uit ons land. N« 16930 A®. 1915. (§eze £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieels Kennisgeving. Nederiani! en de Baring. Ingezonden. "Vrijdag T JMTei. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: Yan 16 regole ƒ1.05. Iedere regel meer f0.17£. Kleine advertentiën ton 30 woorden 40 Cents oontant; elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incaEseeren wordt O.Oö berekend. Bewijsnummer 5 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30! per week. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gereetigd zijn per week, j 0.10. Franco per post 1.35, verstrekking van ohgebulü tarwebrood tegen verminderden prijs. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis, dat, ter uitvoering van de missive van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, (j.d. 24 April 1915, No. 455 Afd. A. S., door hem een regeling is ontworpen, krachtens welke, behoudens goedkeuring vaa den Minister voornoemd, in de ge meente zal worden verkrijgbaar gesteld öngeruild tarwebrood legen den prijs van 12 cent per K.G. Ten einde, na goedkeuring der ontwor pen regeling, zoo spoedig mogelijk met de verkrijgbaarstelling een aanvang te kun nen maken, wordt ieder hoofd van een huisgezin o£ alleenloopend persoon, die gebruik wenscht te maken van de gelegen heid om ongebuild tarwebrood tegen ver minderden prijs to koopen, uitgenoodigd, hiervan ten spoedigste per formulier aan gifte te doen aan 't bureau Vischmarkt 18, onder opgav e van den naam en de woonplaats van den broodbakker of depóthouder, van wien hij dit brood wenscht te betrekken b. voor zoover hoofden van huisgezinnen betreft, van het aantal leden van het gezin, kinderen beneden den leeftijd van twee jaar niet medegerekend. Formulieren tot het doen van deze aan gifte zijn verkrijgbaar aan het bureau YISCHMARKT 18. Niet-ingezetenen der gemeente Leiden, die brood van een te Leiden wonenden broodbakker wenschen te betrekken, zul len moeten zorg dragen, dat hun aan giften door den Burgemeester van de plaats van inwoning voor ,,accoord" zijn ge- teekend. broodbakkers, die ongebuild tar webrood tegen bovengenoemden prijs wil len verkoopen, kunnen, na goedkeuring der ontworpen regeling door den Minister, tegen verminderden prijs ongebuild tarwe meel betrekken. Zij worden uitgenoodigd zich ten spoedigste op te geven aan het bureau Vischmarkt 18, a-lwaar nadere in lichtingen worden verstrekt. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELA AR. Leiden, 7 Mei 1915. In aansluiting met bovenstaande mede- 'cleeling omtrent het verkrijgbaar stellen van AANVRAGEN VOOR BROODKAARTEN deelt ondergeteekende mede lo. Bedoelde formulieren kunnen door belanghebbenden worden afgehaald aan het bureau Vischmarkt 18 en wel in de week van 9 tot 16 Mei. iederen werkdag van 91, 2—5 en 7—9 uur. 2o Aan besturen van vereenigingen en organisaties kunnen formulieren wor den toegezonden ter uitreiking aan de leden, tenzij daartegen overwegend bezwaar mocht bestaan bij onderge teekende. Hiertoe strekkende aanvragen zullen schriftelijk moetan worden ingediend, onder mededceling van het aantal ge- wenschte formulieren. $o. Aan particulieren worden de formu lieren op aanvrage toegezonden. De Directeur van den Gemeentelijken Keuringsdienst van Eet- en Drinkwaren, Dr. J. J. VAN ECK. LEIDEN, 7 MEI. DE BROODPRIJS VERLAAGD. •Wijl de coöperaties ,,Ons Doel" en ..Vooruit" den broodprijs niet hebben \crhoogd, hebben do bakkerspatroons en fabrikanten, die tot de verhooging waren overgegaan, den prijs weer verlaagd met één cent per Kilo en gebracht op 23 cent. Door het Rijk is aan de N. V. Wer- hmk's Kalkfabrieken, alhier, opgedragen \Q°r den Ziekenhuisbouw, alhier, de leve- teig van 39.000 H.L. schelpkalk, 25.000 teL tras en 900.000 K.G. cement. \r*T K°n- besluit is aan mej. A. E. S. j^helsen, leerares a,an de H. B. S. ,voor f 797^03 albier, toegekend een pensioen van Feestelijkheden van het L. S.