<§eze {Courant wordt dagelijks, met uitsondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Derde Blad. Uit de Omstreken. No. 1694-7 S^salea'clag S&> Mei® A0. 1915. LEIDSCH DAGBLAD PEIJS DEB ADVERTENTIEN: yan 16 «gels ƒ1.06. Iedere regel meer ƒ0.171. Klein» sdzertentiSn Tan 30 woorden 40 Cents oontant; elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor bet inoaeseorea wordt ƒ0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Cent». PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. .1 l i l f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten geTestigd zijn per week. J 0,10. Franco per post1.05. Lustrumfeesten. De maskerade-commissie van het Leidsch Shidentenkorp3 heeft besloten, ter gelegem- I jid van de viering van het 31Ü-jarig beslaan der Hoogeschool op 23, 24 en 25 Juni na (Hoop van het the-dansant, op Vrijdag 25 Juni een elfendans te doen opvoeren in „Mu- eis Sacrum," met medewerking van bet stu denten-muziekgezelschap „Sempre Crescen do." De heer Henrious ral de commissie voor artistieke gedeelte voorlichten. Vergadering van den Armenraad. In de groote Raadzaal ten Stadhuize kwam Ie Armenraad in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van mr. P. E. Briët. Alvorens met de werkzaamheden aan te vangen, werd de nagedachtenis van wijlen ifn heer H. Hagendoorn, vertegenwoordiger van de Diaconie der Chr. Geref. Gemeente (Nieuwe Rjjn), met een hartelnk en warm D;ld woord herdacht. In nem is een en godvruchtig man heengegaan en de Armenraad heeft in hem een zjjner ijverig ste leden verloren, en er zal bjj de ledesn éltjjd een vriendelgk© herinnering van hem jïfiterMijven. De heer Van Klinken, die hem iwrn avond voor het eerst in den Armen raad verving, dankte namens zijn Collego voor het gevoelvolle woord. Ondér de voornaamste onderwerpen, die ter Ufel kwamen, behoorde het ontwerp isgroovjig 1916, welke door de vergade ring werd vastgesteld, en ter goedkeuring Ban den Raad der gemeente zal worden doorgezonden. Vervolgens kwam in behande ling het jaarverslag 1914, dat zonder ver dere bespreking door de vergadering werd goedgekeurd. Beide punten der agenda waren reeds te voren door het Dagolijksch Bestuur en door het bestuur in bijzonderheden be handeld. Voorts werd door den Voorzitter aan de besturen der lustellingen van "Wel dadigheid nog eens terdege gewezen op de noodzakelijkheid van samenwerking met den Armenraad door de diverse instellingen, wei- ka deze alle ton nutte zouden komen. in de plaats van eerüge der leden, te vo- .eu tot een spreekbeurt uitgenoodigd, doch i'-or drukke werkzaamheden daarin verhin derd, leidde de Voorzitter ter bespreking in het onderwerp: „De Kinderzorg en do zorg j'oor de ouden van d3gen in deze gemeente. oor de Kinderzorg werden genoemd: de ogdijraad, de veroen. „Pro Juventute." ('et een kort en duidelijk woord werd hun Kvsrk omsobrerven. Ook de gestichten, met de da Kinderzorg in betrekking slaande, zoowel huiten als binnen de gemeente, werden in het kort vermeld. Zoo werden genoemd het Gesticht voor Jongens te Maasbergen, een geslicht van do Herv. Kerk, een gelijke R.-K. Instelling voor jongens te Harreveld, het R.-K. gesticht te Lisse, en het doorgangs huis der Ver. „Tot Steun" te Apeldoorn. iVnor Leiden werden de diverse weeshui zen vermeld; de Stichting de Blauwe Zus ters aan de Roogewoera, het gesticht „De Goede Herder", te Leiderdorp, en nog meer- Sero and ore. Doch ook voor ouden van dagen wordt Bezorgd. Denken wij slechts aan het Minne- tuis aan de Kaarsonmafcars fcaat, toebehoo- remlo aan de Diaconie dor Ned.-Herv. Gom.; aan hot meer deftige 0u,'eüedenhui3 aan te heerengracht. Men denke aan het R.-K. gesticht aan de St.