fto, 16961 JT>5ai®c8»gg X£> Juni. 'J/weetie ütiacl. AA 1915. Gemeentezaken Ingezonden. Binnenland. FEUILLETON. In Noordpoolduisternis* LEIDSCH M&BLAD Vernieuwing Walmuur Langcgraclit. Bij de behandeling der begrooting voor hot loopendo dienstjaar werd op voorstel van den heer Botcrmans met 15 tegen 14 stemmen besloten, volgnummer 134 der con- ceptbegrooting met f 2800 te verminderen, teneinde voorloopig nog niet over te gaan tot een vernieuwing van den walmuur aan de Langegracht ter plaatse van de Electri- citeitsfabriek over een lengte van 40 M. In verband met een bij hem ingekomen schrijven van den Directeur der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit heeft de Directeur van Gemeentewerken zich ver plicht gezion andermaal de aandacht te ves tigen op het gevaarlijke van den toestand daar ter plaatse. Sinds October 1914, zoo schrijft de Direc teur ons, is de toestand van den walmuur verergerd. In het voorjaar van 1914 werd, om een catestrophe te voorkomen, een voor- loopige voorziening getroffen, bestaande in oonige palen met gording langs den wal muur geslagen. Met het oog op een spoedige vernieuwing beperkte men zich toen tot het meest noodzakelijke en werden o.a. aan do palen aan de landzijde niet jrankerd. In weerwil van deze voorziening, zoo merkt de Directeur verder op, blijft de muur zoowel in horizontale als in vertikalo richting in beweging, zij het ook niet in die mate, dat de beweging onder cijfers is to brengen. Spoedige voorziening in dezen toestand acht de Directeur van Gemeentewerken noodzakelijk. Een nog meerdere versterking van den muur, dan in het voorjaar van 1914 heeft plaats gehad, meent hij te moeten ont raden. De Commissie van Fabricage is over de vraag, of de bouwvallige toestand van den walmuur een dadelijk ingrijpen noodzake lijk maakt, verdeeld. Zij wenscht echter niet alleen de verantwoordelijkheid te dragen v. verder uitstel en adviseert derhalve weder om een beslissing van den Raad uit te lok ken. B. en W. blijven oen spoedige vernieu wing noodig achten al zal daar thans iii ver band met prijsstijging der materialen 3200 mee gemoeid gaan. Be oude n. B.-S. Opleidingsschool voor deu Ind. Post. In de maand Maart van het vorige jaar trad de Minister van Koloniën met B. en W. in overleg over de vestiging van een school tot opleiding van surnumerairs voor den Ind. post-, telegraaf- en teleph.dienst in deze gemeente. Volgens het schrijven van den Mi nister zou iedere cursus bijna drie jaren du ren, terwijl elk ja-ar 40 surnumerairs zouden kunnen worden toegelaten, zoodat, na 3 jaar, geregeld 120 jongelui aan de schooi hun opleiding zouden ontvangen. Do lessen aan de school en de practisohe oefening op verschillende post- en telegraafkantoren hier te lande zouden echter zoodanig worden geregeld, dat nooit meer dan 80 surnume rairs te gelijk aan de lessen deelnamen. Aangezien de vestiging van deze school B. en W. voor Leiden niet van belang ont bloot scheen, te meer waar volgens de voor waarden van toelating tot den cursus, do surnumerairs verplicht zijn in onze gemeen te te wonen, deelden zij den Minister mede, dat zij bereid waren den Raad voor to stellen van do tbeneden-verdieping van liet gebouw der Hoogere Burger school voor Jongens aan do Pieters- keikgracht, nadat dit door de Hoo gere Burgerschool zou zijn ontruimd, koste loos dc noodige lokalen ten