Do Europeesche Oorlog. Bemengd Nieuws. STOOMVAARTLIJNEN. HAARLEMMERMEER. Met buitengewoon verlangen wordt in onzen polder naar ,een zoel regentje uitge zien cn gehoopt op tuinder guur weer. He aanhoudende koude en noordelijke wind be lemmert den groei der jonge bietenplantjes. Als ev niet spoedig verandering komt, zal menig' plantje het opgeven en zal over waaien het onvermijdelijk gevolg daarvan 2\jn. Ook begint de gewone Mee rk waal", het watergebrek, zich te vertonnen en ziet men alweer met emmers sjouwen. Ook in dit opzicht zal een regenbui welkom zijn. KATWIJK-AAN-ZEE. Onder zeer vele blijken \an belangstel ling herdacht dr. D. L. van Elk gisteren den dag, dat hij zich vóór 25 jaren als ge neesheer m deze gemeente vestigde. Uit zijn patiënten had zicli een commissie ge vormd, die, met voorbeeldigen ijver, alle voorbereidende maatregelen had getroffen, om den jubilaris en zijn huisgezin een 011- vergetelijken feestdag'te bereiden. Do. hul diging had in do Gemeentezaal plaats, waar, te midden van veel groen, dr. Van Elk en zijn huisgezin hadden plaats geno men. Van de gelegenheid, om den jubila ris persoonlijk geluk te wenschen met de zen dag werd door zeer velen gebruik ge maakt. Namens de patiënten bood de bur gemeester dezer gemeente een fraai beeld houwwerk aan, hetwelk vervaardigd was door den heer Charles van Wijk, uit 's-Gra ven ha-ge. Dit geschenk ging vergezeld van oen album, waarin de namen voorkwamen van -de dankbaro patiënten van den jubila res. Dij het vervaardigen van dit album ver leenden de heeren Willy Sluiter en M. Mun- 'tbe hun artistieke medewerking. Namens de „oranjevereeniging" voerde de heer Slo- temaker verder het woord, alsook de heer Den Haan namens de commissie uit de patiënten, 's Avonds werd het feest in be sloten kring voortgezet. Intussohen bracht de militaire muziekvereeniging „De Kuste wacht" nog een serenade voor het huis van dien geneesheer, hetgeen veel belangstel lenden deed samentroomen. NIEUW-VENNEP. Do Vennepsche torenklok vertoont weer haar oude kuren. Een heele poos heeft zij zich als een fatsoenlijk uurwerk gedra gen, maar nu is zij al eenigen tijd leelijk' tegen den draad in. Zij schopt met haar hukken de Vennepscho huishouding leelijk in de war. Misschien is het de oude dag, die haar wat lastig en nukkig maakt, maar hoe dit ook zij, vervelend is zij. Nu eens schiet zij met gang vooruit, zoo dat zelfs de Meer- scho trein er t9 Iaat bij komt, dan weer 'kruipt zij als een slak van Hollandschen bloede. Zelfs gaat tf.j bijwijlen zoo ver, dat zij geen wijzer verzetten wil, ondanks allen vriendelijken drang. Vandaag wees zij ver keerd en sloeg" zij verkeerd en sloeg daar mee -het record van klokke-verkeerdigheid. La-ten wij hopen, clat zij- weer spoedig op dreef raakt en haar leven betert! Zóó is het te erg! Misschien zal zij niet rusten vóór een kundig geneesheer haar een passend oliedrankje verschaft, dat haar wat leniger maakt, en die haar wat nieuwe landen inzet, om den tijd behoorlijk te kunnen vermalen. Zij wordt een dure tante, te duur misschien. Dan maar den hoer op: vele kleintjes ma ken een groote. Na gehouden verdeeling der functiën, is het bestuur der alhier opgerichte tuin- bouwvereeniging „Venneps-Cultuur" als volgt samengesteld: J. Berrevoet?, voorz.; K. van Noort, seer.; P. van Sao se, penningm.; J. v. d. Pol, vice-secr., en H. Verkuyj, vice- voorzitter. NOORDWIJK. 