LAATSTE BERICHTEN. TELEGRAMMEN, Leiden, 25 Juni 1915. Advertentiên. Leiden, 25 Juni 1915. 265a 8 (Lage Rijndijk 68a.) TELEGRAPHISCH WEERBERICHT, naar waarn. in den morgen 25 Juni. Medegedeeld door het Kon. Meteor. Inst, te Dc Bilt Hoogste barometerstand 772.2 te Bodo. Laagste stand 758.1 te Karlsruhe. Verwachting tot den avond van 2G Juni: Zwakke tot matige windeD meest uit oostelijke richtingenveranderlijke be wolking; droog weer, behoudens kans op onweer in het noordoostenin het zuid westen meer kans op regen of onweer warm. Italië en Oostenrijk. Een belangrijke Fransch-Italfaansche be tooging had gisteren te Parijs plaats in het Trocodero in aanwezigheid van president Poincaré onder de auspiciën van de Fransch- [taliaansche liga. Tal van sprekers, o.w. de president der Kamer, Deschanel, ex-minis- ier Pichon, de Ilaliaansché ambassadeur Tit- >ni, de burgemeester van Turijn Rossi en Rivet, de president van de genoemde liga brachten lof aan Ilalië's optreden aan de zijde der geallieerden en verheerlijkten het verbond tusschen de heide Latijnsche zus ters v-cor de zegepraal van recht en vrijheid der nationaliteiten. De ambassadeur Tittoni sprak nut speciale vergunning van zijn re geering. Hij gaf een histoiisch overzicht van de gebeurtenissen, die aan den oorlog voor af gingen en die Italië tot deelneming aan den strjjd deden besluiten. Hij wees, hoe de Oostenrijksche Kongaarsche agressen te gen Servië werd dgorgezet buiten weten van Italië en tegen de formeel© bepalingen en van het verdrag van het Drievoudig ver bond. Hg verklaarde, dat de eenige die voor don oorlog verantwoordelijk is, Oostenrijk is, door zijn poging tot onderdrukking van Servië. En verder dat het Oostenrijksche ultimatum aan Servië in strijd was mot het tendsverdrag met Italië. De eenige redeo ran Ifcalië's blijven in het Drievoudig Ver bond v/as het behoud van den Europeeschen vrede en van het Oostenrijksch-Italiaansch evenwicht (in de Adria. Tittoni verklaarde plechtig dat zoolang hij de buitenlandsche politiek van Italië leidde, dat zoowel bg de ontmoeting te Abbasia en bij de ontmoe ting tusschen den Tsaar en den koning van Italië te Raoonigi, Italië steeds verzekerde dat het alleen de eendracht en den voor spoed wenschte van de Balkanvolken en telkens als Oostenrijk een zelfstandige actie in den Balkan wilde beginnen trad Italië het r jet waarschuwingen in den weg. Tittoni herinnerde aan de verklaring van Gioletti dat Ttalië een jaar voor den oorlog wei gerde de agressieve plannen van Oosten rijk togen Servië goed te keuren en hij voegde er aan toe, dat er meer zulke voor beelden waren. In November 1912 wide Oostenrijk van Servië waarborgen afdwin gen, die het een domineerende positie zou ge^en. Italië weigerde het te steunen en #^tenrijk hield niet aan. Toen in April 1913 Oostenrijk dreigde Unuboegro to be zetten tengevolge van het geschil omtrent Skoetari, wisselden markies di San Guiliano en Tittoni telegrammen, waarin minister en ambassadeur het eens bleken, dat Oos tenrijk moest worden gewaarschuwd, dat indien het op eenige wijze het evenwicht in Je Adria veroverde, het Drievoudig ver dord onmiddellijk zou eindigen. Tit'om ein- Ijgde dat het dus niet aan waarschuwingen van Italië heeft ontbroken, maar dat Oos tenrijk willens en wetens heel Europa in vlam zette ter voldoening aan zelfzuchtige ejnbitiën. De Houding van Roemenië. Men weet, dat de berichten inzake 't door den een of anderen Balkanstaat in te nemen ecandpunt verschilt naar gelang de- bron waaruit clifc afkomstig is. Zoo over Roeme nië. Pasjits vertelt dat Roemenië zich bin nenkort in den strijd "zal mengen. Door de tegenslagen der Russen zal dit ongetwijfeld iecs later worden, zoo Roemenië al mcc gaat doen* Maar nu komt de correspondent van het „Berl. Tagebl." to Boekarest met een ge- j heel ander verhaal. Hij deelt mede dat de onderhandelingen tusschen Roemenië en de crogendheden van Quadruple Entente na den val van Przemysl een voor Rusland zeer onaangename wending genomen hebben. De oi.derhandelingen zijn opnieuw bij het doode punt gekomen en er valt niet to voorspel len, wanneer en hoe zij hervat zullen wor den. Y olgens overeenstemmende medcdeelin- gon uit- Roemeenscho en Russische bronnen verlangt Roemenië voor zijn deelneming aan den oorlog aan do zijde van Rusland de volgendo territoriale concessiesde ge- hoelc Boekowina en het geheole Banaat met de Theiss en don Donau als grens. Verder maakt het aanspraak op Bessar tbië en ver langt het de afschaffing va.i de Donau-com missie. Rusland heeft, nadab doze eischen te Pettfograd bekend waren geworden, ver klaard, dat het ze niet kan inwilligen. Het wil geen afstand doen van n it Roethcensche deel van do Boekowina met Ts] erno witsj en bovendion schijnt Rusland een gedeelto van het Banaat zeer beslist aan Servië te heb ben beloofd, dat er de grootste waarde aan hecht een voorland te kr.jgsn voor zijn hoofdstad Bolgrado. Dierjtegevolge heeft da Russischo regeering onder overlegging van een kaart aan do Roemeensche regee- ring togon-voorstellen gedaan over territo riale concessies. Doch de Roemeenscho re- gooring heeft geantwoord, dat zij haar oor spronkelijke eischcn moest handhaven. ïnfcusichen was Italië tot den oorlog toe getreden. En thans deed de Franscha regeo- ring pogingen om de onderhandelingen te hervatten. In overeenstemming met do ka- bL&fltten van do Quadruple Entente deelclo do Fï&.iK-ho gezant te Boekarest, de hoer Blonds!, de Roemeeiuche regeering mee, dat zij ctew verdere onderhandelingen nog meer zou kunnon krijgen, dan haar door Rus land beloofd was en hij gaf zelfs In hoofd trekken aan, welke verdere concessies or gedaan zouden worden- Do Roemeenscho ro- georing antwoorddo echter, en in zeer be sliste bewoordingen, dat zij niet wenschte to discussieeren over de door haar gestolde eischon. De Russische regeering gaat van de mee ning uit, dat Roemenië dient te komen met- tegenvoorstellen op hetgeen haar door mi nister Sasonof is beloofd en daar zij dit niet doet zijn de Russisch-Roemoensche onderhan delingen weer op het doode punt gekomen. Hierbij komt nog, dat er eenige spanning is ontstaan tusschen Rusland en Roemenië. De Russischo gezant, Von Poklewski-Koziell, heeft zich nl. zeer onheusch uitgelaten over 't optreden van Roemenië, dat doet alsof het een grootè mogendheid ware, en dit heeft, met de bedreigingen in de Russischo pers aan het adres van Roemenië, in de toon aangevende kringen te Boekarest ontstem ming gewekt tegen Rusland. Men zegt zelfs, dat Von Poklewski-Koziell door een ande ren diplomaat vervangen zal worden, daar de laatste besprekingen op zoo'n scherpen toon gevoerd werden, dat met hem verdere onderhandelingen totaal onmogelijk schij nen. Dat Rusland nog grootere concessies zal doen, naar gelang zijn positie onhoud baarder wordt, valt niet te betwijfelen. Maar Bratianu is te slim, om zich alleen door beloften t-o laten paaien. KORTE BERICIITEN. De rechtbank to Kopenhagen heeft den directeur Haas, den consul Gumprecht 0n den chauffeur Roos, die terechtstonden we gens een poging om; te Aalborg geïnter neerde Duitsche officieren te helpen ont snappen, ieder tot veertien dagen gevange nisstraf veroordeeld. Volgens Morgenblad et" van