Ie Europeesche Borlog. In de (UIMiial „Mercurius." BEIHDIAXING Prachtige Citroenen en Sinaasappelen. P. YAM DER MOST VAN SPIJK. PRIMA VERSCHE 6RASB0TER POST. TELEFOON 413. 0E8STQEEST. zuivere PREANGER-K0FF1E, Medisch Consultatie-Bureau voor Alcoholisten. Afrent der SXMFI«I31£- en ITXEULKXalSnib-Xtiijwielen. PiETERSKERECGRAOHT 2a. KISTEN f Kistenfabriek Je Mare," MagklKISTEN j Vraagt Uw Winkelier Een geiii'ig- Jkopje. onder Rijkscontrole. f 1.75 per SCiSog-rasn. Italië eet Duitschland. De „Tribuna" publiceerde dezer dagen oo artikel, dat begon met de vraag„Zijn wij wel of zijn we niet in oorlog met JDuiteeMand V' Dezo vraag wordt den Laatsten tdjd her baalde malen te Rome gehoord, en zeer ver schillende antwoorden worden er op gege ven, akhig meldt do „Times''-correspondent in de Italiaansche hoofdstad aan zijn blad. Duitsohlao d brak do diplomatiek© betrek- kinon met Italië af. toen vorst Yon Biilow zijn paspoort opvroeg, maar door geen der beide mogendheden zijn tot heden verdere stappen ondernomen. En naar alle waar schijnlijkheid zullen ook geen verdere stap pen gedaan worden, tot de Duitsohe en Ita liaan scha troepen tegenover elkander staan. Volgons enkelen zal Duitsekland echter geen troepen naar het Italiaansche oorlogs- 'toonoel zonden en zal geen oorlogstoe- süaind tiussehen de boide landen intreden, doch tegenover do meening dezer enkelin gen de publieke opinio beschouwt Duit-sohland eedtërb het afbreken der diplo matieke bet rekkingen, wol als vijand staat do tweemaal door Yon Bethmann H-ol 1 weg afgelegde verklaring, dat Duitsch land Oostenrijk loyaal za.l blijven steunen en het meest waarschijnlijk is, dat Duitsoh- 'larnd, zoodra het eerst© schot uit een Duiteoh kanon aan de Italiaansche grens is gevallen, een oorlogsverklaring za.l zenden. We willen hier even in herinnering bren gen, dat verschillende berichten melding hebben gemaakt van het verschijnen van Duitscho troepen aan de Italdaanscslie grens en dat nelfs sommige vertellen, dat Beieren hebben meegevochten. We wezen trouwens needs: eerder op do vreemde verhouding welke heerscht tus- fSchen Duitschland en Italië. Waardoor de Buihchejs in West- G alicië won neii 1 Een telegram uit Petrograd doet zien, dat de Duitechers en Oostenrijkers hun suc ces in Galicië te danken hebben aan het en orm1 gebruik van geschut. Het bedoelde telegram- luidt: Uit de verslagen der buitenlandsche bla den over de gevechten bij Gorlice en pap de Doenajetsj blijkt, {lat de vijand tegen onze twee legerkorpsen'ongeveer 1500 stuk ken geschut heeft gevuurd, waarvan een groot deel bestond uit zwaar kaliber en 42 c.M. kaliber. In de aan den inlanterieaan- val voorafgaande vier uur, wierp de vijan delijke artillerie 700.000 projectielen op onze stellingen; voor het vervoer van zulk een massa zouden minstens duizend wagons noo- dig zijn. Deze hoeveelheid projectielen is tweemaal zoo groot als noodig zou zijn voor een belegering gedurende zés maanden van een groote, welvoorziene vesting. De vij and hield een tweeden voorraad van 700 duizend projectielen gereed voor de ontwik keling van zijn offensief. Deze voorraad schijnt reeds voor een groot deel uitgeput to zijn geweest tegen 10 Mei, toen de eerste pauze intrad in Mackensen's opmarsch. In het algemeen bezigt de vijand bij een öanval tien projectielen van gemiddeldka liber tegen iederen tirailleur, die op onge veer anderhalve pas van zijn nevenman in de loopgraven staat. In zulk een heftig vuur wordon allen Zonder ,te