Nederland en de Sering. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. N». 16918 "VrydLag S3 -A.jprï.1. h°. 1915. PKIJS DEK ADVERTENTIENt ]_6 regels Al.05. Iedere regel meer f0.17£. Kleine adrertentiën tan 30 woorden 40 Oente oontant; elk tiental woorden meer 10 Gents. Voor liet incaBseeren wordt f0.05 berekend. Bewijsnummer 6 Oents. PKIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. 0.00. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week, s 0.10. Franco per post .„o„o«>ooo..oa«o»B 1«65. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. leidsche schouwburg. „POLENBLUT". Wanneer Lso Stein zich neerzet om het ^brctto van een operette te vervaardigen, an kan men er van verzekerd zrjn, dat er iets komt, wat de moeite waard is om ezien te worden. Z'n verhandelingen zijn iteressant, z9 boeien, zoowel door onder werp als door uitwerking. Met een ander auteur heeft hij al menige (operette geschreven, die ook haar weg naar ins land heeft gevonden. We herinneren hier even aan de geestige „Frauenfresser", lie hij mot Karl Lindau schreef, aan de lijzonder geslaagde „1001-Nac.ht", eveneens tan dit tweetal. Aan „Wiener Blut", die ïiera en Victor Léon "triomfen bezorgde, ^n dan aan het beste wat er in jaren op gebied der operette gegeven is: „Die lustige Wittwe", ook saamgesteld door Stein en Lécn. Een klucht van Stein en Oscar j\Yeither ligt ons nog versch in het ge- jheugen, n.l. „Het Offerlam", waarvan de K. V. „Het Nederlandsch Tooneel" hier een Sv.eetal uitnemende opvoeringen gaf. Van iemand, die zooveel aardigs 'tot and heeft gebracht, kan men iets ver achten en niemand zal teleurgesteld zijn. Polenblut", waarbij Oscar Nedbal aar- BgO' muziek heeft geleverd, geeft weor, loe een jongedame er in slaagt den ir.an a krijgen, dien ze bemint, doch die haar liefde niet beantwoordt. I Graaf Bolo von Boranski is een dolle (aanbidder van ,,Wein, Weib und Spiel". Hij geheel achterop on het aantal schuld- ekentenissen te zijnen name, die in handen ;ijn gekomen van Zaremba, is respectabel, lijn vriend Mirski heeft al uitgerekend, dat iet eenige wat hem' kan redden een hu- elijk is met Zaremba's dochter. Een mé- laillance is dit niet, want ook Zaremba is ran adel, maar Bolo verkiest zelfs een hu- elijk met een boerenmeisje boven een op drongen echt.. Door de hulp van zijn vriend Brinio van Popiel komt Bolo weer op oen landgoed. Bet lieve leventje begint er direct weer. Lang duurt het niet, want Zaremba laat op ïilles beslag leggen. Wanneer de zaken zoo slecht staan, komt Helena Zaremba als eenvoudig boerenmeisje ip het tooneel. Het heet, dat ze voor Popiel iet bedrijf heeft geleid en de overeen komst wordt aangegaan, dat ze 't ook ver- Ier zal doen. Daarvoor cischt ze onbe perkte volmacht, die Bolo, onmiddellijk door Haar verschijning en haar beslist optreden bekoord, haar niet kan weigeren. Do veranderingen zijn onmiddellijk vele. een alcohol zal meer worden opgediend. Er moet gewerkt, zegt ze Bolo; hij moet (aan zaaien. Op handige wijze worden de vrienden Ho deur uitgewerkt. Het gevolg blijft niet pit: l'Tet bedrijf komt tot grooten bioei en Sop de geheele vriendenschaar werkt Mary- lia's Helene's aangenomen naam op reden veredelend. Als het oogstfeest is, geeft Bolo uiting ban zijn wensch om Marvnia te huwen. 