Zaterdag IT April. Tweede JASaxl. A0 1915. Brievan van sen Leidenaar. Hef torpedeeren van de Uit de Omstreken. i,o. „Een ongeluk komt zelden alleen," zullen vele veehouders en anderen, die met de ■veeteelt in betrekking staan, voor eenigen tijd in dezo streken hebben gedacht, toen zich plotseling in verschillende plaatsen ook in den omtrok van Leiden de gevreesde veeziekte „het mond- en klauwzeer" vertoon de. De laatste zeer ernstige epidemie, die een belangrijk deel van den Nederlandschen veestapel heeft gekost, lag nog te versch in het geheugen om niet met angst ver vuld te zijn, vooral in dezen overigens reeds benarden tijd. Er heeft zich echter thans een bemoedigend verschijnsel voorgedaan. Tot voor korten tijd toonden de eerstbelang- hebbenden, nl. de veehouders en kooplieden, zich zelfs vrij onverschillig, om niet te zeg gen vijandig, tegenover de maatregelen ter beteugeling der ziekte door de Regeering genomen. Niet alleen tegen het systeem.' van afmaking, over do wenscheljjkheid of noodzakelijkheid waarover te praten valt, maar zelfs tegenover do afzondering en be waking van besmette stallen. Daarin is ge lukkig verandering gekomen. De veehou ders gevoelen meer en meer den plicht om in de eerste plaats zelf voor het over brengen der ziekte van den eenen stil naar den anderen t9 waken. Mag dat zuo blij ven, in het welbegrepen eigenbelang der veehouders zelf en in het algemeen belang tevens! Wat was het bijv. voor Leiden een tegen slag, dat de veemarkt moest worden ge sloten. De neringdoenden om de markt heen, die het vooral moeten hebben van de Vrij- dagsche markt, klaagden steen e;i been. Het brood werd hun uit den mond g nomen. Zelfs de andere neringdoenden in de stad leden er schade door. Ook voor de stad zelf scheelde w ij.c bedrag aan marktgelden. Men he;f mij in die 'dagen van verschillende zijden trachten over te halen, oppositie te voeren tegen het sluiten van de markt, als een maatregel, die tcch geen effect kon hebben, zjoinng men van b oogerhand niet belette, dat in de sta den van kooplieden en veehouders vee we'd aan gevoerd en verhandeld. Ik heb mij daartoe niet willen leen en, omdat ik niet kon be oordelen of de ontevredenen gel jk h d ien, doch wel begreep, dat men van Regeèir gs- wege allerminst van het beginsel uitging, Leiden en do Leidenaars te plagen. Toch wjl ik wel zeggen, dat het mij groot ge noegen doet, dat de markt weder is open gesteld en de oude toestand op Vrijdag is teruggekeerd. Het heeft nog a! wat moeite gekost het zoover te krijgen on ik weet, dat onze burgemeester zich er voorgespannen heeft, om de autoriteiten daartoe te bewegen. Ik twijfel niet of de belanghebbenden bij con drukke veemarkt zullen hem er dankbaar voor zijn. Meerdere Leidenaars zouden ook dank baar zijn. wanneer van de zijde van het gemeentebestuur eens errs ige io,;in 01 bij de Regeering en met name bij den Minister van Oorlog werden aangewend, om de ver schillende openbare lagere scholen door de militairen te doen ontruimen. Men behoeft geen onderwijsspecialiteit te zijn om te kunnen inzien, dat de Leidsehe jeugd, die de openbare scholen bezoekt, onder de nood- regeling, welke voor dat onderwijs is ge troffen, zeer lijden mott. Dat is vooral jammer, omdat als de schooljaren voorbij zijn de gelegenheid om zich door onderwijs te ontwikkelen, voor do meeste jongens en meisje3 niet meer bestaat. Wat zj thans te kort komen aan kennis en ont wikkeling kan zich later in het leven wre ken. Men begrijpe mij goed. Ik geef den school-autoriteiten zoomin als het gemeen tebestuur er de schuld van, dat de toe stand is, zooals wij dien op het oogenblik kennen en betreuren. Toen bij het begin der mobilisatie, voor miliciens en landweer mannen onderdak moest worden gezocht, wa ren er geen voldoende lokalen buiten de schoolgebouwen te vinden en niemand had vermoeden dat het zoo lang zou duren. Daar op kwam het najaar en volgde de winter. Het ging nu allerminst aan, de