spreken, ran de zware verliezen dio in de werkingssfeer van het vuur zjjn, min of meer gekneusd of verdoofd (door .den luchtdruk). Het is duidelijk, dat zelfs het groote aan tal van de voor projectielenaanmaak ter beschikking' staande fabrieken op den duur niet aan de aanvraag zullen kunnen vol doen, wanneer per uur 200.000 granaten "worden .verschoten, Het schijnt dan ook, dat de Duitschers de opgelegde voorraden projectielen ,van Krakau en verschillende andere vestingen hebben verbruikt. Hun in fanterie, verwend door den steun van hun rtillerïe en ge-woon uitsluitend op ec-n ver doofden of half vergiftigden vijand aan te Vallen, zal spoedig in andere en moeilijker omstandigheden moeten vechten. Yolgens de krijgsgevangenen Verdboven onze granaat kartetsen den vijand niet, maar brengen hun geduchte verliezen toe. Vele Duitsche compagniën verloren in zeer korten tijd door pus granaatkartetsvuur ruim 150 man. Het „K&rlsbader Morgenblatt" schrijft: De doorbraak door bet Russische front is, be halve aan de dapperheid van de troepen, ïn de eerste plaats te danken aan de groote ar tiller istische overmacht waarmoe onze ar tillerie den strijd voorbereidde. Een nieuw type geschut van Skoda vooral, heeft ver woestend gewerkt op vestingen en loopgra ven. Het is een 15 c-.M. houwitser, welker granaten met ecrasiet gevuld zijn. Ieder projectiel woelt 450 kilogram aarde op en 'doodt of wondt alles in verren omtrek. Deze nieuwe houwitser doet door de bui tengewone ontploffingskracht van zijn gra naten ware wonderen en vernielt alleveld- versterking'en. Hoe Albanië in den Oorlog betrokken wordt De Temps" verneemt uit Durazzo, «dat Albanië thans wordt bewerkt door Oosten- rijksche en Turksche officieren, die de bevolking onder allerlei dreigementen op zetten tegen de Italianen. De mufti van Tyrana, Moessa Kiazim, moet aan het hoofd van 1500 opstandelingen alle dorpen rondom Berat te vuur en te zwaard heb ben verwoest. Uit Athene wordt aan de „Pesti Hir- lap" gemeld, dat Yalona en het daar voor liggende eiland Saseno reeds geheel door de Italianen bezet is. Regimenten bersaglieri liggen daar gereed. De Alba- neesche vlag werd neergehaald en op de openbare gebouwen de Italiaansche drie kleur geheschen. Een aantal Albaneezen heeft de stad verlaten om zich tegen Ita lië te wapenen. De bevelhebber van het Italiaansche expeditie-korps, kolonel Cus tom, bevindt zich reeds te Valona. Hij heeft de troepen geinspecteerd en een groote rede gehouden waarin hij er op wees, dat de Italianen gekomen waren om voor de beschaving en het heil van Al banië te strijden. Hij sprak met geest drift over de Italiaansche Adriatische Zee. De Albaneezen, die besloten zijn tegen stand te bieden, hebben hun kamp aan het Ochrida-meer. De houding van Bulgarije. Telegrammen uit Sofia maken, naar een Havas-bericht uit Parijs meedeelt, melding van indrukwekkende manifestaties ten gun ste van deelneming aan den oorlog aan de zijde der Entente, (Re daar voor het Ita- liaansohe gezantschap hebben plaats ge vonden. Bijna de geheel© Bulgaarsche pers ds verheugd over deze betoogingen. Men seint aan het „Economische en Ei- mancieele Agent-schap", dat de oawferhan- delingen, door den Bulgaarsclien gezant Ra- def aangeknoopt met den minister-presi dent, op den goeden weg zijn. Radeff is juist naar Sofia vertrokken, waar hij over leg zal plegen betreffende gevoerde bespre kingen en de basis voor een eventueel© overeenkomst. Er zijn optochte-n ten gunste van een oorlog