Eerste Kamer. morgon yroeg met een extra-trein vertrek ken. \Vij hebben dezelfde menschen ocli te iVeenhnizên »en aankomen; hoe geheel an- cfers zagen zij er toen uit, vergeleken bij /hun vertrek. Bij hun aankomst wa-s de ont bering duidelijk waar te nomen en velen wa ren zelfs vervuild, thans waren ze knap in kleoren en hadden ze nog pakken en koffer tjes met kleeding cn andere benoodigdheden bij zich. Geen wonder, dat het hun allen speet, "Vecnhuizen te moeten verlaten. Zo hadden het hiev goed gehad zeiden ze en ze wisten nu niet, wolke toekomst ze tegemoet gingen. In den laatsten tijd waren ze hier ook aan ho twerk, voornamelijk aan het linnen- en katoenweven, matten ma-ken, houthakken, snoeien enz. In dat opzicht is het ook wel jammer, dat z§, juist nu de Rijkswerkinrich ting, wier verpleegden-bevolking sterk is afgenomen, hun krachten zeer goed kan be nutten, zijn vertrokken. Vooral bij land bouw, waar men nu druk in den hooioogst 33, bestaat groot© behoefte aan arbeiders. EIEREN. Men schrijft uit Limburg Het gerucht, Zaterdagavond verspreid, dat met ingang van Maandag of Dinsdag do grens gesloten zou worden voor den uitvoer van eieren, heeft den geheolen eder- handel in <le war gestuurd. Den opkoo- pors, menschen <lie soms 30 40,000 eieren per week in voorkoop hebben, sloeg do schrik om het hart-. In enkele gemeenten werd Maandag nog ingekocht voor 6^ cent, maar elders liep de prijs reeds terug op 3-1 cent of weigerden de handelaars anders to koopen dan op conditie va-n latere afre kening in verband met den komenden marktprijs. Van Venlo uit is Maandag tele- graphisöh ora inlichtingen verzocht aan den Ka.roerafge vaardigde voor het district, dr. Nolens, dooh Dinsdagmiddag had men nog goem zekerheid. Aan de kantoren der in voerrechten was men tot dusverre onkun dig omtrent een eventueel verbod. Al thans Maandag en Dinsdag werd de uit voer niet belemmerd. De prijs der eieren varieerden do laa-tsto dagen van tot 71/4 cent. Een prijs, die zeker abnormaal hoog genoemd mag worden voor den tijd van het jaar. OPGAVE VAN PERSONEN, DIE ZICH TE LEIDEN HEBBEN GEVESTIGD. P. A. Meerburg, Hooigracht 59. B. J. Sckuttevaer, sigarenmaker, N. Bees- te-nnJarkt 19. J. H. van Nie, buffetjuffrouw, Stations plein 4. C. F. W. van Staaden en gezin, huis schilder, Oude Heerengracht 20 A. Wed. J. J. van Hoeken, Marsdijk 161. J. Nievaart en gezin, baggerman, Zijd- gracht 22. C. Blansjaar en gezin, katoenwever. JDriit- laaa 17. M. van den Berg en gezin, Officier Leger des Heils, Lammermarkt 36. W. EL J. Schrgvers, Hoogewoerd 168. J.A. van Winssen, dienstbode, Plantage 16. W. Wagemans en gezin, matrassenmaker, Paul Krugerstraat 35. J. Rondhuis en g^zin, daglooner, Mirakel- steeg 12. H. A. Metselaar en gezin, zilversmid, Schelpenkade 59 A. Mej. P. v. Leeuwen, Rijnstraat 26. I. v. Velzcai, dienstbode, v. Banchemstr. 19. P. J. C. v. <L Beid, winkeljuffrouw, St- Jacobsgracht 1. J. Akkerman, bloemist, Oranjegracht 81. J. Heykoop, winkelbediende, Levendaal 33. M. Ha]ie, winkelbediende, Kraaierstr. 2a. B. H. Heynen, liefdezuster, R.-K. Liefde gesticht. F. Bennet, "meubelmaker, Dlefsteeg 20. W. C. Krijgsman, student. Breeslr. 173a. H. J. W. Krijgsman, onderwijzeres, Bree- sti'uat 173a. A. J. Th. Tibboel, koetsier, Lammerm. 