De Eüfopeescite Oorlog. Uit de Omstreken. Langs do kanten van het Galgen ater zal door middel van stoomfcooten en andero vaartuigen aan het talrijke publiek gele genheid worden geboden de wedstrijden te volgen. •De start is gelegen b(j het calé „De Vink." De finish brj de spoorbrug der S-S. Do lengte der bann bedraagt pl.m. 1300 H. en is breed genoeg om1 drie booten naast elkaar te laten gaato. Er wordt reeds druk voor deze wedstrij den geoefend. „Njord" zelf komt met een acht nit met een sciffeur en vaarsehijtaljjk met een ve teranen-vier. Als kamprechter 2al de heer H. Fokker fnngeeren. P I nHcfnffnr Söhne, Wlen. Fijnste Hee- renstroohoeden. Allaenver- koop Nieuwe KUn 46. H. A. TIMMERMAN,Hofl. AGENDA VAN DE WEEK: Zondag: Nutszaal. Religieus-Socialistöscho Zondag- bijeenkomst. 7 u u r. Leidscho Schouwburg. Nederl. Zangavond Arnold Spoel, 8 uur. Maandag: Kantoor Mij. De Vries Stevens. Jaar]. Algeffi'. Vergadering. 8 uren. DagelUks: Bioscope Variété Theater. Stationsweg 19. 7. uur. (Zaterdag, Zondag 8 uur). LEIDERDORP. Bij Kon. besluit wordt voorschot ver leend aan dezo gemeente van ten hoogste f 46,000, ten behoeve van grond voor en het bouwen van tL woningen dooi* do Ter. Dorpsbelang'"'. NOORDWIJKERHOUT. De heer H. Oosfcveen, eerst volontair ter gemeente-secretarie, alhier, tornt voor op do voordracht voor gemeente-secretaris te Castricuin. Als bewijs, dat de Coöperatieve Brood- slijterij hier opneemt, diene, dat zij op één dag 800 brooden aflevert. KERKELIJKE BERICHTEN. Lisse. Ned.-Herv. Gem. Zondagmorgen te tien uren, ds. Van Druten, van Rijnsburg; 5s avonds te half zes geen dienst. Oudewetering. Rem. Geref. Gem. Zondag, ds. G. H. Blanken, emer.-pred. te Leiden. li ij n s b u r g. Ned.-Herv. Gem. Zondag- dagmorgen te halftien, ds. Roscam Abbing, van Leiden. BURGERLIJKE STAND.-OMSTREKEN. ALKEMADE. Geboren: Cornelia Johanna, D. v. W. van der Meer en M. Spruit Jacobus A1- bertus, Z. van K. A. van Asselt on C. van Nieuwkoop. Johanna Maria, D. v. E. L. Klein en P. Tenr.eulen. Getrouwd: S. van Ruiten, 52 j. en J. C. van der Meer 51 j. J. P. van der Broek 23 j. en J. M. Borst 23 D. de Blanken 27 j. en N. Hijzelendoorn 24 j. Overleden: A. Heemskerk, echtg. P. v. d. Zwei, 73 j. C. Loos, wed. G. Huig- sloot 72 j. AARL^NDERVEEN. Bevallen: G. Tuinenburg geb. Lamoree, Z. B. Munnik geb. Bresser, D. E. van der Bijl geb. Kool, D.~ O. Voorbij geb. Gaikkorst, D. N. Blom geb. Kramer, D. N. O. Verkade geb. Rajn, D. Overleden: Matbhijs Bezemer, wedn. 55 j. Jan Willem van der Lee, 59 j. "(te Zandvoort). Gehuwd: J. van Dam, 25 j., en L. 7e Kruijf, 24 j. G. Boer, 38 j., en M. Otto, 39 j. LEIDERDORP. Geboren: Cornelia Johanna, D. van W. van Arnhem en O. J. van der Meer. Gehuwd: J. W. de Jong en W. Kok, beiden alhier. Overleden: Gijzina Zwaan, 19 j. NIEUWKOOP. Overleden: G. de Kuijer., echtg'. V. M. Kerjer 56 j. W. Hoogendoorn jm. 4mi Bevallen: J. v. d. Helder geb. v. Ka pel, D. M. Pietersen geb. v. Trigt D. M. v. Kapel geb. van Leeuwen, D. A, M. Wildenburg geb. Blommesteijn, Z. NOORDWIJKERHOUT. Gehuwd: Hugo Hoek, 27 j., te Noord- wijk en Maria Parlevliet, 25 j. ZOETERWOÜDE. Geboren: Pieter, Z. van G. Koning cn A. Boot; Cornelia, Maria, Wilhelmina, D. van C. v. Veen en J. Vitscher. Ondertrouwd: Cornelia van der Kwijff, 32 j. en Jannetje Voorwinden, 33 j. Getrouwd, Cornells van den Akker, 26 j. en Dina van der Eist, 25 j.Adrianus van Benten 28 j. en Klara Wilhelmina van Noort 25 j-Adrianus Johannes van der Voorn 34 j., weduwnaar van Maria van Beek, en Theodora Barnhoorn, 28 j. ZEVENHOVEN. Bevallen: A. v. d. Sluis geb. deRooy, D. E. Hassing