tegen Oostenrijk gehou den. Den eenen dag wordt melding gemaakt van het verlangen van Bulgarije om neu traal te blijven, den anderen dat 't tussChen Bulgarije en Servië niet geheel in orde is, m. a. w. dus dat er sympathie voor do cen trale mogendheden wordt gevoeld en een derden dag konten weer berichtten in van manifestaties voor deelneming aan den oor log naast do entenite-mogcndhedenErg moeilijk om in zoo'n verscheidenheid van mededeelingen den juiston weg te vin den. Bommen op Londen. De Engelsche admiraliteit meldt, dat Zep pelins een 90-tal bommen, waarvan het grootste gedeelte brandbommen waren, op Londen geworpen hebben. Een aantal bran den ontstond, maar slechts bij drie werd de hulp der brandweer ingeroepen, 'die er spoedig in slaagde de vlammen meester te worden. Geen enkel openbaar gebouw is be schadigd. Een klein lrind, een jongen, een tr.'an en een vrouw zijn gedood, een andere vrouw werd gewond."Haar toestand is hope loos. Weinige personen zijn gewond. De koning van Italië naar Frankrijk. Do koning van Italië wordt, naar uit Ber lijn wordt bericht, binnenkort to Calais ver wacht, alwaar hij, zooals uit Parijs gemeld wordt, een ontmoeting zal hebben met den koning van Engeland en president Po-incaré. Bij de Dardanellcn. Uit Athene wordt geseind, dat volgens do laatste berichten uit Kcm&ta&himopel, do „Gobe-n", zoo goed als geheel buigen ge vecht gesteld, in den Bosporus ligt. De go- beu rtenisssen in de Dandan ellen missen hun uitwerking niet in de stad, waar ©cm sterke stremming ontstaat voor het open- stclle-n van de straat en het onderhande len over do vredesvoorwaarden. Uit nadere bijzonderheden over den tocht van ©en onderzeeër naar Konsta ntinop cl blijkt, dat. in de stad een paniek verwekt werd. Angstig liepen de menschen lier- «en derwaarts, roepend: De Russen komen! Allo schepen gingen naar de binnenha ven. De troepen, aan boord van do trans portschepen, wildon aan land gaan, het geen do officieren hen met getrokke-n sabel moesten beletten. Later kregen zij bevel de troepen aan land te •zetten. Er werden van verschillende kanten, blijkbaar zonder 'te mikken, kanonnen afgevuurd. Hot ge volg van het bezoek van den onderzeeër is, dat do troepen thans per spoor via Uzun- keupru naar het. tooneel van den strijd gezonden worden. De bevelvoerende Duit sohe officieren zien in, dat zij zooveel troe pen als mogelijk is, naar het schiereiland Ga/lip oli moeten zenden, waar men ver wacht dat de Turken tob 'het uiterste stand zullen houden. Turksohe krijgsgevangenen, van Gaiipoli te Cairo aangekomen, bevestigen, dat do verliezen der Turken buitengewoon groot zijn. Geheel© regimenten zijn zoo goed als vernietigd; vooral de verliezen aan officie ren zijn groot. Do open plaatsen worden aangevuld met adelborsten en kadet/ten. Toen Liman von Sanders bevel gaf tot den aanval op do Engelsche stelling Kri- tkda, moesten de Turken aan vallen met de bajonet en hadden zij geen patronen bij rich. Nadat hun positie door de zoeklich ten der geallieerden bestraald was, werd er een hevig granaat- en geweervuur op hen' ge opend. Van een regiment van 3000 man ble ven er slechts 120 over. Ook op andere tijden werden do Turken, wanneer ze zich 's nachts verzamelden, door de bergkanonnen der geallieerden onder vuur genomen. Een Arabisch officier verklaarde, dat de Turken, toen hij gevangen werd geno men, minstens 40.000 man hadden verloren. Toen hij veertien dagen geleden krijgsge vangen werd gemaakt, hadden trweo