40=Jaiig Feest van ilen Gom.-Secretaris, den Heer E. DE GROOT. Heden viert de heer E. de Groot, onze grijze gemeentesecretaris zijn 40-jarig ambts jubileum. In die reeks van 40 jaren, dat hij als gemeentesecretaris werkzaam was, heeft hij op vcorbeeldelooze wijze zoowel de gemeente, als het publiek gediend. De gemeente, door immer zijn beste krachten aan to wenden, het publiek, door altijd op de meest welwiHende en voorkomende wijze van raad en voorlichting te dienen. 'fcWas dan ook to voorzien, dat dez-9 dag niet onopgemerkt voorbij zou gaan. Bereids vormde zich een commissie, be staande uit do heeren jhr. W. G. van Pan- huys, O. G. J. Allcercade, W. N. Alke- pmade, Adr. Dorsman, M. M. P. Fornara, L. A. de Roehefort Dijk, Y. Elzinga, J. van Kan, K. Sanders, P. F. van Santen, J. W. P. Spruyb en A. Verloop. Hedenmorgen werd de jubilaris op het raadhuis ontvangen door B. en W. en den gemeenteraad. Hij werd toegesproken door den burgemeester, wethouder Alkernade, wet houder Van Beelen en den heer C. J. L. v. d. Aleer. Namens den Raad werd hem een eikenhouteb per te-man', eau aangebeden. Daar na werd de eerewijn aangeboden, waarop de jubilaris bewogen dankte. Bovengenoemde commissie bood den ju bilaris te zijnen huize een tegeltableau, ont worpen en vervaardigd door „De Distel", met album, waarin de namen gecaligrafeerd waren door den heer W. Peters, alhier' benevens „Geschiedenis van het Ned. Volk" van prof. Blok aan. De voorzitter der com missie, de heer A. Dorsman, sprak den ju bilaris toe cn stelde z-jn verdiensten tegen over de burgerij in het licht. Aan mevrouw Do Groot-werd een bloemstuk aangeboden. Het stroomde voorts bewijzen van belang stelling in den vorm van telegrammen, brie ven, kaartjes en bloemen, wel een bewijs, hoe bemind de heer De Gróót zich wist te maken. .VALKENBURG. i I - Tot leden der schatt'ngscommissïe voor de Rijksinkomstenbelasting zijn benoemd de heeren H. G. van Sillevoldt, A. Notenboom, C. Jansen en J. Visser. WARMOND. In den nacht van Zondag op Maandag zijn alhier 9 fuiken, toebehoorende aan den heer Spaargaren, ontvreemd. Zij stonden in de Leede bij de Spoorbrug. De politie meent de daders op het spoor te zijn. Zij ging ter plaatse dreggen, daar vermoed wordt, dat de dieven, toen zij zich ontdekt zagen, de fuiken in het water hebben gegooid. Zij gingen op de vlucht-, toen veldwach ter Been zijn revolver trok. Vijf fuiken zijn dan ook reeds gevonden in de groote sloot. .WASSENAAR. Gisteravond gaf de tooneelvereoniging „Excc-lsior" een uitvoering in de muziektent op 't Plein. Na de volksliederen werd nog een inpoi programma afgespeeld. Dit con cert is 't eerste van de zomerconoerton, die wo van „Excelsior" te wachten hebben. Aan ieder huisgezin werd gisteren, bij wijze van proef gratis een regeeringsbrobd "van een bj K.G. geleverd. Ieder is daar door in staat gesteld kennis te maken met liet „brumbrood" en kan nu beoordeeien of hij dit brood al dan niet wenscht te koo- pen. Eerstdaags zal 't verkrijgbaar worden gesteld. KERKELIJKE BERIPHTEN. L o id e n. Geref. Gem. (N. Rijn) Hemel vaartsdag, 's nam. to vrjf uren, ds. H. Roe- lofsen, van Zeist. Uegstgeest. Ne&-Iïerv. Genu He melvaartsdag, 's morgens to tien uren, in ,,Trenodo heer J. H. Huygens, cand. tot den H. Dienst. Sassenlieim. Xcd.