militairen nit hun goed ingerichte kwar tieren te ver drijven en ze te brengen in eenvoudige, door het Kijk to bouwen kazernes, buiten. De omstandigheden zijn nu echter ver anderd Wij gaan den zomer tegemoet, even wel zonder to kunnen verwachten, dat de oorlog binnenkort zal eindigen. Waarom zou men nu op een goed gelegen terrein, bijv. hot Schuttersveld, geen houten hulpkazer nes bouwen en deze voor de inkwartiering der militairen inrichten, voor zoover al thans deze nu in de schoolgebouwen zijn ondergebracht? Dat zal het Rijk geld testen. Zeker, maar wat zou dat bettekenen bij de vele millioenen, die aan de mobilisa tie ïr.oeten werden ten offer gebracht. Boven dien, voor de schoolgebouwen zal toch ook aan do gemeente huur moeten worden be taald. Het ondorwijsbelang, dat niet slechts een gemeente-, doch evenzeer een landsbe'ajif is, eischt, dunkt mij, dat de scholen 7.00 spoe1 dig als ecnigszins mogelijk, aan liaar eigen lijke bestemming worden teruggegeven. Daar is, toen, na eenige weken gesloten te zijn, dc veemarkt weder werd geopend, n den omtrok dier markt gevlagd. Of door ouders of onderw. bij 't weder openstelden van allo scholen de vlaggen zouden word m uitgestoken durf ik niet zeggen, maar .stellig sou men er zich niet minder in verheugen. Laat van liet gemeentebestuur in deze rich ting eens een kraehtigen drang op den Mi nister van Oorlog uitgaan. Wie weet wat er dan gebeurt. Zeggen, dat hot onmogelijk 15 om gedurende de zomermaanden de mili tairen een ander behoorlijk onderdak te be reiden, kan men niet. Maar na dezen zomer komt weer een win ter Het is waar doch soudon we niet eens mogen verwachten dat voor den nieuwen winter de oorlogvoerende mogendheden van hun waanzin om langer menschen te slachten en geluk te verwoesten genezen zullen zijn Nederlandse he persstemmen. Gisteren gaven we reeds weer, wat de „N. R. Ct.", de „Tel." en de „Maasb." zei den naar aanleiding van het torpedeeren van de „Katwijk". Van de avondbladen van gisteren bevatten vele een beschouwing over het gebeurde, waarvan we hier nog eenige •zuilen laten volgen. „Het Vaderland" zegt, dat dit op treden meer dan ergerlijk is. Het blad betoogt dan, dat men zich op de Londen- scho declaratie niet kan beroepen. „Wat de personen betreft waren de om standigheden zóó, dat de aanvaller het waar schijnlijk kon achten, dat zijn torpedo met het schip ook hen naar den bodem der zoo zond. En wat de scheepspapieren aan gaat. deze bewijsstukken in een eventueel te volgen proces voor een prijzenrechtbank zouden verloren zijn gegaan indien de ka pitein van de „Katwijk" ze niet met ge vaar voor zijn leven had gered. „Een prijsgerecht? Maar welk? „By gebreke aan kennis van de natio naliteit van den onderzeeër weten wij ze'.fs niet tot wien wjj ons to richten hebben, en lean men ons overal waar wij ons om- recht aanmelden, met een: „aan het ver keerde adres" afwijzen. „Het feit, dat zoo good a's uitsluitend Duitsche cmlerzeebooten tot nog toe in de Noordzee zijn aangetroffen, geeft reden voor een sterk vermoeden, dat het een Duitsche onderzeeër is geweest. Maar meer dan dat is het niet, en indien dat vermoeden juisï bleek, zou dit de daad stempelen tot een ongerijmdheid. „Hoe men het dus beschouwt, wrj testeu in het duister rond, cn kunnen slechts uiting geve-li aan onze verontwaardiging over een daad, zoozeer gekant tegen het volkenrecht en zóózeer in strijd met alle begrippen van humaniteit. Het A 1 g. Handelsblad" schrijft „De aanval 111 strijd met alle recht, in strijd met alle menscheiijkhcid door een Duitschcn onderzeeër want het moet een Duitsche duikboot geweest zijn op het Nederlandsche echip „Katwijk" gedaan, waardoor de levens der opvarenden in groot gevaar gebracht werden en met het schip de lacing, voor de voeding van ons volk noodzakelijk, werd vernietigd, is een aanval op Nederland, is een onvriendelijke daad, die ons het voile recht zou geven liét zwaard te trekken en ons te