N°. X>o5ic1ei*cIa^ QO ]>ïei. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. UIT ONS LAND. PEÏJS DER ADVERTENTIES: Ten 1—6 rsgria ƒ1.05. Iedere regel meer 0.171. Kleine advertentie, Ta0 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meor 10 Oente. y00, liet inoasseeren wordt /"O.Oö berekend. Bewijsnummer 5 Oents. h°. 1915. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. I 11 f 0,09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. a 0,10. Franco per post1.65. BROODVERSTREEKING. no BTJEGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, altvoeriug gevende aan de missive van don Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel a.d. 24 April 1915 Afd. A. S., ï"i- 455, Besluit: Artikel 1. f lil de gemeente Leiden wordt ver. ijgbaar I gesteld ongebuild tarwebrood tegen don prijs van twaalf cent per kilogram, gaar gebakken met een speling in heb gewicht van vijf prooent. S Onder ongebuild tarwebrood wordt verstaan brood, uitsluitend vervaardigd uit ongebuild tarwemeel mot geen andere bijvoeging dan gist. water en zout. Hit brood wordt alleen geleverd in stukken van een half kilogram of veelvouden daarvan. Art. 2. ïedor hoofd van een huisgezin of alleenloopend persoon, die gebruik wenscht to maken van do gelegenheid om ongebuild tarwebrood tegen den lB art. 1 bepaalden prijs te koopen, doet daarvan *»ügiffce a?n den Burgemeester onder opgave: ft, van den naam en do woonplaats van den broodbakkor van wien bij bet brood wonsobt te betrekkon; p. voor zooveel hoofden van gezinnen betreft, van hot aantal leden van bet gozin, kinderen beneden den leeftijd von two jaren niet medvgerekend. Niet-inwoners der gemeente zullen moeten zorg dragen» dat deze ingevulde aangiften door den Heer Burgemeester hunner woonplaats voor »,accoord" zijn geteekend. Art. 3. J. Do broodbakkers, die ongebuild tarwebrood tegen den prijs in art. 1 bepaald, verkrijgbaar willen stellen, doon daarvan ten sooedigsto schriftelijk aangifte bij den Burgemeester, g. Do Burgemeester boekt do bU hem. ingevolgo liet eerste lid, ingekomen aangiften onder doorloopend nummer in eon register en doet aan den ingesobrevone onverwijld mededceling van de inschrijving. Art. 4. De Burgemcostor verstrekt aan ieder hoofd van een huisgezin of alleenloopend persoon, die een aangifte als bedoold in art. 2 hooft ingediend, een broodkaart, volgens bot door hem vastgesteld model. J5, Geduronde het daarop aangegeven tijdvak kan door don houder der leaart bij den daarop vermelden loveranclor ongebuild tarwebrood worden betrokken tegen contante betaling van zes cent per half kilogram. J. Het maximum der op een broodkaart verkrijg bare hoeveelheid ongebuild tarwebrood be draagt gemiddeld een balf kilogram per dag on por persoon, kinderen beneden don leeftijd van twee jaren niet medegerelcend. 3. Telkens, wanneer do afnemer ongenuild tarwe brood betrekt, wordt daarvan op do kaart door den leveranoicr of dieps ge iachtigde aan- teol ming gedaan door afstempeling van zooveel op do achterzijde van de kaart ere druk le cijfers als bet aantal gekoob^o balvo kilo grammen ongobulld tarwobrood bedraagt. Afdrukken van do bierbij gebruikte, voor eiken bakker verschillende stempels worden bij den Burgemeester gedeponeerd. 5. Do Burgemeester zendt aan ïederen bakkor oen lijst van do to dions name uitgereikte kaarten. Van wijzigingen in dezo lijst wordt eveneens medodeeling gedaan. Art. 5. Op den laats ten dag van den o- öj kaart ge- stelden termijn Ijan door den afnemer, tegen inlevering van zijn kaart, bij den Burgemeester eon nieuwe kaart worden vorkregen, waarop wederom do in deze regeling vervat to bepalin gen van toepassing zijn. E Ludion een afnemer niet langor ongebuild tarwebrood wensoht to betrekken, geeft hij daarvaitj onder torugzending der kaart, ken nis aan den Burgemeester. Art. 6. Aan do broodbakkers, die in hot in artikel 3 bedoeld register zijp. ingeschreven, wordt Op aanvraag zooveel ongebuild tarwemeel ver strekt. als zij, naar hot oordeel van don Bur gemoe. to_r, noodig hebben ten behoeve van do aflevering van ongebuild tarwobrood op de to bunnen name geBtelde broodkaarten. 