Eerste Kamer. Tweede Kamer. Uit de Omstreken, N«, 16958 "Vrij-dag 11 Juni. Tweede JBIatï. fao 1915^ LEIDSCH DA6BLAB Zitting van gisteren» Bij 'de verdere behandeling van het wets ontwerp tot aanvulling en verhooging van jjet ViHste hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1915 (Buitengewoon krediet) klaagde de teer VAN LANSCHOT, dat men in gebreke tójjft, den manschappen de krijgsartikelen «oor te lezen. Nog wijst spr. er op, dat het ^iü9 voorkomt, dat f25 getuigengold be laid moet worden, omdat een soldaat zon der licht heeft gereden! Bij dergelijke klei ne overtredingen kon met meer overleg worden gehandeld en het geld nuttiger be steed worden. Spr. betreurt het, dat soms militairen met «verlof zigli voor den trein verlaten en den datum van hun verlof ver- naderen; ze krijgen dan wegens valschheid in gesohrifte gevangenisstraf, schamen zich daarvoor, en hebben levenslang een oneer vol paspoort. Ware nu niet een practischer, regeling van straffen ".iegelijk? De heer BAVINCK igt over de onvol doende geestelijke verzorging onzer mili tairen, niet door gebrek aan toewijding van üegcnen, met 'die verzorging belast, doch v. gens gebreken in den dienst. Ware het cn zaak met de kerken in overleg te tre den ,^-odat deze zich met de geestelijke ver- serginf belasten en de staat volgens een vatftj: -telden maatstaf de kosten vergoede. iV^rvolgens bespreekt de heer B. de Mili- fepo Tehuizen, De Tehuizen, die reeds vóór rla 1 jobilisaiiie bestonden, hebben veel groo- ter k-osten en worden onvoldoende gesteund vin Rijkewege. Doch 'de later opgerichte T^hah-jn worden zelfs heelemaal nrit ge steund. Spr. dringt aan op subsidieering dezer CJ-ristelijke Tehuizen, die het» al zijn ie niet volmaakt, ten voffe waard zgn, en een jegen zijn voor onze militairen. De Minister verwees naar de Oommissie van Ontspanning, waarvan dr. Bos voorzit ter is. Deze co-mmissie schijnt niet veel vtor die Tehuizen te voelen. Z. i. behoo- ren de Tehuizen niet bij deze commissie tihuis. Ten slotte bespreekt de heer B. het vloeken en bezigen van ruwe taal in het leger. Den Minister is spr. voor zijn circulaire reeds erkentelijk, dooh geheel en al voldaan is spr. met die ciroulaire niet. Ze bevat beschouwingen over heb nuttelooze, onfatsoenlijke en aanstoot-ge vende van het vloeken enz,, onder mili tairen. Dooh van de Eere Gods wor H in deze circulaire niet gerept. Daarop mag in de Raadszaal des lands wel eens worden gswezen. Er zijn er wellicht, die meenen, d -t de Re gee ring dab sban lpunt niet mag innemen. Dat ontkent spr. men heeft hier te doen met een a1 gemeen© zedewet, o©k door links niet ontkend. De zonde van het vloeken is een schandvlek voor de natie, terwijl gerechtigheid een volk verhoogt. D:_ heer OREÖMER bespreekt de licha melijke opvoeding der militairen. Heb NedL Olympisch Comité vroeg f 10,000 voor de lichamelijke opvoeding der militairen. Het is een combinatie van oen groot aantal pyortbondien. Ook het Olympisch Comité tferxl verwezen naar het bovengenoemde Oomioé van ontspanning en van een subsi- ha is niets gekomen. Het Olympisch Co mité heeft rioh nu met oen nieuw adres tot den Minister gewend, waarin f 15,000ge vraagd wordt. 