Nederland en de Oorlog. jjo, 18934 Woensdag 13 IVÏei. A®. 1915. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. f 0.09. oio. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. UIT ONS LAND. Uit de Omstreken. PRIJS DER ADVERTENTIES: x—6 ragois (1,05. Iedere regel meer (0.17.}. Kleine adrertentiën 30 woorden 40 Cents contant i elk tiental woorden meer 10 Cents, t het incaEseoren wordt ƒ0.05 berekend. Bewijsnummer 6 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per "week. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per franco per post a»«o«»aao» 5 1.65. Morgen, Hemelvaartsdag, erschijnt het „Leidsch Dagblad" HIET. De Oorlogvoering voorheen en thans. Gisteravond trad op uitnoodiging van de gtudentenvereeniging voor Sociale Lezingen dn het Klein-Auditorium de heer I. C. ,C. Toirnet, majoor der veld-artillerie te 's-Gra- [venhage, oud-leeraar aan de Hoogere Krijgs- Echool op, om te spreken over de oorlog voering van vroeger en van tegenwoordig. Hoewel het onderwerp actueel mocht wor den geacht, was de belangstelling uiterst atig. Onder de aanwezigen waren enkele .vrouwelijke studenten en één hoogleeraar, jprof. dr. Van Vollenhoven. De Voorzitter deelde bij de opening mede, 'dat dit de derde lezing was, in verband met den oorlogstoestand belegd. Prof.Struy- cken had den oorlog uit juridisch standpunt beschouwd, mr. Verrijn Stuart de econo mische zjjde behandeld, en eindeljjk zou nu spr. het vraagstuk van militairen kant behandelen. De heer Tonnet had ia de zaal eenige kaarten opgehangen, een voorstelling ge vend van de fronten in het Westen en in het Oosten, tijdens de verschillende perioden van dezen oorlog, waarmede hjj het gesprokene nader demonstreerde. Hij ving aan met het I geven van een overzicht van de wederzijd- sche operation in den huidigen oorlog. Eerst werd een blik geworpen op het Duitsch- Oostenrijksche operatiiptan, dat beoogde een snel nederwerpen van Frankrjjk, om daarna met de langzamer te mobiliseeren en te ver plaatsen Russische legers af te rekenen. Dan werden door spr. de redenen nagespeurd waarom deze operatieve gedachte niet werd verwezenlijkt. Hjj wees er op, dat de be- wegnig over Belgisch gebied van Duitsche zijde steeds is voorgesteld ais een maat regel van spontaan verweer, doch dat de wijze, waarop deze beweging werd uitge- gevoerd, de gedachte aan een niet voorbe dachten opmarsoh uitsluit. Meer uitvoerig wijdde spr. de aandacht 'aan de redenen, die er toe kunnen hebben geleid, om niet de kortste weg naar het opmarschgebied der Duitschers over de Ne- derlandsche Maas i3 genomen. Hij wees in dit verband o.m. op de groote waakzaanv Itieid en den moreelen moetl, door onze Re geering betoond, die de mobilisatie van het het leger reeds vóór alle andere regoe- ringc-n had bevolen. Spr. gaf daarna een overzicht van de operatiën in Frankrijk en den meesterlijk geleiden terugtocht der Fransch-Engeisclie iegors, om daarna de operatiën op het Oos telijk oorlogstooneel te besproken. Onttrek, king van trocpenmassa's aan het westelijk front, hebben het succes van de op 6 Sept. Boor Joflre bevolen voorwaartsche bewe ging, verzekerd meent hi). Zoo was omstreeks half September de ofi.nsieve beweging op beide operatietoonee- len, een mislukking goworden. Na vervolg' us den loop der oorlogsope- latiën, dien hij in vier perioden verdeelde, to hebben nagegaan en verklaard, vroeg epr. of een vijfde periode, die der beslis singen, staat te beginnen of staan wij voor een herhaling van de tweede periode, een nieuwe ontruiming van Gaücië, gevolgd door oen geweldigen aanval der Russen uit de groote vestingen van