Telepmineo. "wBiEmmu Meisfe, iaaoclag 7 Juni geen zitting. LUISTE BERICHTEN Tek'graphisch Weerbericht, naar waam. in den morgen van 5 Juni Medegedeeld d. h Kon. Meteor. Instituut te Do Bilt. Hoogste barometerstand 768,9 te Vlissin- r-en; laagste 762.0 te Skudesnae-s. Verwachting I t den avond van 6 Juni: Meest matige westelijke tot zuidwestelijken wind, zwaarb. lacht met tijdelijke opklaring; waarschijnlijk eenige regen met kans op onweer; dezelfde temperatuur. Dc Dnikbooloorlog. Lloyd meldt, dat het Noorscke stoomschip „Cubano" van Tonsborg door een duikboot in den grond is geboord ter hoogte van Gallon Head (eiland Lewis). De bemanning is gered. Do vCubano" was een stoomschip van 4337 ton bruto, dat in 1912 te Greenock werd gebouwd. Aan de „Daily Chron." is uit Milford ge seind, dat twee Welsche treilers Dinsdag avond zonder gewaarschuwd te zjjn door cell Duitsche duikboot in den grond zjjn ge- Iword. Van één daarvan zijn van de 10 kop pen tellende bemanning et 6 door granaten van de duikboot gedood. Eoemenië en Bulgarije. De „Petit Parisien" verneomt uit Boeka rest, dat do onderhandelingen *met Rusland door bemiddeling van Lngeland en Frank rijk, met allo kans op slagen worden voort gezet. Indien de voorstellen, die aan de orde zijn, aangenomen worden, zal Roemenië on verwijld handelen. De entente tusschen de regeoringen van Roemenië en Bulgarije is nu reeds vol maakt. Roemenië zal aan Bulgarije gebied in de Dobroedzja afstaan en in ruil daarvoor allo mogelijko waarborgen voor zijn actie in westelijke richting ontvangen. Bulgarije zal tegelijkertijd tegen Turkije te velde trek ken. De diplomatieke voorbereidonde ge sprekken hebben tusschen do Balkan-staten feitelijk roeds hun beslag gekregen en op het oogenblik wordt alleen nog beraadslaagd .•over samenwerking op militair gebied. B'e Hollandin-Wedstrijden op de Kftgermccr. H-e>t nummer Overrtaodsche Vier ging tus- sohen „Laak en „Loga". „Laak" wen van ,,Laga" met zee boofcslengten. De tijd van „Laak" was 7 min. BI 3/5 see. In de Jonge Acht waa „Nereus'' voor „Loga". „Nereua" won met twee bootsLemg- toai in 0 min. 531/5 seo. In het nummer Oude Skiff tusschen „Laga" en „Amste!" wint „Laga" met drie bootslengteu. De tijd van i;Laga" waa 8 min. 7 sec. Aardbeving. In den namiddag van 4 Juni werd aan het Kon. Met. Instituut te De Bilt een vrij sterke aardbeving geregistreerd, waarvan de eerste voorloopers werden waai-genomen om 5 uur 25 min. 59 soa (tijd van Greenwich). Het epicentrum bevindt zich op een afsiand van 1900 K.M. in zuid-oostelijke of noord westelijke richting, waarschijnlijk in het zuid-oostelijk deel van den Balkan, De Trawler „Rijnland" vergaan? Het vinden van het lijk van een tot de bemanning van den stoomtrawler „Rijn land" beihcorenden stoker, geeft te IJmui- den aanleiding tot groote ongerustheid omtrent het lot van het schip. De trawler, die gisteravond to IJmuiden werd ver wacht, was daar hedenmorgen nog niet teruggekomen. Daar het aangespoelde lijk brandwonden vertoont en het blijkt, dat de stoker, voor hij in zee geraaHe, gedood was, vreest nwn dat het schip op een mijn is geloopen of dat de ketel ont ploft is. Do Mobilisatie. Bij de Tweede Kamer zijn wederom wfcs- ontwerpen aanhangig gemaakt om ander maal te bestendigen hot onder de wapenen houden