Telesraiineii. LAATSTE BERICHTEN. Advertentiên. Telegrnphiseli Weerbericht, naar waarn. in eten morgen van 7 Mei. Medegedeeld door het Ken. Meteor Inst, te Me Bilt. Hoogste barometerstand 765.0 te Memel. Laagste 759.9 te Bodo. Verwachting tot den avond van S Mei; Zwakke tot matige win den. Aanvankelijk uit oostelijke richtingen. Gedeeltelijk bevolkte lucht. Waarschijnlijk droog, behoudens kans op onweer, vooral jn het zuiden. Dezelfde temperatuur. ton stemmen over een voorstel om den heer Ter Laan het woord over de suppletoire be grooting te ontnemen. jjo heer TER LAAN zegt, dat Iirj, waar lij aefi aan fiet woord is, met kan voor stellen hem het woord te laten; anders zou hij zulks doen. De VOORZITTER stelt do pauze in. Na de pauze gaat de heer TER LAAN over tot do toelichting zijner motie. Hij wijst er op, dat geen enkele socialistische mobili satieclub aanspoorde tot ondermijning der krijgstucht en keurt het daarom: af, dat de opperbevelhebber in een geheime circulaire waarschuwde tegen die clubs en dat be stuursleden van zulke clubs worden overge plaatst. Daarnaast staan het verbod van ver gaderingen, het opleggen van belachelijke voorwaarden aan de sprekers, het belemme ren van deelneming aan de 1-Mei-vienng en het verbieden van het lezen van socialisti sche bladen en geschriften door sommige commandanten. LEIDSCHE BERICHTEN. Den 9°» Mei a.s. hoopt Joh Lares 'den dag te herdenken, waarop hij vijftig jaar werkzaam is geweest bij de firma Gebrs. Van Wijk en Co. Voor de Tielsche Oudheidkamer zullen In den loop van dezen zomer opgravin gen gedaan Worden in het Esschenbosch te Maurik, onder leiding van dr. Holwerda te Leiden. De Strijd La het Westen. PARIJS, 7 Mei (R. 0.) Om politieke Led enen, welke zoo duidelijk zijn, dat liet onnoodig is daarop nader in te gaan, traden de Duitschers in de laatste twee weken in het westen overal offensief op; zij leden echter volslagen nederlagen en kregen zwa- ire verliezen. In België werd op 22 April met twee legerkorpsen onder dekking van vergiftigde 'gassen een aanval gedaan met de bedoeling ons Yserfront ten noorden van Yperen te 'doorbreken. Tactisch leden wrj geen échec; 'de snelheid van onze tegenaanvallen bracht den vijand onmiddellijk tot 6taan; wij her overden een deel van het verloren terrein en herstelden ons front op zeer krachtige wijze en hebben sindsdien onze troepen voor zien van beschermingsmiddelen tegen de werking der vergiftigde gassen. Do Duitschers richtten vervolgens gedu rende twee dagen op Duinkerken een bom bardement, echter zonder resultaat uit mi litair oogpunt. Ook beproefden zij Esparges te herove ren. Hun aanval met drie divisies was bui tengewoon heftig. Zij slaagden er in onze eerste linie door' te drukken, maar in krach- rige tegenaanvallen werden zij teruggeslagen en gedecimeerd. Terzelfder tijd behaalden wij in het Woëvregebied, in het Ailly-, Mort- niare- en Pretrebosch, belangrijke voordee- len. Op den 26en deden de Duitschers, ?kn indruk te maken op de neutralen, een aan val op do Hartmannsweilerhoogte; zij vor- oeerden den top, maar den volgenden dag hernamen wij dit punt en rukten 200 M- (aan de oostelijke helling) vooruit. Ook won nen wij terrein nabij Schnepfeurieth, .waar wrj geschut veroverden. Abrtom, do Duitschers beproefden sinds veertien dagen 'een groot offensief, dat wij uCliter volkomen gebroken hebben. Zij ver loren daarbij 35.000 man, konden nergens 'door-ons front dringen en veroverden geen enkele belangrijke positie. PARIJS, 7 Mei, (R,0.) Het avondcommu- niquó luidt; De dag is kalm verloopon en er valt niets bijzonders te melden. PARIJS, 7 Mei (R. O.) Een