Telegrammen. Tweede Kamer. LAATSTE BERICHTEN. Officieels Kennisgeving. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, Medegedeeld d. h. Kon. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 761.5 te Bodoe. Laagste stand 751.7 te München. Verwachting tot den avond van 23 Maart: meest matige noordoostelijke tot noordelij- ken wind. Afwisselenuo bewolking. Waar- j schijnlijk enkele sneeuw- en hagelbuien. Nachtvorst, vooral in het oosten. Dezelfde I temperatuur overdag Bij de Rijkspostspaarbank is in Fe bruari minder ingelegd dan terugbetaald 5,045,527.01VI». Op do Staatsschuldboek- jes werd ƒ6000 minder in- dan afgeschre ven. Naar men mededeelt, heeft de Raad van Commissarissen van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap in Den Haag het be sluit genomen tot royeering als lid van verdienste van den kapitein N. A. Bouw man, directeur van de Kon. Militaire Ka pel van het regiment Grenadiers. Do heer Bouwman was als zoodanig be noemd in 1903 bij gelegenheid van het 40- jarig bestaan van het Genootschap De oorzaak van dit besluit, dat met eenpa rige stemmen werd genomen, moet zijn het schrijven va.n alleronbehoorlijkste anonieme briefkaarten aan do Directie. Inzake dit royement verneemt de „H. •Ot.", dat de heer Bouwman ontkent do briefkaarten geschreven te hebben. Drio schriftexperts van do rechtbank verklaren echter eenstemming, dat geen ander dan de heer Bouwman do schrijver kan zijn. Aan heb in do vergadering van do provinciale Zuidhollandsche Vereeniging tot bestrijding van de Tuberculose door den secrebaris, den heer J. H A. van Vooren, van Hillegom, uitgebracverslag over de werkzaamheden der Vereeniging in 191' ont- I een en we heb volgemde: Het verslag vangt aan met een woord van huldo aan wijlen clr. G. Nolen, die de ziel was van deze Vereeniging. Haar totstand koming was aan hem te danken. Op 7 Januari 1914 werd de eerste provin ciale cursus geopend te Rotterdam, onder le. -g van dr. J. H. Wagener, te Rotter dam Het aantal leerlingen bedroeg 9. Op 31 Augustus 1914 had te Ite ■vcrdiam het examen plaats. Van de 9 leerlingen slaagden er 8, terwijl van op 3 December gehouden her examen ook de 9do succes had. Op 14 October ving üo 2de cursus aan met II leerlingen. Mej. Verkoren was werkzaam als provin ciale huisbezoekster. Van de aangeboden hulp bij ont-smetting in plaatsen, waar geen Vereeniging bestaat, werd nog slechts weinig gebruik gemaakt- Voor rekening der Vereeeniging had zesmaal ontsmetting plaats te Hoek van Holland, l'apendrecht, RidcSerker^ en Voorburg. Het ledental der Vereeniging ,op 1 Jan. 1914 bedragende 26, t.w 11 vereenïgingen tot bestrijding der tuberculose en 15 gelijk gestelde vereenïgingen, werkende over een aantal inwoners van 1,067,607, is met 7 vermeerderd. Het aantal leden is dienten gevolge gestegen tot 33, werkende over een aantal inwoners va.nl,154,099. Uit do rekening on verantwoording van den penningmeester, den heer H. Ie Coul- trc, van Bodegraven, blook, dat do totale ontvangsten bedroegen 5633.24% waaron der aan sirbsidio van het Rijk 1000 en van do provincie 2622. De rekening sloot mo een batig saldo •van ƒ1350.87'.. Do rekening over 1913 liet een voordeelig saldo van 1596.13% Do begrooting voor 1915 in ontvangst en uitgaaf 5787-5, werd vastgesteld. Door H. M. de Koningin werd gister avond te Amsterdam een bezoek gebracht aan drio militaire tehuizen. In allo tehuizen betuigdo do Koningin Haar groote ingenomenheid met do in stelling en onderhield zich met de militai ren en vroeg belangstellend naar hun omstandigheden. Voor