SPORT. BiïirsesiSaod. Uit de Omstreken. Gemengd Nieuws. STOOMVAARTLIJNEN. Tweede Kamer. Wielrijflen. De Huzaren van Mnthon. I Weak schrjjft in oen levendig verslag in „De Spoil', het volgende over do huza ren van Mathon: „Dicht voor den Deyl haalden we de groep van luitenant Mathon in, die den tocht militair reden. De luitenant met den wachtmeester voorop, daarachter 29 korpo raals en manschappen, twee aan twee, rus tig rijdend met de voorgeschreven snel heid. Zoo zagen we den troep enkele kilo meters na het punt van vertrek, zoo hebben we hem telkens weer langs den weg ge zien, bij dag en bjj nacht, op de vlakke wegen van Holland' met vrij goed weer ,en op de zware hellingen in Gelderland onder stroomenden regen in den kil-zwar ten nacht Hier was een samengaan van sportzin en militaire organisatie, die hooge bewonde ring verdient Het is moeilijk' te zeggen wat meer lof verdient, het uithoudingsvermogen der rijders of de leiding van het geheel. Maar het meest trof mij den geest pnder het troepje, de aanhankelijkheid, sterker de liefde van de manschappen tot hun officier, do zorg van dezen voor zijn jongens. Laat deze luitenant in tijd van nood voortreden om „vrijwilligers" te vragen voor een moei lijke opdracht en dertig man zullen naar voren vliegen om met hem het gestelde dool to bereiken of... te sneuvelen. Waren alle officieren als luitenant Mathon, er zou heel wat minder gemopper en „gekanker in ons leger zijn. Nu is het heel moeilijk menschen to vragen, te worden als een ander; wij zullen dat ook niet doen, maar wèl hopen we, dat vele officieren Zondag geleerd heb ben, welk een nitnemend middel sport is den goeden geest onder hun manschappen te bewaren of te brengen." Jan de Rijmer zingt in hetzelfde blad: „En het mooist van al die trappers .Was do militaire groep, Dertig jonge, frissehe kerels, Een robuste, stalen troep, Onafscheidelijk verbonden, En die niemand honen kon. Voortaan zuilen we ze noemen: De huziren van Mathon." Athlctiek. Nedcrlnndscke Alhlclick-Unie. De vaardigheidsproeven. De Nederlandsche Athletisk-Unie zal op de volgende dagen gelegenheid geven tot het afleggen van da vaardigheidsproeven van het Nederlandsch Olympisch Comité: Zondag 9 Mei te Rotterdam, 's morgens tien uren op het Sportterrein Woudensteyn. Zondag 1.6 Mei te 's-Gravenhage, 's mor gens tien uren, op het Sportterrein, Hout- rust. Op een nader te bepalen datum zullen de proeven te Amsterdam afgenomen worden. De vaardigheidsproeven, die ressorteeren onder de Nederlandsche Athletiek-Ucie zijn I de volgende: Groep I: Loopen. Keuze uit: 109 M. in 13 seconden; 400 M. in 65 seconden; 1500 M. in 5 min. 15 seconden. Groep II: Springen. Voldoen aan alle volg. eischen: Verspringen zonder aanloop 2 M.; vér-springen met aanloop 4.2-5 M-; hoogspringen zonder aanloop 1.08 H.; hoog springen met aanloop 1.35 M.; hoogspringen met steun op één hand 1.30 M. (over een jhek); verspringen piet polsstok 5.50 M. (over een siootj. Groep V. Uithoudingsvermogen. "Keuze uit: wandelen 35 K.M. in 71/» uur (deze pr.oef wordt op bovengemelde data niet af genomen, doch op een nader aan te geven dag); loopen 10 K.M. in 55 minuten. Groep VII: Diverse takken van sport: discuswerpen 2 Ko. 25 M.; speerwerpen 30 M.; hamerwerpen 12 M.; kogelstootea 