Duitsche Aanval heeft plaats gehad in den avond van 6 Mei te Bagatelle, in do Argonnen, en is volkomen mislukt. Aan het overige front, voornamelijk ten noorden van Ype ren en in de g|treek van Vanquois, werden heftige artilleriegevechten geleverd. Keizer Wilhelm. BERLIJN, 7 Mei. (W.B.) Officieel. Do keizer is op zija reis naar het zuid-oostelijk oorlogsterrein voor 'n kort oponthoud te Ber lijn aangekomen. Do Houding van Italië. ATHENE, 7 Mc-Ï (R. O Volgers bericht 'uit Konstantinopei heeft de Italiaanscho regeering de onderwijzers vaa do Itali aanscho scholen teruggeroepen. BERLIJN, 7 Mei (W. B.) De „Frankf. Zeitung" verneemt van haar Berlijnsehen correspondent: In Berlijnsche- diplomatieke kringen bestaat geen zekerheid of het juist is, wat door Fransche en e enige It an aan- sche bladen bewered wordt, n.l. dat Italië bet in stilte eens is met Frankrijk en de andere Ent-ente-mogendheden, mocht dit z°o zijn, dan behoeven toeli altijd verdere onderhandelingen op het laatste oogenblik niet uitgesloten zijn. Voordat het beslis sende officieele woord gesproken is, mag Euen hopen, dat het nog tot een vergelijk cn tot handharing van den vrede tusschen tot nog toe verbonden mogendheden komt. Natuurlijk overvalt niets den leiders van d© Duische politiek en het legerbestuur: tQcn kan erop vertrouwen, dat met elke gelijkheid refexta Jjang pjekendng i;j g(e*- souden. BERLIJN, 7, Méi. (W. B). Hét „Berl. Tagebl." meldt, dat er gisteravond geen be richten uit Rome waren, waaruit viel op to maken in welken zm de beslis ring geval len was. Omtrent het verloop van den ongetwij feld zeer gewichtigen ministerraad, die plaats had in aansluiting met het onder houd van vorst Von Bülow met Sonnino, is in Rome slechts een korte mededeeling bekend gemaakt, die niets bijonder,s bevat. De toestand blijft nog steeds ernstig. De onderhandelingen duren echter nog voort. Naar het „Berl. Tagebl." uit Bazel ver neemt, z^gt het blad „Der Bund," dat het bericht, aat door het Italiaansche officieu ze nieuwsagentschap omtrent de plechtigheid in Quarto "\verd gegeven, zeer laconiek was. Blijkbaar is het den officieelen kringen gelukt pijnlijke demonstraties te vermijden tot Ide Regeering er in geslaagd is de vie ring m een zuiver patriotische lijn zonder agressieve momenten te houden. Bewijs hoe sterk de hand is, die Italië thans regeert. Het blad- voegt er bij, dat Titoni d'Annunzio heeft weten te bewegen een en ander uit zijn onthullingsredc te schrappen. Bij de DardaneJicn. KAIRO, 7 Mei. (R.O.) Een gewonde of ficier, die Scdil-Bahr den 2en dezer verliet zeide, dat alle posities flink in ord© waren en alle aanvallen gemakkelijk werden af geslagen. Dcitsche officieren dreven de Tur ken in benden, door bedreiging met huu re volver-s, vooruit doch dezen namen steeds de vlucht voor onze bajonetten. Do officier sprak met grooten lof over het mooie werk der gewondendragers, die soms drie mijlen ver, over moeilijk terrein en door diepe kloven hun patiënten moesten dragen, steeds alle rust weigerende. Hij verklaarde voorts dat de door de Engesch021 uitgevoerde landing en het zoo snel vasten voet krijgen, boekdoelen zegt over de vol harding en het initiatief der soldaten. Alles hing af van het individueel initiatief, ieder soldaat moest hier voor zichzelf zorgen. Turksclic Yoorzorsgmaaregclcn ATHENE, 7 Mei. (R.O.) Volgens berich ten uit Konstantinopel brengen de Turk- &ch.o autoriteiten da onderdanen van de Ententemogendheden, die zdcli nog te Kon stantinopel bevinden, bijeen om hen naar Klein-Azië te zenden. JAPAN EN CHINA. TOKIO, 7 Mei. (R. 0.). Aan China Is een ultimatum gericht, met den