De Europeesche Oorlog. Ingezonden. Uit de Omstreken. Ten gevolge van -het spe len van kinderen met lucifers, is te Emmen een prachtig jong dennenbosch afgebrand. Te Garderen, gem. Barne- veld, heeft een hevige heide- ea boschbraad gewoed, waardoor een groote oppervlakte, met dennen en hakhout beplant, in vlammen opging. Het verbrande behoorde gedeeltelijk oan het kroondomein en voor een ander deel aan de Ned.-Herv. Kerk en een par ticulier. Regeerin gsbrood Mijnheer de Redacteur! Door het tegen, verminderden prijs ver krijgbaar stellen van ongebuild tarwebrood heeft do Minister van Landbouw, Haaldol en Nijverheid zich ontegenzeglijk zeer ver dienstelijk gemaakt voor een groot ge deelte van ons volk, dat door de voortdu rende stijging van do eerste levensbehoef ten zich den strijd om het bestaan zeer zag verzwaard. Wij la-zen onlangs in Uw Blad, dat de Minister daarvoor een orediet van veertien millioen gulden heeft aangevraagd, welk bedrag natuurlijk door een leening zal worden gedekt, welker lasten op hun beurt weer door een verhooging van belasting zullen worden gevonden. Tot zoover is alles duidelijk. Maar nu zou ik wel eens een verdediging willen hooren van liet standpunt, dat liet verbruik van -dit Regeeringsbrood zoo groot mogelijk moet worden gemaakt. Dat niet alleen mensohen, die het noo- ddg hebben, maar ook zij, die zich gaarne tot dein gegoeden burgerstand rekenen, zich nu niet schamen, als zij rich, door het koopen van Regeeringsbrood, door het Rijk laten bedoelen. Hoe grooter op deze wijze het verbruik wordt, hoe grooter ook het door den Mi nister bonoocüigde bedrag zal worden, dat door belastingheffing zal moeten worden gevonden. M. i. zou er veel meer te zeggen vallen voo-r een nog lageren prijs van het Regeeringsbrood, als het dan maar alleen ten goede komt aan die volkslagen, die het werkelijk noodig hebben, menschen met een inkomen van bijv. beneden ƒ1000 'sjaars. Als het doorgaat, zooals het tegenwoor dig geschiedt, dan zal het niet laing meer duren, of 7/8 van do bevolking eet Regee ringsbrood ten koste van het overige 1/8 deel, dat nog wel zóóveel gevoel van eigen waarde heeft, dat het zicht niet, onder wel ken vorm ook, wil laten bedeel-en. Met de opneming dezer regelen zult u mij ten zeerste verplichten. Uw abonnó H. S P R T. Wedstrijd-Programma voor Zondag. Cricket. V. O. C.Ajax te Rotterdam. DowedstrijdV. R. A. Hilversum. Het is bij het bestuur \an den N. Ü.-B. nog in onderzoek of V. R. A. Zondag van Hil versum op het eerste spel met 194 punten gewonnen heeft of met één spel en 107 pun ten. ACADEMIENIEUWS. Leiden. Bevorderd tot doctor in de Nederlanclsche Letteren op proefschrift „De Buddhistischo Non geschetst naar ge gevens der Pali-Litteratuur". Mcj. M. E. Lulius van Goor, geboren te Gouda. Practisch Apothekersexamen 1ste gedeel te Mej. J. E. van der Zande en Mej. M. A. Rolijk. Arts eerste gedeelte do heer F. J. J. van der Kolk, geb. te Rotterdam, Den Haag. Bevorderd tot arts de heoren P. B. V. Quartero geb. te Malang, Den Haag. F. A. van der Sprong, geb. te Tjandjoen, Den Haag. Groningen. Bevorderd is tot arts de heer R. J. Wolvius, geb. te Arum. MARKTBERICHTEN LELDEN, 25 Juni 1915. Kaas. Aangevoerd 196 partijen. Echteed word voor le soort Goudsohe kaas f 44 tot f 46. 