Oe Eurnpeesclie Oorlog. Telcgraphiscli Weerbericht, naar waarn. in don morgen van 29 April Medegedeeld door het Ken. Meteor. Inst, te De Bilt. Hoogste barometerstand 7G8.G te Den Helder. Laagste 753.0 te Haparanda. Verwachting tob den avond van 30 April Zwakke tot matigen, noordelijken tot noordoostelijken wind. Waarschijnlijk - lichte tot. halfbewolkte lucht. Droog weer. Hczrlfde temperatuur. voor de Kamer om na te laten wat zij meent dat moet worden gedaan. Wat de chantago betreft, de gevallen, waarop men zich ten aanzien van Duitsch land beroept, hebben alleen betrekking op de regeling van het uitverkoopwezen in de nieuwe Duitscho wet van 1909; welke rege ling in het voorgestelde ontwerp ontbreekt Bovendien is spr. door uit Duitscbland ont vangen inlichtingen gebleken, dat men daar volstrekt geen bezwaren ten gevolge van het voorkomen van chantago bij de uitvoering der wet ondervindt. Spr. begrijpt, dab men het met zijn ont werp eens kan zijn zonder zijn rechtsgrond te aanvaarden. Daarom acht bij een de bat over den rechtsgrond van weinig be- tcekenis. Of men zijn rechtsgrond aan vaardt of dien van den beer De Wisser, maakt geen verschil in de practische uit werking. Den lieer Lobman, die meende, dat bet ontwerp alleen do belangen raakt van een bepaalde groep van burgers, merkt spr. op, dat het wetsvoorstel eenvoudig handhaving der rechtsorde beoogt en de voorgestelde bepaling dus wel past in het Wetboek van Strafrecht. Ook spr. meent, dat het liegen is het schonden van een zuiver zedelijken plicht cn dus niet van een rechtsplicht. Doch als dat liegen geschiedt in het maatschap pelijk verkeer met het doel om anderen te bedriegen tot eigen voordeel wordt bet 't inbreuk maken op een rechtsplicht en kan bet onder bet bereik van den wetge ver vallen. Spr. verdeelt den juridischen kant der kwestie in tweo hoofdvragen, namelijk: ci- vielrecht of strafrecht en gespecialiseerde bepaling. Ook spr. wenscht krachtige civiel rechtelijke bestrijding door uitbreiding van het begrip onrechtmatige daad, doch daar naast zal zelfs bij de ruimst mogelijke op vatting van dat begrip een bepaling als do voorgestelde niet kunnen worden gemist. Spr. geeft de voorkeur aan een algemeen artikel bovon een gespecialiseerde bepaling, omdat dezo laatste veel meer aanleiding geeft tot ontduiking der wet. Het is niet wel mogelijk alle gevallen van oneerlijke mede dinging te omschrijven. Het wetsontwerp werd aangenomen met 64 tegen 6 stemmen. Bc Strijd in het Westen. PARIJS, 28 April. (R. O.). (Avon-d'com- muraqué). Do dag is betrekkelijk kalm ver- loopen. In België geen voranderigon. Wij hand haven ons op het terrein, drie dagen ge leden heroverd. D-o Duitsokers hebben bij Bea-uséjour in Ohanipan© 300 M. loopgraaf genomen, wij heroverden do helft daarvan. De vijand beschoot Les E par ges en Hart- mannswoilerkopf, maar deed geen aanval. BERLIJN, 29 April. (W. B.) Uit hetgreo- fce hoofdkwartier wordt de aandacht geves tigd op onjuistheden in legerberichten van k.do tegenpartij. Het Fransche middagcemmuniqué van 27 April behekt de volgende zinsnede: „De Hartniansweilerkjcof, welke gister morgen vroeg veroverd werd, is door ons in den loop van den avond heroverd, waar bij vrij gevangenen maakten." Iïet Fransche avondcommuniqué zegt: „Aan den Hartmannsweilerkopf gingen wij tot het offensief over; nadat wij den top genomen hadden, rukten wij 200 M. vooruit op de oostelijke helling." In werkelijkheid werd de Hartmannswei- lerkopf in den avond van 25 