eisch binnen 48 uur te antwoorden. TOKIO, 6 Mei (R. O.). De Keizer gaf zijn toestemming om een ultimatum tot China te richten. BERLIJN, 7 Mei (W. B.). Het „Berl. Tageblatt" zegt in een artikel over het ultimatum aan China: De gedachte, dat bij alles wat thans reeds geschiedt, nog een oorlog in het verre Oosten kan ko men, heeft iets verbijsterends. Het is nog twijfelachtig of Joea-n Sji Kai, die een meester is in het voeren van onderhande lingen, zal antwoorden met een botte weigering. Hij weet, wat bij den tegen- woordigen toestand in de wereld een oor log voor China zou beteekenen hij kent de militaire zwakheid van zijn land en de kracht van de tegenpartij en weet, dat deze reeds 60.000 man in China heeft ge land, dat de Japansche vloot gereed is voor de Jaugtse-kiang te verschijnen. Ook weet hij, dat de mogendheden, van wie hij hulp kon verwachten, thans door den oorlog in Europa in beslag zijn genomen en dat de eenige mogendheid, die nog zou kunnen helpen, n.L Amerika, geen vinger zal verroeren dat is gebleken uit de uitlatingen van diplomatieke zijde, waarbij plotseling gewezen word op de on beduidendheid van het handelsbelang van Amerika in China-. De het meest erbij betrokken landen, Engeland en Amerika, zullen in de stilte de vuisten ballen en toezien, hoe aan het Japansche ultimatum zeer snel vrijwillig of onvrijwillig zal worden voldaan. Daar mede zal in China hetzelfde" beginnen als in Egypte geschiedde. Men zal moeten af wachten in hoeverre de ooncurreerende volkeren later den natuurlijken voorsprong welke het naburige eilandenrijk daar heeft, zullen kunnen inhalen. Engeland's politiek in het Oost-Aziatische vasteland keert zich thans tegen dat land zelf. Amerika, China en Japau. WASHINGTON, 7 Meji. (R.O.) Bryan heeft een verklaring gepubliceerd, waarin er nogmaals op gewezen wordt, dat die Yer- oenigde Staten nog steeds een opendour- politiek en de handhaving der territoriale integriteit van China voorstaan. Het belang der Yereenigde Staten brengt mede, zegt het stuk, dat de Chineesch-Japansche on derhandelingen woriden beëindigd op een voor beide naties bevredigende wijze, waar door zal worden bijgedragen tot den we reldvrede. Do Amerikaaasche regeering denkt er niet aan van één enkel harer rechten in China, bij verdrag toegestaan, af te zien. Noch Japan, noch China hebben het trou wens ooit een verzoek daartoe gedaan. Baiitschc Schepen aan Amerika verkocht. NEW-YORK, 7 Mei. (R.O.) De stoomsche pen „Sarnia" en „Syboria" van d© Ham burgAmerika Lijn zijn aangekocht door de „Atlantic Fruit Company" voor de vaart tusschen New-York en West-Indiö. Naar men zegt werd 30.000 voor elk stoomschip betaald en zouden Engeland en Frankrijk de verkoop hebben goedgekeurd. In Dnitscli-Zmd west-Afrik a KAAPSTAD, 6 Mei. (R. O.). Botha meldt over de besotting van Karibib, dat zijn troepen oen grooto hoeveelheid rol lend materieel buitmaaktcn, o.a. zeven lo comotieven. Karibib werd gisteren door de troepen onder bevel van Botha bezet, na een snellen, geforceerde-n marscfo van 35 mijlen. De bewegingen leverden liet be wijs van do volharding en beweeglijkheid der troepen en doen hun alle eer, vooral omdat do marschen plaats hadden onder zeer onaangename omstandigheden. Hit te, dorst en honger stelden hoogo eisehen. Veertien vijanden werden gevangen ge nomen. Wij leden geen verliezen, sedert die welke reeds na do inneming van Ot-jiro bing we op 3 Mei worden gemeld. Karibib ligt ongeveer negentig mijlen ten noordwesten van Windhoek, terwijl Johann Albrechtshohe en Wilhelmstal res pectievelijk vijftien en dertig mijlen ten oosten van Karibib liggen. Tegelijkertijd