1 De verstrekking van ongebuild tarwemeel go- sohiodt tegen do prijzon, waarvoor do Minister van L&ndb«>uv, Nijverhe-"T en handel jcpgebuild t5.rweRic<d «v beschikking van de Gemeento zijnd» 3.— per 100 kilogram. Bovendien komen voor ro'coninj dor broodbakkers do bcsitfix van vracht cn verdcro onkosten, op sairekking >allendo. 2. De veavt/--*'«ikinB geschiedt tegen contante botaling. Uit elke horaord kilogram door den Burgo- 7erstrokte liooveelhoid ongebuild tarwemeel moeten 140 kilogrammen ongebuild tarwebrood worden gebakken. Art. 7. logeren dag, vóór dos namiddags vier uur, doon dó broodtakkjrs aan wie, overeenkomstig art. 6 ongebuild tarwemeel ia v*-strekt, aan den Bur- C'mcostcr so.hriftelijk mededeoling yan bot door li-Ju op don vorigon dag op de kaarten in totaal Aj'va vermlnd-rdcn nrijs verkoohte aantal kilo- ongebuild tarwebrood Art. i Do Burgemeester stelt met behulp van do door do afnomers overeenkomstig art. 5 ingeleverde A-iarten vast, hoevoal kilogrammen ongebuild taïrrobroorl o.i do kaarten n verstrekt. U'.- totaal aantal op d« kaarten afgeleverde lULogrammen ongebuild tarwebrood moet voor luieren leverancier gelijk zijn aan hot aantal Slogi-aniir.cn, hetwolk door bom, blijkens do ingevolgo art. 7 ingezonden schriftelijke op gaven. redurond« bet op de kaarten gestelde tijdvak is afgel.ivord. Bij niot-ii.lveering rin een broodkaart door den afno-ior, irirden. hst door '-^en afnemer vermoedelijk op d«- - kaart gekochte aar' kilogrammen broolï door deii Burgemeester, don loverr^oior gebtord. vastgest-M. Art. 5. Ho broodbakker, die op de kaarten ander brood fhi fneo^lliid tarwebrood verstrekt of doet ver- BiSt6011 onjui80 aantoekening op do kaarten oieit of doet stellen, een onfuisto opgavo indient -] -op ®onigo andere wUze, al dan niet in vorco- den afnemer, tracht misbruik te maken, bnrin u don Bu rgemeester van bet bevA j 111 nrt- 3* eosokrapt en is niet langer onH°fruild tarwemeel, overeenkomstig dezo «goling, to belrokkon. Art. 10. 1. Den houder eener broodkaart, die tracht on zijn kaart ander brood dan f: gebuild tarwe brood te vorkrijgen of op eenigo andere wijze misbruik maakt of tracht te ciaken, wordt zijn kaart door den Burgemeester ontnomen, terwijl een nieuwe kaart aan hem niet meer wordt verstrekt. 2. Zulks geschiedt ever ens, indien opzettelijk ongebuild tarwebrood wordt betrokken, bet- welk niet gebruikt wordt voor mensobelijlc voedsel of dient voor andero personen dan voor den houder der kaart of de leden van diens gezin] Vastgesteld door den Burgemeester der Gemeente Leiden, den 14 Mei 1915. N. O. DE GIJSELA Alt. Goedgekeurd, Do Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Voor den Minister de Secretaris-Generaal VERSTEEG. 's-Gravenbage, den 17 Moi 1915. LEIDEN, 20 MEI. Vereeniging „Schoolkindervoeding". Gisteravond hield bovengenoemde vereeni ging in het Nutsgebouw haar jaarligkscho ledenvergadering na het sluiten van het sei zoen. De vergadering werd bij afwezigheid van den voorzitter den heer Witmans, uit Den Haag, gepresideerd, door den penning meester, de* heer S. (1e Boer Azn. Uit het jaarverslag, uitgebracht door de secretares se mej. Woud, is het volgende ontleend: De Vereeniging richtte met het oog op den oorlogstoestand in November aan hoof den van scholen .de vTaag, of zij, gezien de buitengewone tijdsomstandigheden, meer verzuim en grootere armoede op de scholen constateerden. Het antwoord Jiierop mocht bevredigend worden geacht; jmrners, slechts van één school kwam verzoek tot hot jrlaat- sen ran een 12-tal leerlingen, wien van af 9 November een maal warm voedsel werd verschaft in het Tehuis voor 'Schoolgaande Kinderen aan 'de Langebrug. Bjj de gewone inschrijvingen, gehouden m.et Hoofden van scholen en de bestuurs leden van de R.