De Europeesche Oorlog. SPORT. Uit de Omstreken. BINNENLAND. Belasting-l&ervormiaig. Naar wij vernemen wordt, aan het Depar tement van Financiën voortdurend gewerkt aan oen. stel wetsontwerpen van minister Treub, strekkende tot algemeene herziening van ons belastingstelsel. Sommige daarvan moeten reeds in ontwerp gereed zijn. („Tel.") Het Eedsvraagstnk. Binnenkort wordt de indiening van een nieuw wetsontwerp in zake de regeling van het eedsvraagstuk verwacht. Het schijnt, dat er naar zal worden gestreefd, de behande ling, door de Tweede Kamer zoo mogelijk nog voor het reces te doen plaats hebben. G>Tel.») Kaatsen. „Lyts mar Krige 1". De Kaatsvereeniging „Lyts mar Krigel" alhier heeft op Zondag a.s. een groote kaatswedstrijd uitgeschreven op het terrein achter het Militaire Invalidenhuis aan den Hoogen Rijndijk. De kaatsvereenigingen te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zijn uitgenoodigd en hebben deelname toegezegd. De kaatsers behoeven geen inleg te betalen en zullen door elkaar loten. Parturen worden dus niet vooraf gevormd. De wedstrijd zal te 10 uren aanvangen. Stand. Cricket. NEDEELANDSCHE CRICKETBOND. Zuidelijke Tweede Klasse. Yoroen. gesp. gew. gow. gel. verl. vorl, pt.gem. S> -2 -2 S. 2. 2 S 2 S 3 -2 2 2 2 a .2 a a a a" A J ax 5 1 3 - 1 - 9 1.80 Y. 0. a 6 4 - 2 - 8 1.33 *3-0 r. 0. a n 5 - 3-2 - 6 1.20 Hormes II 3 1—2—2 0.66 H. B. S. 5 4 1 min 1 min 0,20 Nog kans op de eerste plaats Nos. 1, 2, 3 en 4. Nog kans op do laatste plaats N03. 2, 3, 4 en 6. L. C. 3. V. Y. „AJAX." Batting-Cyfors. Namen. Not- Out a p "3 a 0 W 2 0 g W Gom. „Duke" 183 2 7 67 not out 42.25 Q. J. H. Gunning 110 7 52 13.33 L. Gunning 110 7 33 18.50 Mr. G. G. v. d. Kaaden 34 1 3 25 not out 15.50 .Hunn" 52 1 0 17 8.33 SchUlhuIzon 57 6 27 7.16 Tieleman 20 5 9 6.66 Barnard 6 1 2 6 not out 6.- 7. d. Mey 25 5 13 5.- Minimum-gemiddelde 5.— Minimum aantal innings 2. Bowling-Cyfers. Namen. Overs Maidens Euns "Wickots Gem. ,Duko" 115 2/6 37 219 37 6.72 G. J. H. Gunning 106 21 256 36 7.11 Minimum aantal wickets 1. LElDEP^r'P. Dg afd. van den Raad van State voor de geschillen van bestuur, behandelde heden: het beroep van den Commis:aris der Koningin in Zuid-Holland tegen het besluit van de Gedep. Staten dier provincie op de aanvrage om Rijkssubsi-die veer de bijzon dere lagere school, Dorpstraat 85, te Lei derdorp van de Vereeniging voor Chr. La ger en meer uitgebreid Lager Onderwijs en Bewaarschool aldaar. Voor deze school was f 6869.761/2 toege kend door Gedep. Staten van Zuid-Holland, zijnde volgens den Commissaris f20 te veel. Dg Kon. beslissing volgt later. OEGSTGEEST. Aan dei Morsch wordt een fabriek ge bouwd voor het drogen van veevoeder voor rekening van den heer Lamfers, te. Gro ningen. AARLANDERVEEN. i 3 Gemeenteraad. Voorzitter: dö heer C. van Egmond. Afwezig: do heeren B. W. Knape en J.van der Knijff. Do Voorzitter biedt namens B. en W. aan het verslag betreffende de volkshuis vesting over 1914 en het gemeenteverslag over 1914. Benoemd worden tot leden der commis sie, bedoeld in artikel 21 van het Regle ment op het beheer der gasfabriek, de hee ren J. van den Bosch, ,mr. C. van der Lee en S. Dompeling. Op voorstel van B. en W. en overeen komstig het advies van de ifinancicele com missie worden goedgekeurd de rekening van de Gezondheidscommissie over 1914 en voor- Icopig vastgesteld de rekening van de gas fabriek over 1914. Do Voorzitter stelt, namens B. en W. voor over te gaan tot liet aangaan van een geldleening van 'f8000 ter voorziening aan het gebrek aan kasgelden en wel met het Rijk tegen een rente van 5 pCt, Het voorstel wordt goedgekeurd. Aan de orde komt het