het Weichselfront? Het antwoord is aan do naaste toekomst, Doch we weten reeds nu, dat er tusschen do tweede periode van den krijg en het huidig oogenblik één kenmerkend verschil bestaat. Meer dan'een half millioen Russen zijn thans in Duitsche krijgsgevangenschap, terwijl in den negenmaaudschon strjd door Duitschland de krijg- aanvallendenvgs, thans &1> beide fronten gelijktijdig lean worden oort.gezet; een uiting van volkskracht, vol gens spr., eenig in het boek der historie. Spr. kwam daarna, aan de hand van [voorbeelden uit de krijgsgeschiedenis, tot en vergelijking van de oorlogvoering voor oen en thans en wees daarhjj vooral op de steekenis van de Duitsche „Eiseübahn- ïehrkraft." Dat de moderne oorlogvoering P elk dor operatie-tooneelen spoedig haar "peratief karakter gaat verliezen, schjjnt on gevolgtrekking die we pns nu reeds ogen maken. Spr,noemt dezen oorlog ten slotte een erschijnsel, vol van onbegrepen en onbe- „peltjke tegenstrijdigheden. Hij aanvaardt en oorlog als een onvermijdelijk deel der fereldorde, doch dan ook met al de ver lichtingen, die hjj ons oplegt. Spr. liet de vraag, of Nederland op het oeron van zulk een oorlog berekend is, "nn zjn hoorders.. Het antwoord zal ai- ent onbevredigd laten. Doch dan wijst hij F op hoe jong ons leger, in zijn tegen-; Jpjrdigen vorm is, en hoe ten slotte in 't ana tiog jonge instituut dor reserve-aan- jwring onze militaire waarde voor de toe- omst. ligt. LEIDSGHE SCHOUWBURG. VACLAR KLICKA. ZeMen hebben wij in het afgeloopen con certseizoen het publiek zóó enthusiast ge zien als gisteravond tijdens het concert dat gegeven werd door den harpkoning en harp- virtuoos Kiicka en door de operazangeres Sdarta LénardeSchroedt, terwijl de pia nist Henri de Waart aan den vleugel zat. Dat enthusiasme uitte zich iu stormachtige toejuichingen, in bravo-geroep, in het telkens terugroepen van beide artisten, in het vra gen om extra-nummers, waaraan voldaan werd. Wat den harpspeler betreft, kunnen wij dit enthusiasme ten volle begrijpen. Niet alleen het ongewone van een harp als solo instrument te hooren, boeide, ook Klicka's spel was heel bijzonder; want in de korte, stugge tonen van de harp werd warmte ge bracht. Zeer opmerkelijk was het klank verschil in het voordragen der melodieën en van de tusschenspelen. Men kon zeggen, dat er hemelsche harptonen werden gehoord. Er bestaan weinig composities voor harp, maar de Fantasie op bekende Schuhert- liederen van Trnecek, was al heel onbelang rijk en die werd ons nog volgens het programma „onverkort" gegeven. Heel mooi voor harp klonken Smetana's twee syir.phonische gpdichten uit den cyclus „Mjn Vaderiancr, ook de compositie van Klicka's vader een „Nocturne" boeide door spel en voordracht; de inhoud van dez9 composities was .naar het gewone model der „Nocturnes" genomen. Wat de zangeres betreft, konden wj het enthusiasme van het publiek met deelen; deze zangeres doet haar best omi te zin gen en treedt eenvoudig op, maar het ge luid schiet te kort en de ademhaling laat aan verzorging .te wenschen over. En van de liederen is door afwisselende voordracht heel wat .meer te maken; b.v. van Brahms' „Mainacht", die veel te onbewogen werd gezongen. Een mooi lied was Balakiraw'3 „Grusisch Lied". Ook de compositie „Lied der Spinnerin" van den begeleider De Waart, was fijn gedacht. Door den harp speler werd do zangeres begeleid in Wolfs „Gesang Weyla's", welke begeleiding uitermate geschikt is voor harpspel en in twee Hollandscbe liederen van Arnold Spoei. De zangeres zong in vele originoelo talen; in het Russisch, in het Boheemsch (twee aria's uit Smetana's