OVERHEMDEN. Voor Heerenstroohoeden B. ¥11 IO©ET Haarl.straat iiosk Janvossensteeg. Heeresistroohoeden VAffl RSOÖRT, Groote Keuze. Bijzonder iage Prijzen. 2^ie de Étalages. Binnenland. Gemengd Nieuws. Uit de Omstreken. STOOMVAARTLIJNEN. KLEINE ADVERTENTIES Tweede Kamer. van mijn artikel bereikt, welks voornaam ste beteekenis was, dat het land van Gro- tius begrip zou toouen niet slechts voor gezindheid en overtuiging, maar ook voor handelingen en incidenten, dia in een wor steling om het bestaan of niet bestaan on vermijdelijk zijn." Het blad wijst er op, dat het bericht, door het Wolff-bureau na het „Katwijk"- iucident m de Nederlandsche pers verspreid, den indruk moest maken van een beden kelijke poging tot verzwakking der betee kenis van hetgeen gebeurd was. ROGGEBROOD. Op verzoek van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft er gis teren aau zijn departement een vergade ring plaats gehad van afgevaardigden der provinciale roggecomnrissios t:>t onderlinge bespreking van den maatregel ter uitvoe ring van 's Ministers circulaire, d.d. 24 dezer nopens goedkoop roggebrood, ten einde tot een zooveel mogelijk uniforme regeling te komen. Besloten werd, zoo spoedig mogelijk voor bereidende maatregelen te nemen, opdat er op 15 Mei een inventarisatie van de nog aanwezige rogge kan plaats hebben en op 17 Mei de nieuwe regeling in werking kan treden, met welk besluit de Minister zich kon vereenigen. HET VERKEER MET ENGLAND. Gisteren zijn twee schepen uit Roitcr- .tfm, de „Kortenaer" en de „Atlas", in zee gegaan naar Engelsche havens, de „Kor tenaer" op weg naar Rio-de-Janeiro naar Barry Dock in Wales, om daar kolen te laden, de „Atlas" naar Swansea. De reederij van de „Kortenaer" geiooT- de, afgaande op bericht uit Barry, dat het schip er, in weerwil van de kennisgeving dat het verkeer tusschen ons land en En geland was stopgezet, zou toegelaten wor- i.m Men wist te Barry niets van een ver- -d dienaangaande. MGR. NOLENS AAN HET VATICAAN. Uit Rome wordt d.d'. 28 April aan de „Maasbode" geseind: Nv.ar ik verneem, is Mgr. Nolens, die men in het Vatieaan met bijzondere wel willendheid ontving en die op de bij het aanhangige vraagstuk betrokken kringen een ui tnernenden indruk maakte, over het ver loop zijner zending volkomen tevreden. Hij heeft het vraagstuk met den kardi naal-staatssecretaris en den Paus uitvoerig besproken, zoodat men dezerzijds de hoop koesteren mag, da« de aangelegenheid tot stand komen zal. CTINSQRS, DIE VAN N PRUIMPJE HOUDEN. in L-mst... do Duitsche autoriteiten ont- zion zic-h geen moeite om den handel met België weer to doen opfleurenDat onder vond, niet langer geleden dan gisteren, nog 'n makelaar in tabak te Amsterdam, die het gewaagd had, een monster van zijn koop waar met de post te zenden aan e-en han-. deiaar te Luik. Eet zakje, dat ongeveer ccn ons fijne ta- bc 'c in bladeren bevatte, werd t-e Amster dam <yp de post gedaan den 24sten, behoor lijk gesloten en gefrankeerd. Boven het adres stond met fraaie letters geschreven. „Muster ohne Wert Tabak in Blaetfcer"... .aar die aanduiding juist blijkt de heeren censor-s te Aken in verzoeking te hebben gebracht. Gisteren ontving de afzender nl. de enve loppe terug, opengescheurd en... ledig. In 't Amsterdam scire postkantoor had men erop geschreven „Zonder inhoud ontvangen uit de dépêche van Aken 27/4 '15. Inderdaad prijkt de