-JaooDsgracnt en ten s'.otle kwamen aan do beurt vele Hofjes; deze hoogst eigenaardige stichtingen, waarvan er hier ter stede zoo vele voorkomen, met haar prenves en .vrije woningen. Met aandacht werd do spreker aange hoord en het gvsprokene viel dermate in goe ie aarde, dat éen der leden spreker vroeg, of het niet mogeljjk zou zijn het gesprokens la druk uit te gaven, opdat dit een leiddraad Km kunnen worden voor belangstellenden. Spreker wees op een reeds bestaande gids, uitgegeven door de Herv. Gom. alhier, al Was dat dan ook speciaal voor Protestantsche Instellingen. Overigens zegt spr. toe, dat het hagelijksch Bestuur gaarne liet denkbeeld in overweging wfi nemen, namens den Armen raad een universeels Gids uit te geven. ten slotte dankte de heer J. A. Bols, die tijdeljjk het voorzitterschap had ingeno men, voor het aangename en leerzame woord. Nadat de Voorzitter zgn plaa's hernomen ™i en de leden bad opgewekt alsnog lid te worden van do Vereeniging voer Arnien- Krg en Kindorhesoherm.ng, werd, na de tendvraag. deze aangename bijeenkomst ge- Moten. Geslaagd zijn alhier voor het apothe- kurs-ftssisteut-oxamen de dames A. Brands- alhier; B. T. Dykerman. van Den Haag; A. M. Hamersvelt, van Zoetermeer; A. Du wc hand, van Katwijk. Tot lid der commissie, belast met het Mneiron van liet toelatiugs-examen voor de tteiiiie-machiBl tcnsclioo! te Helievoö's uis is fte- benoemd dr. J, 0. Schalkwijk, leeraar 150 de H. B. S. alhier. Nederlandsche Anthropologischa Vereeniging. Hedennamiddag hield bovengenoemde Ver eeniging in do collegezaal van het Rijks Ethnographisch Museum (Hoogewoerd Lei den), een gewone ledenvergadering, onder voorzitterschap van prof. dr. A. W. Nieu- toenkuis. Na afdoening van eenlge huishoudelijke werkzaamheden, werd de vergadering veran derd in een wetenschappelijke bijeenkomst, ■waarin de Voorzitter een voordracht hield over: „Het onderzoek naar het logisch don ken van een menschenras." Spr. ving aan mat in herinnering te bren gen, dat hij reeds in een vorige bijeenkomst over het voorstellingsvermogen van hetMa- Ieische ras had gesproken, welke studie, evenals die over hst herinneringsvermogen over dit ras, in de jaarverslagen der Ver eeniging waren opgenomen. Bij lager staande volken, zooals dus ook bij de Maleiers, ontmoet men in den aanvang hot beswaar, dat in hun samenleving oogen- Bchijnlijk die hooge vormen ran logisch den ken ontbreken, welke door hun hooge ont wikkeling de maatschappij hebben mogelijk gemaakt. Mocbt dit inderdaad zoo zijn, dan zou bet Maleische ras in geestelijken zin ongeschikt zijn drager onzer westelijke be- Bohaving te worden. Vandaar dat voor het onderzoek naar het logisch denken, naar het al of niet aanwezig zijn van de elementen voor het mathematisch en natuurwetenschap pelijk denken moot gezocht worden. Hierover handelde dan ook het verder ge deelte van spr."8 voordracht. Het komt er, volgens spr., nu op aan de bestanddeelen van het geestelijk wezen in den mensch ook onder do Maleiers, zij het ook in bijzonderen vorm van ontwikkeling, terug te vinden zijn. Spr. behandelde voor ditmaal alleen den aanleg van het natuurwetenschappelijk den ken van dit menschenras. Na uitvoerige beschouwingen, eerst over het natuurweten schappelijk denken in het algemeen en over do wrjze, waarop de Maleiers, krachtens hun scheppingsverhalen, legenden en gods dienstige opvattingen over de door hen waargenomen natuurverschijnselen denken, kwam spr. tot de conclusie, dat in het oor spronkelijk denken der Maleiers de grondvor men van het natuurwetenschappelijk denken zijn terug te vinden, zij hei dan .ock in geheel anderen zin ontwikkeld dan bjj ons. Dezen zelfden uitslag geeft liet nagaan der ver schijnselen ten opzichte van de arithmetica, do geometrie en de moohaniea. Het is