64. M. Wijnandts, onderwijzeres, 5de Bmuen- vestgracht 2. A. Langelaan, dienstbode, W. Singel 96. J. C. de Loos, onderwijzeres, Utr. Veer 12 B. K. Cohen, huishoudster, Haarl.steaat 25. C. Kort, Mariënpoelstraat 3. J. Schipper, Prins Frederikstraat 23a. Th. Hoogorvorst, arbeider, Mirakelst. 2-5. j. J. Witte, Heerensteeg 14. H. J. do Bey 1, huishoudster, Haarlem merweg 41c. H. R. Woltjer. dr. wis- en natuurkunde* Stodhouderslaan 30. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Geboren: Cornells Johannes, Z. van D. de Vos en C. F. Later veer. Elizabeth, D. van J. A. A. van der Burgh en C. II. Wouterlood. Dirk, Z. van P. A. Brug man en C. H. 't Hooft. Cornelia, D. van W. Segaar en J. II. Nieuwenburg. Wil- helmina, D. van J. Wilholt en M. W. van der Lelie. Neeltje, D. van J. A. van Achter berg en K. Rodenburg. Jansje, 1). van J. Sira en M. J. C. Turenhout. Josepha Maria Catharina Joanna, D. van P. J. van Kampenhout en J. M. Ruhe. Wilhelmina Cornelia, D. van L. Menken en M. C. Heems kerk. Maria, D. v. D. A. Guleij en F. Era dus. Andries. Z. van A. Plu en C. Era des. Johanna Geertruida Catharina, D. van AL M. Krol en J. C. Sciiamb erger. Jan, Z. van J. van der Reijden en Eikerbout. Helena, D. van H. A. J. van der Tuin en AI. Wetselaar. Elizabeth, D. van J. C. van der Keur en W. Wegman. Christiaan Bartbolomeus, Z. van W. II. Pbilippo en J. F. Zïrkzee. Antonie, Z. van A. Harte- veld en A. van der Tuin. Henriette Geertrude, D. van P. du Croix en M. J. van Duurcn. Wilhelmma Catharina Jacoba en Catharina (2-iing). Ds. van J. Th. Ccri a on G. Brouwer. Ilendrika, D. van J. J. Berj en H. van den Burg. Hendrik, Z. van S. Disina en A. Wesierhuis. Jacoba Corne lia Hendrrka, D. van J. van Egmónd en AL van der Meer. Johhn Theodorus Antho- nius, Z. van H. F. J. De veer en C. M. Vroom. Elisabeth Susanna Cornelia, D. van J. P. van der Zeeuw en C. F. Monta- nus. Lambertus, Z. van J. van der Laan en M. Laman. Jacobus, Z. van A. A. HoDemans en M. J. Verhagen. Afargrkha Alaria, D. van N. Webbers en C. Verhoeven. Frans, Z. van W. F. Brands en Pleuntje Etienne. Maartje Jasperina, D. van J. Meijer en jW. E. Oosterling. Johanna Wilhelmina, D. van J. J. Optendrecs Len M. Bavelaar. Nellie, D. van J. Verschoor en E. H. Kluivers. Hendrika, D. van H. Meijer eu C. van Leeuwen. .-Hendrik Z. van J. Flaman en J. Slegtenhorst. Pieter 'en Hendrik (2-ling) Zs. van H. A. van der Reyden en J. C. Boom. Adrianus Cornells, Z. van B. A. A. van Noort en H. J. M. Hoogeveen. Hendrikus Carolus Jo hannes, Z. van H. C. Vorst .en C. M. van Valderen. Gehuwd: J. van der Nat, jm. ,en D. P. Laman jd. A. W. van Steenbergen jm. en A. C. du Croix jd. J. J. Welling \v. en M. Schiere jd. H. Stikkelorum jm. en C. Oudshoorn jd. G. Verhoogt jm. en G. AI. Straathof jd. S. Brouwer jm. en P. W. Ouwerkerk jd. A. Gouw jm. en AI. ICoole jd. H. Galjaard jm. en L. Eduard jd. H. A. Remond jm. en D. Labrujere jd. A. J. Th. van Kerkhoff jm. en J. M. van Tongeren jd. H. Hilgers w. en G. H. Ruis gesch. v. J. van Duuren jm. en A. Hartog jd. A. van der Reyden m. en G. J. Kokkedee jd. W. van Ton geren jm. en P. A. Zuiderwyk jd. Overleden: S. Wijnbeek geb. Vermond, 67 j. J. Bansjaar geb. Bergman 45 j. G. 1. den Oudsten, m. 28 j. A. Vermeulen m. 72 j. G. Larrewjjn wed. P. van der Linden 75 j. K. de Zeeuw geb. Schot 40 j. E. Akkerman w. 58 j. L. Th. Blom, a. 2 j. Levenl. kind van A. J. Duijnkoven en Al. van der