stempel der censuur te Aken erop in al z'n blauwigheid. Met „de dépêche" bedoelen de postbe dienden den brievenzak. Wat. er hier ge beurd is, ""aat zioh gemakkelijk begrijpen: Dc heeren censors tc Aken hebben de tabak onvoudig „roquirirt" en achteloos het ledige zakje terzijde gegooid, dit dan, zonder dat ze 't zelf wisten, terug i.i don brievenzak? voor Amsterdam gesukkeld is. En zoo weten we nu inééns, wat er met do postaendingen naar België gebeurt op de censuur te Aken, van 't oogenblik. dat zo iets bevatten, wat de „Gestrenge Herren" dear toevallig gebruiken kunnen. („Tel.") UITVOERVERBOD VAN TEER. Bij Koninklijk besluit is c)e uitvoer van steenkolenteer verbod o-a. AARDAPPELEN-UITVOER. De minister van Landbouw. Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat ook alle soorten van witvleezigo aardappelen voor uitvoer in aanmerking komen. Met buiteniandsche afnemers is overeen gekomen, dat de maximumprijzen van deze aardappelen zijn gestild op ƒ4.per 70 K.G. voor kiei-aardappelen en op 3.50 p. 70 kilogram voor zand- en veen-aardappelen, een en ander franco wagon of schip. DE OPGEBRACHTE TRAWLERS. Uit IJmuicfcn wordt gemeld: Donderdag is dc eerste van de zeven naar Hamburg opgebrachte iJruuider stoom trawlers en waarvan er "nmiddeis zes na een gevangenschap van 13 dagen, zi; i vrijgela ten, te IJmuiden teruggekeerd on vernamen we, dat men over de behandeling van Duit- ache zijde, zeer slecht te spreken is, terwijl men integendeel de hulpvaardigheid van het Nederlandsche consulaat ten zeerste prees. Men werd geheel ah krijgsgevange nen behandeld en gelijk aan de bemannin gen, van tweo Eng -''cehe trawlers, waarvan er reeds één uit Gnmsby geïnterneerd was, toen de Hollandschc trawlers aankwamen, en de tweede, een van Aberdeen, later aan kwam. Do dag van aankomst waren allen vrij in huu bewegingen, vermoedelijk, om dat men ïoen nog nieb wist, wa'; men met- ze doen moest, duch van den volgenden dag af, mocht er van cle schepelingen niemand van boord. Alleen de schipper mocht, op vooraf ingediend schriftelijk verzoek, het schip verlaten tot het brengen van een bezoek aan het Nederlandteche consulaat, doch werd daarbij steeds geleid, van en naar boord, door een poliiicb-eamnte van de haven, die «iet van de zijde van den „op gebrachte" week.cn niet toestond, een stap meer te doen dan strikt noodzakelijk was. Met de meeste beslistheid werd het Wolff- bericht, als zouden de trawlers opgebracht zijn, omdat zij in Duitsche wateren visch- ten, tegengesproken en werd zulks ook niet te Hamburg opgegeven. Zij waren met hun vieren visschende ge weest op 55 gr. 10' N.B. en 7 gr. 15' O.L., iets zuid-oostelijker dan de andere acht, doch alle ver buiten het verbaden visch- water, toen ze Zondagsmorgens door de torpedobooten waren aangehouden. Na onderzoek van het schip werden de journalen afgeteekend en de schepen vrij gelaten. Eerst later in den middag, toen de Zeppelin „L 5" niet de „L6" boven de schepen was geweest, kwamen de torpe dobooten terug en werd gelast te volgen naar Cuxhaven. Van de twaalf trawlers werden er daar negen afgeslagen. Als eerste reden waarom men den traw ler van c3ezen zegsman had geïnterneerd, werd opgegeven, dat in strijd met interna tionale voorschriften, de merken en cijfers van het schip zwart geschilderd waren op grijzen ondergrond. Dit moest geschieden met witte letters op zwarten