218 garnizoenen hebben zich tot het Comité gewend. Men vraagt pols stokken en meer ingewikkelde attribu ten. Spr. betreurt, dat degelijke adressen als van het Comité niet behandeld worden met den ennot, dien zjo verdienen. In de loopgraven wordt vaak gevochten man te- gen man on de lichamelijke opvoeding mag rikor niet worden verwaarloosd. Spr. d ingt er bij den Minister op aan spoedig te handelen. De heer POLAK hoorde mfet instemming het welsprekend betoog van den heer Ba- Vmck. Ook hij erkent ten volle het nut van die Tehuizen, die ten volle waardeering verdienen en van groot nut zijn voor onz9 militairen, die uit "hun gezin zijn gerukt en aan gevaren zijn blootgesteld. Niet alleen zijn er Christelijke Tehuizen gesticht. In Ben Helder stichtte do veel gesmade Bond van minder Marinepersoneel een dergelijke inrichting. Ook zrjn er dergelijk© inrich tingen, mobilisatieclubs en lees zalen gesticht van socialistische zijde. Sub sidie wordt niet gevraagd, wel, dat de legen- werking ophoude. Indien ze He krijgstucht ondermijnden, zou spr. ze niet verdedigen. Nadat dit onderwerp reeds in de Tweede Kamer was besproken, is in Brabant door overplaatsing van de leiders nog een mo bilisatieclub tegengewerkt. Met de repres sieve maatregelen is het dus nog niet uit. Spr. vraagt geen subsidie, slechts tolerantie. De heer EDO BERGSMA merkt op, dat tteer kan werden gedaan voor het kaatsen uer Friezen en vooral voor het zwemmen, be reinheid voor het lichaam1 laat: nog ont zaglijk veel te wenschen over. Do Minister van Oorlog, de heer BOS BOOM, beantwoordt do verschillende spre kers. Den heer Van Lanschot belooft spr. zooveel mogelijk diens wenken in acht te zullen nemen, ook wat den omgang met vuur wapenen betreft, al weet hij zelf nog niet boe. Wat schildwachten betreft, hun blijft, sis een herhaald halt niet helpt, niets anders over dan te schieten. Dat is zijn plicht. Naar •knleidrng van een andere opmerking van Jon hoer Van Lanschot, betreffende de ver- bonding van militaire tot burgerlijke autori teiten, belooft spr. overleg met zijn ambt- jtenooten. Ook belooft hij overweging wat tetro.ft het voorlezen der krijgsartikelen. Wat het vervalscken van biljetten betreft, een ieder weet toch, wat hij daarmede doet. Een dergelijke daad Is toch niet te recht vaardigen. Indien men een man verlof geeft en vrij vervoer er bij dan mag men toch op zpn eerlijkheid vertrouwen. Den heer Bar vinck antwoordt spr., dat nog geen klach ten over de geestelijke verzorging inkwamen. Het eerst hoorde spr. een klacht van den heer Duymaer van Twist in de Tweede Ka mer. Wlat d!e subsiddën aan de Militaire Tehuizen betreft de „commissie-Bos" nam een gedeelte van het vele werk van spr.'s departement overt Het is ;een oommissie voor ontwikeling en ontspanning. Aan het geven van subsidiën moet een grens worden gesteld. Zoo ooit dan kon hier tot particu lier initiatief nuttig werkzaam zijn. Met de begrooting van oorlog kan in dit opzicht niet te ver worden gegaan. Wat de lichame lijke opvoeding betreft, spr. heeft in zijn kort ministerieel leven gedaan wat hij doen kon. Dat de mobilisatietijd daartoe niet in de eerste plaats geschikt is, om! in' te halen, wat het Nederlandsche volk zoovele jaren verzuimd heeft, is duidelijk'. Lichamelijke opvoeding moet jong worden begonnen en is_ niet het werk van enkele weken. Spr. wijst voorts op de moeilijkheid van de ver- sgiiillende systemen van lichamelijke opvoe- dipg, die "worden aanbevolen. Bij de aan vraag om