geb. Wortman, Z. LISSE. Gemeenteraad. In de hedenmorgen gehouden Vergadering was de burgemeester voorzitter en was af wezig de heer Langeveld. Er is één vacature. Onder de ingekomen stukken was een af schrift van een Kon. besluit, waardoor is bepaald, dat de kosten van verpleging van de in een krankzinnigengesticht geplaatste Speiker, voor rekening, der gemeente Lisse komt. De Raad was hierover niet zeer best te spreken, maar do Voorzitter gaf als zijn meening te kennep, dat deze zaak in het hoogste ressort was behandeld, dus dat hiertegen niet meer te praten valt. Mededeeling wenl gedaan, dat van den Minister van Binnenl. Zakea was iogekomen een rapport van ue centrale drinkwater- voorziennig van de provinciën Noord-Hol land, Zuid-Holland en Utrecht. Besloten werd dit rapport aan de leden te doen circuleeren. Nogmaals kwam in behandeling een ver zoekschrift van de muziekvèreeniging „Eens gezind", om te mogen ontvangen een sub sidie van flCO, voor in-stand-houding hun ne:: Vereeniging. 1 B. en W. stellen voor om een bedrag van 140 disponibel to stellen als subsidie. De heer Warmerdam pleitte voor toeken ning van een subsidie van f100. Besloten werd een subsidie te vcrleenen van f40, en aan de Muziokvereeniging te berichten, dat zq moet trachten om van de Harddraverijvereeniging ook een toelage te verkrijgen. Op een desbetreffend verzoek van het Hoofd der Openbare School werd wederom een subsidie toegekend ad. f150, tot in standhouding van den cursus in vreemde talen. Aan den vorigen cursus werd deel genomen door 20 personen in de Engelsche en 12 in de Duitsche talen. Daarna kwam in behandeling een verzoek van den Rijksontvanger, om een lokaal van het Raadhuis te mogen gébruiken voor de zittingen tot het ontvangen van belasting penningen. B. en W. stellen voor om1 de commissie kamer beschikbaar te stellen tegen be'aling van f 1 per zitting en f 1 voor den concierge. Do heeren Lefeber, Van Zanten en War merdam, wensohtcn aan dit verzoek niet te gemoet te komen' Er zijn andere woningen en localen voldoende te verkrijgen. Het verzoek van dén ontvanger werd daar na met algemeen e stommen van de hand gewezen, nadat B. cn W. hun voorstel had den ingetrokken. Do meesdag van de heer Lefcber, c.s. zal aan adressant worden medegedeeld. Was ingekomen een request van het R.-K. Par. Armfeest., houdende het verzoek om de verlengde Schoolstraat en do Bond- etraab door do gemeente Lisse aan te ko'o1- pen. B. en W. stollen voor op dit verzoek af wijzend te beschikken. Het is wel do gewoonte om dergelijke straten in onderhoud te nemen door de gemeente Lisse, maar niet om die aan te koe-pen. In verband hiermede kwam de kwestie van den weg van het door dfe gemeente aan de haven gekochte terreinen nog weer eens ter sip rake. Do heer Van Lijnden wilde den heer Van Graven een kleine jaarlijkscho recognito laten betalen voor het afsluiten daarvan met 'n draaibaar hek van den uitweg naar de Schoolstraat. Do hoeren Lef eb er Van Zanten ©n Pijnaeker waren hot hiermede eens. De heer Pijnaeker zegt, dat hij het niet aangenaam vindt dat, zooals bij een geval als dit, u als straf een dergelijko weg op den legger wordt gebracht. Waarom worden niet allo wegen zonder meer op dien legger gebracht Heb voorstel van B. en W. om op het ver zoek afwijzend te beschikken, werd met alge- meene stemmen aangenomen. Nog werd be sloten om meer genoemden uitweg, als ook allo andere nog niet op den legger voorko mende straten op den legger te bréngen. Nog werd besloten om, in den geest zooals den heer Van Lijnden dit wenschte, van den heer van Graven een jaarlijkscho recognito to eischen, zoolang