Uit de Omstreken. Gemengd Nieuws. Vragen en Antwoorden. HAZERSWOUDE. Een kind, dat met zijn ouders in eon woonwagen verblijf houdt, speelde aan de Middelwegsbrug, -waarbij het een armpjo brak. De woonwagen is spoedig met het kind vertrokken, vermoedelijk naar Leiden, om daar geneeskundige verpleging te genieten Een ander kind, dat onder het spelen een been had gebroken of zwaar gekneusd, werd door een der onderwijzers liefdevol opgeno men en naar den geneesheer gebracht. Gisteren reed de nieuwe automobiel, die die a.s. Maandag een geregelden dienst van Gouda naar Leiden en omgekeerd zal onder, nemen, door onze gemeente. Het comforta bele vervoermiddel had heel wat bekijks. Do vereeniging van „Christelijke Belan gen" hield in „ISalvatorie" haar jaarverga dering, die door den voorzitter, Os. Smelt, werd geopend. Na voorlezing van het jaar verslag en de notulen, deed de penningmees ter rekening van de ontvangsten en uitgar ven. Er was een batig saldo. Bestuursver kiezingen hadden niet plaats, zoodat na en kele besprekingen de vergadering op de ge bruikelijke wijze werd gesloten. Van een drietal veehouders in onzo ge meente zijn des nachts door honden eenige schapen vermoord en enkele verwond. Tot onderwijzeres aan de R.-.K school op het dorp is benoemd mej. H. C. Bouman thans in gelijke betrekking te Enkhuizen. Door de vereeniging „Luctor et E-mer- go" zijn de eerste veldvruchten naar Duitschland gezonden. De eerste stappen zijn reeds gedaan om te komen tot het oprichten van een Chris telijke werklieclenvereeniging. Daartoe is een vergadering gehouden in „Salvatori", onder presidium van ds. H. Smelt .Ook door een tweetal personen van elders werd het woord evgoerd en de wenschelijkheid der op richting werd aangenomen Een voorloopig reglement zal worden ont worpen, om in een later te houden vergade ring te worden besproken. HILLEGOM. Op de gewijzigde kiezerslijst komen 1602 namen van kiezers voor. KATWIJK. B u r g o 1 ij k e Stand. Gob. Mijntje D. v. J. Dubbeldam en M. G. Korndorffer JohannesJosephus Z. v. W. Verhart en A. M. van de Velde. Elsabeth D. v. A. Ouwehand en J. Haas noot. Marijtjo D. v. M. van Rhijn en M. Ouwehand. Dirk Z. v. W. J. Petit en L. van Velzen. Neeltje D. v. J. Blonk en T. van Duin. Jacob Z. v. P. Ketting en K. van der Plas. Kla-zdna Jannetje D. v. M. de Vreugd en A. Ouwehand. Overleden: Jacob Vlieland oud 38 j. echtgenoot van A. van der Plas. Matthijs <Ie Wildt oud 75 j. Pieter Bek- kcr oud 63 j. echtgenoot van E. W. do Groot. Ondertrouwd: J. C. Mos j m. en A. Vlieland jd. 0. Remmerswaal jm. en M. Vooys jd. J. van Egmond jm. en D. Schadde Van Dooren jd. K. van der Bent jm. en H. Hoogenboom jd. en N. Hoek jm. en G. Zuijderduijn jd. KATWIJK AAN DEN RIJN. Aan do kierzerslijst 1913/14 zijn inge volge de noodwet toegevoegd 71 kiezers en er van, wegens overlijden of vertrek afgevoerd 40 kiezershet totaal aantal kiezers op de voorloopig vastgestelde lijs ten bedTaagt ten gevolge hiervan 1794 kie zers. LISSE. Hoewel onze gemeente eertjjds drie ooievaarsnesten rijk was, waren deze in den loop des tijds de een na de ander verdwenen. Thans is er echter weer een, en wel in den tuin van het Piusgesticht, waar men het gisteren heeft geplaatst. Door eenige kinderen uit woonwagens werd uit een schuurtje aan de Esselaan, ten nadeele van den bloemist Van Dijk, een partij zaaderwten ontvreemd. SASSENHEIM. Niettegenstaande do sneeuwvlokken ons zoo nu en dan om de ooren vliegen, is het een lust te zien, hoe onze bloemen zich ontwikkelen. De krokussen staan reeds eenige dagen in vollen bloei en de narcissen komen met gang. Groote velden wuiven ons het heldere geel