scharen aan de zijde van de tegenstanders van Duitschland. „Wij zullen ons naar aanleiding van de ze uiting van geringschatting voor onzo vlag, ons volk, onze weermacht waarschijn lijk niet in den strijd mengen. En, wij zei den het vroeger reeds, de Duitsche regee ring moet wel de vaste overtuiging hebben: wat er ook gebeurt, wat wij ook doen, zoo ■wij slechts niet N ederlandsch gebied met onze troepen bétreden, zal Nederland zijn neutraliteit handhaven. Elke aanval op Ne- derlandsche onderdanen, op N ederlandsch eigendom, zal worden gedragen". En dan verder: Wij twijfelen er niet aan of de regee- ring zal een middel weten te vinden, om te toonen, dat wij een vernietigingsoorlog tegen onze handelsvloot niet lijdzaam wil len aanvaarden. En dat, wil cle Duitsche regeering niet snel en goed schadevergoe ding voor de wederrechtelijk vernietigde goederen geven, wij bijv. cte gelegenheid zullen vinden op Duitsch eigendom die schade te verhalen". Ook de „N ieuwe O rt." acht het geval met de „Katwijk" veel erger dan onze scheepvaart nog in dezen oorlog is over komen. Een daad, in waarheid roet een sluipmoord te vergelijken zegt het blad. Ook het Haagsche orgaan acht waarschijn lijk, dat de schuldige een Duitsche duik boot geweest is. Het blad besluit: „Onze regeering zal stellig niet nalaten de Duitsche rechtstreeks voor die ver antwoordelijkheid te stellen, zoodra zij dte aanwijzingen omtrent den dader van den aanslag sterk genoeg acht. Het wil ons voorkomen dat ze dit reeds zijn. En in dat geval geldt het hier geen zaak die op de lange baan kan blijven, doch mag van Berlijn een spoedig antwoord, in welken zin ook, worden verwacht." „Waarom?" zet „Het Volk", boven het artikel dat aan het torpedeeren van de „Katwijk" is gewijd. En dan lezen we: „De vraag, dm, doet zich voor met welke bedoeling do Duitsche regeering oorlogsdag den van de meest moorddadige soort het zonder voorafgaand onderzoek en zelfs zonder de minste waarschuwing in den grond bc-ren van een koopvaardijschip -r- tegen een neutraal land laat ondernemen? Ligt het in bet Duitsche veldtochtsplan, onder den druk der omstandigheden dan gewij zigd, ook de neutraliteit van Nederland aan te randen? Wil men op die manier zijn positie tegenover de bondgenooten in Frank rijk versterken, of zich meester maken van do zeehavens als uitvalspoorten tegen En geland? Heeft de aanwezigheid van bruik baar materiaal of nog meer noodige levens middelen de begeerigheid gewekt? Is het do wenscli om bij de "vredesonderhandelin gen een troef te meer in handen te heb ben en zich een schadeloosstelling te ver schaffen, misschien op geen andere manier te verkrijgen? Wordt het gedaan in de over tuiging sterk genoeg te zijn om België te kunnen behouden, en daarbij in dezelfdo moeite zich van Nederland te kunnen mees ter maken?" Verder lezen we: „Moet inderdaad het onverhoedsche tor pedeeren van de „Katwijk" als een oor logsdaad worden opgevat, dan doet zich, naast de vraag naar do beweegredenen, de vraag naar de gevolgen voor. Welke hou ding de Nederlandsche regeering o.i. heeft aan te nemen, kan op deze plaats onbe- spioken blijven. Meent Dui schland, om wel ke reden dan ook, de neutraliteit van ons land niet langer to mosten eorbied'gen, dan zal zij spoedig genoeg genoodzaakt wor den zijn houding te bevalen. Ia dat ge val zal de oorlogsdaad, 15 April begaan, wel snel door andere worden gevolgd." „De Nederlander" schrijft: Het Nederlandsche stoomschip „Katwijk" is, zimder voorafgaande waarschuwi. g, door een duikboot in den grond geboord. De man schappen hebben, schoon hun niet eens den tijc gegeven is or.i rustig hun schip te verlaten, zich kannen red ion. „Nederland is met geen mogendheid in oorlog. „Een daad als hier omschreven, valt dus ender de bepalingen van het gercc-ene recht. Wie de dader van dit onovertroffen heldenstuk is, is tot nog toe niet bekend. Hij beeft zich in de zee verscholen. „Mocht hij gevond en word c