Chxistiania, heeft de Russische regeering te Londen en in de Vereenigde Staten zes millioen paar se ldatenschoenen en in Canada 22,000 spoor wagens besteld. Volgens het „Petit Journal" zDuden prins Radolin, de gewezen Duitsche gezant te Parijs, en zijn echtgenoote, naar, hun land goed in Posen verbannen zgn, omdat de prinses, die aan de Radziwills en de- Talley- rands verwant is, blijk gegeven heeft van gevoelens, die in zeer hoogen kring mis noegen gewekt hebben. Graaf Zeppelin moet Ongesteld zijn. Hij ljjdt aan bronchitis. De toestand van dein zieke is van dien aard, dat men zich eenigs- zins bezorgd maakt. Volgens Amerikaansche bladen zal Europa' en in het bijzonder Frankrijk en Duits c-h- land, na den oorlog overstroomd worden met Amerikaansche auto's en dat op een wijze, waarbij alle vroegere Amerikaansche invasies in het niet zullen zinken. Een van do grootste fabrieken is zich aan 't voor bereiden om niet minder dan 10,000 auto's op de Duitsche markt te gooien en dat binnen een maand, nadat de oorlog beëin digd is. Andere ondernemingen beramen een dergelijke invasie. Engeland begint dit ge vaar al eenigszans te gevoelen, de pers en de koopers dringen er bij de groote fabrikanten steeds meer op aan zich toe te leggen op de productie van kleine standaard-wagentjes in groote hoeveelheden, waarvan de prijs niet meer dan f1750 mag bedragen. Mücke, de officier van de „Einden," die den bekenden zwerftocht met een schoener heeft gemaakt, is Donderdagavond le Berlijn aangekomen. Overal, waar hij zich op straat vertoont, wordt hg door het publiek toege juicht. Toen hg gistermiddag met zijn moeder zijn hotel verliet, had een groote menigte zich verzameld, die hem een geweldige ovatie bracht. Hij droeg de blauwe marinepet en zijn gele kaki-uniform met het jjzeren kruis le en B© klasse. De dames beijverden zich hem bloemen aan te bieden. Vrijdagavond was Von Mücke de gast van admiraal Von Tirpitz. Door de onderwijzers, onderwijzeressen en leerlingen van de meisjesscholen te NeusS is reeds gevolg gegeven aan den van over heidswege geuiten wonsch, zooveel mogelijk klompen to dragen, ten oinde leder te spa ren ten behoeve van het lever Rijk en arm ziet men trots op klompen door de stad fla- In Midden-Duitschland heeft zich een ge val van vlektyphus voorgedaan. De lijden heeft gereisd op do lijn Cottbus-Halle a/Saa- le in een 3e klasse rijtuig, waarvan het num mer bekend is. Dit rijtuig wordt thans op de Pruisische Staatsp oor wegen opgespoord, teneinde op een desinfectiestation grondig te kunnen worden ontsmet. Een Oosbenrijksch marineberickt maakte dezer dagen melding van het in den grond boren van oen Italiaansch pantsersohip. Later kwam van dezelfde zijde oen tegen spraak. H-eb was geen pantsersohip, slechts oen gewone stoomboot. V rijdagvoorniiddag, schrijft de „Vossi- sche Zedtung', kwamen op de centrale markthal die eerste nieuwe aardappels aan, welke gegroeid waren in... Duitsoh België. Zij werdlen tegen 20 pfennig per pond ver kocht en er was veel vraag naar. Of er ook in België geen hongerige ma- gon naar verlangen? Daar Oostenrijk gedreigd had de Kathe dralen van Milaim en Venetië door een luciht-eskadier to zullen laten bombardee ren, riohtto de Paus, volgons de „Roma", aan keizer Franz Joseph een in krachtige bewoordingen gestold schrijven, waarin hij dën keizer en de keizerlijke familie met zeer ernstige maatregelen dreigt, in geval dc oorwaardigo gebouwen van het Katho licisme nieb geëerbiedigd zouden worden. Do Paus sou vastbesloten zijn, in dat ge val do meest krachtige maatregelen te nemen. MARKTBERICHTEN. LEEUWARDEN, 25 Juni 1915. Fabrieksboter 03—62.50. Aanvoer 28/3, 2-1/6. Commissio noteert per K. G. f 1.64. Commissie der Ver. 64. Boorenbot-er 56. Aanvoer 2/4. 