April door ons veroverd pn is sindsdien in ons bezit Fran sche aanvallen in den avond van 26 April werden geheel en al aigeslagen. Geen en kele stormaanval Icon, zelfs niet gedeeltelijk, tot onze stellingen worden doorgezet Ge vangenen konden de Franschen derhalve niet maken. Op 27 April deden zij geen aanval. Hetzelfde Havascommuniquó bevat de zin snede: „Aan de mededeeling van gisteren be hoeft niets te worden toegevoegd, behalve dat ons voortrukken voortduurt ten noor den van Yperen en op do Maashoogten," waaraan in het p.v.ondcommuniquvan 27 April wordt toegevoegd: „ten noorden van Yperen blijven wij terrein, winnen evenals do Engelsckcn; wij maakten talrijke gevan genen en veroverden krijgsmateriaal, bom menwerpers en mitrailleurs." In onze mededeeling van 27 April is teer duidelijk de tl telling aangegeven, welke wij genomen en ingericht hebben. Voor deze stelling zijn allo Fransclu en Engelsche aan vallen dood geloop en. Waarom inak'en onze tegenstanders niet bekend, tot hoever hun terreinwinst reikt? Beha-lvo bij het verlaten dor stukgeschoten huizen van Lizerne is geen Duitsch soldaat ook maar één schrede geweken. Bij de vrijwillige ontruiming kun nen ongetwijfeld drio stukgeschotei mitrail leurs en eenigo onvervoerbare gewonden in 3 vijands handen zijn gevallen, maar bom menwerpers zijn niet verloren gegaan. Hoo het staat met hat succes op de Maas- hocgten, kan blijken uit do Fransche mede deeling, waarin gesproken wordt van een loopgraaf van Calonne. Do „Grande Fran- ciiee de^ la Galonne" is 'een lange landweg, dio do linie der Fransche en Duitscho loop graven loodrecht snjjdt. Van da Franscho stelling zijn over 1250 M. allo achter 'el- ?aar gelegen loopgraven benevens de bin- en dat terrein^ gelegen artilleriestellingen veroverd en tegen alle tegenaanvallen be houden. BERLIJN, 29 April (W. B.). (Officieel). Het hoofdkwa rtier meldt beden van het wes telijk oorlogsterrein: Onze aan den westelijken kanaaloever ge legen stellingen ten noorden van Yperen aan de Yperlee-beek bij Steenstraete en Het Sas werden sedert gisternamiddag onafgebroken, doch tevergeefs aangevallen. Oostelijk van het kanaal mislukte een gisteravond door de Franschen, Algerijnen en Engelschen ge meenschappelijk tegen onzen rechtervleugel 'ondernomen aanval met zware verliezen voor den vijand. Het Éiantal der door ons in de gevechten ncordelpk van Yperen buitgemaakte vijande- lijlco kanonnen is tot 63 vermeerderd. .Vijan delijke mijnontploffingen aan den spoorweg La BasséeBethune en in Champagne, noor delijk van Lemesnil, waren zonder resultaat Bij Lemesnil werden nachtelijke Fransche aanvallen tegen de door ons gisternacht ver overde stellingen, met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Do hierbij krijgsgevangenen gemaakte Franschen bevonden zich in een jammerlij ken toestand. Zij sidderden van angst daar hun officieren voorgepraat was, dat zij, als zij in Duitsche gevangenschap ge raakt era, dadelijk zouden doodgeschoten worden. Op <3e Maashoogten zuid-oostelijk vad Verdun schoven wij onze stellingen eetnigo honderden meters vooruit en versterkten haar. In de Vogezen is de toestand onver anderd. Dc Strijd in het Oosten. BERLIJN, 29 Ap;Jil (W.B.) (Officieel) Het hoofdkwartier meldt heden van het oostelijk oorlogstooncel: Zuidelijk van Kalvaria stelden vij ons in het bezit van het dorp Kokala en de hoogte zuidelijk daarvan. Bij Dachowo, zui delijk van Sockaczew, veroverden wij een Russisch steunpunt. PETROGRAD, 2-8 