f15,000 subsidie door het Olym- pisoh Comité, werd een uitgewerkt plan beloofd, dat spr. nog niet heeft ontvangen. Wat 't vloeken betref t, spr. heeft in de circu laire niet, zooals hier beweerd werd, ver zocht het vloeken na te laten, doch krach tig daartoe opgewekt. Het vloeken is bjj ons volk' een gewoonte geworden, en spr. heeft het besef willen wekken van het ver keerde en overbodige van bet vloeken. Een bestrijding, zooals de beer Bavinck wilde, zo-u zelf aanstoot geven. Daajom heeft spr. een practisoher weg gekozen. Wat de mobilisatieclubs betreft, spr. heeft een on derzoek ingesteld na het debat in de Tweede Kamer, naar het ontbinden van dergelijke olubs. In zijn repliek deelde de heer VAN LAN SCHOT o.m. nog mede, dat de Spoorweg maatschappijen tegen het weglaten van den datum van de militaire biljetten geen be zwaar hebben. Nog brengt de heer POLAK' ter sprake het' geval, dat aoor Steuncomité's werkloosheid uitkeeringen werden geweigerd aan militai ren, die van het klein verlor hadden gebruik gemaakt. Voor vele dier lieden is met ze kerheid te zeggen, dat ze niet dadelijk werk vinden. Spr. vraagt of die maatregel is ge nomen met zijn toestemming en medewer king, en waarom1 aan de lieden voor ze van het Idein-verlof gebruik maakten geen me- dedeeling is gedaan van de gevolgen. Na re pliek van den heer, Cremer antwoordde de MINISTER. Heb ontwerp werd vervolgens z. h'. s. aangenomen. Aan de orde komt, dan het ontwerp, hou dende bijzondere maatregelen pret betrek king tot de lichting 1916. 'Zj. h. 8. aangenomen, evenals het ontwerp tot uitbreiding van den landstorm en aanvulling van de Landstormwet;-en de ontwerpen tot nadere verhooging van hoofdstuk VHI der Staatsbegrooting voor 1914 (kosten verhooging pensioen van mili tairen benedon den rang van officier) en tot bestendiging van den staat van beleg, en tot aanvulling en verliooging van hoofdstuk VI der Staatsbegrooting voor 1915 (buitenge woon crediet), en tot toelating in de tegen woordige buitengewone omstandigheden van voorloopige hechtenis wegens het in art. 45 der wet van 23 Mei 1899 eerstomschreven misdrijf. Aan de orde is vervolgens het ontwerp tot vaststelling van nadere strafrechtelijke voor zieningen betreffende veroordeelingon, waarbij de straf niet wordt ondergaan, enz. De hoer VAN DEN BERG verklaart, dat het hem spijt ter wille van dezen Minister van wien hij nog veel verwacht, niet voor het ontwerp te kunnen stemmen. Zijn anti- revolutionnair beginsel verzot zich daarte gen. Het spijt spr. des te meer, omdat dit ontwerp reeds door het vorig Kabinet werd ingediend. De heer LUC ASSEN betoogt, dat, hoe wel het ontwerp veel aanlokkelijks in zich heeft, het instituut der voorwaardelijke ver oordeeling gevaren met zich brengt. De heer VAN BASTEN BATENBURG kan zich, hoewel hij geen principieel© be zwaren heeft, toch ook niet geheel en al met het ontwerp vereenigen. Spr. zal voor- loopig nog een afwachtende houding aan nemen. JJe heer BAVINCK maakt enkele princi pieel© opmerkingen betreffende do theorie dor vergelding. Spr. komt tot eon voorwaardelijke veroor deeling van dit ontwerp. De heer VERHEYEN is voorstander van het ontwerp op grond van zijn practische levenservaring De heer VAN DER FELTZ brengt liulde aan de Ministers, die hebben medegewerkt om het donkbeeld der voorwaardelijke ver oordeeling