Ingezonden. Binnenland. FEUILLETON. In Noordpooklislstemis. gecontroleerde kaas; in handen van B. en ,W. ter afdoening. Adres van de veldwach ters met verzoek om veriiooging hunner jaarwedde; de heer Do Jongh stelt voor een gratificatie te geven bijwijze van duurto- toeslag; .wordt gesteld in handen van B. en W. voor advies. Afschrijving van vijf maanden hoofdeljjken omslag wordt verleend aan de erven wijlen A. Okkerse. Een verordening tot regeling van broodgewicht is door Rietveld ingezon den met verzoek om met het oog op de bakkers aan do Nieuwerbrug een gelijke verordening te willen vaststellen; daartoe wordt besloten, nadat de heer De Jongh' de wenschelijkehid heeft betoogd, om ook melkbrood van een merk te doen voorzien, waarvan echter geen voorstel wordt ge maakt, zoodat de verordening ongewijzigd wordt vastgesteld. Eeeloten wordt oeze ver- prdening dadelijk in werking te deen treden. Vastgesteld wordt een overeenkomst met [Waarder in zake toelating van leerlingen pp de openbare school. Een besluit tot af- en overschrijving dienst 1914 wordt vastgesteld en za! aan Ged. Sta ten ter goedkeuring worden ingezonden. Op een verzoek tot wijziging van den aanslag in den hoofdeljjken omslag, supple toir kohier, dienst 1914, wordt op advies van de Reclarne-Commis.-ie gunstig beschilt. De heer Van 't Riet vraagt of het geld voor den duiker bij Vernet reeds is uit betaald en vestigt de aandacht op dea toe stand van een sloot tusschen Bodegraven en Zwammerdam. De Voorzitter kan op het oogenblifc de eerste vraag niet beantwoorden en zegt, dat de sloot zal worden jiitge- baggerd voor zooveel Bodegraven betreft. De beer De Jongh wenscht volledige nacht- verlichting, evenals vorige 'jaren. De Voor zitter geeft inlichtingen over het branden van nachtlantaarns. Een voorstel van den heer De Jongh, om uitbreiding der nacht- verlichtano', wordt met 9 stemmen verwor pen. De heer Voa vraagt inlichtingen oven dea Zuidzijdscheji weg en de heer Ruling over de palen in zake automobielen. De Voorzitter beantwoordt beide vragen en sluit, niets 'meer te behandelen zijnde, de verga dering. Katwijk-aan-Zce. Te I.Trmnden zijn binnengekomen: d log ger K.W. 3 ,,Mr. Donker Curtius", met 9 last pekelharing. De opgaaf van gisteren K. V. 133, is niet juist, moet zijn Et. W. 23, „Nico" met 6 last. Verbouwing Universiteitsbibliotheek. Geachte Redactie! Zeer zendt gij mij' verplichten indien gij dit stukje in Uw blad zoudt willen plaatsen. Bp de verbouwing van de Rijksbibliotheek aan het Rapenburg, is het deel bij de ge- heele schutting voor de passage onmogelijk geworden. Zoowel de bewoners van het Ra penburg, als de voorbijgangers, kunnen, zoo dra het eeuigszins regenachtig weer is. daar door de modder baggeren. Zou dat zóó moeten blijven, totdat het nieisve gebouw verrezen zal zijn; of zou het niet wenscheljjk zijn .daar ëenige plan ken te leggen of wat grind te strooien? zoo dat dat groote ongerief bij zulk' een lang durige verbouwing wordt weggenomen. U vriendelijk dankend voor de plaats ruimte. Hoogachtend, X. ACADEMIENIEUWS. Leiden. Geslaagd zijn voor het docto raal-examen in de rechten de heeren H. G. Scholten en N. G. H. Kleijn van Willigen; voor het eind-examen Ned.