De Eiiropeesciie Oorlog. Uit de Omstreken. STOOMVAARTLIJNEN. Gemengd Nieuws. Binnenland. assurer of hij werd door de inaréchaugpée gearres teerd en naar het huis van bewaring te Maastricht overgebracht. Maandag werd zijn zaak reeds voor de rechtbank behandeld en staande de zit ting veroordeeld tot één maand gevange nisstraf, nadat do 6ubstituut-officier van justitie 2 maanden gevangenisstraf had gevorderd. W. werd ter beschikking ge steld van den militairen commandant te Arnhem. LEVENSMIDDELEN TEGEN VERMINDERDE PRIJZEN. Do raad der gemeente Hengelo (O.) heeft besloten een crediet- te verleen en voor het beschikbaar stellen van levens middelen tegen verminderde prijzen, ten behoeve van personen, die door het plaat selijk steuncomité of door een armbestuur worden gesteund, of van personen, die daarvoor naar het oordeel van B en W. in aanmerking dienen te komen. De prij zen mogen niet hooger worden gesteld dan die, welke in Augustus j.l. voor nor male prijzen golden. INLANDSCHE BAKEOGGE. De Burgemeester van Amsterdam brengt ter kennis, dat hij, in opdracht van den Mi nister van Landbouw iolandsche bakrogge, die op de markt wordt aangeboden en in de gemeente in voorraad wordt gehouden, in bezit zal nemen. Aan handelaren en koopers wordt dus, ter voorkoming van onaangenaamheden, aan geraden, den handel in dit artikel te staken. ■VL1SSINGEN—ENGELAND. Hoewel door de Mij. „Zeeland" ter voor koming van moeilijkheden met de Duitschers, geen mannelijke reizigers van dienstplich tigen leeftijd en behoorende tot de oorlog voerende landen, worden vervoerd, maken steeds een groot aantal reizigers den over tocht mee. Het s.s. „Mecklenburg", dat Dinsdagavond binnenkwam, had weer ruim 100 volwassen reizigers aan boord. De bemanning vertelde, dat, behalve de verigo week, nog nimmer last van de Duit- sche marine was ondervonden, hoewel men meermalen meende een periscoop van een onderzeeër te zien. In het begin werd wei eens met vlaggen geseind, doch nu gaan de duikboot-en blijkbaar liefst ongezien verder. KON. NATIONAAL STEUNCOMITÉ 1914. In de jongste vergadering van de com missie van uitvoering van het Koninklijk Nationaal Steuncomité heeft oa. een punt van beraadslaging uitgemaakt e?n ingekomen verzoek om een Paaschgave aan de gesteun- den in den lande toe te kennen, zooals in dertijd met Kerstmis een extra-gave van f 1 is gegeven. De commissie heeft echter ge nieend, dat zij aan dien wensch geen gevolg mocht geveiv en zulks m-et overweging, dat met een Paaeckgave, zelfs van slechts f 1, een groot bedrag zou zijn gemoeid, en de ver minderende geldmiddelen van het Comité, in verband met do vele eischen, dié worden gesteld en die nog kunnen worden gesteld, het beschikbaar stellen van dat bedrag niet verantwoord doen achten. VERLOF VOOR MILITIEPLICHTIGE EN LANDWEERPLICHTlGE LANLBOUWERS. Do Minister van Oorlog heeft het vol gende bepaald: Op reeds door landbouwers gedane vra gen om buitengewoon verlof, gericht aan den minister van oorlog of aan den opperbevel hebber van land- en zeemacht, zal eerlang een beslissing worden genomen, zonder dat de aanvragers daartoe verder iets behoe ven te doen. Zij echter, die nog geen verlof voor land bouwbelangen hebben gevraag!, zullen hun verzoekschriften, gericht tot den minister van oorlog, moeten zenden aan het betrok ken provinciaal bomidde'ingsbureau. In dit verzoekschrift behoort te worden opgege ven, tot welk korns of korpsonderdeel de belanghebbende behoort, en waar op dit oogenblik zijn standplaats is. Het adres voor de bemiddelingsbureaus is o. a. voor: Zuid-Holland: den heer P. Oh*, Anna Pau- lownastraat 11, t? 