'Nog is hij zich niet bewust, wie liet lieve hind, dat met zachten drang: hem' regeert, 5s. Maar een vriendin, een oud-aanstaande- yj'ouw van hem, geeft hierin opheldering, •5n( do ho. p hot huwelijk te verhinderen, ^ijna gelukte het, maar de liefde zegeviert bij Heïene over de wraaklust, wat Marynia "gevraagd is, kan Helene niet weigeren. Een operette, waarmee Braun's gezelschap |er inlegt. Veel amusante tooneeltjes, een ■ïrïssche aanldeeding door kleurige unifor- toen en danveskleedjes, aardige dansen, een £eed samenspel en.... een verrukkelijk Hoofdpersoontje. "t Else Heinrich, van wie we reeds met lof gewaagden na haar vertolking van do Schilderes Yvonno in „Die Schone Cuba- tnerin", heeft zich gisteren schitterend ge- IWecrd. Haar actie is zoo 'frisch en doet daardoor zoo aangenaam aan. Graag ver geten wo dan, dat zang haar sterkte niet is. Eon bekoorlijk persoontje, goed verzorgd BPcI, zin voor humor; wat wil men nog toieor. 't Ig te hopen, dat ze langen tijd Weel mag uitmaken van dit operette-gezel- jiFjap. Else Kenter speelde de vriendin van -Bolo, het danseresje uit Warschau, met gn©r en gratie. Een grappige moeder was gansi-Klein. 1 -Braun speelde voor Bolo. Hij is geknipt ^erSebjke rollen en we hebben hem zoo vaak de hulde gebracht, die hem1 dat «yoor do vertolking er van toekomt, 'V.ö^ter ditmaal bg zullen laten. Mag de andere" optredenden noemen'wo 'vc!? !'J™1 ^auük die zich als oen komiek V Sleden slag ontpopt. 'ij, v oor Elsa Heinrich waren er bloemlen. Dc Prijsstijging der Levensmiddelen en de Arbeidersklasse. Door den Leidschen Bestuurdersbond en de afd. Leiden van de S.-D. A.-P., werd gisteravond de aangekondigde openbare ver gadering geliouden, waarin de neer N. van Hinte, voorzitter van den Alg. Ned. Bond van Gemeentewerklieden, over bovenstaand onderwerp, het woord voerde. De vergade ring werd geleid door den heer D. Tork, die bij de opening mededeelde, dat de vol gende organisaties, hun instemming met de motie, die aan het eind aan het oordeel der vergadering zou worden onderworpen, zoo als zij in ons blad van Woensdag stond vermeld, hadden betuigd; afd. Leiden v. d. Bond van Ned. Ond., Bakkersvereen. „De Vriendschap", „De Stem des Volks," de afd. L. v. d. B. van Chr. Socialisten „Mercurius", Timmerlieden en Mcdelmakersvereen., d? af 1. Leiden van den Chr. Typ.-Bond, de Meubel- makersvereen., de Vereeniging van Meubel makers en Behangers, terwijl de Christelijke Bestuurdersbond had bericht, dat zij voor de motie zijn sympathie niet kon uitspreken. In aanmerking genomen de talrijke vereeni- gingen, die instemming hadden betuigd, viel het bezoek niet mee. Do zaal was onge veer voor driekwart gevuld. De heer' Van H. gaf in zijn inleiding het kapitalisme de schuld van dezen oor log en schetste de soc.-democraten als de vertrouwde en beproefde vredesvrienden, zoodat de arbeiders, die den duurzamen vrede willen, zich brj de S.-D. A.-P. moeten aan sluiten. Herinnerend aan het mooie woord van min. Treub, bij het begin der mobilisatie gesproken, later door de Koningin herhaald, nl., dat in Nederland geen armoede zou worden geleden, constateerde hij, dat de Regeering zich daaraan niet had gehouden. De ministerieele ciruclaire van minister Bosthuma aan de gemeentebss'iiren was daar, om dit te bewijzen. In den broede trachtte hij dit nader aan te toonen. De uitkeeringen aan de gezinnen der gemobiliseerden zrjn in het generaal genomen, zeer onvoldoend. De werkloozen- uitkeering van de aangesloten werklieden, hoe goed ook in beginsel, is in verband met de prijsstijging te gering, en de ove rige arbeiders aangewezen op de Stennco- mité's, waar de arbeidersorganisaties brj na overal buitengehouden worden, zijn er wel het meest „beroerd" aan toe. In grove trek ken is in ons Land tijdens de mobilisatie voor arbeiderssteun 10 millioen uitgegeven, de loonderving wordt geschat op 20 mil lioen, zoodat daaruit reeds blijkt, dat er groot tekort is. Spr. citeert prol'. Slees- wijk, uit Delft, geen socialist, die heeft gezegd, 'dat de Ned. arbeider aan voeding te kort komt. Daartegen moeten de arbeiders opkomen