Verkochte Bruid) en in de origineel» Hoilandsche taal, die zij vrj zuiver uitsprak. Ten slotte werd Spool's „Aan Holland", dat aan H. M. Koningin Wilheimina eerbiedig opgedragen is, her haald. Aan de ambachtsschool te Delft is be noemd tot Ieeraar in de eiectrotechniek en instrumentkuude de heer Th. van Duuren, alhier. Door B. en W. van Amsterdam is ge gund aan den heer H. P. Jansen, schilder, alhier, het uitvoeren van buiten- en bin nenwerken en glazenmakcrswerk, enz. aan gemeentegebouwen, perceel I voor f 4634 en perceel II voor f2765. Te Haarlem zijn, als onderwijzer ge slaagd de heeren G. Mi zee, T. G. S. G. Moe- lia en J. van Muiden, alhier., Na do jongste verkiezing is in het be stuur der Kon. Ver. van Ned. Scherpschut ters de heer W. J. M. Linden, 1ste luit. der inf., alhier, secretaris. Tor Provinciale griffie van Zuid-Hol land is met ingang van 14 Mei a.s. tot ad junct-commies benoemd mr. Kr A. H. Coe- bergh, alhier. Naar wij vernemon, is mej'. E. C. Knappert, alhier, bonoemd tot cHrectrico van de school voor maatschappelijk werk te Amsterdam. Mej. Knappert heeft in verband daar mede ontslag gevraagd als directrice van het Leidscho Volkshuis. AGENDA VAN DE WEEK: Woensdag: Pieterskerk. Af6cheils-Sanienlcamrt. Spre kers: Prof. dr. H. M. v. Nes (Leiden), ds. J. Pil. Eggink (Velzen), zeudeling Eg- gink (Pargaroetan). 8 uur. Donderdag: Tochtje naar „Raaphorst" met Seringen- berg. Ned. Reisvereeniging. (Afd. Leiden cn Omstreken). Kwart voor tien Noord- eindsplein. „Oud-Poelgeest." Zendingsfeest. 's Mid dags halftwce. Vrijdag: „Zomerzorg". Algcm. Vergader'ng Ge nootschap „Mathesis Scientorum Genitrix". Halfacht. Zaterdag Graanbeurs. Soirée Dansante, Leerlingen Dansleeraar S. P. Wielinga. Zondag: Leidsclie Schouwburg. Uitvoering L. T. j,Jacob Cats," 8 uur precies. UIT ONZE STAD. REGEERINGSBROOD. Het gaat met de aanvragen om een brood kaart en formulier steéds door. N.u zijn er reeds over de 6000. aangevraagd, VOOR HET STEUNCOMITÉ. De Leidsclie O nde wijzer s -Z angver e e ni- ging „L. O. Z." heeft aan de Commissie van het plaatselijk steuncomité afgedragen, do som van f 110, als batig saldo van het concert, gegeven 30 April l.L BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Vrijdag a.s. zullen van hier 149 Belgische vluchtelingen met den trein van 0 uren on der geleide van een tweetal leden van het vluchtelingen-comité naar Ede vertrekken. Een tiental heeft plan naa-r België te gaan. De aangevraagd passen zijn echter nog niet gearriveerd en daarop moet worden ge wacht. Er blijven er hier nog ruim 150, onderge bracht in 'het voorm. café ,,De Rood© Leeuw", het huis op de Vliet en bij parti- oulieren, waaronder eenigen te Katwijk., HET BROODVRAAGSTUK. Do minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft de volgende circulaire ge richt tob de burgemeesters: Ik heb de eer u mede te deelen, dat mij naar aanleiding van. mijn circulaire van 24 April j.l., no. 455, van verschillende zijden wordt gevraagd, hoe de aanvrage voor broodkaarten on de verstrekking van meel moet worden geregeld voor de leve ring van brood aan personen, die gewoon zijn dit van bakkers uit andere gemeenten dan die van hun inwoning te betrekken. In verband hiermede meen ik u er op te moeten wijzen, dat het betrekken van brood uit andere gemeenten geenszins aan de controle-regeling, welke ik u bij mijn bovtengenoe-mdo circulaire ter kennisne ming zond, in don weg staat. Ik stel mij de regeling daarvan aldus voor Een ieder, die van de gelegenheid, om goedkoop brood te verkrijgen, gebruik wenscht te maken, vraagt een broodkaart aan bij het bestuur van de plaats