-K. scholen, Bijzondere scho len, 4de-klasse-scholen en één 8do-klassc- school (de hoofden van andere scholen zon den zelf hun opgaven in) bleek het, dat het getal kinderen grdoter was dan andere ja ren, n.l. pint ,700, hetgeen in tegenspraak' wa3 met de ontvangen antwoorden in No vember. Edoch, de 700 kinderen werden ge plaatst en ontvingen van af 7 December' dagelijkse!: een portie warm eten tot den 'gemiddelden prijs van 9i/o cent ïn het Vin- cehtiusgehouw aan den Middelweg. De maal tijden bestonden uit: erwtensoep, bruineboo- nen lnet spek, gestampte pot, rijstesoep, gort met rozijnen en rijstepap. De kwaliteit der Verstrekte voedingsmiddelen was zeer, goed en ook de bereiding liet niets te wen- schen over. Door het zenden van circulaires aan hoof den en het personeel van alle scholen mocht het bestuur zich de hulp verzekerd zien van een 40-tal onderwijzers en onderwij zeressen, zoodat het toezicht bij de maal tijden alleszins bevredigend kon genoemd worden; do kinderen gedroegen zich dan ook ordelijk, dank zij hot goede toezicht. Ook de dames der Vincentiusvereeniging, zij het dan ook niet ju grooten getale op gekomen, zorgden met de dames-onderwij zeressen voor een vlugge bediening bjj de maaltijden. In Januari was het aantal kinderen na een grondig onderzoek evenwel gestegen tot plm. 780 en begon de bodem zich te vertoonen van do kas der Vereeniging, waardoor het bestuur voor de keuze gesteld word, 5f eerlang eindigen met de maaltijden, öf ze voort te zetten voor diegenen, die het ernstigste voor „Schoolkindervoeding," in aanmerking kwamen. Tot het laatste werd besloten cn een desbetreffende vraag werd gericht tot 'de hoofden van scholen, met het resultaat, dat plm. 200 kinderen van de lijst werden afgevoerd. Door een extra- subsidie van de gemeente en den werkelijk onvoorzienen goeden uitslag op de circulai res om geld gericht tot de weldadige stad- genooten en verschillende andere inkomsten van vereenigingen, enz. kon de Vereeniging haar werkzaamheden tot den gewonen slui tingsdatum, zijnde dit jaar 13 Maartj voort zetten. In het geheel weiden verstrekt 50,101' porties. De kleinste en de grootste opkomst bi) de maaltijden bedroegen respectievelijk vóór on na Februari 630 en 704 en 480 en 507. In hot bestuur werd de heer Schuit, pe riodiek aftredend, herkozen, terwijl mej. v. Driet en de heer Wijkmans als bestuursle den aftraden, mej. Van Driel om gezond heidsredenen on de heer .Wijkmans door drukke bezigheden. In hun plaats werd gekozen mej. Chris- tiaanse en do heer Tjalsma. Nog bestond een vacature, waarin werd voorzien door de verkiezing van den heer De Goederen, zoodat nu het geheele bestuur voltallig is. In de plaats van den lieer Wijkmans werd mej. Woud tot secretaresse aangewezen. Het lodental is stationnair gebleven. Uit de rekening en verantwoording vair den penningmeester bleek, dat de ontvang sten hebben bedragen f 6965.981/2, waaron der: extra-giften wegens de buitengewone omstandigheden f2353.15V2- Gewone subsi- diën van de gemeente f1500, extra-sub sidie flöOO, contributies f752.50, bijdra gen op jaarfeesten en vergaderingen plm. f 286.05Vs- Het voordeelig saldo bedraagt, ondanks het hadeelig slot der vorige reke ning van f 1228.63 nog f678.33. Examens Krankzinnigen-Verpleging. Deze examens, ingesteld vanwege de Ne- derlandsche Vereeniging voor Psychiatrie en Neurologie, hebben een aanvang genomen met de candidaten van het Wilhelminahuis (vóóropleidingsschool Prinsengracht 