in hun eigen belang en in hot belaag der geheele natie, en spr. wekte daarom ten slotte op tot het deelnemen aan de groote betooging in Rotterdam, voor dit doel te houden, waar 1200 afgevaardigden van ar beidersorganisaties zullen komen vertegen woordigen 120 t 130,000 leden. De motie, luidende: „Do vergadering, van meening, dat van de abnormaal hooge levensmiddelenprijzert, ontbering en ondervoeding bg de Leidsche arbeidersbevolking het noodwendig gevolg moet zijn, dringt er brj Regeering en Ge meentebestuur op aan, ten spoedigste afdoen de maatregelen te nemen," werd vervol gens bij acclamatie aangenomen. Voor het debat gaf zich op dr. Kmittelt die den heer Yan Hinte, hard te lijf ging, en de S.-D. A.-P., die hij spottend de na tionalistische arbeiderspartij noemde, de schuld gaf van al de misère, waarvan de spr. nu zelf gewaagde. „Het Volk" is tegen woordig Regeeringsblad en de S.-D. A.-P., zoowel do oppositie als de reformisten, loo- pen de liberalen na. Toen de S. D. P. de massa-actie wilde, waren de nationalistener niet voor te vin den. Yan de betooging in Rotterdam ver wachtte debater absoluut geen succes. Do heer Yan Hinte, die al eens nijdig had geïnterrumpeerd, "betaalde in zgn re- ïpiiek dr. Knuttel met gelijke munt, wat dezen aanleiding gaf den spreker herhaal delijk in de rede te vallen. Het slot der vergadering was daardoor nog al woelig en het debat verkreeg een min of meer persoonlijk karakter. Te ruim elf uren, werd de bijeenkomst gesloten. Voor de akte nuttige handwerken slaagden dit voorjaar op één na alle leer lingen van lvier, n.l. 21, vam de Gemeente lijk© Kweekschool voor Onderwijzers en On derwijzeressen. Den 2den Mei a.s. zal liet vijftig jaren geleden zijn, dat onze stadgenoot M. van Gijzen in dieast trad bij do firma J. C. Bernard, handel in ijzerwaren, alhier. Als leden van het bestuur van de lite rarische faculteit der Leidsche studenten zijn officieel candidaat gesteldH. Kraemer. prae- ses; mej. C. W. Roldanus, ab-actis; mej. F. I/. W. M. do Savornin Lohman, quaestrix J. Feenstra Kuiper, assessor I, en D. Loe- nen, .assessor II. In „Zomerzorg", alhier, vergaderde het Bakkersgilde ,,St.-Anthonius", van de R.-K. Middenstands-Vereeniging „De Hajize". Een 40-tal bakkers nit Leiden en Om- stroken waren tegenwoordig. De heer Spendel leidde de vergadering, waarin een bespreking, gehouden werd over het coöperatief inkoopen. Dit onderwerp werd behandeld door den heer Van Haasteren, van Rotterdam, waarop na een onderlinge ge- dachtenwisseling de vergadering in princi pe verklaarde, den coöperatieven aankoop ter hand ie nemen. De reeds daarvoor benoemde commissie werd nog met twee leden, n.l. de heeren Stijnman, van liier, en Wesseling, van Leidschendam, uitgebreid, die de zaak verder zullen voorbereiden en spoedig met definitieve voorstellen zullen komen, waarna tot de oprichting zal worden over gegaan. Bij beschikking van den Minister van Binnenkndsche Zaken is bepaald, dat de commissie, aan welke wordt opgedragen liet exaanineeren van hen, die een akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in wis- en natuurkundige wetenschappen, voor 1915 zitting zal houden te 's-Gravenliage; is aan die commissie tevens op 'te dragen het exa- mineeren van hen, die in 1915 "de akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot h^t geven van lager onderwijs in de wiskunde, bedoeld in art. 86 .der wet tot regeling- van het lager onderwijs, èn zijn o.a. be noemd" tot lid en onder-voorzitter: dr. P. Zeeman Gzn., tot lid dr. J. C. Kluyver, dr. F. A. H. Schreinemakera en dr. G. G. J. Vosmaer, allen hoogleeraren aan de Rijksuniversiteit alhier, en dr. M. I. M. van Everdingen, leeraar aan de R.