Bi Ei 408e Staatsloterij. £5aS5S5g&&a&£ Gistermiddag had op Wester veld dc crematie plaats van he>t stoffelijk over schot van den heer K. C. Wiersma, burge meester van Buiksloot. Er was zeer groote belangstelling. Do Raad van Amsterdam heeft met 30 van 32 stemmen tot commandant der brandweer aldaar benoemd den heer C. Gordijn. Negen firma's, sigarettenfabrikan- ten in Nederland, hebben zich tot den Mi nister van Oorlog en den opperbevelheb ber van zes- en landmacht gewend met een adres, waarin zij in het belang der na tionale nijverheid de aandacht vestigen op net feit, dat in bijna alle cantines van le ger en vloot uitsluitend of hoofdzakelijk buitenlandscho "sigaretten worden verkocht. Dit nadeel voor do industrie wordt niet ran tijdelijken aard genoemd, doch het zal zich in de toekomst blijven doen gevoelen, omdat de reeds ton deele ingevoerde mer ken meer dan ooit op den achtergrond zullen geraken en als van zelf sprekend pok na de mobilisatie niet meer zullen worden gevraagd. Ten gevolge van dezen toestand is reeds een groote verslapping an do bedrijven -ontstaan, waarom ver zocht wordt, dio maatregelen te treffen, waardoor de Hollandsche sigaretten bij voorkeur in de cantines van leger en vloot zullen worden verkocht. Uit goed ingelichte bron kan de ,,N. R Ct." mededeeien, da-t als eerste di recteur der Rijks-Veeartsenijschool te Utrecht voor een jaar, en wel tot Mei 1916, benoemd zal worden dr. M. O. Dek- huijzen. Groepen) ervoer,, Door de directie der H. IJ. S. M. is een circulaire verzonden aan hoofden van in richtingen voor onderwijs, besturen van weeshuizen enz. waarin werd meegedeeld, dat het in het a.s. reisseizoen in verband met de beperkte dienstregeling en het be schikbare materieel in den regel niet mo gelijk zal zijn aan aanvragen tot vervoer van groepen school- en weeskinderen met treinen der gewone dienstregeling gevolg te geven. Overwogen wordt daarom de mogelijk heid, om op bepaalde dagen, bijv. één of tweemaal per week, voor dat vervoer een extra-trein beschikbaar te stellen, waar van dan een groot aantal kinderen met ge leiders kunnen gebruik maken. Om eenigszins een overzicht te verkrij gen van het te verwachten vervoer, wordt opgave verzocht of het voornemen bestaat in dit seizoen met een aantal kinderen een reis te maken. Mocht dit het geval zijn, dan moet uiterlijk 20 Mei a.s aan dc di rectie der H. IJ. S. M. gemeld worden omstreeks welken tijd en van waar tot waar, de reis gewenseht wordit, welke dag der week do voorkeur genieten zou, en hoe groot ongeveer het aantal deelnemers zou den zijn. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Onbevoegd Uitoefenen v. dc Geneeskunde. De kantonrechter veroordeelde Miss Hetty Muriel F. wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde, tot 3-maal 100 boete of 3-maal 10 dagen hechtenis. Beklaagde, had verschillende personen behandeld volgens een methode, waarme de zij in Chicago kennis had gemaakt en waarvan eenige voorname'* behandelings wijzen waren: een langdurig wate-diéet, baden, gymnastiek en massage. Geëischt waren drie geldboeten, elk van 100, of 3-maal 20 dagen hechtenis. GERECHTSHOF TE LEEUWARDEN. Door den procureur-generaal bij het Hof te Leeuwarden is cassatie aangeteekend van het arrest van het Hof, waarbij een vrouw het recht ontzegd werd lid tc zijn der rech terlijke macht. AGENDA VAN DE WEEK: Vrijdag: Leidsche Schouwburg. Dansavond Lili Green. 