2e soort f 40 tot f 43, le soort Leidsche kaas f 36— tot f 40.—, 2o soort f 31 tot I 35.—, per 50 K.G. Handel voor Goudsche kaas Handel voor Leidsclio kaas matie. Aan do F'adswar- gewogen: 154 partij c-6726 stuks, 49256 K.G. LEIDEN, 25 Juni 1915. Veei arkt. Ter markt aangovoerd522 vetto schapon 30 tot 42, 110 weide schapen f 25 tot 36. 1381 magere lammeren f 15 tot 20, 301 magere varkens 125 tot 65. £33 biggen 8 tot 16. 3 bokken of geiten f 3 tot 6. HOOFDDORP. Graanbeurs. noteeringen van 24 dezer waren als volgt: Tarwe f 11.— a f 12.— Haver f 15.— a f 15.50. Duivcnboonen f 18.a f 19.—. Groene erwten f 22 a f 23.—. Karwei zaarl f 19— a f 19.50. Gerat. I 10.— a f 11.— DELFT. 24 Juni 1915. In binnenlandscho Granen gaat weinig of niets om Prijzen flauw onver anderd. Witto Tarwe f 13.20 tot- f 14.40. Eoode Tarwe f 13.60 lot f 14.25. Gerst f 12.60 tot f 13.—. Haver 8.10 tot f 3.40, Ernineboonen f 27.— tot f 23.Kanariezaad f 19.60 tot 1 20.50, alles per II. L. KATWIJK-A AN-DEN-RIJN, 24 Juni. Veiling der Tumb.-Ver. Katwijk cn O. Aardapp. Duke of York per baal f 4.60 tot f 4.65, dito nor mand f 2.90 tot f 3.—. dito kleinen per V2 ILL. 1.40 tot f 1.55, Peen per 100 bos f 4.— tot f 4.20. Aardappelen voor export levendig. Flinke aan voer. ZWOLLE. 24 Juni. Op de heden alhier gehou- don paardenmarkt waren 392 stuks aan de lijn. Prijzen waren: luxe paarden f 725—775, werk paarden le soort f 575—675. idem 2o soort f 450r £00, enters f 400—480, ponies f Vb—300. De handel was heden in voljarige paarden vlug. allo andere soorten slecht. MEPPEL. 24 Jnci. Vcrscho boter per 'A vat le 600rt f 30.—, 2o soort, f 29.—, 3o soort f 23.— Per V/a K.G. t 2.15 a 2.40. Aangevoerd 1000 K.G. MEPPEL. 24 Juni. Vette varkens per K.G. 73 a 82 et., biggen voor Londen zwaro 62 a 80 ct., dracht, varkens f 60 a 90. magere id. f 45 a 63 per stuk, kleine biggen f 1 50 a f 1 75 Der week. Friesche schapen 16 a 26, dito lammeren 12 a 20 per stuk. SCHIEDAM, 24 Juni. Spiritus, Petroleum, enz. Noteering van den „Bond van Distillateurs". Moutwijn f 13, Jenever f 22, per H.L. zonder fust en zonder bolacting Noteering van do Beurscommiseiün. Moutwijn 1 16 per H.L., zonder fust en belasting Stem ming kalm. Spoeling f 1.50. 6pirltus. GraanspLritus f 23 a 32. Melasse id. t 25. Euwe id. ƒ1150 a f 15. IIOOv 24 Juni. Kaas. Aanvoer 195 stapels, wegende 95972 K.G., kleine f 45 50. Commissie 1 46 en Fabriekskaaa f <5.50, ABBENES. Als brievengaarder alhier, is aange steld .de heer K. Brand, van 's-Gravenhage. De heer J. Beets, die als tijdelijk brieven gaarder heeft dienst gedaan, heeft zijn vroe gere functie van besteller te Hoofddorg horvat HAARLEMMERMEER. De Karwij rijpt vooral in de laatste dagen snel aan, en zal heel spoedig gesneden kunnen worden. Er is maar weinig van dit gewas, daar door te slechten stand ver schillende pa tjen zijn omgeploegd. Men ver wacht weinig beschot. De prijs is hoog, evenals van spinazie, die ook minder dan gewoonlijk geteeld wordt Dit gewas be looft beter opbrengst. KATWIJK. Tot opzichter bij den verbouw van de openbare scholen te Hellevoetsluia is met 1 Juli uit meer dan 50 sollicitanten benoemd de heer A. C. De Bie, alhier. NOORD WIJ EERHOUT. De heer li. Oostdam Jb.zn., wenscht de candidatuur voor lid van den Raad niet te aanvaarden. De heer Jac. de Groot heeft zich daarvoor bereid verklaard. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Gisteravond woonden wij in de Ned.- Herv. Kerk een openbare uitvoering bij van de Chr. Zangvereeniging De Lof- stem", van Leiden; directeur de heer M. van Wijk. Het programma bevatte een 12-tal num mers. Li Psalm 146 van A. H. Bahlcr hlonik vooral do alt-soliste uit, doeh daarmede willen wij niet te kort doen aan de ande re solisten en het koor, dat onder den heer vam Wijk aan goede leiding is onderwor pen. Hoe melodieus klonken de bromstem men bij de sopraan-solo in Gezajig 22. Welk een stilte heersebte er bij den so praan-solo „Onze Yadcr", en hoe herhaalde zich dit bij den solo „Onze Hope" waarin 't kwartet ook zoo medewerkte aan het succes „God ons al", door den, helaas zoo vroeg ontslapen, C. v. d. Putte Wzin., herinnerde ons aan hem, van wien nog zooveel ver wacht mocht zijn op het gebied van den Christel ij ken zang. Do samenstelling van het programma ge tuigde van een goeden smaak. Want dat aan de zee een tweetal liede ren gewijd waren, was tooh zeker geen toe val. En voor wde geen vreemdeling in Je ruzalem is, zal het duidelijk zijn, dat zij, die onder huil verwanten zeevaren don tel-* len, het hart sneller voelden kloppen, toen ook in het lied de bede werd gehoord God, Gij zijt. de Heer der zee Neem heb scheepsvolk in Uw hoede. Mocht „De Lofstem" nog eens besluiten Noordwijk voor eon uitvoering te bezoeken, wij verzekeren haar, dat een aankondiging daartoe met groote belangstelling zal wor den ontvangen, en bij voorbaat houden we ons overtuigd van veel grooter opkomst. „De Lofstem" bezorgde ons een hoogst aangename avond. De A.-R. Kiesv. „Nederland en Oran je" stolde in haar gisteren gehouden ver gadering den heer C. v. d. Niet Dzn„ die als Raadslid periodiek aftreedt, wederom candidaat en besloot het. aftredend lid, den heer A. Balkenende,candidaat van „Ge meentebelang", krachtig te steunen. Ook de candidatuur van L. Graaf Van Limburg Stirum, Noordrwijk, in de vacature wijlen M. Verloop, zal met kracht worden ge steund. Besloten werd do beide Katholie ke zetels onbestreden te laten onder voor waarde dat de Katholieken dit ook doen ten opzichte der Protestanteche zetels. NIEUW-VENNEP. Naar wij vernemen, zal het gemeente bestuur voor de vuilnisbelt alhier, een an der plaatsje zoeken, omdat deze thans, in de onmiddellijke nabijheid van woonhuizen gelegen, heel wat last veroorzaakt niet al leen, doch ook voor de gezondheid gevaar oplevert. SASSENHEIM. Bij ondershand&che aanbesteding n het schilderwerk van de R.-K. kerk te Zoeter- raeer den laagsten inschrijver, den heer J. H. Rohrey, alhier, opgedragen. ZWAMMERDAM. Er is hier definitief een afdoeling op gericht van den Vrijwillig en Landstorm met 25 leden. Do anti-revofutionnaire kiesvereeniglng ,;Nederland en Oranje" heeft candidaat ge steld voor den Gemeenteraad, den heer C. van Muiswinkel Mzn„ (aftr.), en besloot b^f eventueel© stemming den candidaat der Vrrzinnigen, den heer J.' A. Hoogendijk, (mede aftr.) te steunen. Van de R.