voorstel der com missie van beheer van de gasfabriek tot verhooging van den prijs van het gas met één cent per kub. Meter. B. en W. stellen voor het voorstel der gascommissie aan te nemen. De heer Van Dijk is niet overtuigd van de noodzakelijkheid van de verhooging van den gasprijs. In de door de commissie van beheer gogeven toelichting mist hij de noo- gegevens waaruit de noodzakelijkheid der gasprijsverhooging blijkt. Do heer S. Dompel ing is van hetzelfde gevoelen als de heer Van Dijk. De heer M. van Muiswinkel zet in den breede uiteen, waarom' de commissie van beheer tot het voorstel is gekomen. Hij dringt ernstig op aanneming van het voor stel aan. Het voorstel van de commissie van be heer der gasfabriek tot verhooging der gas- prijs met één cent wordt aangenomen met 6 stemmen tegen 4, die van de heeren P. Van Dijk, G. van Muiswinkel, S. Dompeling en J. van der Bosc-h. Op voorstel van de betrokken Raadscom missie en dat van B. en W. wordt be sloten tot oprichting van een grondbedrijf. Op voorstel van de commissie voor het stratenplan wordt besloten aan den gem.- arcliitect een gratificatie te verleenen groot f 100 voor liet in orde piaken van het stratenplan. Op voorstel van de commissie voor het stratenplan wordt besloten tot het verstra ten van de Raadhuisstraat en de Van Man- dersloostraat van af de woning van den heer J. van Eyk tot aan de woning van den heer Rijlaarsdam. De rij straat zal van Waalklinker, worden gemaakt, de voetstraat westzijde van Rqn- klinkers, de voetstraat oostzijde van tegels met hardsteenen trottoirband. Ook wordt besloten tot verstrating van den rijweg in wijk III. Hierna wordt de ver gadering gesloten. Mond- en Klauwzeer. De Min. v. Larndb. heeft met ingang van 30 Juni ingetrokken het verbod op het vervoer van herkauwende dieren en varkens uit, naar of binnen een kring in de gem. Maartensdijk, de gem. Achttienhoven en de gem. Borkel en Schaft. De Min. v. Landb. heeft met ing. 'van 30 Juni ingetrokken het verbod op het vervoer van rundve© uit, naar of binnen kringen, resp. in de gem. Delft, Vrijenban, Hof-van-Delft, Schipluiden, Wateringen, Rijswijk en Nootdorp, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Warmond, Voorschoten, Stomp- wijk, Zo eter \v oude, Koudekerk en Woubmg- ge; de gem. Hazerswoude, en de gem. Aar- landerveenalsmede het verbod op het ver voer van herkauwende dieren en varkens, uit, naar of binnen kringen, resp. in de gem. Ouderkerk a/d. IJsel, Zoeter wou do, .Leider dorp en Wateringen; verboden het vervoeren van rundvee uit, naar of binnen de volgende kringen: a. omvattende de gem. Leiden, Voorscho ten en Zoetermeer, het gedeelte der gemeen te Zoeterwoude, gelegen ten westen van den Vrouwe weg en den Stomp wijkschen weg (Bosch en Gasthuispolder, Oostvlietpolder, Hofpolder, en groote Westerpolder), het ge deelte van dë gem. Stomp wijk, gelegen ten noorden va-n den spoorweg Gouda's-Gra- venhage en het gedeelte van de gem. Was senaar, gelegen ten oosten van den Rijks straatweg Leiden's-Gravenhage en ten noorden van den Papeweg (Sevenhofjes, Zuidwijksc-he- en Papewegsche polder); b. omvattende de gem. Delft, het gedeel te van de gem. Hof-van-Delft, gelegen ten zuiden van den weg van Delft naar Den Hoorn en het gedeelte, van dë gem. Schip luiden, gelegen in den Abtswouder-polder. („Sts.