Meer. J. J. Stikvoort, m. 55 j. L. W. J. Berkhuizen, z. 5 ,j. C. Corba, d. 6 uren. W. C. J. Corba d., 8 uren. C. L. van den Berge "w. 73 j. P. W. Ranselaar, z. 10 w. S. H. W. Pardon, d. 9 m. B. P. van Geenen, wed. A. J. Zwaan, 68 j. Levenl. kind van H. Rooijakkers en H. A. Harfcwjjk. G. Fakkel, m. 81 j. A. P. Crama m. 87 j. Do ondergang van do „U I4.5' In verband met een officieele mvdedee- ling van den Duitsehen marinestaf, dat de Duitsche onderzeeboot ,,U 14" van zijn laa/teto onderneming niet is teruggekeerd en als verloren moet wordenbeschouwd, vernemen wij, dat de bemanning van die gisteren to Scheveningen binnengekomen logger ,,Sch. 347", schipper E. Grootveld, en toebehoorende aan de reederij J. J van der Zevan, te Scheveningen, verklaard heeft te hebben bijgewoond, tijdens dc reis van doen logger, dat in de eerste week van Juni rijf bewa.pende Engelsohe treilers oen Duitsche duikboot in den grond boor den, waarbij de kogels langszijde den log ger vlogen. De duikboot zou achter hun logger bescherming hebben gezocht. Al leen kwam het nummer van de onderzeeër niet uit, daar deze volgens de bemanning van den logger, de ..U. 10" zou geweest zijn. i Vermoed wordt nu dat dat do ,,U. 1-4" is geweest. Schipper E. Grootveld! rapporteert, dat hij Zaterdag, 5 Juni 1.1., morgens vroeg in de Noordzee, op 57 gr. 1G min. N.br. en 1 gr. 16 min. 0.1.juist zijn vleet van de haringvangst hebbende binnengehaald, hoeft bijgewoond, dat een plotseling opge doken Duitsche onderzeeër (vermoedelijk de „U. 14"), waarvan hij een ondeelbaar oogenblilk tevoren do "periscoop had ont dekt-, twee schoten loste op oen Engelsehen treil er, bewapend met oen kanen van 7.5 c.M. en bemand o.a. mot twee Engelsche marinematrozen. Vermoedelijk had de on derzeeër door de zwaar betrokken lucht niet gezien, dat nog yier andere Efigelsche treilers eoortgeleid bewapend en bemand in den omtrek waren. Na het lossen dier schoten, waarmede willende te kennen go- ven, zooals de gewoonte is, dat do beman ning vaïi den treiler er af moest komen, bracht deze echter eensklaps de stoomfluit in werking, waarop de vier andere trei lers onmiddellijk opdaagden en do vijf te genstanders nu op hun beurt den onder zeeër terstond do volle laag gaven, waar door deze danig in het voorschip werd ge troffen, dat omhoog ging, terwijl het ach terschip onder water bleef. Deze bierdoor niet moor kunnende duiken en van de be manning taal noch toeken krijgende op het bevel, om zich over te geven, werd de on derzeeër door een der treilers geramd. Na geheel te zijn ondergegaan, dook de onderzeeër een minuut later plotseling weer een oogenblik op, waarvan zijn be manning, 41 man sterk, gebruik maakte om met de zwemgordels over boord te sprin gen, waarop de onderzeeër een paar minu ten later voor goed onderging. De dren kelingen werden allen door do bemannin gen der treilers opgepikt, die koers naar Peterhead zette, waar ze de geredden aan land brachten. Do treiler, die het eerst in actie was, be hoorde'to Grimsby thuis en had een num mer in do vijfhonderd'. Van dit drama, dat zich in korten tijd afspeelde, was op 200 Al. afstand do logger ,,Sch. 347" getuige, alsook d'e „Sch. 194". Beide liepen elk oogenblik gevaar te worden getroffen door do herhaaldelijk over hun vaartuigen heen* fluitende kogels, welke in hun nabijheid in het water ploften, maar