van militie en landweer. Tijdelijk Gezantschap bij den Paus. In parlementaire kringon verluidt, dat hoogstwaarschijnlijk Maandagavond a.s. heb Regeeringsantwoord zal verschijnen op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer, no pens de suppl. Buiteulandgche Zakenbegroo- ting, voor tijdelijke vertegenwoordiging by don Paus, zoodat, indien daarna spoedig eindverslag werd uitgebracht, de voorzitter do Tweede Kamer in de Vergadering van Dinsdagmiddag alsnog uitvoering zou kun nen geven aan zijn voornemen om de be handeling van deze suppl. begrooting te doen voorafgaan aan do behandeling van andere zaken. Zekerheid bestaat eohter niet. Een Waarschuwing voor Mijnen. Het is gebleken dat een visscher, dia op de zandbank Kinder, een aangespoelde foijn had gevonden, gevaarlijke dealen daar in mede had genomen naar zyn woning. De marineautoriteit heeft zo echter uit LÜn woning laten halen on onschadelijk doen. foaken. In verband met dit geval wordt vernomen, tat vanwege de marineautoriteiten een rond schrijven zal werden gericht tot de burge meesters van eenige visschersplaatsen, met Jet verzoek de ingezetenen te waarschuwen de ernstige gevaren, verbonden aan indelingen met aangetroffen mynen, door, nnbevoegden. Katwijk-aan-Zcc. Te IJmuiden ia binnengekomen: K.W. 132, „Nico en Willem", met een besomming van ƒ70. Hedenmiddag vervoegde zich hot Hoofd bestuur van de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht ten huize van den consul-generaal van Denemarken in ons land, den heer Bor- regaard, in Den Haag, tijdelijk belast met het beheer van liet Deensche gezantschap ten einde namens de Vereeniging hulde te brengen aan zijn regeering ter gelegenheid van de verleening van hét kiesrecht aan do Deensche vrouwen, op den dag van lieden, waarop door den Deenschen Koning de ge wijzigde grondwet wordt bekrachtigd. Bij verhindering van de presidente, mevr. Aletta Jacobs, die zich in het buitenland be vindt, tot het aanbieden van de resoluties van het jongste Internationale Vrouwencon gres aan verschillende regeeringen, hield do vice-presidente, mevr. Van BalenKlaar een huldigingsrede, welke door den heer, Rorregaard, werd beantwoord. De Strijd in het Westen. PARIJS, 4 Jund. (R. O.). Het avondcom- muniqué luidt De strijd ten noorden van Atrecht duurt voort. De Franscken blijven terrein win nen en veroverden een loopgraaf en maak t/en krijgsgevangenen ton noorden van Souches. Zij kwamen honderd meter vooruit in het Labyrinth ten zuiden van Neuvillo. BERLIJN, 5 Juni. (W. B.) (Officieel. Het hoofdkwartier meldt heden van het weste lijk oorlogstooneel: Om de overblijfselen brjj de suikerfabriek te Souchez .wordt yerderi gestreden, welke thans weer tijdelijk in het bezit der Franschen zijn. Vijandelijke aanval len bij Neuville zjjn afgeslagen. Op de vlieghaven Dommartemont bij Nanoy wer den bommen geworpen. Do Aanval op het Hoofdkwartier van d'cn Kroonprins. BERLIJN, 5 Juni. (W B.) Naar aanlei ding van het Fransche bericht over het bom bardement van het hoofdkwartier van den kroonprins door Fransche vliegers, verneemt het Wol ff-(bureau van bevoegde zijde, dat eenige manschappen door de bommen gedood zijn. Verder had de aanval geen gevolgen. Misbruiken van Uniformen. CALAIS, 6 Juni (Part.) He»t is gebleken, dat de Duitschers aan