Persoverzicht. Uit de Omstreken, Gemengd Nieuws. Vragen en Antwoorden. Over het ingediende ontwerp tot nadere uitbreiding van den Landstorm zegt o.a. „DE NIEUWE COURANT": Ruime terug-werkende kracht wordt aan de Landstormwet gegeven en opgeheven wordt de scheiding tusschen gewapenden en ongewapenden dienst- Landstormplicht is tevens gemaakt tot pefenplicht. Do wijze van gebruik .der. oefenstof is piede aangeduid. Alle mannen beneden 40 jaar, die vroe ger, anders dan wegens origëschikthéid voor den dienst, worden vrijgesteld van dienst plicht, worden oefenstof voor xéger en lana- weer. De uitvoering zal geschieden naar ge lang de Regeering daartoe meent te kun nen en moeten overgaan. De Minister zaV van de nieuw in te schrijven landstormplich- tigen ter oefening oproepen allereerst de genen, die zijn ingeschreven voor de jong ste der lichtingen, waarvan de dienstplich tigen thans onder de wapenen zijn. In gelijke volgorde zullen zij, voor zoo ver zij niet lichamelijk ongeschikt worden bevonden, bjj ploegen tot den werkelijken dienst worden opgeroepen, ten einde te worden geoefend. Daarna zullen zij plaats nemen in de militie- of landweerbataljons, en compagnieën, waardoor het mogelijk zal zpn, omi, naarmate de omstandigheden dit zullen toelaten, achtereenvolgend, Iandweer- plichtingen, beginnende met de oudste der onder de wapenen zijnde, met verlof te zenden. Dus: het jonge er in en het oude naar huis! Het is een zeer belangrijke maatregel, flien de Minister van Oorlog voorstelt tot verhooging van de weerbaarheid des lands. En de omstandigheid, dat de Regeering den gang en de mate van toepassing van den „algemeenen oefenplicht", die hiermede wordt ingevoerd, geheel in de hand houdt, zal de instemming, die zrj voor het ont werp zal vinden, s bel lig vergrooten en aan bedenkingen kracht ontnemen. „HET CENTRUM" zegt: Men zal dit ontwerp niet hebben te be schouwen als een voorstel, dat op zichzelf ptaat. Het is niet anders dan een begin, een in leiding van hetgeen daarop volgen zal. En als zoodanig bepaalt het zich blikbaar in zijn bedoeling niet tot de eischen van het oogenblik, tot voorziening in den nood toestand, waarin de oorlog ook' de neutralen heeft gebracht; hebben wij dus niet te ,doen met een louter trjdelrjken maatregel, maar wordt de grondslag gelegd voor een hervorming van algemeenen aard, vèr heenreikende over de buitengewone eischén van het heden en diep ingrijpende in ons volksleven. Men heeft zich daarvan ter dege reken schap te geven. Waaruit dan ook, dunkt ons, volgt, dat men tegenover dit ontwerp anders staat, dan tegenover maatregelen en voorzieningen, hoe drukkend ook, die enkel golden voor dezen abnormalen t^jd. De vraag is thans aan de orde gesteld, wat algemeene dienstplicht voor ons land bet eekent, wat hij meebrengt aan lasten, maatschappelijk, economisch, financieel, wat hij zal eischen van het gezin, met name van het groote gezih, enz. Tot dusver kon men van oordeel zijn, dat het moment, om daarover in bijzonder heden te treden, of om er zelfs maar over te discussieeren, niet gekomen was, en dat daartoe een minder spannende en abnorma le tijd moest worden afgewacht. Maar nu het er cm gaat. „geleidelijk .onze weermacht te versterken" en de gelegen heid te openen, "dat deel van ons volk tot Gen krijgsdienst te verplichteif, wat thans nog niet tot gewapenden dienst kan worden geroepen ,is de zaak vanzelf aan He 'orde. De vraag is nu niet enkel meer, of men een schakel zal smeden, maar ook hoe lang en zwaar de keten worden zal, waarin hij past. Men heeft het recht, daaromtrent klaar heid en nadere inlichtingen te verlangen. „DE TIJD" juicht de strekking van het ontwerp ten zeerste toe. Zooals al onze wetten, en vooral onze militaire wetten, is ook deze niet in voor ieder duidelijke taal geschreven, wat