-Herv. Gem. He melvaartsdag, '"3 morgens te tien uren, ds. A. j. Ruys, van Oogstgeest. Valkenburg. Ntd.-Herv. Gem. Hemel vaartsdag, 's morgens to halftien, de heer G. Oberman, theol. cand. to Leiden. Warmond. De morgenbeurten in de Ned.-Herv. Kerk beginnen voortaan om half tien. u> v o r een oppervlakte van on geveer 1000 M". woedde gisternamiddag een boschbrand iil de Schevenirigsche Boschjes nabij de Belvédère. Do Scheveningjaciie brandweer, dio spoedig ter plaatse was, bluschte het vuur met één straal op de waterleiding. De Haagsche auto-spuit, die mede op liet terrein van den brand kwam behoefde geen dienst te doem De oorzaak wordt toegeschreven aan baldadigheid ran jongens. In de kantoren van den heer Ketting, houder van het bijenpark te Sant poort, is Zaterdagnacht ingebroken. De da ders nebben meegenomen ee:i projectie-lan taarn, doozen plaatjes en een sciinjfma- chine. Gisteren meldden zich aan twee werklie den, die meedeelden, dat zij een paar nachten geleden met nog een derde, te Santpoort hadden ingebroken. Gistermorgen vonden e e n i g e personen aan den Amsterelamschen straat weg te Meiden geldswaardige papktren, waaronder oox e-fiecten. Uit enkele papie ren bleek, dat deze afkomstig waren van de wed. v. S., aldaar. Een onderzoek, in deze richting ingesteld', bracht aan het Jicht, dot '-3 nachts bij do wed. v. S. was ingebro ken. door het opschuiven van een raam heelt men zich toegaDg weten te verschaffen. Door de politie wercil een nader onderzoek inge steld. Omtrent dó daders is niets bekend, Z o n d a graid djag is een hevige boscli- en heidebrand uitgebroken cncer Haarle, gemeento Hellendcorn. Honderden bunders grond staan in brand. Het schoono landgoed „Sprenkenberg" van den heer A. van Wulfften Faltho wordt bedreigd, maar rnen hoopt den brand tijdig in zijn voort gang t-o stuiten, zoodat althans de naaste omgeving van dib landgoed voor het vuur gespaard blijft. Een honderdtal militairen zijn uit Almelo vertrokken om hulp te bi-e den bij het blusEc-hingawefk. Naar men me dedeelt, heeft men ook naar Deventer ge seind cm hulp. Eigenaars van cle door het vuur aangetaste gronden zijn d-e hoeren A. vc Wulfften Palthe, te Haarle. baron Van Voorst tot V oorst, te Zwolle, en De Jong van Schouwenburg te Amsterdam. De p.'olitie te Watergraafs meer heeft aangehouden twee mansperso nen, afkomstig uit Boskoop en Haarlem mermeer, drie sinds eenigen tijd door haar gvzee-ht werden, daar zij zich schuldig heb ben gemaakt aan oplachtiingen, gepietegd ton nadee&é van bqomkweekers daar ten plaatse. Tevens bleek, dat de officier van justitie te Rotterdam aanhouding en voorge leiding had verzocht van één hunner we gens verduistering. Zij worden ter beschik king der justitie gesteld. Het is gebleken, dat de 17-j ar i- ge D., winkelbedüende te Gouda-, niet is verdronken, zcoals bijna zeker werd aam ge nomen, doch dat hij zich goed en wel te Rotterdam bevond. Hij had geen rust meer in zijn geboorteplaats, trok op een eilandje in do Reeuwijksche plas, waarin hij was gaan varen, gedeeltelijk andere MjeeëCing aan, Het o.a. zijn pet achter en het schuitje onbeheerd in den steek, alles om den schijn te doen verwekken, dat hij verdronken was, hetgeen dan ook in den aanvang werd ge loofd; doch toen na veel visschen en dreg geil zijn lijk niet werd gevonden,, is twijfel