Nederland en de Oorlng. N«. 16978 Maanflas 5 Jnli. *33- weecle Blad. ft». 1915. UIT ONS LAND. Ingezonden. FEUILLETON. In Noordpooldulsternis. LEIISCH UIT ONZE STAD. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1914. Ill do afgeloopen week meld den zie', om sbeun aan. 0 4 pers. Maakt met het totaal der vorige week ad - 3199 3203 pers.. ffot 26 Juni waren behandeld 2442 aanvr. In de afgeloopen »/eek kwa men in behandeling E 4 M 2448 aanvr. Buitendien waren op eerste aanvrage afgewezen In de afgeloopen week pers. pers. 1 KOGGE VAN DEN AANSTAANDEN OOGSr. Vcawege hei ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, is een drietal oircnlai- 1*6 betreffende bovenstaand onderwerp ver eenden, en wel één aan. de colleges van bur gemeester en wethouders, een aan de bestu ren der landbouwvereenigingen en een aan fle graanhandelaren. Naar aanleiding van het besluit van den minister van Landbouw, enz., om bij wijze van proef den nieuwen oogst voorloopig niet in beslag te nemen behelzen die circulaires Wenken ter voorkoming van een algemeene toepassing van veevoedering met rogge en van opdrijving van den prijs van rogge en roggebrood. Maïs zal in voldoende hoeveelheid tegen matige prijzen kunnen worden geleverd; en verder zal de regeering o.a. door voort zetting van het invoeren van buitenlandsche reggo den roggeprijs binne bepaalde gren zen trachten te houden. Het uitvoerverbod ran rogge blijft ge handhaafd, zoodat de totale hoeveelheid rogge in ons land zal kunnen worden ver bruikt. Vertrouwd wordt, dat de landbouwers en graanhandelaren in de thans door den mi nister genomen maatregelen aanleiding znl- ïen vinden, om zich aan de wenken van den minister te houden, dus niet meer dan itoodig rogge voor veevoeder 2ullen be stemmen en de prjjzen binnen bepaalde grea se zullen houden, opdat de minister niet ge noodzaakt zal zijn wederom tot dwangmaat regelen ten aanzien der rogge over te gaan. EEN NEDERL. HOSPITAAL IN FRANKRIJK. Naar men mededeelde, zijn thans van de f 100.000, die voor het doel noodig zijn, reeds f 70.000 bijeen. Het bestuur, dat zich roet de onmiddellijke maatregelen, in ver band met de volvoering van het plan, bezig houdt, is thans als volgt samengesteld: Eere voorzitter generaal J. B. van Heutsz; voor zitster mevr. de wed. OideweltOtten; onder voorzitters de heeren me. C. F. F. Thurkow, A. G. Kröller ,en prof. Hector Treub; pen ningmeester de heer J. Heldring, 's-Gra- venhage; secretaris de Si.eer J. J. Blussé. Dr. J. C. Bierens de Haan, te Rotterdam, die uitgenoodigd werd, de leiding van het hospitaal op zich te nemen, nam deze uit- hoodiging aan. Nog deelde men mede, dat als voorwaar de bjj het plan gesteld is, dat mocht Nederland van den oorlog niet vrjj blijven al het materiaal uit Frankrijk weder naar Nederland, ten behoeve van den Roe de Kruisdienst ten onzent, zal worden over gebracht. Na den oorlog of na de terugkomst uit Frankrijk, zal 't instrumenten-materiaal, etc. geheel het eigendom worden van het Ne- derlandsche Roode Kruis. .VERGOEDING WEGENS KOSTWINNER- SCHAP. De minister van Oorlog heeft hot volgend schrjjven gericht aan de burgemeesters: „In sommige gemeenten is het voorgeko men, dat aan personen, die vergoeding we gens kostwinnerschap in ontvangst kwamen nemen, een geringer bedrag werd uitge keerd dan dat, waarvoor door hen voor vol daan moest worden geteekend. „Hoewel mij gebleken is, dat voor deze wijze van handelen in de mij bekend gewor den gevallen wel redenen kunnen worden aangevoerd, vermeen ik toch, dat zij niet behoort te worden toegepast, omdat zelfs de schijn moet worden vermeden, dat bij de bedoelde uitbetalingen niet geheel cor rect zou worden gehandeld. „Meent de burgemeester een vordering op den betrokken belanghebbende te kun nen doen gelden, dan zal