's-Gravenhage; Noord-Holland: den heer G. Nobel, te Lutjewinkel, gemeente Winkel. Voor bovenb-dorid vcriof komen in geen geval in aanmerking zrj, die slechts één bun der of minder te bebouwen hebben. ACADEMIENTEÜWS. Leiden. Geslaagd zijn voor het docto raal examen in de rechten de heeren A. L. van Blommestoin en J. A. van Neer. Utrecht Bevorderd is tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift,,Over bepaling van het gehalte aan peprino in natuurlijk en kunstmatig maagsap", de heer L. J. Geselschap, gefo. te Vlissingen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Stadstlmmerwerf. Te'ephoon No. 127. Geopend: 'e morgens van 912 en des middags an 2—5 uur. AANVRAAC VAN WERKZOEKENDEN. 2 klerken, 50 timmerlieden, 35 Metse laars, 5 steenhouwers, 1 voeger, 27 opper lieden, 17 stucadoors, 38 schilders, 2 be hangers, 5 meubelmakers, stoffeerder, 3 stokers, 1 smid, 1 electricien, 1 blik slager, 12 typografen, 4 kleermakers, 1 bak ker, spekslager, 1 huisknecht, 1 kellner, 1 koetsier, 3 schippers, 12 grondwerkers, 18 loopknechten, 6 loopjongens, 61 losse werklieden, AFD. VROUWEN. Volkshuis. Telephoon No 1477. Geopend j van 9—12 uur. 8 dienstboden, 14 werksters, 11 naaisters, 3 waschvrouwen, 1 strijkster, 3 huishoud sters, 2 kooksters, 9 fabrieksarbeidsters, 9 textielarbeidsters, 1 kinderjuffrouw, 4 vrouwen (allerlei), 1 kantoorbediende. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Joh. Alb., Z. van S. Zand vliet en E. J. de Neef. Johanna Maria, D. van M. H. Atteveld en M. Hakkaart. Helena Maria, D. van D. van Staden en J. C. Mieog, Maria Johanna, D. van H. C. Fisser en J. van Hooven. Jacob, Z. van K. A. de Kater en C. van der Kraats. Johanna Francisca Josephina, D. van P. J. Rosier en M. M. Slegtenhorst. Arie, Z. van N. G. Roskamp en H. A. M. Riet kerk. Antoon Johannes, Z. van L. A. Bune en G. H oogendoorn. Frans Arie, Z. van H. Brakhoven on S. M. Mieremet. Bernardina, D. van W. van Steenbergen en G. Riethoven. Wilhelmina Johanna, D. van A. H. Fuchs en J. Oosterveer. Maria Johanna, D. van W. Bull en C. A. Devilee. Johanna Wilhelmina, D. van J. Blikman en J. Holverda. Gerrit, Z. van J. Kok en G. M. van 'der Laan. Jansje, D. van J. van Polanen en S. Blansjaar. Wilhel mina Maria Carolina, D. van P. Ros en M. J. 0. van Lommei. Antonius Lamber- tus Petrus, Z. van P. Ros en M. J. C. van Lommei. -Aagtha Hendrika Maria, D. van W. do Rijk en C. Benschop. Jacob, Z. Van D. J. Brengers en M. W. Vermaat. Wout-erus Johannes Jozef, Z. van P. P. van Zijp en J. G. van Maris. Johanna Sophia D. van E. van Gils en J. R. de Voogd. Nicelaas Abraham, Z. van N. A. van Wijk en P. van Klaveren. Bartholomeus Wilhelmus Adrianus, Z. van J. A. Kriek on A. de Jonge. Johannes, Z. van W. A. van den Berg en C. van Spaandonk. Jansje Francina Johanna, D. van C. van der Mee en A. Oele. Petronella Josephina-, D. van A P. Paardekooper en W. C. van Galen. Johanna Elisabeth D. van A. Slingerland en 0. van As. Maria, D. van D. van der Tuin en E. Oudshoorn. Hen- drikus Pieter, Z. van A J. Ilering en A. ten Zweege. Cornells, Z. van G. Steen bergen en E. Vinkesteijn. Susanna, D. van J. J. Koet en A. Smit Gehuwd: C. F. H. Pinkse jm., en P. M. van de Velde, wede- G. Gysman jm en A. van Heyningen jd. H. S. van Her eon jm. en J. C. Arnoldus. Overleden: A. J. J. A. Bar, jm. 23 