opgekomen. Door een brief, dien het avontuurlijke j'oru gemensch schreef aan een vriend to Gouda en die daarvan mededeeling deed! aan de familie, kwam het bedrog uit. Zondagavondwildeophet Vree burg ie Utrecht een oude man uitwijken voor een auto; door zijn weifelend heen en wee-r loopen, ni'et goecC wetende, naar welke zijde voor den auto uit den weg to gaan, wist ok de chauffeur van de auto niet, hoe voorbij den man te rijden. Deze werd door de auto aangereden en binnen gebracht in een der café's aan het Vreeburg, waar do patiënt door de ziekenauto word afgehaald. Do oude mam is vannacht in do klinieken overleden. STOOMVAART-MIJ. NJEDERLAND. „Boeroe" (uitreis) pass. 9 Mei Rnisterre; „Kombangan" (uitreis) arriv. 9 Mei te Grar vesond; „'Timor'' (thuisreis) pass. 9 Mei Po rto; „Rondo" (uitreis) arriv. 8 Mei te Car- óifï; „Arrixm", van Amsterdam nsar Bal timore, is 8 Mei Lizard gepass.; „Iianda", van Santos naar Amsterdam, vertrok 8 Med van Vigo; „Grotius" (uitreis) vertr. 8 Mei van Colombo; „Koningin Emma" (thuisreis) vertr. 7 Mei van Comlombo; „Prinses Ju liana" (uitreis) is 9 Mei Noord-Hinder ge- pass.; „Sumatra" arriv. 10 Mei van Java te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. „Bandoeng1', van Norfolk naar Java, is 8 Mei'Gibraltar gepass.; „Djebres" (thuisreis) pass. 8 Mei Perto; „Djocja (thuisreis) arr. 8 Mei te Deal; „Insulinde" (thuisreis) pass. 8 Mei Perim; „Ophir" (uitreis) vertr. 9 Mei van Peritr.; „Samarinda" .(thuisreis) ar riveerde 8 Mei te Deal; „Sindoro" (uitreis) arriv. 8 Mei te Padaug; „Tabanan" (thuis reis) vertr. 8 Mei van Padang; „Madioen", (thuisreis) pass. 10 Mei Perim; .Medan" (thuisreis) pass. 9 Mei Ouessant; „lair.bora" (uitreis) pass. 9 Mei Sagres. HOLLA ND-A M ERIK A-LIJN. „Ambra", arriv. 10 Mei van New-York te Rotterdam; „Cornelis", van Rotterdam n. New-York, pass. 7 Mei Bevezier; „Noordam", van Rotterdam naar New-York, pass. 8 Mei Capo Race; „Ranvik" arriv. 9 Mei van Rot terdam te New-York; „Richard" arriv. 7 Mei van Botterdam» to New-York; „Sloter- dijk" vertr. 8 Mei van Baltimore naar Rot terdam; „Rotterdam", van New-York naar Rotterdam, pass. 9 Mei Sciily. KON. HOLL. LLOYJD. „Delfland" (uitreis) vertr. 8 Mei van Rio Janeiro; „Maasland" (thuisreis) pass. 7 Mei Funchai; „Tubantia" (thuisreis) vertr. 9 Mei van Pernair.buco; „Zeeiajidia" (uitreis) arr. 8 Mei to Montevideo. MARKTBERICHTEN. LEIDEN', 11 Mei 1915. Vctli Varkensmarkt. Aangevoerd 160 vette varkens, f 0.37 a f 0.86; 120 liclit soort-, I 0.80 a f 0.78. Handel matig-. BODEGRAVEN', 11 Mei 1915. Kaas. Aangevoerd 233 wagens, te zaraen 11254 stuks, wegende plin. 61694 kilogram. Prijs lo soort Goudscho f 51.50 a f 54, zwaardere 53 a f 55, 2e soort f 48 a f 50.50, gestempelde 51 a f 54, Derby kaas, le scorb f 50. Ilandel ving. ALKMAAP., 10 Mei. Aangevoerd 220 vel to var kens. Prijs 66 a 92 ct. per K.G. 10 magere var kens 21 a 29 per stuk. EDAÏI, 10 Mei. Lammeren. Op do beden alhier gehouden voorjaarsmarkt zijn aangevoerd 186 lammeren. Hoogste prijs f 16.50 per stuk. SCHIEDAM, 10 Mei. Spiritus, Petroleum, enz. Notecring van den ,,'Uond van Distillateurs. Moutwijn 17, Jenever 21, per H,L. zonder l'ust en zonder belasting. No tearing van do Beurscommissiën. Moutwijn f 16 per II.L. zonder fust cn belasting. Stemming prijsh. Spoeling f 1.30. Spiritus. Graanspiritu3 f 32 a f 34. Melasse id. 22 a f 32. Kuwe id. f 15. Rotterdamsche Veemarkt. 