-K. kies- vereeniging „Recht en Plicht", die Zondag a.s. vergadert, verluidde reeds officieus, 3at zij acooord zal gaan met de beide andere kiesvereenigingen. De verkiezing zelve heelt plaats den 29sten Juni. Vermoedelijk zal alzoo den kiezers een gang naar de stem bus worden gespaard. Vanwège de Remonstrantsche Gem., is alhier gevormd een Orgelfonds, beoogende de aanschaffing van een nieuw Kerkorgel. Reeds is f200 bijeengebracht door vrywil- lige bijdragen. De rest er is ongeveer f1500 noodig hoopt men door collecten, het weiden van lammeren en dergelijke! maatregelen zoo mogelijk te bekomen. Adres inzake Wolprijs. Door don heer G, Dorrepaal Az„ van Kou- dokork, en enkele andere veehouders is een adres gozonden aan den Minister van Oor log, waarin adressanten opkomen togen den gestolden prijs van do wol, welko door het Min, van Oorlog is opgevorderd. Adressanten mecnen, dat deze prijsbepa ling beneden de waarde van de wol is* Reden waarom zij Z. Exo. verzoeken maat regelen te nomen, opdat deze grief, welke voor hen een financieel belang is, weggeno men worde. KATWIJK. Gemeenteraad. Aanwezig 13 leden. Afwezig de heereai N. Parlevlht en Van der Perk, do laatste met kennisgeving. Voozitter: de burgemeester, de heer De .Waal Malefrjt. De Voorzitter stelt voor de notulen van de vorige vergadering, die zeer groot zijn, vast te stellen. De heer De Ruiter Zglker zegt, dat deze notulen op blz. 129, laatste alinea, onjuist zijn weergegeven en bovendien in strijd met het reglement van orde. U, mijnh. de Voorz., Reeft mij niet het woord geweigerd, omdat ik reeds driemaal het woord had gevoerd, maar omdat een door mij voorgesteld amen dement, nog niet was veirleend. U heeft toen niet den Raad laten beslissen, maar ik heb mij op de vergadering beroepen. Voorts zyn, in strijd met den regel, de namen der twee tegenstemmers niet genoemd. Op verzoek van don Voorzitter geeft nu de heer Zijlker de lezing, zooals hij meent, dat- ze juist is. De Voorz. gelooft inderdaad, dat de op merking van den heer De R. Z. gédeoltelijk juist is, doch hij kan staande de vergade ring niet uitmaken of diens lezing juist is. Hij stelt daarom voor deze notulen vast te stellen in de volgende vergadering. Aldus wordt besloten. Hierna doet de Voorz. mededeeling van verschillende ingekomen stukken. Nagezien zijn de boeken en bescheiden van den gemeenteontvanger. Daaruit bleek, dat de ontvangsten waren f 234.550.19V2, de uitgaven f213,579.07, zoodat het saldo be droeg f 10,936.12V2, welk bedrag in kas was. Missives van den Minister van Financiën, dat het Rijksvoorschot van de kosten voor irobilisa tie-land wee", enz. f16,000 bedraagt tn missives, houdende goedkeuring van Raadsbesluiten. Adres van den Bond van Fabr. en Han delaren in Materialen in de Bouwbedrijven, inzake maatregelen om do malaise in het bouwbedrijf te doen verminderen. Daar de geireento reeds voor een deel doet wat de Bond vraagt, wordt op voorstel van den Voorzitter het adres voor kennisge ving aangenomen. Verzoek dér Algem. Vereen. „Het Groene Kruis" tot toetreaing der gemeente als lid, waarvoor zij in aanmerking komt voor ont smetting van school- en leerboeken tegen zeer billijk tarief. Het lidmaatschap be draagt f5. Besloten wordt daarop niet in te gaan. Neg deelde de Voorzitter mede, dat de krankzinnige Zw3au in het gesticht „Loos duinen" wordt verpleegd en verder, dat B. en W. de vereischte machtiging tot gun ning der