j. P. van den Heuvel, m. 69 j. Levenl. kind van J. de Vreugd en C. Ruwaard. C. Boon, wede. C. J. van Leeuwen,' 84 j. L. A. do Wilde, wade. P. A. van der Steen, 76 j. H. E. M. Lindgreen, jd. 29 j. J. van Haarlem, jd. 17 j. L. Veekman geb. Kriek, 71 j. M. E. Menningh geb. Kapteyn, 46 j. J. F. Keerewear, d. 3 j. A. Arnoldus, z. 14 j. M. F. Fridsma, jm., 24 j. W. Derogee wed. P. Terpsma, SO j. P. van der Reyden, d. 8 j. J. van Poppelen, m. 51 j. A. C-iere, d. 7 d. C. M. Baar geb. Boon, 49 j. P. S. van Velzen, d. 9 m. S. Melet, vr. 84 j. U A T En?. fant. Hoeden f 2.50, f 3 50, 11. A. 1f 0n t~ 5 Onovertreffelilk voor den pr(js. Nieuwe Rjjn 4«. H A. TIM MERMAN, Hofl. AGENDA VAN DE WEEK: Donderdag NuLscobouw. Algem Vergadering Aandeelhouders. Loidsclio Bouwvereenlgiiig, 's midd. 4 uur. Vrijdag Zoir.orzorg. Vergadering gegadigden aanbesteding „Het houwen Auto-Garage „Lato," van do Aid. Leiden, hlederl. Aanneinersooad. 8 uur Dagelijks: Bioscope Variété Théater, Stationsweg 19. 7 uur. (Zaterdag. Zondag 8 u^r). HILLEGOM. De Rijkstuinbouwwint-src jrsus is met 16 leerlingen gesloten. Een getuigschrift werd aan allen uitgereikt. KOUDEKERK. Gisteren zrjn de laatste Belgische vluch telingen naar Antwerpen vertrokken. S.ecots één, die hier werk gevonden heeft, is ach tergebleven. KATWIJK-AAN-ZEE. Met ingang van 1 Juli is aan de Herv. School 1 mej. C. J. Dalhuysen, te Wouters- wcude, benoemd. In een onbewaakt oogenblik wist een ladelichter gisteren in den winkel van den heer M. D. zijn slag te slaan. De vrouw des huizes had inmiddels deu verdachten persoon opgemerkt en spoedig vastgesteld, dat er gestolen was. Een poging om den dief te achterhalen en tot teruggave van het gestolene te dwingen, werd door do vrouw in het werk gesteld, doch mislukte. Toen echter de politie van het geval op de hoogte gesteld was, gelukte het haar in den loop der dag den dief te pakken, dank zij deactiviteit van do agenten v. d. Luy en Nijeboer. LEIMUIDEN. Toezegging van beroep naar de Ned.- Herv. Gem. alhier, is gedaan aan den heer W. M. A. Kalkman, cand. to Harmelem NIEUWEWETERING. Bij de landbouwster de wed. J. Los, alhier, is onder den veestapel mond- en klauwzeer uitgebroken. Do geheele veesta pel is vervoerd per motorboot naar het slachthuis te Leiden, om te worden afge maakt. RIJPWETERING. Bij den landbouwer J. van Denton, is onder den veestapel mond- en klauwzeer uitgebroken. Do geheele veestapel is per motorboot naar Leiden vervoerd, om daar te worden afgemaakt VALKENBURG. Toen gistermiddag de knecht van den heer V. d. W., graanhandelaar te Katwijk, met den Ieegen wagen huiswaarts keerde, schrikte het paard, sloeg op hol, verbrak een hekje om een linde geplaatst, en kwam daarna met een voorpoot in de voorkamer van n:ej. De W. terecht, 'tls te begrijpen, dat do bewoonster door het lawaai van rin kelend glas en (Ie zeer ongewone vertoo ning, niet weinig ontstelde. Het kostte vrij wat moeite, den bloedenden poot van den rossinant weer terug te brengen. Voor den eigenaar van den viervoeter, die bereids ver goeding toezegde, een kleine schadepost. ZEGWAARD. De Raad verleende, o£ verzoek, aan dr. J. Duyster, wegens gezondheidsredenen, eervol ontslag als gemeente gene s..e:r, on der dankbetuiging voor de door hem bewe- ezn diensten. Het verzoek van dr. J. W. Palte, arts te 's-Gravenhage, die als vervanger van den hc-er D113 ster zich alheir gevestigd heeft on in aanmerking wensckt te komen voor de benoeming tot gemeente-geneesheer, werd