ondergrond en op die wijze heeft hij ook zijn schip te Ham burg gedeeltelijk moeten laten overschilde ren. Als tweede reden werd opgegeven een fout in het uitklaringsbewijs, waar de naam van een matroos verkeerd was ingevuld. Briefwisseling was niet toegestaan en een briefkaart op heimelijke wijze gepost en bevattende slechts enkele woorden den 12-den April te Hamburg gepost werd eerst den 28sten d.a.v. te IJmuicüe® ontvangen. Op de vraag of inmiddels wijziging was gebracht in de grens van het verboden visch- water, werd geantwoord, dat zij zich te houden hadden aan de orders van cie Ne derlandsche regeering en de door haar ver strekte kaarten, waarop allen verklaarden, zulks gedaan te hebben. Slechts met groö- te inspanning hebben de schippers hun be manningen tot rust en kalmte kunnen ver manen, want allen waren er van doordron gen, dat men hen op onrechtmatige wijze van de vrijheid beroofd had. SPORT. Voetbal. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR 2 MEI Ajax IIL. F. C. te Leiden. D. L. V.Leiden, te Leiden. Re Eerste Klasse „L. V. B.". De wedstrijd „Ajax 11"„Lugdunum", die Zondag door „Ajax II" met 61 ge wonnen werd, is op verzoek van „Lugdu- num" opnieuw vastgesteld, daar voor „Ajax II" een niet gerechtigd speler is uitgekomen. Deze wedstrijd is vastgesteld op 9 Mei. Korfbal. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR 2 MEI Om den „A. K. E."-Beker. Amsterdamscli XIIZuid-Hollandsch XII in het Stadion te Amsterdam. Zwemmen. Wereldrecord over 50 Yards. De zwemmer Duke Kahanamoku heeft bij een wedstrijd te Auckland, in Nieuw- Zeeland, de 50 yards afgelegd in 223/5 sec., dat wereldrecord is. RECLAMES, a. 40 cents per regel. Is sedert de laatste jaren het voordeeligst adres „FM DEN VERGULDEN HOED" met Brcede en Smalle randen, ook de Nieuwste Mocieiien van af 75 Cents. Onze Hoeden van ƒ1.10 en ƒ1.30 zijn zoo mooi, dat het jammer zou zijn een duurderen hoecl te koopen. 3819 20 Ze worden tooh even spoedig vnil. 8826 18 VOORDEELIGST ADRES: HAARLEMMERSTRAAT 157, naast de Firma RAUMANN. Eet „N. v. d. D. v. N.-I." meldt, dat de met ingang van 1 Jan. 1910 te benoemen burgemeesters in Ned.-Indie niet door den G.-G., doch door cle Koningin zullen worden aangesteld. Zij zullen in rang gelijk zijn aan de residenten. De Eerste Kamer is in openbare verga dering bijeengeroepen tegen Dinsdlag 4 Mei a.s., des avonds te half negen. Prof. K. Ostreich, directeur van het aardrijkskundig instituut te Utrecht, ont ving dezer da-gen do voreerende uitnoodi- ging, een hoog leeraarsambt te aanvaarden aan de universiteit te Illinois (Vereenigde Staten). De professor heeft echter dit aan bod van cfe hand gewezen, zoodat deze emi nente geleerde voor de Utrechtsche hooge- echool behouden blijft. Gisteren is dr. Oosterhuis van Gro ningen naar Kebocmen vertrokken, waar hij directeur wordt van het op te richten zen- diDgshospitaal. Hij gaat in Genua aan boord van de „Prins der Nederlanden", waarme de ook do reis doen cir. Flach, van V" nen- oord, en ds. De Haas, vari Tzummarum, die als zendeling-arts en zendeling naar Poer- woredjo gaan. Hedenmorgen omstreeks haif- acht werd de brandweer te Amsterdam ge alarmeerd voor hi zwaren uitslaanden brand O- Rapenburg 36. Bij aankomst van de brandweer stond reeds het geheele huis in lichterlaaie cn sloegen de vlammen uit alle étages naar buiten. Onmiddellijk werden do