-Ct.") BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Thomas Z. van Th. J. Ding jan en P. A. Angevaare. Fokke Hendrik Z. van H. Groen 6n M. H. Postmus. Alida Marga-retha IX van W. J. Vis en N. Sehaeffer. Nlöolaas Z. van H. Galjaard en L .Ediiard. Wilhelmina D. van. C. Bottelier en W. Collaarts. Abraham Z. van A. M. Fredera&so en C. S. van Dijk. Pieternella Susanna D. van L. C. Schui- lenburg en P. S. van Diepenhuisen. Christina, Maria D. van H. van der Horst van Lil en A. C. Mathijs. Fnanciscus Cornelis Diderich Z. van J. F. H. Popken en J. C. B. Hosoee. Catharinus Z. van J. H. Peter en O. Brouwer. J-eannette D. van J. P. N. Brokaar en J. Massaar. Anthony Z. van W. G. Plezier en M. Neu- teboom. Neelt/jo D. van J. A. Jacobs cn, J. Martijn. Ghrislia.au Garrelt Z. van H. Schoonhoven en H. Hens-en. Karei Z. van H. de Graaf en S. Tisseur. Petro- nella D. van A. Cornelisse en P. Jonge- leen. Catha-rina D. van J. van Veen en P. van den Berg. Jeannett© D. van G. van den Dungen en L. B. E. van der Wagt. Vi-neentius Constantmus Jozef Z. van J. Thijssen en M. Boenen. Gerardus An- tonius Z. van P. J. R-aymakers en G. M. Walraven. Bcrnaaxl Z. van B. F. Grün en M. Kalb. Gertrud Louise D. van K. Hof en L. A. van Arx. Gehuwd: A. Rutgers va(n der Loef jm. en W. J. J. Grevem. A. H. F. Mayor jm. -en H. P. Perdijk jd. S. Jansen jm. en H. Louwrder jd. G. Moeliker jm. en L. E. J. Schrijver jd. C. J. Ranselaar jm. en J. H. Dirkso jd. J. Smitte- naar jm. en-E. R. J. Meyers jd. H. Si mons jm. en W. C. de Roozo jd. M. Rijnbende jm. en J. C. H. Stokhuyzen jd. O v e r 1 ed o n C. Crispijn geb. varn der Laan 40 j. D. C. M. Beekman IX 5 m. B. van Leeuwen Z. 3 j. D-. Kramer w. 77 j. H.-Jacobs m. 60 j. W. Neevens w. 87 j. J. Tegelaar m. 49 j. M. Span- jaert wed. J. B. Ma-der 82 j. K. Barendse geb. Jansen 45 j. J. Molen-aar Z. 20 m. C. Zuilhof, Electrotechnicus, Lage Rijn dijk 8c. Wed. P. J. HermansBrinkhof, HaarL- straat 117a. G. A. Fijnvandiraad, Breestraat 105. P. L. Meyneke, Surnumerair Post- en Tee- legr., Steenstraat 29. G. A. Schrijvers, kleedermaker, Apo theker sdijk 0. H. de Jager, kapper, Middelweg la. Mr. B. Grooténboer, Advocaat en Proou- reur, Breestraat 21. Mei. T. J. Wouters, Noordeinde fiO. J. Keyzer, dienstbode, Breestraat 40. P. A. Muis, aannemer, Hoog]. Kerkgr. 44. O. A. Zwetsloot, dienstbode, Hooigracht 48. H. J. Smit, kellner, Schelpenkade 69. J. W. Schouten, banketbakker, Hooge- woe-rd 45. M. W. J. Piet, kinderjuffrouw, Bree straat 11. C. J. de Bruijn, sigarenmaker, Hoog,er- woerd 99. P. J. Poppe, timmerman, Levendaal 145. L. v. Altena, banketbakker, Hoog© Rijn dijk 64. Mej. T. Winkler, N. Beestenmarkt 34 Anseremme aan een totale verwoesting ontsnapt. Anseremme, het lieve dorpjo in de Maas vallei, is slechts ter nauwernood aan een zelfde lot als dat van Dinant en Leuven ont komen. Do brandstichtingsafdeeling van de Duitsche bezetting heeft klaar gestaan om uit te rukken. Ziehier wat gebeurd is Personen van het dorp hadden in een bosch, op het grondgebied der gemeente, drie lijken van Duitsche soldaten gevonden. Deze moesten er al sedert geruimen tijd liggen, want ze verkeerden in een zoo ver- gevorderden staat van ontbinding, dat er niet aan of bij te komen was. De personen die deze dooden gevonden hadden, besloten, hen ter plaatse te be graven. Zij dolven een kuil en sleepten er de drie lijken in, bij middel van een touw, dat ze om den hak der dooden hadden ge bonden. In t dorp teruggekeerd, gaven ze aan het gemeentebestuur kennis van het feit. Zoo kwam het ter oore van den Duitschen commandant, die bevel gaf om de soldaten te ontgraven en ze naar hot gemeente kerkhof over to brengen. Bij deze ontgra ving echter vonden do Duitschcrs nog de touwen om den hals hunner kameraden, en besloten daaruit, dat deze laatsten door de burgers in een hinderlaag gelokt en ge wurgd waron. De commandant sprak er al dadelijk van om het dorp in asch te loggenmaar na een lange pleitrede van den burgemeester, die