500 slachtkippen 0.66f 1.10. 1000 jonge haantjes ƒ0.06—ƒ0.40. 100 piep kuikens 0.801.25. BUITENLAND. Te Havre heeft in de opslagplaatsen een hevige brand gewoed. Twee gebouwen met 12700 balen katoen zijn een prooi der vlammen ge-worden. De schade bedraagt meer dan een millioen franc. Aan do „Giornalo d'Italia" wordt ui* Cagliari berichtHeb Italiaanscbo stoom schip „Cagliari" leocl schipbreuk op zijn reds van Cagliari naar Livorno. Do beman ning en do passagiers werden gered. Een brand in het Perankwartier van Koust antinopel heeft, volgens een. bericht uit Athene, ongeveer 1500 huizen verwoest, meérendeels bewoond door Turken. Een interessant geschil in het huis Blüchor is thans bij het gerechtshof te Breslau, aanhangig gemaakt. De oudste zoon van het tegenwoordige hoofd van het huis Blüeher, graaf Gebhandt, was in 1890 na een twist met zijn vader en na van al lo vermogensaansp raken afstand1 gedaan te hebben, naar Engeland vertrokken, waar hij weldra een goede betrokking kreeg. Bij het uitbreken van den oorlog moest hij ech ter naar' D-uitschland terug-koeren. Daar 'bij zonder eenige middelen was, wondde bij zich tot zijn vadJer, vorst Blücher, die ech ter weigerde hem te helpen. Thans heeft graaf Gebhardt de zaak bij hot gerechtshof aanhangig gemaakt. Zijn vader is, volgens db wet, verplicht hem te 'onderhouden, waarvoor hij minstens per jaar 50,000 mark nqodig heeft. Een nieuw Amerikaansch slagschip. De Amerikaansche vloot is uitgebreid met een van de grootste oorlogsschepen, die ooit te water zijn gelaten. Het nieuwe schip, do „Arizona", is te Brooklyn van stapel geloopen en een zusterschip van de „Pennsylvanië". Het zal waarschijnlijk, ge heel klaar, 280 millioen gulden kosten. On der dë kanonnen zijn er twaalf van 35 c.M De waterverplaatsmg van het schip be draagt 31.4G0 ton. De Ziekte van Koning Coustantiju. Dr. Kraus, die, zooa-Is men weet, met zijn collega Eiselsborg den Gnekschen koning heeft behandeld, is te Berlijn teruggekeerd en heeft daar eenige bijzonderheden over de ziekte van den vorst medegedeeld aan een medewerker van de „Voss. Ztg." In verband met do in omloop zijnde gé- ruchten ze-ide dr. Kraus: „De -oning is nóch vergiftigd, nóg gewond, doch heeft een natuurlijke en zware ziekte to doorstaan. Hij werd ziek onder influenza-vorschijnselen en tie Grieksc(ie geneesheer en waren in staat onmiddellijk pleuris (ontsteking van het ribbenvlië8) aan de rechterzijde te con- stateeren. De algemeen© verschijnselen wer den spoedig van bedenkelijken aard. Kabinetscrisis in Spanje. Het Spaansche ministerie is heengegaan. De regeering had een leening van 360 mil lioen gulden uitgeschreven en voor iets meor dan een tiende deel was hierop ingeteekend. Het kabinet, dat hierin een afkeuring op zijn beleid zag, heeft hot daarom het beste ge oordeeld heen te gaan. Volgons don correspondent van de „Ti mes" is de leening mislukt wegens te lage rente en de onthouding van de bankiers, aan wie geen commissie was aangeboden. Alleen de Blanco Hispano-Americano werkte mee. Overigens verwacht de man van de „Times" weinig politieke verandering, al zullen eon paar nieuwe ministers in het Kabi net worcton opgenomen. KERKELIJKE BERICHTEN. Leiden. Ger. Kerk, Hooigracht, 'smor gens te tien urén, ds. G. Wisse, te Bode graven, vroeger te Leiden's avonds vgf uren, kerkgebouw Heerengracht, ds. G. Wisse. Oudewetering. Rem. Geref. Gem. Zondag ds. Tj. Kielstra, ran Oegstgeest. Zwammerdam. Rem. Kerk. Zondag morgen te kwart over tienen, ds. K. Kater, Ned.