dus, zoo eindigde spr., slechts schijnbaar, dat de grondvormen van het mathematische en van het natuurwetenschappelijke denken in den geestelijken aanleg dor Maleiers zouden ontbreken. De rede werd met belangstelling on aan het einde warm toegejuicht. De afdeeling loeiden en Omstreken ran de Nederl. Vereen, van Chr. Kantoor- toor- en Handelsbedienden, vergaderde gis teravond in een der lokalen van hot gebouw Pieterskerkgracht no. 9. "Op de gebruikelijke wijze werd deze ver gadering door den voorzitter, den beer J. D. do Rijk, geopend, waarna ae notulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld werden. Daarop deelde de voorzitter mede, dat de hoer J. van dor "Woude, eerlang Leiden metterwoon verlaten gaat, waardoor een va cature in het aftleelingsbestuur zal ontstaan. De voorzitter dankte den aftredenden secre taris voor zijn vele en velerlei bemoeiingen in bet belang der afdeeling, en gaf den ver trekkende de verzekering, dat zijn arbeid voor de afdeeling niet spoedig zal verge ten zijn. Bij de daarop plaats gehad heb bende verkiezing van een bestuurslid, werd als zoodanig gekozen de heer W. Punt Jr., die do benoeming aannam. De heeron J. Maas en A. de Graaf, werden tot oommissie benoemd, om de boeken ran den penimig- meester voor do Werkloozenkas te contro- leeron. De candidaatstelling van een lid van bet hoofdbestuur werd, omdat bet hier de vervulling van bet secretariaat betreft, over gelaten aan het afdeelingsbestuur. Heden is van hier een request ver zonden (onderteekend door vele Protestan ten) aan H. M. de Koningin, inhoudende hot verzoek Haar steun niet te uedeenan aan hert ingediende wetsontwerp betreffen de hot tijaeftk gezantschap bjj hot Vaticaan. Woensdag 2 Juni a-s. zal het 25 jaar geleden zjjn, dat H. Massaar als letterzet ter bij de N.V. Firma voorheen E. J. Bril], alhier, in dienst trad. In de oommisaiËn, in 1916 belast met hot afnemen der examens in de Frrunscho en Hoogdltiiteoho talon zijn o.a. benoemd voor bet Frsosch tot lid en oender-voorat- t,or de hoor P. Workman, leeraar aan de H. B. S. alhier, tot leden dr. K. Sneijdors do Vogel, leotor, e<n msj. J. P. W. Rijke, loora-reevoor hot Hoogdurtsch tot lid en onder-voorzitter dT. E. F. Koseemann, lec tor, tot lid do heer J. M. N. Kapteyn, leeraar aan hot gymnasium, allen alhier. Bezoek van H. M. do Koningin-EVIoeder aan de gestichten „Endegeest", Voorgeent" en „Rhyngeesi". Zooals wij reeds eergisteren mededeelden, had de Konmgin-Mosder te kennen gegeven deze Leidscho gestichten eens te wilien be zichtigen. Dit bezoek heeft gisternamiddag plaats gehad. H. M. met Haar gevolg kwamen per auto over „Den Deyl" en het Haagsche Schouw te ongeveer halfvier bij de ge stichten, reeds bij het hek door talrijke belangstellenden uit Oegstgeest verwelkomd, terwijl er ook uit Leiden waren gekomen om getuigen te zijn van Haar komst. Ter pntvangst waren aanwezig de Voor zitter der Commissie van Beheer jhr. mr. de Gijselaar, burgemeester van Ledden, de leden der commissie de heeron mr. A. van der Eist, J. A. Bote en mr. J. Draayer, secretaris, alsmede de geneesheer- directeur dr. J. van der Kolk en prof. G. Jelgersma. Allereerst werd bezocht het meisjes paviljoen van het idiotengesticht „Voor geest", waar de kinderen H. M. een wel komstlied toezongen en een der patiëntjes H. M. een tui] rozen aanbood. H. M., in het bjjzonder voorgelicht door den afdeelingsgeneeslieer dr. E. de Vries en de hoofdverpleegster zuster Wolmer- etett, bezichtigde dit paviljoen nauwkeurig en deelde aan de kinderen versnaperingen uit. Daarop werd do school van „Voorgeest'' bezocht en een gewone les van de jongens en een handwerkles van de meisjes bijge woond. H. M. toonde groote belangstelling in 't onderwjjs en de