de militairen was dit hoogo bezoek een verrassing De Raad van Zaandam heeft besloten het minimum-uurloon in de bestekken voer verrwerk van 26 op 27 cents te bren gen. 13. en W. deelden als hun voornemen mede voorstellen to zullen indienen om het minimum-uurloon voor allo vakken 1 cent hooger tc stellen dan het standaardloou. In deze Raadszitting was ook aan de orde do benoeming van een onder wijzeres aan een der lagere scholen, waarvoor al6 nummer één op do voordracht een gehuwde onderwijzeres (echtgenoote van een eveneens te Zaandam in functie zijnden onderwijzer) was geplaatst- Na eenigo dis- cussio werd met 9 van 16 uitgebrachte stem men bedoelde dame benoem'd. Uit de beraad slagingen bleek, dat do schoolopziener zich omtrent dezo benoeming allo rechten voor behield, omdat hij het overleg betreffende do voordracht niet als geëindigd be schouwde. Verkiezing Eerste Kamer. Do Staten van Zeeland hebben geko zen tot lid van do Eerste Kamer der Sta ten-Generaal, in de vacature-Hovy, mr. 0. Lucassen, a.-r., kantonrechter te Goes, oud-lid van do EeTsto Kamer, met 22 et., tegen 19 op mr. E. Fokker, Bib., eveneens .utl-lid der Eerste Kamer. Bij do verkiezing was één vrijzinnig lid, tb lieer Kakebeeke, wegens ziokto afwezig. ACADEMIENIEUWS. Leiden. Geslaagd is voor doctoraal examen in de rechten de heer D. H. Kor- tenbout van der Sluys. Utrecht. Bevorderd tot arts? W. Harm- sen; tot tandarts: A. v. d. Vuurst de Vries on J. C. van Bloois. Delft. Aan do Technische Hoogeechool j bevorderd tot doctor in do technische Wetenschap de heer F. A. lening Meinesz, c. i., op een proefschrift, getiteld: „Bijdra gen tot de theorie der slingerwaarnemingen", en op Stellingen. Utrecht. Gistermiddag hield prof. dr. H. Snellen Jr., rgector-magnificus, ter vie ring van den 279sten gedenkdag van de stichting der Hoogeschool, in de Aula een rede over: „Dwaalbegrippen omtrent de phy siologic van het gezichtszintuig." SPORT. Roeien. STUDENTENROEIWEDSTRIJDIN. De Zaandamsche correspondent van het „Hbld." 'deelt mede, dat het zoo goed als zeker is, dat dit jaar en waarschijnlijk in do toekomst geregeld de jaarlijksche studenten roeiwedstrrjden op Hemelvaartsdag in plaats van op de Zweth 'te Delft, gehouden zullen worden op het Noordzee-kanaal bij Zaan dam. We meldden reeds, dat in de toekomst waarschijnlijk verp'aatsing was te verwach ten. Dezo correspondent voegt er nog aan toe, dat dit jaar reeds de wedstrijden op 't Noordzee-kanaal zullen worden gehouden. Voetbal. UITGESTELD. Do wedstrijd „De Sportman"„V. U. C." is uitgesteld. L Kegelen. „MIMOSA". r r I I 1 Riji het Nationaal Kegelconcours te Am sterdam, behaalde de Leidsche kegelclub, „Mimosa" 'den tref f ereprijs met 45 treffers. [I j Zitting van Vrijdag. i J DE EEDSKWESTIE. I De heer VAN WIJNBERGEN repliceert Ook hij wijst er op, dat duidelijk bleek, waar toe principieele discussies, indien zij wel waren gehouden, zouden hebben kunnen voe ren. De heer NOLENS merkt op, dat door het amendement-Rutgers de mogelijkheid eener noodregeling is gebleken, zonder welke nood- regeling do motie-Lohman geen zin zou heb ben. De motie kan niet worden ingetrokken, daar dan bij de behandeling van artikelen en amendementen nog geheel andere gezichts punten naar voren kunnen komen. Wordt bij de stemming over de motie het verband tus- schen motie en amendement in het oog ge houden, dan zouden bij verwerping der motie de amendementen kunnen worden ingetrok ken. De heer DE GEER wenscht een enkel woord to zeggen naar aanleiding der staats rechtelijke beschouwingen van