-Herv. pred. te Sliedrecht. FAILLISSEMENTEN. G. Hullomajn, smid on koopman te Ernst, gemeente Epo. H. J. Snapper, koopman te Vinkeveon. P. Hai'kmans, koop mam in schoonmaakar tikelen, to Haarlem. W. H. van Trigt, lid der firma Slag en Yan Trigt, expiditeur, te Amsterdam. De Handelsvennootschap Stadion in li quidatie, gevestigd te Amsterdam. Uitwisseling van Invalide Krijgsgevangenen. Naar wij vernomen zullen door bemidde ling van do Nederlandscho Regeering Maan dag 28 dozer eon aantal zieke, in Duitsche krijgsgevangenschap zich bevindende En- golsohe invaliden, per boot van do Stoom vaart-Maatschappij „Zeeland" via Ylissingen naar Engeland worden overgebracht. Omgekeerd zullen door de zorgen der re geering een aantal in Britsche krijgsgevan genschap verkeerende invalide Duitschers en Roodo Kruis-personeel met dezelfde boot worden afgehaald om wederom via Ylissin gen, naar Duitschland overgebracht te wor den. Bij een en ander zal het Nederlandsche Roodo Kruis zijn hulp verleenen. Het Hoofdbestuur van den iNed. Boncfi voor Vrouwenkiesrecht heeft zich na de laatsto verkiezing als volgt geconstitueerd: mevr. M. BoissevainPynappel, .voorzitster Amsterdammevr. E. Fokker, ondervoor zitster, Den Haag; mevr. W. AsserThor- becko, le secretaresse, Amsterdam-; mevr. M. de WildeMonshouwer, 2o secretaresse Amsterdam; mr. J. Regtdoo-zeo Greup, pen ningmeester, Amsterdam; jhr. mr. dr. B. de Jong van Beek en Donk, Den Haag; mevr. M. E. JonkerWesterveld, Zwolle; mevr. H. v. R/i-elSmeenge, HoofddorpI. B. Themans, Doetinckem. Onder voorzitterschap van dr. J. Th. de Visser, werd heden in Üdeon te Amster dam de algemeene vergadering gehouden van Chistelijk-Historische Unie. Te 's-Gravenhage is overleden de gep. schout-bij-nacht D. J. Weys, ridder militaire Willemsorde en ridder Nederl. Leeuw. Naar het Huis van Bewaring te 's-Gra venhage is overgebracht een persoon, dio later bleek te zijn wagenbestuurder bij de Haagsche Tramweg-Maatsch. die verdacht wordt zich bij herhaling to hebben schuldig gemaakt aan straatroof, door alleen-wande- lcnde dames in de Scheveningsche boschjes van haar taschje te bcrooven. De aangehou dene moet bekend hebben. Het verluidt in welingelichte onder- wijs-kringen, dat de begroeting van Bin- nenlandsche Zaken voor het nieuwe dienst jaar de blijken zal dragen, dat de Minis ter tegenover de ond'erwijssubsidies niet in die mate een afwerende houding za.l aannemen, als bij de begrooting van het loop end© dienstjaar door de omstandighe den strikt geboden. .Verwacht wordt, dat het nieuwe ge bouw .voor het Departement van Bianenland- sche Zaken in Den Haag, in Juli of Augustus a.s. .aal kunnen worden "betrokken. Aan alle Departementen in Den Haag, is thans de begrootingsarbeid voor het vol gende dienstjaar ter hand genomen. De bevredigingscommissie inzake het onderwijs, hield heden in het gebouw der Tweede Kamer een voltallige vergadering. AMSTERDAMSCUE BEURS. De makt had rheden een flauw aanzien voor pile fondsen. In de eerste plaats waren Hollandsche fondsen flauw, uit gebrek aan koopers. Amerikaansche fondsen waren over 't jalgemeen zwakker met weinig omzet. Ook Marinewaarden .waren in reactie. De eenige uitzondering maakten oliewaarden, wraarvan Koninklijke zeer willig waren. Officieel - pCt. Staatsleening 100l/i„ Integralen 62%, Oblig. 71%, Certif. 