8 uur. Katwijk-aan-Zee. Gemeentezaal Open bare Vergadering Nederl. Verg. afschafiing van Aicoh. Dranken. Spreekster: Mej. H. Funke. 8 uur. Zaterdag: Graanbeurs. Uitvoering Leerlingen „Muziek-Instituut". Half acht. Dagelijks: Bioscope Variété Theater. Stationsweg 19. 7 uur. (Zaterdag, Zondag 8 uuk). Familie-Bicscoop, Haarlemmerstraat 62, 7 uur. (Zaterdag en Zondag 8 uur). (Zaterdag middag 24 uur). RECLAMES, h 40 Cts. per regel. llfilËlll £826 18 SPORT. Korfbal. Kampioenschap van Nederland. De beslissingswedstrijd om het kampioen schap van Nederland tusschen D. V. D. en Vitesse (H.), wordt gespeeld op Zondag 9 9 Mei op liet terrein van den N. B. v. L. 0., afdeeling Leiden, aan den Warmonderweg. Scheidsrechter is de heer F. II. Nyland. NoordZuid. De wedstrijd Noord-Zuid is tot nader te bepalen datum uitgesteld. Do wedstrijden om den Stedenbeker. Deze wedstrijden zullen hoogstwaarsijchn- ljjk te Utrecht gehouden worden. Amster dam, Rotterdam en Utrecht hebben hun deelneming toegezegd, terwijl Leiden, hou der van den beker, nog niets van zich heeft laten hooren. Het Bestuur van den N. K. JB. Volgens rooster treden op 1 Juli drie le den van het bondsbestuur af, nl. do heeren N. Brcekhuvsen, S. A. Wilson en J. J. Teepe. De gelegenheid om. candidaten te stellen is open tot 16 Mei. Wielrennen. Be Frieschc Elfstedentocht. Naar men uit Leeuwarden bericht,. ïsi wegens de tijdsomstandigheden de Friescho Rijwiel-elfstedentocht van uit Bolsward uit gesteld. KUNST, LETTEREN, ENZ. N. V. „Tooncclvcreciiigiiig". De N. V. „Tooneelvereeniging", directie Herman Hcyermans zal tc Amsterdam van Zaterdag 8 Mei a.s. af ook den Holland sche n Schouwburg regelmatig bespelen. Op 1 Juni a.s. sluit het seizoen zoowel voor het Grand Théatre als voor deu Holland- schen Schouwburg, terwijl op 1 September a.s. in beide schouwburgen het nieuwe sei zoen geopend wordt. Alleen op die avon den, dat andere Hollandsche of buiten 1 an d- seho gezelschappen, hetzij in het „Grand Théatre", hetzij in den „Hollandschen Schouwburg," optreden, zal de „Tooneel vereeniging" ook buiten Amsterdam voor stellingen geven. FAILLISSEMENTEN. J. C. P. J. Mesker, behanger en stoffeer der te Tanger. M. J. Termeier, bakker te Zuilichem. 14. A. van Eiken, rijwielhandelaar to "Win terswijk. De Handelsvennootschap onder de firma Gebroeders Beverwijk en haar leden Jo hannes Beverwijk en Jacobus Beverwijk, biscuithandelaars te Amsterdam. A. Lobenstein, handelaar in manufacturen te Schoonhoven. A. W. Oolders, caféhouder, Rotterdam. K. M. dc Lange, vroeger winkelier in bo ter en kaas, Rotterdam. Bij dc Dardanelicn. Wie strijdt bij de Dardanelicn met het meeste succes? Wo weten het niet, want beide partijen eigenen zich dit toe. We zul len maar aannemen, dat ieder zoo op z'n beurt een voordeeltje heeft. Dat de Tur ken heusch niet alleen voorspoedig strij den, niettegenstaande hun mede deelingen over in den val lokken, achteruitwerpen of in-zeo-drijven mag worden afgeleid uit het feit dat reeds 2000 gevangen Turken op Tepedos zijn gebracht. Hun gewonden moe ten talrijk zijn, want alleen van de eerste gevechten kwamen er 8000 te Konstantino- pel aam. Een via. Athene van Mytilenc te Parijs ontvangen telegram bericht, dat tijdens de operaties aan de Dardanellen een Turksch regiment in de pan is gehakt-, en dat de ge allieerden wederom 1000 man krijgsgevan gen hebben gemaakt. Het aantal manschappen is van het grootste gewicht. De