121 paarden, 1519 ma gere runderen; 795 vetto runderen: 172 vette en graskalvcrcn1236 nuchtere kalveren; 220 biggen; 4 schapen. le kw. 2o kw. óe kw. Koeic-n f 100 f 92 f 82 Ossen.9b 83 80 redelijk. Stieren 92 86 80 Kalveren130 115 105 Melkkoeien... 170—290 Kalfkoeien185310 Stieren130—430 Vaarzen100170 Pinken 90—130 redelijk. "Werkpaarden 100265 Slachtpaardcn95—150 Nuchtere kalveren 1016 Fokkalveren 13—30 Biggen-10—17 Rottordamsclie Botermarkt. 68-8, 20-16 t-on. 174 stukken van K.G. 80 a 85 le kw., 62 2e kw., 60 3e kw. Rotterüamscl-.c Eieronmarkt. Aangevoerd 1074<i6 stuks. Kippeneieren f 4.885.25; Eendeneieren 4.9C5.65Ganzeneieren f 7.50—9; Handelaren f 4.504.60. RotteiMÏanij, 10 Mei 1915. Het aanbod van Inlandsche tarwe wa-s vandaag veel te groot voor de getoonde behoefte. De stemming liet veel te wenschen over, zoo dat een groot deel onverkocht moest blij ven, door gebrek aan koopers, niettegen staande menige verkooper genegen was lager af te geven. De beste partijtjes werden vroeg uitge zocht van 17.75 tot 18.25, goede kwa liteit bracht 17 tot 17.50 op, mindere en voersoorten 10 t-ot 16.50, alles per 100 Kilo. Gerst weinig aangebo-den. Verkocht werd Chevalier 15 tot 15.50, Winter en Zomerkwaüteit 13.75 t-ot 14.per 100 Kilo. Haver met ruimer toevoer, moest lager wórden afgegeven. Naar kwa-iteit van 15 tot 15.40 per 100 Kilo. Bruine boonen merkelijk hooger. Mooie kwaliteit 17.75 19. Goede 17 tot 17.50. Erwten trokken in alle soorten veel at tentie en werden merkelijk hooger betaald. Naar kwaliteit en soort van 25 tot 27 per 100 Kilo. Kanariezaad flauw. Tot 25.50 26 per 100 Kilo waren verkoopers. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Stadstïmmerwc-rf. Tolephoon No. 127. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 3 Klerken, 15 Timmerlieden, 1 Kisten maker, 25 Metselaars, 0 Steenhouwers, 18 Opperlieden, 1 Voeger, 10 Stucadoors, 1 Schilder, 1 Meubelmaker, 1 Staker, 12 Typografen, 1 Kleermaker, 1 Ba-kker, 1 Slagersknecht, 1 Sigarensorteerder, 1 Huisknecht, 1 Schipper, 1 Bloemist, 9 Grondwerkers, 15 Loopknechten, 3 Loop jongens, 42 losse Werklieden. AFD. VROUWEN. Volkshuls. Tolephoon No. 1477. Geopend j van 9—12 uur. 7 Dienstboden, 18 Werksters, 6 Naai sters, 4 Waschvrouwen, 1 Kinderjuffrouw, 3 Huiehoudsters, 1 Kookster, 1 Kantoor bediende, 8 Fabrieksarbeidsters, 4 Tex- tiela-rbeidsters, 18 Vrouwen (ailerlei. X— Een Deen Sn; li militair over de kansen op overwinning^ In die ,,Berlingske Tidende5' geeft de Deen- sche kokxoel N. P. Jansen een oordeel over den stand van den oorlog, dat bij den gang der dingen op het oostelijk front zekere aan dacht verdient en die meening van generaal Staal, schrijft het „Vad1.", deelt, dat de be slissing in het westen en niet in het oosten za-1 vallon. De Fransch-Duitsche oorlog van 1870'71 schrijft Jansen, duurde 6 maanden. De we reldoorlog heeft al meer dan 9 maanden ge duurd en nog is er niet9 beslist. De beginv er^wachtingen van Duitschland' zijn totaal verijdeld. Generaal Von Bern- ihardi had in 1914 geschreven wat de Duit- schers wilden en wat die tegenstanders moes ten doen, maar generaal Joffie volgde die aanwijzingen niet op en het gevolg is ge weest de Marne-slag, die het invallend le ger tot aan da Aiisne terugdrong. Toen werd de positieoorlog