vorderingen der kinderen. H. M. ging daarop binnen in het jongens- paviljoen, om aan deze patiëntjes ook wat chocolade uit te reiken- waarop het gezel schap zich begaf naar het krankzinnigenge sticht Hiervan werden een viertal pavil joens bezocht. H. M. trof hier aan den af- deelingsgoneesheer dr. Janssens en de hoofd verpleegsters zusters Bloemendal en Brink man. Op het voormalig Kasteel in de Kamer van de Commissie van Beheer werd ver volgens gepauzeerd en thee gedronken. Van daar begaf H. M. zich naar het Sa natorium voor zenuwlijders „Rhyngeest", waar een dochtertje van den eersten ge neesheer dr. Oort H. M. bloemen aanbood. Hier bezocht H. M. het lste en 2de klasse paviljoen, onder de speciale voor lichting van de geneesheeren van het Sana torium dr. Oort en dr. Borgerhoff Mulder en de hoofdverpleegsters zusters Dunnebier en Hartkamp. Ook de adjunct-directrice, me vrouw BackerOverbeek, was hier aanwe zig. Ook het Laboratorium- werd bezocht. H.M. reikto aan deze patiënten bloemen uit, terwijl zij oveneens bloemen liet plaat sen in de recreatie-zalen der zasters op „Endegeest" en „Rhyngeest". Het bezoek aan de gestichten duurde ongeveer twee en een half uur. Te 6 uren keerde H. M. wederom langs denzelfdon weg naar Den Haag terug. Bjj het vertrek hadden weer heel wat menschen voor het hok hun opwachting ge maakt. Het uitgeleide was niet minder har telijk dan de ontvangst. Park Concert Dinsdag I Juni 8 uur. No. 1. „The main Change", Marscb, Schremder. 2. Ouverture „La Domino Note", Auber. 3. Mondschein Walzer, Gilbert 4. „Un soïr an Chüteau Gaillard", Fantaisie, Sellenick. 5. a. „Dio Klosterglocken", L. Wely. b. „El Choclo", Tango, Villoldo. c. „Dio Miihle", Eilenberv. 6. „Ma Angot", Fantaisie, Lecocq. 7. Marsch nit „Tango- prinzessiu," Gilbert. Aangemoedigd door de groots belang stelling, waarin do vacantte-cursusscn voor instrumentmakers en glasblazers, vanwego do Vereeniging tot Bevordering van de Op leiding tot Instrumentmaker alhier, zich de laatste jaren hebben mogen verheugen, heeft het bestuur gemeend een nuttig werk te doen door jn den zomer van dit jaar we derom vacantiecursussen In te richten ten dienste van mannen, die reeds in do prak tijk werkzaam zjjn, doch die in hun dage- Ijjkschen werkkring de gelegenheid missen op velerlei, met bun valt In vorband staand, gebied zich bedrevenheid en kennis te ver werven, die hun In de uitoefening van hun bedrjjf van groot nut zonden kunnen zijn en heit peil van hun algemeens ontwikke ling, wat htm vak betreft, zouden verhoo- gen. Voor bedoelde carsuiwon kunnen ge durende "n tweetal weken (28 Aug.-8 Sept.) de lokalen en werkplaatsen van het Na tuurkundig Laboratorium der Rüks-Univei^ srteit beschikbaar worden ge-3teld. Het bestuur stelt zich voor om, by vol doende deelneming, de cursussen in te rich ten in het werken op moderne instrument- rcakerswerktulgen en ln het glasblazen. Te Haarlem- is geslaagd voor onder wijzer de hoer E. Jn Vodegel, vroeger alhier, i isiü »4iS Leidscho Zwemciub. Onder voorzitterschap van den heer Ch. van Spall, had gisteravond in een der zalen van „In den Vergulden Turk" de jaarlijk- sche vergadering plaats van de Leidsche Zwemciub. Do Voorzitter bracht in zijn openings woord hulde aan het gemeentebestuur, dat; spijt de ernstige tijdsomstandigheden, heeft besloten met den bouw van de nieuwe Zwem inrichting door te gaan. De werkzaamheden zijn krachtig aangevat en men hoopt de inrichting in Augustus zoover gereed te hebben, dat er reeds gebruik van kan wor den gemaakt. Hoe de exploitatie zal worden geregeld, moet nog nader door den Ge meenteraad worden bepaald. Voor een ric-h- tige exploitatie is een proeftijd nog reeds dezen zomer heel goed. De oprichting van de gemeentelijke