in verschillende nuanceerin gen tegen, nu nog met het donkergroen van het loof als doorgestopt. Zelfs de vroegste hyacinten laten haar kelkjes los en vragen reeds d'e aandacht van den bloe menliefhebber. Niet al te guur weer cn wij krijgen een bloemrijke Pascher.. In een officiële bekendmaking, welke hangt voor een der ramen van het Raad huis, laat de burgemeester weten, dat hij op verzoek van vele ingezetenen ieder in do gelegenheid stelt-, kennis te nemen van het rapport, uitgebracht door desn inspec teur van het Geneeskundig Staatstoe zicht, betreffende de gespannen verhou ding, welke er bestaat tusschen do beide geneesheeren alhier, welke door den arts Quant wordt bestendigd. De burgemeester houdt tot het geven van die inlichtingen zitting ten Raadhuize e>n in zijn woning. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrik, Z. van A. Dannija en A. Pigge. ün dertrouwd: Jacobus Petrus van Berge Henegouwen, 24 j. en Maria Helena 'Jansen, 22 j. Jan Hendrik Holtkamp, 27 j. cn Johanna Resina Zuijderduin, 2$ j. Overleden: Dirk van Eijk de Lange, oud 61 jaar, echtgenoot van G. Matze. WASSENAAR. B u r g e r ij k e S t a n d. 4_. Ondertrouwd: J. J. Martens en A. A. G. Wiebes. -> - - Overleden: K. Looyesterjn vr. 83 j., W. C. Beelaerts van Blokland d. 14 d. Geboren: Jacomina Maria, d. v. J. Men heer© en C. Moreauw; Grietje, d. v. C. Nell en W. Dompseling; Johanna Maria, d. v. Th. Kortekaas en J. M. van der Spek; Cornelis Leonardus Alphonsius Joseph, z. v. L. Hogewoning en C. Langeveld; Johanna Petronella Maria, d. v. J. A. Tolido en M. Boezaart KERKELIJKE BERICHTEN. Kaag. Ned.-Herv. Gem. Zondagmorgen to tien uren, ds. Haselager, van Warmond. Voorber. H. A. Bevestiging van nieuwe lid- maten. Katwijk aan den Rijn. Ned.-Herv. Gem. Zondagmorgen to halft-ien, ds. B. Bollée's avonds te zes uren, ds. A. Tap, te Schiedam. Lis se. Ned.-Herv? Gem. Zondagmorgen to tien uur, ds. Van Druten, van Rynsburg. 's Namiddags geen dienst. üegstgeest. Ned. Herv. Gem. Zon dagmorgen te tien uren, ds. A. J. Ruys, be vestiging van nieuwe lidmaten; des avonds te halfzeven, in „Irene", ds A. J. Ruys. Rijnsburg. Chr. Ger. Gem. Zondag morgen te halft-ien en 's avonds te vijf uren, dr. Molenaar, van Maassluis. Zondagmorgen om halftien, ds. H. Bak ker, van Amsterdam; 's avonds om vijf uren, ds. H. van Druten. Sassenheim. Ned.-Herv. Gem. 'sMor gens te tien uren, ds. G. Henneman, O.-I. predikant met verlof; 's avonds te zes uren, ds. .Veldhoen, van Alphen. Warmond. Ned. Herv. Gcm. Zondag morgen te taen uren. prof. Van Nes, van Leiden's avonds te ze-s uren, ds. Haselager. .VOORHOUT. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de heer Van der Hulst. De Voorzitter doet na opening der verga dering mededeelen van de ingekomen stuk ken. Hieronder is het verslag over liet Lager Onderwijs, waaruit blijkt, dat 153 jongens en 16 meisjes de school bezochten, 33 land- bcuwverloven werden verleend (vorig jaar 43) en het schoolverzuim in percenten uit gedrukt bedroeg 9.99. Uit het ingekomen verslag van het Klein Seminarium Hageveld, als onder-afd. van Warmond ingezonden door president Taskin van het Groot-Seminarie aldaar, bleek, dat onderwijs gegeven werd door een sub-regent en 14 professoren. De dursus was begonnen met 193 studenten, waarvan 37 naai* elders en 16 naar .War mond vertrokken. Gesloten met 141, was de daaropvolgende cursus wederom; begonnen met 194 studenten. De gezondheidstoestand was goed. Van Ged. Staten was nog een voorstel ingekomen, om do geldleening voor de Rijns- burgerwegyerbetering gesloten, niet ia 20, doch in 15 Jaren af te lossen, met jaar lijks f 200, waarvan de eerste