dezo uitweg niet voor het publiek is opengesteld. Was ingekomen een verzoek van het Zie kenfonds alhier, om van de gemeente te mogen ontvangen een subsidie voor dekking van het tekort over 1914,' en bovendien, om het voor het bestuur mogelijk te maken, dat keu tekort over de vorige jaren ook stelsel matig kan worden aangezuiverd. Het verzoek r subsidie betrof de dekking van het tekort over de rekening April 1913 April 1914, zijnde f 141.47. B'. en W. stelden voor om een subsidie te bepalen van 150. ,De heer van Zanten meende dat er ge gronde redenen zijn om de subsidie te stel len op f 400, want als de doktoren op dezo wijze geen gemeentediensten moer wenscheD te doen, dan komt de gemeente voor nog veei grooter kosten te staan. Ue heer Langeveld wensckto het voorstel van den heer Van Zanten te steunen. B. en W. trekken daarna hun voorstel in, en wordt het voorstel van den heer Van Zanten om do subsidie te bepalen op 400 por jaar, in stemming gebrachb, en met al- gemeeno stemmen aangenomen. Naar aan leiding van een missive van Ged. Staten, waarin dit college aandringt-, op het weer in orde brengen van do fbrug over de Gracht, deeldo de voorzitter mede, dat blijkens een rapport van de Gemeente-opzichter het in ordo brengen van de brug 400 zou moeten kosten. De heer Van Zanten brengt hieromtrent in het midden dat heC nog geen jaar geleden is, dat hij, in verband met do overname van deze brug door de Gem., er op gewezen heeft, dat do brug niet in orde was, al rapporteerde de Gemeente- opziohter, dat deze wel in ordo was. Ik heb toen verzocht dat speciaal in de notulen op to nemen hetgeen is geschiedt. En nu, nog goon jaar ma het rapport van d'eai genieeoit e-'opriohterwaarin vermeld stond dat de brug in orde was, komt van denzelfden gemeente-opzichter een rapport waarin wordt medegedeeld dab bet in orde brengen van die brug 4C0 moet kosten. M. do Voorzitter, ik ben zoo vrij, z<v* besloot de heer Van Zanten, geen geloof meer te hech te aan do rapporten van den gemeente opzichter. Op verzoek van den Keer Van Zanten zal de heer Koets te Leiden uitgenoodigd wor den om een advies uit te brengen over den wcrkelijken toestand van meergen. brug. Van de Christelijke Drankbe8irTj'']er8vere fr inging en de R. K. Drainkbestrjj(fersvereen!- ging „St. Jan den Dooper", was een verzoek in ge komen om' van do gelegenheid gebruik to maken om II. M. do Koningin te verzoe ken om het maximum aantal vergunningen in dezo gemeente doen verminderen lot 16. Besloten $yTerïl dit request aan te houden, omdat B. cn W. meende, dat het beter was, om-, in verband met het verminderen van het ,aantal vergunningen te wachten op een gelegenheid, waardoor een vergunning zal kunnen worden opgeheven, die om; verschil lende reden opgeheven moet en kan worden. Daarna kwam ter tafel een rapport van de Woningvereeniging, waarin werd aangetoond, dat het voor de gemeente voordeeliger is om te bouwen als om niet te bouwen. B. en W. stelden evenwel voor om althans voorloopig met bouwen te wachten tot an dere tijden.'Na verschillende discussion werd met algemeen© stemmen besloten om aan het bestuur van de woningvereeniging „Volksbe lang" machtiging te verleenen om, wanneer zij de tijdsomstandigheden gunstig acht, het bouwplan geheel of voor een gedeelte uit te voeren. De vergadering wordt daarna geschorst tot 2 uur. Spionnenjaeht in België. Hoe de jaolii naar spionnen wordt uitge oefend, vertelt de Antwerpsche oorrespon dent van de „Tel."