Oe Europeesciie Ooriog. No. 16913 JDertle JBlèucl. A° 1915. 2Ta4ea*cJ£ï|g 1.T April. x De avonturen van de „SCronprinz Wilhelm." Dat do „Kronprinz Wilhelm" te Newport News is binnengevallen weet mem reeds. Het was, volgens berichten uit New-York, den kruiser, toen hij de haven binnenliep, aan te zien, dat hij 8 maanden heeft rond gezwalkt. De platen zijn door roest ver teerd, meer dan 60 koppen van de beman ning en de gevangenen die het vaartuig aan boord had, waren door beri-beri aangetast, een gevolg van het uitsluitend eten van rijst. Nog slechts 21 ton kolen waren aan boord. Het yoedsel en de munitie was vrijwel op. Daardoor moest de ,,Kronprinz Wilhelm" in gebreke blijven de Amerikaansche vlag te groeten. Kapitein Thiedfelder, de gezagvoerder, verklaarde aan mannen van de pers het Volgende: Ons werk is nog niet ten einde. Wij gaan weer in zee terug. Mijn schip ziet or niet netjes uit, «van binnen en van buiten niet^ dat is zoo, maar dat is het gevolg daar van, dat wij op zee moesten bunkeren, on dat ging alleen door de steenkool aan dek te nemen en het door de salons naar de bunkers te brengen. Toen wo New-York verlieten, hadden we geen kanonnen aan boord, maar daar wis ten we wel raad op. Aanvankelijk was ons (oogmerk om bewapening van de „Karls ruhe" te krijgen, maar wij voeren het En gelsche stoomschip „Correntina" aan, dat kanonnen, maar geen munitie had. We na men haar kanonnen. Munitie hadden we niet te verspillen en de meeste schepen, die wij tot zinken brachten, lieten wij volloo- pen door het openen van de buitenboords kleppen. Wij ramden de „Nova Scotia" en namen haar bemanning aan boord. Van onderschei den schepen namen wij meer dan 1000 ge vangenen en hielden de meesten van hen twee maanden lang bij ons. Dit kwam te duur en we stelden ons in verbinding met bet kolenschip „Holgar", die hen naar Bue Hos Aires bracht. Gedurende de maand December raakte onze mondvoorraad haast op. Wij hadden echter een groote hoeveelheid rijst aan boord, afgenomen van onderscheidene schepen, die wij in den grond geboord hadden. Een ge deelte daarvan werd nat, maar wij droog den haar en leefden er van. Wij hebben een schermutseling gehad met de Engelsche kruisers „Berwick", „Suffolk" en „Bristol". Wij waren juist bezig 50 man, 4 kanonnen en een machinegeweer van de „Karlsruhe" over te laden, toen ze ons ver rasten. Het gevecht liep voor ons goed af, maar we moesten er hard voor stoomen. De „Karlsruhe" moest terug. De grootste prijs op onzen heclen zwerf tocht was het Engelsche stoomschip „La Correntina." We verrasten haar in den Atlan- tischen Oceaan. Vechten deed ze niet. Wij namen haar 2 kanonnen en 5 millioen pond rundvleesch af en openden vervolgens de buitenboordskleppen. De „Indian Prince," op 7 September ge nomen, bleek geen groote prijs. Den 11 den November namen wjj 3100 ton kolen van de Fransche bark „Union". Wjj laadden de kolen in den salon en de eerste klasse-hutten. Sedert dien heeft het '\chip er niet schoon meer uitgezien. Den 28sten December maakten wjj de „Hemisphere" buit en namen 500 ton kolen. Den lOden Januari verrasten wij het En gelsche stoomschip „Polaro," dat op ballast voer. Wij openden haar buitenboordskleppen. Den 14den JanuaTi maakten wij hetmail- fctfomschip „Highland Brae" buit. Zij had 51 passagiers en bemanning van 94 koppen, die -wij aan boord namen, mitsgaders een groote hoeveelheid levensmiddelen. Later, op 'denzelfden dag, namen wij liet Engelsche stoomschip „Wilfred", geladen met visch en aardappelen. Het eenige neutrale schip, dat wij in den grond boorden was het Noorsche zeilschip „Sonjmtha", met een lading meel, op weg naar Liverpool. Den 22en Februari achterhaalden wij het Engelsche vrachtschip „Chase Hille." De ka li tein was een van de leukste zeelui, die ik ooit heb ontmoet. Hij vroeg: „Heb ik jo een goede jacht gegeven?" Ik zei