gebruike af te staan aan 't Rijk voor den bedoelden cursus, onder nader overeen te komen voorwaarden. j De Minister bleek zich hiermede te kun nen vereenigen, waarna besloten werd, dat het Rijk, zoolang het gebouw aan de Pie- terskerkgracht nog niet beschikbaar was, localiteit zou huren in het gebouw der Chris telijke Jongelingsvereeniging in de Janvos- 6en steeg. Teneinde nu de school tegen October a.s. in het gebouw aan de Pieterskerkgracht te kunnen onderbrengen, zullen de door don Directeur van Gemeentewerken aangegeven veranderingen op de uenedenverdieping moe ten worden gemaakt, waarvan de kosten worden geraamd op pl.m. f 2700. Met het Rijk zou ©en zoodanige regeling kunnen worden getroffen, dat de gemeente de verbouwingskosten voor haar rekening neemt en de benoodigde lokalen met ue in die lokalen aanwezige kasten en ander meu bilair, voorzoover dat voor d© nieuwe Hoo gere Burgerschool waa-rdelooa is, kosteloos het Rijk ten gebruike afstaat, terwijl dan de kosten van onderhoud, schoonmaak, verwarming, verlichting, meubilair enz. door het Riik worden gedragen. In dien geest wordt door B. en W. voor gesteld. Noord wijk weer bij den Keuringsdienst aangesloten. In de raadsvergadering van 14 Januari werden B. en W. gemachtigd de overeen komsten met de gemeenten Voorschoten, Warmond en Valkenburg in zako de uitbrei ding van den Leidschen Keuringsdienst van eet- en drinkwaren over die gemeenten we derom voor den tijd van 1 Januari, derhalve tot 1 Januari 1916 te verlengen. Verlenging van de overeenkomsten met de overige in 1914 aangesloten gemeenten had toen niet plaats. Thans deelen B. en W. van Noordwijk mede, dat hun gemeente zich met ingang van l Juli 1915 wederom bij den Leidschen Keuringsdienst wenscht aan te sluiten. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar en zij geven daarom den Raad in overweging den Leidschen Keuringsdienst van eèt- ert drinkwaren gedurende het tijdvak van 1 Juli 1915 tot 1 Jan. 1916 ook weder over de gemeente Noordwijk uit te breiden tegen oen vergoeding van 0.10 per jaar en per inwoner cn ovordgens onder de voorwaar den, waaronder die uitbreiding in het jaar 1914 plaats had. Verkoop Inventaris Pompgebouw. In verband met de opheffing der Lier- nurinrichting kan tot het verkoopen van den inventaris in hot pompgebouw aan de St.-Jacobsgracht worden overgegaan. Verschillende gegadigden hebben zich be reids aangemeld de installatie, bestaande uit een stoommachine, twee stoomketels, een pomp, 4 reservoirs, een injecteur en verschillende kranen, te koopen. Het hoogste bod, ten bedrage van 365.15 is gedaan door H. Regeer, ko pman alhier. B. en W. stellen nu voot de installaibi© te gen dat bedrag aan genoemden Regeer af te staan. Verhoogde Kosten Uitbreiding Gaspompstntion Mare sin gel. In do raadsvergadering van 12 Maart 1914 werd een bedrag van 35.000 beschik baar gesteld ton behoeve van de uitbrei ding van liet gaspompstation aan don Maresingel en de verzwaring van de pers leidingen. Bij de definitieve uitvoering bleek het wensclielijk, de uitbreiding rui mer op te vatten, terwijl bovendien de werkzaamheden, ten gevolge van liet uit breken van den oorlog in de naburige rijken herhaaldelijk vertraging ondervon den. Een en ander veroorzaakte een over schrijding van let aangevraagde crediet met ruim 10.000. Aangezien echtei nij c-nveranderde vast stelling van de door