bafcail- lons -elkander dn het duister aangevallen en ten slotte ontstond er een wilde vlucht on danks alle pogingen der officieren om de mannen togen te houden. Do Engelsche machinegeweren richtten vooral groote verliezen aan en de schok van de Bcbeepskanonnen oefent een verlatm- menden indruk op hen. Een groot aantal gevangenen waren on bekend met de aanleiding tot den oorlog, terwijl anderen Duitschland hard ver vloekten. Zoo wordt uit Londen gemeld over de stemming onder de Turksche soldaten. Duitscli Aviatcur iii Bulgarije geïnterneerd. Een Turksche aeroplane, welke bestuurd Werd door een Duitscli officier, is, naar Uit Philippopoli aan de „Temps" gemeld Wordt, ten gevolge van een ongeval nabij genoemde stad gedaald. Het toestel was zeer gehavend. De Duitse he officier, die slechts licht gewond was, werd door de Bulgaarsche autoriteiten gevangengenomen. i Yenizclos' Vrijwilligerskorps. 'Eenigen tijd geleden deed het bericht de ronde, dat ex-minister-president Venizelos een vrijwilligerskorps vormde omi aan de operaties tegen de Dardanellen-forten deel te nemen. De „Temps" verneemt thans van betrouwbare zijde uit Saloniki, dat het be richt juist is. Het vrijkorps van den Griek- schen ex-premier, dat voornamelijk uit vluch telingen uit Klein-Azië bestaat, zou echter niet deelnemen aan de operaties tegen Kon- stantinopel, maar een inval in Klein-Azië bo- proeven. j >_J Be Ridderorden van Koning Victor Emmanuel. Het spelletje, dat in het begin vak den .oorlog veel opgang maakte, wordt weer begonnen. We bedoelen bet terugzenden van eens verleende ridderorden. De Italiaansche koning Iieeft de Oostenrijksche orden, die in den Loop der tijden rijn deel werden, jer beschikking van keizer Fra'ns Jozef gerield. De Ilaliaansclic Pers en de Pan». De geheele Italiaansche pers maakt mel ding van den vaderlandslievenden toon, die spreekt uit een door den Paus gepubliceer- den brief, en van de afkeuring der Duit- sclie methoden van oorlogvoering, die er in te lezen is. i t Generaal Radko Dimitriew met een Russisch Expeditie-Corps naar Turkije. Do bekende Bulgaarsche generaal Radko Dimitriew, die, zooals bekend, het bevel voert, over het derde Russische leger, in Ga licië, zal, naar de „Petit Parisieü' verneemt, belast warden met het opperbevel over een Russisch expeditie-korps, dat binnenkort naar Turkije vertrekken zal. Dc Haags cl ic Conventie en het Moord gas. Het gebruik door do Duitschers van ver giftige gassen of dampen als een wijze van oorlogvoeren werd ook besproken door den Britse-hen Minister van Oorlog, lord Kit chener, als zijnde strijdig met' de plechtige belofte geteekend door do afgevaardigden van Duitschland op de Haagsehe Conventie. Sprekende in het Hooger Huis verklaarde lord Kitchener „Do Duitschers hebben een methode inge voerd om hun tegenstanders hors de com bat te maken door het gebruik van verstik kende ©n schadelijke gassen on dampen en zij bedienen rich van deze vergiftigende methode om de overwinning te behalen in dien hun aanvallen volgens dë regels van oorlogvoeren anders mislukken zouden. In verband hiermede wensoh ik Uwe Lordfehips er aan te herinneren dat het volgende arti kel in de.Haagsche Conventie door Duitsch land onderteekend werd „De contracteeren de partijen verbinden zich, rich te onthouden van het gebruik van projectielen die ten doel hebben het ver spreiden van verstikkende of schadelijke gassen of dampen." Het bovenstaande werd onderteekend: door dien afgevaardigde van