in elk geval in houding van een gedeelte van het uit te keeren bedrag niet dan met toestemming van den belanghebbende kunnen geschieden en tegen overgifto van een quitantie voor het ingehouden bedrag." UITVOER VAN GROENE ERWTEN. f De Ministers van Oorlog en van Land bouw brengen in de „St-Ct." ter kennis, dat, met wijziging en uitbreiding in zoo verre van de kennisgeving in de Ned. St- Ct- van 20 Mei 1.1. No. 116, het volgende wordt bepaald: lo. Uitvoer van kleine groene kookerwten zal alleen worden toegestaan, indien één derde van de hoeveelheid (in gewicht) puik- kokende kleine groene erwten op de vee- men zal zijn opgeslagen. 2o. Uitvoer van schokkers en kroonerwten zal worden toegestaan, indien één derde van de hoeveelheid (in gewicht) capucijner- erwten, schokkers, kroonerwten, bruine boo- nen of witte boonen, van inlandsch gewas, oogst 1914, op de veemen zal zijn opge slagen. De capucijnererwten, schokkers en kroonerwten moeten puik van kook zijn. GRENSVERKEER MET DUITSCHLAND. Do grensbewaking is, althans in Twente, van Duitsche zjjdo verscherpt. De Duitsche landweermannen bewaken de grens thans ook des naohts, waarschijnlijk in verband met de aankomst van krijgsgevangenen In Duitsche gemeenten, aan deze zijde der Eems. Doze krijgsgevangenen zullen ge bruikt worden voor het verrichten van landarbeid. Opnieuw zijn de strengste or ders uitgevaardigd tegen het overschrijden der grenzen door wien dan pok. AFSTANDSMARSCH BERGEN-OP-ZOOM— ij AMSTERDAM EN TERUG. den ze onderweg door den bataljonscomman dant toegesproken, terwijl bjj hun aankomst ln de stad kapitein Kroese, van het 15de regiment, hen namens den divisie-comman dant complimenteerde. Daarna sprak burgemeester Hulshoi hen toe, waarop de bataljonscommandant dankte voor het gesprokene. Vervolgens hadden op Kijk in de Pot de voorgeschreven proeven van vaardigheid in het gevechtsschieten plaats, waarbij bleek, dat 't kranige troepje nog volstrekt niet oververmoeid was. Op zjjn tocht dooor do stad werden aan den leider luitenant De Jongh, op een paar plaatsen fraaie bloemstukken aangeboden. Alle deelnemers waren zeer voldaan over de onderweg hun betoonde belangstelling; vooral die te Amsterdam was schitterend. Bjj hun vertrek vandaar werden ze zelfs met bloemen bestrcooid. Donderdag sloegen ze het record afstandsmarsch ran den Ned. Bond van Lichamelijke Ontwikkeliog. Dit stond op 165 en zij verbeterden het met 11' K.M. In vier dagen hadden ze toen 175 K.M. afgelegd. VELDTENUE GRENADIERS EN JAGERS. Wjj vernemen, dat bjj Kon. besluit is bepaald, dat in veldtenue bij de grenadiers en jagers de roode en groene kragen en mouwopslagen zullen worden vervangen door grjjzo. Verder, dat in Veldtenue de genden en zilveren kragen der hoofdofficieren door la ken kragen worden vervangen, op welke, ter onderscheiding, achter de sterren een verticale gouden of zilveren balk wordt Men meldt nit Bergen-op-Zoom: Onder begunstiging van prachtig weer kwamen de manschappen van het 43ste LAV. bataljon Zaterdagmiddag 5.45 te Bergen- op-Zoom terug. Ze hadden slechts twee uit vallers, die wegens spierverrekking achter hadden moeten bljjven. Met muziek van Halsteren afgehaald wer TEGEN DE LANDSTORMWET. Door het bestuur der Christen-Socialisti sche Partjj, is een adres aan de leden der Tweede Kamer gezonden, waarin die partij zich verklaart tegen het wetsontwerp op den Landstorm en vóór demobilisatie. Verder wordt in het adres sympathie uit- gesproken met de Independent Labour Par ty in Engeland, die tegenwoordig nog durft ijveren voor internationale ontwapening. UITGEVEN VAN EEN GESCHORST BLAD. Voor het kantongerecht te Groningen werd Zaterdag geëischt tegen F. van der Pers, redacteur-uitgever van het „Algemeen Wel zijn," wegens het uitgeven van een blad, door militaire