op voorstel van den voorzitter tot een vol gende vergadering aangehouden. Door den voorzitter werd daarbij opge merkt, dat de zaak overgedaan is en de patiënten verkocht zijn en een directe be noeming als 't ware een bevestiging van de toransactie genoemd kan worden. Spre ker wenscht eerst inlichtingen omtrent den heer P. in te. winnen. ZOETER W U DE. Door de gemeente-politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen den melk rijder L. B., te Hazerswoude wegens het ergerlijke mishandelen, van zijn paarden. BURGERLIJKE STAND.-OMSTREKEN. ALPHEN. Bevallen: j. Hoogendoorn geb. Kra nenburg, D. J. Overes geb. Van Dam, Z. L. M. v. d. Bijl geb. Jongenburger, Z. M. v. d. Vis geb. Dirkzwager, Z. BODEGRAVEN. Bevallen: E. Rietkerk geb. Ravens- bergen, Z. C. Smits geb. Voets Z. W. J. Klein geb. De Graaf, Z. Overleden: A. ^..ode/nburg geh. met J M. Rodenburg, 61 jaar. HAZERSWOUDE. Bevallen: M. van Dobbcn de Bruijn geb. van Hoeken, Z. O verleden: H. A. Verheul, wedr. van Jacoba Macdaniël, 74 jaar. Marga-retha Okkerse, wed. van Petrus den DuDDeldlen, 84 jaar. LISSE. Geboren: Jacob, Z. van L. Eisinga en J. Hamstra; Hendrina Maria, D. van J. Jelieree en H. M. B. van der Horst; Jacoba Elisabeth, D. van J. ïjnders en C. J. Tromp. Ondertrouwd: O. Vcrmeij en L. A. Rïjsdam. Overleden: Gijsbertus Johannes Randsdorp, echtg'. van O. van Breukelen, oud 62 jarenHendrina Petronella x>eelen, oud 9 maanden; Mattheus van der eld, echtg. van C. Bolt, oud 62 jarenEupbemia Maria Kaas, oud 11 ruimden. NIEUWKOOP. Bevallen: J. Kranenburg, D. N. Aart sen geb. Brandsen, Z. A. de Rooij geo. Pijper, D. Overleden: J. Kraaijenbrink wed. van B Weerden burg 76 jaar. M. R-ademaKer echtg. van R. Boetekees 36 jaar. A. v. Wijngaarden jm. 13 m. M. Kapteijn 19 j. NIEUW VEEN. Getrouwd: D. Roodenburg en H. Kruger. ZOETERWOUDE. Getrouwd: Ge-ert Batter man 28 j. en Anna Cornelia van Toen 28 j r» STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. „Billiton" (uitr.) is 29 Maart Gibraltar gepass. „Boeroe" (thuisr), is 29 Maart Gi braltar gepass. „Calcutta" (thuisr.) vertr. 28 Maart van Padang. „Koningin der Nederlan den" (uitr.) is 28 Maart Dungeness gepass. „Nias" (uitr.) arriv. 29 Maart te Portsaid. „Batjan" (uitr.) is 29 Maart Lizard gepass. „Rondo", van New-York n. Rotterdam, ver trok 30 Maart van Cardiff. „Sumatra" (thuisreis) vertr. 30 Maart van Colombo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. „Insulinde" arr. 29 Maart van Rotterdam te Batavia. „Jacatra" (uitr.) arriv. 29 Maart te Padang. „Tabanan" (uitr.) pass. 29 Maart Perim. ,,Malang" (uitr.) pass. 29 Maart Point de Ga 11e. „Ophir" (thuisr.) passeerde 29 Maart Dover. KON. WEST-IND. MAILDIENST. „Lodewijk van Nassau," van Buenos-Ayres naar Amsterdam, pass. 29 Maart St. Cathe rine's Point. „Triton" arriv. 29 Maart van Amsterdam te Colon. HOLLAND-AMERIKA LIJN. „Gouverneur de Lantsheere", van Genua naar New-York, vertrok 28 Maart van Ber muda. „Helena", van Rotterdam naar New- York", pass. 29 Maart Dungeness. „Noor- dam," van Rotterdam naar New-York, pass. 29 Maart Dungeness. „Soestdijk", van Rot terdam naar New-York, passeerde 28 Maart Lizard. „Terje Viken," van New-York naar Rotterdam, vertr. 