r Nederland en de Oorioy. N®, 16975 Donderdag 1. Jnli. A». 1915. f gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uït TWEE Bladen. Eerste Blad. OfficieeBe Kennisgevingen. De uitbreiding van onze Vloot IDSCH PBIJS DEB ADVERTENTEEN: Van 1—6 regel» ƒ1.06. Iodere regel meer 0.171. Eeine advertenties *an 30 woorden 40 Oent» oontant) elk tiental woorden meer 10 Centa. Voor het inoaaeeeren wordt ƒ0.05 berekend, - Bewijsnummer 6 Oenta. PRIJS DEZER COURANT: Voor Iieiden per 3 maanden f 1.301 per week. i 5 0.09, Buiten leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. I J 0.1Ö. Franco per post I 1.65, De Burgemeester der gemeente Leiden Vestigt de aandacht der ingezetenen op dèn inhoud' van de artt. BV cn 59 der Kies- TTftt, luidendte als volgt: Art. 57. Personen, bij wie en bestuurders van bij zondere ön'dernetmdngen en instellingen, ■waarbij mannen, die den leefcijrï van vij£-en- twintig jaren hebben bereikt, in^ dienstbe trekking zijn, zijn, voor zoovor niet bij al- granoenen maatregel van bestuur vrijsbel- i&ig is vordeend, vepplioht te zorgen, dat iéder van dezen, die bevoegd is tót de keuze mede te werken, gedurende ten minste itjwee achtereenvolgende uren tusscben acht n'ron des uoormicldara on vijf uren des na middags daartoe gelegenheid vind'e. Art. 56. Personen en bestuurders, in het voor gaande artikel bedoeld, zijn, Voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werk plaatsen, verplicht te zorgen, dat in het artjeidslokaal, en zoo er meerdere arbekis- ilokalen zijn, in het grooto of wol in meer dan éón arboddsldkaal, gedurende twee da- gen vóór en op den tot stemming bepaal den tijd op oen zichtbare wijze is opgehan gen een door hen of van hunnentwege on- dbrteehonde lijst de uren, in het voorgaand artikel bedoeld, vermeldende, voor olk af zónderlijk of groepsgowijze of voor alle ge zamenlijk. Het Kon. besluit van 2-1 Mei 1901 (.Staats blad no. 109) tot aanwijzing der vrijstellin gen bedoeld in art. 57 der Kieswet luidt als volgt Art. 1. Vrijstelling wordfb vertoornd aan „do in art. 57 der Kieswet bedoelde porso- „pen on bestuuders van bijzóndere instel- „iingon cn ondernemingen ten aanzien van „bij hen in dienstbetrekking zijnde porso- „nen, welke uit hoofde vain dó dienttbe- trekking op den dag dor stemming tus- „sclien de in vermeld artdkel genoemde „tijdstippen niet gedurende twoe achter eenvolgende uren vertosven in do ge- „me.ente op welker kiezerslijst zij voör- komen." Art. 2. „Vrijstelling als omschreven in „het voorgaand artikel wordt voorts ver- ,,'leend aan geneeskundigen on apothekers „tem aanzien van bij hen in dienstbetrek- „king zijnde personen, alsmede aan perso- Jllön en bestaurdem van bijzondere instel- „iingcaa csn ondernemingen ten aanzien van „bij hen in dienstbetrekking zijndo rtckou- verplegers." De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 1 Juli 1915. Het is gebleken, dat door leveranciers van het Regeeringsmeel wordt afgewekon .van art. 5 der voorwaarden, waarbij de •prijs van dit meel is bepaald op 18.50 netto contant aan fabriek, molen of magazijn en wel in dier voege, dat het meel franco huis of franco wal wordt bezorgd, een te lagen of fictievcn prijs voor vracht wordt berekend, betaaJde vracht wordt gerestitueerd enz. Ten einde leveranciers, die zich stipt aan bedoeld art. 6 houden, tegen de ge volgen van onrechtmatige concurrentie te vrijwaren, wordt ieder, wien dergelijke feiten ter oore komen, uitgenoodigd, daarvan mededeeling te doen aan het Broodbureau, Vischmarkt 18. 