zoo ver te brengen. De VOORZITTER deelt mede, dat hij van plan was zoo noodig Zaterdag en Maandag te vergaderen. Echter meent spr. te moe ten toegeven aan het verzoek van velen om eerst Dinsdagmiddag te halftweo weder bijeen te komen. Do vergadering wordt dan geschorst tot Vrijdagochtend elf uren. Aan hot woord komt dan de Minister, Zittinig van gisteren. Tijdelijk Gezantschap hij den Paus. Alvorens het wetsontwerp werd aange nomen met 82 tegen 10 stemmen (tegen stemden de heeren Eerdmans, Bichon, Bela dingen, Heeres, De Muralt, Van Raalte, 'Ger hard, Mendels, Spiekman en Lieftinck) voer de het woord de heer NOLENS. De heer NOLENS jhad gemeend met een korte verklaring namens zichzelf en zijn politieke vrienden te kunnen volstaan. Na het debat moet hij daar echter nog iets aan toevoegen. En dan begint hg met de verklaring, dat het ontwerp voor hem geen principieel, doch slechts een opportunistisch karakter heeft. Wat in de pers daaromtrent wordt gezegd, doet daarbij voor hem1 niets ter zake. Het ontwerp geeft piet wat de Katholie ken verlangen blijkens hun program1 ©ri ook niet wat spr. eenigen tijd geleden wenschte, toen hij vroeg of de Regeering in de tijds omstandigheden geen aanleiding kon vinden terug te komen op een 40 jaar geleden ge nomen beslissing. Spr. is als makelaar der Regeering naar Rome geweest. Hn ja een leelgk makelaar geweest. Zóó leelijk, dat hij zich wel eens heeft afgevraagd of hij zich niet wat al te veel door het belang van den Staat liet lei den. En het vertrouwen in de Regeering, waaraan spr. niets te kort heeft gedaan, is thans noodig voor de geheele Kamer, vooral in militaire en buitenlandsche zaken. Hen, die zoo uitvoerig en herhaaldelijk over de zaak hebben gesproken wrjst spr. er opc dat het niet zeer beleefd is, iemand, die men noodig heeft, er telkens op te wgzen, dat men hem alleen voor een bepaald geval 'noodig heeft Wat de kwestie van het praejudicieeren op een vast gezantschap betreft, het praeju- 'dicieert niet; doch als het dit zou doen, dan zou het nu het gevoerde debat juist praeju dicieeren, dat er geen vast gezantschap komt De zaak kan evenwel veilig worden uitge steld totdat te eêmger tijd een betreffend voorstel zou worden gedaan. Het ontwerp is in s lands belang. Doch_ spr. begrijpt, dat het voor hen, die niet-Ka- tholiek zijn, niet gemakkelijk is, zich daar van te overtuigen. De tegemoetkomende woorden der Regeering aan het adres der Katholieken stellen dezen op prijs, waarna spr. ten slotte verklaart, dat de Katholieken den wensch, uitgedrukt in hun program, handhaven. De heer EERDMANS repliceert- Hij pro testeert tegen de uiting van Minister Cort van der Linden, dat een uiting van too rn e-ioozen geloofshaat in het land zou merk baar zijn geweest. Hij meent, dat ©en wets ontwerp zal worden aangenomen, dat .eigen lijk niemand wil. De heer L0HMAN .merkt op, dat de rede van den Minister van Buitenlandsche Zaken 1* Jen heeft gegeven om voor het ontwerp te stemmen. De rede van den Minister van Binnenlandsche Zaken zou hem aanleiding "kunnen geven Jot discussie over onderwerpen buiten het wetsvoorstel. Hij ziet daarvan echter af en raadt zrjn mede leden, met het oog op de positie der Regee ring tegenover het buitenland, van repliek af te zien. De heer TYDEMAN zegt, dat de rede van den Minister van Binneolandscho Zaken het