7.25 Ko. S M. Deze groep VII is de z.g. groep voor het bijzonder eereteeken. Hij namelijk, die vol doet aan twee der eischen van groep VII wordt toegestaan bij het eereteeken een gesp ,to dragen op het lint. Aangiften tct deelneming kunnen geschie den bij den heer D. J. de Vries, den secre taris der Nederlandsche Athletiek-Unie, te 's-Gravenhage. AGENDA VAN DE WEEK: 't o Donderdag: Uitvw: i. fe' c- Den Buren;.Jl-ring Christel. Muziek- Vereeniging „Atfidlia". S uur. Warmond. Ned.-Herv. Kerkgebouw. Zanguitvoering Chr. Zangvereenigmg „Ex celsior". 8 uur. Vrijdag: Schouwburg. Liefd.-Concert Leidsche On- derw.-Zangvereeniging ,,L. 0. Z." S uur. Zaterdag Graanbeurs. Groote openbare vergadering 1 Mei-Comité. Sprekers: B. Lansink Jr. en M. te Slaa (Amsterdam) halfnegen. Zoir.erzorg. 1 Mei-betooging Leidsche B.- B. en S. D. A. P. Vergadering, spreekster Suze Groeneweg (Rotterdam) 's middags 2 uur. Optocht met muziek, enz. 6 uur. Avondmeeting, spreker, A'. W. Heykoop (Rotterdam; enz. S uur. Dool, Oude Heerengracht. Middagverga dering 1-Mei-betooging der S. D. P. 3 u u r. (Spreker: L. Coltof, Den Haag). Café „Bamberger". Avondvergadering 1 Mei-betooging der S. D. P. Spreker: dr. A- Pannekoek (Bremen) 8 uur. Dagelijks: Bioscope Variété Théater. Stationsweg 19. 7. uur. (Zaterdag, Zondag 8 uur), Familie-Bioscoop, Haarlemmerstraat 52, 7 Uur. (Zaterdag en Zondag 8 uur). (Zaterdag middag 24 uur). AOADEMIEN1EUWS. Leiden. Geslaagd is voor het candidaats- fcxamen in de rechten mej. M. Buelers. !i Utrecht. Bevorderd is tot doctor in da rechtswetenschap, op Stellingen, de heer E. IC do Haan, geb. te Heerdg. Trouwen bij de Rechterlijke Macht. Do Kamer van Burgerlijke Zaken van het Gerechtshof te Leeuwarden, voorzitter mr. R. A. Föckema, raad sheer e.n mis. I. Wolff en O. L. baron van Harinxmq, thoe Slooteu, heeft in haar zitting van 21 April vernie tigd de beschikking der rechtbank te Win schoten van S Jan. j.l., waarbij mej. mr. A. M. E. Post, zijnde benoemd tot beledigd klerk ter griffie van die rechtbank, is toe gelaten tot hc-t afleggen van den eed, voor geschreven bij art. 71 van Reglement I. De Leeuwarder Kamer werd daarbij o.a. geleid door de volgends overwegingen dat de wettelijke bepalingen geen reden geven om hier te onderscheiden tusschen de rechterlijke macht in engeren zin, bestaande uit de rechters, die geheel onafhankelijk van de Rogeering een deel der Staatstaak vervullen en daartoe met staatsmacht zijn bekleed, en die ambtenaren, die bij deze rechters een functie vervullen; dat dus vcor de beslissing van de aanhan gige zaak de viaag kan werden gesteld of vrouwen benoembaar zijn tot rechters; An aanzien daarvan, dat naar onze staats instellingen de staatsmacht (behoudens de Koninklijke waardigheid en het Regent schap) wordt uitgeoefend door mannen; dat men het blijkbaar onnoodig heeft ge acht in de Grondwet en in de organieke wetten dit met ronde woorden uit te spre ken, dlaar tijdens het vaststellen dier wet ten daaromtrent bij niemand twijfel bestond; dat intusschen wel uit tal van bepalingen blijkt, dat men de mogelijkheid, om vrouwen met de staatsmacht te bekleeden, gekeeï heeft uitgesloten geacht; dat dit in het bijzonder ten aanzien van do rechterlijke macht blijkt uit art. 10 al. 