-O. Zooals bekend is, heeft het Leidsch Stu dentencorps bij het begin der mobilisatie in Augustus van het vorige jaar besloten, sloten do maskerade dit jaar ter gelegen heid van den 340sben verjaardag van do Hoogeschool niet te houden. De plannen daarvoor waren toen reeds.in groote lijnen vastgesteld en de voorbereiding was in vol len gang. Een en ander werd afgelast en het Corps hield zich bezig met andere plannen, rechtstreeks verband houdende met den toestand des lands, n.l. met het vor men van een studenten-vrijwilligerskorps. De burger^, hoe ook om1 verschillende redenen ingenomen met de luisterrjke lus trumviering, kon het besluit van het Corps billijken. Men was waarlijk niet in een stem ming om belangstelling te toonen in feest- plannen, tenvjjl de oorlog over de grenzen voedde en onze weermacht was gemobi liseerd. Langzamerhand hebben wij ons ech ter aangepast aan de toestanden en trachten wij het leven zooveel mogelijk zijn gewonen gang te doen gaan. Ook in den boezem1 van het Leidsch Stu dentencorps .gingen stemmen op, om toch het 68sto lustrum niet geheel ongemerkt" voorbjj 'te laten gaan. De denkbeelden en plannen, daarover geuit, werden omgezet in een voorsbei, dat door een vergadering van het Corps gisteravond is 'besproken en aangenomen. De feestelijkheden zullen worden gehou den op Woensdag 2-3, Donderdag 24 en .Vrijdag 25 Juni. Het programma luidt als volgt: Woensdag, 's voormiddags: Ontvangst der Reünisten aan het Station. Samenkomst van reünisten, genoodigden en leden in het Groot-Auditorium1 der Aca demie, waar de Praeses Collegii, de heer D. A. Harmens, een rede zal uitspreken. Receptie van het Collegium Collation. Tooneeluitvoering in den Schouwburg door de Leidscke Studententooneelvereeni- ging- Donderdag: Roeiwedstrgden van „Njord", te gelijk opening van het nieuwe Clubge bouw. Diner van do verschillende gezelschappen. Cabaretvoorstelling op de sociëteit Mi nerva". Vrijdag: Thé dansante in de sociëteit Musis Sacrum". Receptie van gezelschappen. Zoo zal dit lustrum dan toch niet ge heel onopgemerkt voorbijgaan en zullen de studenten althans gelegenheid tot feestvie ring hebben. De komst van de reünisten zal vooral ook de burgerij wel het mèest interesseeren. De Bemoeienis van den Best u u rs-A in h t en a a r in Nederl.-Imlië met het Inlandsch Onderwijs. Op uitnoodiging der Leidsche Indologen- vereeniging hield de heer C. Lekkerkerker, Inspecteur van het Inlandsch Onderwijs met verlof, in het Klein-Auditorium der Aca.de- demio een voordracht over bovenstaand on derwerp. Spr. ving aan met er op te wijzen, dat bij de velerlei werkzaamheden van be stuursambt, cok' de bemoeienis met het Inl. onderwijs in de laatste jaren meer en meer van diens tijd vergt. Spr. deelde daarna mede, hoe dit onder wijs, ondanks zijn jeugd, reeds een veelbe wogen geschiedenis heeft, welke niet al tijd van opwekkenden aard is, wegens het gebrek aan vastheid van lijn, de actie en reactie, de onberedeneerde sympathiën en anti-piathiën en de beunhazerij, waarvan dit groote volksbelang meermalen dupe was. Ter. oriënteering van a.s. bestuursambte naren, gaf spr. daarna een kort overzicht van heb gouvernemenls-, volks-, zendings- en vakonderwijs in Indië, waarbij uitkwam' het gebrek aan samenhang tusschen al dia scholen, als gevolg van de wijze en tijd van haar ontstaan. .Vervolgens werden verschillende waag stukken, inzake inlandsch onderwijs aange stipt, waarbij spr. gelegenheid vond tegen doctrinism© te waarschuwen. In het tweede deel zijner rede gaf $pr. aan, welke werkzaamheden de B. B.