stoomspuiten in werking gesteld en met een 15-tal slangen op de Vechtwaterleiding wal men het vuur na ruim een half uur meester en was gevaar voor overslaan naar de aangrenzende perceelen geweken. Omtent de oorzaak vernomen wij, dat mej. Prins, die in het benedenhuis woont, waar een hoedenzaak gevestigd h van de firma AssebroekPrins, om kwart overt zevenen thee wilde zetten en een keteltje water op het gastoestel had geplaatst. Na dat zij weer te bed was gegaan, riepen de zoons, die achter sliepen dat er brand was. In weinige oogenblikken waren de geheele winkel en het achtervertrek een vuurzee. Waarschijnlijk had de gumimislang van het gastoeste-l ui gevat ©n had deze zich aan de zeer brandbare goederen, die in de na bijheid stonden, medegedeeld. De bovenbe woners werden gewaarschuwd n namen in allerijl de vlucht. Op d© eerste verdieping woonde de familie Witsenhuizen, op de tweede de familie Nefcer en op de derde do familie Leefman. Het geheele huis brandde uit. In deze drukbevolkte buurt veroorzaak te de brand veel opschudding en stonden honderden nieuwsgierigen het werk van d© brandweer gado te slaan. Alle bij den brand betrokkenen zijn verzekerd. Aardig bedacht. Men meldt ons: Het gemeentebestuur van Velsen drong bij de Duitsche autoriteit aan op doorlating van wagons met buizen voor de gemeente- lgke waterleiding. Daarop werd bericht ont vangen, dat men daar gaarne toe bereid was, mits ze beladen met groenten werden teruggezonden. Vanzelfsprekend, dat het ge meentebestuur daarvoor vriendelijk bedank te. Eenigen tijd daarna kwam toch de .eerste wagon buizen aan. Omtrent de arrestatie van de veldartilleristen, verdacht- van don dief stal van geld uit de brandkast ton kantore van een reederij te Scheveningen, ver neemt men nader, dat een der aangehoude nen vroeger in een magazijn van gereed schappen te Scheveningen werkzaam was. Tot de ontdekking va® de vermoedelijke daders moet hebben geleid het vinden van een mes, afkomstig uit bedoeld magazijn van gereedschappen, en bij onderzoek moet gebleken zijn, dat verschillende gereed schappen uit meerbedoeld magazijn in het bezit van den vroegere®, bediende aldaar zijn gevonden, welke waarschijnlijk ook door diefstal of verduistering verkregen zijn. De tweede aangehoudene is uit Am-ster dam afkomstig. Er bestaat vermoeden, dat men in de aangehoudenen de hand gelegd heeft op de daders van verscheidene diefstallen* of pogingen daartoe in den laatste® tijd te Scheveningen en te 'e-Graveniiage ge pleegd. Het ongeveer tienjaiig zoon tje van den heer D. in 't Yeld, to Waspik, viel door het plafond der Ned.-Hevr. Kerk, verbrijzeld© in zijn val het klank bord van den kansel en kwam vervolgens met liet hoofd op den hardsteenen vloer terecht, waardoor hij een schedelbreuk bekwam, welke den dood onmiddellijk ten gevolge had. Het kind, dlat met den klok luider naar de kerk was gegaan, was ver moedelijk van de loopplank, welke over het plafond ligt., gevallen, met het treuri ge gevolg, dat het morsdood van een hoog te van ongeveer 20 M. neerviel. De deel neming in dit zoo smartelijk verlies is al gemeen. Het bestuur van de Herv. Chr. lagere sohool te Assen heeft een groote verloting van een automobiel, rijwielen, ©nz. georganiseerd, aanbevolen door dr. J. Th. de Visser en ds. J. J. van Noort. De zen zeggen in een begeleidend schrijven, dat zij, bekend met den moeilijken