met Botha's opmarsch is liet Zuid-Afrikaanschc geniecorps bezig do lijn Swakopmund—OnguatiKaribib te verbroeden, teneinde 'die te Karibib in ver binding te kunnen brengen met de breede- re lijn naar Windhoek. Reeds is over een afstand van 70 van do naar schatting 120 mijlen het werken voltooid. Het is nu gebleken, dat de Werkloosheid van den Duitsche vlieger een gevolg is van een ernstig letsel, bij een val beko men. Botha meldt nog, dat in vijf dagen mar ch e eren do minste afstand door eenigo trcepenafdeelingen afgelegd 190 mijlen is. Enkele brigades legden veel gro.oteren af stand af. Het bezit van het gebe-ele spoorwegsy steem van het land. behalve de lijnen van Onguati naar Otavi en Grootfontein, is nu verzekerd. KRIJGSRAAD TE 'S-GEAVBNHAGE. Veroorzaken van den Dood door Schuld. Voor den Krijgsraad stonden heden te recht de milicien der Infanterie W. F. B., afkomstig uit Den Haag, en S. P. de H., afkomstig uit Leiden, ter zake zich op 30 Maart j.l. te hebben schuldig gemaakt aan het veroorzaken, van den dood door schuld van den milicien G. Wijnvoord. In den avond van 30 Maart tegen G uur zaten beklaagden en de getroffene op een soldatenkamcr van het schoolgebouw aan de Oude Vest, te Leiden, dat tot kazerne is ingericht. Er werden praatjes verkocht over een zachten dood, en schertsend zei De H. tegen B. „Schiet me maar dood" en tegelijkertijd overhandigde hij aan B. een houder met scherpe patronen, die de ze in het magazijn van zijn geweer deed, waarmede hij bezig was 0111 het schoon te maken. B. vergat echter de haanpal naar rechts om te zetten. Toen De H. nu met het geladen geweer dat hij van B. afgenomen had, een onwil lekeurige beweging maakte, ging onver wachts een schot af. De milicien W. liep kermende weg en bleek getroffen. Den 31e" Maart overleed W. tengevolge van een schot in de buik, waardoor de rechter kwab van de lever en de rech ter nier doorboord wérden. Beid. De H. erkende, dat er over een zachten dood g'esproken is, dit praatje ging van B.^ uit. Het was geen ernst van hem, toen hij zeide, schiet me maar dood. Toen hij zag, dat B. werkelijk de patronen in het het magazijn deed en het geweer in zijn richting gehouden werd, werd hij ©enigszins angstig. Hij vond het een „akelig" gezicht, 200'n geladen geweer op zich gericht te zien. Toen hij aan B. het geweer afnam en weer wilde gaan zitten, werd er geroepen, onder anderen door den getroffene, „wees voorzcihtig," maar op '1 zélfde oogenblik! ging reeds het schot af. B. verklaarde, dat hij zonder nadenken de patronen in het geweer had gedaan, na dat hij ze van De H. kreeg. Hij erkende eveneens, dat ear over een zachten dood gesproken was. De geheele handeling- be schouwde hrj als een spelletje. Volgens verklaring van kameraden, had deze bekl. meer de aardigheid, met een ge laden geweer z.g. te spelen, want het ge beurde reeds eenmaal dat hij te bed liggen de, zijn geweer laadde. Aan dat spelletje werd toon door anderen een einde gemaakt. Do Officier van Gezondheid, J. de yries, die de wacht had, en geroepen was, was enkele minuten na 't ongeval ter plaatse. Hij constateerde een paar kleine wonden, één voor en één achter in het lichaam. De man had betrekkelijk veel bloedverlies. Hy brulde van de pijn. Getuige achtte het noodig, dat de man vervoerd werd en hij dorst daartoe besluiten, omdat hij met den indruk kreeg, dat hij zou sterven. Per brancard werd W. toen 'naar het St.