- Hij schrijft: „Al meermalen werd hier gezegd, dat het te Antwerpen krioelt van verspieders en verklikkers. Dat verbetert niet; integen deel Als de sbirron der Kommanda-ntur geen overtredingen kunnen aanbrengen, dan gaan ze uit uitlokken, en wel op de meest weer zinwekkende manier. Vooral op de brievensmokkelaars wordt jacht gemaakt. Niettegenstaande al hun maatregelen om de Belgen in een kooi op te sluiten, ondervinden de Duitsohers,, dat er iederen dag nog bij honderden brieven aan komen en wèggaan langs geheime wegen eS dat ergert hun verschrikkelijk. Ook al zijn alle middelen hun goed om de smokkelaars in handen te krijgen. In den la eesten tijd gaan ze dat nu pro- boeren door de personen aan te houden, die gesmokkelde brieven ontvangen hebben, De ze personen moeten dan verraden wie hem de brieven bezorgde ofhij gaat zélf do kast in. Zoo vaarde o.a. de heer Ch. Valenitijns, de bekende graveur op do St.-Elisabeths- plaats. Dezer dagen ontving hij een brief van zijn schoonzoon, dio in 't Belgische le ger is. Misschien had hij wel de onvoorzich tigheid begaan in een café of op straat ovef don brief té spreken hoe het zij, reeds '8 anderendaags kreeg hij 'bezoek van een Duitscher: Gij hebt gisteren een brief ontvangen van uw schoonzoon aan 't front?Zeg niet neen 1 Ik zeg niet neen. Wie heeft u dezen brief gebracht? Dat weet ik niet. Hoe'? Dat weet ge niet? Ik heb hem in mijn bus gevonden. Zóó maar in uw bus?... Koon maar met met me mee De heer Valentyns word naar de Kom- mandantur geleid en, na een korte ondervra ging, opgesloten. Een les voor allen, die er niet te nauw op letten, waar en aan wie ze hun „gehei me" berichten vóórtvertellen Nog grootsr voorzichtigheid echter is te raden aan hen, die zioh werkelijk gelasten met het overbrengen van brieven, of die zioh als gids ten dienste stellen van hen, die naar Nederland willen vluchten. Hebben de Duitsohers eenmaal het oog op hen, dan beproeven ze van alles om hen in de val te doen loopen. Daarvoor worden dan ge woonlijk vrouwen gebruikt. Zoo ontving dezer dagen een der gehei- mo postiljons op den Dam 'het bezoek van een vrouw, die nem al snikkende kwam vra/- gen om een brief te bezorgen aan haar echt genoot, die in Nederland was. In den be ginne liet de man zioh niet vermurwen hij vertrouwde 't zaakje niet maar de vrouw speelde zoo meesterlijk haar rol weeklaagd'e om een steenen hart te breken, viel hem letterlijk te vootl dat hij ten slotte tóch toegaf en de boodschap aan nam. Twee uren later zat hij achter slot en grendel, Ook den pastoor van Capellen moeten de Duitsohers verdacht hebben. Een paar we ken geleden werd er bij hem aangesoheld in het holste van den nacht. Het kan zoowat één uur geweest zijn. Hij trok zijn raam open en zag voor zijn deur twee personen staan, van wie één Fransch en de andero Vlaamsch sprak, en die hem „om de liefde Gods" smeekt.en, hen te helpen, om over <üo Ne- derlandsche grens te geraken. Zij wisten ze ker, dat hij zulks vermocht* vertrouwde vrienden hadden het hun verzekerd, en hun leven was er mee gemoeid, want zij hadden enorme diensten bewezen aan 't vaderland en de kogel wachtte hen, als ze in handen van de Duitsohers zouden vallen, De pastoor antwoordde hun, dlat hij ei* volstrekt geen midd'el of raad mg om do grenswacht te verschalken en de nachtelijke bezoekers konden heengaan, zooals ze ge komen waren. Dat Is nu al 'npaaa4 weken geleden, maar de pastoor heeft nog altijd niet gehoord dat deze twee personen gefusilleerd zouden rijn". De strijd om de suikerfabriek van Souohez. Over de gevechten bij Souöboz wordt aan db „Times' niog het volgende gemeld i Het grootste aandeel in de gevechten teen noorden van Atreoht hadden de Franscbo troepen'. Zij hebban een eucoesvollen