entente-mogendhe- den moeten hier over veel mannetjes be schikken. Do Turken brengen hier ook al les, wat beschikbaar is, zelfs troepen uit Adrianopel, manschappen van over de 50 jaar, dio nog slecht uitgerust zijn ook. Maar de leiding is goed ditmaal. Duitsche officieren voeren de soldaten aan. De bondgenootcn brengen dan ook meer manschappen derwaarts. Romeinsehe bla den meldc-n. dat te Toulon 20.000 Senega- leezen voor de Dardanellen zijn inge scheept. Over de resultaten der actie zeggen de Turken o.m., naar uit een lang verslag van een vertegenwoordiger van het Wolff- buroau blijkt, dat het aantal der bij Koem Kale gesneuvelde vijanden nog niet vast to stellen is, aangezien zij bij massa's in zee zijn gedreven. De gewonden worden verpleegd in -do lazaretten van Roode Halve Maan en Roo- de Kruis. Geen vijandelijk soldaat staat meer op den Aaiatischen oever. Het gehucht Tsjanakkalo is door de vij andelijke beschieting geheel vernield. Vijandelijke, duikbooten trachtten in de zeeëngte door te dringen. Behalve de „Saphir" en de ,,E. 15" zijn in de laatste dagen drie duikbooten vernield, waaron der do ,,E. 2", waarvan de bemanning ge vangen genomen is. De tweede onderzeeër zonk door het vuur van een Turksch oor logsschip, de derde liep op een mijn. Beide zonken met de equipage. Do Turksclie bajonetten bewezen ook Dinsdag aan den vijand, dat de ijzeren ring, welke de verdedigers van de Darda nellen om zich gesloten hebben, niet te doorbreken is. De aanvaller, bij Ari Tepe teruggedrongen, kon zich nog slechts onder dekking van het scheepsgeschut handha ven, hetwelk echter blootstond aan een moorddadige beschieting van de Turk- sehe artillerie. Bij Aribo-crnce ten noorden van Kaba Tc po werd een wanhopige poging der En- gclscho landingstroepen, om door te bre ken, bloedig afgeslagen en eveneens werd een poging van de vloot om de landings troepen te versterken of hun terugtocht in booten mogelijk te maken verijdeld. On danks de ondersteuning door het vuur der linieschepen moesten do landingsbooten met zware verliezen terugtrekken. Bij Scdel Bahr werd het gemengde lan dingsleger van generaal d'Amade genood zaakt langzaam achteruit te trekken. Bc Houding van Italië. Volgens de berichten beleven we thans belangrijke oogenblikken. Dezer dagen zou namelijk beslist worden of Italië neu traal zal blijven dan wel zich in den strijd zal mengen. Er i3 al zoo vaak gezegd, dat de toestand in dit opzicht hoogst ernstig was, dat men er weinig geloof moer aan hecht. 3s Is nog altijd de kwestie: wie biedt het meest. In Petrograd is men dit ge sjacher allesbehalve sympathiek gezin1. De opinie begint bij alle mogendheden deze te worden, dat Italië maar eens moet zeggen, wat het wil. De Duitsche bladen ontveinzen zich niet, dat het er niet al te rooskleurig uit ziet, al geeft men de hoop op een goed einde niet op. Het ,,Berl. Tagebl." zegt, dat het dwaas zou zijn to ontkennen, dat do toestand de laatste dagen en uren hoogst ernstig is geworden. Toch moet men blijven hopen op een vreedzame oplossing. De ,,Lokal-Anz." deelt mede, dat er nog steeds nota's tusschen Weenen en Ro me worden gewisseld. Zoolang moet men een vreedzame oplossing nog mogelijk ach ten. Niettemin moet de toestand als hoogst ernstig worden beschouwd. In de eerstvolgende dagen zal de beslissing val len. ,,Hoe zij ook uitvalle, wij zien haar rustig en koelbloedig tegemoet".. Hoe vurig men verlangt te