Leop^Müodheïni&So.| Eotersaai'kt 12. BSoais©3 J Kostuums- Stoffen itate!» I 3240 20 De laatste NOUVEAUTÉS. 1 HaagseSse Reetitbaiik. Uit de Omstreken. men, lioe do financieele toestand is van don belastingplichtige, die niets van zich heeft laten hoeren. Dat ook de Regeering in de buitenge wone tijdsomstandigheden voldoende aanlei ding vond om hun te gemoet te komen, dio dcor bloot verzuim een aanspraak op ontheffing geheel of ten deele hebben Verlo ren, heeft zij reeds getoond door het indie nen van het onder we rpelijk wetsvoorstel. De Minister acht geen 'termen aanwezig, om in dit geval af te wijken van den regel, dat ontheffing slechts verleend wordt over i de maanden, waarin geen objectieve belas tingplicht meer aanwezig was. Een meer ingrijpende regeling, zooals door enkele leden verlangd werd ten aanzien van do chauffeurs, garages, enz., van die genen, wier automobielen en paarden ge- requireerd zijn, komt den Minister nietnoo- dig voor, omdat men het aangehouden dienst personeel allicht voor andere diensten dan hun gewone zal bezigen, terwijl de be lasting der gebouwen doorgaans een deel uitmakende van overigens in gebruik geble ven perceelen, in den regel niet belangrijk zal zijn. Naar de meening van dep Minister moe ten de leden van het Vrijwillig Militair Auto- mobielkorps ook thans nog geacht worden houder te zijn van de motorrijtuigen, waar mede zij zich ter beschikking van het le gerbestuur hebben gesteld. Intusschen acht hij wel termen aanwezig om bedoelde belastingplichtigen voor den tijd, gedurende welken zq zich in militairen dienst bevinden, van belasting naar den 7den grondslag vrij te stellen, zulks naar analo- gie der vrijstelling voor door officieren ge- j houden dienstpaarden. Deze vrijstelling zou mede kunnen worden uitgestrekt tot de be- lasting naar den 4den grondslag voor de met ih un patroons onder de wapenen ge- I komen chauffeurs, wier functie thans is ge lijk te stellen met die van een militair op passer. Tot dat einde wordt een nota van wijziging nevens deze nota overgelegd. REGELING VAN DEN UITVOER 1 VAN AARDAPPELEN. Do minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft besloten, nog van een beperkte hoeveelheid aardappelen uitvoer toe te staan en wel van die soorten, welke wegens haar geringe duurzaamheid anders grootendeels tot bederf zouden moeten overgaan. De Minister wensdht eoliter te voorko men, dat deze uitvoer ten gevolge zal hebben een verhooging van den prijs der aardappelen voor de binnenlandscho con sumptie, en tevens, dat wederom handel in consenten zal worden gedreven. Te chen einde is met de regeling van den uitvoer belast de subcommissie uit het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité in zake voeding van menseh en dier. Dc secreta ris der subcommissie ,de heer R. P. Bont huis, ds benoemd tot directeur van bet in middels opgericht „Rijks Centraal Bu reau" tot regeling van den uitvoer van aardappelen, van welk bureau het voor- loopig adres is Tournooiveld 6, Den Haag. Genoemde directeur noodigt nu allen, <Mo aardappelen ten verkoop in voorraad hebben, uit, daarvan vóór of op 17 April a.s. schriftelijk mededeeling te doen voor zoover dio aardappelen liggen in do pro vincies Noord- en Zuid-Hollarndaan J. C. v. d. Koogih te Middelhamis. Dezo mededeeling beho.ort vergezeld te gaan van een nauwkeurige opgave van de hoeveelheid van elke soort afzonderlijk en waar (bij wien) dio aardappelen zich bevin den, alsmede van den uitersten prijs per H.L. van 70 K.G. tegen welken de houders eventueel bereid zijn, die aardappelen af te tsaan. Do prijs moet zijn franco waggon of schip van het naast-bijgelegen spoorweg station of laadplaats. Indien bij controle blijkt-, dat de opgaven onjuist