1, der Wet op de R O., waarbij is bepaald, dat bloed en aanverwanten geen deel mogen uitmaken van eenzelfde rechtscollege, doch waarbij van eohtgenooten geen melding wordt gemaakt, en uit al. 4, zoo-als dit bij do Wet van 9 April 1877 aan dat artikel is tcegevcogd, bepalende: „zwagerschap houdt op door het overlijden der vrouw, die haar veroorzaakt" dat bij de vraag, of vrouwen tot rechter lijke ambten benoembaar zijn, moot worden vastgehouden aan hetgeen de bedoeling van den wetgever en de strekking van de wet most worden geacht; dat zooals hierboven is betoogd voor do benoembaarheid tot beeedigcl klerk ter griffie, met bevoegdheid den griffier op de zitting te vervangen, ten aanzien van do vraag, waarover het hier loopt, dezelfde eischen mcefcen worden gesteld, als voor do benoembaarheid tot rechter, zoodat do be- cediging van mej. mr. Post naar 's Hofs oordeel in strijd is met de wet en de be schikking, waarbij tot het afleggen van den eed is toegelaten, moet worden vernietigd Prof. Simons tcckent in het „Wcekbl. van het Recht" bij deze uitspraak o.a-. aan. Wat de kwestie zelf 'betr.eft, slechts dit. Er is in onze wet geen enkele bepaling to vinden, die de benoembaarheid van. vrouwen bij do rechterlijke macht verbiedt. Dat blijkt wel uit het arrest zelf. Do motivee ring ligt naast do wet. Het beroep op art. 10 R.O., bepaaldelijk op het 4de lid kan toch wel niet heel ernstig gemeend zijn. Het be wijst natuurlijk alleen, dat de wetgever ook in 1877 nog niet aan do benoembaarheid van vrouwen heeft gedacht. Had hij er wel aan gedacht, hij zou haar misschien verboden hebben. Nu deed hij het niet. Doch dan mag men het verbod ook niet in de wet" leggen. Do beschouwingen over wetsuitlegging, in het arrest opgenomen, zijn zeker heel leer zaam, doch rechtvaardigen do nu gegeven uitlegging niet. Men moet zich bij een wet, die een deel der Staatsmacht regelt, aller eerst aan de wet zelf houden. Ongetwijfeld. Doch dan mag men ook aan de een© helft der natie niet een recht tot benoem baarheid ontzeggen, waarover de wet zich niet uitlaat. En met do bcdo-eling van don wetgever blijft het opereeren uiterst gevaar lijk, vooral waar het geldt onthouding van rechten. Hierbij moet met do strenge letter der wet worden gerekend, niet met onder stelde, min of meer waarschijnlijke bede lingen. en W. van Zaandam hebben ernsti ge plannen, in overweging genomen, om te geraken tot het oprichten van een gemeen telijk krankzinnigengesticht. Do Raad van Delft besloot tot deti verkoop van een bouwterrein, gelegen in den Wippolder te Delft, aan den Staat der Nederlanden, voor 96,OCO. Op dat terrein zal, indien de gelden wor den toegestaan, een laboratorium voor analytisch© scheikunde ten behoeve der Technische Hoogeschool verrijzen. Z. K. H. Prins Hendrik heeft gister ochtend een bezoek gebracht aan het mili taire hospitaal te Haarlem. GistemamidcJag heeft de Prins het cre matorium te Yeisen bezichtigd. De Ned. Bond van Koffiehuis- en Restauranthouders en Slijters heeft te Haar lem, onder voorzitterschap van den heer W. F. Ris, van Amsterdam, zijn voorjaars vergadering gehouden. Uit het jaarverslag van den Bond bleek, dab op 1 Jan. j.l. het aantal leden 4228 be droeg en het aantal begunstigers 327, ver deeld over G7 af