'Het is do bedoeling, dat aan hen, die de genoemde voorwaarden niet naleven, geen regeeiiugstarwe meer zal worden verstrekt. De Burgemeester dor gemeente Leiden, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 1 Juli 1915. LEIDEN, 1 JULI. Gisteravond, ongeveer kalf acht, werd de schildwacht aan het station H. IJ. >S. M. alhier, omdat hij naar den reisp.ts van een militair vroeg eenigo hovige slagen ge bracht, zoodat hij zelfs uit den mond bloedde. Hedenmorgen is het gebleken, dat de schuldige is een soldaat uit de Stadszaal, die zich voor den krijgsraad zal hebben te verantwoorden. De afd. Leiden van den Alg. Bond van Handels- en kantoorbedienden heeft heden 'een adhaesi-e-betuiging met het adres van N. V. V. en S. D. A, P. d.d. s Juni '15 aan do Regeering gezonden. Classicale Vergaderingen. ,Op den laatsten Woensdag van de rrfajjnd Juni kómen, volgens het Reglement van de 'Ned.-Herv. Kerk, de classicale Vergaderin gen in het geheele land bijeen om de classi cale besturen te benoemen, de voorstellen der Synode te bespreken enz. De vergadering van gisteren was bijzon der belangrijk', omdat tweo voor de Kerk 'gewichtige voorstellen aan do orde kwa men: de bekendo „geest- en hoofdzaakkwes tie" eh de invoering van een reglement op het' beheer der kerkelijke goederen'. Wat hel' eerste punt betrert, tegenwoordig is de toestand zoo, dat de predikanten vrjj aij'n iu de formuleering der vragen, 'die aan de nieuwe leden der Kerk bij hun aanneming en bevestiging wordpn gesteld. Vandaar het voorstel, omi in art. 39 Van het Regl. op het Godsdienstonderwijs de woorden „geëst en hoofdzaak" te schrappen, waardoor de bevestigingsvragen letterlijk' zouden moeten worden gesteld, zooals ^j in de Kerkelijke wol zijn geformuleerd, wat voor een vrijzinnig pre'dikbnt uiterst moei lijk, Zpo niet onmogelijk zoü krjn. Wat de-beheerskwestie aangaat, thans be staat er 'op do kerkelijke goederen.in twee derden der gemeenten een College van Toé- ziclit, de (ofverigen, hebben Z.g. vrij beheer. Thans werd een Reglement voorgesteld, waarin dit beheer, uniform' voor alle gemeen ten wordt geregeld. De vergadering van de Classis Leiden, die wegens restauratie van de Pieterskerk dit maal in de Hooglandsehe Kerk werd gehou den, werd bijgewoond door 35 predikanten On 39 ouderlingen en gepresideerd doóï ds. J. Nierstrasz, ^an Leiderdorp. 'Al de zittende leden on huh secundi wer den herkozen: de predikanten de heeren J, Nierstrasz, praeses; B. Bólle©, Scriba, eu quaestor, dr. P. J. Los; de ouderling de heer J. P. Fontein, als primi; de heeron predikan ten J. Koek, mr. J. Schokking, J. G. Hase- Iager: de onderling !W. Turkenburg en de predikant dr. F. J. Los, scriba-quaestor als secundi. En tot leden der Zendingscommissie dr. D. Plooy en ds. J. Koek. De schrapping van do woorden „geest en hoofdzaak", in art. 39 van het Reglement opi het Godsdienstonderwijs werd met groote meerderheid aangenomen' (63 liegen 9 stem men). Het Reglement op het beheer van de ker kelijke 'goederen en fondsen, werd met al gemeens stemmen verworpen. Voorts werden aangenomen: V, met een wijziging „eone door het Rijk erkende Uni versiteit" (dus ook de Vrtje Universiteit); VI, VII met verzoek' invoering van model rekening voor de Diaconieën; VIII en IX. Adhaesie werd betuigd aan: le. het voor stel Herv. broederschap uitbreiding Synode tot 45 leden; 2e. adres Lutge c.s. n.m. 60 predt. verscherping proponentsformule, etc. eu 3e. voorstel Conf. Ver. herstel der rech ten van de Classic, vergadering. Vele ingekomen adressen, moesten we gens het late unr blijven liggen. VROUWENKIESRECHT. De afdeeling Ledden der Vereendging voor Vrouwenlriesreüht wae gisteravond in: huis houdelijke vergadering bijeen. De behande ling van den beschrijvingsbrief voor de aam- staande buitengewone algsmeoane verga- doring to 'Arnhem, op