aanbestede arbeiderswoningen r.og niet heeft verleend, omdat wegens de hoo- gere inschrijvingssom; de huur zal moeten worden verhoogd. B. en W. stellen nu voor 56 dier woningen te doen bouwen en den bouw der overige 84 e^'gen tijd uit te stellen. Men kan dan uie plannen eerst doen vereenvoudigen. De heer Zijlker vraagt of van de 56 te bouwen .huizen de huur gelijk zal blijven en de inrichting dezelfde. De Voorzitter zegt, dat de huurprijs met f0.25 fier week moet verhoogd worden: de inrichting blijft m hoofdzaak gelijk. Met de agenda begonnen, werd op diers verzoek eervol ontslag verleend aan den heer N. Tj. Swierstra, als onderwijzer aan de School II, te Katwijk-aan-Zee en werd zonder discussie en hoofdelijke stemming besloten tot regeling der financiën 1914 ten hoeve der opmaking der rekening, waarvoor de stukken ter visie hadden gelegen. Besloten werd tot wijziging on°aanvui- ling der begrootang 1915, waarby B. en W. 0. m. goedkeuring vroegen voor een uit gave ten behoeve der levering van de brood- kaarten. Dezo kosten betreffen alleen nog maar de druk- en administratie-kosten, Ret werk wordt gedaan op de secretarie en er is ont zaglijk veel werk aan, waar het aantal kaar ten al 1500 bedraagt. Het zal zeer de vraag zijn af dit van de ambtenaren boven hun gewoon werk kan worden gevraagd. De hcor Zijlker vraagt of er geen kans bestaat op restitutie van het Rijk, waarop d-3 voorzitter ontkennend antwoord. Men Mnoot trouwens niet vergeten, dat het Rijk aan do broodlevering beduidende schatten uitgeeft. Vastgesteld werden, na uitgebracht ver slag van de desbetreffende (Jommissie bij monde van den heer Van Tol, de bedrijfsre- keningen duinwateradim en Gasfabriek resp. met 'n "winstcijfer van f568.46 en f6905.74, waarvan 500 en f 5000 zal worden gestort in de gemeentekas. Do Commissie van Beheer en de admi nistrateur werden dank gebracht voor do uitstekeaid/e exploitatie. Voor de benoeming van vijf leden der Plaatselijke Schoolcommissie werden door B. en W. in overleg met bedoelde Com missie, achtereenvolgend voorgedragen1. B. Haasnoot Azn., 2. O. do Best1 dr. G. C. A. va«n Dorp en dr. G. L. van Elk j 1. F. R. Meerburg, 2. G. L. Walter; 1. W. Tom, 2. M. Parlevliet Nzn., allen te Kat wijk-aan-Zee; 1. Jac. Wassenaar Czn., 2. H. de Raer Katwijk aan den Rijn. Be noemd werden O. dia Beet met 7, dr. Van Dorp met 10, Meerburg met 10, Tom met 12 en Wassenaar met 7 stemmen. De voorzitter deelde nog mede, dat do verklaring van den heer De Klerk, in de vorige zitting dat do geheimhouding van het besloten© in de besloten zitting van 23 Oct. 1914 al reeds vroeger was opgehe ven, hom juist ia gebleken. Do heer Do Klerk dankt voor deze me dedeeling. Do heer Aan de Wiel wil een vraag doen over de wijze waarop de kiezers, die geen stembiljet hebben ontvangen, naar de se- oretario worden verwezen. Dat is volgens hem niet In den haak. Zij kunnen op hot stembureau worden ge holpen. De Voorzitter kan hierover geen disoue- I sie toelaten. Appellant kan er den bur gemeester over spreken. Hierna wordt de vergadering gesloten. Op het Wcstelyk Oorlogstooneel. Het Fransche communiqué van g-.ermid- dag zegt, dat in het gebied ten noorden va»n Atrecht van den 23sten Juni slechts enkele infanterie-acties gemeld werden. De nacht