aanval gedaan op de euikerraffinaderij, aan den weg naar Souches. De fabriek was krachtig versterkt cn verdedigd door loopgraven en draad versperringen. Twee clageu on nach ten woedde d-e strijd om de fabriek met do grootste hevigheid, maar Maandagmiddag veroverden de Franschan haar met de punt van de bajonet. Do Diutsohers openclten er daarop uit hun kanonnen te Angres een hevig vuur op en in den nacht werd er een woedende tegen-aanval gedaan. Do Fransoben waren ndeb in staat den aanval to weerstaan en trokken terug, maar den volgenden morgen vroeg kwa men zij weer opdagen en verdreven den vij and met groote verliezen. Zij zijn thans nog in het bezit van de fabriek, die, na den val van Ablain en de verovering van het kerk hof ten oosten van het dorp, de laatste hinderpaal op den weg Ablaan—Souchez was. Ten noorden van Soechez hebben de Fran sch en aan den weg naar AisNou lette den vijand na hevigo gevechten van man tegen man uit de hosschen verdreven en rij ruk ken thans van drie zijden op Souohez aan. Meer zuidelijk dringen zij nog verder door in den „Doolhof", ton zuidoosten van Neu- ville. Hum opmarsoh is noodzakelijkerwijs langzaam en de offers aan menschenleyens zijn zwaar, maar heb veroveren van dezo krachtig versterkte positie is noodzakelijk voor den aanval op Virny en lens. De Franscho soldaten banen zioh met onbem- baren moed en hardnekkigheid een door tocht. Anti-Duitsche Ongeregeldheden to Londen. Te Londen hebben, waarschijnlijk naar aanleiding van het bezoek der Zeppelins, wederom anti-Duitsche ongeregeldheden plaats gehad. Woeste benden schoolden opnieuw samen voor do winkels en woningen van personen in Shoreditcli, die terecht of ten onrechte voor Ihiitschers worden gehouden en bij een vorige gelegenheid reeds van het gepeu pel te lijden hadden gehad. Na de jongste ongeregeldheden hadden zij hun huizen door betimmeringen tegen nieuwe overvallen trachten te beveiligen, het volk echter rukte woedend planken en latten weg en richtte ook thans weder grooto schade aan. In Hyde-street, Hoxton, ging het buiten gewoon hevig toe. Daar hadden in den loop van den dag al betoogingen plaats gehad tegen winkeliers, die men voor Duitsohers hield, en daarna ging men in vele gevallen over tot een ger egelden aanval op de win kels. Een bakkerswinkel itn Poarson-street, waar de menigte veertien dagen geleden reeds zeer woest had huisgehouden, moest het thams ook weer ontgelden. De ruiten werden ingeslagen, het brood werd mede genomen en al wat verder in dan winkel was op straat gesmeten. Do Ycrzckcrings-Maatsoliappljen en do „Lusifauia'VRamp. Engelsohe assurantie-maatschappijen heb ben nu al een 100,000 betaald voor 350 ver zekerden, die met de „Lusitania" zijn om gekomen. Het bedrag zal nog aanzienlijk stij gen. Amerikaansehe maatschappijen zullen, rekent men uit een 3CO.OOO moeten betalen, n.l. op polissen van levensverzekering. Aan zee-assurantie zal er 1,200,000 opgebracht moeten worden. Eén maatschappij van le vensverzekering, verwacht men, zal 70,000 betalen. Het is niet bevestigd, dat Vander- bilt zich hoog had verzekerd. Volgens de „Times", waaraan wij deze berichten ontleenen, hebben Engelsche maat schappijen tot nog toe aan levensverzekerin gen in verband met den oorlog uitbetaald on geveer 2,800,000. Een Protest tegen Ontvlambare Vloeistoffen. De „Temp?" maakt den tekst openbaar van een memorandum, die het Fransche ministerie van oorlog gezonden heeft aan de mogendheden over het gebruik, dat de Duitsohers maken van ontvlambare vloeistoffen in den loopgraafoorlog. Het memorandum geeft de order, uitge vaardigd door het hoofdkwartier van het tweede Duitsohe loger to St.