zijner in woning. Op deze broodkaarten wordt de naam van den bakker vermeld. Dit kan ook zijn een bakker in een andere gemeen te. Do broodkaarten worden door de hou ders diaarvan na hot verstrijken van het tijdvak bij den burgemeester van de plaats hunner inwoning ingeleverd. Do burge meester stelt dan de hoeveelheden brood vast, door iederen bakker geleverd. Van die hoeveelheid brood, geleverd door bakkers buiten de gemeente, geeft de burgemeester van de gemeente waar die bakkerij geves tigd is. Het is nl. do bedoeling, dat do bakkers al het be-noodigde meel, ook dat gebruikt wordt voor do levering van brood voor an dere gemeenten, betrekken van den burge meester der gemeente, waar de bakkerij gevestigd is. Uit de opgaven omtrent go- lever do hoeveelheid brood, die deze burge meester krijgt van de burgemeesters van omliggende gemeenten, kan derhalve wor den nagegaan, hoeveel brood door den bakker naar andere gemeenten wordt afge leverd en hoeveel meel hij daarvoor dns kan ontvangen. De prijs van het meel, bestemd voor het bakken van brood van 12 cent per Kg., moet door iedere gemeente worden vastge steld. Daar deze prijs verband houdt met de kosten, die aan het bakken van brood zijn verbonden, o.a. arbeidsloon, etc., zal ook voor het brood, dat buiten de ge meente wordt afgeleverd, het meel gele verd moeten worden tegen den prijs, wel ke geldt voor do gemeente, waar de bak kerij is gevestigd. Ten einde een normaal verloop van za ken zooveel mogelijk te bevorderen, heb ik de eer u beleefd te verzoeken met het bovenstaande zooveel ma-gelijk rekening te willen houden. NEDERLAND EN DUITSCHLAND. Een Nederlander, die in verband met do uitwisseling van geïnterneerden en het op sporen van vermiste militairen in dten laat- st-en tijd herhaaldelijk bezoeken bracht aan Engeland en Duitschland, verhaalde ons, dat het er voor N deer landers, die in Duitschland reizen in den jongsben tijd he slist minder aangenaam op wordt. Onze zegsman was bij zijn laatste bezoek te Ber lijn voortdurend door detectieves gevolgd telkens van het oogenblik, dat hij zijn ho tel verliet, totdat hij daar weer terug keerde. Aangezien hetgeen hij deed ab soluut „emwa.n-dfrei" was, konden de uit gezonden politieambtenaren geen reden hesjeuron hem te arresteeren. Maar het gevaar daarvoor was, naar hem bij na vraag bleek, toch geenszins denkbeeldig. Daarbij kwa-m tevens aan het licht, dat •hij in dit opzicht allerminst een uitzonde ring vormde, maa-r dat wellicht in ver band met do epionnage, die in Rijnland een Nederlander v. R. moet zijn gepleegd het toezicht op Nederlanders, die in Duitschland reizen, zeer is verscherpt. (N. Ct.") EEN SOHIP OPGEBRACHT. Het Engelsche stoomschip „Iinber", in den nacht va-n 2 op 3 Mei van Liverpool naar Rotterdam vertrokken, is, nadat het een paar dagen in do D-uins was opgehou den, naar Londen opgebracht. Naar wij vernemen, moet oen gedeelte va-n de katoenlading worden gelost en moeten eenige partijtjes stukgoed (gecon signeerd op naam) aan de N. O. T. worden bergeconsigneorcl. Daarna zal befc stoomschip hoogstwaar schijnlijk naar Rotterdam mogen vertrek ken. EEN SCHIP GETORPEDEERD? Men seint uit Schiermonnikoog d.d, 11 Mei, aan do „Tel." Hedenmiddag om 0 uur rapporteert de kustwacht den voorzitter der Redding Maatschappij te Schiermonnikoog, dat west-noordwest een schip vermoedelijk is getorpedeerd en in brand staat. Twee ge weldige ontploffingen zijn in het dorp ge hoord. De reddingsboot rukte terstond uit ter .assistentie." Bijzonderheden ontbreken. SMOKKELENDE VROUWEN, Men schrijft uit Limburg aan het }>Hbld." Behalve de bekende