K*. >6967 Dinsdag S3 Juni, Gemengd Nieuws. FEUILLETON. In Noordpoolduisternis. T *-veecl© ülad. flo 1915, EIDSC EtóG ^LSCHE BRIEVEN. Van ocL&en Londensohen medewerker. (Nadruk verboden). Londen, 6 Juni. Een telegram uit P-obrograd in de krant van hedenmorgen bevat het benioht van een aalmoezender bij het derde Russische leger over gruwelen door de Duitechers bedreven. Een daarvan zou zijn dat een Duitecho vlieger een bom wierp op een groep kinderen, die stonden bij een heili gen beeld aan den weg. Ik gelool het en ik geloof het niet. Ik kan me evenmin voorstellen dat de kape laan zulk een verhaal van opperste bar- baarsohheid ver-zon als diat een militair wil lens en wetens oen aantal kinderen ver moordde met een bom. I-k denk wel dat de bom op iet-s anders gemikt was, en ,,bij on geluk" tusschen de kinderen te land kwam. Pleit dat den vlieger vrij of liever pleit dat die heele moderne veoht-methodo van bommenwerpen anders dan boven vijande lijke troepenmachten of versterkingen vrij? Natuurlijk niet. Verscheiden van do lezers zullen waar schijnlijk Braakonsiek's moede plaat in do Groene" gezien hebben, die zoo treffend den toestand in beeld brengt. De plaat is al heel oud gerekend naar de snelheid waarmede wo tegenwoordig levenom pre cies te zijn, ze is van 15 November 1914 en heet ,,Do Doodskop-vlieger", naar analo gie van do ook in Holland voorkomende lepidopterade doodskopvlinder? Men ziet er op e*n kol<J-saal ballon-monster met een grijnzenden doodskop aan de boeg, flunderond en bommen-zaaiend over een ontredderd landschap met huizen in brand en neergeplofte boeren en paarden. En kelen, een oud vrouwtje en oen kind, slee pen zich nog voort Fn uit het schuitje van het log gevaarte kli let een stem: „Let er op, dat je al leen soldaten raakt of ranctireursWo vechten niet tegen onge wapen den." Wat is liet dat me dit alles neer doet schrijven? Lust voor sensatie? Aoh neon, ik zou mijn doel voorbijstreven. Ons door tien maanden oorlog verslapte verbeel dingskracht, door tien maanden gruwelijk heid verhard gevoel zouden er nauwelijks door worden beroerd. Galioië ligt ver en half November nog veel verder, wat ge beurd is, is gebeurd cn 'fc schijnt zoo bij oorlog te hooren Maar onderwijl is er toch wél iets ge beurd, dat de gedachte aa<n het moderne „gevaar uit de lucht" nader tot ons ge bracht heeft. Met groote gestrengheid heeft de Censor terecht alle berichten van eigen correspondenten uit de dagbladen er over geweerd en slechts met twee korte „communiqués" verslag gegeven van het bezoek dor Zeppeli ns aam eondge Londen - sche districten. Het Duitecbe ambtelijk verslag is uitvoe riger en weet te vertellen dat werven cn dokken van Londen zijn bezocht en dat er flink schade is toegebracht. Is het noodig hier to vertellen, dat daar geen woord van waar is We weten precies waar de Zeppelins ge weest zijn ook al ware het even onwijs als ongeoorloofd daarover mededeelingen te doen en we weten dat or over een dicht bevolkt stadsdeel negentig brandbommen zijn gestrooid (officieel). Ran het leelijker? Er is weinig schade aangericht omdat zoo'n brandbom lang niet zoo gevaarlijk is als ze er uitziet en met een pook of tang uit het raam kan worden gegooid voor ze brand veroorzaakt, maar er zijn zes menschenle- vens bij verloren gegaan, een man en een vrouw die in hun 3laap verrast waren en vier kinderen, drie meisjes van 16, 11 ent 3' jaar en een jongetje van acht. Dat tre.t, me dieper, dan wanneer ik hoor van duizend slachtoffers op het slagveld, want dat is oorlog en dit is moord. Maar, zullen de voorstanders van een po litiek van „frightfulness me tegenwerpen, dat dooden van enkele onschuldigen is be treurenswaardig, maar 't is bijzaak. Er staat tegenover dat Londen is borcikt, Londc 1 bestookt-, dat angst is gewekt in de harten van zes millioen menschen, dat Londen einde lijk aan den lijve gevoeld heeft wat het be- teekent oorlog te