zich door verschillende getuigen had doen vergezellen, liet hij zich toch aan 't ver stand brengen, dat de drie soldaten in het bosch gedood moesten zijn, reeds in de eerste weken van den oorlog. En zoo geraakte de bevolking van Anseremme ten slotte toch nog door 't oog van de naald heen Qeeiü verkiezingen én België. Generaal Yion Bissing heeft het volgende besluit uitgevaardigd: Art. 1. De uitvoering der bepalingen der kieswetten betreffende het jaarlijksch herzien der kiezerslijsten is tot nader be vel' verdaagd. Art. 2. De verkiezingen voor de gedeel telijke vernieuwingen der gemeenteraden zul len niet plaats hebben. OPGAVE VAN PERSONEN, DIE ZICH TE LEIDEN HEBBEN GEVESTIGD. H. G. v. Kalleveen, Timmerman en Aan nemer, Oude Rijn 68a. J. de Vreugd, dienstbode, Breestraat 40. Mej. M. J. de Groot, dienstbode, Oude Singel 6. Th. J. H. v. Halderen, I09 werkman, Var kenmarkt 28. A. v. d. Velden, katoenwever, Ves-te- straat 45. W. F. Nieuwenburg, los werkman, Vol dersgracht 18. C. E. Devilee, dienstbode. Witte Singel 86. Mej. M. I. Tuysters, dienstbode, Utr. Jaag pad 27, J. E. M. Bos, winkelierster, Vischm'arkt 7. L. J. F. v. Gils schoenmaker, Verl. Sophia- straat 10a. J. v. Duyvenbode, dienstbode, Breestraat 106. H. A. C. Boelman, dienstbode, Rijn en Schiekade 113. Th. Schroder, voeger, Vestestraat 4. T. de Groot, dienstbode, Rijn en Schie kade 13. A. W. v. Steenbergen, Pasteurstra&t 23£. Geen. Isoo&cr onderwijs in België Volgens de „Temps'zullen alle inrichtin- nen van hooger onderwijs in België gesloten (blijven, en is het, in weerwil van pogingen tot overreding der Duitsche overheid, zeker, dat noch de vrije universiteit van Brussel, noch dë katholieke universiteit van Leuven, vóer het einde van den oorlog de lessen zullen hervatten. Wat de rijks-Hoogeschool van Luik betreft, beschouwt men het over bodig haar te heropenen, daar de groote meerderheid der studenten aan het front staat en de meeste buitenlandse he studenten Russen zijn, die thans niet in België kunnen vertoeven. Wat de hoogeschool aangaat van Gent, wordt het bevestigd, dat baron von (Bissing fian een groep Flaminganten de vervlaa-msching dier school zou hebben be loofd. Er wordt zelfs aan toegevoegd, dat hij hoopte, de school vóór het eind va-n het jaar te openen, doch dat het hem uiterst moeilijk blijkt, het leeraren-personeel bijeen te krij gen. Tijding vara Burgemeester Max. De correspondent van do „Daily Tel." te Havre heeft inzage gehad van een brief van burgemeester Max, einde Mei uit het fort van Glatz geschreven. De gevangene maakt het goed en zegt dat hij vooral gesteund wordt door dë vele aan moedigingen, die hij ontvangt. „Het is geen verdienste vervolgt hij dat ik mijn lot met stoïcynsche kalmte draag. Mijn geduld schijnt ine de toepassing van de natuurlijke wet, waardoor elk wezen zioh accomode^rt aan de omstandigheden. Ik ver toef nu 240 dagen in gevangenschap en deze is voor mij de gewone toestand geworden. Het leed dat ik de eerste weken na mijn ge vangenneming gevoelde, wordt minder en minder. Ik herinner mij eens gelezen te heb ben over den moord op een hertog de Croy, drie eeuwen geleden te Brussel gepleegd. De man, die verdacht van do misdaad in de ge vangenis van ilverde werd opgesloten bleek na dertig jaar onschuldig en zou vrijgelaten worden, maar vroeg als gunst in zijn cel te mogen blijven. De regeering heeft dat ver zoek destijds geneedelijk Ingewilligd. Wie kan zeggen dat er niet een dag zal komen> waarop ik, tijdens een zitting van den ge meenteraad, met weemoed zal denken aan de stille ooi van (Jlata?