hem, dat zjjn hielen voortdurend zoo dicht bij' ionzen neus waren, dat het water in ons gezicht spatte. Wij braehtten hem niet tot zinken maar stuurden 400 mannen en vrou wen aan boord en gaven den kapitein op dracht hen aan wal te zetten. Matrassen, lin nengoed on eten gaven wij mee. Daar hadden wo gd>n spijt van. Aldus de kapitein. Andere officieren ver telden nog hoe liet Fransclio stoomschip Guadeloupe" en den 24sten Maart het Brit- Jche s.s. „Tamar" met 68,000 balen kof fie tot zinken waren gebracht. Vier dagen later werd de „Coleby, met meel voor St. wncent, tot zinken gebracht Haar beman ning is nu te New-York. Toen de „Kron- prinz Wilhelm" het anker uitwierp, stak de kapitein van de^ „Coleby" zijn hoofd over de reeling en riep naar de menschen aan wal: r» daar, lui, hebben de Engelschen de Yardanellen al genomen? Ik heb in maan- p ^een nieuws gehoord." Gedurende de laatste dagen vernam de lonprinz YVih::lmp' door onderschepte dxaadlooze t elegrammen, dat Engelsche krui sers ijverig jacht op hem maakten. Vol gens de gevangenen werd de hulpkruiser door een schot van de „Berwick" getrof fen en was het voor het schip rampspoedig geweest, dat de ,Oden\vald" niet Porto Rico mocht uitvaren. De „Odenwald" zou de „Kronprinz Wilhelm" voorraad hebben ver schaft. Weifeling? Over het algemeen legt de Duitsche pers nog dezelfde stemming aan den dag als toen de oorlog begon.vast vertrou wen in de eind-overwinning, al worden door de verlenging van den krijg kreten als naar Berlijn, naar Calais enz. niet meer vernomen. In-tussohen kan men in sommige organen eenige weifeling, zoo niet sterker, opmerken, Zoo lezen wij in „Der Tag." Wij zijn in zooveel berekeningen bedro gen uitgekomen. Wij verwachtten, dat ge heel Indië op zou 9taan bij het eerste ka nonschot in Europa, dooh in werkelijk heid kwamen duizenden Indiërs naast de Engelschen tegen ons strijden Wij ver wachtten, dat het Engelsche rijk in flar den gescheurd zou. worden, doch de ko loniën blijken vaster aan het moederland verbonden dan ooit. Wij verwachtten een zegevierenden op stand in Zuid-Afrika en wij zien niets dan een fiasco. Wij verwachtten onlusten in Ierland, dooh Ierland zond zijn beste troe pen tegen ons af. Wij verwachtten dat de partij van den „vrede tot eiken prijs" al machtig in Engeland zou blijken, doch zij smolt weg voor den lust, tegen Duitsch- land te vechten Wij rekenden er op, dat Engeland ontaard was en niet in staat eenig gewicht in de schaal te leggen, en het blijkt onze gevaarlijkste vijand Hetzelfde is het geval geweest met Frankrijk cn Rusland. Wij dachten dlat Frankrijk verdorven en verdeeld was en wij ervaren, dat zij geduchte- tegenstan ders zijn. Wij geloofden, dat de bevol king van Rusland te ontevreden was om voor haar regeering te vechten, wij reken den op zijn snelle inzinking, doch Rusland mobiliseerde snel en goed zijn millioenen, het volk is vol geestdrift en zijn kracht verpletterend. Zij, die ons leidden naar en in al die vergissingen on misrekeniiigon, hebben oen zware verantwoordelijkheid op zioh ge laden. „De Zeit", een Oostenrijksch blad, schrijftHet is niet het oogenblik om het verleden te bccritiseeren en te overwegen wat had kunnen gedaan worden. Het gaat er nu om, aan de toekomst te denken en to handelen, opdat de beduchtheden ver dwijnen, die thans het zwijgen eischen. Do „Reichspost" schrijft: Een bloedige- lento bereidt zioh voor in de Ka-rpathen. Rusland bezit in vredestijd een driemaal sterker leger dan het onze. Het kan er in oorlogstijd de rncnschenbronnen van zijn onmetelijk rijk aan toevoegen. Op het oogenblik verzamelt de vijand nieuwe troepen in do Karpathen. In dit ernstig uur moeten wij ons hart ten hemel heffen en do hulp van de H. Maagd inroepen, gelijk cmzo vaderen in het. gevaar deden. En ondier wijl bevatten de Oostenrijksche bladen het volgende telegramServië