maken met het machtige Duitschland Hot is om te lachen. Ja, Londen is bereikt en Londen is bestookt, maar terwijl dat ge beurde heeft Londen rustig doorgeslapen en pas uit de ochtendbladen vernomen, dat er iets was gebeurd. Want Londenis geen stad maar een provincie en wat een straat ver gebeurt raakt een Londenaar de koude kleeren niet. Ik heb eens met eenige Zuid-Afrikaners van Southampton naar hier gereisd. Ze wa ren pas aangekomen met de mailboot en het was hun eerste bezoek aan Europa. De trein was een express; in ijlvaart ging het op Londen aan. Langzamerhand merkten we wel dat we nader kwamen, de dorpen wer den talrijker, het landschap schaarscher; dan, eensklaps waren we tusschen de hui zen en nu voorgoed; do spoorviaduct zoo hoog dat de trein op één lijn was met de daken der zeer hooge cn zeer troosteloozo kazernewoningenhonderden, duizenden, honderdduizenden schoorsteenen raasden we voorbij, con weinig opbeurend maar noch tans onvergetelijk gezicht. En hoeveel te meer voor mijn vrienden uit hot verre Zui den, komende uit het land waar de naaste buur een uur te paard ver woont. Hier o één hectare gronds huisdon, leefden meer menschen dan ginds in een gansche provin cie Haastig werden hoeden opgozet, jassen aangeschoten, want wc zouden nu wel spoe dig daar zijn. De arglooze buitenmenschen kenden Londen niet, anders zouden zij ge weten hebben, dat zoo, tusschen dat einde- looze schoorsteen-panorama door, de snol- trein nog een klein half uur lang mijlen moest verslinden voor Waterloo-station was bereikt I D'ht is Londenzoo treurig dichtbevolkt zijn vele zijner districten, zoo kolosaal uitge- gestrolct is zijn grondgebied. Welnu, laten do Zeppelins kómen, een heele vloot des noods. Laten ze alle hun bommenlading los sen op de slapende wereldstad. Er zullen weerlooze menschen en kinderen door wor den gedood, hier en daar zal een huis uit branden, bij wind mogelijk een paar-blok ken huizen enLonden zal rustig doorsla pen en 's morgens pas ontwaren, dat er iets is gebeurd. Het gevaar dat een heel stads deel er aan. gaan zal is ondenkbaar, want bij felle wind blijven do Zeppelins thuis. Paniek? Waar halen de menschen het van daan. Nergens waar in dezen oorlog de Zep pelins nog gekomen zijn, in België, Frank rijk of Engeland, hebben ze meer gedaan, dan. nieuwsgierigheid wekken. Met geen stox waren de menschen naar de kelders te drijven. Dat was dom, zeker, en 't heeft men schen 't leven gekost, maar het toont hoe woinig schrikwekkend die strijd-machines werken. Wanneer nu niet met die Zeppelin-ma noeuvres bereikt wordt, dat men hier angst of ontzag krijgt voor Duitschland's macht, en die kolossen van de lucht door hun groote kwetsbaarheid evenmin geschikt zijn voor verkenningsdiensten za komen en gaan in het duister wat*ter wereld hoopt men dan wél met het niouwe wapen te bereiken? Aangenomen, dat zo nog oens schade zullen aanrichten aan dokken en werven waar- c niet? dan kan toch nimmer de aange richte schade maar eenigszins in verhouding staan tot de ontzaglijke kosten, die het bou wen on in stand houden van een luchtvloot m_u zich brengen. Maar, en nu komen we aan de laatste mo gelijkheid. Het kan zijn enhet zal wel zoo zijn, dat de heldendaden der Zeppelins moeten dienen om een sombere Duitsche be volking opbeuring en nieuwen moed te ge venArme bevolking dan. Niemand twij felt aan de vastberadenheid en moed van het Duitsche volk, niemand kan beter voelen dan de neutrale buitenstaander hoe zwaar de bevolking van een land beproefd wordt, die voelt, dat zij de sympathie"van de gcheele wereld niet aa 1 haar zijde, heeft en tegen wie zich steeds meer landen, steeds meer volkeren keeren. En die toch inwendig wel voelen moet dht die geheele politiek van „frightfulness", waarbij vrouwen en kindc- ron incidenteel of niet ten offer vallen, in den grond verkeerd is en bij de afrekening en vereffening aan het einde van den oorlog zeer zwaar mede zal wegen, als Duitschland verliest. En nut zal Zeppelin's vinding, als het ooit anders loop en mocht, ook dan niet heb ben gesticht, daar zij machteloos is den oor log, zij het ook maar een dag te bekorten. Nut nooit, wel afkeer tegen een systeem van oorlogvoëren, dat dergelijke onschuldigen- treffonde strijdmiddelen niet als onmensch- waardig beneden zich heeft geacht. R. v. S. RECLAMES h. 40 Ct. per regel. 