deelingen. De rekening en verantwoording van den penningmeester sloot met een cijfer van 11.203. De balans gaf als zuiver vermogen van den Bond op 31 December j.l. een be ding van f 5448. De Bondsraad werd bij acclamatiö .ier- kozen. Na een inleiding van dten Keer Fiedeldy Dop, uit Amsterdam, gevolgd door debat, werd besloten tot stichting van do N. V. Centraio Credietbank voor Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, met een kapitaal van 100,000, te verdeden in a&n- deelen van 100, waarop ten minste 20 pOt. moet worden gestort. Te Arnhem, waar hij tot herstel van gezondheid verblijf hield, is overleden de heer F. Koch, lid der firma Koch co Suer- mondt, een der op den voorgrond treden de personen uit den Rotterdamschen bande! in koloniale producten en als zoodanig ook belast met do leiding van een aantal cul- tuur ondernemingen. De overledene was ook con sul-gene raai van Zwitserland. ALPHEN. Ook nu weer zal op Hemelvaartsdag do „oud-verpleegden-diag" in do Mar bh a- Stichting plaats hebben. Het samenzijn wordt geopend met een godsdienstoefening in de Kerkzaal op „Rijnstroom." BODEGRAVEN. Een tweede auto-ongeluk kad allijier plaats op denzelfdcn hoek van de Brug straat, waar verleden Vrijdag een ongeval voorviel. Het liep nu echter niet zoo goed af; de dertienjarige jongen W. O. werd overreden, ten gevolge waarvan hij een beenbreuk bekwam. HILLEGOM. De tegen Vrijdagmorgen a.s. om tien uren belegde vergadering van dten gemeen teraad is verzet op Vrijdag a.s., 's avonds te half acht. LISSE. Gisteravond werd in het Hotel „De Witte Zwaan", onder voorzitterschap van den heer A. Verduijn, de 8st© jaarvergadering gehouden van de Coöp. Boerenleenbank. Na het lezen der notulen werd door den kassier, den heer J. C. Zaneveld, verslag uitgebracht over de werkzaamheden in het jaar 1914. Hieruit bleek het volgende: Het aantal leden bedroeg op 1 Jan. 1914: 211; het verminderde met 5 en vermeerderde met 8, zoodat het aantal leden op 1 Jan. 1915 bedroeg 214. Het saldo der spaargelden bedroeg op 1 Jan 1914 f 195,364.99. Ingelegd werd f 190,881.70V2 en terugbetaald f 171,540.86, zoodat het saldo op 1 Jan. 1915 bedroeg f 214,655.831/2. Het saldo der voorschotten bedroeg op 1 Jan. 1914: f167,118. Aan nieuwe voor schotten werd verstrekt f37,880 en afge lost werd f83,448, zoodat het saldo op 1 Jan. 1915 bedroeg'f 121,550. Het saldo der lcopende rekening met de leden, bedroeg op 1 Jan. 1914 f 38,547.41 i/2. Opgenomen werd f36,202.11 en terugont vangen werd f 20,541.04^2» zoodat het sal do op 1 Jan. 1915 bedroeg f54,208.48. Het saldo der schuld der loopende reke ning met do Centrale Bank, bedroeg op 1 Jan. 1914 f24,956.34. Opgenomen werd £1,328.63 en terugbe taald werd 155,140.21, zoodat het saldo- tegoed op 1 Jan. 1915 bedroeg f35,855.24. De totale ontvangsten hebben alzoo e-e- di*agen 634,251.29 en do uitgaven f 627,1SS.231, zoodat de totale omzet heeft bedragen 1.261.449.52$ tegen 1.181.009.34$ in het vorig jaar. Aan rente, enz., werd ontvangen f J2485.06 e-n aan dito werd uit betaald 11679.761, zoodafc een winst wercl gemaakt van 805.294. De rekening én do balans waren nagezien eu ïn orde bevonden door de heeren G. van der Veld en J. Pijnacker, welke dien tengevolge voorstelde tot conforme vast