-K. hoo- geie burgerschool met 5-jarigen cursus to Ka tv/ijk aan den Rijn. Bij beschikking van den Minister van Biónenlandsche Zaken is bepaald, dat de commissie, belast met het afnemen van de akte-examens middelbaar onderwijs in het teekenen (Ma tot en met Mk) en in li et boetseeren (0) voor 1915 zitting zal hou den te Rotterdam, en is o.a. benoemd tot lid dier commissie de heer W. C. A. Rid derhof, alhier. Ds. K. W. Yethake, predikant bij de Ned.-Herv. Gem. alhier, is ernstig ziek. Hoe de houding der vrijzinnige en de- kerkelijke partijen ten opzichte van de a.s. gemeenteraadsverkiezingen alhier ook moge zijn, aan een stemming zullen wij hier niet ontkomen. B'esloot de S.-D. A.-P. voor eenigen tijd ereds in beginsel aan cOszc ver kiezingen te zullen deelnemen, de S. D. P. stelde reeds voor de tien vacaturen vier candid aten, n.l. de heeren J. de Feij, dr. J. A. N. Knuttel, Joh. Metscher on J. Raar. Door den heer L. van der Laan, architect alhier, werd hedenvoormiddag in het koffiehuis „Den Burcht" voor re kening van de Bouwvereeniging „De. Goe de Woning", te Leiden, aanbesteedde "bouw van een zestigtal woonhuizen aan den Heerensingel, alhier. Het aantal inschrijvers bedroeg 12, n.l. van de heeren: P. H. Rossdorff en Gebr. Béukering, te Leiden, 189 000; G. v. d. Wal, Amsterdam, 164.500; Firma J. Wayer en J. Schuurman, Sloten en Am sterdam, 164.000; C. H. Hense1, Am sterdam 163.900; G. Bergshoef, Alphen, 164.000; A. O. Leijen, Wassenaar, 159.400; II. van der Wiel, Den Haag, ƒ158.416; W. Theunisse en A. J. W. van Sambeek, Nijmegen, 158.210; Gebr. Ari-e en Jan den Ouden, Ondshoorn en Leiden, 157.900; C. Eykelen, Scheve- ningen, 157.000; II. van Kaldeveen, Amersfoort, 146.200, en C. P. Smit-, Den Haag, 119.865. ACADEMIENIEUWS. Leiden. Bevorderd zijn tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen, de heer J. A. O verwater, geboren te Strijen; tot doctor in de Staatswetenschap op proef schrift: ,,Het Staatsblad", rar. J. Gb. H. van dor Beeke, geb. te Padang-Pandjang. Yoor het examen, eerste gedeelte, is ge slaagd mej. M. van Elzelingen, geb. te' Dordrecht. Leiden. Met ingang van 1 Mei a.s., is op haar verzoek, eervol ontslag ver leend aan mej. A. P. Olivier, als assis tente voor de pharmacie aan de Rijks universiteit alhier. Dr. A. L. W. E. van der Veen, te Am sterdam, is tot wederopzegging toegelaten als privaat docent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksumiyersiteit alhier, om onderwijs te geven in de kristallografie cn mineralogie.' Groningen. Bevorderd is tot arts, de heer F. J. L. Woltring, geb, te IJsel- stein. X UIT ONZE STAD. VOOR DB BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Do heer P. Fontein met zijn Zangkoor „Debora" hadden de goedheid van üegst- geest naar hier te komen om een uitvoering te geven voor de vluchtelingen, gehuisvest in de fabriek van de firma J. G. Zaalberg en Zn. Het tamelijk uitgebreide program ma voor solo en koor werd zeer verdienste lijk uitgevo-erd en aandachtig aangehoord. Ook het vluchtelingen koor zong onder denzelfden dirigent, verdienstelijk begeleid door den heer W. Mizée, eenige nummers. Een woord van lof aan den heer Fontein, die ons laat zien, wat een goed geschoold koor onder uitstekende leiding vermag, is hier zeker wel op zijn plaat-s. De heer P. J. Jansen, drukker, alhier, zorgde gratis voor he-t programma. DE BELGISOHE VLUCHTELINGEN. Naar wij vernemen, richtte de firma J. C. Zaalberg en Zn., zich tot het hoofd der ge meente met de mededeeling, dat de firma gaarpe met ingang van 15 Mei weder de vrije beschikking zou hebben over de loca- lifceiten in het fabrieksgebouw aan de Hee rengracht, waarin thans 269 Belgische vluchtelingen zijn