noodzakelijk, waarvan Bernhardi schreef„Wat ons aan gaat, wij zullen ons zeker niet verdedigen achter wallen en loopgraven. De Duitsohe genie beware ons or voor." Het is wel gebeurd en er is hard gestre den, maar zonder dat men er 'in slaagde, oc;. maar een stap dichter bij het einde te kome-n. Terzelfder tijd waren de Duitschers ver plicht op het oostelijk front het gevecht met de Ptussen aan te nemen. Zij konden dus niet vrijelijk over hun klachten beschikken. Intusschen moest het beslissend resultaat door hen op het westelijk front gtezocht wor den, want de Russen kunnen dab altijd vermijden door een herhaling van den in 1812 tegen Napoleon gevolgde politiek. Maar daar de Duitschers tot eiken prijs verlan gen te beletten, dat de Russen naar Berlijn oprukken, moeten zij altijd een zeer groot deel van hun troepen op dat front laten. Vcor Frankrijk vertoont de oorlog zich dus in de meest gunstige omstandigheden, want, terwijl Duitschland slechts een deel zijner troop en op het westelijk front kan gebruiken, is Frankrijk in staat, daar al zijn troepen te brengen, omdat het niet be hoeft te vreezen voor de omliggende neu trale staten. Als men daar bijvoegt dat Frankrijk niet meer alleen is, maar hulp van België en Engeland heeft, dan wordt het zeer natuurlijk, volgens kolonel Jansen, dat de Bondgenoot-en vast van hun zegepraal overtuigd zijn cn men moet zeggen, dat deze overtuiging op een soliede basis steunt-. De Duitsch-Gostenrijksche overwin ning in het Oosten. De militaire medewerker van de „Times" maakt zich niet zeer bezorgd over de ge beurtenissen in het Oosten. Naar zijn mee ning, ztjn de berichten over het Duitsch- Oostenrijksch succes ten zeerste overdreven, hetgeen met opzet geschied is om invloed op eenige neutrale staten uit te oefenen. Uit strategisch oogpunt had het Oosten- rijksch-Duitsche offensief blijkbaar ten doel den Russischen opmarsch te voorkomen, die; deze maand verwacht werd. De Duitschers waren en zijn nog steeds zeer bevreesd voor dezen opmarsch der Rus sen, en juist nu behoeven zij een over winning als brood. De aanval van generaal Iwanoffs zuide lijke legers op de centrale Karpathen heeft naar West-Galicië, Hongarije en Oost-Ga- licië niet minder dan II Duitsche en 15 Oc-s- tenrijksche legerkorpsen gelokt, zoodat thans slechts ongeveer 15 Duitsche leger korpsen overblijven voor de verdediging van Oost-Pruisen en Polen ten zuiden van de Pilica, Do Duitsch-Oostenrijksche troepen in de Karpathen zijn door den wlnterveldtocht zeer vermoeid. In het rapport van aarts hertog Ferdinand aan keizer Franz Joseph, werd er over geklaagd, dat het Oostenrijk- sche leger, dat den Uzsok-pas verdedigde, niet behoorlijk versterkt was, dat het daar 20,000 man had verloren on dat er een vreeselrjke ramp zou volgen als de Oosten- rijk-Iïongaarsche legers van Transylvanië en Orsova niet onmiddellijk naar het Karpa- thenfront werden gezonden. Waarschijnlijk konden deze observatie-legers niet gemist worden, waarvan het gevolg was, dat men opnieuw uit de Duitsche troepen moest put ten, die thans in groot-en getale niet alteen in Hongarije en Oostslijk-GaHcië, maar ook aan de Duianec staan. Wij moeten aannemen, dat er ongeveer 26 Buitsch-Ocrtinrijksche legerkorpsen handge meen zijn met de legers van generaal Iwa- noff ten zuiden van de Dujanec, voorbij de zuidelijke