allicht niet do schuld is van den huidigen Minister, daar hij zich heeft moeten voegen naar de bestaande wetten, waarop zelfs do militaire en burgerlijke autoriteiten, welke zo moe ten toepassen, nooit zijn uitgestudeerd, zoo- dr er een permanent en druk beklant par ticulier explicatie-bureau noodig is, om er wijs uit te worden. Er zal nog wel gelegen heid zijn, daarop nader terug te komen. Voorshands wijzen wij er op, dat in do Me morie van Toelichting iets staat, wat uit do wetsartikelen niet blijkt, n.l. dat er feite lijk van den landstorm militie of landweer zal worden gemaakt, die geleidelijk ;,bij ploe gen tot den werkelijken dienst zal worden opgeroepen, ten einde te worden geoefend/' Daarna, staat er, zullen zij plaats nemen in de militie- of landweerbataljons compagnie ën. De vraag, die velen zullen doen, is, waar en hoe die oefeningen zullen plaats hebben. Zullen deze geschieden door „werkelijken dienst" in de kazerne of in kampementen, of zal men de jongere landstormers oefenen ter plaatse en op zulke gelegenheden, dat zij tijdens die oefeningen hun maatschappe lijke positie kunnen blijven waarnemen? net hangt van de beantwoording van deze vragen af, met welke gevoelens de nieuwe wet, in wier strekking men overigens wel algemeen zal berusten, zal worden ontvangen. Dat de Regeering al dadelijk van de haar ver leende vollo bevoegdheid, om de vrijgestel den van een reeks van lichtingen op te roepen, zal gebruik maken, is niet aan te nemen, daar zij zelve overtuigd ia van de moeilijkheden bij kadervorming, kleeding, bewapening, enz., die daarvoor zijn onder de oogen te zien. In elk geval is het goed, dat ons volk wete, waar het aan toe is en men de overtuiging krijgt van den ernst onzer positie, zonder welken de Regeering zeker niet tot dezen uitersten maatregel zou overgaan. Dat laatste staat vast en lijdt bij ons geen twijfel, al schijnt bij een zeer groot deel van ons volk de waarheid nog niet doorgedrongen, dat het voor onze Neder- landsche natie als in 1672 geldtte zijn of niet te zijn „HET VOLK" schrijft: De Regeeriug vraagt de bevoegdheid, om' allo weerbare mannen tot 40 jaar toe in te Ijjven en rte oefenen. In den oorlogs toestand js alles anders dan anders, ook de manier, waarop de Nederlahdsche regee- rh!g ben zaak van zoo groot belang bij de Btaten-Generaal aanhangig maakt. In ge wone .tgdeh zou het wetsontwerp zelf een boekdeel, de memorie van toelichting een ^>jiant zijn, en dan zouden er nog pei\ aantal zware bijlagen met statistieken en rapporten z$n bijgevoegd. Nu wordt de heele kwestie behandeld, op twee blaadjes papier, één voor het ontwerp ea één voor, de toelichting. Heeft dit het voordeel, dat men niet jn bijzaken verdrinkt, wie zich een eenigszins behoorlijk inzicht wil verschaffeh in wat de Regeering wil, vfndt .deze manier, van behandelen toch wel wat heel mager. Het socialistisch orgaan bespreekt kórt den fnhoud van het ontwerp1, en laat daarop volgen: Men ziet, er zit fn dit ontwerp van alles. De Regeering vraagt feitelijk do bevoegd heid om te beschikken over alle gave ma*n- neh tot 40 jaar. Hoe zal zij van die be voegdheid gebruik maken? Geleidelijk. Tot' aflossing van de dienende troepen alleen?. Naar het schijnt, voorloopig, Tn geval vah noodzakelijkheid echter... Wat beteekehb hier het woord noodzakelijkheid? Hoe lahg zal de oefentijd duren? Hoe zal er worden geoefend? .Worden de geoefenden ir derdaad. beschouwd als „afgeëxerceerde" soldaten? Mag men hen mót gerustheid de handhaving der neutraliteit opdragen? Zoo kan men doorgaan met' vragen, eti het zal wel niet mogelijk zijn, zich volledig rekenschap te geven van de beteeken is van dit voorstel, vóór er een meer uitvoerige memorie van antwoord is verschenen. Om trent het kader, dat deze» nieuwe troepen zal onderrichten en aanvoeren, zegt