-Ind. Adm. dienst de heeren E. Michaelis, J. W. K. Pennink en J. O. Meijer; voor hfct candidaats-examen in de rechten de heeren T. de Kruyff en Oh. J. J. M. Petit, Delft. Aan de Technische Hoogeschool zijn geslaagd voor het ingenieursexamen in de bouwkunde de heeren L. M. van den Berg, B. J. K. Cramer, iJ. H. Endt, J. P. Fok- ker en S. F. Loebvoor mijningenieur de heeren J. v. d. Broek, E. L. Siccama, J. v. d Yelde en H. W. de Vriendt; voor hot can- di-daatsexamen voor mijningenieur de hoe den E. J. Beens, N. J. M. Taverne, J. B. Grandjeau on J. A. Hoekstra. Omtrent het bezoek, dab de Minister van Koloniën, mr. Th. B. Pleyto, aan en kele industrieel e inrichtingeiii te Amster dam hoeft gebracht, doelt „De Tel." o.a. mede: Het eerst gold het bezoek de Nederlaad- scJie Fabriek van Werktuigen en Spoorweg- materieel aan de Oostenburgermidden- straat, waar hij te twee uur arriveerde. De minister, ontvangen en op zijn gang door de fabriek begeleid door den heer Kloos, technisch-directeur, bezocht het eerst de mochine-aidoeling. Hij bezichtigde daar twee Dieselmotoren, bestemd voor een op- neminigsvaairtuig der marine to Soeraba-ja daarna twee dezer motoren voor do stoom schepen „Bengkalis" en „Boelongan" van de Koninklijke Paketvaartmaatsohappij en een tweetal voor de ,,Paketvaart"-boo ten „Barende" en ,,Ombilin". Voor het Engelsche stoomschip ,,San Sebastian" waren er eveneens twee Diesel motoren. Dit schip had aanvankelijk motoren van Zweedseh fabrikaat, ze voldeden niet, zoo dat nu de Nod'crlandsche industrie de leve ring kreeg, waarover do Minister zijn groo- te voldoening te kennen gaf. Uit de machinefabriek werd Zijn Excel lentie naar de locomotieven-werkplaats ge leid ,waar hij allereerst een achttal locomo tieven in aanbouw, bestemd voor de Pren- anger, in oogenschouw nam. Een zestal van deze kolossen waren gereed. Elk der machi nes heeft de buitengewone trekkracht van 9000 kilogram en een gewicht van 75 ton. Ze worden vervaardigd in opdracht wan de Staatsspoor op Java. Voorts bezichtigde de minister de in aanbouw zijnde locomo tieven van de Deli-spoor, van de H. IJ. S. M. en de rijtuigen voor de Atj eh-stoom- tranï. Een ander werkwaardig stuk werk is de in aanbouw zijnde begrafenispraalwagen voot den sultan van Soerakarta, ingericht voor smal- en breed spoor. De heer Pleyte bezichtigde dat alles met groote belangstelling. Even voor drieën verliet de Minister de fabriek na den heer Kloos hartelijk dank te hebben ge bracht voor de hem verstrekte inlichtin gen. Minister Pleyte begaf zich daarna naar de drukkerij der firma De Bussy in do Rustenburgersbraat. De Minister bezichtigde o.m. de stukken van de Indische leening, welke gereed Tra den voor de verzending naar Inclië en wol dra daarheen zullen worden vervoerd. Op het graf van wijlen don heer Th. de Rot, to Rotterdam1, in leven een der voormannen van het Alg. Ned. Werklieden verbond, is een gedenkfeeken onthuld, waar op vermeld staat, dat Thomas de Rot, ge boren 30 December 1840 en overleden 11 Februari 1915, was een nestor der arbeï- de:«f>eweging, oprichter van het Alg. Ned. Werkliedenverbond 'en van tal van vak-, coöperatieve-, algemeene steun- en hulpver- strekkende vereeni gingen. De overdracht aan de weduwe had plaats bij inonde van den heer J. L. van "der Ycorden, voorzitter van het Verbond. Vervolgens werd in het vereemgingsge- 0o uw 'aan den Goudsehenweg bet geschil derd portret van den heer Th. do Rot in een 'der lokalen opgehangen. H. M. de Koningin-Moeder bracht gis terochtend met gevolg een bezoek aan de Marnixschool van de Ned.