zijn, komen de aardappelen in geen geval voor uitvoer in aanmerking. EEN VERZOEK OM GRATIE VOOR GENERAAL DE WET. In de onlangs gehouden jaarvergadering van de Amsterdamsche af deeling der Ned. Zuid-Afrikaanscho Vereeniging werd door een der leden voorgesteld, dat aan de Re^ geering van do Ome van Zuid-Afrika een adres zou worden gezonden ten gunste van generaal Christian de Wet en andere leiders van het gewapend verzet, onderteekenci 'door een aantal bekende ingezetenen van Amster dam: in de eerste plaats. Bedoeld werd niét een adres namens de afdeeling zelve, daar toch het Hoofdbestuur zich reeds tot do lOme-regeerïng gewend had, doch een ver zoek van vertegenwoordigers van weten schap, handel, financieels instellingen en dergelijke. 1 Aan een commissie werd opdracht gegeven om zulk een adres te ontwerpen en na 1 goedkeuring van het concept door het be stuur wendden zich de H.H. H. J. Emous en Ed. Karsen, leden der commissie, per soonlijk tot eemge personen, als boven be doeld, die zrj bereiken konden. Op hoogst enkelen na toekenden allen het onderstaande adres, met vermelding hunner kwaliteit over eenkomstig den wensch der commissie. - Aan Hun Hoogedelgestrenge den Eersten Minister en andere Minis ters van de Unie van Zuid-Afrika. Do onderge'teekendeD, Nederlanders, ver- ruicf met waarachtige belangstelling in en ernstige bezorgdheid over het weizijn van het Zuid-Afrikaansche volk en op grond daarvan pijnlijk getroffen door de gebeurte nissen, die zich in Zuid-Afrika hebben af gespeeld gedurende de laatste zes maanden, wenden zich tot U met het eerbiedig ver zoek, om, indien de leiders van de beweging van verzet tegen Uw regeering door het Iioi mochten worden veroordeeld, Uw grooten invloed aan to wenden bij Z.Exc. den Gou verneur-Generaal, om m dat geval, èn ter- willo van do menschelijkheid èn ter wille van do toekomst van het volk van Zuid- Afrika èn ter wille van de nog steeds har telijke sympathie van het Nederlamlsciie voor het Afrikaansche volk, gratie to verleenen. Onderteekenaars zijn de rector-magnifi- cus der universiteit yan Amsterdam' en vele hoogleeraren, de president van de Ned. Bank, de voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Amsterdam en vele andere hoogleeraren cn vooraanstaande man nen op het gebied van kunst, wetenschap^ handel en verkeer. .VOOR ONZE STAMGENOOTEN IN DE PYRENEEËN. Duizenden Vlamingen, schrijft Leo van Puyvelde in „Neer land ia", zijn naar 'Frank rijk gevlucht en bevinden zich daar te mid den van een volk, waarvan zij in dezen oor log -wel de sympathie ondervinden, doch waaronder zij zich geheel vreemd gevoelen, vreemd vooral door het gebrek aan tege moetkoming in de eigen taal. Het moet een pijnlijke ballingschap zijn voor onze taal- gencoten, die zich- met het Fransch niet behelpen kunnen. In het diepste van Frankrijk, in de streek der Pyreneeën, zijn een groot aantal Vla mingen ondergebracht. Voor hen werd in de stad -Pau een secretariaat ingericht en te vens een bibliotheek en een studiekring. De Franschen zorgen voor de lokalen en dragen de onkosten. Maar men geraakt niet aan de noodige boekeu. Er komt nu paar Nederland een bede om hulp: men vraagt toezending van boeken, tijdsein if tea en kran ten. Het is de plicht van de Nederlanders, vooral 'van de leden van het A. N. V., Pun taalgenoot-en op geestelijk en zedelijk gebied te hulp te komen. Een ieder kan hier wat doen: men kan opsturen wat men te veel heeft en als geschikt beschouwt; uitgevers kunnen oude londsartikelen schen ken; zij mogen zelfs aanbiedingen doen, want de Franschen hebben er geld voor over om de Vlamingen te helpen. Men zende alles naar Bibliothèque franco-beige, Rue Lapa- tie, 14 Pau (Basse s-Pyrénées). CREDIET VOOR DEN KLEINEN