gehuisvest. Er is vanwege het Comité voor de Belgi sche vluchtelingen in de gemeente rondge zien, of er ook een ander gebouw zou zijn te vinden in deze gemeente, waar de men- schen kunnen worden ondergebracht, wat niet is gelukt. Het verzoek zal nu tot de Regeering worden gericht, deze vluchtelin gen tc doen opnemen in een Rijksvluchte lingenoord. In het voormalig café „De Gouden Leeuw" aan den Nieuwen Rijn wordt nog aan 121 personen gastvrijheid verleend- Deze zullen daar nog kunnen blijven. UIT 0ft!8 LA PSD. EEN. VOLKSLEGER. Do heer J. Kuiper, hoofd eener bijzon- dero school to Leeuwarden, heeft aan de Koningin oen adres ingediend, waarbij hij' in zake de vraag, hoe Nederland voor de rampen, die België getroffen hebben, Iran bewaard worden H. M. verzocht het daarheen to leiden, dat bij onze Volksver tegenwoordiging een wetsontwerp worde aanhangig gemaakt, waarbij alle mannelijke ingezetenen tusschen 18 en 45 jaar, die thans om verschillende redenen van den krijgsdienst zrpi vrijgesteld, verplicht wer den zich onder deskundige militaire leiding in den wapenhandel te oefenen. De heer K. betoogt, dat op deze wijze in den waren zin des woords een volksleger wordt verkregen, 800,000 a 1,000,000 man sterk, steeds gereed en bereid den vader- landschen grond te verdedigen. VLUCHTELINGEN UIT N00RD-BRA- 1 BANT NAAR DE KAMPEN. Op last van de regeering moeten de on bemiddelde vluchtelingen het vluchtoord „Java" te Roosendaal verlaten om overge bracht te worden naar Ede of Uden naar verkiezing. Ook zij die nog eenige ondersteu ning wenschen te genieten, moeten Roosen daal vóór 15 Mei verlaten. DE „KATWIJK." Het bureau-Norden seint uit Berlijn: In Duitsche marine-kringen ziet men met spanning den uitslag tegemoet van het on derzoek in zake de „Katwijk." Men zou het levendig betreuren, indien werkelijk een Duitsche duikboot oorzaak van het onge val zou zijn geweest Men erkent hier te zeer de loyale onzijdige houding, welke Ne derland gedurende den oorlog heeft aange- genomen en welke door geen incidenten is verstoord, dan dat men zonder grond Nederlandscho belangen zou schaden. De Duitsche marine denkt in dit opzicht niet anders dan het overige Duitsche volk. IN BELGIE OPGESLOTEN. De .regeeringscommassaris van de Zuïd- Nederlandsche commissie ter voorziening in den nood der Belgische grensgemeenten, de heer mr. dr. Jan van Best, uit Eindhoven, vertoeft thans in België. Ik verneem van officieele zijde, dat de heer Van Best niet naar Nederland mag terugkeeren, daar de grens voor i eder gesloten is, zonder uitzon dering. Aan de familie te Eindhoven is te legrafisch bericht. EEN NEDERLANDER GEARRESTEERD, De Italiaansche correspondent van de „Tel,", schrijft d.d. 17 April: Te Pontebba zou een Nederlander ze kere I. Peters in hechtenis zjjn geno men, omdat hij vijfduizend lire in goud op rak droeg. Zooals men weet, is het in Italië verboden zilver en goud uit het land te brengen. Hier en daar zgn in den laat- sten tijd personen aan de grenzen in hech tenis genomen, die meer goud en zilver tig zich droegen dan van een gewoon toe rist verwacht mag worden. Noch bij onze legatie, noch aan ons con sulaat te Rome wist men meer af van 't geval, dan ons vanmorgen de Italiaansche dagbladen mededeelden. De Nederlandsche Italië-reizigers zijn ge waarschuwd! AAN HET VERKEERDE ADRES. De ooggetuige in het Engelsche leger komt mot een weinig geloofwaardige mede deeling. Hij zegt, dat, tenzij' enkele opmer kingen, uit de Duitsche loopgraven onzen troepen toegeroepen, verkeerd verstaan zijn, is haat tegen hunne buren bij de Duitschers een stokpaardje geworden, want op een punt werd de gewone kreet gewijzigd in: „Gott strafe Holland!" De juiste