-Elïsa- bethsgesticht gebracht. Dr. J. P. L. Hulst, die later de sectie op het lyk verrichtte, verklaarde, dat de doodsoorzaak is de door een kogel ont stane verwonding. De verdediger van De H., inr. Mendels, vraagt dezen deskundige of de mogelijk heid bestaat, dat zich complicaties hebben voorgedaan, die er op wijzen, dat bij vlug ger verleende hulp bijv., de dood niet zou zijn ingetreden. Dr. Hulst heeft bij de sectie niets gevon den, dat daarop wijst. Mr. A. J. Fokker, de verdediger van B„ vraagt den deskundige, of, wanneer men den getroffene stil had laten hggen of wanneer men direct operatief had ingegrepen, of dan wellicht do dool niet het gevolg zou zijn geweest? Get-deskundigo zegt, dat zulks moeilijk is te zeggen. De chirurgen zijn daaromtrent met eenpang 111 hun meeniug. De een zegt, direct operatief ingrijpen, de ander zegt weer, rustig laten liggen. Nog verklaart deze deskundige op een vraag van mr. Mendels, dat het hevige bloedverlies niet is veroorzaakt tengevolge van de operatie. Bij de operatie is ge bleken, dat een stuk lever van 25 gram1 onder in den buik lag, dus dat is blijkbaar 'door het schot afgescheurd en daardoor heeft er natuurlijk groot bloedverlies plaats gehad. Hierna werd gehoord (je plaatsvervangen de officier-cominissaris, kapitein der infan terie F. J. G. W, Leer§, die het lijk ter schouwing overgaf aan dr, Jlulst Klaas- sen, en het met anderen herkende als dat van milicien W. Door mr. Mondeis tverd dezen getuige gevraagd,"of in iedere kazerne een tele foon aanwezig is ep of in elke kazerne menscken aanwezig zijn, die zoo noodig bij ongevallen de eerste hulp kunnen verleenen. Wat het eerste betreft, zegt getuige, dat hij daarover geen statistische gegevens in zijn bezit heeft, voor zoover Leiden be treft, kan hij verklaren, dat niet overal, waar militairen gehuisvest zijn, een tele foon aanwezig is. Wat de tweede vraag be treft, 'deelt hij mede, dat er per Compagnie 6 mannen zyn, die in staat zijn, eerste hulp ■te verleenen, maar deze mannen zijn niet altijd*aanwezig, d:e kunnen uit- of met ver lof zijn. De Compagniescommandant van den ge troffene, kapitein der infanterie, J. A. Maas, verklaart, dat hij zeer kort na 't gebeurde in de school aanwezig was. Hij vond den soldaat W., liggende op den grond en kreu nende van de pijn. Direct heeft hij de fa milie van den soldaat, die in Den Haag woont In ten waarschuwen, en drie uren na 't ge beurde, was dan ook de moeder van jW. reeds aanwezig. Hij heeft direct een voorloopig onder zoek ingesteld e-n. heeft daarbij den in druk gekregen, dat De H., die- het geladen geweer van B. weg nam een ongeluk heeft willen voorkomen en dat B. onvoorzichtig heeft gehandeld door het geweer te laden zonder den haanpal om te leggen. Was het de- bedoeling geweest van B. om den houder met patronen, na dat die in het magazijn was gebracht, er dadelijk weder uit to nemen, clan is het verklaar baar dat bij het. wegnemen van het ge weer door de H., de haanpal niet omge legd was, maar, zegt daarna deze ge tuige, het blijkt een onvoorzichtigheid. Het geweer kan niet ontladen worden wanneer de haanpal naar rechts is omge legd. Mr. Mendels vraagt dezen getuige of het enkel op den grond zetten van een geladen geweer zonder zich te overtuigen of de haanpal naar rechts is omgelegd, a-ls een grof verzuim te beschouwen is. Getuige .beantwoordt deze vraag ontken nend. In verband met de mc-dedeeling van dezo getuige, dat een onderofficier hem van het ongeluk is komen verwittigen, vraagt mr. Mendels,, of, wanneer er een dergelijk ern stig ongeluk gebeurt, dan eerst do kapi tein gewaarschuwd moet worden alvorens geneeskundige hulp wordt ingeroepen. Getuige zegt, dat dit geen voorschrift is, maar wel weet hp, dat hij dien onderoffi cier direct gelastte den dokter te halen. Maar later bleek, dat reeds van uit