gaat het offensief hernemen Engelsche arbeiders en de productie van oorlogsmaterieel. Te Now-Castlo hebben Zondag de verte genwoordigers van 21 vakvereenigingen van do arbeiders in de machinenijverheid n den scheepsbouw een vergadering gehouden. Zij namen een motie aan, die den eersten mi nister is toegezonden waarin zo verklaren de instelling toe te juichen van de North- East Coast Munitions of War Committee, waarin arbeiders, werkgevers en de r e ringsdepartementen vertegenwoordigd zijn. Wij hebben geen praatjes over de fouten an arbeiders, werkgevers of regeering meea? "noodig, heet het in do motie. Wij zullen ons werk doen in samenwerking met allen en lord Iyitchener zal krijgen wat hij noodig heeft. Dc Buitgemaakte Kanonnen. Do Franscho bladen publiceeren de vol gende nota: „Volgens een officieel© mededeeling uit Berljjn, zou het aantal kanonnen, dat in den loop van den oorlog door het Duit sche leger veroverd is. 5510 bedragen, wel ke als volgt verdeeld worden: 3300 Bel gische kanonnen, 1300 Fransche, 850 Rus- sischo en 70 Engelsche. Een groot deel dezer stukken geschut zou thans tegen de geallieerden gebruikt worden. Het is nauwelijks noodig te doen op merken, dat België, tot het begin van den oorlog vertrouwend op zijn neutraliteit, nooit 3300 kanonnen heeft gehad. Wat de 1300 Fransche kanonnen betreft, ook hier over drijven de Duitschers." Gevecht tusschen Turken en Engelsehen. Het Engelsche persbureau maakt officieel bekend, dat 23,000 Turken, Koerden en Arabieren met 28 kanonnen de Engelschen Maandag en Dinsdag bij Shaiba in Mesopota- raië aanvielen. Do Engelschen namen Dinsdag het offen sief over en dreven don vijand noordwaarts terug, waarbij zij 18 officieren en 300 manschappen gevangen namen en twee ka nonnen benevens verscheidene vaandels ver overden. Aan Engelsche zijde werden Maandag 9 man gedood, vier Engelsche officieren, 23 Engelsche en 65 Indische soldaten gewond. Pansclijke Liefdadigheid. Een bericht uit Rome meldt, dat de Paus 25,000 francs aan kardinaal Merrier heeft gezonden voor de bevolking van België. In een begeleidend schrijven drukte de Paus er zijn voldoening over uit, dat in ver schillende landen steuncomité's voor België zijn gevormd. Aan den bisschop van Kiakau heeft de Paus 25,000 kronen voor de Poolsche be volking gezonden. Schietvoorraad voor de Engelschen. De New-York Tribune" verneemt uit Omaha, d.d. Zaterdag, dat 10 treinen met geweerkogels voor het Engelsche leger, mot bestemming naar Engeland, naar het Oosten zijn vertrokken. Elke trein bestond uit 20 wagens en bevatte 300 ton lood. Een ander New-Yorksoh blad, de „Ti mes", weet te melden, dat de New-York- sche fabrikant van schiettuig Lehmann, die kort geleden in Engeland was geweest, daar een aanvraag had ontvangen voor de levering van granaten tot een totale waar- do van 70,000.000 mark. De fabrikant had die opdracht echter niet kunnen aanvaar den, daar de fabrieken het loopende werk al niet meer afkonden. Lehmann gaf nog als zijn meening te kennen, dat tegen den herfst de oorlog zou dienen te worden ge staakt wegens gebrek aan schietvoorraad. België, het Graf der Duitschers. Een Fransche dame, die 27 Maart uit Brussel vluchtte, mad. Devrieze, schrijft: De stad wordt thans bewaakt door land stormmannen, die openlijk verklaren, dat België het graf der Duitschers zal zijn. Er is in Brussel aan niets gebrek, hoewel het noodig is geacht, rantsoenen te bepa len. De Duitschers gedragen zich beleefd en correct. Een vreemd gezicht was het, twee compiagnieën Duitschers door de straten te zien trekken, die van Neuve Chapelle kwamen, ongewapend en met gebonden handen, die waren beschuldigd van muiterij en 50 officieren, eveneens ongewapend, begeleid door oude land stormmannen met opgestoken bajonet. Blijkbaar waren deze troepen oproe rig geweest en werden zij nu voor straf weggezonden