strijd, dien de voorstanders van het Christelijk onderwijs in het moderne Assen hebben te voeren gaarne de pogingen steunen, die zij in het werk stellen om hun sohool staande te houden. Zij zijn van oordeel, dat in de geheel bijzondere omstandigheden, waarin de broeders aldaar verkeer en, het gebruik van het buitengewone middel der z.g. groo te verloting gerechtvaardigd is. Hartelijk hopen zij, dat onder Gods zegen de uitslag het werk zal kronen. („N. R. Ofc.") In het sanatorium voor longlij- dera te Beekbergen is op onbekenden da tum ontvreemd een microscoop ter waarde van f 250 f 300. telegrams™. Be Strijd in het Westen. BERLIJN, 30 April (W. B (Officieel.). Het hoofdkwartier meldt heden van het westelijk oorlogstoon eel Aan de kust heer sekte een levendige actie der vliegers. Hun bommen richtten to 0-stendc slechts schade aan de huizen aan. Do vesting Duinkerken werd gisteren door ons onder geschutvuur genomen. In Vlaan deren verliep de dag zonder buitengewone gebeurtenissen. Des nachts dcicl de vijand een aanval tusschen Steenstraete en Het Sas. Het gevecht duurt daar nog voort. De bruggöhoofden op den westelijken ka naaloever bij deze plaatsen zijn door ons versterkt en stevig in ons bezit. Oostelijk van het kanaal, noordelijk van Yperen, beproefden Zouaven en Turco's on zen rechtervleugel aan te vallen, doch hun aanval mislukte door ons vuur. In Cham pagne, noordelijk van Le Mesnil, konden de Franschen, van do hun gisteren ontnomen stellingen niets heroveren. Een 300 meter diepe versterkingsgroep is door ons in vollen omvang' versterkt en wordt vastgehouden. In de Argonnen bo- stermden onze troepen noordelijk van Four de Paris do vijandelijke loopgraven, en na men één officier, en 30 man gevangen. Wij behielden het veroverde terrein ondanks de herhaalde vijandelijke tegenaanvallen. Bi) Cornay, aan den oostrand der Argonnen stortte een vijandelijk vliegtuig neer. De passagiers werden gedood. Tusschen Maas en Moezel vielen de Franschen gisteren de door ens veroverde stellingen aan, doch zon der succes. Ook noordelijk van Fiirey mislukt? een vijandelijke aanval onder zware verliezen. Bij de gevechten op de Maashengten van den 24sten tot den 28sten hebben de Fran schen alleen aan gevangenen 43 officieren, waaronder 3 regimentscommandanten, en rond 4000 man verloren. De kustvestig Harwich werd hedennacht met bommen be- worpen. I)e Strijd'in het C oston. BERLIJN, 30 April (W. B.). (Officieel). Het hoofdkwartier meldt heden van het oostelijk oorlogstooneel De voor troepen van onze in noorl-wes- telijk Rusland opereerenle strijdkrachten hebben gisteren in een breed front den spoorweg DunabiirgLibau bereikt. Ern- stigen tegenstand beproefden de in die streken opgetrokken Russische troepen, waaronder ook de rest der deelnemers aan den rooftocht tegen Memel was, nergens te bieden. Thans zijn de gevechten bij Szaffe aan den gang. Bij Kalvaria mis lukten groote Russische aanvallen onder zware evrliezen. 