4859 18 wordt door 21.000 artsen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. 5934 9 GEHEENTELIJKF ARBEIDSBEURS. Stadstimmerwerf. Telephoon Ho. 127. Geopend'0 morgens van 9—12 on des middags van 2—6 uur, AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 5 Kantoorbedienden, 1 Uitvoerder, 6 Timmor- lioden, 1 Bo-nkjongen, 20 Metselaars, 6 Steenhou wers, 2 Opperlieden, 10 Stucadoors, 3 Meubel makers, 2 Stokers, 2 Smeden, 1 Koper slager, 11 Typografen, 1 Bakker, 3 .Koetsiers, 4 Grondwerkers. 5 Loopknechten, 2 Loopjongens, 30 losso werklieden. AFDEELINC VROUWEN. Volkshuis. Tolephoon No. 1477. Gcopeiud. van 9—10 uur. 2 Dienstboden, 10 Werkstcn, 6 Naaisters, 2 Wasoh- vrouwen, 1 Winkeljuffrouw, 1 Kookster. 1 Kan toorbediende, 1 Baker, 1 Fabrieksarbeidster, 29 Tertielarbeidsters, 2 Vrouwen (allerlei). Zondagnamiddag tusschen halftwee en twee uren vielen te Gorkum over de geheele stad 011 zoover het oog reikte op de rivier, spijltjes en 6oms ook kleine vlokjes hooi. Het kwam hoog uit de lucht en I langzaam, loodrecht neerdalen. De vele Zondagswandelaars staarden dat I halfuur in de lucht of er een zonsverduiste- ring was. Aan den Arkclschen dijk, een paar K.M. van de stad, was n.l. het pas gewonnen hooi, dat aan hoop en op een uiterwaard stond, door een windhoos opgenomen en met een zeer kalmen N O. wind hoog doorf de lucht stadwaarts gedreven. S De N. Y. Boek-, Courant- eu Steendrukkerij voorheen G. J. Thieme, te Arnhem en Nijmegen, herdenkt Zaterdag 26 Juni a.s. het honderdjarig bestaan der zaak. In de jongste algemeene vergadering van aandeelhouders is, in verband hiermede, be sloten op voorstel van directeuren en com missarissen tot stichting van een pensioen- i fonds voor het personeel van zetterij en drukkerij, terw 1 door de firma als eerste bijdrage daartoe een bedrag van 10.000 is gestort. Bovendien ontvangt het personeel j Zaterdag a.s. een extra-loon van drie dagen. Gistermiddag was een werk- jongen, voor perceel 63 in de Oude Looier straat te Amsterdam, bezig met het schoon maken van een leeg spiritusvat. Er was op de straat eenige spiritus gestort. Een voor bijkomende jongen had do „aardigheid" in het vocht een brandenden lucifer te werpen, met het gevolg, dat een vlam ontstond, die door het spongat in het vat sloeg, zoodat daaruit de beide bodems werden weggesla gen. Meer gebeurde er eigenlijk niet, dan dat ook de kiel van den werkjongen eventjes in brand geraakte. Deze jongen schrok daar van zoodanig, dat hij bewusteloos achterover viel. Er waren echter dadelijk omstanders aanwezig, die den brandenden kiel uitdoof den, zoodat de jongen geen letsel bekwam. De knal wa-s zoo hevig geweest, dat van twee van de belendende huizen de ruiten sprongen, terwijl dit ook het geval was met één huis aan den overkant van de straat. Do brandweer, die al spoedig op cle plek va 1 hot- gebeurde aanwezig was, behoefde geen hulp te verleenen. („N. v. d. D.") Zaterdag had m e 1 t het „jQbld." in het interneïering'-kamp te Zeist een ongeval plaats. Terwijl een korpo raal bezig v.as zijn geweer na te zien, ging dit af. Een kogel trof een soldaat in den buik. De gewonde is naar Amersfoort ge transporteerd, waar hij is overleden. De man laat een vrouw en twee kinderen na. Hij was afkomstig uit Scheveningen. Zwaluwen in een school. Het behoort zeker wel tot de zeldzaamheden, dat een zwaluvvenpaar zijn n?st'o bouwt in een schoollokaal, waar dagelijks de jeugd haar lessen ontvangt. Een der lokalen van de R.