v, dan zal hi] moeten terechtstaan wege _s poging tot moord en vernieling van töörend goed." Het artikel besluit: „Dit alles zal behóbrên tot de middelen, die, volgens prof. Steinmetz eo eenige diep denkende theologen, dienen moeten om ons gedegenereerd gesMeht te regenvreerên. ,,'t Is hart-verheffend! „Do Trjd" uit zich in de volgende woerden: „Men heeft hier te doen met een oor logsbedrijf van 'n akelige soort; dat 'tgeen menschenlevens heeft gekost, is met te dan ken aan den aanvaller, maar aan de rap heid der bemanning van de „Katwijk" zelf, dio zich op eigen gelegenheid heofi, weten te reuden. Het weigeren zelfs van s.eepdienst en het stil wegsluipen in de duisternis, waar door vaststelling der identiteit van den on derzeeër onmogelijk werd, werpen op dit bedrijf een afschuwelijk licht." „De mogelijkheid is met uitgesloten, oor deelt „De Tijd", -dat de dader van dit oor logsbedrijf, waarvoor absoluut niet de minste reden was, zich zal blijven schamen en zijn daad zal weten te bedekken met den sluier der. onbekendheid. Misschien ook is het ver-' kieslijker met een protest te wachten en kan hier een daad van de grootste vriendschap w-orden Verricht, door Duitschland in de ge legenheid tö stellen, zelf schuld te beken nen en aanbod te doen van herstel. „'t Is te hopen, dat het reels door de Duitsche regeering gelaste onderzoek do ver antwoordelijkheid voor de afkeurenswaardige daaa ook harerzijds zal weten vast te stel len, en dat door een loyale vergoeding want buiten kijf was geen contrabande aan boorcl kier „Katwijk" do goede nabuur schap behouden blijve met ons volk, dat in zoo allermoeilijkste omstandigheden voortdu rend blijk geeft van zoo correcte handha ving zijner onzijdigheid," zegt het blad. „Het Centr u-m" zegt: „Dit is dan toch wed de willekeur ten top gedreven en de meest volkomen anarchie in toepassing gebracht. Wat blijft er nu nog over van de veiligheid ter zee in het gebied, dat ook al wederrechtelijk en met miskenning van de positie der neutra len tot oorlogsgebied is verklaard? En welke middelen staan dien neutralen ten dienste, om hun recht, hun belang, hun vei ligheid te beschermen tegen een zoo brutaal optreden?" „Een 'ernstiger feit, dan nu heeft plaats gehad, ïs schier niet denkbaar, zegt dit biad, en wy kunnen slechts hopen, dat de regeo- rinp, onder wie de onderzeeër ressorteert, niet slechts schadevergoeding zal geven, maar ook nadrukkelijk verklaren, dat de commandant zjjn opdracht schromelijk to bul ten ging en -een dergelijk optreden althans niet tot de aangenomen strrjdmethode be hoort." Duitsche persstemmen. In Ido „V08S. Ztg." schryft prof. Stein ©en hoofdartikel naar aanleiding van het in den grond boren van de „Medea" ©n de „Katwijk". Het heeft geen zin, aldus sohrijft hfl, struisvogelpolitiek te voeren en het misnoe gen ian hen, die ons anders welgezind zijn, niet te willen opmerken. Wij moeten veeleer tijdig positie nemen tegen de postvattende meening, dat het in den grond boren van de „Modea" 'en de „Katwijk" in strijd met het volkenrecht is geschied of van een veran derde politiek van Duitschland ten aanzien van Nederland blijk geeft. Wanneer wij dat nalieten, zouden ook de welmeenendste en redelijkste Nederlanders door een argumen- tum a silentio er toe kunnen komen, aan een verandering in de Duitsche politiek tegenover het stam- en cuituurverwante Ne derland te gelooven. Stein betoogt dan, dat er in het geval van de „Katwijk" geen sprake 13 van een toepassing van den duikbootoorlog tegen Ne derland, maar dat het een gewoon geval van contrabande geldt, 'tv/elk slechts door toepassing van het recht om1 een prijs in den grond te boren, inplaats van hem op te brengen, er anders uitziet. Do schrijver zegt dan, dat de gevallen van de „Medea" en de „Batavier" naar recht en wet zullen worden beslist, en eindigt-^net de verklaring, dat „een dergelijke episode geen wig mag drijven tusschen de goede ver standhouding van Duitschland