717) te Amsterdam, „Endegeest" en „Khyngeest" te Oegstgeest en „Meer en Bosch" te Heem stede. De uitslag is als volgt: Eerste gedeelte. „Wilhelminahuis", 6 candidaten, afgewe zen 1, geslaagd de zusters M. J. H. van den Berg, P. J. de Noo, J. Perdok, W. G. Winkelman en H. Wijland. „Endegeest" en „Rhyngeest", 17 candida ten, afgewezen 9, geslaagd do zusters J. Bos, A. Lous, G. W. Poelijoe, C. A. de Roo, F. Veldhuizen en G. Zoerink, en de broe ders N. J. de Jong en L. P. Kuipers. Tweede gedeelte. „Endegeest" en „Rhyngeest", 10 candida ten, afgewezen 4, geslaagd da zusters C. van Duijvenbode, P. M. L. de Graaff, IC. van der Meulen, H. G. van Meurs en M. Weijermans en broader W. A. Bodewes. Heemstede, 3 candidaten, geslaagd de broeders J. W. Greidanus, J. Kortenhoeven en J. Onwehand. Derde gedeelte. „Endegeest", 4 candidaten, afgewezen 1, geslaagd de zusters M. M. Bloezee; A. Bijl- stra en D. C. Veen. Deze examens worden elders voortgezet. Bij resolutie van den Minister van Koloniën is mej. P. J. Bakker, alhier, ge steld ter beschikking van den Gouverneur- Gc-neraal van Ned.-Indië, ten einde daar te lande te worden aangesteld tot tijdelijk hoofd verpleegster bij den burgerlijken genees kundigen dienst. Benoemd is tot tijdelijk kèraar in de Maleische taal aan de' H. B. S. met drie jarigen cursus en daaraan verbonden Han delsschool te Haarlem' de heer C. Lakker kerker, alhier. Het eindexamen aan "het gymnasium alhier zal plaats hebben op 14, 15 en 16 Juni. Als gecommitteerden zijn aangewezen: dr. J, Schrijnen, hoogleeraar vau de St,-Rad- jboudstichting aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; dr. A. E. H. S'waen, hoogleeraar, aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam, en dr. F. Schuh, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Tot gecommitteerden zijn verder o. a. be noemd: te Leeuwarden, Sn eek, Winschoten en Groningen prof. dr. J. J. Hartman en prof. dr. X P. Kuenen; te Kampen, Zwolle, Assen en Amersfoort prof. dr. G. Kalffj te Arnhem, Doetinchem, Zutphen en Deventer prof. dr. F. A. H. Scbreinemakers; te 's-Her- togonbosch, Nijmegen, Zetten en Roermond prof. dr. J. C. Kluyver; te Utrecht, Hil versum en Katwijk aan den Rijn prof. dr. I. J. G. Viirtheini en prof. dr. W. de Sitter*» allen te Leiden. Do heer W. M. Dudok, ingenieur van gemeentewerken alhier, wordt door B. en W. van Hilversum den Raad aanbevolen voor directeur van Publieke Werken aldaar. De j.Sts.-Crt." bevat de statuten van de Vereeniging van Koffiehuis-, Restaurant houders en Slijters te Lelden en Omstreken. ÜIT ONZE STAD. COLLECTE DUBBELTJE-CENT. De opbrengst dezer collecte, gisteren ge houden, is f £$2.771/2. OPHEFFING UITVOERVERBOD. Hij Kou. besluit van 19 dozer is het verbod van uitvoer? van voederbieten, mangel-vor- telen en knolrapen uitgevaardigd bij Kon. besluit van 24 Februari 1915, tijdelijk opge heven. UITVOER VAN ERWTEN. j De ministers van Oorlog en van Land bouw, brengen ter kennis, dat vergunning aal worden gegeven voor den uitvoer van groene erwten, onverschillig van welke soort. Aanvragen daartoe dienen to worden ge richt tot laatstgenoemden minister, doch' kunnen niet in overweging worden genomen, alvorens van de Verplegingseomhiissie in de Stelling van Amsterdam de mededeeling is ontvangen, dat de aanvrager voor zijn reke ning een hoeveelheid groene erwten ofwel capucrjner-erwten binnen de Stelling van Am sterdam heeft opgeslagen, gelijk aan ten ïr.dnsto één derde (in gewicht) van de hoe veelheid erwten, waarvoor vergunning tot .uitvoer wordt aangevraagd en voorts, dat daarbij de volgende voorwaarden zijn in acht genomen. Do in Amsterdam op ie leggen partijen erwten moeten zijn in 1914 in Nederland geoogst, van eerste qualiteit, .goed machi naal geschoond or met de hand gelezen ,en puik