-Herv. Gemeente aan de Ferdinand-Bolstraat in Den Haag. H. M. werd, nadat een der meisjes Haar een bouquet had aangeboden voor het gym nastieklokaal geleid, waar de leerlingen der drip hoogste klassen haar het „Wilhelmus" en een „Lentelied" toezongen. Daarna wer den de veertien kiassen bezocht, waarbij de Vorstin verschillende leerlingen toesprak, van sommige cahiers nakeek en ook door een groot aantal vragen op velerlei gebied van haar bijzondere belanstelling voor liet on derwijs blijk gaf. Ten slotte keerde H. M. naar bet gym nastieklokaal terug, waar een twintigtal jongens van de hooggte klasse staafoefenin- gen en een 16-tal meisjes uit het Huis vau Barmhartigheid, leerlingen der school, met behulp v. j. oranje, roode, witte en blauwe linten een lintenspel uitvoerden. H, M. schonk een gift tot onthaal der kin deren. Bij de in het gebouw van het Provin ciaal Bestuur van Zuid-Holland to 'o-Gva- venhage gehouden aanbestedingen waren minste inschrijvers voor ahet uitvoeren van vernieuwingen en hcr- bostratingon op de Rijkswegen van Yianen naar Gorinchem, van 's-Graveuhage naar de Noord-Hollandschö grens, van Delft naar Maassluis, vau Loosduinen naar Naaldwijk, van het Haagscho Schouw over Leiden en Woerden naar de Utrechtsche grens, en van Rotterdam naar do Kralingschelaan perceel 1. B. v. d. Berg, Gouda, f 4620; perc. 2. L. G. J. v. d. Yen en J. H. v. d. Ven, Koude kerk, voor 7625; pcrc. 3. dez. voor f 8579; perc. 4. Chr. Zanen, Ammerstol, voor f 7580 pcrc. 5. A. Zanen Pzn., Ammerstol, voor f 1970; b. het verbeteren van de boordvoorziening en bermen en glooiingen langs eenige gedeel te van den weg van Delft naar Maassluis en van don v/eg van het Haagsche Schouw naar de Utrechtsche grens, behoorendo tot do Rijkswegen in Zuid-Holland, perceel 1, G. D. Zandbergen, Overschie, voor f 2549.80perc. 2, dez. voor f 1755.84; c. het vernieuwen van paalwerken in de tramweghaven te Numansdorp, H. van Don gen, Dordrecht, f 1186. Beroepen is bij do Nod.-Herv. Gem. te Amsterd. (vac.-Lammerts v. Bueren) ds. D. den Breems, te Rotterdam. In de te 's-Gravenhage gehouden Raads zitting bepleitten bij de voordracht van B. en W„ om den heer D. Kanon eervol ont slag als schoolhoofd te geven wegens het be reiken van den 65-jarigen leeftijd, de heeren Crena de ong en Yas Dias de regeling van hot ontslag op 65-jarigen leeftijd in een ver ordening. Wanneer, zooals nu, elk geval op zichzelf beoordeeld wordt, zouden de stem mingen onzuiver kunnen worden. Hiertegenover voerde de heer Bik aan, dat de wet zulk een stelsel bij verorde ning niet kent, maar wil, dat de onder wijzer, die zijn akte heeft, als bekwaam wor de beschouwd zoolang hij niet blijkt onbe kwaam te zijn geworden. De heer Bik maak- te, op grond van de wet, bezwaar tegen het voorstel. De heer Drees verklaarde zich er voor. Nadat de wethouder van onderwijs de mo gelijkheid van een bepaling als men wensch- te in een verordening had bestreden, werd het voorstel van B. en W. zonder stemming aangenomen. Geen ontslag wegens het aangaan van een huwelijk. B. en W. van Haarlem hebben 16" Sept- 1914 eervol ontslag verleend aan de onder wijzeres M. A. Dik, geb. Vr^er, wegens het aangaan van een