autoriteiten geschorst, drie gulden boete, subsidiair een dag hechtenis. EEN ZEESLAG? Men meldt d.d. 4 Juli van Schiemonnik- oog: „Hedennacht omstreeks vier uur werd. op, dit eiland geschutvuur, komende uit noord westelijke richting, gehoord. Duideljjk was waar te nemen, hoe fit geschutvuur, dat on ophoudelijk tot acht uur in den morgen aanhield, zich verplaatste van we3t naar oost, zoodat het later in noordelijke rich- tig werd gehoord. Van 3 uur af tot ongeveer zes uur he denmorgen hoorde men aanhoudend zwaar kanongebulder in het noord-oosten." Gistermorgen vroeg kruisten ook vier zep pelins en een watervliegtuig in de buurt van Ameland en Schiermonnikoog. DE „K.W. 96" AANGEHOUDEN. Gisteravond kwam bij den reoder IV. Ttxns te Kabwij'k-aan-Zee het telegrafisch bericht in, dat zijn loggervaartuig, de „K.W. 96", door de Engolscke Marine is aangehoudon en naar de haven van Leith opgebracht. Militairen en Scholen* Mijnheer de Redacteur I De mobilisatie duurt nu elf maanden. Ge durende dien tijd slapen vele militairen op een strcozak op den grond in plaats van in een kamer op een heerlijk bed. Zij eten gestamp ten pot, die, hoe voortreffelijk ook bereid, toch altijd 'blijft.gestampte pot. Velen zijn ver verwijderd van vrouw en kin deren; anderen tobben over hun betrekking, hun zaak of nering; nog anderen zuchten, dat zg hun studie niet kunnen voortzet ten en allen hebben dagelijks kans opge roepen te zullen worden om hun leven in de waagschaal te stellen ter verdediging van net vaderland. Zoolang de vrede niet getee kend is, loopt ook Nederland gevaar in den worstelstrijd betrokken te zullen worden en dat gevaar is niet zoo gering, als de mees ten wel meenen. Het is een dure plicht de militairen zoo goed mogelyk te verzorgen en te huisvesten en dit laatste kan niet beter geschieden dan in de schoollokalen. Die zgn droog, tochtvrij en kunnen in den winter Igoed verwarmd worden. Maar de schooljeugd dan? Haar belangen komen in de tweede plaats. De militairen gaan nu voor. Onze kinderen nissen elke week een paar uren onderwijs; het valt niet te ontkennen^ dochwat het zwaarst isj moet het zwaarst wegen. In Den Haag is de toestand precies als in Leiden. Vier of vijf scholen werken daar als in vredestijd; de andere schoolgebouwen zijn in gebruik ge nomen door de militairen. En laten we van geluk spreken, dat de toestand hier in Lei den nog zoo goed is. Wie treurige behui zing wil zien voor de schooljeugd, moet eens een kijkje gaan nemen in Weesp, bijv. Vraagt men, of ik het niet droevjg vindt, dat het onderwijs schade lijdt, dan ant woord ik, dat het overbodig is, die vraag aan een onderwijzer te stellen, doch men lean nu eenmaal geen ijzer met handen -breken en men zou m.i. wél doen, met een ceresaluut te brengen aan het College van Burgemeester en Wethouders, dat in deze moeilijke tijden de belangen van het onder was niet uit het oog heeft verloren en zeker zal blijven waken om die voortdurend te behartigen. Verblijve, hoogachtend, PH. RANK AJ& Leiden* 5 Juli 1915. Behandel de dieren met zachtheid, enz. Verzoeke beleefd in Uw Dagblad, eenige plaatsruimte af te staan, waarvoor ik u. M. de R., beleefd dank zeg. In de laatst verloopen maanden, is er al heel wat geschreven over het afmaken van vee, dat lijdende is aan en verdacht wordt van 'mond- en klauwzeer. De vraag, of het beoogde doel juist door afmaken van het vee Wel bereikt zal worden, zal ik maar niet beantwoorden. 