April. (R.O.) Vijande lijke troepen betoonden op 27 dezer groote bedrijvigheid in de richting van Tilsit, Cha- vli en Jurburg stroomopwaarts de Niemen. Ten westen van de Niemen aan de Sjo sjctepa zijn de gevechten gunstig voor ons verloopen. Bij Kalwazia en bij Ossowetsj kanonvuur. Ten noorden van de Naref hebben de Drit- schera in dien ochtend van 27 April aanval len gedaan op beide oevers van de Orjetz. Wij hebben met de bajonet aanvallen in de buurt van het 'dorp Lednorojetz afgeslagen. Ten westen van den spoorweg naar MIava hebben wij pogingen van den vijand om vooruit te komen verhinderd In de Karpatlien hebben wij in de buurt van den Oe-jok-pas op 26 dezer on don nacht van den 27sten en op de hoogten ten noord oosten van do dorpen Loebina en Boetla, aanvallen afgeslagen, waarbij de vijand groote verliezen loed ten gevolge van onze ij zerdv aaid versp er r in gen In de richting van Stryj dhren de hevige gevechten voort. In do streek ten zuiden van Kozlowka deed de vijand op 26 dezer een aanval op ons front Kozioewka—Golowetsky. hij werd echter door tegenaanvallen met de bajonet afgeslagen. PETROGBAD, 28 April. (R. O.). De Generale Staf van het Kaukasus-leger be richt Op 26 April bezetten onze t-roo- pen verschillende belangrijke punten van het Turkscho gebied in de richting vani Olty. Onze troepen leveren een weinig betee- konend gevecht aan den pas Haudiadoek in Aserbeidjan. Op de andere fronten' is niet gestre den. Bij dc Dardanclleii. LONDEN, 28 April. (R. O.). Ket mi nisterie van oorlog bericht: Ondanks den voortdurenden tegenstand hebben onze troepen thans vasten voet gekregen op het zuidelijk gedeelte van Gallipoli, van af een punt ten noordoosten van Eskd Thissar- lik tot aan do monding van den stroom aan de tegenover gelegen zijde. Ook 'hebben zij alle aanvallen bij Sari- bar afgeslagen en avanceerea zij geleide lijk. De Turken hadden groote toebereidse len gemaakt om do landing te verhinderen, o.a. draadversperringen onder zee en die pe putten met pinnen op den bodem aan land. Alle moeilijkheden werden echter door onze troepen overwonnen. Geen 1-Mei-Vieriiig. PARIJS, 29 April (Havas). Dc mijn werkers hebben besloten op 1 Mei niet te staken. Uit vaderlandslievende over wegingen willen zij zelfs niet één dag hun voor het land nuttigen arbeid neerleggen. De resolutie, waarin zij hun besluit kenbaar maken, eindigt aldus ,,Het Meifeest opofferende, doen wij hetzelfde als onze kameraden aan het front, die ook niet zullen staken, maar dag en nacht strijden voor de verdediging van het vaderland en voor de bevrijding van ons grondgebied''. Dc Titel Ckazi. KONSTANTINOPEL, 28 April (W. B.J. Do fetwa (advies van den Sjeik ul Islam) over het verleen en van den titel „Ghazi" aan den Sultan luidt als volgt: ,,Op grond van de omstandigheid, dat de Mohamme- daansehe troepen, wier overwinning met de hulp van God, den heer der wereld, is behaald, door onzen verheven beheer- scher den Khalif Sultan Makmoed Khan V, uitgezonden en toegerust zijn en in den huidigen zego- en vreugderijken op grond van de heilige wet ondernomen veld tocht, met roem en eer streden en den heiligen oorlog tegen de vijanden van eten godsdienst voerden, werd volgens de wet van het Sjerifaat vastgesteld, dat, zooals in de heilige leer wordt gezegd, degene, die een leger op do wegen des Hoeren ter ^verwinning zendt, de zegerijke" moet heeten. Is het onder deze omstandigheden over eenkomstig de leer, dat aan den naam Keizerlijke Majesteit" in alle