aflossing, zoo als door den heer Van der Laan reeds was voorgesteld, in 1916 zou plaats vinden. Goedgekeurd werden hierop het kohier hondenbelasting, een af- en overschrijving ten bedrage van f 746.40)1/2', waarna het stem bureau werd geformeerd, waarvoor menig maal stemmen en een loting noodig was. Tot leden der reclame-commissie H. 0. werden benoemd de heeren Golrjn, Van Rei- sen en Van der Laan. Het voorstel, om aan te sluiten bij de Ver eeniging van kleine gemeenten, werd aan genomen, met dien verstande, dat op voor stel van den heer Van der Laan dit zal plaats vinden voorloopig voor één jaar, ten eindo de resultaten te zien. Hierna komt in behandeling het adres van de Tuindersvereeniging „Eensgezind heid'', gevestigd te Piet-Gijzenbrug (Noordwijkerhout), waarin verzocht wordt een voorschot of garantie voor een hulp fonds voor tuinders, bij die vereeniging aangesloten en tot deze gemeente behoo- rende. Men vraagt 3000, die dienen zul len voor raestaankoop en zaad. De Voorzitter zegt, dat het hierop neer komt, dat de gemeente borg zal moeten zijn voor dat bedrag. Spreker heeft in de statuten der Vereeniging geen enkele financieele regeling aangetroffen, en leest ook in het- adres niets over den oorlogs toestand, wel over misgewas van het vorig jaar. Na ernstig overwegen heeft hij geen vrijheid gevonden, om te advisee ren om aan het verzoek te voldoen. Het aantal is bovendien groot, dat hier voor in aanmerking komt. Bovendien eischen onderwijs, krankzinnigenverple ging, wegen, enz., veel uitgaven en acht spreker het niet gewenscht, dat de ge meente als borg optreedt. Spreker zou hem liever verwijzen naar Regeering of Steuncomité, wat enkelen der leden met den Voorzitter eens zijn. Door den heer Van der Laan wordt hierop het woord gevraagd over deze zaak. Het verwondert hem zeer, dat door den Voorzitter uitsluitend het tegen, en geen enkele lichtzijde van het adres is aangetoond. Dit wil spreker nu doen, en li ij toont aan', waar het om gaat. Die menschen wil len een klein voorschot voor mestaankoop en ook enkele oen voorschot voojr gedu- rendo eenigen tijd een klein weekgeld, daar deze menschen totaal buiten inkom sten zijn tot dc pluk begint. Was het voor blocmbollenkweckers, dan zou hij het ook gewaagd vinden nu echter niet. Ook weerspreekt hij, dat het slechts en kele personen geldt. Er zijn juist heel wat leden in deze ge meente, en er is bezorgdheid, dat 't do ge meente geld zal kosten wat spreker onge grond vindt. Het gaat hier om hulp en steun te verleenon aan een zeer nijver deel on zer gem een ten a ren en dat is nog niet aan gevoerd door den Voorzitter. Do heer Van Rijn betwijfelt of de groen ten duur zullen zijn, en vreest voor het vervoer, wat wederom door den heer Van der Laan op verschillende gronden wordt weerlegd. Desnoods gaat men over tot zelf inmaken. Spr. wijst verder nog op het contractee ren voor de a.s. campagne tegen al hooger prijzen dan vorig jaar Spreker zou dan ook gaarne het voor schot (in navolging van Noordwijkerhout) verleend zien. De Voorzitter bljjft, niettegenstaande zijn verklaring, dat hij medelijden heeft met die menschen, het te gevaarlijk vinden, en wenscht daarover later geen verwijt in deze te lichtvaardig gehandeld te hebben. De heer Van der Laan bleef op het door hem aangenomen standpunt, dat hier gehol pen mag en kan worden, en het op den weg van de gemeente ligt het ook te doen, staan, waarmede echter de voorzitter niet accoord ging en niet te overreden was. Het voorstel werd hierop in stemming ge bracht, en tot afwijzend beschikken, met 5 tegen 1 stemmen besloten. De heer Van der Laan stemde tegen. De rondvraag stelde