het Westelijk front de uniformen van gevangen, gewonde of gesneuvelde soldaten van do bondgenootfn voor hun eigen troepen gebruiken. De aldus gekleede Duitschers worden vooral bij infanteriegeveehten aangevoerd, om aldus verwarring onder de soldaten der bondgenooten te brengen, daar zij in de hit te van het gevecht niet meer weten vriend of vijand voor zich te heblben. Do tweede „Lusitania"-Nota. WASHINGTON, 5 Juni. (R.O.) President Wilson heeft de nota gereed. Het antwoord zal waarschijnlijk hedon verzonden worden. Do Duikbootoorlog. LONDEN, 5 Juni. (R.O.) Het stoomschip „Intim" is getorpedeerd en gezonken ter hoogte van Kaap Lizard. De bemanning tor storkte van veertig koppen is gered. LONDEN, 5 Juni. (R. O.). De stoom boot „Iona", groot 3344 ton, en de vis- schersboot „Ohrysoprasus" zijn Donder dag bij Fair Isle getorpedeerd. De beman ningen zijn te Kerkwall aangekomen. Twee visschersschepen uit Lowestoft zijn den- zelfden dag in de Noordzee getorpedeerd. Do equipages landden te Lowestoft. De Val van Przemysl. BOEKAREST, 4- Juni. (W. B.) De indruk van het bericht betreffende den val «van Przemysl, dat hier dcor extra-edities van de „Universul" en „Adeverul" bekend werd ge maakt, is in alle kringen zeer groot. Welis waar vonden de Russische legerberichten de laatste weken hier geen geloof meer, maar toch achtte men den val van de vesting niet zóó nabjj. PETROGRAD, 5 Juni. (R. 0.) Van een gevoelsstandpunt wordt de ontruiming van Przemysl betreurd zoowel in militaire krin gen als b\j het publiek, maar in strato gisch opzicht was de ontruiming gebieden de eisch. De toebereidselen voor het verlar ten van de vesting, waren reeds ongeveer een maand gaande. Niets zou den vjjand meer van pas zijn gekomen dan het opslui ten van 120 tot 140,000 Russen in Przemysl, dat dan met zwaar geschut zoti kunnen worden bewerkt. Het garnizoen is nu beschikbaar voor de operaties in het open veld. Przemysl heeft opgehouden eon vesting te zjjn, daar de Russen stelselmatig vóór de ontruiming forten en bruggen vernielden evenals alles wat den vijand nog zou kunnen dienen. Het Russische volk is bjjzonder weinig onder den indruk. Men ziet volkomen de bcteekenis in van de reusachtige worsteling in Galicië en beschouwt de ontruiming van Przemysl eenvoudig als een episode in den grooten strijd. Sinds het begin van den oorlog hebben de dagelijksche legerberichten van den ge- neralen staf zooveel inlichtingen verstrekt als maar ©enigszins vereenigbaar was met het militaire belang van geheimhouding. Dientengevolge Ven zelfs de eenvoudigste moeijik een vrij juist inzicht krijgen in het verloop van den strijd. Het nieuws van de ontruiming van Prze mysl is inderdaad zeer kalm opgenomen door alle klassen van de bevolking. Alge meen is men van oordeel, dat het verlies slechts tjjdeljjk zal zjjn. PETROGRAD, 5 Juni (P. T. A.). De bladen commentarieercn eenstemmig de ontruiming van Przemysl. Het behoud der vesting moest alleen dienen tot het vergemakkelijken en niet tot het bemoei lijken van de bewegingsvrijheid van ons leger, terwijl het integendeel onze troe pen noodzaakte een zeer onregelmatig front te bezet-ten en zij in den sector Medyca in lret noorden en zuiden het hoofd moesten bieden onder uiterst ongunstige omstan dighed en In de tweede plaats werd