besluiten, op alle vergaderingen, van den kansel der moskeeën, vooral in de gebeden op Vrijdag de anara ,,Ghazi" wordt toege voegd V' Antwoord: „Ja". Geschreven door den dienaar Gods Jairi' De grootvizier heeft aan alle provincia le autoriteiten een telegram gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat in het vervolg aan den naam des Sultans de ti tel ,,Ghazi" wordt toegevoegd. Het Torpedeercn van de „Lcon Ganibetta". Van het torpedeeren van den Franschen kruiser „Lcon Gambetta" is weinig meer meo to deelen. Het eenige nieuws is, dat volgens de Fransche opgave 136 man door Italianen zijn gered. Alle officieren zijn om gekomen. De kruiser maakte deel uit van het es kader, dat d'e Oostenrijksche vloot in de Adriatische zee opgesloten houdt. Langs de DuitschNedcrlandschc grens-. Mgh schrijft van die grens aan de „N. R. Ct.": In de grensplaatsen van het ons naburige Duitschland, Grouau, Ahaus en Stadtlohn, zijn de vorige week militairen ter sterkte van een bataljon gelegerd, hoofdzakelijk be staande uit manschappen van de aanvullings reserve, dienstplichtigen van vroegere lich tingen, dio om de een of andere reden veorloopig waren vrijgesteld, maar later goedgekeurd zijn. Het zijn mannen op den leeftijd van 20 tot 35 jaar, die hun opleiding ontvangen van officieren, kader en manschappen, dia reeds aan het front zijn geweest en waarvan velen het IJzeren Kruis hebben. Deze manschappen zullen in de genoemde plaatsen gedurende een tijdvak van drie tot vier maanden worden geoefend, oni daarna langs de grens en in het binnenland te wor den gelegerd, ten einde de talrijke pogingen tot ontvluchting van krijgsgevangen soldaten uit de interneeringskampen tegen te gaan. Nog steeds uitfepeïdfogszucht. In Duitschland is niet bij ieder d© over tuiging, dat niet gestreefd moet worden naar gebiedsuitbreiding, toegedaan. Het nationaal-liberalo Rijksdaglid Wack- horst de Wento heeft, na een reis door Bel gië en het door do D ui tellers bezette deel van Frankrijk, te Tangermündb een rede gehouden, waarin hij betoogde, dat Duitsch land in gebiedsuitbreiding het I0011 voor een overwinning moest oogsten. „Wij willen niet alles weer teruggeven", zeide spr. Do „Vörwarts" komt nogmaals tegen dergelijke uitingen, „waarmede het Duit- sche volk het niet eens is", op. Het blau betreurt het, dat do groot© massa in d© on mogelijkheid verkeert, in openbare bijeen komsten te toonen, dat het van annexatie afkeerig is. De bommen met gassen. Het belangrijkste van de laatste dagen is, dat op het slagveld bommen, die bij ont ploffing vergiftige gassen verspreiden, worden gebruikt. Daaraan hebben do Duit sch era hun laatste succes aan het westelijk front te danken gehad. Thans komt uit Luik do mededeeling, dat die proeven met deze ontploffingsmid- dolen genomen zijn, langen tijd achtereen op de O ocke ril 1-fabrieken. te Seraing. Een Zweedsch dagblad weet nu te vertel len dat een hooggeplaatst Russisch militair verteld heeft dat do Japanners 12.000 met gas gevulde bommen naar Rusland zonden. Intusschen is geen enkele mededeeling over het gebruik dier dingen tot 'ons ge komen'. CosSenrijksche onderdanen in hot Servische leger. Het Servischo lcg-er lieeft, ten minste volgens de berichten uit Parijs, oen wel kome versterking gekregen. Bij de gevan genen zijn ook duizenden Kroaten, Slove- nen en Tsjechen. Die hebben nooit veel blijk gegeven voor heb rijk te gevoelen. Maar bij het uitbreken van den oorlog moesten - zo zioh onder do Oostenrijtesclio vaandels