^ De beweging onder Duitsche Sociaal-Democraten. De „Vorwarts" verboden. Dat is de laat ste maatregel tegen de Duitsche sociaal democraten, die meer dan te voren over vrede spreken. Een manifest van het Duit sche partijbestuur was de aanleiding tot dezen maatregel. Dat de Duitsche sociaal-democraten niet meer zoo door dik en dun met de regeöring meegaan, is bekend. Daarvoor zijn verschil lende oorzaken. Zoo o.a., dat de regeering geen voldoende maatregelen heeft genomen tegen de prijsopdrijving, waardoor sommigen ten koste van de groote massa ongehoorde winsten maken. In de laatste zitting van den Pruisische Landdag zijn hierover harde woorden gevallen. Maar meer nog ia de oor zaak dat er zich in Duitschland een grootor aantal mannen van beteekenis verklaren voor gebiedsuitbreiding. Dat is iets, waar tegen zich de socialisten steeds hebben ver klaard. Na alles wat er geschreven is, na de laatste Rijksdagzitting, na do woorden van staatmin. Delbrück in don Pruisischen Landdag en de leiders van centrum en na- itionaal-liberalen ib men ongerust gewor den. Daarbij komt nog de belangrijke rede voering van den koning van Beieren, die op een congres der Deutsche Kanalverein woorden sprak, waaruit bleek, dat hij bij het uitbreken van den krijg „zich verheug de''" toen; ook Engeland den oorlog ver klaarde. „En wel," zeide hij, „omdat wij thans met onze vijanden kunnen afrekenen en omdat wij nu eindelijk dit gaat do Kanaalverocniging in t bijzonder aan kunnen verwachten, dat wij voor Zuid- en West-Duitschland gunstiger verbindingen zullen krijgen met de zee". Dat de koning van Beioren dit zegt, geeft deze woorden een buitengewone beteekenis. Dat alles heeft de sociaal-dcmoraten ver ontrust. Dat is de oorzaak geweest van het verzoek van Haase—BernsteinKautsky aan het partijbestuur om de taktiek te wijzigen, welk verzoek reeds door meer dan 700 ver trouwensmannen in de Duitsche socialisti sche beweging geteekend is o.w. vele Rijka- dagleden en redacteuren der partijbladftn (b.v. 9 van de „Vorwarts" en 5 van de „Leipz. Volksztg.") Dat hoeft ook geleid tot het manifest van h- u partijbestuur, waarin er op aangedron gen wordt om nu over vrede te" gaan spreken nu de Duitsche legers, volgens het manifest in de gunstigste condities zijn. De bladen van andere richting in Duitsch- la#i hebben al in krachtige bewoordingen hun afkeuring over dit optreden der socia listen geuit. Wanneer de tijd voor vrede ge komen is, zeggen ze, zal de regeering daar zelf wel over beginnen. De daad van het verspreiden van het manifest noemen ze een onvaderlandslievende. Het manifest, „Sociaal-democratie en vre de" getiteld, begint met te wijzen op het onnoemelijk vele leed, dat de oorlog thans reeds heeft veroorzaakt, op de vele slacht offers, op de millioenen achtergebleven moe ders, vrouwen en kinderen. Dan wordt naar voren gebracht dat de sociaal-democratie steeds de catastrophe heeft zien aankomen, maar op het moment dat deze uitbrak, nog niet sterk genoeg was, om ze te voorkomen. Verschillende congressen wijzen op het streven om de verhouding der volkeren te verbeteren. Toen de kozakken de grens naderden, heeft de sc-ciaal-deniociatie haar stem gegeven om voor de veiligheid van het land op te komen. Gewezen wordt dan op de verklaring op 4 Augustus, door Haase namens de Rijks dagfractie afgelegd, welke luidt: „Wij eïschen, dat zoodra het doel: de beveiliging des lands, zal zijn bereikt en de tegenstanders tot den vrede bereid zal zijn aan den oorlog een zoodanig einde zal komen, dat vriendschap tusschen de nabu^ rige volken mogelijk maakt." Den 2den December heeft de Rijksdag- fractie dien eisch herhaald. Ook den lOden Maart heeft Haase verklaard, dat zijn partij steeds de vredespartij is geweest en dat dit ook voor de partijen in het buitenland geldt. De vrede, die de soc.