'Het doel vaa mijn schrij ven is, 'de aandacht van autoriteiten en be- betrokkenen te vestigen op het vervoe ren van \le beesten, waarover het lot heeft beslist, dat zij moeten worden afgemaakt. - Dagelijks kan men aan het Abattoir schui ten zien liggen, die een lading dezer onge lukkige dieren aanvoeren. Sommige dezer schuiten zijn speciaal voor veevervoer, doch er wordt ook wel gebruik gemaakt van „vletten" en „westlanders", en dit zijn m.i. geen geschikte vervoermiddelen. De bees ten moeten dan tegen een „brug" op, die in de schuit een hoek maakt van 45 tot 60 gr. Dat is voor ieder beest niet even gemak kelijk en er zgn er dan ook brj, die met veel moeite op den wal te krijgen zijn. Met 4 h 5 man wrordt zoo'n beest dan getrokken, geslagen en getrapt; deze „be handeling" duurt soms geruimen tijd en, maakt het dier van streek en wild. Meer malen heb ik onder het publiek stemmen hooren opgaan over het mishandelen dei beesten. Om aan dien toestand een einde te ipa- ken, zou het aanbeveling verdienen, dat een lid der „Vereeniging voor Dierenbescher^ ming" steeds bij het lossen tegenwoordig was. Een koe, die niet in staat is te staan, laat staan dus om te loopen, wordt met eer touw aan den kop met rukken en sjorren, tegen de bovengenoemde „brug" op en zoq van boord aan den wal' getrokken, om dan nog eens die bewerking te ondergaan bij den' gereedstaanden wagen. Laten de lieden, met het vervoer belaag er toch aan denken, wat een gewaarwording het moet zijn, om met een ziek lichaam zoo over alles heen gesleept te worden. .Waarom wordt er vanwege het Abattoir, of de gemeente niet gezorgd voor een kraan, waarmede de beesten in een gordel uit dé schuiten in den wagen worden geheschen.. Dit zal wel eenige kosten met zich brengen, doch waar het afmaaksysteem al grootei uitgaven eischt, kan er ook nog wel een,' sommetje worden uitgetrokken, om het ont laden te vergemakkelijken en het lijden der dieren zeer veel te verminderen. Ik hoop, M. de R., dat mijn stukje bijl de autoriteiten in gunstige overweging mag worden genomen. Het publiek zal dan in het vervolg die mishandelingen niet meer aan schouwen en de betrokken dieren zijn er het meest door gebaat. Uw Abonnée, i A. L. M. Leiden, 3 Juli '15. STOOMSCIIEPEN. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. „"Radja" (thuisreis) vertrok 3 Juli van Norfolk; .Roepat" vertrok 3 Juli vau Amsterdam naar Java; ..Yondol" vertrok 3 Juli van Amsterdam naar Batavia; ,,Banda", van Norfolk naar Am sterdam. passeerde 2 Juli Dover; „Krakatau- (uitreis) passeerde 2 Juli Point do Gallo. KON. HOLL. LLOYD. ..Delfland" (thuisreis) passeerde 2 Juli Dover; „IfoUandia" (thuisreis) vertrok 2 Juli van Vigo; „Tubantia." (uitreis) arriv. 2 Juli to Montevideo; ..Norfolk" vertrok 3 Juli van Amsterdam naar Buenos-Ayres .Gooiland" arriv. 3 Juli van Buono3-Ayres te Amsterdam ..Rijnland" arriv, o Juli van Bahia Blanca to Amsterdam. KON. WEST-IN O. MAILDIENST. „Oranje Nassau" arriv. 3 Juli van West-Indio to New-York; „Jan van Nassau" arriv 3 Juli van Buenos-Ayres to Amsterdam: ..Hercules" (thuisreis) vertrok 30 Juli van Puerto Barrios. ROTTERDAMSCH E LLOYD. „Madioen" vertrok 4 Juli van Rotterdam naar1 Sydney (C. B.); „Merauke" arriv. 4 Juli van Java to Rotterdam: „O-'iir" (thuisreis) passeer* de 3 Juli Perim; „Palcmbang" arriv. T Juli van Norfolk te Batavia; „Besoeti" uisreis) vertrok 2 juli van Gibraltar; .Malang" vertrok 30 Juni van Norfolk naar RotterdamSindoro" (thuis- reis) passeerde 2 Juli Finisterre; „Tabanan" (uitreis) vertrok 3 Juli vau Gravesand. HOLLAND-AMERIKA LIJN. „Maartensdijk", van Ncw-York - - Rotter-; dam. passeerde 3 Jv'[ Dover; „Zijldijk" arriv, 4 Juli van Savannah to Rotterdam; Ambra". van New-York naar Rotterdam. - ssorde Juli Prawlepoint. FAILLISSEMENTEN. J. van Ophem, meubelmaker, te Rotter dam. J. van Nieuwkerk, tuinder, Ringdijk, te Nieuwerkerk aan den IJsel. G. Verheugd, timmerman, te Leimuiden. S. van der Mijo, vleeschhouwer en var kensslachter, te Zandvoort. P. Recourt Jr., te 's-Gravenhage. A. L. P. Grijsecis, schoenmaker, te 's-Gra venhage. L. P. Duyves^eyn Jr., Den Haag. Opgeheven is 't faillissement