weten, wat Italië van plan is, verneemt de Secoio" uit Boekarest. Graaf Tisza zou binnenkort in Boedapest een rede houden orer den internationalen toestand, waarin Ita lië gesommeerd wordt om partij te trek ken. Veel verwachting heeft men gehad van do plechtige inwijding van het monument voor de duizend Garibaldianen te Quarto, waar graaf d'Annunzio een rede zou hou den. Daar werd ook de regeering en zelfs de. koning verwacht. De rede, die gehouden zou worden, verhinderde dit, want die moet van dien aar l zijn ge weest, dat sympathie der regeering gelijk stond aan een oorlogsverklaring van Oos tenrijk. Er zijn er bovendien in Italië toch altijd nog personen van aanzien, die den vrede wenschen te bewaren. De Popoio Romano" verklaart de niet-deelneming van koning en regeering aan de Garibaldifeesten hierdoor, dat noch de koning noch de regeering gelegen heid had er heen te gaan. De „Corriere del la Sera" wijst op de zenuwachtige spanning, waarin het geheele volk verkeert en verwacht, dat de regee ring een woord zal spreken om het opge wonden volk gerust te stellen. De ,,Mattino" schrijft: Italië heeft sedert de stichting van het koninkrijk nimmer zulk een vreeselijke crisis doorge maakt. Uit Milaan aan de „Voss. Ztg." Uit goede bron verzekert men, dat in re-gee- ringskringen reeds gistermiddag de Duitsch-Oostenrijksche overwinning aan de Dunajec bekend was. Waarschijnlijk hebben de berichten van het oorlogstoo- neel invloed geoefend op het besluit van den gisteren gehouden ministerraad. Op het oogenblik moeten die militaire krin gen welke tegen den oorlog zijn, volstrekt de overhand hebben. De Fransche invloed doet zich in tusschen met alle kracht gel den. De officieele bekendmaking zegt ook uitdrukkelijk, dat het besluit der minis ters om in Rome te. blijven, is genomen op verlangen van Sonnino. Volgens den „Bayerischen Courier" he-b- ben alle gezanten bij den heiligen stoel opdracht van hun regeeringen gekregen om, wat er ook gebeure, op hun po-st te blijven. Keizer Wilhelm naar België? Onder de Duitsche militairen in hef noord oostelijk deel van België ^aat het gerucht, dat keizer Wilhelm' eerstdaags verschillen de gemeenten in die buurt zal bezoeken. Gebrek aan Koper en Tin in BaJtschlaiid. Wegens het gebrek aan koper en tin hebben de spoonvegwefkplaatsen in Duitsch- land opdracht gekregen, het afval van deze» metalen voortaan zorgvuldig uitgezocht en gereinigd en niet met andere metalen ver mengd, aan de hoofd magazijn en in te leveren. Stijging van de Waarde der Schepen door den Oorlog. De invloed van den oorlog op de waarde van schepen, blijkt uit het volgende: 26 jaar geleden werd in Amerika gebouwd het stalen zeilschip „Brynliilda" voor 75,000 dollar; na 16 jaar in de vaart te zijn geweest en toen de waarde van zeilschepen sterk was achteruitgegaan, is het verkooht voor 25,000 dollar; thans is het weer in andere handen overgegaan voor 73,000 dollar. Een Aanslag op een Luchtsehiphaï bij Berlijn. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag bemerkte een schildwacht bij de luchtschip hal te Biesdorf (niet ver, van Berlijn) twee mannen, die naar de hal slopen. Nadat hij driemaal luide „werda" had geroepen, snel den de beide mannen weg in de richting Fnedrichsfelde, waarop de post twee schoten op de vluchtenden losten. De daardoor ge alarmeerde wacht vervolgde hen, waarbij zoo wel van do zijde der manschappen als van die der vluchtelingen schoten gelost wer den. Bij de duisternis (het was "10 uur 's avonds) misten de scheten echter. De direct gewaarschuwde crimineelo politie te Berlijn en to Biesdorf en Karlshorst ging liet spoor der vluchtelingen, die iu heb bosch verdwenen .waren, na. In de Zwarte Zcc. Volgens de „Roeskoje Slowo" hebben de Russische torpedobooten in een week tijds aan de kust van Klein-AziÖ 4 Turksche stoomschepen en 24 zeilschepen in den grond geboord. De schaarschte aan Turk sche transportmiddelen in aanmerking genomen, wordt dit een aanzienlijk verlies geacht. Stijging der Kolenprijzcii in Buitscklaiul. De koninklijke spoorwegdirectie te Mün- ster heeft haar personeel opgedragen, de voor den volgenden winter henoodigde steen kolen en cokes voor dienst- en huiselijk gebruik 'reeds thans op de gewone wijze aan t9 vragen of op te doen, daar te voor zien is, dat in de maand September a.s. de prijs van steenkolen en cokes in Duitsch- iand wederom zal worden verhoogd. Tweede Oostenrijkse he Öorlogsleening. Onder voorzitterschap van den minister van financiën is op het ministerie va j financiën to Boedapest een conferentie ge houden in zake de uitgifte van 'een twee de oorlogsleening, waaraan deelnamen vertegenwoordigers van alle banken, dio bij de uitgifte, der eerste oorlogs'erning officieel aangewezen waren om de inschrij vingen in ontvangst te nemen. Alle deelnemers aan de conferentie ech ten zoowel het tijdstip als den huldigen toestand van de geldmarkt gunstig voor de uitgifte van een tweede oorlogst ening en de oproep tot inschrijving zal dus ver moedelijk binnen eenige dagen verschij nen. De rentevoet en de koers van uitgifte zullen dezelfde zijn als bij de eerste lee ning. s MARKTBERICHTEN. DELFT, 21 April. Vetto varkensmarkt. Aanvoer 81 stuka. Prys per K.G. /"0.70 a 0.00. SCHIEDAM, b Moj". Nolcering van den „Bond van Distillateurs". Moutwijn f17.—Jonever 121.- por H.L., zonder lust en zonder belasting. ^c-toering van de Bourcomniissiën. Moutwijn flG.— per H.L, ,:ondor lust en belasting Siemming vast Spoeling 11.—. Spiritus. Graanspintus 130 a 1 Melasse ld. 22 a, ISO.— Kuwo id. 115.—a I—.— MARKTEN GOUDA. Witte Pcldert-arwe f 12.12.50 Zeeuwsehe Poldertarwe (nieuwe) f 14.50 16.— Mindere soort Zeeuw, tarwe f 13.50 14.— Afwijkende f 12.50 13.— Wintergerst f 9.25 9.50 Zomergerst -f 9.9.25 Chevaliergerst f 10.50 11.— Have-7 por ILLf 8.8.50 por 100 K.G. f 15.50 16.— Erwten... f 13.15.— Maïs (Amerik.) per 100 K.G..., 1 12.12.60 Witte boonc-nf 22.26.— Bruine f 15.18.— Kaas aangevoerd 95 partijen, ti&nael vlug le kw. f 50—52, 2o kw. f 47—49, zwaardere f 53. Boter matige aanvoer, handel matig. Kooboier f 1.40 1.50 Weiboter f 1.20 1.30 VEEMARKT. Melkvee goede aanvoer, I wandel vlug, prijzen zeer hoog. Vetto varkens redelijke aa^-oer, handel matig 35—44 per 'A K.G. Biggen voor Engeland redelijk-- aanvoer, handel matig, per 'A K,G. 24—26. Magere biggen goede aanvoer, hand 1 Tlug, per week 1 80—2,25. Vette schapen handel van geen be teekenis. Lammeren goede aanvoer, handel vlug. 13—16. Xuohtero kalveren goede aanvoer, handel vlug 30-18. Gxaskalveren geen aanvoer. Fokkalvercn 16—28. Eciren goede aanvoer, handel vlug, f 4.25—4.75 per 100 stuks. GEMENGD NIEUWS. G s t d T irt o f g n li e ,e; f t op li e t terreir, van de oliefabrieken van de firma Ant. Jurgcns, to Zwijndrecht, een ernstig ongeluk plaats gehad. De ongeveer 45-jarige werkman J. Been, liep daar onder een stel ling