huwelijk. Ged. Staten van Noord-Holland hadden aan dit besluit 11 November 1914 hun goed keuring onthouden, van welk besluit en W. van Haarlem m Iiooger. beroep brf de Kroon waren gegaan. De Raad van State adviseerde, dat geen voldoende termen bestaan om de beslissing van Haarlem's Gemeenteraad als niet vat baar voor goedkeuring aan te merken. De Staatsraden Oppenheim en jhr. Elias hadden echter een afzonderlijk advies ingediend. Met het advies van den Raad van State kon de Minister van Binnenlajidsche Zaken zich echter niet vereenigen. De Minister is met de Staatsraden Oppenheim en jhr. Elias van meening, dat, nu de wetgeving de aan wezigheid der gehuwde vrouw m de school erkent, het een Gemeenteraad niet geoorloofd is een onderwijzeres uitsluitend op grond van een huwelijk en de daaruit bij dien Raad voortspruitende vrees, dab daardoor wellicht schade voor het onderwijs zou kunnen ont staan, pngevraagd eervol ontslag te ver- leenen. Dientengevolge is bij Kon. besluit, met ongegrondverklaring van het daartegen in gesteld beroep, het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland gehandhaafd. Hiermede is m hoogste instantie' beslist, dat (het aangaan van een huwelijk door eeu onderwijzeres niet haar ontslag ten gevolge mag hebben. Extra verlof bij de Staatsspoorwegen. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is de volgende bepaling in het leven geroepen: Aan het personeel, dat daarvoor ïn aan merking wenscht te komen, wordt voortaan boven liet vastgestelde verlof van 14 dagen per jaar, nog toegekend een extra-verlof van 30 dagen, zonder bezoldiging. Men zal zich herinneren, dat vóór het be staan dezer bepaling, veel personeel werd gedupeerd, "wanneer dit, buiten de werk zaamheden aan de Maatschappij, nog andere' functies bekleedde. Door het treffen dezen regeling, is het aan het spoorwegpersoneel mogelijk gemaakt, nog tal van zaken te behartigen, vallende buiten het spoorwegbe drijf, o. at het lidmaatschap van den Raad, heb bijwonen van vergaderingen van vaK- vereenigingen, 'enz. i 1 Sluiting van 'sRijks werf. Iiigevolgo machtiging van H. M. die Ko ningin, is door den Minister van Marine bepaald, dat van af 4 Juli a.s. 'sRijks werf te Amsterdam, als inrichting van aanbouw en herstelling, zal rijm gesloten, on is bij Kon. besluit bepaald, dat die werf van af 4 Juli a.s. den naam zal dragen van Marine- etablissement te Amsterdam. Bij laatstgenoemd Kon. besluit is: lo. met ingang van 4 Juli 1915, d'e betrek king va-n directeur van het marine-etablis sement te Amsterdam opgedragen aan den kapitein-luitenant-ter-zee F. W. J. Groen e- boom, thans hoofd van het vak van uitrus ting op 'a Rijks werf te Amsterdam 2o. met. 1 Juli 1915, de griffier ter direc tie dor marine te Amsterdam ontheven van zijn functie van commies van aanneming 3o. met 1 Juli 1915 belast met de functie van commies van aanneming der marine te Amsterdam, de officier van administra tie belast met den administra/bieven dienst van de marinekazerne aldaar. ACADEMIENIEUWS. Leiden Bevorderd rijn tot doctor in de rechtswetenschap, op Stellingen, de hee ren S. J. van den Bengh, geb. te 's-Graven hage, en J. H. Groen, geb. te Oegstgeest. Utrecht. Bevorderd is tot doctor in do rechtswetenschapop Stellingen, mej. A. D. H. Bo enig-tergeb. te 's-Hertogen- bosoh. Amsterdam. Bevorderd