-K. jongens school op den Nieuwen Langendijk te Delft is door een paar zwaluwen voor dat doel uit gezocht. De ranke vogels vlogen drie weken geleden telkens door het lokaal en bleven dan op den wand tegenover het vensier .op een paar haken zitten, welke 's winters voor de kachel worden gebruikt- Om de vogels te helpen, legde de onderwijzer er een smalle lat op. En een paar weken lang hebben de jongens het eigenaardig construeeren van het nest kunnen gadeslaan. Thans liggen er 4 eitjes in en zit het wijfje te broeden. Schuw zijn de zwaluwen in het geheel niet; op zekeren morgen hadden de vogels zich nog niet laten zien: zoodra de zangles be gon, vertoonden zjj zich evenwel. Het vliogeogevaar. Aaneen 70-tal winkeliers te Leeuwarden is, naar „Het N. v. d. D." schrijft, een door een groot aantal leden der afd. Leeuwarden van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen 011- derteekond circulaire verzonden, waarin zij dringend verzoeken de artikelen, in de eer ste plaats die, welke zonder koken worden gebruikt, zoo goed mogelijk tegen de aanra king van vliegen te beveiligen. „Daar wij' zoo lezen wij in deze circulaire van medi- schen kaht zoozeer gewaarschuwd worden tegen het gevaar, dat juist in dezen oorlogs tijd ons dreigt door het overbrengen der 'besmetting door vliegen, daar gevoelen w-„ ons verplicht tegenover onze omgeving en ons zelf, bij het koopen'onzer eetwaren aan die winkels de voorkeur te geven, waar daar omtrent de beste voorzorgsmaatregelen wor den genomen. Wij vertrouwen dan ook ten volle, dat u én in uw eigen belang èn in dat uwer klanten zooveel zult willen medewer ken als in uw vermogen is. Het clunne, gazi- ge papier, dat ou- in onze stad in sommige winkels verkrijgbaar en niet duur is, en waarvan een monstertje hierbij is ingeslo ten, zou ook o.a. daarvoor m aanmerking kunnen komen". Naar de „Zwolse he Cr fc." uit vrij gcede bron verneemt, moeton er groote plannen op til zijn met betrekking tot de spoorverbinding van Zwolle met den over kant van den IJsel. Door den raad van commissarissen der Centraalspoor zou n.l. besloten zijn een geheel nieuwe brug op de bestaande pijlers te ma-ken, ingericht voor dubbel spoor. In plaats van de draaibrug zou een ba<sculebrug (dus een op- en neer gaand gedeelte) gelegenheid tot passage aan de scheepvaart moeten geven. Ook van belangrijke veranderingen aan het station te Zwolle wordt wederom ge wag gemaakt. Aan do noordzijde zou naar uitbreiding gezocht worden door het weg breken van enkele gebouwen (o.a. do chefs- woning) en aantrekking van ©enig vrij ter rein. Do tram ZwolleBlokzijl zou daar door gelegehcid krijgen haar treinen aan daar te maken perrons te laten binn-enloo- pcn. De passage over de Willemsvaart schijnt thans daarvoor niet meer, zooals vroeger, een onoveTkomcnlijk bezwaar te zijn, wat in verband moet staan met de inrichting van de lijn ZwolleKampen tot elektrisch spoor. Zooals bekend, wend tot dit laatste reeds het vorige jaar besloten. De IJsel- cent ra-lo zal daa-rvoor de nood'ige kracht leveren. Als in zoovele zaken, hebben ook hier de buitengewone tijdsomstandigheden vertraging in de uitvoering gebracht. In oen moddersloot aan de Jacobi-Verhoef-laan bij de gasfabriek te Buss urn zijn twee militairen op weg naar batterij 4, aan de Karnemelksloot, te w ar te»* geraakt. Eén verdronk, de ander werd door een derden soldaat gered, laj waren een verkeerden weg -ïgesiagen. ScKipporJ. O., van het r ij n s e h i p „Perseverance", liggende in de Waalhaven te Rotterdam, is gisternacht op den West- zeedijk aangerand door drie hem onbekende mannen. Zij sloegen den schipper tégen den grond, trf-pten hem op het hoofd, brachten hem met een mes eenige steekwonden toe en boroofclen hem van een notitieboekje, waarin zich een Belgisch bankbiljet van 10Ó francs bevond. In het Ziekenhuis op den Coolsingel, waar de schipper verbonden is, bleek, dat hij oen kaakbeen gebroken