door, waarop werklieden bezig waren te bouwen. Er viel een steen, die den werk man oii het hoofd trof. De ongelukkige stierf oogenblikkelijk. Een droevig ongeluk heeft de familie Peper, wonende s-G r avesan dep lëin te Amsterdam, getroffen. Een kindje van 10 mnd. viel uit de wieg en werd daarbij door het. wieggetouw zoo goed als gewurgd1. De kleine, die naar het O. xj. V. gasthuis word vervoerd', bleek bij 'aankomst daar overleden te zijn.. G e vaar 1 ijk speelgoed. Eenige jongens van 13 tot 16 jaar te Naarden wisten dezer dagen ongemerkt door te drin gen in een der bomvrije kazematten in de vestingwallen van Naarden; Zij hebben daar eenige honderden sasbuisjes en slaghoedjes weggenomen, en zijn zelfs eenigen tijd met gevulde granaten aan het spelen geweest. Op de Huizerheide werd vervolgens een vuur je ges.tcokt, om hun „ammunitie" te doen ontploffen, waardoor een der jongens ernstig aan een vinger en een ander aafli de oogen werd verwond. Deskundigen verklaren, dat, indien in de kazemat een sashuis je was ontbrand, dit stellig den geheelen voorraad had aange stoken, waarna bij ontploffing van de aan wezige projectielen de ramp niet te over zien ware geweest. Door do politie moet een onderzoek wor den ingesteld, terwijl de groepscommandant reeds een desbetreffende circulaire tot het personeel der scholen heeft gericht. 1 .Vergadering van hedefl. 'Aan de orde is de INTERPELLATIE- SCHAPER, betreffende de levensmiddelen- circulaires van Minister Posthuma. De MINISTER heeft het gevoel gehad, dat de Kamer ontstemd was. Het lag even wel niet in zijn bedoeling de Kamer niet goed te behandelen. Beslaat er evenwel ont stemming dan biedt hij zijn excuses aan. VIERDE KLASSE. Trokking van 6 Mei 1S15. No. 7715 f25 000. No. 8842, 95G0, 17228 ieder £200. Prijzen van f65. 94 196 210 G2G 634 670 S52 1056 10S1 1109 1157 '1251 1780 1809 1835 2355 2507 2755 279G 3020 3400 3624 3G87 3853 3925 4096 4,153 4319 4534 4707 4 755 5382 5810 0322 6628 7073 7139 7239 7320 7589 7780 8083 8090 S604 8878 9431 9805 9832 9S9i 10238 1G293 10369 10730 10971 11660 11720 11943 12134 12141 12224 12353 12444 12501 12591 13166 13346 13465 14524 1-1859 15677 15694 15855 16011 160SG 16474 >0774 17017 17073 17231 17375 17790 17829 18203 18212 18324 1S334 '18503 18554 1SG19 19341 19360 19457 .19513 19611 20034 20076 4e Klasse 3o Lijst: 6566 m.z. 6565,17520 .ïnz. 17530. Wat de uitvoer van aardappelen betreft; juist de Eigenheimers moeten» zco spoedig mc gel ijk worden uitgevoerd, De aardappel- piolitïek wordt gevoerd in overleg met de directie van den Landbouw. Aan de import van var kens vlcesch, k leiding gegeven. Voor afdoende maatrege len moet men evenwel de behoefte kennen; en nu kan bijv. Amsterdam daaromtrent geen inlichtingen geven. Eveneens moet men ten aanzien van het vet op de hoogte der behoefte zijn, ,om te kunnen ingrijpen. Naar decentralisatie streeft, spr. door samenwerking te zoeken met de gemeente besturen. Voor de groentedistributie was niet vol doende vraag van de zijde van coöperatie en anderen. De grenzen moesten voor de aardlappe len weer open, omdat dit artikel niet in het land kan blijven, daarvoor is er veel van. Spr. heeft echter met succes een eind trachten te maken aan den consenten zwendel, nij vroeg aan de bouwers hoe veel aardappelen ze hadden te missen en tob welken prijs. Toen hij dit wist heeft hij op grond hiervan den prijs vastge steld. Deze vaststelling van