de toe lichting geen enkel woord. Vermoedelijk zal het kaler, dat thans dient, in dienst wor den gehouden. Wij willen ons thans niet verder verdie pen in nieuwe vragen. Wij achten het ook beter, om op dit oogenblik nog geen oor deel uit te spreken. Wat allereerst noodig is, zijn de gegevens, waarop een oordeel kan rusten. Van de uitvoering van dit wets ontwerp hangt alles af. Hoe de Regeoring zich de uitvoering denkt, zegt alleen het woord geleidel ij k. Dit is al te weinig gezegd. Van den aanvang af hebben wij op het standpunt geslaan, dat de Regeering, die voor de landsverdediging verantwoorde lijk is, moet weten wat zij daarvoor noo dig heeft- Zoolang het minister Bosboom Ï9, die versterking van het leger vraagt, heeft onze Kamerfractie die dan ook toegestaan; zij verzette zich niet tegen de vervroegde mlining der lichtingen 1915 en 1916, en zij gai hem de beschikking over een paar oude militielichtingen, die voor de invoering van de wet-Golijn waren ontslagen. Bedoelt de Regeeriug een verdere versterking van het leger in dezellfde lijn? Of is het niet meer de Regeering, die thans spreekt, maar zijn het bewindslieden, geschoven door de agi tatie van het nieuwe, groote leger, dat de militairen on de meest krijgshaftige, om niet te zeggen krijgszuchtige, elementen der, bourgeoisie verlangen? Van het antwoord op deze vraag moet onze houding tegenover dit wetsontwerp af hangen; en reeds nu hierop het antwoord te. geven,- schijnt ons niet doenlijk. BOSKOOP. De kerkelijke toestanden brengen steeds nieuwe verrassingen. Nu het Evan- gelisatielokaal gekocht is door de Gerefor meerde fractie der vroegere Evangelisatie, heeft de fractie der ethisch-confessionee- len, do partij van ds. Tuinstra, Zondag avond een godsdienstoefening gehouden in de Remonstrantsche kerk. Naar men verneemt, heeft het bestuur, der Remonstrantsche Gemeente met alge meene stemmen daartoe toestemming gege ven. Voor de ^Vrijzinnig-Hervormden wordt daardoor de oplossing der ingewikkelde kwestie in de Ned.-Herv. Kerk alhier, ze ker niet bevorderd. (,>R- N/'J, FODEGRAVEN. Verschillende kruideniers in onze ge meente hebben in een vergadering het be sluit genomen, om hun zaken des avonds om negen uren te sluiten, uitgezonderd des Vrij dags- en des Zaterdagsavonds. Zij vertrou wen in deze op de medewerking van het pu bliek. Te Utrecht slaagde als onderwijzer de heer B. Kroon, alhier. HAZERSWOUDE. In de vergadering van ingelanden der „HazerswoucUcbo Droogmaken}" werd de rekening over 1914 vastgesteld in uitgaven op 58,167.41 en in ontvangsten op 59,754.87, zoodat het batig saldo was 1587.46. De begrooting voor 1915 werd vastgesteld [en do Voorzitter, de beer C. Kortewe^, met overgrooto meerderheid als zoodanig herkozen. Den lsten Augustus zal het 25 jaar gele den zijn, dat de heer A. H. Goldberg tot gemeente-opzichter werd benoemd. Onder het vee van den veehandelaar P. Slootweg is het mond- en klauwzeer uit gebroken. KATWIJK-AAN-ZEE. Do heer 0. Vóóys, alhier, is te Haar lem als onderwijzer geslaagd. LISSE. Doordat de fa. Grullemans een tweetal arbeiders heeft ontslagen, waaronder de meesterknecht, wijl dezen er op stonden het tijdens de mobilisatie ingehouden loon te ontvangen, is bij die firma een conflict ont staan, doordat alle volwassen arbeiders dier firma zich solidair verklaarden, en tegen a.s. Zaterdag hun ontslag hebben genomen. Voor het eerst sedert de mobilisatie heeft de burgemeester aan de muziekvereeni- ging verlof verleend, om op a.s. Donderdag avond een muzickconcert te geven in de tent. LEIDER DOEr. De hoer D. W. van der, .Wal, alhier, is te Haarlem als onderwijzer geslaagd. NOORDWIJK-AAN-ZEE. De bekende zaak KortenVan Hengel, uit Hilversum, heeft voor dit seizoen een keurig, naar de eischen des tjjds ingericht filiaal opgericht, Oude Zeeweg 