stelling, waartoe met algemeen© stemmen werd besloten. Daanra werd met algemeen© stemmen be sloten om de winst, ad f 805.291/2, geheel te voegen bij het reservefonds, ad f2488.191;2, zoodat het reservefonds op 1 Jan. 1915 be droeg f3303.49. Daarna werden de heeren J. Biggel, C. van Leeuwen Jr. en J. 0. Zaneveld, welke pe riodiek moesten aftreden respectievelijk als lid van den Raad van Toezicht, lid van het Bestuur, en Kassier, alle weer bij acclamatie als zoodanig herkozen. Alle heeren verklaar den onder dankzegging, voor het in hen gestelde vertrouwen, de benoeming wepp,ta willen aannemen. Bij het ^iad?^ ^kgxiefc verslag, deelde de i^ktöïéi? mede, dat de inleggers van de Boe renleenbank met de mobilisatie een goed vertrouwen bleken te scellen in (leze instel ling, want gedurende de le week van Augus tus werd nog voor ruim f8000 ingelegd. Nog deelde hij mede, dat gedurende het le halfjaar 55 nieuwe spaarboekjes wer den uitgegeven. Nadat door den heer A Verduijn, een zeer uitgebreid verslag was uitgebracht over de vergadering van de Centrale Eanls te Utrecht^ werd de vergadering gesloten. Mond- en Klauwzeer. .Wekelrjksche mededeeling betreffende het mond- en klauwzeer: Sedert de vorige opgave d.d. 21 April j.l. werden gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd: in Friesland 1 geval te Suameer gemeente Tiet jekstera deel; in Zuid-Holland in elk der gemeenten Nu- mansdorp en Naaldwijk 2 gevallen en in elk der gemeenten Zegwaard, Schiedam', Nieuwerkerk a.(L IJsel en 's-Gravenzando 1 geval; in Zeeland in elk der gemeenten Sluis Si-Kruis en Eede 1 geval; in Noord-Holland 1 geval te Aalsmeer. In de volgende gemeenten werden de maatregelen opgeheven: Waardenburg, Gameren, Poeder oy en, Leerdam, Overschie, Alk'emade en Wijk In do aan Nederland grenzende Duitse he „Kreise" neemt de ziekte gestadig at KRIJGSRAAD TE 's-GRAVENHAGE. Vrijdag 7 Mei a.s. zal voor den Krijgsraad te 's-Gravenhage dienen de zaak van de miliciens B. en De H. Deze milicien© zijn onvoorzichtig geweest met een geladen geweer, tengevolge waar van de milicien Wijnvoord werd getroffen die ten gevolge daarvan overleed Als verdediger van den milicien B. zal optreden mr. A. J. Fokker, van Leiden. T e 's-G ravenhage zijn aan gehouden twee veldartilleristen, die ver- dach werden schuldig te zijn aan Za terdag te Schevetningen gepleegde inbraak met diefstal van 13C0 uit een brandkast. Do aangehoudenen moeten bekend Rebbeoi en in een verborgen hoekje in de artillerie kazerne is nog 1200 van het ontvreemde geld teruggevonden. Kievitseieren. Men schrijft ons uit Snoek, d.d. 27 April: Do geheel e aanvoer kievitseieren van af 30 Maart tot en met heden bedroeg hier ruim 43,C0O, daaronder niet begrepen de tallooze eieren, die buiten de markt om hier op de weekmarkt worden verhandeld. Bonte werden er minder aangevoerd! dan ten vorigen jare. De hoogste prijs der kie- vitseieren wa-s 80 ets., laagste 6 ets. Ouden van dagen kunnen zich nauw herinneren, dat tegen l.g. prijs cle kievitseieren werden verkocht. Natuurlijk staat de prijs van heden in di rect verband met het sluiten van de vaart op Engeland. Naar handelaars ons mededeelden, moe ten er zich aan den Hoek-van-Holland op 't moment nog ruim 12,000 verpakte eieren bevinden, die daar