zwem school is voor de Leidsche Zwemciub een greote volldoening. Jaren lang heeft zij er propaganda voor gemaakt en haar hoogste wcnsch zal nu op schitterende wjjze jn vervulling gaan. De Voorzitter hoopt, dat vele Leidenaars dit op prjjs zullen stellen, door zich al3 lid aan te sluiten en gebruik van de inrich ting te maken. In onze waterrijke omgeving is het zwemmen een behoefte. Hoevelen van de nu reeds 300 leden tellende „Kaag" loo- pen niet gevaar met het water een niet begeerde kennis te maken! Goed zeiion en goed roeien moet gepaard gaan met goed zwemmen. Dit openingswoord werd met instemming door de aanwezigen begroet. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. F. Ia Rivière, bleek, dat aan de openbare zwemplaats aan den Heerensingel werd doorgegaan met het afnemen van het examen tot het behalen van het diploma als geoefend zwemmer. De zwemwedstrijden voor de volksklasse in Augustus waren reeds georganiseerd, doch moesten achterwege blij ven door het toen alles overheersohende feit van den Europeaschen oorlog. Het beloonen van verdienstelijke reddin gen van drenkelingen was als steeds een der rueest sympathieke werkzaamheden van het bestuur. Ditmaal werden in de vergadering van Mei 1914 de zilveren herinneringsmedaille uitgereikt aan Jansen, L. J. Lolkes de Beer, F. v. d. I'luint en R. J. Slicker, wegens redding van .drenkelingen, die zander de humane hulp van voornoemde redders een wissen dood zouden zijn ten prooi geweest. Hot ledental bleef stationnair. Uit het verslag qver het financieel beheer van den penningmeester, den heer W. van Deventer, bleek, dat de inkomsten, uit sluitend bestaande uit contributiën der leden, luidden bedragen f 128.65, de uitgaven kos ten aankoop medailles, drukwerken, enz., f 75,341/2, zoodat het saldo bolraagt £53.30. Met het voordeelig saldo van vorige jaren bedraagt dat nu fl61.92i/2. Tot bestuurslid werd met algemeens stem men herbenoemd de heer Ch. van Spall en tot leden der kascommissie de heeren H. Pel en J. C. Hoolwerff en tot hun plaats vervangers do heeren Van der Laan en Proot Hierna werden met een hartelijke toe spraak ran den Voorzitter de reddingsme- daillea uitgereikt aan de heeren L. F. J. van Luyken, te Leiden, voor bet redden van oen kind van 6 jaar uit den Nieuwen Rjjn, en aan Ph. ran Lunenburg, uit Poel dijk, milicien alhier, die op Zondag 2 Mei bij hot autoongeluk aan de Mare mevrouw Perirot en twee kinderen redde. Het bestuur had den heer Pierrot uit Rotterdam, met deze huldiging in kennis gesteld en deze had geantwoord bjj de plechtigheid tegenwoordig te zjjn, onl den redder een souvenir aan te bieden. Er was echter nu een telegram- ontvangen, dat Ilij door ongesteldheid was verhinderd. Namens de compagnie-commandant deel de do reserve-luitenant De Lange, die de vergadering bijwoonde, mee, dat in de compagnie de moedige daad van v. Lunen burg ook zeer de aandacht had getrokken. NICTTWQTP modellen Beoren-Stroohoeden llIRU IVOID H. A. TIMMERMAN, Hofl., N. Rjjn 40, Tel. 142. AGENDA VAN DE WEEK: Zaterdag: Den Buroht. Uitvoering ,,M. T. D." Zondag: Zomerzorg. Balavond. L. T V. „Jacob Ca/ta" negen uur. Musfe Sacrum. Hatiné. Halfdrie. Maandag: Sociëteit „Amieitia" BFeenstraat: Algem. Ledenvergadering Leid. Ver. Bevorder. Stu die Tropische Geneeskunde. Helfnegen. Dinsdag: Den Haag: Gebouw Korte Vjjverberg lb. Algem. Vergadering „Pro Juventute" des middags 4 uur. Zome:zorg. Protrst.-Vergadering atnvak- systeem Landbouwvereeniging Leiderdorp Zoeter,woude. 