Duitschland op 4 September 1900. -» t- Na dc „Lusitauia-Ramp". President Y/ilson moet van plan zijn de houding van de regeering in de internatio nale crisis zoodanig te bepalen, dat er geen twijfel overblijft over het voornemen van het land, om niet alleen te spreken, maar zoo noodig ook handelend op te treden in het belang- der humaniteit. President Wil son heei't besioten, dat op het ontwijkend antwoord van Duitschland in zake de kwestie der mensehelijkheiJ, waarbij een technisch argument omtrent de geschilpun ten als voorwendsel moest dienen, onmid dellijk een nota moet volgen, waarin in het kort de feiten omtrent de vreedzame lading van de ,,Lus-itania" opgesomd worden en opnieuw gewezen wordt op het ernstig voor nemen van de regeering, om DuitscTnaiid „strikt verantwoordelijk" te stellen vcor de schending van de rechten der Amerikanen op de open zee. Bernstorff zal heden, Woensdag, een be zoek brengen aan Wilson, maar, tenzij hij nieuwe voorstellen overbrengt, die de vra gen van Amerika op andere wijze beant woorden dan de nota van Von Jagow, zal het niet veel invloed hebben op Wilson's pro gramma. De president zou de kwest'o heden ïr.'et het kabinet bespreken en de nota aan Duitschland, die kort zal zijn, zal waar schijnlijk Donderdag verzonden worden. Men verneemt, dat op de vraag van Duitschland, om inlichtingen betreffende de „Lusitania", geantwoord zal worden, dat het officieele onderzoek aangetoond heelt, dat het schip geen kanonnen, gemonteerd of niet, vervoerde en dat het geen schending van de Air.erikaansche wet is, wanneer een passa giersschip kleine wapens of munitie ver voerd. Men gelooft, dat Wilson daarna zal aandringen op het aanbieden vaa verontschul digingen over het tot zinken brengen van de „Lusitania" en waarborgen eischen zal, dat do duikbootanoorlog in het vervolg op menschelrjke wijze geveerd wordt. Generaal Hughes, minister van de Cana* deesche militie, heeft te Ottawa verklaard, dat do „Lusitania" geen C'anadeesche troepeni heeft vervoerd, noch op haar laatste, noch op vroegere reizen, zooals in de nota van Duitschland aan Amerika wordt verklaard. Ook da „Times" meldt uit Toronto, dat het beslist onwaar is, dat C'anadeesche soldaten zich aan boord van de „Lusitania" bevon den; eveneens is het onwaar, dat er ooit troepen over Amerikaansobo havens zijn uit gezonden. De Amerikaansche blad-en zijn nog niet uitgepraat over Duitscli lands antwoord op de „Lusitonia'-nota: Zo keuren alle den on- oprechten en weinig toegeeflijken toon vajt het antwoord af. De „New-York Herald" verklaart, dat Duitschland moreel blind is voor de meening der wereld. Het kan niet zion, dat Amerika! zijn duikboot-politiek a's een moorddadige zeerooverij beschouwt en het houdt de be leefde termen van Wilsons nota verkeerde* lijlc vcor een gewone, vriendschappelijk: ge- dachtenwisseling. Zijn handen druipen ran Amorikaansch bloed, toch stelt het koelbloe dig voor. dat wij er over zouden praten, alsof er sprake was van een gezamenlijke con trole over de Sa-mon-eilanden. Er is nooit een tijd geweest, dat de publieke opinie zoo krachtig was. De „World" zegt: Het antwoord van. Duitschland is het antwoord van een bandiet, die geen verplichtingen tegenover de maat schappij aanneemt, maar verwacht, dat de maatschappij verplichtingen tegenover hem erkent. Op zulke voorwaarden kunnen er geen diplomatieke besprekingen gevoerd worden. De Yereenigde Staten kunnen niet met bandieten onderhandelen over het leven van hun