MIDDENSTAND. De Commissie voor een Centrale Bank- voor Volks-, Hulp-, Spaar- en Voorsehob- banken, benoemd in do vergadering van crodictinstellingen t-o 's-Gravcnliage op 13 Maart. j.l. gehouden, i-s met baar arbeid ge reed. Aan de Volks-, Hulp-, Spaar- en Voor schotbanken, dio deelnamen aan bove.i- güocmde bijee-komst, heeft zij een ontwerp voor statuten eener Nederlandseke Centra io bank voor volkscrediet toegezonden. Hier in is gestreefd naar eene centrale wier in- ïiohting en werking weinig kosten met zich zal brengen, terwijl do deelname den volks-, hulp-, spaar- en voorschotbanken zeer ge makkelijk wordt gemaakt en haar zelfstan digheid volmaakt wordt geëerbiedigd. De op de bijeenkomst van 13 Maart ver tegenwoordigde ercdietin.vtelHngen, tot deze groep behoorend-c, worden uitgenoodigd tot eone vergadering, ivelke zal gehouden wor den op Dinsdag 20 April a.s. in het ge bouw der Grafelijke Zalen, te 's-Gravenha- ge. Aldaar zal do commissie voorstellen over to gaan tot oprichting eener Centrale, behandeling der statuten en aanwijzing van een aantal afgevaardigden ter algemeene regeerings-commissio in verhouding tot het getal deelnmendo orcdietinstsllingen. In verband met do ernstige omstandighe- den verwacht de Commissie, dab vele cwe- dietinatellingen zullen deelnemen ten einde de zoo volledig mogelijke uitvoering der re- geeringsplannen te bevorderen. Volks-, Hulp-, Spaar- en Voorschotban ken, welke geen uiinoodiging ontvingen en prijs stallen op vertegenwoordiging ter ver gadering van 20 April a.s.kunnen daartoe aanvragen richten aan het bureau der Com missie, Keizersgracht 263, Amsterdam., RECLAMES h 40 Ct. per regel. MET adres voor AGENDA VAN DE WEEK: Dinsdag: Leidscho Schouwburg. „An.oureuse". Tco- neelspcl. 8 uur. Woensdag: Leidsche Schouwburg. Uitvoering van de „Schipbreuk" ten bate van het Steun comité, 8 uur. Katwijk-aan-Zee. Ned.-Herv. Kerk. Openb. Samenkomst Ned. Middernacht- zeitdingsverg. Sprekers: dr. E. J. W. Posthumus Meyjes (Den Haag) en E. C. Brussc (Den Haag) 8 uur. Donderdag: Nieuwkoop. Wijk A. 125 a .Taarl. alg. vergadering aandeelhouders N.V. Nieuw- koopscho Stoomsir.ederij „A. ,W. C.'-' Vrijdag: Pieterskerk. Uitvoering ten bate Steun comité Leiden. Gemengd koor „Sursum Corda", 8 u u r. Dagelijks: Eiosoopo Variété Theater. Stationsweg 19. 7 uur. (Zaterdag, Zondag 8 uur). F.ihe-Eiesccop, Haarlemmerstraat 52, 7 uur. (Zaterdag en Zondag 8 uur). (lederen middag 24 uur). 1 Doodslag door Schuld te Leiden Heden werd voor deze rechtbank behan deld de bekende zaak, in den nacht van 30 op 31 Januari in de Lange Agnietenstraat no. 5, alhier afgespeeld.- Men weet hoe de zaak zich toedroeg. Van W., die in deze straat woont en er clandestien on nachtkroeg houd, kreeg er dien avond bezoek van kennissen, waarop hij nu eens wel, dan weer niet gesteld was. Op den bewusten Zondagavond waren ook weer eenige rnenschen bij zijn woning ge komen en wilden binnen gelaten worden. Beklaagde verkoos dit niet en er ontstond herrie voor de deur, waarop beklaagde ein delijk uit een revolver een schot loste door de reet van de buitendeur, welk schot ze keren Ant. Hendr. van Gemert in de hart streek trof, ten gevolge waarvan de ge troffene weldra bezweek. Er was voor deze rechtzaak veel belang stelling, vooral op do publieke tribune, die voor het meerendeel door Leidecaars was gevuld. Dc deur, waardoor beklaagde had gescho ten en die een smalle reet vertoonde, was op de terechtzitting aanwezig. In de zaak waren 13 getuigen opgeroepen. Als toege voegd verdediger voor beklaagde trad op nir. S. van Houten, te 's-Gravenhagc. Beklaagde, die gedetineerd was, werd door twee rijksveldwachters binnengeleid en cam een koelbloedige houding aan. Hij sloeg even een blik