den heer Lim burg. Hij plaats tegenover de bezwaren van den heer Limburg, dat de edelste en nobelste werking van de Eerste Kamer juist is preven tief te werken tegenover mogelijke partij excessen en overdrijving. Talrijke malen dan ook zijn in de Tweede Kamer wetten tot stand gebracht, terwijl daarbij rekening werd gehouden met do Eerste Kamer. Minister 0RT dupliceert. Hij erkent, dat hij bij het doen zijner verklaring ten aanzien van het desnoods aanvaarden eener noodre geling het oog had op de mogelijkheid van verwerping door de Eerste Kamer. De Re geering heeft echter den plicht te zorgen, dat een regeling tot stand komt; en als zij met een geringe opoffering do kans op mis lukking kan ontkomen, mag zij dat niet ver zuimen. Z.Exc. zou bij aanneming eener nood- regeling zoo spoedig met pen definitieve regeling komen, dat voor voortbestaan der noodmaatregelen geen vrees zou behoeven te bestaan. In het ontwerp mag niet de voorlooper •worden gezien van een ontwerp tot afschaf fing van den eed. Een dergelijk verstrekkend voorstel is van deze Regeering niet le wach ten. De heer LIMBURG repliceert. Do heer DE VISSER zegt, dat een votum der Kamer over de. motie gelden zal voor de amendementen. Bij verwerping der motie zullen de amendementen worden ingetrokken. Do motie-Lohman c. s. wordt verworpen met 47 tegen 31 stemmen. Met de linkerzijde stemt de heer Bichon tegen. De amendementen worden Ingetrokken. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 46 tegen 31 stemmen. Ook nu stemt de heer Bichon met de linkerzijde voor. Hierna gaat de Kamer, behoudens onvoor ziene omstandigheden, tot Dinsdag 13 April uiteen. *D© „Maria". De '„Holland Gulf Stoomvaart-Maatschap pij" (directie do firma Jos. dé Poorter to Rotterdam) had een eisch tot 30,000 pd. st. schadevergoeding ingesteld tegen Watson, Munro en Co. to Londen, voor wie het stoomschip „Maria", toen het door de „Karls ruhe" in den grond werd geboord, in char ter voer. Eisclieres voerde aan, dat gedaagde» de voorwaarde in de overeenkomst, om 't schip tegen oorlogsrisico te verzekeren, niet was nagekomen. Do rechter heeft den eisch toegewezen en de schadevergoeding bepaald op 24,000 pond sterling. Moordaanslag op een vice-consul te Rotterdam. Men meldt ons uit Rotterdam Hedenmorgen ia door den 31-jarigen Ne der lands ch on zeeman H. W. een moord aanslag gepleegd op den vice-consul van Noorwegen. Do zeeman kwam 's morgens op het kan toor van den vice-consul, om zijn gage in ontvangst te nemen. Een vierde daarvan werd ingehouden, daar hij zonder verlof van boord gegaan was van het Nooreche echip, waarmede hij de reis maakte. Van het overige geld kooht hij een revol ver en loste daaruit 5 schoten. De consul werd al an den arm gewond. In een worste ling met den bediende van den consul den zeeman heeft deze zich aan den pols bezeerd door het breken van een ruit. De politie heeft zich met het geval be moeid en de zeeman werd overgebracht. De Paaschterrioomstelling te Purmerend. Op de Paaschtentoonstelling van vee to Pui-merend werden o.a. de volgende bekro ningen toegekend: Prijzen voor den frjnsten en best gemesten os, niet afgewisseld (f20 en f10). 