hem en zijn politieke vrienden moeilijk maakt voor het ontwerp te stemmen. Hij zal evenwel niet verder op de zaak ingaan, en verklaart alleen, dat zijn fractie voor zal stemmen, omdat zij het vertrouwen in de Regeering niet wil opzeggen. Minister CORT VAN DER LINDEN dupliceert. De heer DUYS verklaart, dat na de' rede van den Minister van Binnenlandsche Zaken de beteekenis van het ontwerp hem niet meer duidelijk is. Hij zal zich daarom voor de stemming verwijderen. (Groote vïoolijkhoid.) Interpellatie-Y an Tunrcn. Voortgegaan wordt daarna met de behan deling der interpellatie-Van Vuuren, inzake de Indische leening. Minister PLEYTE gaat <lo geschiede nis der zaak nog eens na. Daarna wijst hij er op, dat aanvankelijk werd gemeend, dat slechts een klein gedeelte der leerling hier te lande kunnen worden geplaatst. Allerlei omstandigheden vertraagden den gang van zaken. Toen kwam in Januari de uitgifte der Staatsleening, die een groot succes was. Echter werd den minister er op gewezen, dat die toeh geen aanleiding gaf tot bijzon der optimisme. Vooral daar het Nederland sche terrein ook door andere leeningen was afgejaagd. Tot tweemaal toe verklaarde een groei) Amsterdamscho bankiers, die zich ge woonlijk belast met de emissie van 8taats- leeningen, den Minister hem niet ter wille te kunnen zijn. Toen is spr. op het denk beeld gekomen de hulp in te roepen van de Indische Credietinstelling. Ook dit hielp evenwel niet. Een der grootste oorzaken van de mislukking was het feit, dat de Mi nister niet wilde hooren van zekerheidstel ling door Nederland. Ten slotte heeft spr. zijn toevlucht geno men tob de vorming van een consortium. De leening mocht niet mislukken, daar het een eerst© stap gold tot vestiging van een Indisch crediet en daarvan bij mislukking voor langen tijd geen sprake meer zou kun nen zijn. Komende tot omissiekoera e~ de marge als commissieloon voor het consortium, wijst Z.Exo. er op, dat de 2 pCt., welke hier wer den bedongen, zeer gunstig afsteken bij die marge, welke bij andere koloniale en ook bij Staatsieeningen werd aangenomen. Door Eet consortium zelf ia niet l£ millioen, doch 143h duizend gulden verdiend. De rest van de marge is verdiend door allerlei andere personen. Wat de resolutoire conditie betreft, spr. heeft zich daardoor het recht willen voorbe houden als zich iets zou voordoen te kunnen ingrijpen. Zij waren dus niet uitsluitend in liet belang van het consortium. De conditie betreffende daling der Staatsleening bene den 95 pOt. acht spr. niet verkeerd. Invloed van het consortium op do daling was niei} to vreezen, daar neerdrukken practisoh zeef moeilijk zou zijn en ook niet gewensht door het financieel belang Her groep. De beraadslagingen werden verdaagd tot Vrijdag, te halftwaalf. HAARLEMMERMEER. Uitslag Centrale Keuring van Merriën en aangespannen Dekhengsten, te Hoofddorp. 4-jarige Merriën. Ingeschreven en opgei- kionven 12 stuks. Aanhoudingsbijdragen van ƒ300 werden toegekend aan: Emma XX, eig. L. Zijlmans, to Haarlem mermeer. Gorry, eig. C. D. Rezelman, to Amna-Paulowna. Aanhoudingsbijdragen van £50 aan"! Juliana XVIII, eig. Gebr. v. Gulpen, Spaarndammerpolder. Maaiko, eig. K. Knib- bo, Yda I, eig. B. Biesheuvel, te Haarl.meer, 5-jarige Merriën. Ingeschreven 10, op gekomen 8. Aanhoudingsprijzen van 150 toegekend aan: Nelly IX, eig. J. M. Knoop, Tosca I, eig. B. Biesheuvel, Gusta, eig. J. D. Bulk, Ma dame VII, eig. G. J. Tiemens, Labda, eig. J. D. Bulk, Juliana VII, eig. A. C. v. Nieu- wenhuyzen, Cato IV, eig. G. A. v. d. Heu vel, allen te Haarlemmermeer. 