge weest de tocht van Parijs naar Puetnitz in Temmeren, een afetand van 1050 K.M., welken hij in B uur 40 minuten aflegde. Gilbert behaalde zjjn vlieger-brevet in Oot» ber 1910. De Düitsch-Oostonrljksche opmat-sch in het Oosten. Bij deB opmarsoh in het Oosten hebben de Oostenrijkers tegenslag gehad. Dit bleek af uit de Kussischo oommuniquó's, dit bljjkt ook uit het laatste Oostenrijksclie stafbe- richt. Dit luidt, als volgt-: In Russisch Polen duren da gevechten ton oosten van den Weichset voort. Talrijke hevige aanvallen der Russen worden bloedig afgeslagen. Onze troepen ter weerszijden van don straatweg hebben zich teruggetrokken op de hoogten ten noorden van Krasnik voor over machtige vijandelijke troepeD, die tot bo- Boherming van Lublin waren aangevoerd' en tot den tegenaanval overgingen. Ten westen van den "Weiohsel werden eeni ge vooruitgeschoven Russische stellingen stormenderhand veroverd. Aan de Bug en in Qost-Galiciö is de al gemeens toestand ongewijzigd. Vijandelijke aanvallen aan de tencden-Zlota-Lipa werden, De strijd aan de Isonzo. De gevechten om 't Carso-plateau, welke den 2en Juli begonnen, meldt do correspon dent van de „Times" te Milaan, ontwikke len riob, volgens do „Sccolo" gunstig voor de Italianen. De koning was bij don strijd tegenwoordig. De Italiaansche linkervleugel, welke in de streek Tan Hola opereerjb, bezette de hoogten van CosTch, waarbij meer dan 000 gevangenon en een batterij genomen werden. De in de oommuniquó's meermalen ge- noomde Zellonkofel, is 7350 voot hoog en wordt gewoonlijk van Plochen af beklom men. Die bestijging van Italiaansche zijde wordt onmogelijk geacht. De Oostenrijkera hadden nabij den top een compagnio in oen versterkte positie gelegd,. Do bergwouden zijn aan Italiaansche zijde onoegroeid en bieden dus weinig steun. Een afdeeling Alpentroepen D-od vrijwillig aan do beklimming te wagon. 52: van hen droe. gen een machinegeweer cn zij bereikten te gen zonsondergang een punt, dat de vijande lijke positie boheershto. Eij wachtten tot clè nacht was ingetreden, openden toen het vuur, op de verraste Oostenr ijkers en gingen daar na tot een bajonet aanval over. Do bevels voerende officier was do eenige overlevendè dor Oostenrijkers. De sociaal-democratische Rijksdagfractie. De sociaal-democratische Rijksdagfracfcié en üefc bestuur der sociaal-democratische pai- tij zullen voor do eerstvolgende ritting yan den Duitechcn Rijksdag die op 10 Augustus is vastgesteld, een conferentie houden, te£ einde den politieken toestand te bespreken,. Eerst zal de fractie den 6en Augustus alleeK bijeenkomen om haar aangelegenheden to re. gelen, de drie volgende dagen zijn dan gere serveerd voor do beraadslagingen met Ee^ partijbestuur, waarbij volgens de „Schwab. Tagwacht" ook de annexatie-kwestie en <^o vredesvoorwaarden ter sprake zullen wordé'n gebracht. Een duikboot-blokkade van Canada. Reeds geruimen tijd wijzen de berichten ey op, dat Duitschland zijn onderzee-materieel sterk uitbreidt En niet alleen het aantal duikbooten is toegenomen, de waarde van elke duikboot afzonderlijk eveneens. Men be hoeft maar te letten op den tocht naar dé Dardanelles En nu ia er weer 'n andep nieuwtje over het voortgaan van den duik bootenoorlog. Dé „New-York Tribune" weet te vertellend- dat Duitschland voornemens is een duikboot* blokkade van de Atlantische kust van Canad^ in T leven te roepen met het doel, alle mii,- nitie- en troepenschepen in den grond té boron. Er zouden geheime steunpunten voor, de duikbooten komen op hot Belle-eiland, op de St. Pierre- en Miquelon-eilanden