29 Maart van KirkwalL „Veendijk", arr. 29 Maart van Rotterdam to New-York. „Westerdijk", van Rotterdam 'rtaar Baltimore, pass. 29 Maart Bevezier. „Zaandijk", van Rotterdam naar New-York, pass. 29 Maart des nam 2 u. 15 m. Prawle- point. „Vosbergen", arr. 30 Maart van New* Y'ork te Rotterdam. „Gorredijk", vertrok 30 Maart van Rotterdam n. New-York. KON. HOLL. LLOYD. „Gelria" (thüisr.) yertr, 29. Maart van Pernambuoo. IN a a r m c ri ons meldt, zal Dren te eerlang weder een spoorlijn rijker wor den, n.l. de lijn StadskanaalTer Apel Duitsche grens, waarvoor do benoodigde gronden reeds zijn aangekocht. Bloembollen en nacii tvorst. Het natte, doch zachte weer hadl de blo emboli enkwe okers er toe geleid de vel den te ontdekken, en de groei vorderde voorspoedig, zoodat in de geheele streek de knoppen der vroege soorten reeds te zien zijn. De onverwachte, vrij hevige nachtvor sten der laatste dagen dreigen echter veel ©chade te doen aan de jonge, teere knoppen, die overdag weer door een krachtiger wor dende zon worden gekoesterd. Met zorg zien de kweekers do komende dagen tegemoet. Een vreemde vondst. Men meldt aan „De N. Ct.": Do conducteur van een posttrein uit de richting Breda naar -Nijmegen kwam nabij het station NulandGeilen tot een zonder linge ontdekking. De postzakken sortee- rend, die in het postnjtuig lagen opgesta peld, tastte hij plotseling op iets hards, dat bij nader onderzoek een menschelijk lichaam bleek te zijn, dat achter de postzakken on der de bank lag verstopt. Uit een omzichtig londerzoek bibek den conducteur, dat de man in diepen slaap lag verzonken. Van Geffen mt werd per telegraaf kennis gege ven van do vondst naar het station Oss, waar bij aankomst van den trein, een paar marechaussees aanwezig waren, d&e den zonderlingen reiziger inrekenden. Wat het verder onderzoek daar heeft op geleverd, is on6 onbekend. Sterk mag het tevens heeten, dat iemand gelegenheid krijgt om zioh ter ruste te leggen tusschen de zak ken met allerhande correspondenties in een postrijtuig van den trein Z. K. H de Prins heeft eer zilve ren medaillo beschikbaar gesteld voor de op 9 on 10 April a.s. te houden keuring van Roode-K ruis-honden op het buiten goed „Raaphorst", welwillend door H. M. de Koningin voor dat doel afgestaan. Men meldt uit Utrecht: Een vrouw, die in de Pijlweertst-raat de geslo ten boomen van do sp oorwegaisluitïixg op tilde, om alsnog dien overweg te passec- ren, is door oen aankomenden trein ge grepen, deerlijk verwond en even later overleden. De baanwachter, die nog trachtte de vrouw te redden, werd even eens verwond Eenpakjemetgevaarlijkenin- houc. Naar wij vernemen is gistermiddag tusschen 1 en 2 uren in een woning aan de Jo- Camphuysstraat in Den Haag een pak- jo bezorgd aan het adres van eon bij den bewoner mwonendo schoondochter, welk pakje bij het openen ontplofte. Het pakje bevatt een kistje, aan bet deksel waarvan bevestigd was een mechanisch-werkende si- gare naans te kei-, terwijl de inhoud voorts bleek te bestaan uit spijkers en gruis en drie rolletjes mot buskruiteen rolletje was op den grond gevallen en niet geheel ont ploft; een ander bleek geheel verbrand, ter wijl 't derde in een vertrek, grenzende aan da waarin de opening van het pakje plaats vonct, terecht kwam. De bedoelde schoondochter bekwam bij heb openen van het pakjo brandwonden in het gelaat en aan dt lunden en is ter verple ging in het ziekenhuis orwenomon. Haar t' stand is echter niet ernstig: de bekomen biandwonden ziin niet gevaarlijk. Door de ontploffing ontstond brand, door eten een paar gordijnen en ecnig ander huisraad vlamvatten, doch welke b and spoe dig gcblusoht was. Men acht het vrij zeker, dat hier aan een wraakneming moet gedacht worden. Dè