was betrekkelijk kalm, behalve ten noorden van Souchez, waar de artillerie beschieting bleef voortduren. Do Duitsciiers beschoten Atrecht. Do ambulance van de congregatie van hot „E. Sacrament" werd in 't bijzonder getrof fen, waarbij religieusen en verpleegsters ge dood werden. Eveneens duurde de kanonnade voort in den sector An gr esEcurie. Bij Dompièrre, ten westen van Péronne, werd do ontploffing in een -^uitsche mijn gang gevolgd door een hevige beschieting der Fransche loopgraven. Epn aanvalspoging der Duiltschers met zwakke krachten ondernomen werd gemak kelijk afgeslagen u.j Berry-au-bac. Bij dc hoogte 10S lieten do Franschen eon mijn springen, waardoor een krater ont stond van 35 meter middellijn, zoodat de Duitscbe loopgraven zeer ernstig werden be schadigd. In Champagne op het front tP'erthes Beauséjour hadden hovige mijnstrijd en ka no nn ad en plaats. Op de Maashoogten bij de Tranchée do Colonnes deden de Duitschers in den och tend van den 23sten een hevigen tegen aanval, die ben in staat stelden nun vroege re tweede linie te hernemen. In den loop van den namiddag had een tweede Duitsche aanval plaats, die echter onmiddellijk werd gestuit. De Franschen, op hun beurt tot het offensief overgaande, vatten weer voet in do tweede vijandelijke linie» en wisten zich daar te handhaven. Aan den rand van het Bois-le-Prêtre be schoten de Duitschers op bijzonder krach tige wijze de Fransche stellingen bij Qua-rt- en-réserve. In Lotharingen namen de Franschen twee Duitsche werken bij eintrey, waarbij zij gevangenen maakten, onder wie 3 offi cieren. Een vijandelijke tegenaanval werd na een hevigen strijd afgeslagen. In de Vogezen heerscht storm en dikke mist. Het aantal Duitsche gevangenen, sedert 14 Juni in de streek van do F echt, bedraagt 26 officieren, 53 onderofficieren en 638 man. De Strijd der Italianen. De Italiaansche berichten meidon, dat de Oostenrijkera vo-ldoendo versterkingen, heb ben ontvangen om over hun geheele front aan do Italiaansche greng tot bet offensief over te gaan. Ze hebben het zelfs ook ge probeerd, maar 't is op mets mhgeloopen. Overal moeten hun aanvallen met groote verliezen zijn afgeslagen. Cadoma schijnt één ding met Joffro go- meen te hebben. Hij wil den vijand noodza ken tot verspilling van zooveel mogelijk monsohenlevena met zoo gering mogelijke verliezen voor do Italianen. Het blijkt nu dat te Monfalcone de Ita lianen een aardige buit hebben gemaakt. Ze vonden er drio in aanbouw zijnde oor logsschepen. Twee er van waren supci- dreadnoughts en de andere was een krui ser. Over een paar maanden zijn deze schuiten gereed en dan zullen zo naar Cas- tellamara of Genua worden gebracht om verder af te werken. Verder waren er nog elf stoomschepen voor de koopvaardij, 24 zeilschepen en dertig sloepen. Legermate- riaa-1 was er ook in grooten voorraad. Een massa torpedo's zijn buit gemaakt, verder veel drijvende mijnen en munitdovoorraden, benevens drie kanonnen. Er werden ook vijf vliegtuigen gevonden. Uit de berichten blijkt ook, dat die Oos tenrijkers veel gebruik maken van zeer zwaar geschut. Waar dit ook in Galicaê een veel gebruikt wapen is, moet de voorraad er van wel groot zijn. Het Torpedeeren van een Noorsch Stoomschip. Volgens een Berlijnsch telegram