naar de publieke tribune, zoeken de naar bekenden. Hij bleek eenigszins doof te zqn en op de bekende vragen antwoordde hij te heeten Jac. Theod. van W., oud 39 jaar, geboren to Amsterdam thans wonen de te Leiden en grondwerker en opperman van beroep te z'jn. Vroeger was bij koop man. De president vroeg of hij een nachtkroeg, tevens huis, hield waar vrouwen inwoonden. Beklaagde ontkende dit. Hij bewoonde een gesloten huis en ontving alleen 's Zaterdags of 's Zondags wel eens eenige vrienden. Blijkens de dagvaarding werd hem in de eerste plaats ten laste gelegd, dat hij met het oogmerk één of meer personen te doo- den, althans zwaar lichamelijk letsel, ten minste een verwonding, toe te brengen, uit een met kogelpatronen geladen revolver een schot heeft gelost, dat in elk geval Ant. Hendr. van Gemert, die zich aldaar bevond, in do hartstreek trof en doodde. Beklaagde, hierover ondervraagd, zeide, dat hij Filippo en Van Gemert met anderen dien avond niet in zijn huis wilde hebben, to meer, omdat zij, die zeer lastig waren, hem reeds eenige malen hadden bedreigd. Met het oog daarop had hij ook de revolver met scherpe patronen gekocht. Het bleek, dat hij vroeger al eens in het bezit was geweest van eén revolver en daarmede ook al eens op iémand had geschoten. Ditmaal had hrj het schot gelost om- schrik te veroorzaken. Dat de kogel door de reet van de deur is gegaan, achtte hij toeval. Als eerste'getuige, levens als deskundige, werd gehoord prof. dr. J. Boeke, hoog leeraar te Leiden, die zijn schriftelijk rap port van de doodsoorzaak van den versla- gene voor de rechtbank bevestigde. Daaruit bleek, dat de kogel in de hartstreek het lichaam is binnen gedrongen, door een der longen is gegaan en later in het lichaam) is gevonden. De dood is door het schot veroorzaakt. Dr. J. P. L. Hulst,arts en assistent aan het Academisch Ziekenhuis, eveneens als ge- tuige-deskundige gehoord, bevestigde de ver klaringen van prof. Boeke. Nadat de amanuensis van het Acad. Zie kenhuis, de heer Mulder, was gehoord, kwam de heer Geerts, wapenhandelaar te 's-Graven- hago voor, dio de revolver had onderzocht, en deze verklaarde, dat het wapen voldoende was om iemand op tien meter te dooden. Hij had met het wapen proeven genomen,, die dit bevestigden. Het aanleggen met zulk een wapen eischt eenige vaardigheid, omdat het schot hooger gaat dan woreft aangelegd. Ook al heeft hrj voor do reet van do deur aangelegd, dan zal dit nog het geval zrjn. Do inspecteur van politie, belast met het justitioneel onderzoek, de heer W. Balfoort, te Leiden, had na het gevar beklaagde op het politiebureau in verhoor genomen. 'Be klaagde had toen een Ieego patroonhuls in den zak en op de revolver zaten nog vqf scherpe patronen. Hrj verklaarde toen te hebben geschoten om schrik te verwekken en de politie te waarschuwen. Getuige is daarna naar het Ziekenhuis gegaan, heeft daar het lijk van den versla- gene opgenomen en verzegeld. Getuige heeft op de plaats zelf verschil lende onderzoekingen gedaan, zoowel bij lichteniaan en bij donkere lucht, terwijl do lantaren niet brandde. Hij kon ook in het laatste geval de rnenschen wel waarnemen en wéten wanneer zij op de hoogte van het huis waren. Bepaald herkennen kon hij de passeerende personen echter niet. Over den persoon van beklaagde liet deze getuige zicii niet bijzonder gunstig uit Een paar jaar geleden heeft beklaagde ook al eens met een revolver geschoten en iemand in den hals een schampschot toe gebracht. Beklaagde, daarover nader gehoord, be kende dit. Hij had toen echter vooraf, om schrik aan te jagen, drie schoten in de lucht gelost. ,,'t Is wat moois, zoo maar tier schoten te lossen, en iemand in de keel te treffen," zeide de president. Het huis van