substituut-officier van justitie, mr. B-antjes, de commisaris van politie, die heer Dietz. en de commandant der brandweer, de heer Tüokermann, waren ter plaatse bij het instellen van eov onderzoek. Ijverige nasporingen worden gedaan om te weten te komen wie het pakje heeft ge zonden. („N.Crt.' EonjongmenschdatteKwin t's- heul bij een tuinder werkzaam was, is met nog een makker in een druivenkas bewuste loos geworden door de gassen van een bri- ketvuur, waarmee do kas des nachts tegen do vorst verwarmd was. De tweode kon nog hulp gaan halen, maar is onder weg ook be wusteloos geworden. Doordat hij de ur van do kas open had laten staan, heeft hij waarschijnlijk onwillekeurig het leven van zijn makker gered. Door den concierge van het Martinusgebouw op het Domplein te Utrecht werd gistermorgen aan de politie overgele verd een 26-jarig persoon uit Leiden, die poogde met een valaohen sleutel de deur van bovengenoemd gebouw open te maken. Een onbekende, vroeger woonachtig te Soesterberg, heeft, natr „De Ned." meldt, doo: bemiddeling van den heer J. C. Meisch- ke, te Rotterdam, aan de Herv. Gemeente van zijn vroegere woonplaats aangeboden, voor zijn rekening den toren te vorhoogen en er een degelijk uurwerk in te plaatsen. Do kerkvoogdij van Soesterberg heeft dit ge schenk met dank aanvaard. CENTRALE RAAD VAN BEROEP. (On ge va 11 en ver zekering). In de gisteren te Utrecht gehouden open bare terechtzitting heeft de uitspraak plaats gehad in de volgende zaak: Hooger beroep van de Plaat e'ijke Com missie te Leiden tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te 's-Gravenhage, hou dende bevestiging der beslissing van de Rijksverzekeringsbank, waarbij is geweigerd de namens J. H. v. W., timmerman te Lei den, gevraagdo schadeloosstelling ter zake van een ongeval, waaruit hij heeft overge houden «enige beperking van de actieve buiging van den linker wijsvinger. Gctroffer.o werd niet meer ongeschikt ge acht tot arbeid. Pe Centrale Raad bevestigde de uitspraak. A31STERDA MSCIIE RE CHTBA N K. Valsche opgave voor het ouderdoms pensioen. Voor do rechtbank te Amsterdam stond terecht do 76-jarige J. d. V., beschuldigd van het opmaken van een valscho verlciaring tob het verkrijgen van Ouderdomspensioen. Bekl. had _ri verklaring opgemaakt, dab een 74-jarige jufrouw bij hem van 1903 tot 191< in betrekking was geweest als kwitantie- loopster, terwijl zulks volstrekt niet waar was. Deze verklaring was door hem opge zonden aan den voorzitter van de Rentecom- missic voor het ouderdomspensioen, met het verzoek om op grond daarvan aan dc be langhebbende een ouderdom-pensioen toe te kennen. Uit het onderzoek was nog gebleken, dat bekl. bad gezegd „Er zijn er zooveel,die 't doen voor f 2, ik doe "t voor slechts 1." De juffrouw, te v.ior behoeve do bok!, de valsche verklaring had afgegeven, erken do dat zij nooit bij hem in betrekking was ge weest. Do officier van justit'e, mr. Jorisscn eischte belcia-agdes veroordeeling, wegens valschhcid in geschrifte, tot gevangenisstraf v^or don tijd van 3 maanden. De rechtbank zal over 1-1 dagen uitspraak doen. X Het toppunt dep Kultur. Onder het opschrift „Het toppunt dr Kultur" commenteert de „New-lork He raid" als volgt het vernielen van het En- gelscho stoomschip „Falaba" door een Duitsche duikboot* „Over'dit verlies van meer dan honderd menschenlevens heerscht groote vreugde in de hallen cler Kultur. Over de honderd non combattanten waaronder vrouwen, die or^ barmhartig