18, „Zo- beerlust." Op allerlei gebied in het Jcap- persvak vindt men daar te kust en te keur; van alles het nieuwste en van prima kwa liteit. Keurige bediening en personeel, vol komen berekend voor hun taak. Pedicure, manicure, electrischo haardroging. De heer heer Korten voorziet in een ware behoefte voor de „Upperten." i RIJNSBURG. Hedenmorgen werd door den heer IC. van Klaveren, landbouwer, alhier, in zgn aardappelvela b\j bet Veer (Valkenburger- weg) een proefballonnetje gevonden, nog gedeeltelijk gevuld. De ballon was gestem peld „Gerrnet", noordwijk. u rm '4:i m Gemeenteraad. Gisteravond vergaderde de Raad onder Voorzitterschap van burgemeester jhr. W. C. van Panhuys. Br is één vacature. Af wezig de hec-ren C. Passchier en A. Bal kenende. De notulen werden vastgesteld, zoo als zij ter inzage hebben gelogen. Ingekomen: lo. Verzoek van het Centraal-Bureau van „Het Groene Kruis", om een iaarljjksche bijdrage van f5 tot het aanschaffen van kisten ter ontsmetting van boeken, enz. m den gemeentelijken ontsmetüngsoven te Utrecht. Subsidie wordt toegestaan. 2o. Adres van den heer W. P. de Vreede, houdende verzoek aan den Raad, om onder de voorwaarden, waarop B. en W. voor stellen, het strandrecht te verpachten aan de Mij. „Zeebad", ook de bepaling op te nemen, dat het strand véér het Oranjehotel met voor „badstrand" mag worden gebruikt. Dit werd behandeld brj de vaststelling der voorwaarden van strandverhuring. Aan de orde was daarna nieuwe stem ming over het voorstel van B. en W. be treffende verlaging van iïet maximum-aan tal vergunningen in de gemeente, f.i de •vergadering van 19 April besloot de Raad, aan do "Koningin te verzoeken, het maximum aantal vergunningen voor Noordwjjk vast te stellen naar den grondslag van 1 op 3§0 inwoners. Later is gebleken, dat dit besluit verkeerd is uitgevoerd, en dat aan de Kroon is vpriocht, bet jnaximum-aantal voor de volgende 5 jaren vast te stellen op 20. Naar aanleiding daarvan, deed de Drankwet-inspecteur het voorstel, het ma- ximum-aantal te bepalen (voor de volgende 5 jaren) op 28. En over dit voorstel, dat door B. en W. werd gesteund, staakten in de vorige vergadering de stemmen. Thans echter werd het voorstel van den Drank wet-Inspecteur aangenomen. Daarna kwam wederom in behandeling DE STRANDVERHURING, in de vorige vergadering aangehouden. Naar aanleiding van de bezwaren, door dr. Ker vel in de vorige Raadsvergadering geop perd tegen onderverhuring van het strand aan de Maatschappij „Zeebad", kwamen B. en W. thans met een scherper omljjnd voor stel en een ontwerp van de voorwaarden. B. en W1. zeiden o. a Ter motiveering van ons gevoelen, dat ondershandsehe in-gebruik-geving aan „Zee bad" is te .verkiezen boven hetzij open bare, hetzij ondershandsehe, inschrijving tus schen meerdere personen of corporaties, wen- sclien wrj op te merken: Reeds op het eind van 1914 verklaarde „Zeebad" zich bereid tot overneming der huur, ten einde het strand overeenkomstig den werkkring der Maatschappij als batlbedrijf te exploiteeren. Ons werd toen medegedeeld, dat de Maat schappij maatregelen zou nemen, waarbij naar eiscli van billijkheid de belangen van hen, die tot nog toe in het badbedrijf een bestaan zochten, werden behandeld. Wij kun nen daaraan thans toevoegen, dat „Zeebad" metterdaad een overeenkomst in dien geest met bedoelde belanghebbenden heeft geslo ten." Verder zeiden B. en W. nog: „Door niemand anders dan „Zeebad" is de wensch te kennen gegeveD, om1 het strand te mogen exploiteeren. Er zou dus alleen overblijven „openbare verpachting", en de ervaring heeft voldoende geleerd, dat zulk' een wjjze van verpachting geen aanbeveling verdient." Betreffende de vraag, of de ver huring aan „Zeebad" wel Ci het belang is van de gemeentekas, zeiden B. en W., dat het gemeentebelahg in meer ruime beteekenis Wel bij deze zaak' wordt gediend, omdat „Zeebad" genoegzaam kapitaalkrachtig is en do leiding in één hand vastheid van beheer, waarborgt. Daarna legden B. en W. aan den Raad voer een reeks van voorwaarden, waar op het §trand aan „Zeebad" zou worden verhuurd. De voornaamste van deze voorwaarden zijn: le. „Zeebad" betaalt aan de gemeente een huurprijs van f1249 'sjaars in twee 'gelijke termijnen en wel de holft vóór pf op 1 Augustus en de wederholft véór of pp 1 October. 