en het vader land van Grotius, 'b welk juist begrip zal toonen, niet alleen Voor Duitschlancls gezind heid en overtuiging, maar ook voor hande lingen en incidenten, die in een strijd om het 'bestaan onvermijdelijk zijn. De „Lokal-Anz." schrijft: Het onder zoek, 'dat door de Duitsche regeering wordt ingesteld, 'zal spoedig het geval met de „Kat wijk" ophelderen. Tot dusver is nog niet vastgesteld, of een duikboot de „Katwijk" in den grond heeft gehoord, en, zoo dat wel het geval blijkt, of het een Duitsche duik boot is geweest. Het doet het blad genoegen,, dat men zulks in Nederland in aanmerking neemt, en zich zijn oordeel voorbehoudt. De volstrekte loyaliteit der Duitsche regeering waarborgt, dat in elk geval de aangelegenheid op be vredigende wrj ze zal worden opgelost. Engelsciie persstem. Do „Daily Telegr.", het in. den grond boren van de „Katwijk" besprekend, zegt: Dat is een van een reeks wandaden te gen neutrale staten. De wereld bevindt zich liier tegenover een staat, die zich bui ten de wet plaatst'. De „Daily Telegr." meent-, dat de psychologische verklaring van deze politiek is, dat Duitschland .zich bewust wordt van zijn toenemende zwak heid en nu op de meest moorddadige wijze optreedt tegen z.ijn vijanden en tegen de staten, die ondanks alle provocatie, onzij dig trachten te blijven, opdat, nu zijn lot bezegeld is, het in het uur der vernedering zal kunnen bluffen, dat het gevallen is te genover een geheele wereld van wapenen. ALKEMADE. MOND- EN KLAUWZEER. Wegens het voorkomen van mond- en klauwzeer in de buurt Zevenhuizen, is het verboden uit, naar of binnen een kring in deze gemeente, omvattende den Waterloo- polder, den Zweilandpolder, en de gedeelten van den Drooggemaakten Akkersloofs-. Her- togs- en Blijverpolder en van den Vrouwe Vennepclder, gelegen ten noorden van den Langen weg, met inbegrip van dien weg, onder deze gemeente, herkauwende dieren en varkens 'to vervoeren of te doen ver- ALPHEN. Bij Kon. besluit d.d. 12 April zijn goedgekeurd de statuten van de vereeni- ging: Sociëteit „Amicitia", gevestigd alhier, waardoor die Vereeniging a'.s rechtspersoon is erkend. AARL ANDERVEEN. Het aantal aansluitingen aan de drink waterleiding blijft voortdurend uitbreiden. In de afgeloopen maand zijn er weder 22 peroeelen aangesloten. HAZERSWOUDE. Tot voorzitter van de Geref. Jongel.- vereeniging is gekozen de heer C, J. van der Loo in de plaats van den hoer S. A. v. d. Loo, die wegens a.s. huwelijk voor die functie heeft bedankt. HILLEGOM. Voor het vergelijkend examen tot toe lating aan de Kweekschool op den Klok- kenberg te Nijmegen is geslaagd de leer ling J. Verleur, van de Chr. Burgerschool alhier. Aan den tramconducteur C. W. v. Maris is gisteren op vordering van de Plaatselijke Commissie te Leiden door den Raad van Beroep te Haarlem een schade loosstelling t-oegewezen van 75^- cents per werkdag. KATWIJK-AAN-ZEE. De heer S. Bakker, alhier, is te Haar lem als onderwijzer geslaagd. LISSE. Gisteren heeft Z. K. H. Prins Hendrik 'n bezoek gebracht aan de Grafelijke familie Van Lijnden op „Keukenhof' ©n „Wildlust" alhier. NOORDWIJK. Gisteravond was het in „De Poort van Kleef", algemoone ledenvergadering van de „Werkinrichting", die zich in de laatste jaren in hoofdzaak bezighoudt met het vervaardigen van papieren zakken voor ae verzending van bloembollen. De verga dering werd geleid dbor den Voorzitter, jhr. W. 0. van Panhuys. De heeren W. van -Bcelen en G. van der Lee, die de rekening over 1914 hadden nagezien, rapporteerden, dat zij alles in orde hadden bevonden. Den penningmeester, den heer J. H. van der Werf, werd déchargo verleend van zijn gehouden beheer. Het. kassaldo op 31 Dec. '14 bedroeg 680.71, terwijl de balans sloot met een bezit van f 3576.53 op genoemden datum. Tot leden der commissie, die de rekening 1915 moest nazien, werden gekozen do heeren J. Kloos en O. J. L. van der Meer, tot eventueele plaatsvervangers de heeren G. van