Zondag 18 Juli a,6. vormde het hoofdpunt van de agenda. Dooi de financieel© convmissdo, de dames Woud en Mayer, werd schriftelijk rapport uitge bracht omtrent haar accoordlbevinding van de rekening 'der penmiiginoestores over het jaar 1914. Door do voorzitster, mevr. AlingsVan Mols, werd daarna verslag uitgebracht als afgevaardigde naar de jaarvergadering in Den Haag, alsmede van die, gewijd aan het feit der toekenning van het kiesrecht aan de pe.ontcho vrouwen, waarbij do Ledd- soh'e af deeding .door haar en de dames Blom—Diiren en Sahilith'uizen—Timmer man werd vertegenwoordigd. Als afgevaardigde naar do vergadering to Anrhcm werd benoemd iuovt. Venwijs Heyblom en ails haar plaatsvervangster mej. Schuyt Best. Bij do rondvraag kwam tor sprake art, VI sub. C. van hot^H. H. Reglement, rege lende de betaling der reis- tui verblijfkosten van afgevaardigden naar do alg. vergade ringen. Het slot der langdurige besproking was, dat het bestuur werd opgedragen tijdig oen voorstel aan het oordeel dor a-fdeojings- led'cn to onderwerpen voor den beschrij vingsbrief dor eerst volgende alg. verg-, be- oogende hot hoofdbestuur op to dragen in een nieuw artikel deze aangelegenheid an ders te regelen. Bij de Leidsolio Spaarbank word in Juni ingelegd f lit),191.59 en terugbetaald f 03,365.02, terwijl 78 nieuwe inleggers wor den ingeschreven cn 46 boekjes geheel Werden uitbetaald. Het tegoed der 13,758 inleggers bedroeg einde Juni f 2,907,018, 88. De Oorlog en de Genieenteraads- Verkiezingen. Door de afd. Leiden van de S. D. 'A. P. was gisteravond op „Den Burcht" een open- luohtmeeting belegd, waarvoor als sprekers waren aangekondigd de heeren A. NV- Hey- koop, van Rotterdam, en mr. M. Hendels, van Amsterdam. De bijeenkomst was goed bezooht. .Wij schatten het aantal bezoekers op ruim 400. Behalve het mooie zomerweer, zal tot dit druk bezoek voormoedeljjk ook hebben medegewerkt de vermelding van den naard van mr. Mendels, een oude bekende van 'de Leidsohe sociaal-democraten. Voor velen zal het dan ook een teleurstelling geweest zijn, dat deze Spreker niet op het appèl verscheen. Mr. Van Eek opende de bijeenkomst met een niet bijzonder vleiende beschrijving van den Laj'i=chen Gemeenteraad en zijn werk zaamheden. Opdat de arbeidersbelangen be hoorlijk zullen worden bevorderd, móeten er sociaal-democraten in den Raad worden gebracht- Vjordt er al eens een stem vdór den arbeider gehpord, dan klinkt die veel te zwak. De voorzitter, protesteerde met klem te gen hef verbod van den waat-n. garnizoensr commandant tot bijwoning dezer meeting door militairen, en bracht in stemming een ïÉotie, door soc.-dem. militairen voorgesteld, waariq afkeuring werd .uitgesproken over deze grievende daad .van willekeur, ïndrui- sohende tegen het vrijheidsgevoel der Ne- derjandsche natie. Deze motie, die bij .aoolamatie werd aan genomen, zal ter kennis gebracht worden van de Ministers .van Oorlog en van Bin- nenlandsche Zaken. Nadat de zangVereeniging „De Stem; des Volks" eenlge liederen had gezongen, be trad de heer, Heykoop het podium, die, na een J>e3cbrijving van d® sHehde van don oorlog in het algemeen, den toestand van ons land sinds het begin der mobilisatie sohetste, welke vooral zwaar drukt op de arbeiders. Aanvankelijk was de houding der Re geering ook den sociaal-democraten sym- pathiok. Zjj wilde den vrede handhaven en de natie wilde dit eveneens. Langzamer hand is evenwel een .oorlogspartij in den lande ontstaan, aangesticht dopr kapitalis tische imperialisten en militairisten. De Re geering gaat met dezen mee. Het ontwerp Landstormwet is er een bewjj3 vau. Dit ontwerp werd door spr. aan een scherpe oritiek onderworpen, terwjjl hij in aanslui ting met de landelijke meeting, in Utrecht gehouden, de arbeiders opwekte tot krachtig verzet tegen deze wet. Men moet tijdens de behandeling der wei in drommen naar het Binnenhof gaan en tot de Regeering zeggen: „Hebt gij lef, do wef in .te voeren; w(j hebben lef te weigeren baar uit te voeren!" Tot de.'