Commissarissen dezer dagen ingezonden balans cn winstrekening over 1914 ongeveer 20.000 meer zal wor den afgeschreven dan aan de gemeente moet worden afg 'c wegens aan de gas fabriek verstrekte kapitalen behoeft geen extra crediet worden verleend. B. en W. stellen daarom thans enkel voor die overschrijding van het bedrag van 35.000 met 10.000 goed te keuren. Grondafslaml aan hel Rijk. Naar aanleiding van 'een desbetreffend verzoek 'o'n de Commissie van Oppertoe zicht en Beheer der Vereen, tot dnstand- .houding en bevordering van den bloei der Kweekschool voor Zeevaart geven B. en W. in overweging oen strookje grond groot 1 vierk M. bij de Witte Poorbkazerne af te staan ten behoeve van de verbouwing der Kweekschool tegen een vergoeding van 20. Het Vaderland getrouwe blijf ik tot in den dood! Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte in Uw blad, naar aanleiding van het stuk Vrijwillige Landstorm te Leiden. Tot mijn leedwezen kon ik die verga dering van Vrijdag j.l. niet bijwonen, an ders had ik mijn taeening mondeling ge daan. Dit stuk van Zaterdag j.l. begint dan „zooals bekend is, kunnen alle mannen van 17 tot 40 jaar zich verbinden!" Is die lèeftgd nu niet wat te krap ge nomen? Immers, door den geachten inlei der, prof. Kalff, werd gewezen op den ernst van onzen tjjd en op den plicht, ieder onzer daadroor opgelegd, vervolgens, wie vervuld is van den ernst van het hed6n, kan, meende hij, zeifs moeilijk achterblij ven, nu de oproep tot daadwerkelijke me dewerking in het belang van onze vrijheid en onafhankelijkheid werd gedaan; waarom kan deze oproeping niet evengoed geschie den t ot mannon van 41 tot 55- of 60-jarigen leeftijd; misschien melden er zich nog meer aan, of denkt soms onze geachte inwoner mr. Briët (die het schip op stapel heeft gezet), dat die mannen van minder gehalte zouden Zijn? God beware Nederland voor een ramp zooals arm België is overkomen, maar bomt do nood aan den man, dan zal in de aderen van die mannen, die ook nog in de kracht van hun leven zijn (Jan Salie's buitengesloten) 'het bloed wel stollen, als zij niet mede mogen helpen; en dan? Terecht heeft luitenant Linden er op ge- gewezen: grjjpen die ongeoefenden toch naar 'do wapenen, als zij vrienden zien val len, dan zijn zij nog een groot gevaar voor heel de weerloozo burgerij; dus wa ren deze ouderen ook geoefend en bjj vrij willige korpsen ingedeeld, dan kannen zjj immers ook medestrijden! Ik wil niet te veel van Uw plaatsruimte vergen; alleen nog dit; dat dit schrijven moge leiden tot een herziening van de be paling van den leeftijd, opdat het mogelijk worde genaakt, dat ook die oudere mannen, zooals oud-gedienden, zich ook kunnen aan melden. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, Yerblijf ik, Hoogachtend, Uw Abonné, P. DEN HOUTER. Leiden 14 Juni 1915. De arr.-rechtbank te Breda heeft ter vervulling eener vacature van rechter in haar college opgemaakt de navolgende alfa betische lijst van aanbeveling; mr. J. G. ïïuyser, mr. dr. J. A. G. baron De Vos van Steenwijk, mr. dr. B. I. Zijlstra, allen sub stituut-griffier, resp. bij de arr.