den Berg Sen. en G. van der Lee. De heeren jhr. Van Panhuys en C. J. L. van der Meer, die periodiek als bestuurs leden aftraden, werden als zoodanig her kozen. Aan het einde der vergadering deelde de werkmeester, de heer Haasnoot, mede, dat in overleg met firma's, die de zelfde fabricatie uitoefenen, nieuwe bepa lingen zijn gemaakt betreffende het te vcr- leenen crediet aan de afnemers (bloemis ten). Per circulaire is bereids aan bclang- hebbeneten medegedeeld, welke bepalingen in het leven zijn geroepen. Besloten werd, niet het oog op .de minder rooskleurige toestanden in den bollcnhandel, voorloopig niet die voorraden aan te maken, die an dere jaren gefabriceerd werden. Maandagavond om halfacht vergadert de Raad, om een agenda af te handelen, van maar eventjes 20 punten, o.a benoe ming commissarissen tipaarbank; voorstel tot verhoognig van c!bn gasp rijsvoorstel tot verlaging van het maximum der er- gunningen; voorstel ibetrriffende keuring levensmiddelen. NOORDWLTKERHOUT VERMOEDELIJK GEVAL VAN VERGIFTIGING. Men schrijft ons in vervolg op hef door ions gisteren reeds gemelde nader: 't Echtpaar W. C„ aan de Piet-Gij zen h an bij de R.-K. kerk woon entig, dat hierbij be trokken is, leefde reed geruimen tijd alles behalve vreedzaam, wat het gevolg was van vriendelijkheden, die de vrouw, veel jon ger dan de man, bewees aan zekeren K. YV"., bijgenaamd „de Kierie," denzei I'd en per soon, die in den avond van 31 October vorig jaar, te Voorhout, waar hij woon achtig was, door zekeren K. werd gestoken. Dcor den man, die overigens als een oppassend persoon bekend staat, werd in verband daarmede dan ook iv.eds een pro ces tot echtscheiding aanhangig gemaakt, wat blijkbaar naar den zin van den ander een te traag verloop had, want de man werd onlangs ziek, en kwam onder behan deling van dr. Q., tö Sassenheim, wien het geval verdacht voorkwam en die verschijn selen van vergiftiging meende te crcista .?c- ren. Op dit vermoeden is de man door zijn zcon, II. C., die schipper is, in diens vaar tuig opgenomen en wordt h\j daar verder verpleegd. De politie vond termen om op re treden en een onderzoek in te stellen ten huizo der vrouw, waarbij onder een badstede verschil lende artikelen, als aardappelen, brandstof fen en kippen, van diefstal afkomstig, ge vonden werden, en daarbij ook de vermo> delijke dader dier diefstallen, do persoon, op wien de vrouw zoo gesteld is* Dit gaf de politie voldoende aanleiding den persoon te arresteeren en naar Den Haag, naar het Huis van Bewaring, te transporteeren. Bijzondere omstandigheden deden beslui ten, de vrouw voorloopig nog op vrije voe ten te laten, doch haar vier kinderen wer den direct ondergebracht in het gesticht „De Voorzienigheid", alhier. Nadere bijzonderheden over het gerech telijk zoowel als over het geneeskundig on derzoek, schijnen nog niet bekend te zijn, doch de gearresteerde W., wordt nu ver dacht van meerdere der veelvuldig voorko mende diefstallen. Al schijnt men hier voor een klein beetje niet vervaard, teóli wekt dit geval veel opzien. Toch staken na dit geval alle schadelijke individuen hun wandaden nog niet. Gister avond nog bleek dit, toen bij den meel handelaar A. de Klerk, omstreeks elf uren in den avond alle ruiten van vier ramen aan den weg werden vergruizeld. waarbij veel glas in de eetwaren in den winkel kwam, die daardoor onbruikbaar gemaakt werden, wat ee-11 groote schadepost voor den betrokken persoon was. WARMOND. Do heer D. Blansj'aar, alhier, is te Haarlem als onderwijzer geslaagd. KERKELIJKE BERICHTEN. Lisse. Ned.-IIerv. Gom. Zondagmorgen te tien uren, ds. Koek, van Valkenburg, 's Avonds geen dienst. Valkenburg. Ned.-Herv. Gem. Zon dagmorgen te tien uren, prof. dr. H. M. van Nes; 'savonds tö halfzeven ds. Koek. R ij n s b u r g. Ned.-IIerv. Gem. Zondag morgen om halftien, ds. H. van Druten; 's avonds om vijf uren, ds. Roscam Abbing, van Leiden.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 13