den heer Van der Laan in de gelegenheid te klagen over de be- modderde wegen in het dorp. Hij zou begrin- ding een oplossing vinden. De Voorzitter is tegen begrinding in het voorjaar, en noemt als oorzaak van dit euvel de vele regens, enz., waarom dit niet zal plaats hebben, zooals dit door den heer Van der Laan gewenscht wórdt. „U 12". Wie in den laatsten tijd veel in Duitschland heeft gereisd, of wie daar veel relaties heeft, weet, dat men er zich nog niet bezorgd maakt over gebrek aan manschappen voor het leger. Daar loopen nog vele flinke kerels, die nog niet opgeroepen zijn, en die rustig aan hun werk blijven totdat aan hen de beurt komt om het vaderland te dienen. Zóóveel verschot aan menschenmateriaal heeft men blijkbaar, dat men er zelfs niet aan denkt den velen Duitschen schippers knechts op de Rijnschepen, die naar Neder land varen, iets in den weg leggen of te verhinderen de grens over te gaan. Maar aan den anderen kant is het even waar, dat een plotselinge oproep soms den indruk vestigt, dat het nijpen gaat. Dezer dagen kwam zoo n oproeping tot de nog niet opgekomen, in Nederland wonende Duit- schers Een oproeping met spoed. „Eilt sehrl" stond er op de telegrammen. Of allo geadresseerden aan do daarin ver vatte uitcioocftging hebben voldaan, of allen verheugd waren en uitriepen: Mit Gott fiïr Kaiser und fiir Reich, Gehen gern wir m den Tod betwijfelen we, want deze geadresseerden waren allen al een dagje ouder, gewend voor 't meerendeei aan andere gemakken dan dio dér loopgraven, en voor het overige allen min of meer reeds onder dien invloed van den tand des tijds,. en aan het leven ge hecht door vrouw én kinderen. Maar het leven hadden ze nog niet te ge ven. Ze werden pas opgeroepen voor de keu ring. En zoo kwamen dan een paar dagen ge leden even over de Nederlandbche oost grens een paar honderd Duitschers uit ons land samen in een groot lokaal, waar het al lesbehalve gemutlich was. Halt's Maul, zei de veldwachter tot een dikbuikigen meneer, die dacht, dat hij nog in Rot-tedam was, en die rilde in zijn pels bij het idee, dat hij naar cïte Yser zou moeten. Halt's Maul, der General kommt... En nauwelijks had hij gesproken of de generaal, een stramme, martiale figuur, on gebogen door den last der jaren, trad bin nen, gevolgd door Btabsarzte en Oberstab- sarzfce en andere autoriteiten. En de zitting begon. Alles uittrekkenluidde het commando, en weldra stonden we alien in Adamkos- Btuum en werden betast, bevoeld, geklopt, beluiserd In clubjes tegelijk. Omkeerenklonk het tweede bevel, waarbij de heer van den pels een niet mal- sehe schrobbeering opliep, omdat hij juist met zijn „Hinterteii" naar den generaal gekeerd stond. En weer volgde een nauwkeurig onder zoek. En dan de uitspraak. Longziekue De gelukkige, die zich deze kwaal zag toegccJeeid, had moeite om met van vreugd over zijn makkers heen te springen. Hartkwaal, spataren, asthma, de lijders aan al deze kwalen waren den koning te rijk. Toen kwam er een kleermaker met dub belen breuk en leverziekte. En de uitsppraak luidde: „U 12" „Unterseeboot 12!" steunde de tobber, die nooit van de kleenDakerstafel geweest was. Dat is mijn dood... Maar die van den pels stak hem een hart onder dien riem en legde hem uit, dat hij afgekeurd was Want die 12, dat was maar een cijfer, dat beteekenis had voor de heeren van de keuring, en die U slechts wilde zeg gen: Uutauglieh Untauglich, gelukkig, wat zouden ze met een zieken kleermaker in een 'Untersee boot moeten doen? lachte de afgekeurde, blij met zijn leverziekte en zijn breuken. Er kreeg er nog menigeen een U met een cijfer, maar de grootste helft was toch ge schikt