tabaks- en koffie- s-mokkelaars, worden tegenwoordig ook her haaldelijk vrouwen aangetroffen, die er haar werk van maken om goederen, waar van de uitvoer uit ons land niet verboden is, tersluiks Duitschland in te voeren. Een vrouw vervoerde aldus in haar onderrok 45 pond koffieboonen, terwijl ze nog bovendien 20 pond koffieboonen in twee zakjes en een groot pak met sigaren op den ami droeg. Zulk een smokkel aars rok kan men zich het beste voorstellen, als men zich twee rokken over elkaar denkt, welke telkens om de tien eentimeer van boven naar beneden aan elkaar zijn vastgestikt. D« Btof vormt dan wel loodrechte buizen, welke gevulk kunnen worden met de te vervoeren goederen. Meestal gaan deze smokkelaarsters in club jes van drie, vijf, tot acht personen. De te loopen afstanden door d-e bosschen bedrag gen gewoonlijk drie uren, terwijl ook som migen wel van halfzeven 's avonds tot twaalf uur 's nachts onderweg zijn, Yoor een sterke draagster zit aan zulk een tocht ge woonlijk een verdienste van tien a twaalf mark. EEN STOOKBERICHT. Naar aanleiding vam het Reuterbe richt dat de Noderlandsche gezant oen bezoek op het ministerie van Buitonlandscho Za ken te Washingt-on maakte, zegb -de „N. Ct." dat haar bij informatie bleek, dat tus- seben onze rogeering en den gezant te Washington over de „Lusitjamia -ramp geen besprekingen zijn gevoerd, laat staan dat een opdracht in dien geest zou zijn ge geven. Men adhtto het bericht dus hoogst onwaarschijnlijk. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een stookbericht. EXTRA VERLOF. Door den minister van Oorlog is aan de burgemeesters medegedeeld, dat, in. ver band met de door don opperbevelhebber van Land- en Zeemacht gegeven oTder, ben houdens in sommige gevallen, do dienst plichtigen tot 9 Juni a.s. één dag verlof méér kunnen genieten dan volgens de nor male verlofsregoling het geval zou zijn en zullen de gemobdliseordo arbeiders van in dustrie en landbouw, die levensmiddelen ten gebruike van hun gezinnen verbouwen, behalve bedoeld ertra-verlof, in aanslui ting daarbij bovendien nog een dag ver lofsverlenging kunnen verkrijgen. De minister verzoekt in verband) hi erme de, om, indien een dienstplichtige ton ge volge van hot- genot van den extra-verlof dag of -dagen zich langer dan 4 achtereen volgende diagen met verlof bevindt, de ver goeding, welke aan de betrekkingen zijn toegekend, ook uit te koeren over den duur van het verlengd verlof. ACADEMIENTEUWS. Am sterdam: Bevorderd is tot doctor in do rechtswetenschap, op Stellingen, de heer J. J. M. Noback, gob. to Haarlem. Deheer S. C. Bokhorst, die Dinsdag pro moveerde tot doctor in de scheikunde, ver kreeg daarbij het praodica-ab cum laude. CORRESPONDENTIE. Een paar ingezonden stukken moesten tot een vol gend nummer blijven liggen. NOORBWIJK. - In café „Het Fortuin" vergaderde gi£- teravond heb Jiruisverbond „St.-Jeroen"< Van de bestuursleden was er alleen maar de voorzitter; dc andere hadden allen wet tige verhindering. Een der leden nam wel willend het secretariaat op zich. Mededec lingen werden gedaan over don drankbe strijdersdag op 2den Pinksterdag te Lisse* Twee nieuwe leden-geheelonthouders wer den geïnstalleerd, terwijl nog een viertal, nu niet ter vergadering, zich voor het lid" maatschap opgaf. Dat zijn reeds de eerste vruchten van do propaganda-club, die ook veel succes heeft met don wekelijkschen ver koop van „Onze Kruistocht". De voorzatte ff dankte do leden van de propaganda-club.