rijn tot doc tor dn do reohteweteschap op proefschrift: „Bijdrage tot d'e studie van het doarcog- uossoment", de heer D. A. Delprat, geb. to Amsterdam, en op Stellingen mej. E. G. Meihuizen, geb. te Wdldervank. GEMENGD NIEUWS. Aardbeien. Men sohrjjf uit Haarlem: Door een plotseling lagere markt In Duitsohland Repen de prijzen der aard beien, die waren opgeloopen tot zelfs 451/3' cent, in het laatst der vorige week terug tot 30 cents per kilo. Ofechoon het ver schil groot is, geldt dit toch nog voor een flinken prjjs. Tn verband met ae geringe vraag In Duitsohland werden Vrijdag 13 wagons verzonden tegen 26 den daaraan voorafgaanden dag. Gisteravond had op de N. Parklaan nabij het Gevers-Deynootplein te Scheveningen, een ernstig ongeluk plaats. Een schippersfamilie van een schip, lig gende aan het Kanaal aldaar, zou een be zoek aan Scheveningen brengen, toen, vol gens getuigen, een auto in razende vaart, zonder signalen te geven, naderde. Ver schrikt vloog de familie uiteen, doch de vrouw van den schipper had het ongeluk onder de auto to komen en werd onmiddel lijk gedood. Het deerlijk verminkte lijk werd het politieposthuis aan het Gevers-Deynoot plein binnengedragen en later naar het lij kenhuis op de Algemeene Begraafplaats overgebraont. De chauffeur, die eerst doorreed, is Ia- ter aangehouden. Men meldt uit Haarlem: Hier en in de omgeving komen in da laatste da gen talrijke kleine inbraken voor. Vrijdag nacht hadden te Haarlem drio inbraken plaats, bij den vischhandelaar K., efli de Haar- lemsche sodafabriek en op de Begraafplaats. Er werd echter weinig gestolen. Op de be graafplaats werd een armenbus geledigd, maar do dader vond maar71/2 cent. Te Schoten werd ingebroken in de boer- üerii ^Overton.'* bewoond door de weduwe Vonk. Daar werd zilver gestolen, evenals bi) de familie Van der Ey to Santpoort, waar, al het tafelzilver werd buitgemaakt. Ten' slotte werd ingebroken bij de familie U, aan den Veteer weg, w"aar de ïhörekers ech'-' ter op de vlucht gingen vóór zij iets nree konden nemen. Do toestand van do bij het spoorwegongeluk bij Hattemorbroek gewöh- do reizigers is bevredigend. Wij! lezen in de VN. Gron. Ct.": Tegen den heer Verloop is zoowel ambtes' Ink' als justitieel proces-verbaal opgemaakt. Hij is reeds buiten dienst gesteld. Toen do autoriteiten in den vroegen morgen Zaterdag op de plaats van liet ongeluk kVa- men, moet de heer Verloop tot één Zijner Superieuren' gezegd hebben: „Staak het oti- dej^oek. maar gerust. Ik ben de schuld van alles. Een arme kerel stierf door m\jh schuld I" De aangesprokene meende, dat de man overspannen was en trachtte hem {o kalmeer en. Do jongeman heeft nog een po ging gedaan, om in het water Re springen, doch men wist hem te weerhouden. Hp is daarop wat kalmer geworden, en kon een zeer omstandig verhaal van het gebeurde ge ven, daarbij een volledige bekentenis vah zijn schuld afleggend. 