pas-ingangen, over de bergen, tot aan de streek van Stryj. Het is waarschijnlijk, dat de Duitschers alle krachten, waarover zij kunnen beschik ken, op het front aan de Dunajec gebrui ken en dat de Rnssische divisies aan deze rivier en aan de Bfala niet zeer sterk waren op het oogenblik van den aanval. Niet lang geleden werd oen deel 'van deze linie slechts door Russische cavalerie ver dedigd en het is waarschijnlijk, dat de zware gevechten brj Stryj en Uzsok de re serves van generaal Iwanoff sterk hebben aangesproken. Welke successen de Duitschers nu 'eigen lijk op dit oogenblik behaald hebben bij hun aanvallen op het front Malastof-Gorlice- Gi'om.nilc, kunnen wij pas weten, als de vo- ledige berichten uit Rusland ontvangen zijn. Maar generaal Iwanoff hield eenige brugge- hoofden fen westen der rivieriinie bezet en het is zeer wel mogelijk, dat alleen de troepen, die deze vooruitgeschoven posities bezet hielden, zijn teruggedreven. De Duit sche rapporten verhalen van vluchtende Rus sen en hun pogingen oiSï „te ontkomen", maar dat is niets voor Russische legers, die langzaam achteruitgaan. En wij hebben nu uit dezen oorlog kunnen leeren, dat een Duitsche aanval steeds met geweldig misbaar Inzet en vervolgens uitgaat als een nacht kaars. Er kan dan ook op een zeer krachtigen tegenstand der Russische zuidelijke legers in de Karpathen en in Oöstelijk-Galicië rekend worden, en bovendien h het u-«i onmogelijk, dat het Rnssische centrum Y' een deel van het noordelijke Russische K ger, de in liet nauw gebrachte troepen u hulp zullen komen en een Russische on. marsch van Polen tegen den linkervleugel van de aanvallende Duitsche legers kan ver. wacht worden. De meening der Russen, dat het Kfeclfrf offensief in hot gouvernement Kovno zon, der beteekenis is, kan wel als juist worden beschouwd. Het lijkt veel op het zoeken naar een ge, makkelijke overwinning, ddar waar de mm, ste tegenstand geboden wordt. Een Antwoord op de „Lusiiania'Mlainp} Naar do „Times" uit Washington ver, neemt heeft graaf Bemstorff oen anonieme waarschuwing* gekregen, dat men Maandag (d.i. gisteren) het Duitsche gezantschap dë lucht zou laten vliiegen. Intusschen is nog geen bericht gekomen dat dit dreigement gebeurd is. En wanneer 't nu eens uitgevoerd wordt, zouden dl3 Luitsehers. zoo het gszantechapspersonecl er bij aankwam, dan ook zeggen j a, 't ia hun eigen schuld'; ze waren gewaarschuwd Er is eenige reden om dit te betwijfelen. Do „Maori" vergaan. De Engelscho torpedojager „Maori" vond zich op twee mijlen afstand ten noord, westen van het Weillnger lichtschip, toeu hij op een mijn liep. De torpedojager, „Crusader", die zich in de nabijheid" be. vond, zette bcoten uit, ten eindo assistentie te verleenen en de bemanning op te pikken, Maar de vijandelijke kustbalterijen opende het vuur, waardoor de „Crusader" na 90 minuten verplicht was de booten achter (e laten en zich terug te trekken. Uit Duitsche bron wordt gemeld, dat de bemanning der „Maori" en van de booten der „Crusader" ingerekend zijn. Be Eugelsehe Zeelieden blijven volharden, De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat de Duitsche duikbooten in de week, ein digend. ,op 8 Mei, vijf Engelsche koopvaar- ders met een gezamenlijken inhoud van 11,000 ton, en 16 vlsscliersvaartuigen mr-i een gezamenlijken inhoud van 3000 ton tot