-rechtbank te Amsterdam, Arnhem, Rotterdam. II. M. de Koningin-Moeder bracht gis ternamiddag vergezeld van jhr. mr. Schim- tnelpenninck, kamerheer, en freule Van de Poll, hofdame, een bezoek aan de Maria- school in de Prins-Hendrikstraat, te 's-Gra- venhage. Te Amsterdam is overleden de be kende architect A. Saim G.Bzn., sedert 1897 voorzitter van de Maatschappij tot bevor dering der Bouwkunst. Het bestuur der Chr. School met Inter naat voor Schipperskinderen, te Vreeswijk, ontving bericht, dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden op verzoek het beschermheer schap van deze school heeft aanvaard. Hij zal den naam van Prins Hendrik-school" dra gon en 1 Sopt. geopend worden. In de gisteravond gehouden vergade ring van het kiescollege der Ned.-Herv. Gem. te Amsterdam is, ter voorziening in de vacaturc-dr. J. Lammerts van Bueren, het volgende drietal geformeerdds. F. J Krop, te Rotterdam; ds. W. A. Nolke, te Hattem, en ds. D. den Breems te. Rotter dam. Bij enkele candidaatstelling is gisteren tot lid van de Prov. Staten van Overijsel in het district Markelo gekozen de heer H. H. Kortebos, te Rijssen, candidaat der Cen trale Liberalo Kiesvereeniging. ,,Do Maasbode" meldt, dat aan den secretaris van die afd. Tilburg van dien .Bond van Spoor- on Tramwegpersoneel ,,St.-Ra£aël" op ©en audiëntie bij don di recteur-generaal van de Staatsspoorwe gen is medegedeeld, dat na den Europee- schon oorlog een nieuwe loonregeling voor liet spoorweg-personeel ingevoerd zal wor den, die de uitgaven van de Maatschappij mot ruim 2 ton zal veriioogen. Gisteren had te Utrecht de jaarlijksche Ridderdag plaats van do Neck Malthezer Ridders, om te voldoen aan de statuten, welke hot houden van een jaarlijksche.n Ridderdag eisohen Wegens de tijdsomstan digheden had de Ridderdag echter het ka rakter van oen gewone vergadering. Alle luister bleef achterwege-. De Ridders waren niet in Malthezor-uniform en do Ridder maaltijd had niet plaats. Naar wij vernemen wordt aangeno men, dtut, behoudens buitengewone om standigheden, de Eerste Kamer het ge- zaaitsehapsiwetje zeer spoedig, in ieder ge val deze maand, in 't openbaar zal behan delen, terwijl voorloopig hot plan zou zijn de Tweede Kamer in Juli to doen terugkeo- ren voor de openbare behandeling van de Landstormwet. („Tel.") Door do Commissie voor Kinderuitzen ding, ingesteld door de aid. Amsterdam van hob Ned. Ond.-Genootschap, en die in de tweede laatste zomervacantïes telkens ruim honderd kinderen uitzond naar verschillende plaatsen, is in verband raet de tijdsomstan digheden besloten, dit jaar geen kinderen naar buiten te zenden. Eendsdeels maakt de commissie bezwaar met vrijmoedigheid thans aan te kloppen om fin ncieelen steun, waar in het afgeloopen jaar reeds op zoo velerlei wijze extra-bijdra gen zijn gevraagd en verleend, anderdeels zijn aan do uitzending gedurende drie weken in do huidige abnormale omstandigheden ovorwegende bezwaren verbonden. Als de tijden gunstiger zijn, hoopt de commissie met kracht haar werkzaamheden te hervat ton, die zij voor dit jaar slechts noode op schort. Cenfraie Landboüw-Onderlinge. Te Amsterdam is onder leidiing van dc<it heor X. Czn. -do Boer, uit Assendelft, de Algemeen© Vergadering gehouden van de Central o Lan wbo u w-On eter Ling© Aan het zeer uitvoerig jaarverslag over 1914 ontleenen wij hot volgende Op 31 Dec. 1914 maakten 12,414 land bouwers deel uit van de LandWuw-Onder- linge. Het over het verslagjaar uitbetaalde loonbedrag bedroeg circa 18,054,000. Tot 1 Juni van heb loopende jaaT traden nog 792 nieuwe leden toe, uitkeerende ©en jaarloon van ƒ765,128.00. De Ziekteregeling