71%, Ind. leening 99, Smelting SO, Oigar 45, Handel-Mij. Rescontre 148%, Topeka 98%, Rio 7%, Missouri !l%, Eries 26, Car Foundry 54, Hides 33ViCj Rails 15%, Union 128, Steels 58%, Amals 73%, Gulf 25, Niet- offic. Rusland 1880 67%, Nieuw Zegel 63%r 1909 74, Hope 67%, Consols 67%, Ko ninklijke 551, Geeons. Holl. 175%, Perlak 46%, Zuid-Perlak 55%, Orion 56, Amerik. Vaart 260, Marine 1%, Pref. 7%, Bonds 50, Deli-Mij. 445, R'dani Deli 142, Deli- cuituur 110%, Prolongatie 3%, A'dam Rub ber 125, Nederl. Rubber 37%. De Strijd ii. het Wcsicn. PARIJS, 25 Juni. (R. 0.) Avondcommuni qué: Ten noorden van Atrecht hadden geen infanteriegevechten .plaats. Berry au Bac werd -hevig door den vijand beschoten, doch slechts geringe schade werd aangericht. *Iii Argonne en op de Maashoogten hadden slechts artilleriegevechten p'aats. In de Vo gezen werd een Duitsche aanval bij Pente- ville afgeslagen. Do Dnitschers beschoten de -buitenwijken van Metzeral en de hoog ten ,ten oosten van deze plaats, waar wij nog .eenig terrein wonnen. BERLIJN, 25 Juni. (R. 0.) Het hoofdkwar tier meldt van het westelijk oorlogstooneel: In liandgemeengevechten, ten zuiden van Souchez, maakt2n wij verscheidene machine geweren Buit. Aan den westrand der Ar- gonnen mislukte een aanval, door een Fransch .bataljon gedaan op onze nieuwe vooruitgeschoven stellingen, onder zware verliezen voor den vijand. In een verdere actie, namen wij hem nog een stnk loopgraaf en .twee schuilplaatsen af. Nog drie machi ne-geweren .en drie mijnenwerpers vielen daarbij in onze handen. Op de Maashoogten, mislukte westelijk van de Tranchée, door de Fraaschen onder komen aanvallen. Ocste'gk diawan herover den wij een door den vijand trai verdedigde verbindingsloopgraaf. Bij Vintrv, oostelijk van Lunéville, werden kleinere vijandelijke aanvallen afgewezen. Zuid-Afrikaners naar liet Front. PRETORIA, 25 Juni. (R. O.). De Unic-re- gc-eriiig wisselt met d© rijksreg. van ge dachten met betrekking tot de vorming van een Zuid-Afrikaansch contingent van vrij willigers voor den dienst 'in overzeesehe landen. Men hoopt spoedig den uitslag van dit overleg openbaar te maken en dan de gelegenheid voor aanneming en. oefening open te stellen. JOHANNESBURG, 25 Juni. (R.O.) de re- geeringsmededeeling aangaande het zenden van 2uid-Afrikaanbciie hulptroepen naar Europa heeft veel voldoening gegeven. Er zal hier Zaterdagavond een bijeenkomst van invloedrijke mcnschcn worden gehouden om de beweging te bevorderen. Voorloopig zal er een brigade van 4Ü00 man uit de Unie gevormd ein in de Kaa.p geoefend worden. Afgescheiden hiervan zal aan de troe penmacht, die in Duitsch Zuidwest vecht, gelegenheid worden gegeven, na afloop van den veldtocht zich aan te bieden voor vol gende brigades. Do leiders van de beweging zijn van oor deel, dat de mannen van dio» lste brigiad© ten minste zes maanden moeten worden ge oefend. Men acht de hulp zelfs van één bri gade van belang. Munitie-aanmaak in Engeland. LONDEN, 25 Juni. (R. O.). Gisteravond is de veldtooht tot aanwerving van onder legde werklui voor de aanmaak van mu nitie geopend. Alle stadhuizen in het land zijn nu werfkantoren en alle bestuursbe- ambten vsc de arbeidsbeurzen zijn werf- sergeanteia voor Lloyo. George's nieuwe leger van munitie-arbeiders geworden. De kantoren in 27 Londensche boroughs wer den door de gegadigden belegerd. De Schotsche afdeeling van het veree nigde verbond van werklieden in het machine-vak is, nadat zijn afgevaardigden een bezoek aan het front hadden gebracht, op de bepalingen van de munitie-wet vooruitgeloopen, door een zoogenaamd oor logsvendel voor do aanmaak van granaten te vormen. Tot den 22en Juni waren reeds meer dan 8000 aanvragen om plaatsing daarbij ontvangen. LONDEN, 25 J*uni (Part. N. R. Ct.) Lloyd George sohat, dat er een kwart-millioen werklieden in het machine-vak zijn, die nog niet aan oorlogsmateriaal