.egroot- scbe betooging weyu spr, ten slotte op. In tweede instantie kwam hij tot de ge meenteraadsverkiezingen, speciaal in Leiden, Waarbij hp "den draak stak m'et den z.g. Godsvrede, volgend hem, .eenvoudig een po ging der burgerlijke partijen, om gezamen lijk do Soc.-democraten .er onder te houden. Leiden werd 'door hem geschilderd als de stad van oud-liberale geleerden, brassende en uitspattende groote-lui's-zoontjes en in ellende vorkeerende textielslaven. Onj 'daarin eenige verandering te brengen, zette jnen mannen als inr. Ëriët in hét Museum van OudhedSn ,en een man als spr.'s vriend Baart op diens zetel in den Raad. Met een krachtigen, oproep om Dinsdag op post te zijn, besloot hjj zijn daverend toegejuichte rede. Gelegenheid tot debat werd niet gegeven. Nadat „De Stem" nog eens bad gezongen, sloot de Voorzitter de welgeslaagde bijeen komst! i j -j., „MAISON LUXE", Het is alles geen goud, .wat er blinkt, en waarom zou dat ook t Er zijn mon- sohen, die ook wel eens iets willen laten blinken zonder daartoe do middelen te be zitten. En oók zij, die de middelen wol hebben, geven dikwijls de voorkeur aan doublé of alpacou boven goud en zilver. Do tijd is voorbij, dat men op zijn 25-jarige bruiloft nog zijn huwelijkskos- tuum kan toononde zware gouden sie raden van honderden guldens, die vroeger van ouders op kinderen overgingen, Ieenen zich niet meer voor de steeels varieerende mode. De tijd eischt afwisseling en door die afwisseling zijn er groote industrieën ontstaan, gepaard met frappante uitvin dingen op chemisch gebied, ook voor voor werpen van weelde. .Wie zich daarvan wil overtuigen, neme vanavond eens een kijkje voor of in „Maison Luxe", Breestraat 6. Men zal in de hedenav, nd geopen 'o zaak in de sohitterond verlichte etalage kast een grooten voorraad kettingen, broches, ringen, camee's, paarlen, gesle pen steenen, een verscheidenheid, te groot om op te noemen, alles overdekt met een fijnen goud- en zilvergloed, Van bet echte niet te onderscheiden, met vijf- en tien jarige arantie.. De aanblik der 'étalage is met haar glansrijke Kobt- en spiegel-effecten prach tig. Vraagt men of heï In dezen tijd past 'eem nieuwe zaaik te openen in iuxe-artike- lon, dan antwoorden wein dit genre zeker. En dit vooral, omdat er op cit gebied nog niet iets speciaals in Leiden bestond. Wij wenschen den ondernemers goede succes UIT ONZE STAD. GEMEENTELIJKE YI8CHVERKOOP. Het liep heden weer aardig in den win kel. Er was dan ook buitengewoon mooie bakschol tegen 12 cent per pond. Morgen zal er vermoedelijk weer hors- makreel (zeezalm) cn ook grootere schol (zefc- schol) zijn. INKRIMPING DER OPENBARE GAS- VERLICHTING. Het gemeentebestuur alhier heeft den di recteur der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit gemachtigd de publieke gas verlichting met ingang van heden aanmer kelijk in te krimpen. THenlfcengbvolge zullen van hedenavond af ongeveer vierhonderd lantaarns minder worden ontstoken. Deze maatregel is te beschouwen als een begin van de stappen, welke gedaan moeten worden om de gasvoorziening van Leiden en omliggende gemeenten voor den winter 19151916 to verzekeren. Het wordt ten gevolge van den oorlog steeds bezwaarlijker de noodige kolen, met name gaskolen, uit Duitchland en Engeland te betrekken. Daarom is het noodig, dat ieder zoo zuinig mogelijk met het verbruik