scharen. Ze hebben nu, door hun gevangenschap gelegenheid gekregen hun oude veeten to uiten. Duizenden verzoch ten in het Servische leger dienst te mo gen nemen. Dat verzoek is thans ingewil ligd. Sedert een paar maanden zijn ze vol gens het Servische stelsel ingedeeld. Het aantal loopt zelfs boven do 25.00. De gen. staf heeft die stamverwante mannen ge handhaafd in hun rangen, wanneer ze dio bezaten. Do officieren zijn officier geble ven, de onder-officieren ovenzoo. Dc Russische Yloot. Niet algomeon is het bekend, dat Rus land dit jaar waarschijnlijk nog acht groo te dreadnoughts te water zal laten. Vier er van, o.rn. de „Sebastopol", Poltava" en Gangat" zijn dreadnoughts met een wa- terverplaatsing van 23.026 ton, welke 23 knoopen loop en en bewapend zijn ieder met 12 kanonnen van 30 c.M. en 16 van 12 c.M. De vier andere, do „Ismalia", „Kin- burn",„Birondiono" en do Navaren o" zijn de grootste gewapende kruisers, die tot nu too gebouwd zijn. De wateiwerplaat- sing van deze schepen bedraagt 32.200 ton, hun snelheid is 28 knoopen en ieder wordt bewapend met 12 35c.M. kanonnen. AMSTERDAM,SCHE BEURS. De markt was heden kalm en weinig ver anderd. Alleen Amerikaanscho fondsen waren betor gestemd, doch met beperkte zaken. In ülieaandeelen was ook belangrijk minder belangstelling en voor de meeste j soorten waren zij aan den zwakken bant. Trouwens, allo waarden waren zwakker ge stemd, ook Russische fondsen. Over het ge heel ging er weinig om. Offic. 5 pCt. Staatsleening 99r/i0, Inte gralen 62%, Obl. 71%, Ind. leening 97%, Cigar 46%, Car and Foundry 5414, Hides 35%, Amalgamated 77%, niet off. Rusland 1880 72%, 1909 78, 1906 89, Consols 71%, Hope. 72, Braz. Funding 90%, Norn. Nieuw 74, Kon. 553, Geconsolid. Holl. 187, Per- lak 49, Zuid-Perlak 62, Orion 68, Vaart 210, Topeka 102, Rio 9%, Missouri 13%, Erie 28, Ontario 32%, Rails 14%, Union 129%, Steel 57%, Wabash 1%, Marine 6%, Gulf 25%, Deli-Mij. 450, Senembah 440, Deli-Cultuur 129, Handelsver. Amsterdam 284, A'dam Rubber 132%. Tl. M. de Koningin-Moeder was gis teravond door een lichts ongesteldheid ver hinderd uitvoering te geven aan haar voor nemen tot bijwoning in de zaal j,DiIigen- tia" van het concert der Opera Zangkla-sse van het Koninklijk Conservatorium voor mu ziek, hetwelk ten bate van het Steuncomité voor 'musici werd gegeven. Geen Viscli afgenomen. Yan betrouwbare zijde wordt ons ge-; meld, 'dat de schipper van den stoomtrawler „ITJnion" bij binnenkomst te IJmuiden ver klaarde, dat het bericht over het afnemen van zijn geheelen voorraad visch door een Duitschen torpedojager, overdreven is. Na het onderzoek der scheepspapieren, werd, zccals gewoonlijk, een mandje viscli gevraagd en gegeven. Russisch Officier doodgeschoten. Uit Enschede meldt men ons, dat to Gla- nerbrug, op 12 m. afstands van onze grens, hedenmorgen een Russisch officier op zijn vlucht uit het kamp te Paderborn i-s dood geschoten. f=- Distributie van Graan cn Meel. Het Rijksbureau van distributie van graan en meel, maakt, in opdracht van. den Minister van Landbouw, bekend, dat ge durende de maand Mei van Regeerings- wege geregeld iedere week circa, tien dui zend ton mals zal werden geveild, beurte lings te Amsterdam en te Rotterdam. De bedoeling is deze veilingen zoo moge lijk in de volgende maanden voort to zet ten en mitsdien zal zoo spoedig mogelijk een beslissing worden genomen of met cteze wijze van distributie in Juni zal worden doorgegaan. Buitschcrs gesnapt. Men meldt ons uit