blijven, tot do tijcBng komt, dat ze naar den overkant mogen worden vervoerd. De consj.il te Rotterdam, de Heer urande- ler, is do man, dïo er zich voorspant, om de belangen van voornoemde kooplui to be hartigen. Hij deelde echter een van (Hezen mee, dat opkoopen voor Engeland voor het heden een zeer gewaagde onderne ming is. Komt er bericht, dat de eieren mogen worden verzonden dan wordt er natuurlijk voor do afzenders een niet onaardfige winst gemaakt. Maar in het tegenovergestelde geval kan men gerust rekeneïi. dat de schade vrij groot zal zijn. Onderscheiden© boertjes hadden heden morgen allerminst lust voor 6 ets. per stuk hun edelen schat van do hand te do on. Vandaar, dat honderden eieren weer naar de plaats van herkomst teruggezonden werden. De eigenaars waren van oordeel, dat de a.s. markt te Leeuwarden ongetwijfeld met een lioogei' cijfer zal openen. Als zo maar niet bedrogen uitkomen. („Hbld.") Fraai Rcnosse op Schouwen. Men schrijft aan „De Std.": Op verzoek van den burgemeester Van Renesse, tevens voorzitter der Vereeni- ging „Renesse vooruit" was do heer Ge>- rard Telk&mp, to Hillegom, zoo vriendelijk gratis een 1000-taI mooie Gladiolusbollcn en een paar honderd keurige Begoniabol- len te zenden. De boomkweekerij „Walcheren" to Mid delburg, directeur de heer F. A Hausen, zond gratis een keurige collectie rozen, als mede de heer J. O. van der Havo, boom- kweeker te Kapelle, bij Goos, cie eveneens een groote partij rozen zend, alles voor den aanleg van de bloemperken in het mooie gedeelte van de kom der gemeente. Consternatie in een kazerne. Hedennacht omstreeks twee uren werden plotseling drie snel op elkaar volgende ge weerschoten gehoord in den tuin van het Magazijn van Militaire Kleeding en Uitrus ting aan de Sarphatistraat, te Amsterdam. Onmiddellijk kwamen eenige militairen uit de Kazerne toesnellen, die den schildwacht op den grond in den tuin zagen liggen. Van het geweer, dat hij in zrjn handen had, was zoo goed als niets overgebleven; dit was bijna geheel versplinterd. Men dacht eerst, dat hier een moord had plaats ge had, doch wat was het geval? De schild wacht, die nu en dan last. had van zenuw toevallen, werd, toen hij op wacht stond, plotseling door een zenuwtoeval overvallen en viel neer. Door het spartelen met armen en beenen ging het geweer af, doch gelukkig zender hem te treffen. Het geval veroor zaakt© groot^.consternatie in de kazerne. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. „Karimata" (tliuisr.) pass. 27 April Gi braltar. „Koningin der Nederlanden" (uitr.) arriv. 27 April te Sabang. „Boeroe" (uitr.) is 27 April Prawlepoint gepass. „Flores" vertr. 27 April van Santos naar Amsterdam!. „Sumatra" (thuisr.) arriv. 26 April ter reede van Deal. „Grotius" (uitr.) vertr. 28 April van Suez. ROTTERDAMSCRE LL0ID. „Insulinde" (thuisr.) vertr. 28 April van Sabang. „Medan" (thuisr.) vertr. 28 April van Port Said. „Wilis" (thuisr.) vertr. 27 April van Port Said. „Kawi" arriv. 28 April van Batavia te Rotterdam. „Madioen" (thuis reis) vertrok 27 April van Packing. KON. WEST-IND. MAILDIENST. „Lodewijk van Nassau", van Amsterdam naar Philadelphia, arriv. 27 April te. Dela- ware Breakwater. HOLLAND-AMERXK A-LIJN. „Veendijk", arriv; 28 April van Newport- News te Rotterdam. „Zevenbergen" vertr. 