2e. „Zeebad" heeft het hecht gedeelten van het strand aan derden in exploitatie te geveö, mits deze zijn ingezetenen der, gemeente Noordwjjk. „Zeebad" blijft eyen- weï voor betaling en exploitatie volstrekt alleen aansprakelijk. 3e. Het vaslstellen van veiligheidsmaatre gelen, in acht te nemen bij de exploitatie der Zeebaden, geschiedt door „Zeebad" in overleg met B. en Wy 4e. „Zeebad" stelt voor haar rekening een voldoend getal stranduachters aaii, die, na beëediging als buitengewone politie-bo ambten, belast zijn met de orde op het strand. 5e. „Zeebad" h eeft vergunning om van het gemeente-strand niet in het gehuurde strand begrepen en voor zoover de ge meente niet zelve over dat gedeelte beschikt, gebruik te maken, tot het plaatsen van, badkoetsen, strandstoelen en verplaatsbare linnen tentjes. Evenwel moet ter. beoordeeling van den burgemeester -de toegang tot het gehuurde strand voldoende open blijven. 6e. De prjjzen van zeebaden enz. worden geregeld door „Zeebad." B. en W. kunnen in die prijzen wijziging brengen bjj behoor lijk gemotiveerd besluit. 7e. „Zeebad" zorgt zoo mogelijk voor de aanwezigheid op het 6trand of in zjjn üabijheid van privaten en urinoirs. 8e. De gemeente neemt op zich te zor gen voor het behoorlijk onderhoud van de thans bestaande toegangswegen tot het strand, met de daarbij beboerende kunst werken. 9e. Door of vanwege „Zeebad" mogen gedurende hot badseizoen op het strand niet te koop worden aangeboden: eet- en drink waren en kramerijen." Bjj dc breedvoerige discussie over dit voorstel van B. en W., worden door dr. Kervel eenige bezwaren tegen het voorstel geopperd. Tegen de verklaring van B. en W., dat door niemand anders dan „Zeebad" de Wensch is te kennen gegeven, om het strand te huren, voert spr. aan, dat door B. en W. geen oproeping is gedaan, zoodat belangheb benden zich met konden aanmelden. .Verder acht spr. in tegenstelling met „Zee bad" concurrentio op het strand wel ge- wenseht. Uit do statuten van „Zeebad" blijkt, zegt spr., dat lang piet iedereen aandeelhouder kan worden. „Zeebad" is dus een besloten kring. Spr. aoht het een groot bezwaar om aan zulk een besloten oIud zulke uitgebreids rechten te geven. Eindelijk nog vindt spr. de vergoeding van f 1249 per jaar te gering. De heer Van der Meer, acht bij verhuring voor tien jaar aan de Maatschappij „Zee bad" de risico voor de gemeente veel te groot. Spr. geeft in overweging het strand voor 3 ja3r te verpachten. De heer Admiraal deelt niet de meening van den heer v. d. Meer. De heer Wassenaar kan zich niet vereeni gen met de zienswijze van dr. Kervel. De Voorzitter bespreekt de versohillendp bezwaren, tegen het voorstel van B. en .W, geopperd. Na een zeer langdurige en zeer warme discussie wordt eindelijk, ook op voorstel van wethouder Alkemade, besloten, dat eerst do voorwaarden zullen worden vastgesteld, waarop het strand zal worden verpacht, en dat daarna zal worden uitgemaakt, aan wie het strand zal worden verhuurd. Overal, waar dus in de voorwaarden staat „Zeebad" ttoet worden gelezen de „huurder." De voorwaarden worden nu achtereen volgens gelezen en in stemming gebracht. Bjj de bepaling van den tijd wordt door dr. Kervel' voorgesteld, 10 jaar te veran deren in 3 jaar. Dit voorstel' wordt ver worpen'. Bi) een' vooretel-v. d. Meer. om hét strand te verhuren, voor