heeft, verschil lende steekwonden in hot hoofd heeft ge kregen en inwendig gekneusd is. De schipper, die zich met zijn mes verde digd hoeft, meent een paar van zijn aanran ders Verwond te hebben. Zij zijn in de rich ting Delfshaven ontkomen. („N.R.Ct.") 10) Do loods was druk bozig met het schrob ben van den vloer en het afnemen der hou ten wanden; hy deed het jnot warm water uit den ouden ijzeren pot ran de Russen. Zijn levenslust was weer opgewekt en de zachte warmte in do hut deed hem goed. Eratl beproefde met behulp van een oud hakmes en eenigo verroeste spijkers een paar dekens als portière op te hangen. „Wat maakt u daar?" vroeg de barones nieuwsgierig. „Dat zal u gauw zien," antwoordde hij lachend, terwijl hü de dekens rechthoekig ophing in den zuidwestelijken hoek van de hut. „Ziet u dat niet?" riep de professor, die bezig was al de meegebrachte kleedingsiuk- ken aan haken langs den eenen wand te han gen. „Het wordt een boudoir, een dames kamer voor ons prinsesje." Het jonge meisje kreeg een kleur. „Ik veroorzaak u zooveel moeite," zei ze. „Het 2011 beter geweest zijn, als ik ook omgekomen was met de anderen," voegde ze er bevend aan toe. „0, hoe vergist u zich, als u dat denkt," rieo de professor opgewonden. „U is de goede geest in die oude Russenhut, u zal onzen moed levendig honden, u zal ons aan sporen, het uiterste te wagen in het uur van het gevaar. 0, de ridderlijkheid bestaal nog bij ons. Reken daar op. Wat meent gij, Bratt?" „Hu is het kamertje klaar," zei Bratt ontwjjkend, en zette den handkoffer van barones von Heffner in de afgescheiden ruimte. „Ik ben bang, dat het geduld on de wilskracht van de freule op een harde proef zullen gesteld worden. Nu moesten we bijv. spoedig iets te eten krijgen. We hebben zeker allen vreeselijken honger. Ik stol voor thee, ham, brood en boter. U zal alles in de provisiekast vinden. Een braadpan ligt bi; den haard; water heeft Johnsen al ge haald. V vindt tusschen die wollen dekens daïr ginds oen servet propvol met messen, borden, vorken, u kan dekken op die lan- go tafel, we mogen voor deze gelegenheid wel twee kaarsen gebruiken, u vindt daar in den hoek twoo oude mosterdpotten met natnven hals, ik denk, (lat die goed zul len zgn als kandelaars. Een pak lucifers ligt vooraan in den hoek van do provisie kast, maar wees zuinig er op, we hebben slechts dat eene pakIfom, freule, doe uw plicht, als 't u blieft!" Zo keek hem verbaasd aan. Dat bevelende in zgn toon kraste in haar ooren. Er lag een scherp antwoord op haar tong, maar ze hield het in... En in het volgende oogen- blik was ze in de provisiekamer in volle actie. Bratt trok het oude rooster, dat met de pooten naar boven in de asch lag, te voor schijn, en het bleek, dat het uitstekend paste voor de groote kook- en braadpannen uit „Victoria's" kombuis. Daarna pakte hij een stapel dekens en bracht die in het kamertje van de barones, lig vond ook een hoofdkus sen het eenige, dat hg liad meegebracht. Nu maakte hij een soort bed op de breede bank, die langs don wand liep. Het was een ltarde sponde, zonder dons of matrassen, maar de wollen dekens waren warm en dik, zoodat de jonge dame geen gevaar liep, dat ze zou bevriezen. Eén van de kisten der iumaakbussen werd aan het hoofdeinde van deze legerstede geplaatst, en in den wand werden een paar spijkers geslagon. Met zijn mes sneed Bratt een opening in de kist en plaatste daar een kaars in. Toen vond hg een paar Tauchnitz-romnnuetjes uit zijn kof fer en legde die naast de kaars. Intussehen onderzocht de professor de handkoffertjes, die Bratt in de haast mee gepakt had. Daarin werd veel gevonden, dat voor de schipbreukelingen van nut kon zgn: hemden, kousan, wollen buizen, laarzen, een paar zaklantaarns, chocolade en ander lek kers. Een handgereedsehapskistje in een foe draal luet allerlei werktuigen en spijkers er in, werd met vreugde begroet, en ook een naaidoos, die blijkbaar