-dem. wenscht is er een, die niet den kiem voor nieuwe oorlogen in zich draagt. Hij verklaarde zich tegen veroverings plannen en wilde, dat samenwerking jnet andere landen werd gezocht. Herhaaldelijk heeft men zich tegen ver overingen verklaard en gepoogd is steeds do banden met de organisaties jn andero landen weer aan te knoopen. Het vojlk wil geen annexaties, het vok wil vrede, zegt het manifest en het besluit: „Om te voorkomen, dat de oorlog, die dagelijks nieuwe offers kogj, tot in het ein- idelooze wordt voortgezet tot alle volkeren, die er aan deelnemen, uitgeput zijn, moet een der oorlogvoerende partijen het eerst do hand aanbieden. Duitschland, dat door een groote overmacht overvallen, zich tot nog toe alle vijanden van het lijf gehouden heeft, dat het uithongeringspan verijdeld, heeft en bewezen heeft, dat het niet over wonnen kan worden, behoorde den eersten stap tot den vrede te doen." „In naam der menschelgkheid en der, Kuituur, ons beroepend op de door de dap perheid van onze gewapende landgenooien ontstane, voor ons gunsdgen stand van den oorlog verlangen wij van de regeering, dat zij zich bereid verklare, vrelesonderhande lingen aan to knoopen, om aan den bloe- digen strijd een einde te piaken." „Wij verwachten van on zo partijgenoolen in de andere oorlogvoerende landen, dat zij in denzelfden geest invloed oefenen op hup regeeringen." Dnitsclilaaiid maakt ziek gereed voor de wmtereampogai©. De „Neue Züricher Posh" deelt mede, dat men in Duitschland reeds de noodige maat regelen neemt voor de wintercampagne. Er zouden reeds ëen half millioen mantels ge reed zijn en een groote voorraad winterklee- ren. Hot wrak van do „Emden", Dë regeering van Australië heeft de ber ging aanbesteed van 't wrak van de „Einden'* 'den ééns zooveel besproken Duitschen krui ser, die nu op do rotsen ligt van de Kokoa- eilanden. De inschrijvers moeten zich verplichten alle kanonnen en affuiten, torpedo's, en lan* ceerbuizon, ontstekings-toestellen, alle boe ken en bescheiden van confidentieelen aard, die geborgen mochten worden, aan de regee ring uit te leveren. Mocht het schip vlot gemaakt en naar een Australische haven go- bracht kunnen worden, dan moet de regee ring optie krijgen om het schip tegen een, zoo noodig door scheidsrechter vast te stel len prijs, aan te koop en. Het belaug van katoeninvoer voor Duitschland. De „Matin" publiceert een artikel van den beroemden Engelschen scheikundige Sir William Ramsey, waarin de noodzakelijkheid wordt betoogd, den toevoer van katoen naar Duitschland te beletten, omdat dit een ge- gewichtige en niet te vervangen stof voor het fabriceeren van schietkatoen vormt. Sir Wiilliam Ramsey geeft een statistiek, waaruit blijkt, dat de import van katoen in de neutrale landen Zweden, Noorwegen, De nemarken en Nederland sedert het uitbreken van den oorlog kolossaal geste^on is. Ziehier de cijfers voo-r Nederland, uitge drukt in eenheden van 10,000 pond: 1914. Maart 1038, April 2111. 1915. Maart 45939, April 108,000, zijnde voor deze twee maanden van 1915 respectie velijk 14 en 25 maal zooveel als de overeen komstige waarden van 1914. Wij moeten nog heden, vervolgt Sir WiL liam Ramsey de volstrekte zekerheid heb ben, dat er voortaan geen katoen meer door gezonden zal worden naar Duitschland. Heb is een kwestie van leven of dood. i^atoen moet noodzakelijk tot contrabande verklaard worden en wij moeten er voor waken, dat de vijand het niet meer ontvangen kan. Mea dient te weten, dat de Duitschers hun gra naten niet meer kunnen