bij New foundland en op het St. Lawrénce-eïland. Amerikaanscho deskundigen achten het plan uitvoerbaar^ Bulgarije en Italië. Uit Lugano wordt aan de „Voss. Ztg,;;- gomeld, dat do nieuwe Bulgaarsche gezant te Rome, Stanciof die bij aankomst door den medewerker aan de „Tribuna'' geïnter viewd is verklaarde, dat hij zich gelukkig gevoelt te Rome te zijn, en alles in het werk zal stellen om de banden van vriendschap die de Bulgaarsche en Italiaansche volkeren op elk gobied onderhouden, nauwer toe té halen. Op de dringende vragen van den Italiaan- schon berichtgever over den stand der Bul- kan-onderhandelingen antwoordde hij ech ter, dat hij zich daarover niet mocht uitla ten. Do gezant sprak alleon het bericht te gen, dat de Bulgaren te Rome een wenk zouden hebben ontvangen om zich tot ver trok gereed te houden. -Turkije en Bulgarije. De „Times" yerné^emt uit Petrograd Volgens do mededeelingen door do ambas sade van een neutrale mogendheid ontvan gen legt een Duitsch pionierbataljon krach tige versterkingen aan, langs do lijn Enos- Midia. Het geheele aantal troepen van Klein-Arië naar Europa overgebracht be draagt 85.000 man; alleen in Juni werden 60.000 man, met de daarbij behoorende ar tillerie, uit Damascus gezonden in verband met het besluit van Von der Goltz-pasja om de verdedigingslijn voor Adrianopel.en Konstantinopel te versterken. Een Griekscli staatsman meent, dat dié troepenbeweging veroorzaakt is door het' wantrouwon dat de Turken koesteren tegen de Bulgaarsche staatkunde, wijl de regee- ring te Sofia verzuimde den Turkschen ge zant te waarborgen voor het behoud der neu traliteit te geven, in ruil voor dc door Tur kije aangeboden compensaties. De „Times" verneemt uit Sofia, dat de forten om Adrianopel weder zullen worden ontmanteld, en de kanonnen zullen worden, overgebracht naar Hademkeui. Generaal Trauber zou verklaard hebben, dat Het on- noodig was die stad to versterken, daar zij spoedig genoeg in handen dor Bulgaren zou vallen. Groote geheimhouding wordt betracht ten aanrion van den dood van kolonel Von Leip zig, die volgens eën Duitscn bericht door een ongeluk om het loven zou zijn gekomen in de wachtkamer van het station te Uc.;n- koopru. Hier ontvangen berichten zeggen, dat hij vermoord werd door een oud-Turk, voor wio de Duitsche overheersching steeds onduldbaar was. Dadelijk na dit ongeval verlieten dé valï van Adrianopel en generaal Trauber di6 stad om naar Konstantinopel te gaan. Do Toestand in Scrvic. Granville Fortescu van de „Daily Tel."' is van een reis door Servië te Sofia aange komen. Hij seint dat de oogst in oud-Sor- vio prachtig staat en dat alle man, die in het leger gemist kunnen worden, bozig zijn op het land. In nieuw-Servië zijn de voor uitrichten niet zoo goed. De gezondheidstoestand is aanmerkelijk verbeterd. De typhus is mot do komst van den zomer snol verminderd en komt nu maar weinig meer voor, ofschoon de bevolking zich aan sanitaire voorschriften weinig of niet stoort. De kampen dor Oostenrijksche krijgsgevan genen rijn over 't algemeen goed ingericht, maar ook daar laat de hygiëne to wensclieiL De Commandant van dc „Goeben" teruggeroepen. Heb „Agenoe do Balkans" verneemt van betrouwbare zijde uit Kcnsiantincp&l, dat dé oommandant van de „Goeben", Von Muller, door de Duitsche regeering naar Berlijn teruggeroepen is. Oorzaak hiervan zou zijn, dat admiraal Souchon, de commandant van de Duitsch-Turksche vloot, Von Muller ver antwoordelijk stelt voor de averij, die de „Goeben" t^jdems het voor do Puitschers

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2