- Medegedeeld werd dat de Raad op het adres der vier te Noordwijk werkende drank- weerorganisatie (waaronder ook het Kruis- verbond) besloten heeft, aan de Koningin te verzoeken, voor Noord wijl: het maximum aantal vergunningen te bepalen op eten grondslag van 1 op 350 inwoners. Thans is het 1- op 250 inwoners. De voorzitter las een aardig gedichtje voor, door hem ontvan gen van een vergunninghouder, die sympa thiek staat tegenover den drankbestrijding. Daarna las de voorzitter ter opwekking een hoofdstuk uit de „Nieuwe Kruistocht'" van dr. Gerard Brom, en wel het hoofdstuk, dat handelt over dr. Ariëns, den stichter van het Kruisverbond. NOORDWIJK-AAN-ZEE. De hotel- en pensionhouders, d'e villa- en kamerverhuurders beginnen weer wat op ite leven. Het vermoeden was aanvankelijk dat- het seizoen 1915 nog grooter „strop" zou worden dan dat va-n 1914, maar dat valt mee. Niet, dat alles al verhuurd ia, zoover zijn wij nog niet. Maar toch wordt er boven verwachting verhuurd, bijna uit' sluitend aan Hollanders, die dit jaar niet naar het buitenland gaan. Jaar op jaar 'komt het voorts meer in zwang, om ook in den zooge n aam den voortijd eenige dagen te Noordwijk-aan-Zee te vertoeven. Ala do teekenen niet bedriegen, is er kans, dat d© zomer van 1915 voor de badplaats nog heel Wat beter zal zijn dan verwacht werd. ALKEMADE. r i v Gemeenteraad- Voorzitter: burgemeester Van Wiclienj Afwezig do heeren Broekhuizen, Ko"k3- hoom, Los en Straathof. Do Voorzitter deelt mede, dat van den heer Strijk een schriftelijk voorstel is in gekomen omtrent gewicht en prijs van het) brood. B. en W. zullen in de volgende vergader ring op dit voorstel praeadviseereu. Aan den heer J. Ilendrix is op geneeskun dig advies ziekteverlof verleend gedurende Mei. Op liet verzoek van B. en W. aan do Spoorwegmaatschappij, om een stopplaats of halte bij de viaduct te Nieuwewetering, is goedgunstig beschikt, zoodat deze er eerst daags zal komen. Een adres van de Middenstandsvereen. „Dé Hanze," om een subsidie van f25 voor haar; cursus in Duitsch en boekhouden, wordt aan B. en W. gezonden om advies. Tot leden der schattingscommissie voor! do inkomstenbelasting worden benoemd dé heeren F. H. van Wichen, H. Bakker, J* Bonda en P. Kokshoorn. In de commissie tot wering van schoolverzuim worden hea> benoemd en benoemd de heeren A. D. Ro* zen'dal en C. VY. Pa1.the Wezenhagen. Onder zekere reserves wordt besloten het oude schoolhuis met erf te Kaag te ver huren voor ïl per week tot 1 Mei 1916 «33 n C. A. Pauw, aldaar. Goedgekeurd wordt ruiling van grond, waardoor een zuiverde? toestand wordt geboren, met J. J. Koert te Nieuwewetering. Een voorgestelde ondershandsehe verkoop van het oude schoolgebouw met erf te Kaag nan G. J. Hogervorst te Oudshoorn voor 'bloembollenschuur, voor de som van f300 gaat niet door, daar Üo Raad het bod te laag vindt. Een gedeelte van den schooltuin te Nieu wewetering wordt verhuurd aan B. Otteny aldaar, voor f 11 per jaar, tot Oct 1919. Inzake het kabelhuisje te Roelofarends- veen wordt besloten, dat de gemeente f65 zal betalen aan Van Rijzen en Pauw f35. Do belooning van het waarnemend hoofd der school te Nieuwewetering wordt vast gesteld op Ï110 per maand. Wijzigingen in do begrootingen 1914 etö 1915 worden vastgesteld. Hetl schoolgeld kohier wordt vastgesteld tot een bedrag van f471.65. De heer Bonda) vraagt of B. en W. niet eens willen trachten, dat het ons minder zal kosten als 'de heer, Rozendal ons helpt. De Voorzitter zegt zulks toe. De heer Bonda vraagt verder naar de tarwe en de rogge, 't Blijkt, dat de voor raad niet ver meer zal strekken. Verder dringt de heer Bonda op spoedi a<an, inzake do behandeling van het brug- voorstel te Oudewotering.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1