voor inwonend perso neel breid't zich geregeld uit. Hierbij zijn aangesloten 4203 landbouwers, die 6004 dienstboden en inwonende arbeiders heb ben verzekerd. In 1913 bedroeg het aa/ntai deelnemers 3350 met 4696 inwonende ar beiders en arbeidsters. De onkosten in 1914 beliepen gemiddeld ƒ2.51 per jaar per ver zekerde. (Do verschillende premiemaat- schappijen vragen hiervoor 5 tot 7.50 per j aar). Het aantal landbo u werspatro o-nsdie voor zich persoonlijk aan de ongevallen verzekering deelnemen, bedraagt 522. Dit aantal breidt zich nog voortdurend uit. In. 1914 worden bij de aangesloten land bouwers 2255 arbeiders door een ongeval getroffen. Hiervan waren 2112 binnen twee maanden afgeloopen. Niet minder dan 132 ongevallen duurden langer dan 2 maan den. Aan 23 arbeiders werd oen levenslan ge uitkeering toegekend. Elf arbeiders stierven ten gevolge van een 1 an clbou wonge val De 2255 ongevallen werden veroorzaakt doorvoortuigen 234 omgang met paar den 223, waarvan 2 met dood el ijken af loop dioor hoornvee 132varkens 8door landbouwmachines 127, waarvan 2 met doo delijken afloop vallen van den arbeider 390, waarvan 1 met doodelijken afloop vallen van een voorwerp 52beknelling 90 krachtsinspanning 235, waarvan 1 met doodelijken afloop snijdende werktuigen 276, waard-oor 2 doodëninfectie 269 oog kwetsingen 70 brandwonden 44 ontplof fing buskruit, schotwonden 4 breken van gereedschap 14verdrinken 3 d'oo-r be- drijfszïekteu en diverse oorzaken 81hon den 3. Hot totaal der ongevallen- en administra tiekosten van de Centrale hebben bedra-gen in 1914 ƒ156,353.481. De onkosten per ƒ100 loon bedragen in 1914: 0.861. STOOM SCIÏEPEN. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. ..Calcutta" (uitreis) arrïv. 13 Tuni t9 Port-Said; ..Oranje" (uitreis) is 13 Juni Perim gepass.j ..Bioutv" (thuisreis) vert' -1- 8 Juni van Padang; ..Sumatra" tuïtrois) is 13 Juni Tlevezicr eopass. ..Boeton" (uitreis) passeerde 13 Juni Duncencss; „Karimata" (uitreis), passeerde 13 Juni Dover. ROTTERDAMSC.HE L1.9YD. ..Djocia" '■■:,-<?is) is 12 .Tnr' TCnnr» Blane >pe>- passcerd: ..Hindi- (thuisreis) is 12 Juni Malta fropa-sseerd..Samnrinan" arriv. 12 Juni van Potterdam to Baltimore. HOLLAND-AM ER IKA LIJN. Helena" arri13 Juni van Now-York to New port News; "^otterdam". van New-York naar Rotterdam, wordt- te Dover opgehouden; .Noor- dam", van Rotterdam naar New-York, paaseerdo 13 Juni Ti/rvrd. KOM. HOLL. LLOYD. „Prisia" 'uitreis) vertrok 12 Juni van Bahia; ..Hollar ia" vertrok 11 van Buenos-Ayrcs naar Ametcrd ..Kenncmerland" (uitreis) ver- I trok 12 Juni m Rio Janeiro; ..Tnhantia" (uit rei) vortrok 11 .T-*ni Falmouth. 4) Ze merkte, dat de hand, waarin hij zijn lepel vasthield, een weinig beefde. Ze zag, hoe lij) zenuwachtig zicli bewoog op z(jn stoel. Toen brak hij plotseling de conver- satio af, stond met een buiging togen de aanzittenden op en haastte z:ch boven te komen. Er ontstond een lange pauzo. Frida schilde verstrooid een Franschc peer, maar vergat die op te eten. En de professor zat in diepe gedachten over een of ander probleem, dat zich had voorgedaan. Aan tafel werd het opeens stil. De heesche Btem van de Fransche actrice klonk scherp togen dat algemeen stilzwijgen en gegniffel hier en daar hield plotseling op Wat was het? Niemand wist, hoe het kwam, maar het was, of een sombere angst tussehen die Mjjde oppervlakkige