voor den dienst en kon weer naar Nederland terugkeeren, op conditie, zich te allen tijde gereed te houden. (,Rott. Nwbld") De betooverde locomotief. Wij lezen in de „Preangerbode" Na de spoorwegramp aan do Kali Mati volgde kort geleden een déraillement op het emplacement te Bandoeng. Als oen loopend vuurtje ging het door de rijen van dc inlandsche spoorweg- menschen: de locomotief voor den ran- geertrein, die hier te Bandoeng het onge luk veroorzaakte, was dezelfde machine van het ongeluk aan dso Kali Mati En de inlanders waren meer getroffen dan verbaasd. Het geval werd echter genegeerd. Aan vankelijk dacht men er over, de machine over to Gcliilderen, to vernummeren. Wat zou het geven 1 Dat zou de vrees van den inlander voor der duivcls-machine niet doen verdwijnen. De locomotief bleef dienst doen. Maar... het noodlot rustte op de machi ne. Het groote déraillement to Tagog Apoo had plaats, wéér een doode en eeni ge gewonden en die trein was te Ban doeng gerangeerd door de behekste machi ne. Het contract was al voldoende gowoest om ongeluk over den trein to brengen. Toen was het uit. Geen inlander zou die locomotief nog rustig kunnen rijden en een vreesachtige machinist is een voortdurend gevaar voor ongelukken. Het spoorwegpersoneel wist raad, er moest, oen groote fuif plaats hebben, om den duivel uit den ketel te bannen. De slechte geest moest bezworen. De menschen brachten geld bijeen en de S.S. deed er ook wat bij. Spoorweg-exploi tatie is nu eenmaal een bij uitstek prac- tisch werk. Zoo had Zaterdagavond een groote in landsche slameta-n plaats, waarbij volgens do regelen der kunst de behekste locomo tief is gezuiverd. Do duivel is uitgeworpen V raag: Zou u mij kunnen opgeven het adres van Mr. Andrew Carnegie 1 U heeft het wel meer opgegeven, doch steeds in Engeland en ik meende, dat hij in Amerika woonde. Zou u mij zijn beide adressen kunnen opgeven en als u die niet weet, dan alleen dat in Engeland Antwoord: Hij heeft meerdere woonplaatsen. In de U. S. A. te Pitts burg, in Engeland op zijn landgoed Skibo Castle, Sutherland. V raag: Wij hebben 2 liederen, welke bij officieele gelegenheden gespeeld wor den, n.l. „Wien Neerlands Bloed" en het „Wilhelmus". Wat is nu het verschil tus schen deze twee. Het eerste is ons volks lied, maar wat het tweede? Antwoord: Bejde zijn volksliede ren. „Wien Neerlands Bloed" (van Tol lens) is van jongeren datum en heeft een tijdlang niet in de gunst gestaan. Alde- gonda's mooi lied is gedicht in den tijd van onzen worstelstrijd met Spanje. In onzen tijd wordt „Het Wilhelmus", zoo wel wat de woorden als do melodie be treft, hooger gesteld dan het „Wien Neerlands Bloed". V raag: Tot welk doel zijn er sedert 1 Januari 1915 op de Hooglandsche Kerk- gracht nog 12 wit geschilderde houten paaltjes geplaatst 1 Antwoord: Dat staat in verband met het voornemen van B. cn W.y om successievelijk alle vrachtrijders aldaar een staanplaats tc geven. Vraag: Ik' ben van de lichting 1915 en ingedeeld 1ste comp. 1ste bat. wielrij ders, garnizoen Nieuwersluis. Kunt u mij meedeel en wanneer ik zal worden opgeroe pen, daar ik hiervan tot nu toe niets ver nam? J Antwoord: Tusschen 1 en 5 October a.s. of vroeger, indien de omstandigheden het noodig of wenschelijk maken. Vraag: Zou u zoo goed willen zjjn, om- adressen op t9 geven van een tijdelijk rust huis voor een dame op leeftijd, die niet veel kan betalen, en oen paar mlaanden eens wat buitenlucht moet hebben, bijv. den kant uit van Zeist-Driebergen, liefst op Chris- telijken grondslag? -i-'j Antwoord: Schrijf4 u even een brief kaart aan de Vereeniging ter Bev. van liet Vreemdelingenverkeer