IJmuiaen: Het hedenmorgen 01-nnengekome 11 Nc-der- landsche stoomschip „Öaturnus" rappor teert, dat het te Las Palnias rijf Duitschers aan boord had gekregen, die zich aan booi'd verstopt hadden in het Engelsche kanaal. Yier der Du it schors werden van boord gehaald door een Engelsch oorlogs schip. De vijf-do mocht aan booclr blijven, omdat hij boven de 40 jaren was. Hij zal in Amsterdam in handen der politie ge steld worden. Katwijk-aan-Zcc. Te IJmuiden zijn binnengekomen K.W. 116, Johan Reinde-rt", met £176, cn K.W. 46 „Mercurius", met f327 besomming. Hedenmiddag 2 uur, vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter de burgemeester, jhr. mr. dr. N. C. do Gijselaar. Aanwezig 25 leden; afwezig de lieer cn Aalberse, Zwiers, Roem, Heer es, A "an Ha mel pn Reimeringer. "De VOORZITTER deelt mede een geluk- wensch te hebben gezonden aan Z. K. Jï. Prins Hendrik der Nederlanden, ter gelegen heid van diens verjaardag, waarop een dank betuiging is ontvangen. De VOORZITTER doet mededeeling van do volgende ingekomen stukken: Adhaesiebetuigingen van een d:ie!a! verse- nigingen aan het adres van den Leidschen Bestuurdersb.ond, inzake het verstrekken van levensmiddelen voor prijzen, geldende vóór 1 'Augustus 1914. (Wordt voorgesteld aan te nemen voor kennisgeving). Begroetingen, dienst 1916, van de Plaat selijke Sclioolcommissiö en de Gezondheids commissie. Rekeningen, dienst 1914, van den Armen raad en van de Vereeniging tot instandhou ding van het Leidsch Muziekcorps. (Inhanden van de Comm. v. Financiën). Goedgekeurd worden de staat van at en overschrijving cp de begrooting, dienst 1913, do rekening dienst 1913 cn de be grooting voor 1915 van het Collego van Vrouw en-Kraammoeders. Bij de rekening van het College van Vrouw en-Kraammoeders, vraagt de heer Sijtsma of het verwijt van do commissie van Financiën ook niet het vorig j'aar ge steld is door de Commissie van Financiën. Na een paar opmerkingen van den VOORZITTER cn don hoer BRIET, deelt de heer VAN DER POT mee, dat de wenk van het vorig jaar niet geheel dezelfde was. Rekening, dienst 1914, van de Gezond heidscommissie. De heer FOKKER vraagt bij de rekening der Gezondheidscommissie of bij de Gezond heidscommissie geen aanmerkiüg kan wor den gemaakt op de overschrijding van den post drukwerken. De VOORZITTER antwoordt, dat alles op het eindcijfer neerkomt. Dit is niet overschreden, men is or, zelfs binnen ge bleven. De heer .VAN DER POT voert nog aan, dat de gemeente geen zeggingschap "ÏÏeeft over af- en overschrijvingen in deze. Heb voorstel t-ob verhuring van het IJk- lokaal aan de Lammermarkt aan het Rijk wordt goedgekeurd. Het voorstel tot verhuring van het per-t ceel Lokhorstetraat No. 22, aan de Wed. AL Christiaanse voor f203 'sjaars, den ouden huurprijs, wordt goedgekeurd. Het voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen A. Giebing te Arn hem. Wordt goedgekeurd. Bij 't voorstel tot het doen rooien en ver- koopen van drie boomen staande op d-e Turfmarkt, vraagt de heer B0TERMANS of,- in verband met den tijd de rooing niet tot den winter kan worden uitgesteld. De VOORZITTER zegt overweging toe, waarna do heer VAN GRÜTING zegt, dat rooiing gemotiveerd wordt met het oog op het verkeer. De VOORZITTER deelt mee, dat het daaii ter plaatso niet onveilig is. Spr. zegt namens B. en YL toe, dat de boomen niet nn zullen worden gerooid. Vastgesteld wordt een tabel, aangeven- do jaariijkscbo afschrijving op de bezittin gen der Stedelijke fabrieken van