beklaagde stond, volgens den heer B., niet in den besten reuk. Hij ver kocht, hoewel hij geen verlof heeft, er bier en ook wel sterken drank. Er kwamen ook wel yrouw.en. Dp Officier van Justitie vroeg dezen ge tuige of hij het mogelijk acht, dat be klaagde te gelijk door de spleet heeft kun nen zien en schieten. Getuige achtte dit niet mogelijk. Wel heeft hrj aan de deur bij de reet kruitslag gevonden. Rechter mr. De Blecourt: „Zou u, ïllo deskundige gehoord, tot de conclusie dur^ ven l®hien, dat beklaagde opzettelijk op zijn slachtoffer heeft gescheten?" Getuige: „Neen." De inspecteur van politie II. Breedveld, thans te Groningen, die de zaak voorloopig had geleid, was niet verschenen. Achtereenvolgens werden nu gehoord de poiitie-agenten W. Broeksma en C. G. A. van Dreumel, die mede spoedig bij het ge val waren geweest en het lijk, nadat het in het schoolgebouw voorloopig was behandeld, naar het 'Ziekenhuis had gébracht. Zij kon den geen nieuw licht in de zaak ontsteken. "Van meer belang waren de verklaringen van do volgende getuigen, die met den Voislagene naar do woning van beklaagde waren gegaan. De losse werkman "Wijnand Sloos zeide, dat hij met Van Gemert, Filippo, Abrahams en anderen naar de woning van beklaagde ging.. Vooraf was er wel herrie geweest en ook de daar slaande lantaarn brandde niet meer, doch zij maakten geen drukte. Alleen zouden zij antwoord halen op een brief van een broeder van beklaagde. Deze brief moest betrekking hebben op een verzoek aan be klaagde om.' zijn ouden vader meer te onder houden. Beklaagde ontkende het bestaan van dezen brief. Rechter mr. Jeüinghaus herinnerde hem in dit verband echter ook nog aan een brief te dier zake van een advocatenkantoor te Amsterdam. „Geld om revolvers te koopen heb je wel," zeide de president, „maar om je ouden va der te helpen, ho maar!" Do deur stond volgens dezen getuige op een kier, toen er geschoten werd, welk schot kameraad Van Gemert trof, die door hem en anderen naar de school is gebracht. G. J. Abrahams, steenhouwer te Leiden, die dien avond ook van de partij was, be weerde ook, dat er door hen geen geweld aan de woning van beklaagde is .gepleegd. Getuige G. J. Filippo, los werkman, ver telde dat hij een brief van beklaagdes broer Piet had, waarop hij antwoord moest hebben. Daarom hadden zij gebeld, maar overigens geen herrie gemaakt. Van Gemert had wel de lantaren uitge draaid, een verklaring, die nog al indruk ipaakte op de rechters. „Waarom deed Van Gemert dit?" vroeg de president? Beklaagde kon daarop geen antwoord ge ven. Een glaasje bier hadden ze wel gebruikt, maar dronken waren zij niet. Rechter Jeüinghaus dacht, dat ze nog wel iets anders gebruikt zouden hebben dan bier. Eo milicien L. P. Tap, had te ongeveer lialféén des nachts de wacht voor de school in de Vrouwenkerksteeg en zag, dat er veel rnenschen doorliepen. Hij maande hen tot docrloopen aan en hoorde later veel lawaai. Er werd zelfs met een ijzeren Voorwerp gegooid. Hij zag ook, dat de lantaren niet meer brandde. Later Hoorde bij het schot en zag Van G. tusschen twee personen weg brengen. Twee buurvrouwen, Marie Melet, huis vrouw van J. Doesburgh Lanooy en Ant je van der Heyden, hadden den geheelen avond zooals bet wel meer gebeurde, lawaai ge hoord. Er hadden mannen gebeld; één had gezegd een brief voor beklaagde te heb ben, en daarop antwoord te moeten hebben. Beklaagde wilde de rnenschen niet binnen laten. Daarop is nog wel wat rumoer ge maakt, maar zeer ernstig was dit lawaai niet, toen het schot viel. Ze hoorden nog vragen: „Is het raak geweest?" waarop de getrof fene, die tusschen twee mannen inliep, kreu nend antwoordde: „Ja, erg raak!" Hierna verkreeg de subst-officier, mr. Del Campo, genaamd