aldaar. Vraag: Zijn er boekjes te bekomen om een herdershond af te richten voor zoo- genaamden speurhond? Zoo ja. bij wie? Antwoord: Vraaguw boekhandelaar om het boekje van den heer M. Kessler. Vraag: Dezer dagen werd mij aange boden en be taalde ik eén quitantie, welke echter op 31 Maart 1915 uitgeschreven staat. Is het nu wel verstandig gehandeld deze kwitantie, welke eerst op 31 Maart 1915, rechtsgeldigheid verkrijgt, 15 dagen van te voren al te betalen? Deze kwitantie is toch immers waarde loos zoolang wij niet 31 Maart 1915 schrij ven, of is dit minder juist van mij ingezien? Antwoord: Dat is minder juist inge zien. Wanneer op de quitantie duidelijk om schreven staat, wat u heeft betaald, loopt u hoegenaamd geen gevaar. Vraag: Ik heb 7 Maart 1913 een por- temonnaic met ee-nig geld gevonden, en bij den burgemeester gedeponeerd Wanneer heb ik nu als vinder recht op 't gevondene, als do eigenaar niet verschijnt? An twoord: Als de eigenaar niet op daagt na drie jaar. U behoeft het gevon dene echter niet bij den burgemeester of de politie "te deponeeren. U moet er wel aangifte van doen, doch kunt het gevon dene desnoods zelf bewaren. Doet de eige naar zich op dan verwijst de politie, in zoo'n geval, dezen naar U. V raag: Hoe en welke houding moeten de omliggende mogendheden aannemen, wanneer Rijnsburg aan Valkenburg den oorlog verklaart, want een c-onflict tus schen deze twee rijken kan niet uitblijven? Antwoord: Zou uw gemeente, die geheel in de natuurechap ligt en nogal voor diplomatiek bekend staat niet als bemiddelaarster kunnen optreden zoo- noodig met. een zuster mogendheid aan den anderen kant, wier hoofd eveneens een goed diplomaat lijkt. Lukt dit niet en breekt dc strijd uit dan is onzijdig blijven het best. Er valt voorloopig toch niets mee te winnen. De nog veel grootore macht, dio we kennen als Ged. Staten zal de par tijen wel tot rede brengen. V raag: Mijn loon bedraagt f 505 'sjaars en ik werk alleen voor mijn moe der, hoeveel belasting moot ik nu betalen An twoord: Aangenomen dat u ge meente-belasting van Leiden bedoelt over 1914, dan bedraagt uw belasting over een vol jaar f 7.97. V raag: Gaarne wilde ik weten, of do saccharinetabletton, dÜe men bij den winke lier koopt, voor in tlieo of koffie, ten voor- dcele van suiker, ook goed voor de gezond heid zijn Antwoord: Saooharine is onverteer baar en heeft dus totaal geen voeding» waarde, terwijl suiker zeer gezond is. V r a a gKunt u mij een middel opge ven tegen roos en uitvallen van het haa/rt daar do middelen van den coiffeur mij niets hebben geholpen A n t w oord: Het meest vertrouwde is naar een dokter te gaan, specialiteit in haar- en huidziekten. Probeer u het voor af nog eens met een oud en veel gebruikt middel, n.l. zuiveren Franschcn brandewijn en ricinus olie, half om half, om daarmede liet hoofd eiken avond goed in te wrijven. Het haar verder elke week wasseken met water, waarin een stukje 6odla is opgelost. V raag: Hoe is een groote koffievlek uit een lichtblauw zijden japon te halen, zonder kringen na te laten? Antwoord: Koffie- en theevlekken' zijn uit zachte weefsels niet zoo gemak- kelijk te verwijderen en daar krachtige reinigingsmiddelen niet aangewend kun nen worden gaat de behandeling mindei vlug. Men maakt een mengsel van 2 dee- len glycerine, 9 deelen water en één deel geest van Salmoniak en houdt daarmede de vlek 12 uur nat. Ten slotte afwasschen met galzeep. V raag: Heeft een mevrouw het recht do Nieuwjaarsfooi ccner dienstbode in U houden, die per week gehuurd is, en wordt uitbetaald Ze is er toch op gehuurd, en er is in 't geheel niets afgesproken. Antwoord: Als u niet voor 