een tijdvak van 5 jaar„ staken de stemmen. Over dit punt zal op de volgende verga dering opnieuw worden gestemd. Een voor stel van de heoren dr. Kervel en v. d. Meer om de huurprijs vast to stellen op f 2000 zon der verdere geldelijke verplichting, wordt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Alle verdere voorwaarden worden daarna zonder stemming aangonomon. Aan de voorwaarden wordt nog toege voegd, dat op het gedeelte van het strand tusschen het plankier bij de Hoofdstraat en villa „Punsohe" geen badkoetsen mogen go- plaatst worden, tenzij bij omstandigheden, die voor het baden gevaar opleveren. In de volgende vergadering zal nu worden beslist, voor hoelang en aan wie het strand zal wordon verhuurd. Hierna werd de openbare vergadering ge sloten. Kreeftenvangst. Men meldt uit Ierseke: Liet de kreeftenvangst aanvanke lijk voel te wenschen over, later trad een gunstige verandering in. Zooals gewoonlijk, is de vangsb zeer verschillend. Yoor enkele dagen ving bijv. een visscher op één dag voor ruim 100 en zijn buurman op een aan grenzend perceel niets. Over het geheel is do vangst thans zeer bevredigend. Zij, die op contract leveren, maken prijzen van 1.60 h f 1.70, de anderen /2.75 f 2.80 per K.G. De laatsten brengen de vangst per schip naar Gent. Ongeveer 14 dagen geleden is de woning van den alleonwonenden 71- jarigen arbeider A. D., te Walderveen, on der Lunteren, geheel afgebrand. En sedert dien vindt de beklagenswaardige man geen andere rustplaats dan een aan de voorzijde geheel open zijn loodsje, met strooien "kap en dito wanden; een en ander van zulke afmetingen, dat de grijsaard zijn legerstede, bestaande uit een dun laagje verdord gras en mos, alleen kruipende bereiken kan. Ver der ontbreekt hem alles. Geen stoel heeft hij om te zitten en geen bord om van te eten, terwijl er evenmin een stookgelegen- heid meer bestaat, zoodat hij al dien tijd van brood en water, dat uit een naburige kolk afkomstig is, heoft moeten leven. Op onverklaarbare wijze ont stond gisternacht te Hoogeveen een hevige brand in een blok woningen van vier gezin nen. Do perceelen, bewoond door den heer H>. Koster en de dames Scholten, werden geheel, die van mej: I. ten Kate en den heer J. Koster gedeeltelijk een prooi der vlammen. Van het huisraad, dat slechts laag verzekerd' was, werd een klein gedeelte ge red. Een onderwijzer te T i e I, d i 0 gedurende 25 jaar aanteekening houdt van buitengew one thermometerstanden in z n school, heeft in die tijdruimte voor de eer ste week van Juni nimmer een stand aaDgo- teekend als die van gisteren. Om kwart voor driecn stond de thermo meter op 87 gr. F. Wegens de 'hitte zijn gisteren dan ook op verschillende onderwijsinrichtingen jn den lande geen namiddagschooltijden ge* houden. Gisteravond werd bij SchoJ. lenbrug, Amsterdam, een oefengiek van do Koninklijke Roei- en Zeilvereeniging ,,De Hoop" door een bootje van den haven- stoombootdienst middendoor gevaren L0 roeier wist zich te redden. Het geval moet zioh als volgt hebben toe gedragen. Do stoomboot kwam uit de ricui- ting van de stad, de rooier die aan do Wecsperzijde-oever roeide, van het Kalfje, Toen de kapitein, dio, zooals later bleek' bij Scholenbrug wilde aanleggen, een stoot op de s toomfluit gaf, wat ,,ik wijk stuur boord uit" beteekent, hield do roeeir ook van zijn kant stuurboord aan, zoodat hij nog meer onder den wal kwam. Daar ech ter de stoomboot bakboord uitweek, was een aanvaring onvermijdelijk met bovenvermeld gevolg. De 5 0-jarigo timmerman Kromhout, uit de De-Clorcq-straat te Haar lem, is Dinsdagmiddag om halfvier bij het schoonmaken van de gewelven van de R.-K, St.