om tegen de Russen te vechten. Als er een Duitsch soldaat begraven wordt en de lijkstoet door de straten trekt, gaan de burgers hun huizen bin nen, omdat zij voor de kist niet willen salueeren. Maar wordt er een soldaat, van de bondgenooten begraven, dan voegen zij zich bij den stoet en gaan mee naar de kerk. Zoo werd in de tweede week van Maart een jong soldaat van de burgerwacht be graven. De doodkist was in de Fransche driekleur gehuld. Een ontelbare menigte was de kerk binnengedrongen. De Duit- sche politie verloor daar het hoofd bij. Zij sommeerde het volk uiteen te gaan en een onderofficier rukte de driekleur van de kist. Toen werd de menigte woe dend en dreef de Duitschers uit de kerk. Er werden revolverschot-en gelost cn er werd 1 persoon gedood, terwijl er 5 wer den gewond. Onder de lantsten was een jongmensch van 17 jaar, dat ernstig ge kwetst werd. Wat dc Onderlinge Volkeren-Yernieling in Yrcdtstijd kost. In 1880 besteedden de zes groote Euro- peesche mogendheden, Duitschland, Enge land, Oostenrijk, Frankrijk, Rusland en Italië, 1800 millioen gulden voor het on derhoud van hun vloten en legers cn deze telden ,,op voet van vrede" nagenoeg 2.630.000 man, de koloniën er buiten ge rekend. Dertig jaar later, in 1910, bedroegen de militaire uitgaven meer dan 3600 millioen gulden en de legers telden, altijd nog op voet van vrede, 3.800.000 man. Maar in 1914 hadden zij meer dan 4.200.000 man onder de wapenen en de uitgaven meer dan 4000 millioen gulden bedroegen. Op het voorbeeld der groote mogendhe den en om hun neutraliteit te waarbor gen in geval van conflicten tusschen de ze, hebben de staten van den tweeden en den derden rang zich eveneens ver plicht geacht hun oorlogsuitgaven te ver- hoogen. Deze zijn voor Zwitserland bijv. van 6 millioen gulden in 1880, verhoogd tot 21 millioen in 1910. Op dit oogenblik kan men de militaire uitga-ven voor de volgende landenBelgië, Denemarken, Bulgarije, Griekenland, Spanje, Neder land, Montenegro, Roemenië, Servië, Zweden, Zwitserland, Turkije en Noorwe gen begrooten op 600 millioen gulden en hun getal manschappen op 800.000; zoodat in geheel Europa 5 millioen mannen sol daat zijn en daarvoor de landen bijna 5000 millioen gulden moeten opbrengen. En overal hoort men van vermeerdering vooral van uitgaven voor de vloot. Daarbij houde men in 't oog, dat het cijfer van 5000 millioen niet den geheelen geldelijken last voorstelt, waaronder Europa gebukt gaat tengevolge van den naijver der natiën. Een belangrijk deel der nationale schulden, die tegenwoordig meer dan 80 milliarden bedragen, komt voort hetzij uit de kosten, door gevoerde oorlogen eroorzaakt, hetzij uit militaire uitgaven, door leeningen gedekt. Van daar dat jaarlijks voor rente en aflossing een bedrag noodig is dat men veilig kan stellen op 2500 millioen gulden. Ook moet men rekening houden met het verlies aan arbeid van die 5 millioen mannen, die in plaats van productieven arbeid to verrichten, door hun medebur gers moeten worden onderhouden. Re kent men dien arbeid op 500 gulden per jaar en per man, dan komt men op een jaarlijksch verlies van 2500 millioen gulden. Dc Duilschc Luchtvloot. Over de Duitsche luchtvloot heeft de se cretaris van graaf Zeppelin 't een cn ander meegedeeld aan een verslaggever van de „Konstanzer Nachrichten" „Onze luchtvloot bestaat nu uit 1366 vaar tuigen, waarvan 36 bestuurbare luchtsche pen. Wij hebben veel grooter verliezen ge had, dan we verwacht hadden: 9 luchtsche pen zijn sedert het begin van den oorlog verloren gegaan, maar zij zijn reeds vervan gen door nieuwe, die bewapend zijn met ka nonnen van groot kaliber en machinege weren. Tegen den 15den Juli kunnen wij 15 luchfc kruisers van 'n aanmerkelijk verbeterd type afleveren. Zij zullen gepantserd zijn en elk tweo ton ontplofbare stoffen kunnen mée- vocren. Daarmee zullen we lange tochten in de dichtste mist en de donkerste nachten kunnen doen. „Wij zijn voornemens een tocht naar Lon den te cloon en niet alleen om te verkennen wat ons doel was bli den tocht naar Fa rias. Het zal een werkelijke oorlogs-expe- ditie worden. Wij zullen Londen met twee oskaders van vijf luohtkruisers aanvallen, cn ons niet laten afschrikken. Maar eerst moeten al1?. "'v"we Mnjlr zijn; dat zal ongeveer Augustus Worden.'