Je vesting Przemysl door de Oostenrijkers aangelegd als een verdediging tegen ons en met het oog op haar ligging beantwoordt zij wei nig aan ons strategisch doel voor een aan val in tegengestelde richting. Tijdens ons offensief in do richting der Karpathen cn Krakau hinderde Przemysl, dat door spoor wegen omringd is, weinig onze operaties. In de. dier de plaats is de vesting niet meer zoo geducht als in Februari, toen zij meer dan 1000 kanonnen en een garnizoen van 130.000 man had. Een ver lediging zon thans een gelijk aantal manschappen ge vorderd hebben. Het voornaamste ver dedigingsmiddel was de artillerie onder geblindeerde koepels. Deze werden ver nield, voor de Oostenrijkers de vesting overgaven. Ten vierde was te voorzien, dat wij geen groot leger met veel munitie en materieel zouden opofferen voor een korte verdedi ging van Przemysl en ten vijfde waren de Duitschors blijkbaar besloten een laatste po ging te deen tot behoud van het ineenstor tende rijk der Habsburgers. Dc Strijd in het Oosten. PETROGRAD, 5 Juni. (P. T. A.). Com muniqué: Woensdagavond beschoot de vijand Ossojet met zware artillerie. Aan de San beneden de Bislok-monuing blijven wjj den vijand ten westen van Roetnik terugdrjjven. Rechts van do San valt de vijand aan in heü Viszniadal in de streek van Krukenie. Tusschen Przemysl en de Dnjestr, hebben wjj den vijand opnieuw met zware ver liezen teruggedreven. Tusschen de Tismenitz en de Stryj hebben onze troepen, het op rukken van den vijand verijdelend, zich teruggetrokken van h'et bruggehoofd over de Dnjestr. In den nacht van 3 Juni deed de vijand een aanval, die mislukte. Hij had veel dooden. Wij maakten 700 gevangenen, waarbjj 17 officieren en veroverden eenige mitrailleurs. BERLIJN, 5 Juni (W. B.). Het hoofd kwartier meldt van het Oostelijk oorlog3- tooneel: In aansluiting met do gisteren bij Radsjany en Sawdyniki afgeslagen Russi sche aanvallen deden onze troepen een aan val. Zjj wierpen den vijand, die het brug genhoofd bij Sawdyniki ontruimde terug en maakte 1970 gevangenen. Verder noorde lijk hadden in de streek van Popeljany voor ons succesvolle ruiterij-aanvallen plaats. Op het zuid-oostelijk oorlogstooneel is oós- telrjk van Jaroslaw de toestand onveran derd. Oostelijk van Przemysl bevinden zich de troepen ran generaal Von der Marwitz in vereeniging met Oostenrjjksch-Hong2arsche Strijdkrachten in opmarsch in de richting) van Mosziska. Het leger van Von Linsingen. wierp den vijand terug op Kalisj en Zuracono aan de Djneetr. Keizer Wilhelm in het Oostenrijkscho Hoofdkwartier. WEENEN, 5 Juni. (Korr. Bur.) Do Duit sche Keizer ia heden per auto op de plaats van het hoofdkwartier aangekomen om don operbevelhebber aartshertog Friecirich per soonlijk zijn hartelijke geluk wen schen met diens verjaardag en do verovering van Przemysl over te brengen. An 't Jiner her dacht de keizer met kernachtige woorden de beteekenis der jongste successen van de ver bonden troepen en den persoon van den overwinnend, veldmaarschalk. Bij aankomst en vertrek werd de Duitsche Keizer door dë talrijke memgto die rich in de straten had verzameld jubelend begroet. Aan de Oost'enrijkschItaliaansciic grens. ROME, 5 Juni (R.O.) Rapport van den generalen staf Ons offensief aan den Isonzo ontmoet groote terreinmoeilijkheden; de