-Bavokerk, aan do Leidschevaart, te Haarlem, in de kerk gevallen. De. man stiert kort daarop. Vraag: Is de wet op den algemeenen oefenplicht reeds aangenomen en wanneer treedt deze eventueel in werking Zoudt U dan ook kunnen mededeclen of hiervoor, de indertijd voor den militairen dienst afge keurde personen in aanmerking komen o! moeten deze zich aan een herkeuring onder werpen? Antwoord: De wet is nog niet aange nomen, dus is niet bekend wanneer deze in werking treedt. Hiervan is niets bekend. Vraag: Een jonge man van 20 jaar wilde gaarno als eleotricien bij de Marine geplaatst wordon, tot nu toe was hij bij heo diamantvak. Kunt u hieromtront, eenige inlichtingen geven? Antwoord: Aan de Kweekschool voot Zeevaart alhier kan men u hieromtrent wel inlichten. Vraag: a. Gaat het met groote moei lijkheden gepaard, de Belgische grens te pas- seeren? Zoo ja, welke zijn deze? Is 't in deze tijd mogelijk dienst te ne men op een Engelsch oorlogsschip, daar ik mot die taal goed op de hoogte ben. Zoo ja, welko is de beste weg en bij wion moet ik mij vervoegen? o. It het mogelijk zonder papieren dienst te nemen bij het Fransche leger, daar ik niet militieplichtig ben. Zoo neen, welke pa pieren worden er dan verlangd? Antwoord: a. Niet als ge in het be zit zijt van do betrekkelijke papieren. In lichtingen kunt U vermoedelijk wel op liet' Raadhuis, anders bij den Consul verkrijgen. b. Vraagt dit aan den Engelschen consul. o. Do Fransche Consul geoft u allo ge- wenschto inlichtingen» Vraag: Wanneer gaat de diensttijd in' voor een militair, die geteekend heeft voor Ned.-Indie? Antwoord: Zoodra hij plaats neemti aan boord van het schip, dat hem naaü Ned.-Indië overbrengt. Vraag: Zou U zoo goed willen zijn mij mede te deelen, wat de vereischte leeftijd is, om zich bij den landstorm op te geven? Antwoord: Tusschen 17 en 40-jarigen leeftijd. Vraag: Wanneer een milicien, onge- huwd, vrij reizen vraagt naar de plaats, waar hij vóór de mobilisatie was, kan hem dit dan geweigerd worden? Deze plaats blijft dan toch zijn woonplaats. Hij dient bij het 4de Reg. Inf. te Leiden en zijn ouders wonen ook in Leiden. Antwoord: Bewijzen van vervoer kun« nen uitsluitend worden afgegeven naar do woonplaats of tijdelijke verblijfplaats, van het gezin van den verlofganger of wel naar de plaats waar de aanwezigheid van den verlofganger dringend noodzakelijk is. Vraag: Gaarne vernam ïk het adres van den secretaris van het bemiddelingsbureau voor werk verlof aan militairen? Antwoord: Het adres van het bemid delingsbureau voor verloven in den hooitijd is voor Zuid-Holland de heer P. Olij te 's-Gra- venhage, Buitenhof 42. Andere adressón voor, werkverlof zij'n ons niet bekend. Vraag: Nu de kwestie van h$t dempen van de Mare weer ter sprake is gekomen, wil ik gar.rne uwe bevui ling eons 'e .ea over, het volgende plan. De Mare zou worden gedempt lot aan Oude Vest, alsook het gedeelte Stille Rijd, gelegen achter do Donkerstecg tot aan do Aalmarkt. De hierdoor verkregen ruimtó wordt ommuurd en verdeeld in stukjes grond geschikt tot het aanleggen van tuintjes, ten gerieve van de bewoners van de Donlcer- ateeg. Men mag veilig aannemen, dat de huis eigenaren, of liever de bewoners van dó huizen in de ,Donkersteeg, hiermede oen weldaad wordt bewezen en de huiseigenaren gaarne aan de gemeente een sommetje voor, hun 'tuintje zullen willen betalen, de gc- ïrjeente heeft zoodoende een flinke tege moetkoming in de kosten aan dit werk ver bonden. Wat de Mare zelf betreft, hoevele moeders zullen hiervoor den gemeenteraad niet dankbaar zij'n, kinderen die de Mare moeten passeeren om naar school of kerk te gaan. hebben dan een veiliger weg; een gerust idee voor hun ouders. Antwoord: Dat de kwestie van bet dempen van de Mare weer ter sprake J3 'gekomen, is ons niet bekend. Wanneer die demping geschiedt, dan is uw plah niet on aardig, maar ik zou $r mij vooreerst maa niet op verheugen.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6