van J. Par levliet, te Katwijk-aan-Zee. 21) Een schitterende lichtstreep schoot over den Storfjord en omvatte eensklaps zee en luchtruim. Het licht golfde over het land en glinsterde in de druipende ijskegels aan de rotshellingen. Witheid in alle overgan gen van tint. En achter do verste ijsbarrière ree3 de zon uit zee op een klein, halloirkelvor- taig deel van de levenwekkende, alles be- heerschende zon. Eenige minuten lang lag er een goudglas over het staalblanke jjs; die glans verdween, maar een trillende licht- Bevel Verspreidde zich over het uitspansel en bleef lang hangen boven den top der lAgardhrots. XVII. AFSCHEID VAN DE HUT. Hoe lichter het werd, zooveel to drukker .Werd professor Marmont. Hij vloog van het ©en tiaar het a nder met een schertsend woord bp rijn lippen; hjj beefde van ongeduld. Het uiterlijk van den deftigen professor was treurig om aan te zien. Hij geleek zoo ongeveer op een muskusos, een groot, vreedzaam dier uit den voortijd, of op een bozer stamvaderen uit het steentijdperk, die onder den dajjolijkschen strijd om het be staan sleohts langzaam vooruit kwamen in half-beachaving. Maar z(jn geest was even frisoh en jong als Sn de dagen, toen hij zijn beroemde voordraohten hield op het geologen-congres in Rome, waar zijn prachtige voorstelling van het ontstaan van Midden-Europa zooveel tegenspraak en zooveel bewondering had ge wekt. Het scheen wel, dat hij nu een nieuwe epoquemakende waarheid op het spoor was. Urenlang kon lijj bij den gletscher staan met den kijker voor de oogen, alsof hij wilde doordringen in de geheimen der ijs velden. In hoog© verte lag het beloofde land en waakte over zijn duizendjarige wijs heid, die door de menschen nog niet werd gekend. Geen jong vee op stal kon sterker verlangen naar de lente, dan de professor het deed, de groote geleerde van de Sor- bonne. En ze kwam, de lente. Bijna onmerkbaar drong ze zoetjes aan het land binnen. Met vecht en nevel, met regen en storm kwam ze, de gletschers kraakten' en barstten, ze woelden onophoudelijk rotsblokken los, en hun kanten kwamen in het daglicht scherper te voorschijn als een staalblauw pantser ent de borst van het hoogland. Het heela strand was als een drijvende ijsir odder, in beken stroomde het water, het zeeijs kraakte soms met bulderend ge raas. Alleen 'de helling, waartegen de nut was gebouwd, bleef nog eenigermate droog. Maar uit het zuiden kwam! een zachte strooiende luchtstroom en met rappe vler ken kliefde de eerste lentevogel suisend de lucht boven Ottamkofs hut. Het was het pinguinkomnkje, dat over Milne Edwardsrots naar de vogelbergen ran den IJsljord of van Crossbaai stevende. Op den derden Mei was dat. 0, wat een vreugde voor de drie menschen, die zich door den langen winter hadden heengewor- steldl Met tranen in de oogen zagen zij den kleinen vogelkoning na; zij zagen hem achter do hooge rotsen verdwijnen, waarover rij weldra zelf den tocht "zouden ondernemen. Hij verkondigde de boodschap van nieuw leven en vau komende redding. Zij keken naar hun gewonde vingers, die alle kloven hadden door de vorst; zjj sloegen een onderzoekenden blik op de sealskin- kleeren, waaraan de winter zooveel had ge havend. In weerwil van hét goede, nauw keurige naaien ran den loods, waren er nu overal scheuren en gaten in het niet roet bedekte zeehondenvel, dat al lang z'(jn oorspronkelijke kleur niet meer had. Ja, zelfs do beroemde kraag van blauw vos senbont, door Johnsen met zooveel zorg voor Frida's pakje gemaakt, leek nu op niets meer. Het spijt ons to moeten zeggen, dat ons mooie, sierlijke baronesje nu meer had van een slordig zigeunertype, met weinig zin voor zeep, water en dergelijke reinigings- Biiddelen. In het handkoffertje lag een prachtig zilveren toiletgarnituur met een groot mo nogram op