50 officieren en 500 Rus sen vielen ongewond in onze handen. Ook verder zuidelijk, tusschen Kalvaria en Augustowo mislukten Russische aanvallen. Twee Schepen getorpedeerd. LONDEN, 30 April. R. O.). De kolen boot „Nobile" werd door een Duitsche duikboot ter hoogte van de Hebriden tot zinken gebracht. Dc bemanning is naar Stornoway gebracht. De. trawler Lily de le" werd ter hocgte van de Tync in den grond geboord. Do bemanning werd gered. KATWIJK-AAN-ZEE. Verleden jaar werd door de Heide- Maatschappij een haag geplant langs den nieuwen weg, welke de dorpen dezer ge meente verbindt. Men gebruikt daarvoor meidoorn en liguster. Toen door de we- geneommissie van den A. N. W. B. de aandacht van de Maatschappij werd ge vestigd cp het gevaar, dat meidoorn op levert voor de luchtbanden, was daarvan een aanschrijving aan de ambtenaren het gevolg, met opdacht het aanplanten van meidoorn zooveel mogelijk te vermijden. Naar wij thans vernemen, zal de meidoorn langs den Katwijkschen weg niet gesnoeid worden en zal zij geheel komen te ver vallen, zoodra de liguster goed groeit. NOORDWIJKERHOUT De heer J. J. Loogmau, alhier, is benoemd tot gemeente-opzichter te Nijme gen. OEGSTGEEST. De collecte ten behoeve van de nood lijdenden in Curacao heeft opgebracht 51.33. WARMOND. Gisteravond gaf alhier, in het kerk gebouw der Ned.-Herv. Gem., de Ghr. Zangvereeniging „Excelsior", door onge steldheid van den directeur, den heer H.- J. van Leeuwen, onder directie van mej. Ludwig, uit Leiden, haar zevende uit voering. De opkomst was niet groot. Jammer, want er viel werkelijk te genieten. Na gebed en een inleidend woord door den president der Vereeniging, werd met het programma een aanvang gemaakt, waar op niet minder dan 21 nummers voorkwa men, welke op verdienstelijke wijze werden ten gehoore gebracht. De soli, zoowel sopraan als tenor, blonken uit. Na dankzegging door den president be hoorde deze avond t-ot het verledene. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. „Karimata" (thuisreis) passeerde 28 April Kaap Carvoerio„Krakatau" (uit reis) arriv. 28 April te Gravesend „Ban- ka" (uitreis) is 28 April Pantel]aria gepas seerd; „Boeroe" (uitreis) arriveerde 28 April te Barry; „Celebes" (uitreis) vertrok 27 April van Cardiff; „Radja' (thuisreis) vertrok 27 April van Padang; „Rotti" (uitreis) arriveerde 28 April te Batavia. ROTTERDAMSCIIE LLOYD. „Dj©bres" (thuisreis) passeerde 29 Apifl Point do Ga-llc„Gorontalo" vertrok gg April van New-York naar Rotterdam. 11OLLA N D-A M E RIK A-LIJN „Ohr. Michelaen" vertrók 29 April van Rotterdam naar New-York; „Potsdam" van Rotterdam naar New-York, werd 2] April op 360 mijl W. van Scilly gesig^ leerd; „Rijndam" van New-York naar Rot, ter dam, werd 28 April op 370 mijl W. yaT1 Scilly gesignaleerdAn dijk" vertrok April van Puert-o Mexico naar Rotter- dam; „Zaandijk" van New-York naar Am sterdam, is 28 April Prawlepoint gepas seerd; „Terje Viken" arriveerde 2S April van Rotterdam te Philadelphia. KON. DOLL. LLOYD. „Amsfcelland (thuisreis) vertrok 21 April van Montevideo„Frisia" (thuis, reis) vertrok 28 April van Bahia; „Nor- folk" arriveerde 27 April van Cardiff te Buenos-Ayres. HEDENAVOND is ons Bureau, Noordeindsplein, tot 8 ivar geopend. Advertentie-orders worden aangenomen als gewoonlijk. 30 WOORDEN 35 «CEtëTS. KUNST, LETTEREN, ENK \s Rijks EthiiograplusGli Museum, 's Rijks Ethnographisch Museum heeft van prof. dr J. H. F. Kohlbmgge, te Utrecht, een verzameling van 24 stuks Javaansch speelgoed, een gevlochten muts van bamboe uit Java, alsmede Japansck en Chineesch speelgoed ten geschenke ont vangen. Vergadering van heden. Interpellatie. Aan d© orde is de interpellatie van den heer Albarda aangaande la®dbouwverlo ven vcor gemobiliseerde arbeiders van in dustrie en landbouw. Do heer DE WIJKERSLOOTII