gas- en.' electriciteit. Besloten wordt vooralsnog niet als lid van den Nederlandschen Bond voor Werk verschaffing toe te treden. Het voorstel tot toekenning van een gra tificatie aan. den. boekhouder va-n het Openbaar Slachthuis wordt aangenomen. Aan de orde is -de verordening, houdende wijziging der verordening van 30 October 1913 (Gem. Blad No. 35), regelende de sa menstelling van de Bureaux van Gemeen tewerken, van de Gemeentelijke Reiniging on voor het Bouw- en Woningtoezicht, en de bezoldiging van de aan dio bureaux ver bonden ambtenaren. De heer FOKKER vraagt of dit alleen een wijziging is om den heer Hemerik te be-- loonen, daar is spr. niet tegen, of om een nieuwe betrekking te creëeren Is de heer Hemerik niet tegemoet to komen door hem persoonlijk te beloonen zonder de verorde ning te wijzigen De heer FISCHER, wethouder, zegt dat de omvang der plantsoenen dezo wijziging wettigt. Do heer BRTëT is door den wethouder niet overtuigd en zal tegenstemmen. Do heer SIJTSMA is van meening dat de heer Hemerik den titel en de verliooging ten volle verdient. De heer KOREYAAR verdedigt het voor stel van B. en W. Do heer BOTERMANS heeft ook geen bezwaar met het voorstel mee te gaan. Voor een opvolger kan desnoods een proef tijd worden gesteld. De lieer BRIET merkt op, dat de heer Sijtsma nu niets tegen de verhooging heeft, maar een andere houding aannam toen het een hoofd-ambtenaar gold. Het voorstel wordt aangenomen met 22 tegen 3 stemmen. Tegen de heer en Pera. Vergouwen en Briët. Tot opzichter voor de plantsoenen wordt hierop benoemd met algemeene stemmen J. P. Hemerik. Rondvraag. Circulaire van Minister Postliunia. De heer FOKKER vraagt of B. en W. al besloten hebben wat gedaan moet wor den in verband met de laatste circulaire van minister Posthiuna. De VOORZITTER deelt mee, dat hij Dinsdag- vergaderd heeft met de burge meesters van Den Haag cn Rotterdam en wethouder Wibaut van Amsterdam. Besloten is dat Amsterdam, Rotterdam en Den Haag gezamenlijk aan den minister de bezwaren kenbaar zullen maken en dat Leiden dit zal-doen in vereeniging met Groningen en. Enschedé. Wanneer het concept van de laatste gemeenten gereed is, zal weer worden vergaderd. Zeer tot zijn bevreemding, heeft spr. he denmorgen gelezen, dat de niaximum-meel- prfjzen worden verhoogd. Spr. is 't niet dui delijk, hoo dit met de circulaire te rijmen is.- Hij wijst cok in verband met de circulaire op de bezwaren van de zij do der bakkers^ Be heer BRIET vraagt waarom niet inge gaan is, op liet eenvoudige voorstel, o.a. ook dcor den Leidschen burgemeester gedaan.; Do VOORZITTER, zegt dit nic-t te weten. Hij had ook gedacht dat do minister, nadat bezwaren waren geopperd, door de gemeen ten, zich tot de groote en eenige kleinere gemeenten zou hebben gewend om advies. (Evenals de heer Korevaar was ook do voorzitter in zijn antwoorden, we maakten dezo opmerking reeds dadelijk 11a de ver-< plaatsing der perstafel, slecht verstaoiH baar. Yerslagg.). Daar er niets meer is op te merken gaat do Raad in geheime zitting. AdvertentiSn. Den 8ilon Mei a. s. hopen jS»- onze gelielde Ouders ||r CORNELLS STRAATHOF es -a 1^1 GEERTRÜIDA JACOBA gT VERDEGAAL, g£ den dag hunner 25-jarige -+f| Echtyoreesrigsng te her- jjttl denken. 3790 19 -H>h Run dankbare Kinderen. Ni E WE W ETEItIN G 24 April '15. Ondertrouwd G. J. H. HEMPENTUS, 3750 8 Apotheker, es WILHELMINA M. BRIJNEN. AMSTEliDASr, 29 April 1915. Leiden, (Turfmarkt 7.)

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 7