Kamp, het woord, voor het requisitoir. Deze bracht bijzondere hul de aan den inspecteur van politie, den heer Balfoort, voor de wijze, waarop hij deze zaak heeft geleid, waarbij hij alle mogelijk heden, dio denkbaar waren, heeft onderzoent, waardoor wij deze zaak in Zijn vollen om1- vang kunnen beoordeelen. Wat de zaak zelf aangaat, vaststaat, dat er doodslag is gepleegd. De eerste vraag is nu, of hierbij opzet in het spel is ge weest om een bepaald persoon in casu zijn slachtoffer te treffen. Dit kan niet volgehouden worden, zoodat hij, wat hij pri mair |heeft ten laste gelegd, moest terug nemen. Door de spleet heeft hij niet behoor lijk kunnen aanleggen en door zijn slecht gehoor heeft hij ook niet kunnen weten, dat er rnenschen voorbij gingen. Maar weL staat, volgens den Officier vast, dat do doodslag het gevolg is van schuld in den volstrekten zin van het woord. Hij moest weten dat het lossen van een schot op eeta manshoogte door een reet van een deur in een nauwe steeg, waarin rnenschen zijn uiterst gevaarlijk is. De Officier vroeg der halve vrijspraak van het primair ten laste gelegde, doch achtlte hem schuldig aan doodslag door schuld en eischte te dier zake negen maanden gevangenisstraf en verzocht onmiddellijke invrjj- heidstel ling. Beklaagde verstond een en ander niet al te best en meende, dat de Officier hem voor onschuldig hield, wat hij ook was naar zijn zeggen. Do verdediger sloot zich aan bij het wel willend requisitoir van den Officier, doch drong nog op'een lichtere straf aan, omdat, wanneer men een vergelijking maakt tus schen den persoon van don beklaagde en diens Slachtoffer, die in het voordeel van den eerste uitviel. Ook hij drong op een onmiddellijke in- vrijheidsstelling aan. Deze laatste werd door de rechtbank ge last en de uitspraak bepaald over acht dagen. FAILLISSEMENTEN. N. Jeger, vroeger te Tiel, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats in het Koninkrijk. A. J. van Nieuwenhuyzen, landbouwer, te Haamstede. Met vernietiging van het vonnis der rechtbank, A. Agsteribbe, koopman in kaas, vroeger te Amsterdam, thans te Londen, en aldaar handel drijvende onder den naam Franco Bos. LISSE. De heer Emmerzaal, te Lisserbroek, is geslaagd voor het examen als commies der dir. belastingen cn accijnzen en zal op 1 Mei a.s. to Oldenzaal beeedigd wor den. Hij werd daartoe opgeleid door den heer Steenwinkel alhier. OEGSTGEEST. Den 27sten April a.s. hoopt C. Drie sen Jr. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar als leerling bij dën heer J. v. d. Voet, aannemer alhier, in dienst trad KATWIJK. Gemeenteraad. Voorzitter: burgemeester De Waal Mar leftft. Tegenwoordig alle leden. -i Na opening der vergadering worden voor gelezen verschillende ingekomen stukken. Hieronder komen voor: Een schrijven van den Minister van Fi-~ nanciën, dat aan de gemeente Katwijk eer. voorschot zou worden verstrekt van f 280.000" dat wederom zal voorgeschoten - worden aan tie Katwijksche Bouwvereeniging, en waar mede de kosten van den bouw' van 140 woningen kunnen worden bestreden. De an- nuïteitsaflossmg zal ™im 4.5 pCt. bedra gen; wat goedkoop geld js, merkt de voor zitter op. Het bestek en de teekening van de te bouwen woningen, deelde de voorzitter mede, is reeds ingekomen, zoodat deze zaak spoe dig haar beslag zal kunnen krijgen. Van 46 personen is een verzoek ingeko men, om een weg bij den Koestal te laten verharden, ten einde een goeden rij- en wandelweg te verkrijgen. Mededeeling geschiedde hierop van de verslagen van de commissie op het Lager Onderwijs en dat van het St. Willebrordus- college in verband met de wet op het Hoo ger onderwijs; het laatste ingezonden door Rector van het College, dr. van Bönning- hausen. Van de Kamer van