heeft ge aarzeld het woord tc nemen, omdat men zou kunnen meenen, dat de tijd voor land- bouwverloven thans voorbij is. Bij nadere overweging is hij evenwel tot. dc overtui ging gekomen dat er voor hooibouw en oogst nog verloven noodig zijn. De Minis ter heeft zijn belofte omtrent het verlee- nen van land'bouwverloven ingelost naar do opvatting, welke Z.Exc. van den land bouw heeft en alleen verlof verleent aan hen, dce voor de markt produceeren. Spr. nu meent, dat het onderscheid -tus schen dezen en hen, die voor eigen behoef te teelen, niet is vol t© houden. Voor eigen gebruik geteelde producten vermin deren de behoefte aan markt pro du eten. En zelfs al war© wat spr. niet toe geeft het gewone verlof voldoende voor do bewerking van den grond, dan is toch zeker die tgd niet voldoende voor een inten sieve bewerking, zoodat de opbrengst min der zal zijn dan gewoonlijk. Voor de be bouwing van één veertiende H.A. zijn min stens 7 dagen noodig. Het advies, dat 'de Minister dienaangaande ontving, komt niet overeen met sprekers ervaring. Ook volgens spr. moet het defensiebe- lang primeeren. Hij bstwijfe't evenwel of het defensisbelang niet toelaat aan het verlan gen der landarbeiders te voldoen. Militaire deskundigen hebben hem verzekerd, dat der troepen verlof zou kunnen hebben; bo vendien zouden de mannen in ploegen naar hui3 gezonden kunnen worden en zijn tal van verloven voor den groot.sn landbouw uitgewerkt; terwijl ook de volksvoeding een defensiebelang is. Practisch gaat de grens van 1 H./, als scheiding tusschen grooten en kleinen land bouw niet op; van 1 H.A. kan wel 1/2' H.A'. bloemenveld zijn, da.t niets met de volksvoe ding t? maken heeft; terwijl 1 H.A. bouw grond in h?t eene deel van het land heel vart Let land heel Iets anders is dan Jn een ander deel. Het onderscheid is ook hierom niet houd baar, wijl het schade moet doen aan den geest in het leger en omdat het aanleiding geeft tot buitengewoon veel administratie ven omslag. Voorts wijst spr. er op, dat het onder scheid niet is volgehouden. Zoo geldt in Noord-Brabant voor de verlofsverhening een inlichtingenlijst, waarop de grens van 1 H.A. niet voorkomt. Spr. gaat dan ook geheel mede met dc«a heer Albarda. Spr. wenschv, dat de Minister adries en inlichtingen zal vragen aan de provinciale landbouwvereenigingen en dan uit eigen be weging, zonder adressen af te wachten, ver lof zal verleenen. De lieer SMEBNGE acht het antwoord, dat de Mniister gaf op de vraag van den lieer Albarda niet doelmatig. Iiij meent ook dat ieder, die een stuk grond heeft, mocht) verwachten, dat hem gelegenheid zou wor den gegeven dien grond ook te bebouwen. Ook spr. wraakt het onderscheid tusschen grooten en klenien landbouw. Hij acht het standpunt van den lieer de Vykerslooth volkomen juist. Ook hij acht het gewone verlof Piet voldoende voor de bewerking van 'den grond der kleine grondbobouwers. De vrouwen zijn lang niet altijd in staat eon deel der werkzaamheden op zich te nemen. Het antwoord des Ministers heeft hem vooral leed gedaan, omdat het zoo botweg iedere regeling afwees. Met aandrang vraagt hij daarom, dat Z.Exc. zijn oordeel nog eens zal herzien, ook met het oog op den hooi bouw, die nadert, waarbij het advies dor morgen in Den Haag bijeenkomende bemid- delingsburesaux zou kunnen worden_gevraagy-

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2