-Qu en tin, in zijn geheel weer. Uit die order blijkt, dat de vuurspuiten, die op 16 October brandbare vloeistof uitwierpen, juist a's ecen nieuw wapen bij het leger waren in gevoerd, dat uitsluitend bediend werd door een bijzonder korps pioniers, die toege voegd konden worden aan elke eenheid, die Ren noodig mocht hebben. In de or der worden aanwijzingen voor het ge bruik der spuiten gegeven en wordt voorts uiteengezet, dat zij een vlam, die een doo- delijke kwetsuur veroorzaakt, twintig meter ver uit kunnen spuiten. Door de opgewekte hitte zal de vijand over een aanmerkelijke!: afstand teruggedreven worden. De vloeistof zal anderhalve tot twee minuten lang aan een stuk branden, maar kan ook met kleine scheuten uitge spoten worden. De instrumenten worden in het bijzonder voor straatgevechten aan bevolen. In het memorandum wordt opgemerkt, dat geen regeering haar troepen onbe schermd zou mogen laten tegenover zulke verfijnde barbaarsohheden en dat bijge volg dG Fransche regeering van plan is gebruik te maken van wat er ook maar geschikt is om do Duitsche soldaten en overheid te beletten wer Ier moorden te plegen. hevigen .aanval ter verovering van een door talrijker Oostenrijksche troepen bezette ver schansing. Zwaar aan den linkerarm wond, bleef Ciocchino rijn soldaten aanmoo" digen, een bewonderenswaardig voorbeeld gevende van koelbloedigheid en moed. De korporaal nam1 toen hot bevel over, doch werd gedood. Een andere korporaal', Vico genaamd, nam het bevel op zich van het pelotón en hoewel aan den rechterarm ge wond, leidde hjj het dapper ten aanval Met onstuimigheid doorgedrongen in de ver schansing doodden de dappere Alpenjagers vijf en twintig Oostenrijkers en namen3 de anderen gevangen. Slechts weinig Oosten rijkers gelukte het te ontvluchten. Vico vatte na afloop deze schitterende krqgg. verrichtingen in deioa zin in Piemonteeech dialect samen: „We hebben ze schoonge veegd." De koning wilde uit eigen beweging de zilveren medaille voor militairen moed aan luitenant Ciocchino en aan korporaal Vico uitreiken. De medaille aan den eerste word persoonlijk door den koning geschonken, aan yico werd ae gegeven door generaal Porro die nobele woorden sprak, en aan den heldhaftigen korporaal de accolade gaf, in het leger gebruikelijk bq dapperheidsbotoon. De episode van Valle Inferno is slechts eon van de zeer talrijke gevallen, die zich tot dusver voordeden en den goeden geest van onze troepen bevestigen, eindigt het commu niqué. Een gevechtsepisode van de Oosten- rljfcsch-Italiaanscfie grens. De Italiaansche legatie te 's-Gravonhage publiceert een communiqué uit het groote noofdkwartier betreffende de krijgsverrich tingen, waarin verteld wordt dat do koning, die voortdurend het front in de verschillende streken langs trekt, in de gelegenheid was O.0U een mooie episode te vernemen uit den. strqd van de schitterende Alpen-troepen. Het betrof de heldendaad, volvoerd door een peloton Alpenjagers, behoorende tot het ba taljon Dronero, in den Valle Inferno-pas. rValdegane-top). Het peloton, aangevoerd aoor rijn luitenant Ciocchino, deed gedu rende den nacht en op eigen initiatief een De Slachtoffers van „Triumph" en „Majestic". Bij do vernietiging van de beide boven genoemde Engelsche linieschepen zijn voel minder slachtoffers gevallen, dan aanvan kelijk werd beweerd. Van do „Triumph" rijn dHe officieren en 56 manschappen omgekomen. Van do „Ma jestic" worden alle officieren gered. 