1ste J. Ran, Vijfhuizen, Haarlemmermeer; 2de» de zelfde. De fijnste en best gemeste koe, afgewis seld. lsto (f220 en verg. zilv. med. van den heer A. de Ridder, Purmerend) Gebr. Dorrepaal, Koudekerk; eery. verm. Gebrs. Dorrepaal, Koudekerk. De fijnste en best gemeste koe, niet ai- gew. (f20, f10, f5) 2de Gebr. Dorrepaal, Koudekerk. Vragen over de Indische Leening» Het Tweedo Kamerlid de heer Van Yuu- ren heeft, naar aanleiding van de in de Tweede Kamer door den Minister van Ko loniën afgelegde verklaring over de volteeke- ning -• der Indische Leening, schriftelijke vragen tot den Minister goricht, hierop neerkomend, of do leeuing in haar geheel wordt geplaatst tegen den koers van 97 pCt. Zoo neen, op grond van welke afspraken, aan wie, tot welke bedragen en tot welken koers een deel der leening is of wordt ge gund tegen een koers beneden 97 pCt. De SiciaaE-Democratische Kamerfractie. Men meldt ons uit den Haag: Do Sociaal-Democratische Kamerfractie heeft in een gisteren, speciaal voor dat doel belegde, bijeenkomst nogmaals beraadslaagd over verschillende onderwerpen, met den te- genwoordigen buitengewoncn toestand en de mobilisatie in verband staande, welke ver moedelijk kort na het Paaschreces in de Tweèdb Kamer aan de orde zullen komen. Behandeld werd o.a. de wenschelijkheid, dat door de Regeering aan de volksverte genwoordiging inlichtingen worden verstrekt aangaande dien internationalen toestand en de buitenlandschc. politiekde behande ling, welke dc gomobiliseërden ondervinden; de houding van dc Itegecrhig en legerbestuur ten aanzien van dc politieke rechten en vrijheden der gemo'oiliscardenregeling der vergoeding en de internceringsdepots. Het Koninklijk Bezoek aan Amsterdam. H. M. do Koningin on Z. K. H. de Prins hebben hedenmorgen vroeg, omstreeks acht uur, wederom paard gereden in liet Vondelpark. H. M. is te half tien per auto uitgereden voor een bezoek aan do marinewerf cn de marinier&kazerne. Op de werf bezocht do Koningin verschil lende kazernes cn gebouwen. Do mariniers veerden eenigo exoereitien uit. Ook was do Koningin getuigo van zei loof eningen. Tijdens het bezoek voer een defcnsiesloep in het marincdok op on neer. Het bezoek duurde ruim een uur. Do Prins vertrok op hetzelfde uur van het Paleis tot het brongen van een bezoek aan het Observatïchuis in do Vosmaer- straat. Vandaar begaf do Prins zich naar de Centraio Werkgevers-Risicobank. Even na haar ouders ging do Prinses per auto met freule Van de Poll en zuster Marting naar „Art-is". De tuin was dit maal niet gedeeltelijk afgezet, zooals gis teren. Te halftwee hoclennamiddag werd door H. M. in audiëntie ontvangen het uitvoe rend comité van het comité t-ot ontwikke ling en ontspanning van werkloozon. Te halfdriejjraeht H. M. een bezoek aan het Tehuis van Schoolgaande kinderen van freule Boddaert in de Nicolaas-Beets- straat on vervolgens aan do Werkverschaf fing van het Algemeen Steuncomité op de Kloveniersburgwal. Daarna werden ten Paleize ontvangen de Commissaris der Koningin in Noord-Hol land en do burgemeester van Amsterdam. Hedennamïddag te vier uren werd in Den Haag weder een Ministerraad gehouden. De ongeregeldheden te Utrecht. Uit een communiqué, ons uit Den 'Haag toegezonden, blijkt, dat aan deze ongeregeld heden hoofdzakelijk niet-militairen hebben deelgenomen, op 24 Maart j.l. zelfs uit sluitend burgers. In oen perceel aan de Sunda- straat in Den Haag hacl gisteravond om streeks half tien een ernstig ongeval plaats. Een ongeveer 70-jarigo bewoonster van dat perceel, mevrouw F.B., die te dicht, bij een open haard had plaats genomen, be kwam herige brandwonden, doordien haar kleeren vlam gevat hadden aan het haard vuur. De dienstbode riep ijlings hulp in, zoodat spoedig de brandweer en de Gemeen- tolijko Eerste-Hulpdienst ter plaatse aan- Do brandweer had in weinig oogenblikken wezig waren tot het verleenen van bijstand, dc n binnenbrand, dao in het vertrek ontstaan was, gobluscht. Met