gelukkig ble ven ze ongedeerd. Voordat de gewapende Engelsohe stoom trawlers vertrokken, kwamen twee Engel- Gcho matrozen en een Engelsche eohipper met geladen revolver aan boord van de ,,Sch. 347", genaamd „Adriama", om de papieren na to zien en te trachten enke le inlichtingen in te winnen, waarop echter geen antwoord kon worden verstrekt. Na dat de papieren in orde waren bevonden, en de bemanning dus met den schrik was vrijgekomen, kon schipper Grootveld do reis voortzetten en in de omgeving zijn vleet, weer uitzetten. Aan de identiteit van de „Sch. 347'* had gedurende de reis niets ontbroken, want do Ned. vlag was bestendig ontplooid, hetgeen ook hielp bij het verschijnen een week te voren op 600 M. boven het vaartuig van twee Zeppelins, die echter bij het waarne men van de nationaliteit huns weegs gin gen. Gisteroobteud is schipper Grootveld van do veelbewogen reis met do aanzienlijke en beste vangst van 16 lost haring behou den de S ch eveningsche haven binnengeko men. De ,.Lusatania" ramp. Het onderzoek omtrent het verlies van d© „Lusdtania" werd gisteren te Londen geopend. Bij het afleggen zijner verkla ring legde do kapitein van het schip do verklaring af, dat het. schip noch voor aanval, nocli voor verdediging was bewa pend en geen verborgen kanonnen aan boord had. De invloed van don Duikbootoorlog op Engelands handel. Do Engelsche legatie publiceert de vol gende verklaring van do Kamer van Koop handel Ondanks de Duiteoh© onderzeecampagne blijft de Engelsche handel op het buiten land toenemen. De waarde van den in voer in het Vereenigde Koninkrijk in Aloi bedroeg 71,645,000 en overtreft de cijfers van elke vroegere Alei-maand met meer dan £10,000,000. De uitvoer steeg tot 33,619.000, een vermeerdering aangeven de voor vier achtereenvolgende maanden. Vergeleken met een vorig jaar vermeer derde de invoer van tarwe met een en een kwart millioen oentonaars en van lijst met een en een derde millioen oentenaars de invoer van cacao en koffie was verdrie dubbeld, die van katoen, wol, zijde en hui den nam evonoons zeer toe en onder de fa- brieksproduct-en die van rood koper en machi neger eedschappen. Luxemburg. Een paar dagen geleden ontleenden we iets aan eed correspondentie in „De Tijd" uit Luxemburg. Hieruit bleek, dat de Luxemburgers allesbehalve ingenomen rijn mot do onrechtmatige bezetting van hun land. Ze maken al dc ellende van den oorlog mee. Vooral wet betreft de levens middel enk westie. Het gevolg heeft men kunnen zien uit een medodoeling in ons blad van gisteren. Bijna 9000 main rijn gaan dienen onder de vanen der geallieerden. En de opgewonden anti-Duitsohe stemming neemt toe. Niet beter is dit er op gewor den nu de Duitschcrs, met voorbijgaan der Luxemburgsoho regeering, hebben gedreigd den oorlogstoestand af te kondigen. Duiteoh© bladen maken zich' ongerust over de houding der Luxemburgers. Zoo schrijft do „Germania" het volgende, dat alleen wat vreemd aandoet, wanneer men in aanmerking noemt, hoo de Luxembur gers gekomen zijn tot hun verbitterde hou ding. „Volgens een statistiek van de „Luxeanb. Zeit" rijn 8678 Luxemburgers in dienst van het Franscho leger getreden en opgeleid te Bayonne. Op hun reis naar het fromt werden zij overal in Frankrijk, vooral in Bordeaux, stormachtig toegejuicht. „Luxemburg, het Duitsche land, dat vroeger aan het