oorzaak van die wijziging in het object hunner goede wenschen is on bekend, voegt hij er bij. We zullen maar aannemen, dat die woor den verkeerd verstaan zijn. Een dergelijke ontboezeming tegenover Engelschen is wel wat al te dwaas. HOE TRAWLERS DOOR DE DUIT SCHERS WORDEN OPGEBRACHT. Hoe stoomtrediers opgebracht worden, las het „N. v. d. D." in een onder eede afge legde soheopsrerklaring en deelt daarom trent het volgende mede met verzwijging van den naam van het schip. Wij bevonden ons toen op ongeveer 53.50 N.B. en 5.40 O.L., hadden 19 vadem water gelood; in onze nabijheid vischten nog andere Hollandsche treilers. Een tor pedoboot praaide ons, beval ons het net binnen to halen en haar te volgen. Rede nen, waarom dit plaats had, werd niet ge geven. Onze visch moesten wij bergeD, het net vastmaken en do stoom vuren opzet ten. Wij moesten toen volgen met den koërs O.Z.O. tot 's "Woensdag-morgens -halfzeven. To-en werd van do torpedoboob een staal draad tros aan boord gebracht, die voor om den bolder moest worden gelegd. Daarna werd door de torpedoboot aangevangen met sleepen, met het gevolg, dat de bol ders uit het dek gerukt, de kam en boegsei stukgebroken en een knevel van het anker afgebroken werden; daarna kwam de tor pedoboot op zij, waarna zes marinematrozen en een officier, allen gewapend, bij ons oversprongen. Do officier ging met den schipper achterin en vroeg de scheepspa pieren. Deze werden vertoond, ook het uit- klaringsbewijs van den positiecommandant to IJmuiden. Toen werd naar een monster rol gevraagd. Daar dezo nimmer aan trei lers zijn verstrekt, kon ook geen vertoond worden. Wij werden toen verwittigd, dat de trei- ler naar Guxhaven moest worden opge bracht. Do torpedoboot was mtusschcn weggestoomd. Bij ons werd de Duitsche oorlogsvlag in den top geheschen en onder bevel van den officier voeren wij naar Cnxhavcti. 's Morgens 11 uur kregen wij allen bevel om naar beneden te gaan. Een schildwacht werd voor de kajuit geplaatst. WocnscJag lo Febr. 's middags 5 uur kwa men wij m Guxhaven aan. Donderdag "s morgens werd onze visch van boord ge haald; om 10 uur werd onder geleide van een loods onder bevel van een officier naar Hamburg opgestoomd. Gedurende deze reis liep het schip bij dikken mist beoosten het Kaiser Wilhelmskanaal aan den grond. Het was toen eb. Om drie uur kwam een sleepboot, die achter een tros vastmaakte en tevergeefs trachtte ons vlot te sleepen; wij bleven toen een tij over en kwamen 's nachts tegen 12 uur met eigen middelen vlot. Dien nacht zijn wij geankerd en stoomden Yrijdag- smorgens op naar Hamburg. Hier arriveer den wij ongeveer 12 uur. Toen wij daar aankwamen werden wij onder bewaking gesteld, 's Maandags, 15 Februari, kwamen bij ons vier heeren van liet „Rnscn-Ge- richt" aan boord om ons een verhoor af te nemen. Dinsdagmorgen 16 Fcbr. kwam onze wal kapitein uit IJmuiden aan boord. De schip per deelde hem mede, welke averij ons was veroorzaakt en dat ons schip aan den grond gezeten had. De machinist rapporteerd-c, dat het schip lekte. Hierdoor waren wij genoodzaakt ons schip te doen dokken en te doen onderzoeken. Donderdagsmorgens werd ons schip vrijgelaten, 's Middags werd het gedokt en Zaterdags geïnspireerd dooT oen marine-expert en een van assuradeuren. Dinsdagsmiddags 23 Februari werd ons schip uit het dok gelaten en "Woensdag, 's morgens negen uur, vertrokken wij van Hamburg naar zee. Ter hoogte van Frei burg moesten wij 's avoncte ankeren en ver trokken weder Donderdagsmorgens. Do loods verliet ons 's avonds 10uur en wij stoomden met ons schip naar do yisschorij. Na oen oponthoud van 23 dagen stoomden wij huiswaarts.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1