* Waarom Burgemeester Max ig aangehouden. Tot dusver lag de eigenlijke re-den voor de aanhouding van burgemeester Max van Brussel in het duister. Een burgemeester van een der Brusselsche voorsteden, die de heele historie meemaakte, vertelde daarover aan den heer Potvin, bibliothe caris van de Academie van Schoone Kun sten, volgens de „Vlaamsche Stem", het volgende „Gij weet, dat de Duitschers na de be zetting een oorlogsbelasting van vijftig millioen van Brussel en voorsteden eisch- ton. Toen M. Max dit vernam, riep hij aanstonds de burgemeesters der voorsteden bijeen, met eenparige stemmen werd be sloten, dat uiterste pogingen moesten aan gewend worden, opdat door Groot-Brus sel slechts twintig millioen zou betaald worden. Tevens werd M. Max aangeduid als de gevolmachtigde vertegenwoordiger der verschillende gemeenten. Twee dagen later werden wij wederom bij M. Max geroepen, welke ons mededeel de, dat zijn pogingen geslaagd waren. Brussel en voorsteden zouden gedurende vijf weken iedcrcn Zaterdag vier millioen franken te betalen hebben. Reeds zestien millioen waren gestort, toen, twee dagen vóór den laatston uit betalingsdag Von Bissing het kabinet des burgemeesters binnentrad. „Zoodus, zegde hij bij het afscheid-ne- men, zal overmorgen het laatste gedeelte der belasting betaald worden". „Zoo zijn wij overeen gekomen", we dervoer M. Max. „En de overige dertig millioenen, wat hebt ge daarover beslist?" „Hoedan, waren wij niet overgekomen dat Yon Bissing antwoordde dan dat Brus sel 50 millioen franken te betalen had, dat slechts de eerste 20 millioen wekelijks moest betaald worden, doch dat de beta lingswijze der overige 30 millioen nu moest besproken worden. 's Anderdaags nam de burgemeester een gewichtig besluithij verbood aan de bankiers de laatste vier millioen op den vastgestelden dag te betalen. Twee dagen daarna waren wij weder om vergaderd op het stadhuis te Brus sel. M. Max kondigde ons aan, dat hij de uitbetaling der vier laatste millioenen verhinderd had. Nog was hij aan 't woord, toen een Duitsche officier zich deed aankondigen. „M. de Burgemeester, aldus dc Duit- scher Zijne Excellentie de Gouverneur wenscht u te spreken en verzoekt u mij aanstonds te volgen". M. Max aarzelde geen oogenblik. „Ik betreur, zoo zegde hij, u niet te kunnen volgen. Ik ben in conferentie met de hoe ren burgemeesters en kan slechts om 5 uren op de Ivommandantur zijn". Dit zeggende, had hij zijn uurwerk in de hand en een niet te beschrijven glim lach op de lippen. De Pruisische officier was als ver stomd. Hij bedncht zich iètwat, bekeek M. Max cn zijn collega's en ging buiten. 4 En de zitting werd voortgezet. De Duitsche officier kwam, een half uur later, terug. „M. de Gouverneur kan noch wil wach ten. Hij heeft mij bevolen u aanstonds tot hem te leiden". „Ik heb gezegd: om vijf uur, mijnheer. Ik heb slechts één woord". En wederom verwijderde zich de Duit- scher. Om 4.45 werd de zitting gesloten. „Nog eens, zei ons dan M. Max, druk ik uw vriendenhanden. Om vijf uur ben ik bij den Gouverneur't is goed moge lijk, dat ik u niet meer wederzieOp dit oogenblik hadden wij allen aldus ein digt het verhaal van iemand, die van dit alles getuige was de tranen ïn de oogen. Onze heldhaftige collega had wel gelijk: wij hebben hem niet meer terug zien ko men. D© directeur der Hamburg-Amerika- lijn geïnterviewd. De „Evening News" maakt een interview met Ballin, dan directeur-generaal der Ham. burg-Amcrika-lijn, uit do „N.