de zioken-auto van den E. H. D. werd de dame naar het Gemeen te-ziekenhuis vervoerd. Haar toe-stand is zeer zorgelijk. I KAASMARKT. Bnrgemeester en Wethouders ran Leiden herinneren bjj deze belanghebbenden, dat in gevolge do verordening van 20 A-pril 1911, (Gemeenteblad No. 12) de Kaasmarkt in plaats van op Vrijdag 2 April a.s. (Goe den Vrijdag) ral gebonden worden op Woensdag 31 Maart te voren. Ijil lal- I Burgemeester en Wethouders 1 jÜliii-jgte 1 voornoemd, N. O. DE GIJ S EL AAR. BnrgemeeeteT. .VAN STRIJEN, I>eS3o0, Sr Maart 1S15. Secretarie De „Medea". LONDEN, 27 Maart. (R. O.). In een hoofd artikel van de „Times wordt gezegd: Wij Zijn overtuigd, dat de Nederlanders den pijn lijken toestand, die door de aanvallen van Duitsche onderzeeërs ontstond, met kalmte beschouwen, en dat geen Duitsche provo catie in staat zal zijn hen er toe te brengen, hun waardige en voorzichtige verdediging, hun nationale rechten te wijzen. BERLIJN, 27 Maart. (W. B.) Aan de „Tagl. Rund3ch." wordt uit Den Haag ge meld, dat de lading van de „Medea" hoofd zakelijk uit levensmiddelen zou hebben be staan. In kalm onderlegde kringen neemt men als zéker aan, dat de lading oorlogs- contrabande was. Dc Strijd in het Westen. PARIJS, 26 Maart. (U. 0.) (Avondcomuni- qué). Er hebben artillerie-duels jjlaats ge had in de streek van Nieuwpoort. Wij hebben een hoeve bezet tegenover onze linies ten noorden van St. Georges. De Duitschers hebben zonder resultaat onze loopgraven bij Reichsackerkopf (Elzas) met een brandende vloeistof bespoten. BERLIJN, 27 Maart (W. B.). Officieel wordt heden door het hoofdkwartier van het westelijk oorlogstooneel gemeld: In de Vogezen namen de Franschen gister avond bezit van den top van den Hartmanns- weilerkopf. De rand van den top was nog door onze troepen bezet. Fransche vliege niers wierpen bommen op Bapaume en Straatsburg, in den Elzas, zonder militaire schade aan te richten. In Bapaume werd een Franschinan gedood, twee anderen werden gewond. Wij dwongen een vijandelijken vlieger noordwestelijk van Atrecht te landen en wierpen eenige bommen op Calais. Zepp8i:nloc-ds vernield. PUTTEN, 27 Maart. (Part.) Zoo juist ver neem ik van betrouwbare zijde, dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag de Zeppe- loods te Bergchem, nabij Brussel, door bom men, ut een ivliegmachine geworpen, ver nield is. De wederopbouw van België. BERLIJN. 27 Maart (W. B.) Aan de „Voss. Ztg.' meldt men uit Luxemburg, dat het militair bestuur te Antwerpen een groo te voorraad hout beschikbaar s'.elde om het wederopbouwen van de verwoeste gebou wen iii B?lgië te bevorderen. Dc Strijd ui het Oosten. PETROGRAD, 25 Maart. (R. 0.) De Groo te Generale Staf bericht: „Bij ons offensief ten westen van de Midden-N jernen stuitten wij op vijandelijke tegenaanvallen. De go- vechten duren nog voort. Aan den rechteroever van do Naref en den linkeroever van den Weichsel is de toe stand Y.ijwel d;-z3ifie gebleven. Üp het front tusschen de richting Bart- feld en Oejok maakten wij vorderingen, niet tegenstaande do vijaud versterkingen heeft gekregen. Op 24 Maart namen wij 1700 man gevan gen en maakten wij twee kanonnen buit. In de richtingen MunkaczStryi enHust Dolina hebben de vijanden, opnieuw zonder succes een aanval op onze stellingen ge daan." BERLIJN, 27 Maart (W. B.). Officieel mefdt het hoofdkwartier van liet oostelijk oorlogstooneel: De Russen, die, met het doel om te plun deren, evenals op Memel, van Tanroggen uit Laagzargen met zware verliezen verslagen op Tilsit waren losgetrokken, werden bij