6-jarige Merriën. Ingeschreven en opge komen 6 stuks: Aanhoudingsbijdragen van £50, toegekend aan: Eeijna, eig. S. W. de Clercq, te Bloe- mendaal. Prinses, eig. A. Knibbe Dzn. Saar- tje. eig. B. Biesheuvel. Vos VII, eig. G. J. Tiemens. Juliana XXI, N. H. v. Nieuw en- huyzen, Emma IX, eig. Joh. Verkuyt Mzn., allen to Haarlemmermeer. 7-jarige Merriën. Ingeschreven 9, opge komen 6 Btuks. Aanhoudingsbijdragen van f50 toegekend aan: Emma II, eig. C. Kempenaar, te Haar lemmermeer. Dadonia, eig. W. Nieuwkoop, te Nieuw er-Amstel. Aangespannen dekhengsten.Ingeschreven 3, opgekomen 2. Aanhoudingsbijdrage van £100 toegekend aan: Primus, eig. .Vereen. Sloterweg, ta Haar lemmermeer. De hengst Cosaque, van Bultman, kwant, als zijnde type trekpaard, ditmaal niet voor een prijs in aanmerking. Premies van £25, voor goed en gewil lig in het tuig gaan werden toegekend aan: Juliana XVIII, eig. Gebr. v. .Gulpen, te Spaarndammerpolder. Yda I, eig. B. Bies heuvel, Nelly IX, eig. J. M. Knoop, Tosca I. eig. B. Biesheuvel, Madame VII, eig. G. J. Tiemens, Labda, eig. J. D. Bulk. Cata IV, eig. C. A. v. d. Heuvel, Prinses, eig. A. Knibbe Dzn., Vos VII, eig. G. J. tiemens, Emma IX, eig. Joh. .Verkuyl Mzu., allen te Haarlemmermeer. .Voor dit nummer waren 34 inschrijvin gen. Er was meer belangstelling Jan gis teren. Uitgeloofd was voor dezen dag aan prijzen een bedrag van f2100; toegekend werd £1850. RIJNSBURG. Tijdens het onweer van gistermorgen werden twee zware boomen, staande voor do woning van den heer II. v. d. Eykol, ge heel gespleten. Do zoon, die juist buiten stond en bezig was do melkketels schoon te maken, bloef ongedeerd. ZOETERVfOUDE. Bij de beproeving der brandspuiten alhier, is gebleken, dat alle goed in orde waren, behalve de spuit aan den Vliet, waarvan eenig koperwtrk was ontvreemd, hetwelk weer spoedig zal worden aan geschaft. KERKELIJKE BERICHTEN. E i s s e. Ned.-Horv. Gom. Zondagavond te zes uren ds. A. J. Ruys, van Oogstgeest. BURGERLIJKE STAND.-OMSTREKEN. SASSBNirEÏM. Goljorani Loonardus Theo- dorus, Z. van Th J. v. d. Moij en A. Markens. Geertje Klarina on Neeltje Maria, Ds. van J v. d. Voort en J. y. Tol. Nicolaa-s Laurontins. Z. Tan N. Steenvoordo on M. Heemskerk. Ondertrouwd: S. de Wreedo, 34 J.. cn S. O. Frijlinie. 27 j. HAARLEMSCUE RECHTBANK. Gisternamïddag hooft voor de Haarlemsche rechtbank terecht gestaan J. K., een brood- en banketbakker uit Zaandijk, ter zake dat hij in een openbare vergadering aldaar op 25 April den Duitschen keizer een huiche laar had genoemd. Beklaagde ontkende het opzet tot belee- diging. De officier van justitie eischte f25 boete, subs. 20 dagen gevangenisstraf. KANTONGERECHT TE HAARLEMMERMEER. Na een gehouden zitting met gesloten! deuren, waarin verschillende kinderzaken werden afgehandeld, werd in de openbare zitting allereerst aan de orde gesteld, de zaak van J. W., ite Haarlemmermeer, dii<e terecht ©fcouid wegens het rijden zonder licht en niet stil te hebben gehouden op de eerste vordering van do politie. Bedrl. pro testeerde tegen de wijze, waarop hij over. den grond was geworpen met zijn rijwiel door den verbalisee-rend'en