vij and heeft zich in grooten geta'e ven met veel geschut krachtig versterkt. Na een strijd, welke den geheelen 3en Juni duurde, bleven de top en de hellingen van de Monte Nero in ons berit. Wij trokken versterkingen aan om een beslissing te krij gen, De opmarsch wordt overal voortgezet. Bij dc Dardanellen. LONDEN, 5 Juni. (R. O.). Aan <Je „Ti mes" wordt uit Mitylene geseindDe ge- aamelijke algemeeme aanval op de Turksche stellingen op Gal lipoid is in den ochtend van 4 dezer begonnen. Turken en Russen. PETROGRAD, 5 Juni. (P. T. A.). Com muniqué van het KaukasuslegerIn de kuststreek vernielden wij een vijandelijke schuilplaats en verschansing. Bij Meliazghert) vielen de Turken het dorp Derijk aan, maar rij werden met oen ver Hes van 400 dooden teruggeslagen. Ook bij Adijld Jefar mislukto het Turksche of fensief. De cavalerie sabeldie daar een 100- tal Koerden neer. Bij Van vallen onze troepen de Turken aan, die de koogtestellmg van de Djavloba- keten ten zuiden van de Rakorpassen bezet houden. Duitschers in Tripolis aan 't werk. PARIJS, 5 Juni. (Havas). Eb „Message- ro" verklaart, dat tal v&n Dkitsohe agen ten die over aanzienlijke sommen beschik ken uitgezonden rijn om te tradhten in Tn- politanië en Cyrenaika ecu opstend te ven- wekken tegen Italië. AMSTERDAM8CHE BEURS. Offioieel pCt. Staataleening 100, Inte gralen 01%, Oblfg. 78%, Ind', leening 97%, Cigar 44%, Nom. Smelting 73, Kansas 40, Car Foundry 54%, Topeka 19, Rio 8? Missouri 11%, Erie3 27, Ontario 29%, Hides 32%, Rails 16%, Union 128, Amalgamated 71%, Niet officieel Rusland 1880 70%, 1909 77, Consols 70, Zesde emissie 70, Vorstenlanden 177%, Actions 165, Koninkl. 534, Gecons. Holl. 1G8, Perlak 4§%, Zuid- Perlak 60%, Steels 59, Gulf 25%, Pref. 58%, Deli-Mij. 450, Öcncmbah 440, Handels- voreoniging A'dam 294%, ACADEMIENIEÜWS. Leiden. Geslaagd is voor het candi- daatsexamen in de Nedcrlanasche letteren mej. M. Verweij. L t r e c h t. Bevorderd zijn tot arts de heer E. v. Schaik; tot tandarts de hceren W. L. v. Andcl, L. Henry en D. M. Lange- volct. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 5 Juni 1915. Doter. De prijzen van boter op do heden peTiouden markt waren als volgt: pritua fabnoksbotcr (conutrole) van f 58 tot f60, goede fabneksboter (controle) van f 57; prima boerenbotcr ran f 59 tot 62; goede boorenboter van f 56 tot f 53. Aangevoerd 430/8 en 31/16 vateD, wegendo 8910 K.g. Handel vlug. LEIDEN, 5 Juni 1915. Eieren. Aanvoer 18443 stuks. De prijzen warenKipeieeren f 6.35 tot f 6.70, Eendeieren f 6.40 tot f 6.60, per 100 stuke. Handel zeer vlu~ Turfmarkt van 31 Mei tot en met 4 Juni 1915. Lango turf 180000 etuka» prijs f 4.75 tot f 5.—, GEMENGD NIEUWS. Te Amersfoort is een kind ten gievol-ge van nekkramp overleden. In do boerenwoning van de wod. Groven, in het Brook, onder Zelhem, brak Donderdag door onbekende oorzaak brand uit. Een koe, een kalf, een geit, trweo vaa-- kens en een aantal kippen kwajne-n om. De geheele woning werd in asch gelegd. FAILLISSEMENTEN. H. H. Koers Bz., timmerman, te Wierden. G. Bouwcns, lood- en zinkwerker, Am sterdam. Advertentiën. -ii Den 19den Juni a.s. hopen onze geliefde Ouders K. J. KNOPPERT en J. KNOPPERT— Eigenbkood den dag te herdenken, waarop zij voor 25 jaar in het Huwelijk werden verhonden. 