de kazerne hulp was gehaald. Vervolgens werd gehoord de soldaat H. J. van Smirre. die brj het ongeluk tegen woordig was. Deze heeft beide bekl. hooren spreken over een „zachten dood". B. legde aan De H. uit, Jioe men z. 1. zich het gemakkelijkst dood kon schieten. Op een gegeven oogenblik zei De H.: „hier heb je patronen, schiet me dan rnaar dood." Toen B. het geweer werkelijk geladen had, heeft hrj het in de houding van vaardig gebracht en gericht op De iï. Hij zag niet, dat B. een beweging tot ontlading van het geweer maakte, noch dat hij de hand aan den trekker had. De H. zei toen met een vloek: „Geef op" en het schot ging toen in de zwaai af. W. stond toen midden in de kamer en werd getroffen. Hij vermoedt, dat De H. bij het afnemen van het geweer bij ongeluk met oen vinger aan den trekker is gekomen. (De zitting duurt voort) Rc auditeur-militair hij den Krijgsraad, heeft voor heiden vrijspraak gevraagd. y HAAGSCHE RECHTBANK. Ontrouwe Postbeambte. Gisteren. beeft terecht gestaan do 29-jarige brievenbesteller der posterijen G. G.. wo nende in Den Haag, beschuldigd van het als ambtenaar der Koninklijke Nederl. Poste rijen verduisteren van brieven, aan de pos terijen ter verzending toevertrouwd. Bekl. stond reecis lang onder verdienking en was al op enkele onregelmatigheden betrapt. Om zekerheid ze erlangen, dat bekl. zich schuldig maakte aan hetgeen waarvan men hem verdacht-, werd door de directie van het postkantoor in Den Haag in een der brieven bussen in de stad op 15 April een brief ge worpen aan zeker adres, waarin gesloten een bankbiljet van f 10. Bekl. was dien avond belast met de lich ting van de bussen en bij zijn terugkomst werd hij gefouilleerd en in het bezit be vonden van dien brief. Hij legde toen dad'e- lijk een volledige bekentenis af en werd bo vendien nog in het bezit bevonden van an dere brieven, die hij zich toegeëigend had. Na bet hooren van cle getuigen eisch te de officier van justitie bekl.'s veroordëeling tot 3 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Boïsius, uit Leiden, kon zich niet vereenigen met cle omstandig heid, dat bekl. ten la-ste is gelegd de ver duistering van een brief, die ter verzending aan de pesterijen is to-cvertrouwd. Dit was immers niet het ge va1. De bewuste brief is door de directie van het postkantoor gepost met het doel. den bekl., die men verdacht, er in te laten loop en, om zijn eerlijkheid op (cle proef te stellen. Overigens pleitte hij clementie. Uitspraak 17 dezer. Vergoeding voer het Kostwinnerschap voor Landstorm-Vrijwilligers. In de ministerieel© beschikking tot uit voering van het koninklijk besluit van 4 Augustus 1914, welke beschikking regelen bevat over de samenstelling van gewapende Iandstormafde©li'ngenbestaande uit vrijwil ligers bij den landstorm, wercl in 21 be paald overeenkomstig de analoge artikelen van de landstormwet dat do vrijwilligers Jiy den, landstorm, zoódra_ intreedt de toe stand dat van de afdeeling 't milit. gebruik wordt gemaakt in het algemeen op denzelf- den voet behandeld wórdt en met gelijke rechten, onder dezelfde verplichtingen staat als het personeel van de landweer, waar* mede hij dient. Onder die gelijke rechten (verpleging/ soldij, pensioen enz), was hlleen niet be grepen de vergoeding voor kostwinnerschap, en zulks op grond van het desbetreffende artikel ran de landstormwet, dat op dit punt niet voorzag. Aan deze onbillijkheid, is thans een einde gemaakt, doordien, naar wjj van welinge lichte zijde vernemen, de Minister vanDor- lgo zich bereid hééft verklaard zijn tusschen- komst te verleenen, opdatl aan gehuwde vrijwilligers brj 'den