van gas worde, ten einde kolen te besparen De kolenprijzen zijn tot een dusdanige hoogte gestegen, dat aankoop van nieuwe kolen, ongetwijfeld gasp rijs verhooging ten gevolge zal hebben. YERBANNEN. De territoriale bevelhebber voor Over- ijsel en Gelderland heeft het verder verblijf ontzegd in het in staat van beleg zijnde ge deelte dier provincies aan J. Lamers, café houder te Etten (gem. Gendringen), en B. J. H. Bruil, bakkersknecht te Terborg, op ver moeden zich bij herhaling schuldig gemaakt to hebben aan uitvoer van paarden. DUITSCHE GOEDEREN TE ROTTERDAM. De nieuwe Staatssecretaris in de Veree- nigde Staten heei'i, naar liet „Rott. Niewsbl." meedeelt, een deputatie van importeurs ont vangen, voor 't grootste gedeelte bestaande uit leden van Duitsch-Amerikaansche firma's, die er over kwamen klagen, dat er voor. een waarde van 10.000.000 dollars aan Duifc- sche goederen lag opgeslagen, in de haven van Rotterdam, als een gevolg van de wei gering der Brits che zeemacht om den door voer! er van naar, Amerika toe te staan.' Zij verklaarden, dat de goederen geeft contra bande waren en deden Jiët verzoek, dat de Regeering er op zal aandringen, dat Groot- Brittannië de rechten der Amerikanen zal eerbiedigen, om rechtmatig handel te drijven met Duifcscliland door neutrale landen. De hoop werd uitgesproken, dat het mogelijk zou zrjn aan de klachten tegemoet te ko men. Het' vraagstuk van den handel met neu trale landen besprekend, merkt de New- York Times/'' opdat het vol moeilijkheden is, en zij voegt ër aan toe: „Wat ons be treft, wij voelen er niet veel voor om met groote onstuimigheid op te komen voor liet recht goederen te verschepen naar Duitseh- land door de Britsche blokkade en door Nederland heen. I. Het voorloopig verslag over de behande ling in de afdeolingen van do Tweede Ka mer van het voorstel tot aanbouw van sche pen voor onze vloot is verschenen. Daaraan is hét volgende ontleend Het tijdstip der indiening. .Verscheidene leden achtten het tijdstip van indiening dezer wetsvoorstellen.' slecht gekozen. Mocht onverhoopt onze vloot in den thans woedenden oorlog tot optreden goroopen worden, dan zal wegens den vrij langen duur van d©a bouw der schepen van de versterking van onze marine, welke de Regeering beoogd), naar alle waarschijn lijkheid geen partij kunnen worden getrok ken in dit opzicht komen de voorstellen te laat. Zij komen te vroeg, voor zoovor de Regeering niet haar nut heeft kunnen doeri met de ervaring in dezen oorlog tó verkrip gen. Ook in ander opzicht critiseerde men hej| tijdstip der indiening. Rustige overweging en het inwinnen vaii deskundige voorlich*. ting waren daardoor vrijwel uitgesloten, de gelegenheid om kennis te nemen van crï< tiet, in deskundige kringen en tijdschriften te verwachten, werd afgesneden. Zonder voorlichting ook van deskundigen buiten het departement van Marine zal de Ramer zich moeilijk een oordeel kunnen vormen over de vraag of bijv. de 18 mil-' lioen voor den bouw van twee kruisers in dit stadium van afwachting niet Qp nutti ger wijze ten bate van de vloot zijn te be steden. "Verscheidene andere leden stelden in Eet licht, dat op uitbreiding van de vloot zoo wel in als buiten de Kamer ook in den laat sten tijd met klem i? aangedrongen. Dat de Regeering eerst thans voorstellen van die strekking indient, betreurden zij- Het is echter te prijzen, dat de Regeering, zich tot de indiening dezer voorstellen niet eer der gereed achtende, niet gewacht heeft tot" de indiening van de begrooting vopr i9l6. Voor een uitstel der behandeling zouden deze leden niet de verantwoording willen dragen. Tegenover de opvatting, dat het geen aan beveling verdient