1 Mei uit eigen beweging vertrekt, komt u de nieuwjaarsfooi toe. Vraag: Zou u mij ook kunnen zeggen tot wien ik me moet wenden om echikier- stukken to laten taxeeren Antwoord: Tot een kunstkenner. Na men mogen we in deze rubriek niet noe men. Vraag: Zou u mij ook kunnen zeggen, welke kunst op het gebied van schilde ren hooger staat, de Hollandsche of dte Vlaamsche Antwoord: Uw vraag is onvolledig. Bedoelt u do oude school van RcmkranJdt enz. in Holland en Rubens en Van Dijck in Vlaanderen, dan zouden wo zeggen, dJat het verschil uit het oogpunt van kunst niet veel verschilt. Wat don tegenwoordig gen stand der kunst aangaat, houden wij het met de Hollandsche. Misschien aijn wij niet onpartijdig genoeg. V ra ag: Op 25 Jan. j.l, zeicfe mijn dienst bode met 6 wieken den dienst op, omdat zij sukkelende was. De week van 816 Jan. was zij te haren huize ongesteld geweest, gedurende welken tijd haar zuster den, dienst waarnam, tegen vergoeding van 3.50 met kost en inwoning Op 27 Januari kom- ik met mijn dienstbode overeen, ingeval ik met 1 Febr. een andere dienst bode kan krijgen, om reeds op dezen datum uit mijn düenst te treden, echter met ver- goeding mijnerzijds van zes weken loon Zulks is geschied. Nu verlangt de vader der dienstbode nog uitbetaling van zes weken kostgeld, n.l de eene week har er ziekte (816 Jan.) en dé 5 weken in Februari en Maart. Heeft hij daar recht op? Antwoord: Het feit dat de zuster in uw dienst kwam, ontslaat u niet van de ver plichting om het meisje haar loon uit te be talen over do week, gedurende welke zij ziek was, maar door dc overeenkomst, die beiden goed vondt op 27 Jan., vervalt elke vordering van na dien datum. Vraag: Wordt Nederland na het ster ven van H. M. de Koningin een republiek of is Prinses Juliana troonopvolgster. Antwoord: Er zouden er misschien zijn, die dat wenschen, maar Prinses Juli ana volgt haar moedter op. Vraag: Ik heb een'kater (oud c.a. 8 maanden), die sinds enkele dagen behept is met een 6oort wit vlies aan de binnenoog- hoeken, waarvan hij last schijnt to hebben. Wat zou dit kunnen zijn én zou daaraan iets te doen zijn? Antwoord: Dat is 'n gevolg van 'n bij jonge katten meer voorkomende oogziekte. Eenige malen 's daags afbetten met een lin nen lapje in boorwater gedoopt. Vraag: Mag een bewoner van cer> huur woning, bij -er trek, vruchtbooms, heesters, bolgewassen, enz., welke door hem zijn geplant, medenemen A n t w o o rd Ja, zeker Onder voor waarde echter, dat in uw huurcontract niet is overeengekomen, dat het niet ge oorloofd is. V raag: Doet een meisje, van zeer welgestelde Hollandsche familie, een rijK of een bescheiden huwelijk, als zij trou'wt met iemand die als boormeester bij een petroleum-maatschappij op een salaris var f 400 per maand haar Indie gaat? Is in Indië f 400 per maand voldoende, om met een gezin royaal te kunnen leven Is het een reuzen-traktement of ar moe-lijden I Moet men voor boormeester bijzondere geleerdheid bezitten of kan bijv. een smid of timmerman ,of gepensionneerd militair het gemakkelijk worden Antwoord: Een boormeester moet iemand zjjn van zekere geschiktheid, maar, 'n sjr.id met eenige intelligentie kan 't zeker ook worden. Een bedrag van f 400 per maand is een goed traktement en een boormeester, zit gewoonlijk zóó in het binnenland, dat hij er niet veel van kan opmaken, omdat hij er geen gelegenheid voor heeft- Ovorigens1 rekent men wel eens aldus: heeft men in Indië f5000, dan staat dit gelijk met f2500, in Holland; Een rijk huwelijk is het dus niet, evenmin als 'u hier te lande een huwelijk „rijk" zou noemen met f2500.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 10