al dus de Temps" is het Noorsche stoomschip ,,Granit", dat een lading erts en hout vervoerde, niet getorpedeerd loor een duikboot, zooals gemell, maar door een Duitsch jacht, dat tot hulpkruiser was ingericht. Dit jacht zou «de „Meteor" zijn geweest, die ook reeds het Zweedsche schip „Thorsten" tot zinken heeft go- bracht. De Sultan van Turkije ongesteld. Met de gezondheidstoestand van den Sultan is 't niet in orde. Z'n eersten lijfarts zou hebben meegedeeld, dat hij sedert eenigen tijd aan blaassteen leed. Herhaaldelijk was hij onderzocht en ten slotte was prof. Israel, uit Berlijn, ont boden, die den Sultan geopereerd heeft. Er is ook een gerucht, dat de Sultan niet ziek is, maai dat er een aansla j op hem gepleegd is. Alleen om dit geruohü te onderdrukken wordt in de Turkscho bladen gezegd, dat de Sultan ongesteld is. Deze mededeeling zou, zoo deelt het telegraaf-agentschap Fournier uit Rome mee, in een particulieren brief uit Kon- stantinopel naar Rome zijn gedaan. Een Duitsche Onderzeeër getorpedeerd? Reizigers, dio gisteren uit Dudtschland to Winsokoton aankwamen d-oold-ccn mede, dat een Engelscho onderzeeër bij het eiland Borkum eon D'uitschen onderzeoër in den grond had geboord. Dit was oorzaak waar om van Einden uit het stoombootverkeer Delfzijl was stopgeaet. De „Roxburgh" getorpedeerd. Dezer dagen werd uit Berlijn gemeld- dat een Duitsohe duikboot een EngelschüJ kruiser had' aangevallen. Het resultaat ken, men evenwel niet meedeelen Dab resultaat vernemen we thans van <Je Engelsolie admiraliteit. De „Roxburgh/^ een schip van 10.800 tcxn, is door een torpet- do getroffen. De averij was echter gering en met eigen kracht kon het 6chip verder stoomen. Menschenjlevens vielen niet te béh treuren. Slcchto Oogstvooruitzichten in Duitsch] and. Ook in de Rijnprovincie wordt zeer ge^ vreesd, dat de oogst dit jaar zal tegtemJ- vallen. De rogge staat, naar wij vernemen, op vele plaatsen slecht, wat vooral is tod te schrijven aan de on voelden de bewer king van d'e landerijen, tengovolgo van hetf1 gebrek aan voldoende, met het landbouw bedrijf vortrouwde werkkrachten Ook zijn vele aardappelen bevroren, heef- Ie velden zien totaal zwart. De Vliegeraanval op Karlsruhe. Over den panvai van Fransche vliegers wordt nog wat nagepraat. De Fransch-ZwÜt- serscho bladen steken een beetje den dratdc met do weemoedige beschouwingen in de Duitsche bladen. Zoo zegt het „Journal de Genëve„Sedert het begin van den oor log wenden de Duitschers al hun talenten aan om het medelijden van de wereld in te roepen voor hun lot, omdat hun vijanden hen met gelijke munt terugbetalen. Zij kun nen daarin moeilijk slagen, na hun Zeppe lin-raids op Engelsche landstreken en bad plaatsen, na het bombardement van Oom- piègne en zooveel andore open steden, na het torpedeeren van handelsschepen on vig- schersbooten, en na het tot zinken brengen van de „Lusitania". Zij vergeten heelemaa! dat, „wie wind zaait, storm zal oogsten." De bladon in Zweden zijn er niet goed over te spreken, dat Zweden's koningin in Karlsruhe was. Ó.a. keurt „G-otoborg's Han delstidningcn" het af, dat de koningin in een oorlogvoerend land gaat verblijven, al kan het blad plaatsen, dat de koningin in Karls ruhe haar zieke moeder wilde bezoeken. Do Duitsche