-York Wond" openbaar. Ballin is pas teruggekeerd van het front. Hij deelde do inzichten van den keizer omtrent den oorlog mee. De corres pondent vroeg, wien de keizer verantwoor delijk stelde voor den oorlog. Wij voelen allen antwoordde Ballin dat deze oor log is veroorzaakt door Engeland. Wij zijn eorlïjk overtuigd dat Grey hem had kunnen tegenhouden, indien hij den eersten dag had verklaard dat Engeland weigert oorlog te voeren wegens binnen'andsche aangelegen heden van Servië cn Oostenrijk. Dan zou den Rusland en Frankrijk wel het middel hebben gevonden om met Oostenrijk tot een cchikling to komen En indien iaarentecren Grey had gezegd dat EnpvHnrj bereid wa-sl om oorlog te voeren tegen Duitschland, dan zou Oostenrijk eerder bereid zijn geweest tot schikking. De „Evening News" drukt den laatsten zin met groote letters af en noemt hem een merkwaardige bekentenis, Yan do Zcenwscli—Ylaamschc grens. De Duitsche grenswachten z'jn deze week bijna allen verwisseld. Eerst meende ik, dat het een gewone compagnieverwisreling was om de menschen niet al te familiaar met de bevolking te doen worden, doch later bleek mij, dat er wat anders achter school. De landstormers tot de 39 jaar moeten naar de le gevcchtslinie vertrekken en an deren van 40 tot 46 jaar hebben hun plaats aan do grens ingenomen. Van elke com pagnie vertrokken of zullen vertrekken on geveer 80 man. Er heerscht bij de soldaten daarover geen geestdrift. Zij bleven liever aan de Iloliandscke grens. Een hunner zei: „Wij hebben met het leven afgedaan; ons testa.ment hebban wij allen gemaakt" Hij vertelde ook van de verwoestingen in de Vogezen, waar hij twee maanden geweest is; hij en alle anderen verlangen naar het einde. Hel ijzeren Kruis, een massa artikel. Het IJzeren Kruis, de in 1813 in Duitsch land ingesteldo decoratie, wordt thans met behulp van speciale- electrisch gedreven ma chines gemaakt, daar er zooveel liefheb bers zijn. Vrees voor koffiepraatjes. Minstens 100 Engelsche dames zullen de V rouw en-V redes-Conferentie» in Den Haag aan 't- eind van deze maand bijwo nen. Eenige dames zijn reeds vertrokken. Er zijn Britten, die in het bijwonen van dat congres eenig gevaar zien. Het ge vaar voor spionnage achtten zij niet gering. Want ook Duitsche vrouwen zullen op do bijeenkomst aanwezig zijn en onder een kopje thee zullen de -dames van ver schillende na-tionaliitcit met elkaar pra ten en de Engelsche dames zullen welLichfa veel meer uitlaten, dan den Britschen le- gerautoriteiten aangenaam of voordeelisp is. Waarschijnlijk zal Durtsohland van de gelegenheid gebruik maken en eenige vat. zijn meest uitgeslapen vrouwelijke spion nen naar het congres zenden Een correspondent gaat zelfs zoover om voor te stollen, dat de Engelsche regea ring dezen dames do noodigo paspoorten weigeren zal. Elzasscrs, Duitschers cn Franschen. René C. Ley te Lausanne, die rich zelf een echte Elzasser noemt, verspreidt een oproeping, die gericht is tot zijn Elzassdsch- Lcfcharingsche landslieden en vrienden, om hen op te wekken mee te helpen ann de oprichting van een Flzasriseh-Lobharing- sch-e monarchale vereeniging. Het program zal het volgende rijn: Ge lijkstelling van Elzas-Lotharingen met- de andere Duitsche bondstaten op mona-rcha- len constituoneelen grondslagweerleg ging van ongerechtvaardigde aanvallen tegen Elzas-Lotliaringen bestrijding van anti-Duit-seh© aspiraties binnen de gren zen van Flzas-Lotharingen innige aanslui ting aan het rijk met waardige bescher ming van de belangen van Elzas-Lotharin> gen. „Wij zijn zegt dc lieer Lev nog geen tegenstanders van do Franschen inte gendeel Wij streven naar een toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland die den eersten steen van den Europoeschcn vol ken vrede moet vormen."

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 9