kokend. Voorts verplichten de aanvragers zich de opgeslagen partijen op ieder gewenscht tijd stip af te staan aan liet Rijk, tegen onder staande prijzen, gerekend per 100 K.G., bruto voor netto: capucijner-erwten f19, f21; kleine groene kookerwten T16, f18; schokker- en kroonerwten f15, f 17resp. machinaal geschoond of met de hand ge lezen. De ten aanzien van do op te leggen erw ten aan te gane verbintenissen zijn geldig1 tot en met 31 October 1915. Na verkregen vergunning tot uitvoer dient de inlading te geschieden onder toezicht van douane-ambtenaren in waggons of sche pen, die voor verzegeling vatbaar zijn. De geldigheid der te verleenen vergun ningen tot uitvoer van groene erwten ver valt op 1 Juli 1915. AANVRAGEN OM OVERPLAATSING. De minister van Oorlog brengt ter kennis dat dagelijks bij zijn Departement aanvra gen om overplaatsing inkomen. De beslissing op die aanvragen wordt door hem als regel overgelaten aan Z.Ex. den opperbevelhebber van land- en zeemacht. Het verdient daarom aanbeveling, dat zoodanige aanvragen niet aan hem, minis ter, doch aan genoemden opperbevelhebber worden gericht; de aanvragen moeten dan aan dezen worden toegezonden langs den militair hierarchieken weg. De aandacht wordt er echter op gevestigd, dat de kans op inwilliging van dergelijke verzoeken uiterst gering is. DE LICHTING 1915. In het tijdvak van 1620 Juni a.s. zullen worden ingelijfd de dienstplichtigen der lichting 1915, toegewezen aan bet korps pontonniers en bestemd voor het tweede in te lijven gedeelte. NEDERLANDS OH HOSPITAAL IN FRANKRIJK. Van mevrouw do wed. Oldewelt—Otten (kasteel Heyen, Gennep, Limburg), prof. Hector Treub (V ond el straat 46, Amsterdam) en den hoer J. J. Blussé (O.Z. Voorburg wal 221, Amsterdam), ontvingen wij een schrijven, waarin zij het voornemen te ken nen geven 100,000 ibijeen te brengen om ge durende drio maanden in Frankrijk een Ne- derlandseh hospitaal van 80 bedden in te richten, waarvoor de Fransche regeering het lokaal zou beschikbaar stellen. Voor zij ovenwei aan do Fransche regeering een lo kaliteit aanvragen, wenschen zij te weten, of de offervaardigheid onzer landgenooten groot genoeg is om deze som bijeen te bren gen. Zij vragen dus voorloopig toezeggin gen om kleine en groote sommen te storten, wanneer het plan doorgaat. Wan neer het resultaat voorloopig bovredigend is, zullen zij een grootere commissie vormen. De a-drossen vindt men hierboven, BARON KUHLMANN'S MEUBILAIR. Baron Kuhlmann, vroeger aan de Duit- sehe legatie te Londen verbonden en thans Duitsch gezant te 's-Gravenhage, heeft vol gens de Times", besloten, met goedvinden van do Engelsclio regeering, zijn inboedel uit zijn woning te Londen naar Den Haag te doen overbrengen*. Dit zal dezer dagen geschieden door een Hollandsche firma. Het blad zegt, diat Duifcschland weder- keerig bereid is den inboedel van den vroe- geren Engelsclien gezant te Berlijn ook te doen vervoeren als een dergelijk verzoek aan de Duiteche regeering gedaan wordt. DE DURE TIJDEN. Naar we vernemen, nemen de aanvragen om voorschot, door 't personeel <ler Staats spoor aan -de directie gedaan, steeds toe. Bij heb hoofdbesuur zijn nu reeds aanvra gen, te Kamen tot -een bedrag van meer clan ƒ70,000 ingekomen en nog stoe-da worden •nieuwe aanvragen gedaan. Bij het aanvra gen om voorschot verlangt de directie der S.S. Maatschappij de redenen to weten, waarom he voorschot gevraagd wordt. Bij d>e meeste aanvragen wordt als reden op gegeven de duren tijden en het niet in de mogelijkheid verkeer en om van heb week loon iets of te zonderen om kleeren on huishoudelijke artikelen to koopen. Door do vele aanvragers wordt ook als reden opgegeven, hot- in schuld staan bij voorschot banken en afb et-ali ngsmagazij nen. Wm. MULLER'S EIGENDOMMEN IN DURBAN BESCHADIGD. Do ,,Frankf. Ztg." meldt, dat bij de on geregeldheden in Durban ook de eigendom men van de firma W. H. Maller en Co. te Rotterdam ernstige schade hebben geleden, HET VERBLIJF ONTZEGD. Door den territorial en bevelhebber iu Overijsel c.s. is het verblijf in liet in staat van beleg verklaard© gedeelte, tot zijn ge bied behoorende, ontzegd aan Hcndr. Nijkuis arbeider in de gemeente Losser, wijl zijn verblijf in genoemd gebied gevaarlijk wordt geacht in 't belang de-s lands. Hij wordt ver dacht van herhaalde smokkelarij naar Duitschland. "Verder is het verblijf ontzegd aan J. J. Wiend'els en B. Schenning te Didam, L. Courts en te Zeddain P. Spuntz te Lortach; J. P. Bernard te Us; G. H. L. Tering te Aal ten en G. W. Santbalk te Voorst, ge meento Gendringen. VAREN ONDER VALSCHE VLAG? Uit IJmuiden meldt men Het Engelsche stoomschip Prometheus", van de Ocean Steam-ship Cy." kwam gister avond uit Liverpool te IJmuiden binnen, Tusschen den voormast en den schoorsteen was de kegel van de Nederla-ndsch e Over zee Trust geheschen. Ons werd verzekerd, dat dezo zaak tö Amsterdam zal worden onderzocht, EEN VOORDEEL VOOR DEN STAAT. Herhaaldelijk worden paarden in beslag ge-nomen, die men probeert over de grens te smokkelen. Te Zevenaer zijn. nu achttien, paarden verkocht, die ruim 8000 hebben opgebracht Voor het Rijk een welkom voor- deelt-j e. DUITSCHE VLUCHTELINGEN UIT ENGELAND. Dinsdagavond keerden een 100-tal Duit- sclie vrouwen en kandoren, komend© van En geland, langs hot grenskantoor Gennep naar Duitschland terug. Aan het Duitsoh© grensstation Goch, waar men oen herha ling van de. groote volksverhuizing van Au gustus verwacht, werden weder groote zalen ingericht voor slaapgelegenheid en eetza len, daar de reizigers, die 'a avonds om- streets 12 uur daar aankomen, eerst den volgendon dag om 10 uur verder gaan. Men verwacht ongeveer 40.000 vluchtelingen uit Engeland. DE ENGELSCHE GEÏNTERNEERDEN. Engelsche geïnterneerden te Groningen hebben een aanzienlijk stuk grond diep om1- gespit en flink bemest, ten einde daar groen ten te kweeken. Een veertigtal mannen heeft nu elk daar zijn eigen moestuintje. GEEN ROGGE VOOR VEEVOEDER. Bij den Zaandamschen Gemeenteraad is als uitvloeisel van de levensmiddelencircu laire van den minister van Landbouw van' de commissie voor de strafverordeningen' een voorstel ingekomen, houdende verbod van het gebruik' van rogge en roggebrood voor veevoeder. Do strafmaat is bepaald op f25 of dagen hechtenis. SUIKER VOOR BINNENLANDSCH GEBRUIK. In de laatste dagen is gebleken, dat bjj raflinadeurs en s uikerfabrikanten niet meerh of althans niet in voldoende hoeveelheden tegen den maximumprijs van £48.50 per! 100 K.G. suiker voor de binnenlandsche consumptie te verkrijgen was. In verband hiermede zijn door den mi nister' van Landbouw, Nijverheid en Handel de noodige maatregelen genomen, ten einde te bewerken, dat tegen genoemden maxi mumprijs weder voldoende voorraad voor; het binnenland ter beschikking wordt ge steld. VAANDRIGS- EN LUITENANTS- CURSUSSEN. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft bepaald, dat naast de vaandrigs-, cursussen te Amersfoort een tweede oplei ding voor vaandrig of reserve-luitenant wordt ingesteld, waaraan zoowel door reserve-' sergeanten, die de practische geschiktheid voor 'den rang van vandrig hebben ver worven, als door daartoe geschikt verklaar de dienstplichtige sergeanten van de land weer en milicien-sergeanten zal worden deel genomen. NEP. ANTI-OORLOG RAAD. Gemeld wordt dat in de weken van 115 Mei aan het secretariaat van den ,,Neder- landschen Anti-Oorlog Raad" bericht werd ontvangen van aansluitingen van 42 nieuwe vereenigingen, zoadat het totaal aantal aan gesloten vereenigingen thans 885 bedraagt.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1