midden op zee vermoord zynr Het moet voor de Kultur een clfcig der da gen zijn geweest!" De „New-York World" schrijft over het zelfde onderwerp: „Dit is geen oorlog, dit is moord". Het blad voegt hieraan toe, dat deze daad diep medelijden met de huJpe- looze slachtoffers in cite gansche neutraio wereld verwekt en afkeer en walging yan de hooggeplaatste bevelvoerders op wv. be velen deze moord werd gepleegd. De „J100- ge politick van den oorlog, zooals die te Berlijn wordt gevoerd, uegon met den mon sterachtigen blunder van den inval in heb neutrale België. Thans wordt zij in den/elf den geest voortgezet door het we'.bewu't vermoorden van woerlooze mannen, vrou wen en kindoren op zee. Bij het gerechtelijk onderzoek in zake de „Falaba" te Milford Haven verklaarde een getuige, dat de onderzeeër eerst de Britsche vlag had gevoerd en cte Duitsche pas ge- heschen had, toen hij nader kwam. De boot van de „Aguila", die nog.vermist werd, is ontdekt met 18 man .zeelieden en passagiers. Er worden van dit vaartuig nu nog slocnts 9 man (passagiers en matrozen) vermist De „Times", die aanneemt, dat de Duit sche duikboot, die de „Falaba" getorpe deerd heeft, in cirkels om de in het watcn worstelende drenkelingen voer, schrijft o:m.Dit is een les, dat wij ons in d-m oor log bevinden met een volk, dat zich geen middelen zal ontzien, om zijn doel te berei ken. Het is geen nieuwe les, maar zij was totnogtoe neg niet geheel doorgedrongen. De „Daily News" zegt: IndCcn* iet waai is en indien kan worden vastgesteld, weine duikboot het is geweest, dan zal er ztk-r aanleiding zijn om aan tc dringen op e«n strafproces wegens moorcl voor deze man schappen na den oorlog. Hetzelfde moeC gezegd van de bemanning van c- ciiikb 1 die verondersteld wordt do „U2S" te zijn en die gevuurd heeft op de mannen van de „Aquila", van welke zij er 3 dooddle, terwijl zij "bezig waren hun sloepen te strijker,. De „Daily Chron.": Deze dingen waren niet alleen gruwzaam, doch zij zijn geheel vreemd aan de overleveringen ter zee van de zeevarende volken gedurende vele eeuwen, voordat Duitsehland onder op trad. Volgens hetzelfde blad schijnt het, dal do duikboot, die de ..Falaba" torpedeerde, zijn nummer overschilderd had. Overigens schijnen do verhalen van do overlevenden allo voornaamste feiten van do eerst ongelooflijke berichten over het zinken van de „Falaba'' te bevestigen. Omtrent het aantal minuten, dit aan het schip gelaten is, heerscht tegenstrijdigheid in de berich ten, maar hot zou niet langer dan 10 minu ten geweest zijn. Het verbruik van aardappelen in Duitsehland. Naar uit Duitsehland wordt bericht, zul len binnenkort, evenals voor het verbruik van brood cn msel is geschied, beperkende bepalingen ingevoerd worden omtront do verd.eoling der voorraden aardappelen Aan de gemeenten zal daarbij, evenals bij do broo-dquaestio, een belangrijke rol worden toegedeeld. De overheid zal vermoedelijk maohiti .mg krijgen om, zoo noodig, dc aardappelen- voorraden in b«slag te nemen. Da hernieuwde actie tegen de Dardartellen. Berichten uit Cai*o en Tcnedos gewagen van ec.n voorbereiding op groote schaal van een nieuwen aim val op do Dardanellcn. In Alexandria zouden 22 transportschepen ge reed liegen voor de opnom:ng van 60.000 man Indische en Australische t oepen. Geciuren- de de eerstvolgende weken worden voorts 60.000 Algerijnen verwacht. In Tenedos zijn groote legerkampen ingericht.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2