1 Misschien zal de deugdelijkheid van het materieel het bij het publiek weer moeten ontgelden," meende een spoorwegautoriteit^ dien wij gisteren spraken. „De Maatschappij heeft een adres van leedwezen gericht tot de familie van den Zöo noodlottig om het leven gekomen Smedem,n. Bp zijn begrafenis zal de Mij. tegenwoordig zijn. Maar biernaast, al klinkt hot wat .grof op dit oogenblik, zal de Maatschappij naar financieele verplichtingen, ten opzichte van de nagelaten betrekkingen van "Smetfèmc, en zéker ook ten opzichte van af cfe gewontfen, niet verontaphtzamen. Ik' kan u al is hot dan niet officieel zeggen, dat er te dien aanzien Zaterdag reeds maatregelen getrof fen zijn. De referendarissen deden reeds hun werk.7 t De familie van Smedema zal oen flink be drag worden uitgekeerd. De gewonden war den op kosten der Maatschappijl in verschil lende ziekenhuizen te "Zwolle verpleegd.- Moehten zjj' onverhoopt invalide blijven, de Maatschappij zal voor'hun levensonderhoud Zorgen." Omtrent den heer Verloop werd nog mede gedeeld, dat hij reeds eenige dienstjaren ach; ter den rug heeft. Voordat hij te Hattemeb- broek kwam, was hjj te Putten werkzaam'. Te Hattemerbroek was hg nog maar korten tijd. Voor zoover ik weet, beging hij rog nimmer een ernstige fout. Ditmaal echter heeft hij van ons zeer ernstig, nauwkeurig en verantwoordelijk werk te veel „sleur- werk" gemaakt." AI moge Verloop door de justitie ook' niet al te streng worden gestraft, voor de ge ruststelling van het publiek diene. dat hij niet weer "in den openbaren dienst van de S.S. terugkeert. Hiermee eindigde het onderhoud. "Wederom zijn tal van spoorwegautoriteiten "en justitieel'e ambtenaren op de plaats van het ongeluk' geweest. Tal van photo grafieën zijn genomen. Ofncieus werd medegedeeld, dat 'het in de bedoeling van den Minister van Water staat ligt, om, evenals zulks na de ramp te Halerbrug geschiedde, het nauwkeurig in te stellen onderzoek naar de oorzaak van het ongeval', uitvoerig in de „Staats courant" te rapporteeren. Met dit onderzoek ia Relast de inspeoteur van de Ned. Centraal- Spoorwegmaatechappij te Amersfoort. Men meldt onp uit IJ muiden als een bijzonderheid, dat Maandag op één dag, niet minder dan zes groote stoomsche pen met graan en zaad uit Zuid-Amerika rijn aangekomen. Het waren Nederlandsok e, Grieksche, Spaansche en Noorsche schc_ en.- Om de vruchten voor nacht vorst to behoeden, heeft een landbouwer op den Frieschen zandgrond op zijn bouwakkers vuren ontstoken. Het hielp: overal waar dé took langs trok, bleven de vruohten voor dè vorst gespaard. (3)N. v. d. DV) H00GE RAAD. „Lotisico". De Hoogo Raad deed uitspraak op het cassatieberoep vain H. v. R. Jzn„ hoofd agent van „Loriaico", te Haarlem, door 't Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 3 geldboeten van ƒ5 of 3-maal 2 dagen hechtenis wegens Loberrijwetoveattiedlmg. Dit beroep werd verworpen. 16) Frida stc-nd als bedwelmd. Ze bad een paar oogeiiblikken te voren de opwindende .overwinningsblijdsohap des jagers in haar aderen bespeurd. De buks, die ze in do banden hieid, trilde nog van de spanning; heel haar lichaam beefde onder het zee hondenvel. Alles scheen haar zoo onwer kelijk te zrjn. Ze voelde zich overgeplaatst naar een anderen wereldbol. De groote, bleeke maan, die met glinsterende klaarheid hoven hen in het luchtruim zweefde, was het dezelfde, die op heldere winteravonden |n:et zooveel sterren aan den hemel stond en liaar blanke paarlmoeren lichtstrepen liet spelen over het stroomende water van de lilbe? En wat voor schaduw van haar zelf was het, <lio hier in licht, dat geen dag licht was, nic-t een vreemden man op wal ruseen ging schieten? „Hallo 1" riep een 3tem. Frida schrikte. Het was professor Mar- rnont, die vlug was