27 April van Baltimore naar Rotterdam. „Potsdam", van Rotterdam' naar New-York, pass. 26 April Lizard. KON. II0LL. LL0YD. „Gelria" vertr. 28 April van Amsterdams naar Brazilië en Buenos-Ayres. „Kemiemer- land", arriv. 28 April van Buenos-Ayres te Amsterdam. KUNST, LETTEREN^ ENZ. 's Rijks Etliuograpluscli Museum, 's Rijks Ethnographisch Museum heeft van den heer J. M. Kampmeinert te Batoe bij Malangi (Java) twee trommen en een pa^ tr.oontasch uit de Molukken (Ceram?) en een versiersel op een draagstuk uit Laboean Hadji (Lombok) ten geschenke ontvangen. KLEINE ADVERTENTIES kunnen tegen 35 ets. worden aangeboden. Op Woensdag- en Zaterdagmorgen tot 12.30 n.m., tegen 40 ets. MARKTBERICHTEN. GOUDA, 29 April Witto Poldoitnrwo f12.— tot 13^ Zecuwsche PoldorJarwo, ntouwo, 114.25 tot f 15.— Mindere «ooit Zeouwscho Tarwo 113.25 tot 1141 Afw^konde 112.23 tot 113.—. Poklorroggo f—tot f Zeouwscho Rogge f tot i WinLergonst f 9 50 tot 11".—. Zomo'rgerat f9.- tot 59 50. Chevaliorgorst f 10. tot f 10.50. Havor por B L 13.- tot i R2ö. Havor per 100 KG. f35.- tot flO.— Erwten 113.— tot 114.—. Dulvenboonon 112.— tot 112.50. Paardoboonen fll- tot (1150. Maïr (Amerik.) por 100 K.G. 112.— tot 112 25, Maïs Odessa por 100 KG. 11225 tot f12.50. Witto Boonon f22.— tot f24.—. Brulno Booncn 115.—tot 117.— Kaas. Aangevoerd 66 pardon. Handel vxy vlug. lsto kw. 60-53, 2de kw. 47—49 Cts. Zwaardero 53 - 65 Cts. Boter goede aanvoer, handel vrijwel. Gocbotor f 1.40—115 IVciboter f 1.26—i 1.25. VEEMARKT. Molkvee goede aanvoer,hnodol zcor vlug, prüzou zoor hoog. Vette varkons redelijk aanvoer, handel vlug, per K KG. S7—46. Biggon voor Engeland, aanvoer van geen beteekonla, handel vrywel por K.G. fl.80-f2.25. Magere biggonaanvoer, handelpor wcok f Vette schapen goodo aanvoer, handel vlug f39—f36, Lammdren redelijke aanvoer, handel vlug fll—f 14. Nuchtere kalveren goodo aanvoer, handel vlvin 8 f 17.—. Graskalveron goon aanvoer. Fokkalvcien i 1G.f40.— Eieren grooto aanvoer, handel mat ig, p. 10914. tot f 4.76 LOOSDUINEN, IS April. Op do heden alhier gehouden groontonmarkt werden do volgondo prijzen bostood: Bloemkool le soort ƒ15.— a 2J.— p. 100 st. 2o 4.- 13.50 Eng. icomkommors.lo soort r 16.89 20.10 n I*— R\Jon komkommers lo soort „15.— „15.00. n 2o „8.-„11.-. Pietorsolio 2.10 2.50 p. 300 bos. Rabarber2.40 4 Peen, lo soort „10.— 23.10 2e „10.— 15.70 Kroten 2e soort 0.— 0.— por bon. Prei0.— 0.— p.lGO bus. Radijs 3.S0 3.10 Ranpstolen 0.8) LSD Seldory0.G0 1.- Salade, lo soort 3.70 3,10 p. 10o krop. 2e i 0 40 1.40 Spinazie 0.10 0..JO p. mand. Stoofsalado 014 0,23 Postelein0.65 ï.lö Komkommerstok 16) 1.75 Boerenkool0.— 0.— Zuring0.— 0.— Aanvoer 0. a. 184 285 krop salade, 535250s peeD, 23,559 komkommers, 7337 ben spinazio, DELFT, 28 April. Op do volte Varkensmarkt waron aangevoerd 261 stuks. Prijs por KG.: lsto soort 0.70 k 0.90, '2do soort, lichtó ƒ0.— /0.—. SCHIEDAM, 28 April. Notcoiing van don „Bond van Distillateurs". Moutwijn f17 Jonovcr 121.— por H.L., zonder lust en zondor bolasling. Amst. Proef 122*2 Noteering van do Bourcommlssiên. Moutwijn flG.— por H.L, zondor lust on belasting Stemming vast. Spooling 11.20. Spiritus. Graanspintus f 28R a f Molasso ld f22J£ a 130.