cu over Jeziorupa achter den Jurav terug geworpen. Tusschen het bosch van Augustow en den Weichsel werden verscheidene Russische aan vallen afgeslagen. Op enkele plaatsen wordt nog gevochten. BERLIJN, 27 Maart, (W. .B) De „Voss. Ztg." meldt uit Tilsit, dat de zuivering door de Duitsche troepen zoo snel plaats had, dat de Russen geen tijd hadden om noe menswaardige verwoestingen aan te richten. De vijand is zoo snel verdreven, dat het onbegrijpelijk is, dat men in Petrograd de inname van Memel feestelijk viert. BERLIJN, 27 Maart (W. 13.) Do „Lok. Anz." meldt uit Gurahumora: Na het ver drijven van de Russen, ten noorden van de Pruth werden zij tot noogten van Rarancz© en Topotoutz teruggeworpen. Zij geven zich in grooten getale over, zoodat liet aante- ge vangenen dagelijks vermeerderd. BUDAPEST, 27 Maart (W. B.) De „Az Est" meldt uit Uzernowitz, dat de Russen to Sadagora erg hebben huisgehouden Zij verbrandden velo huizen en plunderden do woningen. Vier mannen werden gedood. Ook het slot van den opperrabijn werd geplun derd. Hoe't volgens een Engelschrrsan bij c3© centrale mogendheden gesteSd is. LONDEN, 26 Maart. (K. 0.). Een verte genwoordiger van Reuter had een onder houd met een hooggeplaatst persoon, pas te Londen teruggekeerd, na een reis door T)os- tenrijk-Hongarije. Acht dagen geleden ver liet hij Weenen. Opvallend was, dat voortdu rend treinen passeeren, vooral door Honga rije, van Beiersche troepen, die, van Müii- chen komende, naar de Karpathen gaan. In omgekeerde richting gaan evenveel tremen met gewonde Duitsche en Oostcnrijksche sol daten. In do treinen ontmoette hij ook zeer veel Duitsche officieren, met hun vrouwen uit Turkije naar Duitschland teruggekeerd. Dezen vertelden, dat zij later, indien moge lijk, terug zouden keeren. De toestand te Konstantinopel schetsten zij zeer somber. De Jong-Turken zijn tegen iedereen en onder ling verdeeld. De officieren klagen over de oneenigheid in het land nu het levensbelang van Turkije op het spel staat. Zij bevestigden, dat Duitsche banken hun geld uit Turkije heb ben teruggenomen. Het leger zou slechts voor nog enkele dagen schietvoorraad heb ben. Weenen en Boedapest zijn uiterlijk niet veranderd, alleen ontmoet men vele gewon den op straat. De koers van het geld ii in Oostenrijk zeer laag en het volk verklaart zich openlijk tegen voortzetting van den oorlog. De levensmiddelen in Oostenrijk. WEENEN, 26 Maart (R. 0.). Nu de op neming van den graanvoorraad ten einde is gebracht, is ook het verbruik geregeld. Per persoon wordt 200 gram aan meel pro ducten toegestaan. Daarbij zijn echter uit zonderingen gemaakt voor verschillende klas sen van de bevolking. Ter controle zijn indentiteits-kaarten en registers voor bakkers en meelhandelaars in gevoerd. De broodkaarten zijn geldig voor alle personen van een huishouding. Voor stationsrestauraties, spoorwegrcs'.au- raties en stoomschepen geldt de verbruikt- regeling niet. In de Oostzee. BERLIJN, 27 Maart. (W. B.) De „Tagl. Rundsch.", vernam uit Stockholm, dat in do jongste dagen weder Duitsche oorlogssche- pen bij het eiland Oeland en noordelijk van Gotland zijn waargenomen, zoodat geen han delsvaartuigen uit Finsehe havens vertrek ken. Dc Houding van Italië. LONDEN, 27 Maart. (R. 0.) Naar de Times" uit Buenos Ayres verneemt, heeft de Italiaansche consul-generaal e:-n verga dering bijeengeroepen van de agenten van do Italiaansche stoomvaartlijnen en hun ge zegd, dat zij zich gereed moesten houden om GO.OOO reservisten te verschepen. De houding van Roemenië. BERLIJN, 27 Maart (W. E.) Uit Konstan tinopel wordt aan het „Berl. Tagebl." ge mold, dat do bladen aldaar me enen dat de stemming in Roemenië aahmerkelijt verbe terd is. Zelfs de Russisch gezinde couranten zijn in den laatst.en tijd meer gematigd. Na do overwinning aan de Dardanellen acht do Roemeensche pers het forceeren der zeeëng- te onmogelijk. Turken en Kussen. PETROGRAD, 26 Maart. (R. 0.) De gene rale staf van het Kaukasische leger doelt mede, dat 24 Maart iu het Trans-Sjorokge- hied en in de richtiug van Olty onbetee- kenende gevechten plaats hadden. Elders geen wijziging in den toestand. B5j het SuezkanaaL LONDEN. 27 Maart. (R. 0.) Het Persbu reau meldt uit Cairo dat do Engelsche ver liezen bij, de schermutseling te Hubri oo 23 Maart bedroegen 3 dooden en 16 ge wonden De Turken, dio naar Nakhl terug trokken, hadden 50 dooden. China en Japan. PETROGRAD, 27 Maart. (Part). De „Retsj" verneemt uit Peking dat het Ja- pansche ultimatum aan China tot 8 April a.s. is verdaagd. MARKTBERICHTEN. LEIDEN. 27 Maart. Turfmarkt, Aangevoerd 270,000 stuks. Prfls I -1.75 f5.—. LEIDEN. 27 Maart. Do prtfzon van boter op do boden pcbou i- ii markt waren a's volgt-: prima fabiioicsbotor (contlólo) van f60 Cot f62, goede fabrioksbotor 153 prima booronbeter ITO tot 162, goede booreaboter 156 lot f59. Aangevoerd 227;S 43/16 vatOD, wegende 4240 K.(f. Handel viij vlug. LEIDEN, 27 Maait. Giaanmarkt. Doordat koopers een afwachtend^ houding aacnamon kondon vorige weeksprfzen niet gehandhaafd worden To no toeren zijn: Tarwe van at fld.&3 tot f li.— per 80 Ko. Gomt f S CO f 9.25 65 Haver f 14.— 14-00 100 Erwton i 14.25 n „16.^5 n H.L. AMSTERDAMSCI3E BEURS Hollandscho fondsen flauwer, vooral de beido Staatsleeningcn. Ook de 2'/e pCt. en de 3 pCt. waren tot lagere koersen ter markt Russen mede iets lager. Kon. Petroleumaan- deelen, vast geopend, liepen later terug. Tabakken zonder handel. Rubbers zwakker. Amerikanen meer endeels beter; evenwel kon den ze zich op den verhoogden koers niet handhaven. Later waren de 5 pCt, Staatel. een kleinigheid vaster. Officieel e 5 pCt. Staotsleening groot© 99 3/16. Kleine 99Y2- Niet-officieele Lifce- gralen 59. Obl. 69. Indische leening groo te 97%, Rusland binnenland 66V6. Nora. 1880 66%, Consul 67%. Ilope 69%. Oosten rijk Juli 56%. Smelting 67. Nom. Konink lijke 496%. Geconsolideerde Hollancfeehe 156. Cigar 44%, Perlak 47%. Enim 200. Nom. Vaart 210%. Topcka 97%. Car Foun dry 44%. Rio 6%. Missouri's 12%. Erics 23%Hide 25%. Rails. 15%. Union 124%. Rocks Steels 47%. Amalgamated 62'. Coal 19%. Gulf 22% ,Pref. 55%. Handels- ver. Amsterdam 247. Amsterdam Rubber 105%. Indische leening kleine 97%. Ccnpon-Koerscii, Amcrikaansche2.471 Engcische, met afnd11.87 zonder 10.61 Fransche 45.50 Zwitscrscho „45 50 Marken „51.60 Oostenrijksche, papier„38.15 zilver „38.15 BeurssSuiiing. D Minister van Financiën heeft goedge vonden, dat Vrijdag 2 eai Zaterdag 3 April de Beurzen voor den geld- en fondsenhandel te Amsterdam sullen zijn gesloten LEIDSCHE BERICHTEN. Als deskundigen bij de a.s. akte-exa mens voor onderwijzer te 's-Gravenhage zijn o.a. benoemd de heeren H. B. Hoogevean, dir. der gem. kweekschool alhier voor rekenen; J. Schaap, directeur der Christ, kweekschool alhier, voor aardrijkskunde; W. van der Laan, hoofd eener school alhier, voor teekenen. Katwijk-aan-Zec. Te IJ muiden kwamen binnen: IC. W 36, „Eranciiia 1". met een besomming van 220; Jx. W. 69, „Willem", met 2-12: K. W. 132, „Nico en Willem, met ƒ276; E. W. 45, „Neptunus", met 231.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 3