afschieten, wanneer, de toevoer van katoen wordt stopgezet. Op het oogienblik der oorlogsverklaring be zat Duitschland een voorraad van 250,000 ton katoen en het dagelijksch verbruik bedraagt 1000 ton. Genoemde voorraad zou dus voof. acht maanden toereikend zijn geweest. Het is duidelijk, dat wanneer bij het uitbreken "der vijandelijkheden de katoen tot contra bande was verklaard, Duitschland op het oogenblik de grondstoffen zou missen, welke noodzakelijk zijn voor het voortzetten van den oorlog. De Engelsohe regeering, zegt Sir William., heeft zich eindelijk rekenschap gegeven van het groote belang, dat zij er bij heeft de zenduigen katoen voor Duitsch land vast te houden. i)c Behandeling van Engelsche en Duitsche Krijgsgevangenen. De Engelsche regeering heeft een Wit boek uitgegeven aangaande de behandeling van Engelsche krijgsgevangenen in Duitsch- fand en van Duitsche krijgsgevangenen rn Engeland. Daarin wordt gezegd, dat de be handeling van .de Engelschen in Duitsch land zeer hard is geweest. Reeds bij het verveer naar de kampen hadden zij veel te fijden. In de kampen waren zrj opeengehoopt, het voedsel was onvoldoende, het was er onzindelijk vol ongedierte de behan deling was ruw; er zijn mannen mishandeld en doodgeschoten. Door bemiddeling van Amerika is de toestand laatstelijk iets ver beterd. Daartegenover wordt de behande ling van de Duitschers m Engeland als veel beter beschreven. Nieuwe Du54scho Begercorpsen. Do „Manchester Guardian" publiceert een bericht uit Zurich van de „Press As sociation" van -den volgenden inhoud Volgons inlichtingen uit welingelicht^ bron, zal Duitschland tegen het einde vaö Juli achttien nieuwe legerkorpsen in het veld kunnen brengen. Deze zullen hoofd zakelijk uit twee klassen militairen bestaan, n.l. uit de tweede bam van. den landstorm, dus manschappen, die vroeger niet gediend hebben en nu geoefend worden, en uit dë bdnnenlandsche reserves, die in midden- Daiitschland rust nemen. Men verwacht, dab deze troepen in het begin van Augustus in het veld gebracht zullen worden, maar een bijna even groot aantal mannen zullen uit Galicië terugge zonden moeten worden, omdat zij na de ont zettende vermoeienissen, die ze doorstaan hebben, noodzakelijk rust behoevenzij zullen dan weer een reserve vormen. De troepenmacht aan het front zal dus niet belangrijk versterkt kunnen worden. Oproer aan boord van een Oostenrijkschen kruiser. Het Servische blad „P/>litik'a'fx deelt mede^ dat er aan boord van een kruiser van admi raal Spaun's eskader, dat voor de reede van Piola ligt. oproer is uitgebroken. De ma trozen, die meerendeels van Dalmatischen oorsprong z^n, houden de officieren gevan gen en hebben een hunner tot comma .dant benoemd. Zij voeren met het vaartuig in zee. De andere schepen openden daaroD het' vuur op het yaartuig, hetgeen beantwoord werd en weldra ontstond er een ^geregeld gevecht, dat een uur duurde, toen de 03*- roerlingcn zich overgaven. De gepantserde kruiser „Badetzky," sou, bg dit gevecht zeer beschadigd zijn. De Houding van Roemenië. De „Times" verneemt uit Boekarest, dat mot hot oog op do onbesliste houding dier xiogecnkig ton aanzien van do buitenlacndi- scho politiek, dë democratisch© partij en do conservatieve groep der interventdondstcn' besloten do regeering het vertrouwen op te zoggen. Zij zullen samenwerken om Roemc- nië's deelneming aan den oorlog te bespoe digen. D© Russische verliezen in Galicië, hoo 'handfiig dë Duitsche agenten hiervan ocrk gebruik maken, hadden slechts matig ef fect op do openbar o meening. D© verga deringen van do interven'tionislischo par-

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2