Koophandel en Fa brieken is bericht ingekomen, dat tot voor zitter en secretaris van dat college zijn benoemd de heeren F. Meerburg en IC. Haasnoot. I Verder vraagt de heer Van Rijn ontslag als Voorzitter van de Spaarbank (wat eer vol wordt verleend); deelt de Voorzitter mede, dat het sluiten van een Iecning zeef voordeelig haar beslag heeft gekregen, en geschiedt mededeeling, dat van den rechts kundige van de gemeente is ingekomen be richt, dat het proces met Van Rietkerk, ten nadeele van Van Rietkerk, is uitgevallen. Nog deelt de Voorzitter mede, dat de naam „Valstrik" aan de tramhalte, reeds, zooals gevraagd is, in „Duinoord", veranderd is, en ten slotte, dat nog een adres is ingeko men van den heer De Ruiter Zijlker, ten ex de weder een zoodanige wijziging in het sa menstellen van do notulen te verkrijgen, dat zrj weder gelijken op die van de laat ste jaren. Do Voorzitter benoemt voor deze laatste aangelegenheid een commissie, bestaande uit de heeren Van Walsen^ Ij. Kruit en P. v. d. Perk, die een voorstel daaromtrent zul len hebben in te dienen. Goedgekeurd wcrii gunstig to beschikken op het verzoek van den heer K. Haasnoot, voor het bouwen van een houten schuur, en eveneens goedgekeurd verschillende grondverkcopingen en ruilingen door de ge meente o. a. met den heer v. d. Oever en het R.-K. Kerkbestuur, en den heer Bos kamp, die voor den door de verbouwing van zijn gevaarlijk staanden gevel voor 3 vierk. Meter grond, f 10 per vierk. M. en f 10 toeslag ontvangt. Tot lid van do commissie van toezicht op de bewaarscholen wordt benoemd mevr. v. d. Akker, terwijl een verzoek van A. Krijgsman, om ontheffing van schoolgeld, op voorstel van do commissie wordt' ver leend. Bij het praeadvies op het verzoek van de afd. Katwijk van de vereeniging tob bestrijding van Tuberculose, waarin ver zocht werd. de bouwverordening zoodanig te wijzigen, dat het bouwen van bedsteden in nieuwe woningen niet meer worde toe gestaan, ontspon zich een vrij uitvoerige discussie, waarbij de heer De Ruiter Zijl ker mededeelde, dat hij de huizen van de bouwvereeniging te Wassenaar is gaan be zien. Al prefereert spreker de duurdere hij is over de mindere tevreden, en is voor het toestaan van het verzoek. Dg heer R. Ouwehand, wethouder, is er ook geweest, doch is er niet zoo over te vreden, en voert een en ander aan om het gesprokene van den heer De Ruiter Zijlker te weerleggen. Na nogmaals aan het woord geweest te zijn, krijgen beide spre kers voor de derde maal het woord, de eerste voor het hygiënische voordeel van het plaatsen van ledikanten te bepleiten, de heer O. om het bedstede maken uit een financieel oogpunt te ver 'edigen. De Voorzitter zegt, dat de heer De Rui ter Zijlker heeft gezegd, dat het betere vaak de vijand is van liet goede, cn gaat daarmede accoord. Men moet trachten hier het beste te krijgen. Ten slotte wordt besloten dat het voor stel van B. en W. aan te. nemen, en niet te voldoen aan het verzoek der Vereeni- ging. Na voorlezing der artikelen, wordt de verordening op het in wijken verdoelen vam de gemeente goedgekeurdwaarbij o. a. do bepaling, dat do huisnummers een grootte moeten hebben van 3 c.M. en bij het vertrekken van den eene woning maar de andere, hiervan kennis moet gegeven worden binnen 14 dagen. Eveneens werd goedgekeurd het voor stel, van bruggenvorbreeding to Leiden en Katwijk, van 7i meter op 8 meter. Voor dio te Leiden, waarvan dto kosten geraamd op f 67.614 wat na aftrek van subsirlie's een bedrag van ongeveer ƒ32000 zal zijn de ge meente Katwijk voor de Pauwburg 81 pOfc. voor de Janvossenbrug 98 pCt., voor dei Marebrug 91 pOt-. in do kosten dragon. Ook werd goed gevonden, dat de brug-

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2