spiegel en borstels, maar, helaas, die mooie dingen en het beelderig etui met allerlei voor handverzorging, behoorden tot het verleden en waren in vergetelheid ge raakt. Bratt had gelijk gekregen. De strijd om het bestaan maakt onverschillig voor, de uiterlijkheden der beschaving. Frida, het verwende jonge dametje uit do hoogste kringen der maatschappij, had toestanden leeren kennen, waaraan ze nooit had gedacht: ontbering, gebrek en diep gaand leed. Haar innerlijk wezen was ge staald, haar lichaam had pezen en spieren gekregen, ze kon een gevaar in de oogen zien, zonder dat haar hand begon te beven. In lange naokten had het helmwee haar het hoofd in het kussen doen drukken in on beschrijflijke pijn, maar nu was ook dat voorbij, 't Was of zij nu geen tij 1 meer had tot denken aan de wereld buiten Agardh- baai. Telkens betrapte zij er zich op, dat zij schik had in het vreemde wildeniansleven, dat zij hier leidde in dien uithoek. Zij had een gedaanteverwisseling onder gaan, on zij stelde nu oneindig veel meer belang in een zeehond, die zijn kop op stak uit een adem-opening, dan ia de vraag hoo de nieuwe herfstmodes waren geweest. Waren de hoeden nog even groot, de rokken nog zoo nauw? Zij moest glimlachen bij de gedachte aan al het onnuttige, dat haar vroeger leven had gekenmerkt. Japonnen, hoeden, een beetje taalkennis, veel uitgaan, tal van uren voor den spiegel, een luchtige, spelende conver satie, een heerlijke, schitterende oppervlak kigheid dat was de inhoud geweest van haar vroeger leven. En nu1 Als zij zich 's avonds op de slaapbank uitstrekte, voelde zij "de ver moeidheid van een werkman. Zij had ge zwoegd on Iiaar best gedaan en kon met goed geweten rust genieten. .Voor h et éérst jnerkte ze, hoe leeg 'het leven is zonder werk zonder ernstige bezigheid, ja, nu en «jan zag zo cr bijna tegen ep terug te moeten keeren tot de sociale eentonigheid van de oude Banse- stad Ze was dus goed op weg te gaan houden van de berookte but, zooals een krijgsman houdt van het slagveld, dat getuige is ge weest van zijn hardsten strgilEn hoe zou ze kunnen scheiden van die mannen, die haar trouwe kameraden waren geweest in die Jange pooldmsternis?..Fr.da werd opeens zoo droefgeestig gestemd, de tranen sprongen haar ia de oogen. en langzaam begreep ze den lentezang in haar jong hart, Jörgen Bratt was intusscken druk bezig alles voor te bereiden voor den tocht over het gebergte. De kleeren werden zoo goed mogelijk opgeknapt- Een keus werd gedaan uit het schoeisel, en het bleek, dat desnoods een paar vetlaarzen, ran de „Victoria" af komstig, door barones von Heffner konden gedragen worden, wanneer juen ze behoor lijk voerde met zeehondenvel. Bratt liad zijn eigen baggerlaarzen, en de professor legde btslag op een paar laarzen met kappen; 'dio zouden kou en vocht wel tegenhouden. Vervolgens maakten zij met vereende krachten drie slaapzakken van wol len dekens en berenbont. Die zvkken waren nogal zwaar; maar liet bleek, dat zjj bruik baar waren. Frida's koffertje werd met behulp van geweerriomen veranderd jn .een ransel voor proviand. Den 18den Mei was men tot den marsch gereed. Bratt droeg levensmiddelen vcor acht da gen, zijn slaapzak en zijn geweer, de beide anderen hadden alleen hun slaapzak te tor sen, Frida had nog buitendien haar buks onder den arm. Zoo kwarai het oogentlik van afscheid! Toen merkten zo pas, hoe zwaar het viel te scheiden van die kïeir.0 hut, welke hun tehuis was goweest in den langen, langen winter. Stil gingen zij rond en brachten a'.ks in orde voor het geval, dat er misschien nieuwe ongelukkigen zouden komen, die zich genood zaakt zagen te overwinteren in Ot.amkoI's overoud, maar stevig huis. Alleen het alerr noodzakelijkste namen ze inee. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5