komen aanzetten en nu [Victoria's keukenmes over het doode dier zwaaide, tenvrjl Bratt met jagersjjver on derzocht, welken weg de kogels hadden ge nomen. Ach ja, het was toch wel werke lijkheid (dat allts. Langzaam ging ze zelf ook pm naar den dooden walrus te kijken. „U hebt goed getroffen, freule," zei Bratt. „Uw kogel heeft juist links van de rech- teran geraakt. Kjjk, hier kan u de opening zien, niet grooter dan een erwt, maar vol doende. Het levem van dat groote dier is door die kleine opening weggevloeid. Geen polsjager kon liet heter gedaan hebben." „En uw schot?" „Heeft den kop getroffen, vlak bjj hei oog." „Dat moet ik zeggen," riep de professor, „getuigen deze twee schoten niet van twee grondbegrippen van het leven? Diana heeft zooals altijd in het har. getroffen en uw kogel, Bratt, heeft zijn hersens beneveld." „Arme walrus!" zei Frida; „zie, wat mooie oc-gen hrj heeft, zoo zacht en tevreden." „En zulk een huid," vervolgde de pro fessor. „Ik gelooi waarlijk niet, dat een nies hier snijdt." Het doodelijk wapen van den geleerden heer had blijkbaar moeite door het harde pantser heen te komen. „We zijn bijzonder gelukkig geweest/' zei Bratt. „Een gewone ïooden kogel stuit op zulk vel af. Er was een behoorlijke mantel van nikkel toe noodig, oin dat zware leder te doen barsten. We zul len het in stukken moeten zagen. Morgen koken we spek en overmorgen laten we onze traanlampen walmen." ;,En Zondag eten we walrusvleeechl" riep Frida vroolijk. ,,'t Wordt opgediend h la wildzwijn met slagtanden en ander toebe- hooren. Dat zal feestelijk worden. En daar dan een halve flescli Moezelwijn bit to hebben!" „En geconfijte vijgen!" mompelde de pro fessor. ,'t Zou me doen denken aan mijn huishoudster, die hu ra mijn woning Rue Vaugirard zit en mijn levensbericht piet brjbehoorende loftuitingen in de couranten altijd weer opnieuw overleest. Dat oude spek takel had haar specialiteit in vijgenconfituuur en 't genieten van nekrologen. Behalve mjjn huishoudster is er gelukkig niemand, die rouw bedrijft over Réné Marmont." Frida keek treurig over den fjord. „Arme vader!" zei ze zacht. „Hij had alleen mij. Moeder stierf, toen Ik een klein meisje was. Hij zal hemel en aarde be wegen, om bericht te ontvangen aangaande het lot der „Victoria". Wj houden zooveel van elkaar." „Wie zou niet van u houden!" nep de professor met aandoening in zrjn stem. „Ik begrijp niet," ging hij voort, „hoe het gaan moet met dio jongelui m Hamburg, als ze op de bals u moeten missen. Ze zullen floers om hun hart dragen." „Dat mogen ze^ wat mj betreft," riep ze lachend. „O, houd u niet zoo groot, er m toch zeker wel oen of andore aardige luitenant^ waar u van droomt?" „Misschien wel," zei ze mot een glimlach. Bratt stond plotseling op. „Kijkt," neR hj, „naar die ijsschollen daar ginds. Het was een wonderlijk gezicht. Bj de landpunt dreef een groot ijsveld. Daar zaten de walrussen dicht naast elkaar. Hun zwarte lichamen glansden in het maanhoht. Ze be wogen zich niet, maar alle koppen waren strak op het land gericht, 't Was of hun blik den strijder zocht, die zooveel jaren hun tochten had geleid en nu dood lag op de kampplaats, met de oogen naar het noorden gekeerd, naar de wereld, die voor mensohelijka wezens ontoegankelijk is, DE LANGE NACHT. t En de koude kwam1. Ze legde een pantser van jjs