werken. Het eerste doel van Jen weriveldtochfc k, om dezen te krijgen. Uit alle deel en van het land wordt ge- meldt, dat men reeds op de werfkantoren storm loopt. Te Birmingham alleen zijn al 500 man aangenomen. De minister van plaatselijk bestuur heeft medegedeeld, dat hij van plan is een wet-sontwerp in te dienen voor d'e instel- ling van een nationaal register (waarin alle mannen zullen ingeschreven worden, die op de een of andere manier in verband met den oorlog den lanie van dienst kun nen zijn. Aan dc Oost'enrijkseh—Italiaansche grens. ROME, 25 Juni. (R. O.) Offieieele mede- deeling Don 24sten. hebben wij gel uldrigo ontmoetingen gehad bij Garsana in den Vol Cismon en bij de hoogvlakte van Vessana. In Karinthië is het hevige artillerievuur voortgezet, in het bijzonder op Malborghet- to. Een koepel van het fort Hensel is van daag ingeschoten. In het gebied der Monte Nero hebben wij het door ons bezette gedeelte uitgebreid naar het noorden, tot aan de oostelijke hellingen van de n Javoscek waarbij wij 57 krijgsgevan genen gemaakt hebben. Van uit dit gebied begonnen wij de beschieting van Plezzo. Langs de Isonzo, schieten wij geleidelijk op en wij bevestigen onze stellingen. Aan den linkeroever heboön wij Globra ten noorden van Plava bezet en aan do beneden-Isonzo hebben wij ons van den zoom van het plateau tusschen Sagrado en Monialcone meester ge maakt. Dc Strijd in het Oosten. BERLIJN, 25 Juni. (W. B.). Yam het oostelijk oorlogstooneel meldt het hoofd kwartier Het eergisteren veroverde dorp Kopaezyska werd door ons weer ontruimd. Zuidoostelijk van Chorzelle, in dc buur: van het dorp Schedna drongen onze troe pen na hardnekkig handgemeen, gevech ten binnen een deel der vijandelijke linies. Zij zetten zich daarin vast. Op het Zuid-oostelijk oorlogstooneel rijn de troepen van. generaal Woyrsch bij dc vervolging van den rij and het woudge- bied ten zuiden van Ilza doorgetrokken. Do toestand bij het leger van veldmaar schalk Yan Meckensen is feitelijk onveran derd. Noord-westelijk van Ila-Liez moesten gedeelten van het leger van generaal Von Linringen voor de. met overmachtige krachten door don vijand gedane tegen aanvallen bij Martinow op den zuidelijken oever va.n do Dnjcstr teruggetrokken wor den. Verder stroomopwaarts zijn wij voort- rukkend in aanval. De linkervleugel vaJi het leger staat bij Thoöorow. De Tsaar aan het Front. PETROGRAD, 25 Juni. (K. De tsaaf is bij het leger te velde aangekomen. De „William Frcy". WASHINGTON, 25 Juni (R .0.) Het ant woord van de Am-srikaauEche regeering op de Duitsche nota, betreffende het in den grond boren van de „William Frey", is naar Berlijn geseind. In Zoid-Afrika. BLOEMFONTEIN, 25 Juni. (R. 0.) De Vil- liers, een der leiders van den opstand in den Vrijstaat, is veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf .en vijfhonderd pond. "boete. PRETORIA, 25 Juni. (R. 0.) (Officieel). Generaal Rotlia heeft Kalkfetd, 40 mijlen ton noorden van Omaruru, bezet. -$5 Zoo de Heere wil en zij leven hopen, onze geliefde Ouders JOHANNES BEIJ ek HELENA LARDEE, den 7den Juli a.s. hun 35=jarsgo Echfcvereeni- ging te herdenken. Hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen en Verloofde. fr !f- *- ¥- Sê- s- Xr IÈ- ï- X- Sf- se- se- se- se- S- se se- 59a 17 Ondertrouwd: JOHANNES v. BOOMA, es HELENA ULJEE. Ondertrouwd: WILLEM I. VAN DER HEIJDEN en 261a Ij WH-LEMINA E. BRAKEL. Leiden, 25 Juni 1915. (Breestraat 96). Ondertrouwd: TEUNIS VAN DER BIJL en 270a 6 CLAHENA GEERTJE v. d. V00RÏ. Koudekerk a/d. Rvjn. 2& Jmü m5_ Sasscnheim. J

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 3