Duitsche rijk keizers heeft geschonken, zendt een vierde zijner manne lijke bevolking, in staat de wapeais te dra gen, togen ons ton oorlog. In het geheim zendt men de jongelingschap des lands naar onzen erfvijand, om in broedermoord lauweren te oogsten en als kanonnen voer een vreemd) ras te dienen. Het is een schan de ,En ondertusscuen beweert de Luxem- burgsche regeering, dat zo zoo neutraal is. Indien zij werkelijk neutraal is, had rij zoo iets in alle geval moeten voorkomen. Maar do zelfstandigheid van Luxemburg is als een leeggeblazen ei." Desertie bsj de Duitsche troepen in België. Er schijnen thans in België veel Duitsche soldaten te deaerteeren. In een correspon dentie van don Antwerpschen correspondent van de „Tel." lezen we omtrent dit punt en de minder gunstige stemming, die in den laatsten tijd ontstaan is, o.m. „Dc opwinding, door do tusschenkomst van Italië verwekt, onder de soldaten der bezetting, is nu wel wat bedaard, maar ccd algemeene zenuwachtigheid werkt toch nog zichtbaar na bij allen, jjo autoriteiten zijn nog lastiger, do soldaten nog m'éér „down" dan voorheen. De eerste dagen scheen het wel, alsof het tot een muiterij in regel moest komen. Zelden of nooit hadden de café's en herbergjes een zoo druk militair bezoek, 's Avonds waren een massa soldaten stom dronken en zochten ruzie tegen de burgers. In een kroegje der Jezusstraat begonnen vier onder-officieren op zeker oogenblik zelfs uit volle keel de „Marseillaise" te zingen I In de beriohten uit Vlaanderen en Lim burg over de talloozé deserties, die do oor logsverklaring van Italië uitgelokt heeft, moet or al weinig overdreven zijn, want ook te Antwerpen wordt er flink gedeserteerd in den laatsten tijd. Uit den Parkvijver heeft men de vorige week de uniformjas van een officier opgevischfc, die waarschijnlijk daar den vorigen nacht een burgerpak je aange trokken had om het hazenpad te kiezen. De Duitschers mogen van België ook al 'n echte vogelkooi gemaakt hebben nog el- ken dag glippen heele benden deserteurs eruit. Ik weet zeer goed, langswaar zij bij dozijnen tegelijk naar Nederland oversteken. In de nabijheid van Putte heeft een sol daat, die den weg niet kende, gepoogd, een einde aan rijn leven te stellen. Doodelijk gewond sleepte hij rich nog voort tot bij 'n boerenhuisje en vroeg, dat men hem daar zou laten sterven. De menschen kregen schrik en waarschuwden dadelijk den naas ten wachtpost. Toen kwamen soldaten hun rieltogenden makker weghalen," Een Rede van het Rijksdag-lid Haase tegen de Regecring. Den 20en Maart verklaarde Scheidemann in den Rijksdag, dat stemmen voor- de op dien dag behandelde begroofcing plaats had als uiting van den vasten wil, om het doel, tot een eervollen en blijvenden vrede te ge raken, „in volkomen eenheid met het Duit sche volk te bereiken". Haase echter, die, evenals Scheidemann, voorzitter va de so cialistische Rijksdagfractie is, verwijderde zich toen uit de zaal, te zamen me.t dertig andere collega's. Deze oneenigheid tusschcn Haase en Schei demann is nadien herhaaldelijk aan het licht getreden, zoo o.a. verleden Maandag op een vergadering te Solingen, waar Haaso in een rc^.e over „De sociaal-democratie in het ver leden en in do toekomst" scherpe woorden sprak als antwoord op de te zelfder plaatse door Scheidemann gehouden redevoering. Haase betoogde op dio