landstorm, indien van do af deeling, waartoe hg behoort, een ge bruik wordt gemaakt, als bovenbedoeld, eeü geldelijke vergoeding als kostwinner vanzyu gezin zal worden uitbetaald. Hiermede vervalt dus voor gehuwden, elk bezwaar, om een vrijwillige verbintenis brj den landstorm aan te gaan. „De Katvrjjk". Naar aanleiding van het bericht, dat in zake de de „Katwijk" overeenstemming tus schen de Regeeringen van Duitschlancl en Nederland is tot stand gekomen, verneemt het Nederlandsen Correspondentie Dur eau dat ter bevoegden plaatse hiervan niets be kend. is. Goudaanvoer uit Oostenrijk. Heden kwamen to Amsterdam 100 kisten goud ter waarde van 5 millioen kronen uit Weenen aan, bestemd voor de Amsterdam- sche bank. Het soc.-dem. Tweede Kamerlid van Fraueker, de heer Hclsdiogen, is plotseling vrij ernstig ongoütéïcl géwordén. Gemeld wordt, dat hij lijdende is aan cholera nostras. Uit Rome wordt aan „Het Centrum" gemeld, dat dr. Nolens cle volgende week naar het vaderland terugkeert. A M STERDA M SC HE BEURS. De markt was heden zeer lusteloos. In 't algemeen werd een ^wachtende houding aangenomen in verban^Saiet den politieken toestand. Japan en China eenerzijds en Oostenrijk en Italië anderzijds. De stem ming was over 't algemeen zwak en ook door gebrek aan handel en cle afwezigheid van New-Yorksclie koersen. Alle fondsen toonen min of meer eenige verlaging aan. Behalve Gulfwaarden, clie vast gestemd waren. Laat- beurs ontspon zich voor Amerikaansche fond sen een belangrijk herstel op betere koer sen van New-York, die particulier vermeld werden en was de verbetering vooral voor Steels es Amalgamated belangrijk. Officieel 5 pCt. Staatsleening 997/iÉ, Integr. 66%, Oblig. 72%, Ind. leening 97%, Cigar 45%, Car Foundry 53, Rio 8%, Missouri 13%, Fries 25%, Hides 32%, Rails 16%c, Union 326, Ama-lg. 73%, Niet offic. Rusland 1880 70%, 1909 79, 1906 68%, Consols 70, Hope 70, Koninkl. 524, Gecons. Holl. 172, Perlak 46%, Palem- bang 185, Enims 217, Zuid-Perlak 56%, Or can 61, Rocks 1, Steel 50, Wabash 1%, Pref. 3%, Marine 1%, Pref. 6%, Nom. Bonds 41%, Gulf 26%, Pref. 57%, Deli- Mij. 450, Prol. 4%, Handelv. Amsterdam 285, A'dam Rubber 123. Ooupon-Kocrscn. Amerïkaansche f2.49. Engelsche, met a If id. f 11.85. Engelsche, zonder id. (nieu- wo tax) f 10.35. Fransche f 45.25. Zwitser- sche 45.50. Marken f51.75. Oo-stenrijk- eche, papier f38.80. Oestenrijk'sehe, zilver f 39.35. Geboren OSKKJE, Dochter vau 536a 7 R. v. d. POL. D. v. d. POL—Niemeljer. Leiden, Mei 1915. Drie Octoberstraat 21. Algemeene Kennisgeving. J. C. v. SCHAIK en M. M. A~ v. SCHAIKVaiï Wette geven kennis van de geboorte van een Zoon. Leiden, 6 Mei 1915. 535a 7 Witte Rozenstraat No. 36. Hiermede geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon AR3E. J. DEN OUDEN. A. DEN OUDENDorrepaad. Leidex, 7 Mei 1915. 9682a 6 DANKBETUIGING. Voor de vele bewijzen van belang stelling bij zijn 25-jarig jubileum ondervonden, betuigt ondergetee- kendië zijn hartelykeu dank. W. F. SLIEKER Sr., 4062 7 Schrijver IVe Inf. Brig. DANKBETUIGING. Mijn hartelijke dank aan allen die mij bewijzen van belangstelling hebben betoond, bij de herdenking mjjner 40-jarige dienstvervulling, inzonderheid aan mijn geachtcn patroon den Heer F. H. DEKEU- NING en gezin, voor de humane ontvangst door mijn vrouw en mij ondervonden. 9655a 14 Mede namens mijn Vrouw en Kinderen: J. ANKERNA. Door deze betuigen wij onzen hartelijken dank aan allen, die den lsten Mei voor ons tot een onvergetelijken dag; hebben ge maakt en van hun deelneming deden blijken. 9693a 7 D. G. v. d. HORST en echtgenoote.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 3