— Ruwo id. 11-lJj al .Vergadering van heden.. Geopend te 11 uur 45. Oneerlijke Mededinging. Aan de orde is de voortzetting der be raadslagingen over het wetsontwerp-Aal- berse inzake de bestrijding van de oneer lijke mededinging. De heer AALBERSE zet zijn rede voort. Hij wijst er op, dat de gevoerde bestrij ding in hoofdzaak was een verweer op excepties. Alleen de heer Ter Spill ver klaarde zich in beginsel tegen strafbepa lingen ter bestrijding der oneerlijke con currentie. Spreker zal achtereenvolgens behande len de quaestie der urgentie, de gevoerCe economische beschouwingen, de in het midden gebrachte rechtsphilosophische ar gumenten en den juridischen kant der zaak. Wat de urgentie betreft, heeft men spr. verweten, dat hij geen voldoend feiten materiaal heeft aangetoerd. Hij meende, dab ieder wel op de hoogte zou zijn van een aantal der zeer talrijk voorkomende gevallen van oneerlijke concurrentie. Doch nu men naar feiten gevraagd heeft, deelt spr. een aantal sprekende gevallen uit de jurisprudentie en zijn eigen ervaring mo de, vooral gevallen van bedriegelijke na bootsingen van firmanamen, merken en verpakkingen. "'"En im is-de drang van den middenstand naar wettelijke voorziening niet op de eer ste plaats toe te schrijven aan do scha de, welke door oneerlijk concurrentie wordt veroorzaakt, maar vooral aan het feit, dat men zich in zijn rechtsgevoel ge krenkt acht-, en dat hier straffeloos blijft wat in andere beschaafde landen door de strafwet wordt bestreken. En het zijn niet alleen winkeliers en andere handeldrijven de middenstanders, die to kampen hebben met oneerlijke concurrentie, ook indus- trieeJen dringen aan op ingrijpen van den wetgeverterwijl eveneens in het land bouwbedrijf het kwaad voorkomt, vooral bij het verkoopen van graansoorten. Het aan tal gevallen is zoo verscheiden, dab geen wetgever knap genoeg is to achten om zo allez te omschrijven. Spr. hoopt, dat do Kamer dat ook zal inzien. Men heeft hier nu eens te doen met een onderwerp, dat buiten alle politiek staat. Over do economische zijde der zaak is voornamelijk gesproken door den heer Men-^ dels en ook door den heer Van Doorn. Eerstgenoemde zeide, dat de middenstand ge voelt, dat zijn einde gekomen 13 en dat hij zich daarom als aan e-i-n strooüalm vast grijpt aan een bestrijding der. ou.ecrlijkfl concurrentie. Do fout van den heer Mon deis hierbij is, dat hij zich van den mid denstand 'de ouderwetsche voorstelling maakt van een ouden suffen man in een klein winkeltje inet kleine ruitjes, die wordt dood gedrukt door den steeds sterker wordenden arbeider en het steeds aangroeiend kapi taal. Terwijl toch ook de middenstand zich krachtig 'ontwikkelt en de laatste jaren vooral veel 'tot stand brengt door organisatie, coöpe ratie en meer ontwikkeling. Do middenstand staat dan ook allerminst op. het jpunt van te verdwijnen. O.ok spr. zelf vreest dat do werking «des wet voor velen een teleurstelling zal zijn- Do werking der wet zal voornamelijk pre ventief zijn, zoodat in hoofdzaak twijfelach tige gevallen v.oor den rechter zullen ko men, die licht teleurstelling kunnen baron; terwijl de groote massa niet opmerkt wat tengevolge der wet achterwege blijft Dit behoeft politer allerminst een reden te zijn

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6