'g Morgens 11 uur. HOOFDDORP. Tot concierge a-an het Kaüitongerechts- g-ebouw alhier is benoemd de heer J. Tese- beld, brigadier der Rijksvokbvacht. Door notaris Hednsdus da namens Dijk graaf en Heemraden van. den Haarlem- mermeerpokler openbaar verpacht a-. het recht tot het bevissch-en van eer.i- ge "wateren in en behoorende aan den Haar lemmermeerpolder gedurende een jaar in. 6 peroeelen. Opbrengst f 767, tegen f 1905 in 1912b. het recht van visscherij in do Ringvaart van d*en Haarlermnenneerpolder, mede voor den tijd van een jaar, in 19 per ceel-en. Opbrengst ƒ1238 tegen ƒ1432 in 1912. De op brengst was aanmerkelijk minder dan do vorige ja-ren. Dit schijnt verband te hou den met het verbod van uitvoer. EATWIJR. Dr. S. Kriiger, directeur der R.-K. H. B. 8. alhier, is benoemd tot lid der commis sie, welko is opgedragen het afnemen van het toelatingsexamen tot de Teohnischo Hoogeschool. KATWIJK-A AN -ZEE. Te Haarlem ie geslaagd voor vrije- en ordeoefeningen de heer J D. van Heteren, alhier. In de commissie, in 1915 belast met het afnemen van het examen in de Engelsche taal is benoemd tot plaatsv. I-id' de heer Th. Neervens, leeraar aan het St.-Wille- brordus-Oollege. LEIDSOHENDAM. De Voreeniging tot oprichting van een School met den Bijbel, bestaande van Fe bruari 1913 af, besloot tot den echoolbouw over te gaan. De opening kan togen bet najaar worden tegemoet gezien. LEIDERDORP. Onder het vee van J. R. is mond- en klauwzeer uitgebroken. De dieren werden, ter slachting, naar hot abattoir te Leiden overgebracht. - Met algemeen© stemmen word tot voor zitter van hot bestuur van den Munniken- polder gekozen de heer G. van der Valk B ouman. B. en W. hebben de stemming en her stemming voor drie leden van den Gemeen teraad, zoo die noodig mochten zijn, be paald op 8 en 15 Juli a.e. NOORDWIJKERHOUT. Alhier had plaats de eerste en laatste groene veiling ten overstaan van de nota rissen Tuymeiaar, van Lisse, en Ten Brug gen cate, van Sassenheim. De verkooping geschiedde op die tuinen van wijlen den heer J. H. Langeveld. De tulpen brachten zeer weinig op zoo wor den de Grand Dues verkocht voor 6 de twoo bedden, en Prins van Oostenrijk 10 bedden voor 44. De narcissen brachten tamelijk geld op dubbele Sions 17 per bed. Alhier doet zich het zeldzame verschijn sel voor, dat bij de meeste tuinders de dop- orwten roods in vollen bloed etaam Men is hier riet mede ingenomen en vreest voor een slecht gewas. OEGSTGEEST. Dr. J. L. Andreae, alhier, oud-direc teur der H. B. S, to Leiden, is benoemd tob lid dor commissie, welke is opgedragen heb afnemen van het toelatingsexamen tot de Technische Hoogeschool. STOMP WIJK. Aan den heer P. van Duyvendijk is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli a.s., eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Stompwijk on Your, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem in die betrekkingen bewezen. VOORSCHOTEN. In de jaarvergadering van do Coop. Boerenleenbank werd door den kassier verslag uitgebracht over 't afgel. jaar. Daar uit bleek, dat op 1 Januari 1914 in de spaarbank was ingeleerd 47.488.50. Gedu rende het jaar 0114 werd ingelegd en aan rente bijgeschreven 83,301.89, terwijl werd terugbetaald 67,243.86, zoodat op 31 Deo. 1914 aan -«.paargeldon schuldig was f 83,543.53. Dezo inleg was verdeeld over 84 boekjes, 5 boeltjes werden geheel afgelost, terwijl 21 nieuwe werden uitgegeven Op 1 Januari 1914 waren aan leden 25 voorschotten verstrekt tot een totaal be drag van f 35.175. In 1914 werden daarbij verstrekt 4 voor- eobotten tot een bedrag van 2580, terwijl werd terugbetaald /-6230, zoodat op 31 Deo. 1914 aan voorschotten te vorderen was ƒ31,525. Op 1 Jan. 1914 was aan de Centrale Bank ta_ Utrecht in loopendo rekening schuldig ƒ41,375.63. Gedurende 1914 werd naar Utrecht verzonden 54,500.15 en ontvangen f 18,696 68, zoodat het debet-saldo op 31 December 1914 bedroeg f 6072.16

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1