had toebehoord aan een zeer ordelijke en precieze Duitsche huismoeder. Dan nog een paar aangebroken kistjes met sigaren, en een paar pijpjes met tabak er bg, die den professor in ex tase brachten. De geheele oostelijke zijwand was nul kleerkast geworden. Er hingen een pels mantel, een paar ulsters en een wandelpels, meer 'dan één stevig sportpak van verschil lende grootte, sterke leeren vesten en wol len buizen en' verschillende paren kniebe- echermers en overschoenen. Op den grood stond een verzameling sterke schoenen en laarzen. vIk geloof niet, dat hier iets ontbreekt^" zei de professor nadenkend. Of 't moeeten solide 'handschoenen en wanten zijn. Ik zie hior 'onkel glacé's en die deugen niet voor deze streken. U bent anders gelukkig ge lukkig geweest in uw keus, Bratt. We zul len voorloopig aan niets gebrek hebben, als die kleeren ens slechts passen Ja, ja, we kunnen het hier gezellig krij- I gen. Als niemand er iets tegen heeft, eigen ik me die kamerjapon en die snuifkleurige pantoffels toe. Die zullen me goe'd staan, denkt u niet? Ze zijn als gemaakt voor oen ouden geit van een geleerde, juist iets voor 'n ongetrouwd heer.En die kousen, die ik heb aangetrokken, zijn precies zoo gevormd als mijn dunne beenen. Ik ben wel niet bang om natte voeten te krjjgen, maar ik wordt er verkouden van." „Verkouden?" riep Bratt. Hier, op Spits bergen! Nooit van z'n leven. Er bestaat maar één ziekte in dit klimaat: het scor- but. Als al het andere op dit eiland mis lukt, zal het beteekenis krijgen als wereld- sanatorium voor tuberculose. Hier zgn geen bacteriën in do lucht. In 1898 onderzocht de Zweedsche geneesheer Levin ongevéér 20,000 liter lucht op verschillende plaatsen. Hrj kon geen enkele bacterie vinden. Hij onderzocht ook water, sneeuw en ijs, ze waren niet geheel bacterievrg, maar toch in uiterst geringe mate besmet Een Duitsche professor in Stuttgart heeft een paar ar tikelen geschreven over de gunstige omstan digheden, waarin Spitsbergen verkeert met het oog op genezing van tering." „We kunnen dus hier vrij adem halen. Dat doet me plezier. Verkoudheid is name lijk het ongeluk van mijn leven; verkoudheid heeft me vervolgd van mgn prilste jeugd at Ik geloof, dat mijn neus zoo spits 13 ge worden, doordat ik hem zoo dikwijls vastge klemd heb met zakdoeken. Nu moe3t ik hier al een geduchte verkoudheid hebben; maar ik heb niet eens geniesdO, maar wat is dat?" Een sterlco geur van gebakken ham ver spreidde zich door de hut De barones stond over het rooster gebogen met een buitenge woon groote braadpan; ze keerde de stuk ken met geoefende hand en zstte daarbij een ernstig, huismoederlijk gezicht. Het vuur van den haard wierp een koperkleurigen gloed over het tengere dametje met ue on gevormde kinderlijke trekken en de don kere, droomende oogen. Bij de langwerpige tafel, de eenige, die in de hut voorhanden was, stond 'de loods brood te srfgden. Hij deed dat niet zijn lang Zweedsch mes. Een klein wit tafellaken met vier borden, twee vorken en drie messen zag er in die zeer primitieve omgeving aantrekkelijk uit. Een groote Zwiiserscho kaas, een pot met Engelsche „jam" en eer schaaltje boter, waren een flauwe herin nering aan de lekkerngen, die op den on heilsdag op „Victoria's" avondtafel hadden gestaan. Maar toen de barones niet eigen hand de rookende braadpan midden op een plat ten steen zette, die men bij gebrek aau wat anders op tafel had geplaatst, miste nie mand van de schipbreukelingen "de gauzen- lever en de kreeft en al de warme schotels op het weelderig menu van de groote toe ristenboot. „Heeren," zei de barones deftig, „het eten is opgediend. Wil de professor zijn (lama aan tafel geleiden?" De professor wrong zich in alle moge- lgke bochten van louter verrukking. Met zuid-Pransche hoffelijkheid boog lig en bood: barones von Heffner zgn arm aan. (Wordt vervolgd), j

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5