maximumprijzen j voor den uitvoer is mede geschied om prijs stijging in het binnenland te voorkomen en die prijsstijging is daardoor ook voor komen. De ondervinding, mot andere le vensmiddelen opgedaan heeft geleerd, dat het niet vaststellen van maximumprijzen voor den uitvoer prijsstijging in het land tengevolge had. Het maken van oorlogs winsten in het buitenland kan Z.Exc. niet voorkomen. Het uitvaardigen der tweede circulaire (die van 24 April) is niet een gevolg van de aankondiging der Rotterdamsche meeting Hg meent, da-t men een reden zou hebben om1 te klagen, over te grooto voortvarend heid zijnerzijds, dan dat een prikkel daartoe zou noodig zijn. Do commissies, welke den Minister van voorlichting dienen, bestaan te veel uit be^ langhebbenden, zegt men. Doch nu wijst spr als voorbeeld op de commissie voor het strop, die bestond uit do bezitters van stroo, zij die behoeften hadden aan stroo en arbeiders in do strooindustrie. En wat de voorlichting van de Kamer betreft, do laatste nota was eenvoudig een cijfernota. Bedoeling nu is zulk een nota iedere maand to geven; doch daarnaast pal een beredeneerde nota worden verstrekt over het eerste kwartaal van het jaar. Het witdraaien van beetwortelsuiker za nooit het raffineeren kunnen vervangen. Ver leden jaar was spr. tot overeenstemming gekomen onder pressie. Hij heeft toen het witdraaien van 80.000 zak toegestaan, men is evenwel niet verder dan 50.000 zak' gekomen. Nu evenwel mag het witdraaien alleen geschieden mot «Ce- stemming des Ministers. En dezs bepaling is genomen ingevolge een goed gedccu ment-eerd betoog van den voorzitter der Ver eeniging van Suikerfabrikanten. Do prijzen van erwten en boonen zfri niet bijzonder opgeioopen. .zoodat geen uit voerverbod noodig was. Spreker wil een zeker deel van den voorraad tegen zekeren prijs beschikbaar doen stellen. Ten aanzien van het varkens vleesch zal geen afdoende regeling zijn to treffen, zonder medewerking der burgemecs ters, omdat niet in alle plaatsen een sla gersorganisatie is, en niet steeds, waar dezo wel bestaan, voldoende medewerking wordt geboden, o.a. wegens plaatselijke ruzietje? Voor de export is nu 50 pCt. van de var këns bestemd, maar de praktijk geeft nog eenige speling. Hierop komt spr. tot het brood. Hij meent, dat hun, die van goedkoop brood willen genieten, de moeite mag worden opgelegd, dat zij zich aanmelden. Zaan dam o.a. was het daarmede eens. De bezwaren tegen het eten van bruin brood kende spr. natuurlijk. En om d'J tot verlaging van den broodprijs te komen zonder dat uitsluitend bruinbrood zo" moeten worden gegeten, is de prijs van bruinbrood zeer laag gesteld, zoodat half bruinbrood en half witbrood kan worden gegeten. Wat de eetbaarheid ^etreft, verschillen de bakkers hebben Z.E:?V-. verzekerd, dat het Regeeringsbrood een zeer goed voedsel is. De eisch van goedkoop wittebrood blijft spr. dan ook afwijzen. De regeling van de meellevering zal uit eenloopon in verband met de prijzen wei ke verschillende gemeenten willen beta len. Spr. is overtuigd, dat men het met de door hem aangegeven controle-middelen een heel eind zal brengen. De gemeenten kunnen evenwel een ander stelsel kiezen als zij dat willen. Voorts zegt Z.Exc. een enkel woord ovofi do circulaire van 20 Maart. Sommigen kun nen daarvan blijkbaar geen kwaad genoeg zeggen. Men verliest daarbij evenwel te vee

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2