menschen sloopdat een zwaar beklemmend ge voel met vermanende waarschuwingen hun zinnen beheerschte. De een of ander be proefde wel, het stilzwijgen te verbreken, oen geforcoerd lachen, een gewaagde aar digheid, een overdreven compliment, maar de stilheid viel opnieuw over alles. Er was geen ontkomen aan dat vreeselijk bedrukkende, dat zacht als op kattenpootjes was komen aansluipen, men hoorde als 't ware onzichtbare wezens binnendringen in in het vertrek on hun koude armen slaan, iojn alles, wat leefde.... De professor keek op met verha- «Èjgovgr iets, dat bh niet had .verwacht „Hoorde u, wat hij zei?" vroeg hjj zacht. De barones knikte. Ze keek even naar het andere gedeelte van de zaal; de Noor man was verdwenen. Toen keerde ze zich naar den professor: „Ik hoorde, wat hij zei," fluisterde ze half voor zichzelf, „één enkel woord." „Wat?" „Mist," zei ze bjjna onhoorbaar. Maar het was alsof dit woord in angstige ooren binnendrong met al de verschrikking van het voorvermoeden. ÏV. DE SCHIPBREUK. Op de commandobrug stonden de kapi tein en de ijsloods. De toestand was schijnbaar onveranderd, geen zuchtje wind, het water glad en kalm. Da „Victoria" passeerde do Walvischbocht en liep nu een paar honderd moter van de kust langs greote jjsplateaux. Dikke rook wolken uit de schoorsteenen bleven als breode linten hangen in de vochtige lucht. en een lichte trilling van het geheelo schip duidde aan, dat de machines werkten onder vollen druk. Maar ver in het oosten, waar de zeer ingesneden ,,Duizend-eilanden"-groep aan den horizon vermoed werd en het Edg»- eiland zich vertoonde als een dunne streep, kwamen witte wolken opzetten. Het was alsof de zee daar kookte en golvenden stoom uit haar diepte uitwierp. Die dampen breidden zich met vreeselrjke snelheid over het oos telijk luchtruim uit, bedekten alles met ka- toenpluizigen mantel, pakten in westelijke richting z'ch tot reusachtige sneeuwklompen santen totdat t en laatste heel de zuidelijke en oostelijke gezichteinder was verborgen. Dat was de mist, de gevaarlijke mist binnen den poolcirkel, die in het zuiden en oosten een muur optrok en aan de groote toeristen boot den terugweg afsneed. Alleen in het noorden lag de weg open eu „Victoria," anet iedere staalspier in haar kolossale maohines gespannen, z.ocht een heenkomen naar de streek, waar het mist- vrjj was. „Het gaat niett kapitein," zei de ijsloods, na oen onderzoekenden blik naar het zuiden. Over oen uur hebben we den mist op het achterdek. Laten wo voor anker gaan liggen in de Walvischbaai eh wachten op helder weer." Kapitein Strohmann haalde zijn schouders op. „We loopen nu lS'/a mijl,' zei hjj, ,,'t zou wel wonder zijn, als we niet in ^gardh- baai aankwamen, vóór de mist ons bereikt. Daar, zei je, was een goede haven. Ik heb weinig lust het schip in de Walvischbaai aan den grond te zetten. Je zegt zelf, dat het vaarwater daar niet zuiver is." „We kunnen door de sloep laten peilen vooruit." Strohmann aarzelde een oogonbiik. Hjj koek achter zich, waar de mist reeds over de Hoornsondtoppen kroop en nu als eeu onna tuurlijke witte schaduw langs de kust gleed. Toen riohtte hjj zjjn oogen naar het noorden, waar alles helderheid en licht was met groene flikkeringen van het ijs op de steile, onher bergzame kust. „We gaan door," besloot hij. De' loods maakte een beweging, alsof hjj het overgaf. „Het een