zinken hebben gebracht. In deze week bedroeg het aantal uit gaande en binnenkomende schepen in En gelsche havens 1604. Uit het wekelijksch rapport van de Admi raliteit" omtrent de dusgenaamde duikboot- blokkade", aldus Reuter, blijkt, dat, of schoon de duikbooten toenemende bedrij vigheid aan den dag legden, met name la gen viaschersschuiten, in de week, eindi- genó op 8 Mei, het aantal uitgaande ea binnenkomende overzeeschepen van en in Engelsche havens grooter was dan ooit to voren sedert het begin van den oorlog. Het steeg n.l. van 801 gedurende de week eindigend op 12 Augustus 1.1. tot 1604 in do afge-lcopein week, dat is tot ruim het dubbele. De leden van Lloyds, de groote scheep vaart-assurantie-maatschappij, zjjn het ei| over eens, dat de uitwerking der „blok kade" op de Engelsche scheepvaart, zelfs van het verlies der „Lusitania", dat niet in bovenvermeld lijstje 'begrepen is, van. nul en geejner waarde is. De Duitsche Sociaal-Democraten in Brazilië. Hoe de stqmming der Duitsche socia- listen is, die zich in het neutrale buiten- j land bevinden, waar hun oordeel irfndeü onderhevig is aan den invloed van eenzij- digo en opwindende berichten, blijkt uit het te Sao Paulo in Brazilië verschonende Duitsche blad de „Volksfreund". Onder het opschrift „Dezelfdei solidariteitschrijft dit blad: „Terwijl de Duitsche sociaal-democratie tl Sao Paulo, belichaamd in de Algemeene Ar-, beidersvereeniging in haar vergadering van den 6den Februari een motie van vertrou wen voor dr. Karl Liebkneclit heeft aan genomen en aldus haar solidariteit met hem heeft betuigd, dacht zij, dat zij in een weinig ontwikkeld land als Brazilië, onder de Duitsche vereenigingen do eenige zou zijn, die gelegenheid en genoeg geestver wanten ha-a om zulk eem motie op te stellen. Nu komt echter geheel onverwacht van onze zuster-vereeniging te Curityba de me dedeeling, dat de algemeene arbeidersver- eeniging daar m haar vergadering van den 14den Februari, eenzelfde besluit nam en een motie in denzelfden geest aannam.'1 De Engelsche Burger gevangenen in Duitschland. De correspondent van de „Daily Tel.'5 te Rotterdam deelt mede: Indien wij geen pakjes van huis hadden gestuurd gekregen, zouden wij van hon ger omgekomen zijn, Verklaarde mij een der Engelschen, die juist hier kwamen uit het concentratiekamp te Ruhleben, nabij Berlijn. Het waren er dertien, al len boven den dienstplichtigen leeftijd# die juist in vrijheid gesteld waren na ne gen maanden krijgsgevangen te zijn ge weest, ter uitwisseling tegen Duitsche burgers, geïnterneerd in Engeland. Nie mand was geneigd over zijn wedervaar* digheden te spreken en allen waren waar* schijnlijk te zeer onder den indruk om iets te zeggen, voor zij goed en wel in Enge land zouden zijn aangekomen. Toen ik eenigen van hen vroeg, wat zij feitelijk op Ruhteben hadden aan te mer ken, antwoordden zij nyj Alles", doch zij weigerden in bijzonderheden te treden, voordat zij heb Kanaal waren overgesto ken. „Wij hebben de Regeering wel een erf ander te vertellen van Rubleben''. Ik kwam dan alleen te weten, dat het voedsel zeer secht en niet toereikend was. Een vijfde van een brood voor 24 uur, zei- de een, ik heb een monstertje er van mee naar huis genomen. Waaruit dab broed' vervaardigd was, geen mensch, die het zou

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2