omi de hdele hut. Ze kroop door iedere reet met ijs- draden zoo scherp aJs een pis in haar ge volg. Het was nu en 'dan alsof de lucht stilstond en in eigen adem- bevroor. En toch <was do hut goed en dicht, en aüe kijkgaten waren gestopt^ om de warmte er in te houden. De kapot geslagen sloep had aan 'de schipbreukelingen rijkelijk hout verstrekt, en de walmende speklamp brandde nachi en dag met pitten, gedraaid uit de vanglijn van 'lo boot. De lamp vulde het vertrek met vreeselijken stank, maar nie mand ergerde zich daar meer over. Het roet hing 'dik aan de zoldering. Allengs werden de bleeke gezichten met een laag vuil bedekt, en het sealskin had al lang niet meer zpn natuurlijke kleur. O, het was een vreeselijke tijd! Den lslen December zonk het laatste zwakke licht schijnsel aan den horizon weg on bevroren most lag over alles, zoodat zelfe het maan licht voor hen verborgen bleef. Buiten de hut, was de duisternis als een muur, waar men niet doorheen kon. Ze zagen geen hand voor oogen, ze moesten tastend zich voort- bowegen in de oude voetsporen, totdat nieuwe sneeuwbuien ook doze toedekten. Do somberheid en de kou gaven hun humeur een knak. Urenlang konden ze bij het vuur zitten en recht voor zich uit staren, zonder te denken en zonder te pra ten. Slapheid en berusting lagen ovoral op de loer. Angst hadden zo niet meer. Ze waren niet bang voor den dood; vreeselijke onverschilligheid voor het leven bekroop hen. Geen lach werd meer gehoord; alleen Bratt's korte en besliste bevelen, als de slaap hun oogleden bezwaarde. De jonge Noorman was van ijzer c-n staal. Niets had vat op zijn wilskracht. Somber, fesloten, zat hij met vast op elkaar ge len,de lippen en paste er op, dat niemand rich moedeloos overgaf. De levensmiddelen raakten op, en wat er nog was, bewaakte hü als Tafner, de draak, den schat be waakte. Bratt verdeelde al het eten in por ties, die lederen dag iets kleiner werden. Ze leden geen gebrek, maar ze gingen altijd, hongerig slapen. Meer dan zes uren slaap in het etmaal werd aan niemand toegestaan. Was die vast gestelde tijd om, dan wekte Bratt hen. Hij moest tusschenbeide zijn lotgenooten uit den slaap optrekken. Ze smeekten hem, maar hjj was onverbiddelijk. Frida hacl een begonnen haakwerk in haar koffer. Ze haakte, haakte, en iederen morgen trok ae uit wat ze den vorigen dag had afgemaakt en begon opnieuw. De pro fessor werd aan het houthakken gezet, ter wijl de loods touwknoopen maakte en weer losbond, zooals Ottamkofs mannen hei had den gedaan. Bratt deed al het andere werk. Hij bakte brood, hij kookto het eten, fijj dwong Frida en den professor lange wandelingen te gaan maken met Boy ais veilig en trouw geleider. En de dagen gingen voorbij, de eens ge lijk aan den anderen, terwijl de duisternis hen omringde en hen drukte. Ze werden me? den dag magerder, ja, zelfs Frida's juk beenderen begonnen uit te steken op liaar vroeger zoo rond gezicht. Heur haar hing verward over haar schouders en haar vin gers waren gezwollen en stijf van de kou. De vorst was z66 sterk, dat alle metaal als vuur werd, waaraan men zich brandde als men het aanraakte. Wanneer zij in de buitenlucht zonder wanten den loop van hun geweer aanvatten, vroren hun vingers er aan vast, en dat liet wonden achter. 'Iff.ordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2