vergadering dat het oon verkeerde opvatting was, dat de so cialisten gedurende den geheelen duur van den oorlog allo credieten zouden mooten toestaan, omdat rij dat tot nu too hebben gedaan. Hij verzette zich tegen het argu ment, dat men bij de stemming rekening had moeten houden met het weirijn van de arbeidersorganisaties. Dc organisaties wa ren middel en geen doel, zei hij. Als de so- ciaal-domocratie zoo. sterk wa*i, dat haar meening den doorslag kon geven, dan zou zij den heelen oorlog onmogelijk maken. Het toestaan van een begrooting heeft steeds een goedkeuring ingehouden van de rogeeringspolitiek. Als politicus en parle mentslid vond hij, dat hij geen begrooting kon goedkeuren van een regeering, welker politiek tot deze treurige, gruwelijke ramp had geleid en daarom ai te keuren was. Ongetwijfeld moest, volgens de besluiten van don partijdag, do goedkeuring van do begrooting als een motie van vertrouwen voor de regeering worden opgevat. Alaa-r geloofde men, dat men op de regeering en de partijen denzelfden indruk zou blijven maken als vroeger, als men sprak over de sociaal-democratie, die de volkeren bevrijd- do? Door haar houding had de fractie en ook een deel van de pers bijgedragen tot dc verwarring in de arbeidersmassa. De ge- dachtengang in vele kringen was daardoor geheel burgerlijk gowordon. Indien men zegt, verklaardo Haase verder, dat tot den laatsten man en den laatsten cent moest worden gestreden, dan noem ik dit met d Economist „somnambulisme". Na den oorlog wil Haase rijn fractie re kenschap vragen over haar stemmingnu niet. Do uitspraak moet echter óp broeder lijke wijze plaats hebben. Eensgezind moe- ton de sociaal-democraten hun politieke te genstanders blijven bestrijden. Vrouwen In dienst van spoorwegen en Posterijen. Bij de Duitsche staatsepoorwogen werden eenigen tijd geleden reeds vrouwelijke per- rojiconbroleurs aangesteld. Thans zullen ook „deursluitsters" worden werkzaam gesteld, wier werk 't is de coupédeuren van de vertrekkende treinen te sluiten. Daar hiervoor kracht en vlugheid noodig zijn, zullen alleen stevig gebouwde vrou wen voor dozo funotae in aanmerking ko men. Zij moeten voebvrij© rokken en we gens heb gevaar, aan de deurkrukken te blijven haken korte mouwen dragen. Evenals aan de perron-contrc/leura zullen hun dienstpetten worden verstrekt, die met de letter T (TürschBesscsrin) rijn ge merkt. Op de stations der EisonbahndiTek- tion Hamburg rijn dergelijke „sludtsters" reeds in dienst. In Bochum rijn bij do posterijen tijdelijk vrouwen in dienst genomen. Zij dragen een blauwen muts en de postplaa/ts, alsmede een postband om den linkerbovenarm als ze aan het bestellen zijn. In verscheidene plaatsen van Hannover en Oldenburg zullen vrouwelijke brieven bestellers worden aangesteld. Stakingen in Duitschland verbodan. De plaatsvervangende commandeerende generaal van het tweedie legerkorps to Berlijn, Yietinghoff, maakt bekend, dat industrie-^arbeadbra het werk neergelegd hebben, waardoor leveranties voor het le ger niet uitgevoerd kenden worden. Hij bepaalt daarom op grond van de wet op den staat van beleg, dat arbeiders, voor beëindÈgincr van hun contract of zonder toe stemming van den werkgever, dien arbeid niet mogen neerleggen, terwijl andier© werkgevers arbeiders, die tegen dit verbod handelen, niet in dieDst mogen