onderdanen. Ook do Engelsche en Fransche bladen geven hun ir.eening weer. Een aantal Parijsche bladen commentee- reu het antwoord van Duitschland op de Airerikaanseho nota en wijzen, evenals de Amerikaansche bladen, op do onjuistheid der argumenten. „Duitschland" schrijft de „Echo de Paris" „zou, na zijn slachtoffer ver moord te hebben, de meening ingang wil len doen vinden, dat hier bij ongeluk dood slag had plaats gehad, maar de verontwaar diging der beschaafde wereld stelt deza huichelarij in een helder daglicht." „Duitschland" drijft den spot u-.et de Ver- eenigde Staten," verklaart de „Malin". „Maar ieder, die het land kent, weet, dat de pu blieke opinie niet zal toelaten, dat Duitsch land er lang pleizier van heeft." Bij het bespreken van den tekst vani Duitschlands antwoord op de nota der Yer eenigde Staten, zegt de „"Westminster Ga zette": Het is duidelijk, dat wat op het spel staat, geen kwestie van feiten, maar een kwestie van principes is. Ieder feit, dat eeltige gevolgen kan hebben, wordt toe gegeven in het Duïtsehe antwoord, dat uit sluitend zegt, dat het verlies van onschul dige menschenlevens het onvermijdelijk ge volg is van het gebruik van onderzeeërs. Dit is een speciaal Amerikaanse!', geval, een geval, met het oog waarop president Y/ilson het gebruik van duikbooten vc-roordeelt. Amerika zegt, dat de humaniteitsprincipa moet gaan vóór het Duitsche noodzakelijk- heidsprincipe. Duitschland zegt: Laat alle hu maniteit verdwijnen, als de duikbooten-corlog slechts voortgezet kan word.n. Wat het eind zal zijn, is van het grootste belang voor de humaniteit en do onderhandelingen in: se hen de twee regeeringen hebben betrekking op een van de grootste geschilpunten in dezen oorlog. Zuid-Afrik, troepen naar Europa Sir Thomas Smartt, de leider van de op positie in het Zuid-Afrikaansche parlement, ia teruggekeerd van een bezoek aan de Noordwestelijke provincie in Transvaal. Op zijn reis kwam' hij in aanraking met verschil lende regimenten, die in actieven dienst waren of nog zijn. Smartt deelde aan een' Reuter-oorrespondent mede, dat men overal, in alle rangen, er naar verlangde, in de gelegenheid ta worden gesteld, oni dienst te doen in Europa, èn de mededeeling, welke de regeering van plan is hieromtrent ta doen, wordt met de grootste belangstel ling tegemoet gezien. brandt men dagelijks op Du it sc he wijze uitmuntende door geur en smaak. Prijs per 5 ons 70 Cent. VERKOÜW STOKHUYZEN, üjjïeuwe Rijfi 47. 389 12 WEGENS VERTREK wordt d. particulier aangeboden: 4 Stoelen, 2 Crapauds, Canapé, Salontafel, Stjjlspiegel, 2 Gravures, Pendulestcl, Theetafel met Servies en eiken Buffet met geslepen Spie gels voor f125. leeren Ameu blement voor f 50.Slaapkamer ameublement f 120.-. Te zien van 11—9 nur, ook Zondag van 11—5 uur. 4882 12 ORANJEPLEtN 39, Den Haag. Zitting eiken Donderdagavond van acStï uren af, Oude Vest 25 (Inentingslokaal). Raad kosteSoos, ook voor iFamilieleden vare de-aakzuchtigen. 1713 22 Rijwielhandel Telef. 1215. Yoorta-an zal de Zaak ZOWDAGS GESLOTEN zyn. De oude Rijwielen worden opgeruimd en nieuwe Hnxtrrij'wielen zijn nu te huur van Zaterdagavond tot Maandagmorgen voor slechts EEN GULDEN. 4166 50 Prijscouranten gratis. late kl. Reparatie- en Verhnnrinrichting. BONDSRMWIELHERSTELLER. N.B. uitsluitend HOEKHUIS, ook de Werkplaats is Hoekhuis. ALLE ÜHOSELSJKE KISTEN KISTEN KÏSTEN 4521 12 Thee E. Br 8183 50 Haarlemmerstraat 142. Telef, ïnterc. 304.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 7