-Ambt. .voor het Inl. onderwijs heeft te verrichten, zoowel dio van administratieven aard, als die, welk'e do inwendige belangen van het onderwijs raken. Hij sta' er nuchter, doch met gezonrl idealisme tegenover. Door woord en daad lato hij den onderwijzers voelen, dat er een nauw verband tusschen school én maatschappij moet bestaan en dat de school een opvoedende taak heeft. Met eenige concrete voorbeelden toonde spr. ten slotte aan, dat door hun jmindere ontwikkeling, de onderwijzers de school dikwijls meer als doel dan als middel be schouwen. j t e- -CS In de opgave van personen, die zich te Leiden gevestigd hebben, in ons num mer van Woensdag j.L, stond o.m. ,W. C. G. Kosters en gezin, boekhouder, Korte Mare 23a. Dit adres moet zijn Nieuwe Mare 23a. Bouw van Werkmanswoningen. Uit het jaarverslag over 1914 van de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen alhier, blijkt, dat het nog niet mocht gelukken zelfs een begin te maken met de uitvoe ring der bouwplannen onderscheidenlijk tusschen de Van-der-Werffstraat en de Oude Vest en op het Kooiterrein, waarvan in het vorige jaarverslag melding werd gemaakt. De oorzaak der vertraging moet in hoofdzaak worden gezocht in redenen van financieelen aard, waardoor het moei lijk wordt om voor die klasse der bevol king, welke do Vereeniging zich ten doel stelt van huisvesting te voorzien, wonin gen te bouwen, die, voldoende aan zeke re eiscken van soliditeit, zoo goedkoop mogelijk moeten zijn. Dat dit doel zal be reikt worden, staat bij het bestuur vast, al zal het te voorzien zijn, dat de huurprij zen, welke men zich oorspronkelijk had voorgesteld, eenigszins zullen moeten ver hoogd worden. Onlangs met verschillende autoriteiten gehouden besprekingen geven het bestuur aanleiding tot versterking der boven uit gesproken verwachtingen, wat zeker met genoegen zal worden vernomen. Want meer nog dan de nu in aan een begin van uit voering zijnde bouwplannen zijn deze plannen to beschouwen als verbeteringen van de volkshuisvesting in den meest eigenlijken zin van het woord. Met betrekking tot de bezittingen der Vereeniging valt het volgende mede te deelen. Tot Augustus werden de huren geregeld betaald en zelfs op ouden ach terstand -liet onbelangrijk ingehaald. Nauw was echter de oorlog in de naburige Rij ken uitgebroken en dientengevolge hier te lande de mobilisatie afgekondigd, of vele huurder.3 konden niet meer aan hun verplichtingen tegenover de Vereeniging voldoen. Hoewel dezerzijds alle pogingen in het werk werden gesteld om aan de wanbetaling een einde te maken, waarin het bestuur dan ook grootendeels is ge slaagd, kon niet worden verhinderd, dat een bedrag van ongeveer G-10 als ach terstand geboekt moest wor len tegen 1G0 in het vorige jaar. Van dezen achterstand zal nog wel een zeker gedeelte worden af betaald, doch een bedrag van 2S6 meende het reeds nu als non-valeur op de reke ning te moeten afschrijven. X DIT ONZE STAD. COLLECTE DUBBELTJE-CENT. Deze collecte voor het „Seuneomité, heeft iWiWmsdga opgebracht f304.49V2- OUDSTE LANDWEERLICHTING NAAR HUIS. Op 15 Mei a.s. worden de dienstplichtigen deri /oudste landweerlichting, wier diensttijd onder normale omstandigheden zou geëin digd zijn op 1 Augustus 1914, voor zoo ver zij zulks zelf wenschen en voor zoover zij geen rang bekleeden of daarvoor in op leiding zijn, in het genot van voorloopig (klein) verlof gesteld. Aan het kader dezer landweerlichtingkan geen verlof worden verleend; evenmin aan het landstormplichtige leader dat onder de wapenen is. Echter zullen de sergeants en korporaals (behalve de fouriers) behooren- de tot den landstorm en tot do lichting landweer 1907 zooveel mogelijk' worden werkzaam gesteld in of nabij hun woon plaatsen tot hulp bij de opleiding van den vrij willigen landstorm. Het aantal van deze landstorm-afdeelin- gen is gaandeweg zeer' toegenomen, zoodat het bedoelde kader, daarbij onontbeerlijke diensten zal bewijzen. De diensten van het hoogere en admi nistratieve kader van de onderhavige lich tingen Landweer en landstorm kunnen bij den troep nog niet worden gemist. DE „KATWIJK". De BerjltiJnscHa correspondent van het „Hbld." seint: „Ik verneem dat in zake de „Katwijk" een overeenkomst tusschen de Duitsche en Ned'erlandscho regeeringen is tot stand ge komen, dio weldra openbaar gemaakt zal worden." NEP. ANTI-OORLOG RAAD. Het secretariaat (Theresiastr. 