4988 15 Hun dankbare Kinderen. Sassexiieim, 5 Juni 1915. -S -s ■91 -9i -3S -9t -3* ie- Yé* Is Y Y YYY 491Y Y 'r Getrouwd HUGO HOEK BS MARIA JACOBA PARLEVLIET, die, ook namens wederzqdsche Familie hun oprechten dank be tuigen voor de talrijke blijken van belangstelling bij bun Huwe lijk ondervonden. 5032 10 Noordwijk a/Zee, 3 Jnni 1915. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een korte ongesteldheid, nog geheel onverwachts, onze innig ge liefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer PIETES JAP.DIN, op den leeftijd van ruim 73 jaren. Wed. P. JARDIÏf, geb. J. G. Hasselbaoh. C. MUDDER, Jahdin. J. W. MULDER. E. JARDIN. C. LIGTVOET, jarddt. D. F. LIGTVOET. P. JARDIN. J. M. JARDIN, v. ZwiETEN. D. SMIT. S. W. SMIT, Dopree, en Kleinkinderen. Leiden, 3 Jnni 1915. Haredijk 47. Bezoeken kunnen niet wor- j den afgewacht. De begrafenis zal hebben op Maandag 7 Juni, v. m. te 11^ uur, op de begraaf plaats „Rhijnhof.' 4976 35 's-Graven- hage. Amster dam. Heden ontsliep, zacht en kalm, na een langdnrig gedra gen lijden, onze geliefde Echt genoot-, Vader, Behuwd- en Grootvader, Behuwdbroeder on Oom de Heer GEORGE MICHAEL SEOGLING, in den ouderdom van 66 jaar. Uit aller naam: Wed. G. M. SEUGLING Steenbergen. Oegstoeest, 4 Juni 1915. (Mertinastraat 4.) De begrafenis zal plaats heb ben op Maandag 7 Juni te half- elf aan de begraafplaats „Rhijn- j hof". 5003 20 Héden overleed, tot onze diepe droefheid, na een lang durige ongesteldheid, nog ge heel onverwachts, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, Zoon en Broe der, de Heer JOHANNES NÏEOWENBÜRG, in den ouderdom van 67 jaren. Namens de Familie Wed. J. NIEUWENBURG, Bekooij. J. KEEREWEER, Nieuwenburg. P. KEEREWEER. J. J. NIEUWENBURG. M. L. NIEUWENBURG, Hdsémeijer. J. NIEUWENBURG. E. NIEUWENBURG, v. d. Nat. A. KEEREWEER, nieuwenburg. H. KEEREWEER. A. NIEUWENBURG. S. NIEUWENBURG, sluee, en Kleinkinderen. Leiden, 5 Juni 1915. Kraaierstraat 39. 5031 32 Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen na het over lijden van onzen geliefden Echt genoot, Vader, Behuwd- en Groot vader, betuigen wij onzen welge- meenden dank. 5013 10 Uit aller .naam: wed. w. rietkerk- Van Meijgaard. Katwijk a/Zee, 5 Juni 1915. De Heer en Mevr. P. NIEMER Wagener betuigen bun harteljjken dank voor de vele bewjjzen van belangstelling bij de geboorte van hun Zoon ondervonden. Bezoeken bij voorkeur Dinsdag 8 Juni van 21—41 uur. 5027 7 Voor de bewijzen van deelne ming, na het overlijden van mijn Echtgcnoote en van mijn Schoon zoon, betuig ik, ook namens mjjn Kinderen, hartelijk dank. 5005 6 Mr. J. A. F. COEBERGH. Voor de bewijzen van deelne ming na het overlijden van mijn Echtgenoot, betuig ik mijn dank. ■J. M. A. BRUINSMA geb. 5016 5 coebergh. Gevraagd: een flink voor kantoorwerkzaamkeden. Niet beneden 16 jaar. Salaris f 8 a ƒ10 per maand. Br. Bur. v. d. BI., Noordeinds- plein, No. 5022. 10 Gevraagd in gezin met één kindje, een flinke DiEMSTiSODE als meid-alleen. Liefst van buiten, v. g- g- v. Brieven Bur. v. d. Blad, Noord- eindsplein, No. 774a. 6 een R.-K. JUFFROUW, voor Winkeladministratie. Brieven met opgaaf van leeftijd, verlangd salaris en tegenwoordigen werkkring onder No. 5030 Bureel van dit Blad. 8 Sjsaadrlbaffik LEIDEEBORP 5014 13

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 3