bladen vallen wel de Franschen aan, omdat zij zich niet ontzien hebben bom men op het paleis to werpen, waarin de Zweedsche koningin zich ophield. Maar, vraagt het Zweedsche blad, zouden de Duit schers hun Zeppelins thuis houden, wanneer do kroonprinses van Zweden bij haar familie in Engeland was 1 Do Montcncgrijncn in Albanië. Evenals do Serviërs zijn ook de Monteno grijn-en Albanië binnengevallen. Van die zijde vreesden ze aanvallen, sedert Turk scho en Oostenrijksche officieren de opstan delingen aanvoeren. Ze zijn nu tot Skoetar ri genaderd. Veel tegenstand hebben ixï nog niet on dervondem. Do Houding van San Marino. Er is, maar men zich herinnert, een ocgenblik sprake geweest dat ock de repu bliek San Marino aan Oostenrijk -Honga rije en Duitöchland clen oorlog zou vorkla ren. Zij is hiertoe niet overgegaan. Maar nu dTukt do „Corrierro dolla Sera", ua^r aan Berlijnsoho bladen wordt geseand, oen manifest der regeoring van San Marino of, waarin zij verklaart „clat de republiek zdoh mot alle kracht in dienst zal stellen van de heilige, zuivere zaak van Italië." En om de daad bij het woord te voegen, zijn 200 jon gelieden uit San Marino als vrijwilligers in het Italiaansche leger getreden. net Intrigeoren van Turken en Duitschers in Libyë. Een Fransche torpedojager heelt tusschen Kaap Matapan (de zuidelijkste punt van Griekenland) en Kreta een klein zeilschip in beslag genomen, dat met valscke papieren voer, om Turksche officieren over te bren gen naar Tripolis, waarheen zij door Enver pasja gezonden waren om geschenken tc overhandigen aan do Senoessi. Uit Rome komt nu het bericht dat geble ken is dat Oostenrijk en Duitschland met Turkije de stam der Senoessi's aanmoedigen en steunen bij het verzet togen Italië. Zoo zou men Italië willen dwingen om veel troepen in Noord-Alrika te houden. Zon der met Italië in oorlog te zijn zouden Tur kije en Duitschland hot dan toch veel schade berokkenen. Dit plan zal evenwel op niets uitloopen door een besluit der Italiaansche regeering. De militaire posten in het bin nenland worden teruggotrokken en men zal van Libyë alleen de kust bezet houden. Daarvoor zijn belangrijk minder strijdkracht te.i noodig. Later zal dan dc expeditie naai: het binnenland worden hervat. Schending der Griekscho Neutraliteit. Do correspondent van dc „Times" tö Athene meldt, dat oen der legaties daar ter stede bericht heeft, dat eenigen tijd' ge leden oen commissie, bestaande uit vier Turkscho officieren cn een Duitschen ma joor in Grieksch Macedonië Muzelmannen! heeft trachten over tc halen, om dienst to nemen in het Turkscho leger. De bedoelde legatie heeft de aandacht der Grieksohe regeering op dit feit, dat een schending der neutraliteit uitmaaikt, ge- "wozon- Do rogoering heeft beloofd onmiddellijk oen onderzoek in to stellen. Dc te Luik gedoode Spanjaarden. Do Spaanscho gezant te Berlijn lieoft zijn rëgeering medegedeeld, dat do keizer lijke Duitsche regeering den d$od van vijf Spaansche onderdanen, betreurt en een schadeloosstelling van 182.000 mark ter. beschikking van do achtergebleven betrek kingen der overledenen stelt. Do Spaan sche regeering heeft volgens de Duitsche bladen met dit aanbed genoegen genomen*

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2