nemen. Overtreding wordit gestraft met gevange nisstraf van een jaar. Do oorlog en het onderwijs in Duifschiand, In het begin van den oorlog zyn Duitsche gymnasiasten .in de gelegenheid gesteld een D-ood-examen af te leggen, waardoor velen vroeger dan gewoonlijk hun loopbaan als gymnasiast geëindigd hebben. Naar de „Eoln. Ztg." mededeelt, h$eft nu .de minister van oorlog aan den minister van onderwijs een brief geschreven pver deze kwestie. De grond- fvedachfce van dezen maatregel was, zegt hij, ij het dienstnemen van jonge, ontwikkelde jongelieden te bevorderen. Aan den eenen kant z\jn daardoor de achtergebleven scho lieren achteruitgezet en aan den anderen kant is een groot aantal jongelieden in het leger gekomen, die noch lichamelijk, noch zedelijk rijp waren voor de eischen van een veldtocht. Dezen hebben vaak alleen hun le ven te gronde gericht, zoncfer het vaderland er medb van nut geweest te zijn. Ook vormt het groote gebruik van het ontwikkelde ge deelte van de mannelijke jeugd in den oor log het gevaar voor een achteruitgang van de geesteljjke werkaiambeïd \&n het Duilfche volk op alle gebieden van het openbare leven. Het is daarom beter de scholieren kalm te laten rgp worden en niet door be gunstiging 'op s chool op te jeugdigen leeftijd in het veld te laten trekken. Uitzonderin gen moeten slechts gemaald» worden, als leerlingen uit de hoogste Klasse volkomen geschikt zq11 vwr ^en dienst en het offi ciers-beroep ais hun loopbaan willen kiezen. Gymnastiek. Joh. Heynen. De heer Joh. Heynen heeft den v/ensch' te kennen gegeven zich niet meer Jbeschik- baar te stellen bij de eerstvolgende bestuurs verkiezing als voorzitter van het Nedér- lahdsch Gymnastiek-Verboncl. Roeien. Dg wedstrijden van „Njord." Gisteravond sloten de inschrijvingen voor. de noeiwedstrijden van „Njord", die ter ge. Iegenheid van de lustrumfeesten en de ope ning van het nieuw e clubgebouw den 24en Juni op het Galgewater gehouden worden. De volgende ploegen schreven ia: Achten: „Njord" en „Nereus." Vieren: „Nereus", „De Laak" en „Nau tilus." Tweeën: „Nj*frd", „Nereus", „Amstel," „Delft-sche Sport" en „Nautilus." Sciff: „Njord", „Amstel," „Nereus" en „Nautilus" met 2 sciffeurs. Ovemaadsche Vier: „Amstel" en „De Laak". Dames Vier: „Nereus", „Viking" en „Do Laak." Wherry, gestuurd, door dame; Njord", „Die Lei the" en „Delftsche Sport." LiL4 i J .Vergadering van heden. HET EEUSVRAAGSTUK. Aan de orde is do voortzetting der be handeling van het wetsontwerp tot nadere regeling van het eedsvraagstuk! De heer REEKERS zet zijn rede voort. Hjj betoogt, dat de inconsequentie van het ont werp hieruit voortvloeit, dat bij de verdedi ging op twee gedachten wordt gehinkt. Al£ er sprake is van het vrijstellen van. den eed ook voor de geloovigen, wordt alleen gelet op de objectieve waarde der praestaiie; en als het gaat om den eed van den ongeloo- vige, dan wordt alleen subjectief gelet op don persoon, die de verklaring aflegt. Het gevolg daarvan is, dat aan de verklaring van den atheïst, meer waarde wordt gehecht ïdan aan die van den geloovige. Als men ïhet met de verklaring van den atheïst, ïdie toch ook kan liegen, kan doen, waaronjj waarom moet dan van den geloovige een eed worden gevergd? Spr. is overtuigd, dat het stelsel van hef ontwerp demoraiiscerend zal werken. Do eed is een plechtige handeling van hooge