kan zoo goed zijn als het andere," mompelde hjj, „krijgen we later op den dag noordenwind, dan zijn we veilig genoeg. -• Zoo gebeurde het, dat kapitein Strohmann, de ervaren oude zeerob, die vjjf-en-twmtig jaar gezagvoerder was geweest en nooit cenig ongeluk met zijn schip had gehad, nu op een beslissend oogenblik een fout maakte, die het meest trotsche vaartuig, dat ooit Spitsbergen was gepa-seerd, zou voeren tot een van de verschrikkelijkste onheilen m do droeve geschiedenis van het vergaan van schepen. Beneden op het promenade-dek waren de passagiers in groepjes vereemgd. Niemand begreep den ernst van de situatie, maar ze voelden dien. Dat gevoel van angst kwam ever hen als een rilling, als iets kil-grieze- ligs, dat hen midden in een volzin deed op houden en om zioh heen deed zien. Ze beproefden'de heimelijke vrees van zich af te zetten, ze maakten gekheid en lachten, maar er was geen klank in hun lach, ze namen hun toevlucht tot champagne, maar die smaakte bitter. Niemand lette in 't bijzonder op het witte spook, dat achter hen aan kwam sluipen, zo keken allen vooruit naar het spel van het licht tussehen sneeuw en ijs. Maar toch, het was alsof het geforceerde drijven der machines als een moltoon natrilde in hun ge moed. En nu en dan was het of een k'.am- koude luchtstroom langs hun wangen sire.k en den glimlach deed besterven op hun lippen. Het scheen, dat kapitein Strohmann gelijk zou krjjgen. Uur na uur verliep. E.n zwakke noordenwind scheen den mist tegen le hou den. En toch was die niet buiten werking. De witte sluier breidde zich uit over het land achter hen en bedekte alle omtrekken, ter wijl „Victoria" als een gespoord paard kaar wilde vlucht voortzette. Tegen den avond kwam do landpunt bg Agardh-tani te zien, en toen de groote gong de passagiers tot het tafelgenot bijeenriep, zag men in helderen omtrek den geweldigen gletschcT, die zich over den rotswand heen- stort en zijn armen ver uiis.rekt in de bocht Doch plotseling gebeurde er iets, wat allen, dio aan tafel gingen, deed stilstaan. Neveldotten kwamen van alie kanten als witte meeuwen aanvliegen eerst slechts enkele en één voor één. Het geleken reus achtige sneeuwvlokken, die op het schip neerviolen en een jjrige koude meebrachten. Xe omringden eerst 'i achterschip, geraak ten in strijd met het licht en verduisterden dat, ze stormden weldra aan vai alle zijden, in golvende massa's, en in oen oogwenk was „Victoria" de buit van den zwaren, alles om ringenden mist. De passagiers zagen verbijsterd elkaar nan. Wat was dat? Dichter en dichter werd piles gehuld in dat ondoordringbaar grauw grijs. Alle omtrekken vervaagden, en de stemmen klonken dof en naargeestig. 'tWas maar op z'n best. dat men kon onderschei den, wie er naast iemand stond. Op den tast trachtte men bij de verschan sing te komen. Water was niet meer te zien; alles was nevel. Dio drong in allo openingen van het schip en vulde elke ruimte met zijn adembeklemmend vecht. Hoe ge- hoorig werd liet! Men verstond het zachts^ gefluister, het best onderdrukte hoesten En wat was dht? Een luid hoorbaar lclok- signaal deed allen schrikken. Het klonk als een wanhopige jammerklacht diep uit het binnenste van het kolossale sïoorascnip. D$ machines werkten niet meeren het groote schip gleed met zachte vaart in dieni vreeselijken mist. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5