ambtenaar. Het bleek echter, dat deze den indruk had (eni bekl. had inderdaad een dergelijke bewe-i ging gemaakt), dat deze wilde ontsnappen., Eisch f 1.50 subs. 2 dagen hechtenis en f 5 subs. 5 dagen hechtenis. J. B. en D. B., beiden te Hi lieg om, werden door den j ach top ziener Wesseling, te Lisse, aangetroffen in het jachtveld van' Graaf Vacn Lijnden, eerstgenoemde met' eenige wilde eendon en laatstgenoemde met eenige lijster ei eren. De toegang waa verboden en ook het vervoer daarvan is strafbaar, wanneer men er zich mede in' het jachtveld bevindt. Eisch tegen elk hunner f5, subs. 3 dagen! hechtenis. O. T., motorschip per te Amsterdam, had met zijn motorboot te hard gevaren in de ringvaart van den Haarlemmermeerpoli der. Eisch tegen beklaagde die niet versche-. nen was f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis... P. H., te Hillegom, had op 18 April l.L in zijn tuin afval van bloembollen ver brand, hetgeen evenwel op geen 50 M. af stand van bewoonde huizen was en bij dfel- Politdeverordenimg is verboden. Bekl. er kende het feit, doch gaf voor het onweten de te hebben gedaan.. De buren echter had den er aangifte van gedaan bij db politie^ Eisch 1 of 1 dag hechtenis. G. S., te Lisse, stond andermaal teu recht wegens het leunen tegen den muur van het postkantoor aldaar, hetgeen bij verordening is verboden. De verbalisant Vermolen meent, dat heb groote onver schilligheid ia bij beklaagde, omdat hij kort' te voren ook al bekeurd 1b geworden. Eisch f 2 of 2 dagen hechtenis. W. A. EL, te 's-Gravenhage, had op 18 April l.l. met een motorrijtuig over den' Heerenweg in de gemeente Lisse gereden' met oen snelheid van 36 K.M. per uur, al thans harder dan 15 K.M., zooals de veror^ dieréng aldaar luidt. Eisch f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis..- S. B., te Hillegom, had zijn kneohti Rutten -laten rijden met een motorrijwiel zonder een rijbewijs te hebben, terwijl hij tevens dien leeftijd' niet had' om er mede te mogen rijden. Eisch 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. P. v. d. P., te Amsterdam, had als be stuurder van een motorrijtuig te Lisse op 13 April 1.1. iemand, die op een rijwiel zat, aangereden, doordat zooals de dagvaar ding luidde hij niet genoeg was uitgewe ken naar links. Het getuigenverhoor, dat zeer lang duurde, leverde geen overtui gend bewij's, op wie eigenlijk de schuld van deze aanrijding was. Er waren geen per soonlijke ongelukken voorgevallen, enkel was het rijwiel beschadigd. Het O. $1. requireerdo vrijspraak voor beklaagde. L. J. B., te Woubrugge, had op 23' Maart 1.1. per wagen een varken vervoerd door de gemeente Alkemade langs den Achterweg bij Nieuwewetering, terwijl liet vervoer van dergelijk vee langs dien' weg juist bij Ministerieel© beschikking van 18 Maart was verboden, wegens het lieer- sohen van mond- en klauwzeer in die ge meente. Er waren echter geen borden ge- plaatst, wel echter een pa.pier tegen eon boom gespijkerd, zoodat bekl. het niet had opgemerkt, terwijl hij ook oen anderen weg had kunnen kiezen zonder om te rij den. opzet kon hier moeilijk dn het spel wezen, ook volgens getuigenis van den ver balisant Wiohnian. Eisch 15 boete subs. 5 dagen hechtenis. Uitspraak in allo zaken op 22 Juni a.a. RECLAMES k 40 Ct. per regel.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5