beteekenis. En als nu de atheïst wordt vrij gesteld, wordt de gedachte gewekt, dat de Staat het niet aoo nanw neemt met den eed, dat de eed iets verouderds is. Voorts ligt in de vrijstelling voor den atheïst een be- loediging voor den godsdienst van den ge loovige en een krenkend gevoel van minder waardigheid voor hem, die den eed aflegt. Hieruit volgt ook, dat het stelsel krenkend is voor het gevoel van rechtsgelijkheid der burgers. Naar aanleiding van de klacht der Re geering, dat de critiek op haar ontwerp' geen f>p'oouwende was, merkt spr. op, daar, waar 200 gewichtige principieele bedenkin gen bestaan, de tegenstanders niet verplicht zijn met een tegenvoorstel te komen. Even wel geeft spr. enkele denkbeelden aan, die wellicht in de toekomst van nut zouden 'kunnen zijn. Tjjdelijk had aan allen, die niet tot een "kerkgenoofechap beboeren, de' verplichting tot den eed kunnen worden op gelegd. Dan ware eenvoudig de oude toe stand nog korten tjjd bestendigd. Een de finitieve oplossing zou spr. thans niet aan de hand kunnen doen. Het stelsel van vrije keuze zou ook hij niet willen. En dan. blijft vooreerst over het alleen vrijstellen van hen, dia op Bïjbelsclns gronden bezwaar hebben. En wil men ook' dit met, dan kan alleen vrjje keuze voon ieder worden gelaten tusschen eed en bq- lofte; wat zou leiden tot afschaffing vap dtn eed. En nu is spr. daar wel geen voor., stander van, daar hij het alleen zou kunnen beschouwen als een treurig verschijnsel van verval. Maar als er eenmaal velen zjjn, voori wie de eed niets beteekent, zou hq de vrij« stelling ook voor den geloovige wÜIlen aan,, vaarden. Do heer LUCASSE betoogt, dat dit ont werp feiteljjk de vrjje keuze invoert. De .vechter heeft wel de gemoedsbezwaren te beoocöeelen, doch zal dat in de practijk moeilij.ï kunnen doen en uit vrees voor wille, keur meestal vrijstellen. De heer BOSCH VAN 0ÜD-AMELI&- "VVEERD betreurt het, -dat bij de verwerping der motie-Lobman in do Tweede Earner do politiek een woord heeft meegesproken; even als bij de verwerping der. Rechtsche amen dementen, die een bevredigende tijdelijka regeling zouden hebben gebracht. Ook spr. zal met kunnen voorstemmen. Hij wensebt hierin evenwel geen bewijs van wantrouwen in de Kegeering te zien. Deze toch heeft voldoende neiging tot gemeen overleg getoond*. Zjjn bezwaren raken voorat de practischsi zijdo der kwestie. "Wel erkent ook hij, dat het arrest van den Hoogen Raad moeilijkheden kan ten gevolge hebben, doch van zoo groote moei- fijkhéden, 'dat voorziening dringend noouig is, 13 hem mets gebleken. Het verzet togen den eea is, naar sprekers meemng, kunst matig en wordt opgezet door enkelen. Op grond zijner veeljarige ondervinding, verklaart spr. het tot een onmogelijke zware taak voor den r.echter de oprechtheid der gemoedsbezwaren tegen het afleggen yani den eed te beoordeelen. Verder wijst spr. er op, dat bet voor velein een axioma is, dat voor den rechter, alleen onder eeda de waarheid behoeft te worden gezegd. Van do door het arrest van den Hoogeii Raad ontstane mogelijkheid, dat iemand "den eed weigert, vreest spr. geen ernstige be zwaren. Het toch reeds groote aantal ge vallen, dat van de verklaringen van getui gen geen gebruik zal kunnen worden ge maakt, zal er slc-ehts onbeduidend jIool*. toe-

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2