51, 's-Gr&- venhage) van den Ned. Anti-Oorlog Raad deelt mede, dat het in de beide jafgeloo- pen weken van 17 April tot 1 Jvtei bericht heeft ontvangen van de toetreding van 53 nieuwe vereenigingen, zoodat het totaal aan tal aangesloten vereenigingen thans bedraagt 843. UITVOER VAN ZUURKOOL. Het uitvoerverbod van zuurkool is tijde lijk' opgeheven. NEDERLANDSCHE UITGEWEKENEN j UIT BELGIE. li"! De minister van Buitenlandsche Zaken ves tigt er de aandacht op, dat zij, die met den steun der Ned. Regeering zoo mogelijk een regeling wenschen zien tot stand gebracht in zake den afkoop van hun achterstallige huurschuld en de verzorging van hun in België achtergelaten inboedel, zich daartoe rechtstreeks hebben te wenden tot den Re- ge eringscommissaris in België mr. W. A. Rutgers, p.a. het Ministerie van Buitenland sche Zaken, 's-Gravenhage, EEN NEDERLANDER VEROORDEELD. Te Sunderland word do Nederlandsche zeeman Barend Wolhekker, matroos aan boord van het stoomsohip „Meoklenburg", liggende in do dokken te Sunderland, ver oordeeld tot drie maanden gevangenis straf. De aanleiding tob deze veroordeeling was hot volgende. Zaterdag zag oen militaire patrouille liohtibunde-ls schijnen van het dek van do „Meoklenburg", in de richting van de zee. Zij zagen, dat do beklaagd© met e-en ■clec- trische zaklantaarn signalen gaf, waarbij hij het Morse-systeem, gebruikte. Do licht stralen waren oen vijftal mijlen ver zicht baar. Do beklaagde beleende te Belfast van eenzelfde fedt te zijn beschuldigd. KAMPLEVEN IN GRONINGEN. De „Times" meldt: Maandag presideerde do bissoliop van Londen oen vergadering in Westminster van de zending onder zeelieden. De bis schop deelde mede, dat do missie, dio ge dwongen was Antwerpen te verlaten, haar werk begonnen te Groningen, waar 1300 zeelieden geïnterneerd zijn. De mannen stelden het zeer op prijs hun eigen „pa- drc" in hun midden to hebben. De heer Geoil Crofts, den toestand te Groningen besprekend, deelde mede, dat daar, op een stuk grond, ter grootte van een crioketveld, in drie groote hutten on geveer 1500 man dag en nacht verblijf hou den. Onlangs werd er een recreatie-zaal in gericht en daar verricht de missie haar voornaamste werk, onder leiding van don Rev. H. H. Oaryton en den heer Wal cl eg ra ve. Er is ©en voetbalveld in gebruik geno men en de mannen mogen onder geleide lange wandelingen maken. Meermalen werden pogingen tot ont vluchting gedaan. De vluchtelingen werden dan met veertien dagen eenzame opslui ting gestraft. Do bewoners van Gronin gen zijn buitengewoon vriendelijk en gastvrij. De matrozen mogen hun kamp wel eens verlaten wanneer ze een stuk hebben onderteekend, dat ze .niet zullen trachten te ontvluchten. Enkele officieren hadden hun eerewoord teruggenomen en, hoewel ze steeds onder bewapening waren, getracht to ontvluch ten. Er was niets onteerends in die da-ad maar ze maakte een slechtc-n indruk op de mannen, die vonden, dat hun officieren bij hen moesten blijven. Er was gebrek aan jonge officieren, die de leiding der spelen op zich konden nemen. NEDERLANDERS IN DütTSCHLAND IN ARREST GENOMEN. Omstreeks een maand geleden werd de heer A J. van Asselt, restaurateur te Arn hem, clie veel in België gereisd heeft, om tot dusver onbekende redenen te Keulen ge- aritestéprd. De uitslag van pogingen tot zijn invrijheidstelling zijn nog niet. bekroond. Do heer Van Asselt heeft nog geen verhoor ondergaan. Een ander Arnhemmer, de heer A. Broek man, die te W-esel gearresteerd werd, moet volgens bij do familie ontvangen bericht, door hot Reichsgericht to Leipzig zijn vrij gesproken. EEN HINDERPAAL VOOR DE VISSCHERIJ. Te Vlaardingen is bericht ontvangen dat de voor een drietal weken ter voorjaars- beugvisscherij vertrokken st.oomloggers VT. 196 „Johanna", schipper W. Visser, van do reedcrij Hoogendijk en VI. 3 „Maria Jose- pha", schipper G. Smits, van de rcederij IXzermans, door een Engelsch oorlogsschip naar Aberdeen zijn opgebracht. Bijzondor heden zijn nog niet bekend. HET „TTAMB. FREMPENBL." OVER ONS LAND. Naar aanleiding van het artikel van befc „Hamburger Fremdenblatt" hooft het Ne- derlandsohe gezantschap te Berlijn aan dit blad een schrijven gezonden, waarin het do beschouwingen en opmerkingen van het Hamburgsche blad weerlegt. Dit schrijven van hot gezantschap is opgenomen in het 4,Fremdenblatt" van 4 Mei en geeft een tegenspraak van de verschillende onjuiste beweringen in het artikel van 18 April itf het Hamburgsohe blad De redactie van ddt blad voegt er aan toeWij hobbeoi dit schrijven van hot Ne- derlandsohe gezantschap dea te bereidwilli ger opgenomen, omdat hot noch onze be* d'oeling, noch die van den inzender van het door ons gepubioeerde artikel ia, om den oprechten wensch van do Nederlandsoho regeering ter handhaving van de neutrali teit te betwijfelen. Wij hebben dat ook uit* drukke lijk gezegd. Soldaat zijn of niet. Hooggeachte Redactie I Beleefd verzoek dk U bijgaande corres pondentie in Uw courant te willen opne men. Onder het opschrift „Soldaat of niet"- werd gisteren in Uw dagblad behandeld de zaak van den student-vrijwilliger Van B. wonende te Leiden, terechtstaande wegens het met woorden boleed'igen van zijn meer dere in rang. Het is mijn bedoeling niet, deze geschie denis nog eens op te rakelen of nader uit te pluizenuw relaas van de terechtzitting liet. aan duidelijkheid niets te wenschen over. Maar wel voel ik mij gedrongen om in deze kwestie een lans te breken voor mijn collega Van Lokhorst, voor den officier, die zoo in alle oprichten zijn plicht ge- dtaan heeft door ©en einde te maken aan een vertooning, dio een bespotting waa voor de uniform in liet algemeen en voor heb Leidsche studenten-vrijwilligerscorps in het bijzonder. Van dien officier heeft de verdediger van den beklaagde, mr. Goudsmit, verklaard, dat zijn houding onhandig, onpractisch en onoordeelkundig was, terwijl uit de getui genverklaringen voldoende blijkt dat dit niet het geval is geweest. Of had de luitentant Van Lokhorst moe ten handelen, zooals de tal van hoogo of ficieren, die mr. Goudsmit onder zijn vrien den telt, hem hebben verteld in een der gelijk geval te zullen doen? Hij had dus moeten doen alsof hij niets zag en rustig zijn weg moeten vervolgen, of keert ma ken? Dan had do luitenant Van Lokhorst zijn" plioht verzaakt, dan had hij die discipline ondermijnd cn was hij de oorzaak geweest dat een ergelijke vertooning langer had kunnen voortduren. Nu heeft hij zijn plicht gedaan met de volle wetenschap, dat zijn optreden, al was het nog zoo gerechtvaardigd, hem heel wat last en onaangenaamheden zou kun nen bezorgen van do zijde van een publick, dat geen flauw begrip heeft van tucht en discipline. Voor dat alles heeft de luitenant Vaiï Lokhorst niet teruggedeinsd, hij heeft ge handeld, zooals ieder officier, die een goed begrip van krijgstucht heeft, zou liebbcu gedaan. Ik kan mij dan ook niet voorstel len, dat mr. Goudsmit do hem bekende hoogo officieren goed begrepen heeft, want geen enkele officier mag en zal in een dergelijk geval doen, alsof hij niets ziet. Dat mr. Goudsmit gaarne had gezien, dat luitenant Van Lokhorst had gedaan als of hij niets opgemerkt had, schenkt mij do overtuiging dat mr. Goudsmit geen juist begrip van plichtsbesef heeft, hetgeen voor iemand dio wel eens als kantonrechter fun geert en als zoodanig de politieagenten: moet voorlichten tot bedcnkelijko dingen aanleiding kan geven. Maar iemand ia nooit- te oud om te leeren en dus kan mr. Goudsmit zich het juist, begrip „plichts besef" nog eigen maken, tot heil der ingeze tenen van Leiden. Het was rnij een behoefte om in een Leidsch blad mijn collega Van Lokhorst' te verdedigen, omdat ik gaarne wiJ, dat de Leidsche burgerij weet hoe ik en met mij vele officie-ren over het optreden van luite nant Van Lokhorst denken, in tegenstel ling met do door mr. Goudsmit ter terecht zitting verkondigde opinie. Met beleefden dank voor Uw welwil lendheid, Hoogachtend Uw dw. dn. F. T. STEENMEIJER. late Luit.-Adjudant IV de Depót-Bat.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1