thans op de Nederland- sche werven beslag te leggen voor den aan bouw van marino-materieel, werd opgo- merktj dat in de beschikbaarheid van deze werven wel degelijk een motief voor spoe dige behandeling dezer aangelegenheid ia gelegen. Na den oorlog zullen ook de wer ven in het buitenland met werk zijn over laden. Bovendien verschaft de bouw van do voorgestelde kruisers, welke een snelheid zullen hebben te ontwikkelen als nog niet' werd bereikt, aan onze werven oen uitmun tende gelegenheid om te toonen waartoe zij ip staat zijn en wordt door den bouw een ervaring vorkregen, welke dezen tak van nijverheid zeer ten goede zal komen. Kleinmaterieel. Vrij algemeen werd het stroven der Regee ring om onze vloot te versterken met in stemming begroeft Enkele leden achtten aanbouw van klein materieel, zooals nu be oogd, niet goed gemotiveerd. Huns inziens volgde deze bouw niet logisch uit hetgeen de toelichting betoogt-. Daarin toch wordt de ongunstige toestand van het bestaande materieel van pantserschepen en kruisers in het licht gesteld, hetgeen een voorstel tot vervanging van deze bodems en niet een voorstel tot aanschaffing van klein mate rieel met een vrijwel nieuwe bestemming zou doen verwachten. De meening dezer leden werd echter over het algemeon niet gedeeld. Onderzeobootën. Zij, die versterking van de vloot goed keurden, konden zich met den aanbouw van onderzeebooten alleszins vereonigen. De er varing heeft bewezen, dat deze booten een geducht verdedigingswapen kunnen zijn. Zij passen in elk vloots'telsel. Het is slechts do vraag of het voorgestelde type aan do ver wachtingen zal boantwoorden. Op dit punt was men niet gerust, terwijl dit onderdeel van het voorstel onvoldoende ^toegelicht werd geacht. Dat te dier zake- in Ned.-In- die nog geen ervaring is opgedaan .noemde men een niet geringe moeilijkheid. Eenmaal tot den bouw van onderzeeboo ten overgaande, zal men het beste moeton kiezen, door de ervaring uitgewezen, en nu had het de aandacht getroklien dat andere landen reeds onderzeebootcn hebben ge bouwd, welke in waterverplaatsing de door de Regeering beoogde 800 ton ver te boven gaan. De langzame voortgang met den bouw. hier to lande doet vreezen, dat de schepen verouderd zullen zijn reeds voor de indienst- stelling. Tot de „groote" onderzeebooten, als hoedanig de Regeering de voorgestelde betitelt, kunnen deze schepen van 800 ton waterverplaatsing in ondorgedompelden toestand reeds niet meer worden gerekend. In ,,Tho Naval Annual 1914", bladz. 104 en 106, werd gewezen op den aanstaanden bouw van ortderzecbooton van teiï minste lïjXX (1800) ton. Het is bekend dat de Duitschë marine reeds thans booten van 100Ó1200 'ton in gebruik heeft-. Juist voor Indië schijnt het grootste type van belang, zulks met het oog op de groote werkingssfeer en de bijzon dere eischon van bewoonbaarheid. Enkele andere leden waren van gevoelen, dat, naast ander klein materieel als torpe dobooten, jagers, torpedokruisers, door de Staatscommissies van 1912 aanbevolen, on- dorze-ebooten van ongeveer 300 ton voor onze behoeften het meest aangewezen wapen zijn. Deze hebben, naar do Regeering op merkt, op groote booten voor, dat de ge ringere watorvorplaatsing aan de „manoeu vreervaardigheid" ten goede komt. Yoorts drong men er op aan, het vraag stuk der bemanning tijdig onder de oogen te zien. Opleiding van inlandseh personeel zal wensch'elijk zijn. Zorgvuldig uitgekozen cn goed betaald, zal het waarschijnlijk beter voor de Indische wateren geschikt zijn dan Europeesch personeel. Gaarne vernam men,- wflfc de Regeering ter opTossing van dit vraagstuk denkt te doen.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1