49 man schappen zijn gedood of worden vermist. Dezo cijfers zijn officieel door de admirali teit meegedeeld. Italië tegenover Duitschland en Turkije. Do Italiaansche pers houdt riah bezig met de bespreking vam do kwestie dér eigenlij ke verhouding van Italië tct Duitschland, diaar alleen do diplomatieke betrekkingen zijn afgebroken, doch daarop geen oorlogs verklaring is gevolgd en zelfs het verdrag niet is opgezegd. Ook wordt hot feit leven dig besproken, dat de Turkscho gezant nog steedg te Rome en de Italiaansche nog to Stamboel vertoeft. Do algemeen© opinie is, dut Italië aan D'uitsohland niet den oorlog zal verklaren. Aan de „Zürieher Post" wordt uit Mi laan bericht: „Italië's plannen togen Tur kije rijn nog in duister gehuld, het is ech ter zeer waarschijnlijk, dat dit land bin nen enkele weken het vredesv eird rag zal opzeggen om de Dodekaneso te kunnen an- irexeeren em speciaal om rich moester te molken van Rhodes, waarop Griekenland aanspraak maakt." Dc Toestand tc Konstantinopel. De „Daily Chron." verneemt van een bijzonderon correspondent te konstanti nopel, dat do oorlogsverklaring van Italië aan Ooeteoirijk-Hongarije in geheel Turkije een diepen indruk heeft gemaakt. De Turk scho autoriteiten hadden het volk doen ge- looven, dat Italië, uit vrees voor hot stre ven van Rusland naar uitbreiding van zijn invloed In de Midcfollandscho Zee, aan de rijde van de centrale mogendheden en Tur kije zou staan. Do stad is vol gewonde soldaten, die van Gallipoli aangevoerd worden. Alle ver keer tusschen do hospitalen en het publiek wordt door die overheid belet. Daar er voor al de gewonden in de gast huizen geen plaatst is, zijn oveml tus schen het Haddan-bospitaal en de zee ten ten opgeslagen, waarin zij worden ver pleegd. Intusschen verspreidt het legerbestuur zeer rooskleurige bulletins, die door geen monseh geloofd worden. Het arsenaal en de reparatie-werkplaat- sen te Stenia, aian dien Bosporus, staan thans onder beheer van Knipp. De Duitsohers doen nog steeds pogingen oan munitie naar Turkije te smokkelen. Zoo werd ontdekt dat een zending voor de "^oo- do Halve-Maan onderdeel en van een on derzeeër en een vliegmachine bevatte. Bij het onderzoek met x-stra.Ien van de bagage van een Duitschen dfplomatcn- koerder te Prcdeal aan de Oosfcenrijksch- Roemeensdho grenzen, bleek dat de inhvud bestond uit onderdcelen van mijnen en uit bommen, mot verstikkende gassen gevuld. Den dag tevoren hadden de douanen to Giurgiu 16 doozen patronen gevonden tus schen de bagage van een Oostenrïjkschon koerier, die op weg wns naar Turkije. Gedwougem arbeh! te> 32öo?ielen. De gouvern.-gon. van Bclgic heeft de vol gende bekendmaking doen aanplakken „De arrondissementschef van Mechelea heeft mij medegedeeld, dat zijn bekendma king van den 25sten Mei niet ten gcvolgo heeft gehad, dat een voldoend aantal erva ren werklieden het werk hebben hervat in het arsenaal. Dit dient tot het herstel van machines on spoorwegwagons. De genoemdo bekendmaking zegt, dat liet geen dwang bo- treft, om de arbeiders voor het Duitsch0 leger te laten werken. Het werk is uitslui tend in het belang van de Belgische bevol king. Ik ben," zegt de gouverneurr „VGr* plicht, de stad Mechelen on haar omstreken te bestraffon, door er allo economisch ver keer stop to zetton, zoolang niet een vol doend aantal arbeiders het werk aan het ar senaal zullen hebben hervat. De spoorweg autoriteiten zullen alle personen- en reizi- ge' i verkeer verhinderen op do lijnen: MechelenW eerde, MechelenBoortmcer- beek, MechelenSt. Catherine VVavro, MechelenBoschcapelle. Het verkeer p®r rijwiel is eveneens verboden. Het paspoor- tenburcau zal worden gesloten."

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2